Boer boekt succes in beroep tegen mestheffing VVD Vr Piet Blauw: iBóeren-Nederland is op drift J u pp WD-senator legt bom onder ecotax Politie helpt bejaarden Prins Bernhard spreekt via RVD vermeend NSDAP-verleden tegen Bonden en werkgevers oneens over flexnota Duitse artij PvdA hekelt Tommei over bestrijding armoedewijken Vrijbuiters aan banden Geen internj tussen Amsti BINNENLAND Defensie wil geen militaire taak bedrijf COMMENTAAR BINNENLAND KORT Honderdduize Solana officiei aangesteld als Navo-baas DE STEM WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 A41 PËSTEM Den Haag (anp) - WD-sena- tor De Haze Winkelman is zwaar teleurgesteld over de antwoorden die hij gisteren kreeg van de bewindslieden van het kabinet Kok op zijn kritiek op de invoering van een ecotax per 1 januari '96. De WD-fractie, partner in het driepartijenkabinet, zal zich nog beraden over haar standpunt. Maar een eventu ele voorstem komt volgende week dinsdag niet van harte. „Het hangt nu af van een politie ke afweging wat het waard is spanningen te creëren," aldus De Haze Winkelman na afloop van het debat gisteren. „Er liggen en komen nog meer omstreden wets voorstellen." De Eerste Kamer stemt pas vol gende week dinsdag over het wetsvoorstel dat vanaf 1 januari 1996 een kleinverbruikersheffing op elektriciteit legt van 3,5 cent per kWh en een heffing op aard gas die in drie jaar oploopt tot 11,2 cent per kuub. Het zag er gisteren naar uit, nadat het debat daarover in de senaat was afgerond, dat in ieder geval GroenLinks, de PvdA en D66 voor het wetsvoorstel zullen stemmen. Het CDA heeft overwe gende bezwaren en zal hoogst waarschijnlijk tegenstemmen. De sleutel is derhalve in handen van de WD. CDA en WD beschik ken samen over 42 van de 75 stemmen in de Eerste Kamer. WD-senator De Haze Winkel man somde acht bezwaren op die het kabinet niet heeft weggeno men. Naast politieke irritaties over het feit dat Nederland in Europa weer eens voorop loopt met de ecotax draait het bij de WD om twee hoofdzaken. Aan tasting van de Nederlandse con currentiepositie op de wereld markt, specifiek bij de exploratie van nieuwe, minder renderende gasvelden, en onvoldoende com pensatie voor branches in het midden- en kleinbedrijf. Dat laatste is een vrij breed gedeelde opvatting. PvdA-sena- tor K. Zijlstra wil ook dat het kabinet voluit gaat om eveneens voor kleinere bedrijven moge lijkheden te scheppen voor vrij stelling van de nieuwe belasting op aardgas en elektriciteit. In de Tweede Kamer is die vrijstel lingsmogelijkheid er op initiatief van de WD gekomen. Sectoren die via hun branche-organisatis meerjarenafspraken maken over een geleidelijke vermindering van het energieverbruik, komen ervoor in aanmerking. Als min stens 80 procent van de onderne mers in die sector meedoet, kan elk bedrijf dat de doelstelling haalt, zijn geld terugkrijgen. Minister Wijers (Economische Zaken) toont zich op voorhand pessimistisch over toepassing in sectoren met heel veel kleine bedrijven. Dat geeft alleen al enorme controleproblemen met de aantallen aanvragen om toe kenning van de vrijstelling. Dat valt met name de WD erg tegen. De PvdA is tevreden met de toe zegging van een onderzoek naar huishoudens met minimale inko mens en een fors energiever bruik, door hoge stookkosten in een slecht geïsoleerde woning. De regering zegde gisteren toe dat deze groep hulp krijgt van de E-teams, de energiebesparings deskundigen van de nutsbedrij ven. Van onze verslaggever Leeuwarden - Er is hoop voor de boeren; pluimveehouder