Sas sluit ogen voor horeca-wet' DE STEM Vierde slachtoffer bij schietpartij in centrum Terneuzen i Hulst op chique tijdens Bond-première Ook lichtpuntjes in toekomst Zeeuwse economie Staatssecretaris zegt geld toe voor basiliek Horeca Nederland krijgt veel klachten over oneerlijke concurrentie Veertien politiemensen fietsen 'protestrondje Tweede-Kamerleden D66 op de bres voor minder korten RBA in Zeeland I van onze verslaggever Biervliet - De gemeente Sas Gent sluit als enige gemeente in Zeeuws- I Vlaanderen de ogen voor I tet houden van feesten en partijen in dorpshuizen en verenigingsgebouwen. De gemeente houdt zich hier- nee niet aan de gewijzigde drank- en horecawet waar- instaat dat dergelijke acti viteiten niet thuishoren in j sociaal-culturele instellin- 0>n, dorpshuizen en vereni- I gingsgebouwen. Man gewond bij steekpartij in Middelburg Jonge 'betaster' poetst de plaat NU: 369.- RT Zeeland „onze verslaggever Tjrneuzen - De schietpartij afgelo- i zondagavond in een bovenwo ning® het centrum van Terneuzen I jjjft nog een vierde slachtoffer seëist. Het is een 43-jarige Gente jaar, ie zich begin deze week heeft geméld bij de politie in Terneuzen. I je oorzaak van het misdrijf tekent zich ..„Igens politiewoordvoerder W. Egger- I «ont steeds duidelijker af: het niet leve- jtnvan (hard)drugs aan de daders. De man uit Gent was ten tijde van de schietpartij in de Tweede Verbindings straat 15 ook in de woning aanwezig en werd getroffen in zijn been. In het politiebureau te Gent zitten inmiddels twee verdachten uit die plaats vast in verband met de schietpartij. Het gaat om een 21-jarige man van Algerijn se afkomst en een 19-jarige vrouw uit Gent. De twee zijn bekenden in de hard- drugscene, aldus Eggermont. Vermoedelijk waren de twee op de dag voor de schietpartij in Terneuzen betrokken bij een incident aan de Ken- nedylaan in Gent. Een passerende auto mobilist wilde hulp verlenen toen hij zag dat twee auto's bij de verkeerslichten op die laan tegen elkaar waren gebotst. Ook de rijkswacht was echter in de buurt. Toen de veroorzakers van de aanrijding de agenten zagen, sprongen ze in de auto van de hulpverlener en vluchtten daar mee in de richting van de Nederlandse grens. Het koppel in die auto waren mogelijk de twee Gentenaren die nu vast zitten op verdenking van betrokkenheid bij de schietpartij in Terneuzen. De auto waar mee ze de aanrijding op de Kennedylaan hadden veroorzaakt, was even daarvoor gestolen in Gent. De dertigjarige J. van Dromme uit het Belgische leper, die bij de schietpartij in de bovenwoning om het leven kwam, stond bij de autoriteiten in zijn land bekend als een notoir crimineel. De rechtbank in leper veroordeelde hem in 1992 in verband met een reeks diefstal len, drugbezit en -handel. Enkele maanden voor zijn gewelddadige dood in Terneuzen beroofde Van Drom me naar verluidt op het industrieterrein van leper een geldkoerier van een daar gevestigd bedrijf. Met de buit van acht honderdduizend Belgische francs (44.000 gulden) zou hij naar Terneuzen gevlucht zijn om daar met dat geld een drughandel op te zetten. Het rechercheteam dat het drama in Ter neuzen onderzoekt, heeft gisteren een begin gemaakt met het horen van P. M. (28), de bewoner van de bovenwoning. Hij ligt in het ziekenhuis te Gent. Het derde slachtoffer, een 22-jarige Gentse vrouw, verblijft in het ziekenhuis te Ter neuzen. Sas van Gent houdt zich ook niet i de afspraken die in 1992 I regionaal zijn gemaakt om oneer lijke concurrentie tegen te gaan. De gemeenten spraken toen de intentie uit de oneerlijke concur rentie ofwel paracommercialisme terug te dringen. Stappen J, van Harn van Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Zeeuws-Vlaanderen overweegt juridische stappen als Sas van Gent de gemaakte afspraken niet nen een jaar nakomt. I De starre houding van Sas van Geut blijkt uit het evaluatierap port Paracommercialisme in Zeeusvs-Vlaanderen. Dit rapport I werd gisteren in Biervliet gepre- I senteerd door de Regionale Para- imerciële Commissie Zeeuws- 1 Vlaanderen en het district Zeeuws-Vlaanderen van Konink lijke Horeca Nederland. Het