N! Vermoeide Sampras blijft winnen euzen b.v. Geen pun maar munten .KANTIE OUDERS, ZWAAR!' Het natuurijs van Veenoord is namaak bestem BOILER KRAAN IHTING (GELS Franker geschrokken van trip naar India De Mos op stap met PSV SPORT B2 Telefoon 0115-620851 Grand Slam in München buitensporig hoog gedoteerd \r 3-216451 Henk Angenent wint van de postbode, de leesmappenbezorger en de rietdekker 5gSddekandidaat-loka- SPORTNIEUWS KORT Carsten Fischer in ziekenhuis WK schaatsen nu al uitverkocht Paardetuigen Schockemöhle terecht Top-dertig in Australisch open Geen duiven bij opening Atlanta Brenninkmeijer pakt eerste winst R 1995 pagode ler-1 hap, een boerderij; uit. Wij hebben voor elk huis DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 p„chen(anp)-Van de lang zaamste gravelbaan naar het snelste tapijt- Van de emotionele finale om de navis Cup in Moskou naar de op „Am zeshonderd meter hoogte gelegen Olympiahalle in Mün- Hef maakt Pete Sampras, de nummer één van de tenniswe reld kennelijk met uit. In de Russische hoofdstad won hij vrijwel in zijn eentje de wed- Jjd drie dagen later bleek hij in de'strijd om de Grand Slam Cup veel te sterk voor zijn land- Rus met 7-6 7-5 6-3 won. genoot Patrick McEnroe: 6-1 7- 6, mede dank zij 24 aces. Toch was Sampras niet in al te beste doen. Hij bewoog soms traag en bofte dat McEnroe talloze fouten maakte en heel matig serveerde. „Mijn lichaam is best wel een beetje afgepeigerd," gaf hij toe. „Ik heb nauwelijks getraind, de hoogte speelt me parten en die ballen springen alle kanten op. Maar ik wil toch mijn best doen en winnen. Dat is gelukt." Na de eerste game kreeg Sampras ook nog eens last van een bloedneus, die hem noopte drie minuten rust te nemen. Met een prop in zijn neus nam hij vervolgens onverstoorbaar de draad weer op. „Ik heb daar wel vaker last van als de lucht erg droog is. In Scot- tsdale overkomt me dat steeds. Daar is het altijd erg droog. Gelukkig gaat het meestal snel weer over." Sampras beaamde dat het een goed idee zou zijn de meeste indoortoernooien te hou den op dezelfde soort onder grond. „De ene week is het green set, de andere week tarajlex, dan weer supreme. En de ballen verande ren ook elke keer. Zo moet je tel kens weer omschakelen. Het zou mooi zijn als de omstandigheden gedurende een langere periode hetzelfde bleven. Mijn zegen hebben ze." Jacco Eltingh moet het vrijdag avond in de kwartfinale van het tennistoernooi om de Grand Slam Cup in München opnemen tegen Evgeni Kafelnikov. De Rus bereikte de laatste acht woens dagavond door een simpele zege met 6-4 6-1 op de Italiaan Renzo Furlan. Eltingh kwam tot nu toe slechts één keer eerder uit tegen Kafel nikov. Dat was in de eerste ron de van de US Open 1994 toen de UITSLAGEN Eerste ronde: Martin (VSt/7) - Bru- guera (Spa) 7-6 6-4, Sampras (VSt/1) - McEnroe (VSt) 6-1 7-6, Medvedev (Oek) - Krickstein (VSt) 6-2 7-6, Kafelnikov. (Rus) - Furlan (Ita) 6-4 6-1. Programma kwartfinales: donder dag: Becker - Black, Medvedev - Martin; vrijdag: Sampras - Ivanis evic, Eltingh - Kafelnikov. Reggio Calabria (Ita). EK teams mannen. Nederland - Duitsland 1-2. Enkel spel: Van Lottum (Ned) - Renzen- brink (Dui) 4-6 7-6 6-3, Wibier (Ned) - Dier (Dui) 4-6 5-7. Dubbel: Kempers/Wibier Renzenbrink/Dier 6-7 7-6 6-7. T95/04»! ffinchen (anp) - De Olympiahalle van München, waar deze «eek voor de zesde keer in de geschiedenis zestien tennissers strijden om een pot van zes miljoen dollar, staat in het teken van geld, geld en nog eens geld. Het gaat er niet om de ATP- punten, want die zijn er niet te verdienen. Munten zijn er ech ter in overvloed. RS M/V 1 5 .NT NERGENS. Niets is te dol in de hoofdstad van Beieren. Op het feestje voor de deelnemers in het Hilton Parkhotel, de avond