A. Ermers uit Venhorst heeft gisteren een slag met het bureau Mestheffingen van het ministerie van Landbouw in Assen voor de rechter gewonnen. De belastingkamer van het gerechtshof in Leeuwarden schold hem een 'overschots heffing' uit oogpunt van rechts gelijkheid kwijt. De rechter baseerde zijn vonnis opmerke lijk genoeg mede op recente uit latingen van landbouwminister Van Aartsen over de fraudege voeligheid en oncontroleerbaar heid van de huidige mestregels. De uitspraak lijkt enig perspec tief te bieden voor andere boeren die problemen hebben met de hoogte van hun mestheffing. Maar volgens Ermers' advocaat mevrouw mr. M. van Gerwen is het allerminst zeker dat die boe ren zich met succes op de Leeuwarder uitspraak kunnen beroepen. „Daarvoor was de zaak van Ermers te specifiek van aard." Milieubewust Ermers had een naheffing van enkele duizenden guldens opge legd gekregen over de mesthoe- veelheid die hij de afgelopen jaren produceerde. Ermers wei gerde die te betalen. Hij oordeel de de geldstraf als onterecht, omdat hij de mest milieuvrien delijk verwerkt tot korrels, deels voor de export, en feitelijk geen mestafvoerprobleem kent. „Mijn cliënt rommelt niet met zijn mestboekhouding, hij is al jaren milieubewust bezig en dan krijgt hij toch een hogere heffing opgelegd, omdat de ambtenaren in Assen er ten onrechte van uit gaan dat op zijn bedrijf een mestoverschot bestaat," aldus Van Gerwen uit Veghel. Krakkemikkig Rechter H. Pruiksma van de belastingkamer floot het bureau Mestheffingen gisteren evenwel terug. Volgens hem is de heffing naar de letter van de Mest stoffenwet terecht opgelegd, maar daar staat tegenover dat de huidige mestregels zo krakke mikkig zijn dat veel boeren ongestraft kunnen frauderen. Daardoor zou voor deze pluim veehouder sprake zijn van rechtsongelijkheid, stelde de rechter. Het ministerie van Landbouw, dat werkt aan een fraudebesten diger systeem, gaat in beroep tegen het vonnis. Het overweegt geen noodwetgeving om het juri disch probleem aan te pakken dat andere veehouders zich nu mogelijk gaan beroepen op de uitspraak van de Leeuwarder belastingkamer. De acties van de politie tegen de voornemens van politie-minister Dijkstal gingen gisteren in zes regio's in het land verder. In Amsterdam schonken agenten een kopje koffie voor bejaarden in ver zorgingscentrum Tabitha. Een groep agenten assisteerde het verzorgdend personeel. foto anp Den Haag (anp) - De PvdA is boos op staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting, omdat het kabinet er niets voor voelt om begin volgend jaar met een concreet actieplan te komen om het ontstaan van armoedewijken in de grote steden tegen te gaan. PvdA-woordvoerder Duivesteijn vroeg vervolgens dinsdag in de Kamer om een heropening van de begrotingsbehandeling van Volkshuisvesting. De kwestie komt woensdag of donderdag opnieuw op de agenda van de Kamer. De motie van Duivesteijn om Volkshuisvesting een prominente rol toe te dichten in het tegen gaan van armoedewijken, kreeg vorige maand tijdens de begro tingsbehandeling van Vrom kamerbrede steun. Tommei ver klaarde vervolgens de motie te 'omarmen'. Tommei schrijft nu echter in een brief aan de Kamer dat het kabi net in de overeenkomsten met de grote steden al prioriteit geeft aan de leefbaarheid in wijken. In de convenanten met de steden is ook opgenomen dat in bestaande en nieuwe wijken sprake moet zijn van een gemengd aanbod van dure en goedkope woningen. Het kabinet zegt wel toe dat het bereid is op basis van de afspra