Bedrijfschap Horeca onderzocht afgelopen zomer hoe de I gemeenten de afgelopen vier jaar 1 met deze beleidsnotitie zijn Struisvogelpolitiek s voorzitter J. van Harn is liet aantal klachten van horeca- j ondernemers met betrekking tot j oneerlijke concurrentie de afge lopen vier jaar met tachtig tot negentig procent teruggelopen. Aten Sas van Gent krijgt als I ®ge een negatief beoordelings- jijfer. „Dat ligt niet alleen aan I college. Ook de raadsleden j weren een struisvogelpolitiek. Ze ontkennen gewoon ieder pro- oleem. De burgemeester heeft mij ieder geval toegezegd dat het 'opport in januari in de commis- economische zaken wordt behandeld." II ket rapport staat dat cultureel antrum De Speije, verenigings- pouw St. Albert, Dorpshuis I toncordia in Westdorpe en ®Pshuis De Straete in Zand- I staat zich bezighouden met ™are paracommerciële acti- Weiten zoals bruiloften, partijen v" overige gebeurtenissen in de Persoonlijke sfeer. bedreiging hlgens het rapport is deze JjWlijke concurrentie een jjjSig voor de horeca. Het am i vooral om de financiële *ten en verlies aan werkgele- 8 oheid. Burgemeester Th. eenkamp zei namens de «euws-V dat Sas van Gent nog een Wun de kabel is. „Het gemeen- es'uur heeft in ieder geval JWerschap beloofd. De gemeente Jfeen iaar de tijd om orde op 7. n te stellen. Er is in overig „-^rYhanderen gelukkig oei meer. We spreken r tien tot twintig procent oneerlijke concurrentie. °P moeten we onze handha- n c°ntrole concentreren." Advies tev!te5' vo°rzitter van de lan- Hissip8 ,acommerciële Com- Sas zal Hen Haag adviseren te Vo Gent aan Terneuzen toe ee»; °en a's de gemeente over tiJJ da wet nog steeds niet 5fon'aWellicht^ndan °°k Ogende zaken in die ■e achter de rug." In cinema centrum De Koning van Engeland in Hulst speelde zich gisteren een mini-gala première af, rond de nieuwe James Bondfilm, GoldenEye. Wie honderd gulden wilde beta len voor een kaartje, kon de nieuwste verwikkelingen van de Britse geheim agent 007 als eerste bekijken. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de res tauratie van de basiliek. fOTO CAMILE SCHELSTRAETE I ZIE ZEELAND - C4 Van onze verslaggever Hulst - Zoals verwacht komt het Rijk volgend jaar met 3,2 miljoen gulden over de brug voor de restauratie van de Hul ster basiliek. Staatssecretaris S. Nuys, die dertig mil joen gulden extra voor monumentenzorg heeft te verdelen, maakte dat gisteren bekend. Wethouder P. Weemaes, kerkbestuurslid P. Hamelink en gedeputeerde G. de Kok waren er gisteren bij toen het goede nieuws bekend werd gemaakt. Nuys noemde de Hulster basi liek als eerste project, maar vertelde er nog niet bij hoeveel geld Hulst precies krijgt. „Maar wij gaan ervan uit dat dit 3,2 miljoen gulden is," aldus gedeputeerde De Kok giste ren. Dat bedrag is namelijk nodig voor de eer ste fase van de restauratie. Nuys liet ook weten dat wordt beoogd het karwei aan de basiliek in drie jaar af te ronden. „Dan ga ik er vanuit dat de overige bedragen er de komende jaren ook komen," zegt De Kok. Voor de restauratie is een totaalbedrag aan subsidie nodig van tien miljoen gulden. Eerder al had Monumentenzorg laten door schemeren dat het wel snor zat met de subsi die, maar tot gisteren was dat nog niet hele maal zeker. „Er zijn altijd gemeenten en kerkbesturen die tot op het laatste moment proberen hun projecten ook op de lijst te krij gen," weet De Kok. „Maar het is gelukt, in Hulst kan men beginnen." Er gaat ook geld nar de OLV Kerk in Breda, het stadhuis van Gouda en de Hervormde Kerk in het Friese Dronrijp. In total voor een bedrag van tien miljoen gulden. De overige twintig miljoen gulden houdt de staatssecre taris nog even op zak. Gemeenten mogen daarvoor binnenkort projecten indienen. In Zeeland zal dat de gemeente Goes zijn, waar de grote kerk ook een opknapbeurt nodig heeft. Daar heeft men ongeveer de helft nodig van wat Hulst wil. „Wij willen graag dat na Hulst nu de grote kerk in Goes in beeld komt," zegt De Kok. „Als er vanuit Goes een subsidieverzoek richting Monumentenzorg gaat, willen wij dat als provinciebestuur graag ondersteunen." Door Cees Maas OPINIEMAKERS en