voor het evenement, mogen de spelers een gouden ei pakken. De helft is gevuld met chocolade, de andere helft met een tegoedbon voor een prijs. Boris Becker trekt nummer één en mag een computer in ont vangst nemen. Jacco Eltingh moet het met chocolade doen. Elke avond ligt er een ander geschenk op de spelerskamer. Iedereen heeft recht op een limousine, in de speelhal heeft elke speler een eigen kleedcabi- nemet zithoek. Het prijzengeld is buitensporig "I hoog. Op alle Duitse toernooien ■S is per jaar in totaal twintig mil joen dollar te verdienen, 30 pro cent daarvan wordt in München uitgekeerd. De reserves Wheaton en Voinea krijgen 50.000 dollar voor hun komst; verlies in de eerste ronde levert het dubbele op. Eltingh is met zijn zege op Chang al zeker van 262.500 dollar, nog een over winning staat gelijk met 431.250 dollar. De verliezend finalist toucheert 812.500 dollar, de winnaar krijgt een kerstgratifi- i catie van 1.625.000 dollar. Sampras en Muster mogen voor hun Grand-Slamtitels respectie velijk 500.000 en 250.000 dollar extra ophalen, Agassi liet door zijn afmelding als winnaar van Melbourne een kwart miljoen dollar lopen. Toen de ambitieuze advocaat Axel Meyer-Wölden uit Mün chen zes jaar geleden in samen werking met de Internationale Tennis Federatie het toernooi uit de grond stampte, was de kritiek niet van de lucht. Zelfs Boris Becker maakte geen geheim van zijn weerzin. „Hier wordt schaamteloos mis bruik gemaakt van de huidige explosieve groei, die de tennis sport doormaakt," sprak de jongste Wimbledonkampioen aller tijden in 1990. Hij liet zich prompt enkele jaren niet zien en kwam pas in 1993 voor het eerst opdraven. Inmiddels had hij München met zijn gezin als woonplaats uitgekozen en in Meyer-Wölden een sluw finan cieel raadgever gevonden. Het rumoer om het grote geld is inmiddels grotendeels geluwd, al negeert de spelersvakbond ATP het toernooi nog altijd. De acteurs mogen meedoen, maar de bond ontkent het evenement, het prijzengeld wordt niet mee geteld, de resultaten leveren geen punten op, in de gids voor de media komt het toernooi niet voor. De Internationale Federatie laat geen mogelijkheid ongebruikt de nadruk te leggen op de jaarlijkse donatie van twee miljoen dollar van de organisatoren in Mün chen voor ontwikkelingswerk in arme tennisgebieden. Invaller Pete Sampras kreeg last van een bloedneus in het door hem in twee sets gewonnen partijtje tegen Patrick McEnroe. Byron Black uit Zimbabwe, die dinsdag Thomas Muster ver sloeg, heeft zijn opkomst voor namelijk aan die steun te dan ken. Inmiddels zijn voor Meyer-Wöl den donkere wolken aan de zo helder lijkende hemel versche nen. Vorige week werd bekend dat een onderzoek is gestart naar zijn belastingbetalingen. De advocaat wordt ervan verdacht ten onrechte gebruik te hebben gemaakt van een gedeeltelijke vrijstelling. Als rechthebbende van het toer nooi voor een bedrag van 50 mil joen dollar is de Amsterdamse firma Teviri BV aan de Duitse fiscus opgegeven, met een hoofd kantoor aan de Apollolaan en als bedrijfsleider Nico Mouthaan. Van zendgemachtigde Sat.l vloeide over vijf jaar al 38,7 mil joen dollar terug. Meyer-Wölden zou officieel als juridisch adviseur van de firma te boek staan, maar de Duitse belasting vermoedt dat hij de eigenaar is waardoor de vrijstel ling voor een deel van de afdracht ongeldig zou zijn. „U kunt mij van alles vragen, maar niet over deze kwestie," zei Mey er-Wölden tijdens een perscon ferentie. „Dit is te persoonlijk." Wel verklaarde hij in een eigen handig geschreven artikel in het programmaboek dat er over de eerste vijf jaar in totaal ruim 35 miljoen gulden aan de belasting werd overgemaakt. „Dit toer nooi is een geweldige propagan da voor München, Beieren, ja