ken met steden invulling te geven aan de motie-Duivesteijn. Het acht echter een aanvulling op het stedenbeleid overbodig. Duivesteijn is het met die opstel ling van de regering oneens. Het gaat er hem om dat Volkshuis vesting juist één van de belang rijkste instrumenten is om het ontstaan van armoedewijken tegen te gaan. De motie is er om in het grote stedenbeleid de voortrekkersrol van de volks huisvesting te benadrukken, zodat het gevaar van gettovor ming extra aandacht krijgt, aldus Duivesteijn. De PvdA'er verwijt Tommei dat er wijken voor armen komen doordat het sociale gezicht van het woonbeleid is verdwenen. Maar volgens de staatssecretaris vindt dit vooral haar oorzaak in werkloosheid, criminaliteit, wei nig scholing en onvoldoende inburgering van allochtonen. Van onze redactie binnenland Den Haag - Prins Bernhard heeft gisteren via de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) in bedekte termen tegengespro ken dat hij tot 8 januari 1937 een dag na zijn huwelijk met Juliana - lid is geweest van Hitiers Nazi-partij NSDAP. De prins heeft 'niets toe te voegen aan de bekende feiten', aldus de RVD. Die luiden volgens Bern hard dat hij in de jaren '33-'35 achtereenvolgens lid is geweest van de Motor-SA, de Flieger- sturm en de Motor-SS. Na zijn vertrek uit Duitsland in 1935 zou hij geen enkel contact meer heb ben gehad met welke nazi-orga nisatie dan ook. Deze krant onthulde onlangs dat Bernhard Nazi-partijlid was van 1 mei 1933 tot 8 januari 1937. Dit bleek uit onderzoek van dr. G. Aalders, wetenschappelijk mede werker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Bij het Riod is commotie ontstaan over de publicatie van het boek. In Amerikaanse archieven ligt een brief waarin de prins zijn lid maatschap opzegt. De Neder landse regering ontdekte de fei ten in 1948 en probeerde vergeefs de naam van de prins van een NSDAP-ledenlijst te laten schrappen. Via de toenmalige topambtenaar Adriaanse ver klaarde de regering dat Bernhard alleen lid was geweest om piloot te kunnen worden. Verder wees Adriaanse erop dat de prins nooit een actief NSDAP-lid was en dat zijn optreden in de oorlog tegen de nazi's genoegzaam bekend was. De Amerikanen gingen niet op het Nederlandse verzoek in. De Amerikaanse regering weigerde, een dergelijke geschiedvervalsing uit te voeren. De Amerikaanse documenten tonen aan dat de prins op de dag van zijn huwelijk formeel nog steeds Nazi-lid was. De Stichting Samenwerkend Verzet wilde gisteren geen oor deel vellen over dat lidmaat schap: „Wij hebben geen mening over zaken van voor de oorlog. Voor ons telt alleen zijn optreden tijdens de oorlog. Daar hebben we groot respect voor," aldus secretaris P. Coumou. Over de naoorlogse poging van de Neder landse regering het lidmaatschap van Bernard te verdoezelen, was hij ook voorzichtig. „Daar moet het parlement maar over oorde len. In principe hoor je niets te verdonkeremanen. Ook in politiek Den Haag is men zeer terughoudend met een reac tie. WD-leider Bolkestein ziet geen aanleiding, te twijfelen aan de woorden van de prins. Ook D66-woordvoerder De Graaf ziet geen reden 'hierover een hoop herrie te maken'. „Dat een paar dingen niet in de haak waren, was al bekend. Maar het gaat om het evenwicht met wat de prins daarna heeft gedaan." De PvdA was gisteren niet bereid tot com mentaar en het CDA was onbe reikbaar. Van onze Haagse redactie Den Haag - Defensie wil geen particulier bedrijf inschakelen voor vredes operaties of de beveiliging van kazernes. Een con creet