havenba ronnen in Zeeland somberen dat het een lieve lust is. Het gaat verkeerd met de Zeeuwse econo mie, roepen ze. 425 banen weg bij De Schelde. Massa-ontslag bij Philips Terneuzen. Dow Benelux krimpt in. Rijksdien sten trekken weg uit Zeeland en met hen 1000 banen. Wanneer de kerncentrale straks sluit, kost dat nog eens 700 directe en indi recte arbeidsplaasten. Zeeland let op uw saeck I We gaan dezelfde weg op als het armlasti ge Groningen, we moeten har der, veel harder, lobbyen in Den Haag. En al twee alarmbrieven rich ting Den Haag zijn verzonden uit Middelburg. Eentje van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en eentje van het provin ciaal bestuur. De strekking van beide brieven is gelijk: het gaat niet goed met de Zeeuwse econo mie, verleen steun, kom met geld en investeringen, of investe- Gedeputeerde D. Bruinooge: ..'Voor de kerst nog een paar succesjes'.. ringspremies, doe er wat aan. Zet Zeeland terug op de kaart, want al het werk trekt weg. Gelijk hebben ze, het gaat niet goed. Niet alleen liggen er de berichten van verloren banen, de toekomstprognoses, vooral waar het de werkgelegenheid betreft, zijn buitengemeen somber. Toch is het beeld niet onverdeeld zwart. PvdA-gedeputeerde D. Bruinooge (Economie) is niet pessimistisch en ziet ook licht puntjes. Er komt wellicht nieuw Europees geld naar Zeeland. „Ja, vanuit het Zeeuwse bedrijfsleven doen we continue een gooi naar Brusselse project subsidies en ik ben er optimis tisch over dat we voor de jaar wisseling twee of drie van die projecten gehonoreerd kunnen zien," aldus deze gedeputeerde. Dan zijn er nog meevallers te melden, die weliswaar de erge pijn niet helemaal verzachten;' maar toch hoopgevend zijn. De samenwerking met de Rotter damse zeehaven gaat steeds meer vorm krijgen. Rotterdam groeit uit zijn jasje en wil nieuwe ruimte hebben langs de Zeeuwse zeehavens. Op 19 december tekent gedeputeerde Bruinooge het samenwerkingscontract, 19 april beginnen de graafmachines een nieuwe Zeeuwse zeehaven te graven van 17 meter diep en met 600 strekkende meter kade. Het rijk steekt hier 30 miljoen gul den subsidie in. Gedeputeerde Bruinooge: „Daar plegen we natuurlijk aquisitie voor om die havengrond te ver kopen en dat verloopt al zo aar dig dat ik voor de kerstdagen nog een paar succesjes heb te melden." De 'succesjes' van Bruinooge kunnen leiden tot een hele nieu we structuur van ondernemin gen aan het diepe, Zeeuwse water. Dan staat nog de bouw van de toltunnel WOV op het programma, wat de Zeeuwse economie ook geen kwaad zal doen, en ziehier, het is niet alle maal hel een verdoemenis wat dë volgende eeuw zal brengen. Dat het tij ongunstig is, kan niet worden ontkend. Maar dat elk tij kan worden gekeerd, dat is in Zeeland al duizend maal bewe zen. Het in brons gegoten gedicht van Leeflang op de pij- lerdam indachtig: 'Hier gaan over het tij, de maan, de wind.en wij'. DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 DEEL1 Van onze verslaggever Terneuzen - Veertien Zeeuwse politiemensen maken van daag uit protest tegen de cao-plannen van minister Dijkstal een rondje op de fiets door de provincie. Het startschot voor deze'ludieke protestactie klinkt om 10.00 uur op het stadhuisplein in Middelburg. De veertien politiemensen doen op de fiets behalve Middelburg ook Terneuzen en Goes aan. Het getal veertien staat voor het aantal arbeidsplaatsen dat de Zeeuwse politie kwijtraakt als Dijkstal's plan voor arbeidstijd verkorting bij de politie doorgaat. Overal in Zeeland legt de politie vandaag tussen 10.00 en 14.00 uur het werk neer. Alleen in echte noodsituaties geven de agenten thuis. Verder steekt een aantal agenten tijdens de werkonderbre king een fruitteler uit Wemeldinge de helpende hand toe. Ook de landbouwsector kan wel een steuntje gebruiken en daarom gaan de politiemensen bij de fruitboer jonge aanplant afschermen voor de vorst. Van onze verslaggever Den Haag - De voorgenomen bezuiniging op het Zeeuwse Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) zal minder zijn dan de aangekondigde veertien miljoen gulden, maar meer dan de vier miljoen gulden