voor heel Duitsland", voegde hij er aan toe. Meyer-Wölden heeft al vaker een fijne neus gehad als het er op aankwam snel zijn bankreke ning te spekken. Zo bracht hij eind 1989 na de val van de muur een plaatje uit met kerstmuziek gezongen door kinderen uit het westen en de voormalige DDR. Ook in de wereld van de show business is hij thuis. Hij mag de zangers Udo Jürgens en Placido Domingo tot zijn clientele reke nen. Na het eerste lustrum heeft Mey er-Wölden de organisatie en FOTO ANP marketing overgedragen aan de ISPR in München (Internationa le Sportrechte Verwertungsge- sellschaft), onder leiding van de Belg Daniel Bauvois. „Wij con centreren ons altijd op het beste in de sport," is diens credo. ISPR heeft onder meer de exclusieve, wereldwijde televisierechten voor de Bundesliga (tot de zomer 1997). Meyer-Wölden laat zich nog wel het baantje van toernooivoorzit- ter aanleunen. Hij wil dat nog blijven doen tot de eeuwwisse ling. Tot zo lang blijft het poenigste tennistoernooi aller tijden nog in München. Daarna komt de grab belton met goud hoogstwaar schijnlijk in Berlijn te staan. EEK ngelooflijke manier trillen met accessoires gratis: over wat u nog moet betalen, ist mee, want wij tonen u aan gs, alleen nog deze week!!! aktie is niel geldig in combinatie met andere aanbiedingen LEN NEDERLAND EN BELGIE München (anp) - Stanley Fran ker is geschrokken teruggeko men uit India, waaraan hij een orientatiebezoek heeft gebracht. De Nederlandse ten nissers spelen daar van 9 tot en met 11 februari in de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup. „Het gaat ver schrikkelijk zwaar worden," lmdde de conclusie van de directeur sportief van de Koninklijke Nederlandse Dawn Tennis Bond (KNLTB). w gezelschap van Frans Otten, voorzitter van de sectie topten- nis van de bond, maakte Fran ker vorige week een vierdaagse Wp naar Jaipur, waar de wed strijd voor de wereldgroep op gras wordt gespeeld. „Nou ja, gras. Het is groen en het lijkt er op, maar de sprieten zijn veel dikker dan wij gewend zijn. Met als gevolg dat de ballen 'aast niet opkomen. Dat zal de ™ge aanpassing vergen." 'ranker was ook niet erg te spreken over de reis. „Jaipur "gt op vijf uur rijden met de Mo van New Delhi. Dat heb- en we op de heenweg gedaan, ■aar dat is niet aan te bevelen. "e maakten van alles mee. De wegen waren beroerd, het ver keer niet te beschrijven. Aller lei dieren zoals kamelen en koeien en soms zelfs olifanten liepen gewoon tussen de auto's door. Ik weet nu in elk geval dat we straks zo niet zullen gaan. Met de trein terug duur de het ook vijf uur. Dat wil ik ook liever vermijden. Ik denk toch dat we zullen moeten pro beren vanuit New Delhi naar Jaipur te vliegen." De bonds coach is tot de conclusie geko men dat hij met de spelers zo vroeg mogelijk naar Azië moet vertrekken. „Acclimatiseren is in dit geval dringende nood zaak. Niet alleen vanwege het tijdverschil en het weer, maar juist ook vanwege de baan- soort. Al met al zal het lastig genoeg worden een ronde ver der te komen. India is gezien de omstandigheden zeker in het voordeel." Een dag na terug komst uit India stapte Franker alweer in het vliegtuig om Jac co Eltingh in München tijdens het toernooi om de Grand Slam Cup aan het werk te zien. „Dat hoort bij mijn functie. Ik wil zoveel mogelijk bijblijven en de Nederlanders volgen." Door Marcel Luyckx Veenoord - De winter komt bij Veenoord ons land binnen. Voor de negende keer had de plaatselijke ijsclub gisteren de primeur van de eerste schaatsmarathon op natuurijs van het seizoen. Winnaar werd Henk Angenent. Ze staan allemaal aan de start in Veenoord op deze woensdagmid dag. De postbode uit Kerkenveld, de leesmappenbezorger uit Roden, de rietdekker uit Nieuw- veen, de