aanbod in die rich ting is volgens staatsse cretaris Gmelich Meijling ook niet gedaan. Gmelich zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Het inscha kelen van particulieren voor defensie-taken past helemaal niet in de nieuwe structuur van Defensie, betoogde hij. Vorige week maakte opper bevelhebber Couzy bekend dat Defensie een 'bataljon' was aangeboden voor vredes operaties door een particulier bedrijf. Hij wekte de indruk daar positief tegenover te staan. Volgens Gmelich heeft Couzy echter geen oordeel gegeven over het aanbod. „Hij heeft het alleen genoemd. Ik denk dat het een beetje uit zijn verband gerukt is." Gmelich wist zelf niets van het aanbod. Delft/Amsterdam (anp) - Organisaties van werkgevers en werknemers hebben gisteren teleurgesteld gereageerd op de nota Flexibiliteit en Zekerheid van minister Melkert van Sociale Zaken. Ze vinden de nota onvoldoende, maar om verschillende redenen. De ondernemingsorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf MKB Nederland vindt de voorstellen van Melkert voor meer flexibi liteit op de arbeidsmarkt niet ver genoeg gaan. De organisatie vindt dat de minister in de nota de ontslagbescherming vergaand had moeten inperken. De MKB vindt verder dat de nota te veel overlaat aan de sociale part ners in het cao-overleg. De FNV vindt dat de nota meer beschermen de regels moet bevatten voor uitzendkrach ten. De vakcentrale wil dat mensen die van uitzendwerk hun baan maken, een vast con tract krijgen bij het uitzendbureau. In de flexnota van Melkert is dit niet geregeld. Beide organisaties zijn lid van de Stichting van de Arbeid, die gevraagd is advies te geven over de nota. Zowel MKB Nederland als de FNV verbaast zich erover dat het kabi net geen duidelijke beslissingen neemt en in plaats daarvan de problematiek bij de socia le partners neerlegt. Binnen de Stichting van de Arbeid zijn de centrale organisaties van werkgevers en werknemers verdeeld over het onderwerp flexibiliteit. Zo oordeelt MKB Nederland negatief over het voorstel om oproepkrachten meer werkzekerheid te geven, terwijl dat voor de FNV een van de weinige positieve punten van Melkerts nota is. De organisatie van grotere ondernemingen VNO-NCW komt vandaag met een reactie. Door Elly Lammers Den Haag - WD-landbouw- specialist Piet Blauw zit op de ochtend na de boerenmanifes- tatie in de Brabanthallen in Den Bosch nog steeds onder het eierstruif. Zijn pak is bed orven. Reden waarom Blauw gisteren de stemmingen in de Tweede Kamer moest missen. Hij reisde af naar het verre Groningen om een ander kos tuum aan te gaan trekken. De landbouwwoordvoerder door stond maandagavond 'enige ang stige momenten' in de Brabant hallen in Den Bosch. „De organi satie had de zaak niet in de hand. Het was levensgevaarlijk in die dichte zaal met al die rotjes die werden gegooid," oordeelt hij. De vijftienduizend agrariërs die maandagavond de protestbijeen komst tegen het mestbeleid van de ministers Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieu) bij woonden, richtten hun pijlen vooral op Blauw en de D66'er Ter Veer. Maar Blauw relativeert die kritiek op zijn persoon. „Ik word als WD'er gezien als degene die het dichtst bij de minister staat. Dat is altijd zo. In het verleden waren CDA'ers het mikpunt," zegt hij. Wel is hij verontwaardigd over de actiemethoden die inmiddels opgeld doen onder sommige agrariërs. „We werden de hele avond begooid. In het begin waren het pepemoten, die ons door enkele Pieten werden toege worpen. Later werd dat ver