die het Zeeuwse RBA zelf wil inleveren. Dat is de inschatting van het nigd, maar de mate waarin Zee- Zeeuwse Tweede-Kamerlid Joke Jorritsma van D66. Samen met haar fractiegenoot Bert Bakker zet ze al enige tijd druk op het Centraal Bureau Arbeidsvoorzie ning (CBA) om de voor Zeeland zo onzalige korting van veertien miljoen gulden, de helft van het jaarlijkse budget, van tafel te krijgen. Tussen de Tweede-Kamerfractie van D66 en het CBA is regelmatig overleg over de kwestie. Vandaag ook. Jorritsma: „We zijn de zaak ingegaan met de vaststelling dat er natuurlijk moet worden bezui- Van onze correspondent Middelburg Bij een steekpartij in zijn woning aan de Wester- scheldestraat in de Zeeuwse hoofdstad is gisternacht een 40- jarige man uit Middelburg met een mes in een been gestoken. De politie heeft twee mannen uit Middelburg (23 en 26 jaar oud) aangehouden. Aanleiding tot de steekpartij was, volgens de politie, een oude vete. Het slachtoffer zou zelf als eerste naar een luchtdrukpistool Hebben gegrepen en daarmee zijn belagers hebben bedreigd, waar op een van deze naar een mes greep en toestak. De 40-jarige man is overgebracht naar een zie kenhuis in Vlissingen. Zijn beide opponenten zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Terneuzen - Onder bedreiging van een schaar en daarmee samenhangende handelingen heeft een jonge 'betaster' zich gisteren uit de voeten gemaakt. De jongen viel in de omgeving van de Larixstraat een twaalfja rig meisje lastig. Hij probeerde steeds aan haar te zitten, waarop het meisje hem te kennen gaf niet van de intimiteiten gediend te zijn. Het bleek tegen dovemansoren gezegd, want de jongen wist niet van ophouden. Daarop pakte het meisje een schaar uit haar schooltas en stelde de knaap eni ge 'beschadigingen' in het voor uitzicht. Blijkbaar had haar bela ger daar niet van terug. Hij zette het snel op een lopen. land wordt getroffen, is gewoon te fors. Het probleem voor ons is dat het CBA zelf verantwoorde lijk is voor de eigen landelijke begroting en dat wij daar formeel weinig aan kunnen sleutelen. We zijn wel hard bezig om voor Zee land geen veertien miljoen uit de bus te laten komen, al zal het wel meer dan de vier miljoen worden die het Zeeuwse RBA zelf heeft aangeboden." Het wachten is öp 21 december wanneer het CBA in Rijswijk de begroting vaststelt. Pas dan zal duidelijk zijn hoe erg de pijn in Zeeland is. Het bestuur van het Zeeuwse RBA heeft aangekon digd dat bijna de helft van alle Zeeuwse arbeidsbureau's zullen moeten sluiten en dat er ruim honderd ontslagen vallen als de korting van veertien miljoen gul den doorgaat. Een korting van meer dan vier miljoen gulden zal ook tot maatregelen leiden, maar tot welke, dat wordt pas bekend als er een besluit over het defini tieve kortingsbedrag is genomen. Bruinooge vindt burgemeester Gent 'nogal kortzichtig' Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge (Economie) vindt de uit spraak van de Gentse burge meester Beke, gisteren in deze krant, 'nogal kortzich tig'- Burgemeester Beke stelde dat Gent niet van plan is zich in te zetten voor een spoor lijn tussen de Axelse Vlakte en Gent, zolang de Neder landse Rijkswaterstaat de scheepvaartregels op het kanaal niet versoepelt. Gedeputeerde Bruinooge: „Daar wil ik graag op reage ren, want ik vind dat nogal kortzichtig van de burge meester. Gent is een buiten gewoon groot voorstander van de tunnel bij Sluiskil, maar als er geen spoorlijn op de oostelijke oever komt, komt er ook geen tunnel, want dan heb je een verbin ding die niet voldoet. En de burgemeester pleit ook nog eens een keer voor de nieuwe zeesluis in Terneuzen, ook van groot Gents belang. Daarom gaat hij tegen het Gents belang in als hij tegen die spoorlijn is." (ADVERTENTIE) model '95/'96 Nordica Next 67 Nieuw ontwikkelde high perfor mance schoenen, voorzien van alle gemakken voor optimaal comfort. Het walk/flex-systeem voorkomt knieblessures en ver eenvoudigt het in- en uitstappen. Maten 22Vi t/m 30'/2. 469.- SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27, Sluis - 0117-463057 1.000 m2 sport

de Stem | 1995 | | pagina 17