kaasmaker uit Sint- Jansklooster, de spruitjesteler uit Alphen aan den Rijn, de machi nebankwerker uit Sprang-Capel- le, de woningbouwopzichter uit Oudeschoot, de fietsenmaker uit Oldebroek. De een heeft 's och tends nog gewerkt, de ander heeft de hele dag onbetaald verlof opgenomen. Marathonschaatsers leven niet van hun sport, maar voor hun sport. NOS-verslaggever Herbert Dijk stra kan de gretigheid van de schaatsers wel verklaren. Nog niet zo lang geleden maakte hij zelf deel uit van het marathonpe loton. „Ik heb hier mijn beste wedstrijd gereden. Financieel gezien dan. Veenoord is een rijk dorp. Hier zit veel zwart geld.In totaal is er meer dan 10.000 gul den aan premies te verdienen. Na honderd aanmeldingen wil de jury het inschrijfbureau sluiten. Daar steekt voorzitter Rieks Vleems van de ijsvereniging Vee noord/Nieuw-Amsterdam een stokje voor. „Je kunt die mensen toch niet zomaar naar huis stu ren. Het moet bovendien een voorrecht zijn om in Veenoord gereden te hebben." Dus verdrin gen zich om twee uur meer dan 130 schaatsers bij de start, A-, B- rijders en veteranen door elkaar. Symfonie „En ze willen allemaal vooraan staan. Ze slaan mekaar bij de start gewoon voor de bek. Echte natuurijstaferelen. Gelukkig ben je de meesten zo kwijt," klaagt Lammert Huitema. Hij won dit seizoen zes van de acht mara thons op kunstijs. En hoewel hij in Veenoord moeite heeft met de omschakeling, zegt hij een fer vente liefhebber te zijn van natuurijs. „Je hoort het verschil. Natuurijs ritselt en kraakt onder je schaatsen. Mij klinkt het als muziek in de oren." Een symfonie van de natuur. „In kunstijs zit echter geen geluid," beweert Huitema. Muziekliefhebber Huitema wordt in Veenoord niet echt verwend. Hij hoort slechts valse noten, en die zijn niet alleen afkomstig van het dweilorkest op de tribune. „Laten we eerlijk zijn. Dit is namaak-natuurijs. Het ijs is in lagen aangebracht en het wordt er in lagen afgereden." „Natuurijs knispert zo lekker als je afzet," weet Arnold Stam, regerend Nederlands kampioen op kunstijs. Het verschil tussen kunst- en natuurijs kan hij niet alleen horen, maar ook zien aan de gezichten van zijn tegenstan ders. „Ik zie aan de koppen dat het veel zwaarder is. De schaat sen worden snel bot. Je moet je slag aanpassen." Schaatskoorts Huitema en Stam halen in Vee noord het podium niet. Over het Drentse platteland blaast een ijzige oostenwind, waardoor het veel kouder lijkt dan de paar gra den onder nul die de thermome ter aangeeft. Voordat in elf Frie- sche steden de schaatskoorts toe slaat, is heel Veenoord besmet door het virus. Een paar nachten vorst, 150.000 liter water en een gierton. Meer heeft de 99-jarige ijsvereniging Veenoord/Nieuw- Amsterdam niet nodig om een ijs vloer neer te leggen op de sintel- baan rondom het voetbalveld van Twedo. Dat staat voor Tweeling dorp. Lang voordat Henk Angenent in de sprint medevluchter Ruud Borst verslaat, roept voorzitter Rieks Vleems zijn ijsclub tot win naar uit. „Het is ons weer gelukt. We hebben voor de negende keer de eerste marathon op natuurijs van het seizoen en de baan houdt het. Wie onze concurrent is? Gelukkig weten we dat niet. Het blijft elke keer een risico. Een warme golfstroom en je bent nat." In een hoekje van de bouwkeet die als vip-room dienst doet, vecht Peter Kühl tegen de slaap. Hij en zijn collega Willem Blok hebben de afgelopen twee dagen en nachten ruim tientallen tanks van 5000 liter water gesproeid over de sintelbaan. Vanavond zal hij opnieuw rondtoeren met de gierton, om de ijsbaan weer klaar te maken voor recreatie-schaat sers. „Maar eerst ga ik een paar uur slaap pakken." Veenoord. Marathon natuurijs: 1. Angenent (Alphen aan den Rijn), 2. Borst (Leiderdorp), 3. René Ruitenberg (Oldebroek) op een ronde, 4. Kramer (Oudeschoot), 5. Kleine (Kerkenveld), 6. Bouma (Oldetrijne), 7. Huizebosch (Gramsbergen), 8. Huitema (Roden), 9. Hagen (Haarlem), 10. Groenendal (Oldehoven). dMh n°^ 'n aanmerking voor Kuip kandidaat finale Champions League Leagu3 Van ^bamD'ons Champions mei. Daartoe ---eJe op 22 Sjw ook het stadion ^enoord in Rotterdam, ook hekend als de Kuip. (lTTAFUroPese voetbalunie zal nog deze maand over nemen Z'ng 6en beslissin§ sbld; dat een c^uk Aale la eigen stadion speelt bii l °lr het stadion van Tunjn r^baat afvalt uit de groep sen vim mo§ellike finaleplaat- uit tl» Hlorclen andere stadions finaltt van de acbt kwart- fonen statüons die door de sta de S?SSie van de ^A in deeld ?ateSorie zijn inge- aeh 'tai?n kandidaat. Van de J^taèons op de lijst liggen er drie in Italië; in Turijn, Milaan en Rome. Daarnaast vermeldt de lijst de stadions van Rotterdam, Barcelona, Londen, München en Wenen. Het stadion van Athene, in 1994 finaleplaats voor de landskampioenen, is geschrapt. Wenen, München en Londen zijn de overige finaleplaatsen van de laatste vier jaar. Oranje DE KNVB doet geen beroep op 2000 extra kaarten voor het EK- beslissingsduel tussen Neder land en Ierland, volgende week woensdag in Liverpool. De nationale voetbalploeg krijgt op Anfield Road de steun van 14.500 supporters. De Ierse bond verkocht 17.000 kaarten. De Nederlandse kaartjes zijn vrijwel allemaal al verkocht. „We hebben er nog zo'n 500 over," aldus een woordvoerder. „Echt veel meer kunnen we er gewoon niet meer kwijt. Organi satorisch is dat niet mogelijk, we kunnen het geld nooit meer voor vertrek innen. Daarnaast is er een vervoersprobleem. Bijna alle vluchten zijn vol." De 2000 extra kaarten die de KNVB had geclaimd, gaan niet naar de Ieren. „Dat vak blijft gewoon leeg," aldus de KNVB-woordvoerder. De voetbalbond in Dublin noteerde 50.000 aanvragen voor kaartjes. 6 DE IERSE international Roy Keane stelt alles in het werk om tijdig hersteld te zijn voor de beslissende EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Nederland, vol gende week woensdag in Liver pool. De middenvelder van Man chester United onderging vorige maand een hernia-operatie. Woensdag maakte hij zijn ren tree bij het tweede team van de Engelse topclub. De verwach ting is dat Keane nog te weinig wedstrijdritme en conditie heeft om tegen Oranje de volle negen tig minuten te spelen. DE BRAZILIAANSE voetbal ler Edmundo is aangeklaagd wegens doodslag. Hij was betrokken bij een auto-ongeluk waarbij drie doden vielen. De 24-jarige speler van Flamen- go verloor zondagnacht na een bezoek aan een disco de macht over het stuur, ramde een tegen ligger en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. De bestuurder van de tegenligger was op slag dood. Twee vrouwen die in de wagen van Edmundo zaten, overleden later aan hun verwondingen. EEN RECHTER in Edinburgh heeft in hoger beroep de schor sing van voetballer Duncan Fer guson opgeschort in afwachting van een juridische herziening van het besluit van de Schotse voetbalbond. De bond had de speler van Ever- ton voor twaalf wedstrijden geschorst. Ferguson kwam onlangs vrij nadat hij de helft van een straf van 3V1 maand had uitgezeten in de gevangenis van Glasgow. Hij was op basis van televisiebeel den veroordeeld tot de celstraf wegens het geven van een kop stoot aan John McStay tijdens een wedstrijd tussen Raith Rovers en Glasgow Rangers. De scheidsrechter had Ferguson, die toen nog voor de Rangers speelde, voor die overtreding geel noch rood gegeven. Toch schorste de Schotse voetbalbond de 23-jarige speler, inmiddels verkocht aan Everton, alsnog voor twaalf wedstrijden. De straf zou ingaan na Fergusons vrijlating. De rechter twijfelt aan de rechtsgeldigheid van de schorsing. DE TUCHTCOMMISSIE van de KNVB heeft de volgende spe lers geschorst voor een wed strijd: Panhuis (Telstar), Van der Roer (Sparta). Eindhoven - De Duitse hockeyinternational Carsten Fischer komt niet meer in actie voor de Eindhovense hoofdklasser Oranje Zwart. Fischer, die zich vorige week al wegens griep afmeldde voor de wedstrijd tegen Hattem, werd gisteren met hoge koorts en rugklachten ter observatie opgenomen in het Marien Hospital iri zijn woonplaats Mühlheim. „Het is op dit moment niet duidelijk wat er met hem aan de hand is, maar het is wel zeker dat ze in Duitsland met een vent als Fischer geen enkel risico willen nemen," zegt O.Z.'s trainer-coach Bart van Lith. Fischer (34) is al geruime tijd suikerpatiënt. Ten gevolge van een allergie voor de medicijnen die hij slikt tegen zijn ziekte, verloor hij de haren over zijn hele lichaam. Inzeil - Het WK schaatsen in Inzeil is uitverkocht. Voor de twee dagen schaatsen, begin februari, waren 25.000 kaarten beschik baar. Tweederde van die kaarten is verkocht aan Nederlandse schaats fans. Volgens Gerd Zimmermann, de directeur van de Duitse schaatsbond, komen er nog steeds aanvragen uit Nederland bin nen voor kaartjes, maar wordt er al weken nee verkocht. Steenwijk - Dankzij de oplettendheid van een inwoner van Steen- wijk heeft de bekende Duitse springruiter Alwin Schockemöhle zeven van zijn stoeterij gestolen paardetuigen weer terug. De Steenwijker had de tuigen voor 2.500 gulden gekocht van een man uit het Duitse Steinfeld. Die vertelde dat hij op de stoeterij werkte en dat het om afge schreven spullen ging. De Steenwijker kreeg argwaan toen hij in een paardesportblad een advertentie zag. Daarin werd een beloning van 2.000 mark uitgeloofd voor degene die de paardetuigen bij Schockemöhle wist terug te bezorgen. Hij lichtte de stoeterij in en nam vervolgens contact op met de ver dachte omdat hij de verkoop ongedaan wilde maken. Toen de Duitser dinsdag opnieuw in Steenwijk aankwam, werd hij door de politie aangehouden. Hij bekende de diefstal. Bij het doorzoeken van zijn auto vond de politie ook nog eens 5.000 illegale strijkers, die in beslag werden genomen. Nadat de politie proces verbaal had opgemaakt, werd de Duitser op vrije voeten gesteld. Melbourne - Tijdens de open Australische tenniskampioenschap pen zullen alle spelers uit de top-dertig van de wereldranglijst hun opwachting maken in Melbourne. De organisatie van het eerste Grand Slam-toernooi in 1996, van 15 tot en met 28 januari, heeft dat woensdag bekend gemaakt. Pete Sampras, Andre Agassi en Thomas Muster vormen de top drie op de ATP-lijst. Zij hebben hun komst naar Melbourne aangekondigd. De Spaan se gravelspecialist Alberto Berasategui is in Flinders Park één van de weinige afwezigen uit de top-vijftig. Bij de vrouwen is vrijwel de gehele top-20 present. Magdalena Maleeva (zesde) en Jana Novotna (elfde) ontbreken. Het evene ment is nog nooit eerder zo sterk bezet geweest. „Historisch," noemde toernooi-directeur Paul McNamee al bij voorbaat de eerstvolgende editie. Het Australian Open is ditmaal ook interessanter voor de spelers omdat er evenveel punten te verdienen zijn als in de andere drie Grand Slam-toernooien, Wimbledon, Roland Garros en het US Open. Karuizawa - De organisatie van de Olympische Spelen in Atlanta zal bij de openingsceremonie, op 19 juli 1996, geen duiven laten lossen. Dierenbeschermers in de Verenigde Staten hadden daarop bij het organisatiecomité aangedrongen. Billy Payne, voorzitter van het ACOG, gaf de wens tijdens de IOC-zitting in Karuizawa door. Payne meldde dat de openingsceremonie 's avonds zal plaatsvin den. In de duisternis zouden de duiven nog meer gevaar lopen. De dierenbeschermers kwamen in 1988 in actie nadat in Seoul enke le vogels in de olympische vlam waren verbrand. Wijk aan Zee - De schaker Joris Brenninkmeijer heeft woensdag tijdens het Sonnevanck-toernooi in Wijk aan Zee zijn eerste grootmeesterresultaat behaald. De 26-jarige Groninger won in de achtste en voorlaatste ronde met zwart van koploper Friso Nijboer. Omdat Brenninkmeijer zijn partij uit de laatste ronde tegen de Griekse grootmeester Skembris reeds vooruit speelde èn won, is hij verzekerd van de voor een grootmeesternorm benodigde 6,5 punt uit negen partijen. UITSLAGEN Achtste ronde: Skembris (Gri) - Van den Doel (Ned) 1-0, Peng (Chi) - Rogers (Aus) 0-1, Van de Mortel (Ned) - Reinderman (Ned) 0-1, Armas (Fra) - Kotronias (Gri) 0-1, Nijboer (Ned) - Brenninkmeijer (Ned) 0-1. Stand: 1. Kotronias 7 punten, 2. Nijboer 6 1/2,3. Brenninkmeijer, Rogers 5 1/2, 5. Reinderman 4, 6. Skembris 3 1/2, 7. Van den Doel 2 1/2, 8. Armas, Van de Mortel 2, 10. Peng 1 1/2. Bremen (anp) - Trainer Aad de Mos van Werder Bremen heeft aan de Europese uitschakeling tegen zijn vorige club PSV weinig anti-Eindhovense gevoelens overgehouden. De Mos stapte woensdag gewoon in het chartervliegtuig dat PSV terug naar Brabant bracht. In Eindhoven woont zijn gezin. Met zijn eigen spelers van Bre men was hij vlot klaar. Hij liet ze 's ochtends een kwartiertje uitlopen en ziet ze vandaag weer voor oefening, om 14.30 uur. Zodat De Mos zijn vorige spelersgroep na de uitschake ling aanmerkelijk langer zag dan de huidige. De Mos had een lange nacht achter de rug, waarin hij, met een paar PSV'ers, de wedstrijd en ande re zaken des levens doornam in een café. De Duitse pers was vrij vriendelijk voor De Mos, die zeker tot de winterstop mag blijven, ondanks de sportieve crisis aan de Weser. Werder won in de competitie al tien duels niet meer en is uitgescha keld in de UEFA-Cup en het nationale bekertoernooi. De algemene stemming was dat Bremen goed speelde, zijn bes te wedstrijd sinds tijden, en slechts door pech en een slech te scheidsrechter is uitgescha keld. Voorzitter Böhmert liet zich zelfs ontvallen dat hij nog nooit zo'n bedrog heeft meege maakt op een voetbalveld. Doelman Menzo stopte de kop bal van Beiersdorfer volgens hem - en vele anderen - achter de doellijn en de Italiaanse arbiter Trentalange had naar zijn mening een strafschop moeten geven na gevaarlijk spel van Valckx. „Strafschop gestolen," schreef boulevard blad Bild. Verdediger Borowka riep dat hij nooit meer bij de Italiaan gaat eten. Marciano Vink scheurde in de wedstrijd tegen Werder Bremen een spiertje in het linker dijbeen. Clubarts Van den Hoogenband onderzoekt donderdag hoe groot dat scheurtje is. Volgens de arts staat voor het herstel normaal gesproken een week of zes, maar dat kan korter zijn als de schade meevalt. „Dat ga ik donderdag bekijken. Dat hij dit jaar nog voetbalt, is wel uit gesloten." Voor Vink, juist weer goed in vorm, was het de zoveelste blessure in bijna anderhalf jaar PSV. Hij scheurde al eens eer der een spier en ook een keer een knieband. Zijn schouder schoot uit de kom. Overigens hoeft hij niet veel wedstrijden te missen. In de maand december staan voor PSV alleen nog de duels met Fortuna Sittard, Go Ahead Eagles en NAC op het pro gramma. Vlak voor de jaarwis seling vertrekt PSV voor een trip naar Indonesië. „Het is daar lekker warm, goed voor het herstel," aldus de dokter. Van den Hoogenband legde een verband tussen de ijzige kou in Bremen en de spierblessures, want ook doelman Waterreus bleef daarvan niet gevrijwaard. De Limburger viel uit met een pijnlijke tussenribspier. Van den Hoogenband heeft woens dag foto's laten maken, waar uit bleek dat niets is gescheurd. „Het is binnen een paar dagen over."

de Stem | 1995 | | pagina 11