mengd met veevoeder. Er werd ons een afgesneden varkensoor aangeboden. In de reeks van wat men blijkbaar passend vond, kre gen we vervolgens schapenwol naar ons hoofd en het eindigde met eieren. Wij zeiden op een gegeven moment: dit is geen manier van doen, wij gaan weg." Smeekbeden van de organisato ren brachten de Kamerleden ver volgens toch weer op het podium. Waar de 'paarse' drie al snel weer van moesten verdwijnen toen de massa woedende boeren ze onder de voet dreigde te lopen. Blauw verwijt de organisatoren dat ze maandag het vuurtje te hard heb ben opgestookt. De toespraken van de boeren- voormannen Latijnhouwers, Kooien en Meulemeesters hadden 'een hoog demagogisch gehalte', aldus Blauw. „De menigte stond al te stomen bij binnenkomst. Dan moet je de zaak niet verder opstoken, zodat het uit de hand gaat lopen." De benarde ervaring in de Bra banthallen zal niet verhinderen dat hij de boeren opnieuw opzoekt, bezweert Blauw, maar kan de redelijkheid misschien wat meer zegevieren? „Dit is niet het niveau waarop je met elkaar om moet gaan. Ik heb bijzonder veel respect voor de landbouw, maar - ik moet zeggen - op dat moment maandag voor die agres sieve groep niet." De vaste-Kamercommissie voor Landbouw in de Tweede Kamer had eerder zelf om een dialoog met het boerenbedrijfsleven ver zocht. LTO-Nederland organi seerde daarop een viertal bijeen komsten in het land, waarvan 'Den Bosch' het sluitstuk vormde. Blauw zegt verbijsterd te zijn dat de boeren niet ingaan op de handreiking om nog over het voorgenomen mestbeleid mee te praten. „Wat is er toch in boerenneder- land aan de hand dat men niet tot een gesprek wil komen? Meule meesters van 'Wij zijn 't zat' zei maandag zelfs dat ze het toch niet geloven als de politiek met toezeggingen zou komen. De boe ren zijn volledig op drift. Ik kan gewoon niet geloven dat dat enkel voortvloeit uit het voorge nomen mestbeleid. Dat is beter dan wat er eerder lag. Volgens Blauw zien de boeren onvoldoende in dat het 'vijf voor twaalf' is. „Als we nu niet zelf de zaken een beetje goed regelen, legt Brussel ons wel allerlei maatregelen op. Nogmaals, ik begrijp niet dat men dat niet inziet." Blauw hoopt dat de organisato ren alsnog een verklaring zullen geven over 'of ze dit nou normaal achten'. Ondertussen gaat zijn pak zo snel mogelijk naar de sto merij. DE STEM Een zaak onder de rechter dient onbesproken te blijven 1 het oude gebruik. De affaire-Van der Valk gaat verder in hone beroep en de uitspraak van de rechtbank zou daarom nipt bediscussieerd behoren te worden. De familie en ander betrokkenen hebben echter niet alleen bij de inval en A behandeling ter rechtbank de publiciteit als wapen gebruikt ook nu wordt er uit die hoek commentaar geleverd. Een teaen geluid is derhalve op zijn plaats. a De Van der Valken presenteren zich nu als hardwerkende mid denstanders met zoveel oog voor produkt en gast dat er nau welijks aandacht voor de bureaucratie en papierwinkel over bleef. Vandaar dat er het een en ander misgegaan is met het bedrijf. Zo kwalijk, stelt het horeca-imperium, zijn de misstac pen overigens niet. Want als een echte Robin Hood heeft de Toekan weliswaar het rijke vadertje staat tekort gedaan, maar daarmee wel de kleine man aan een betaalbare hap en'werk gelegenheid geholpen. Desondanks is er voor de toekomst beterschap beloofd en is er een miljoenenvergelijk met de fis cus getroffen. De hoge straffen houden daar ten onrechte qeen rekening mee. De rechtbank verwerpt deze verdedigingstactiek. De inkeer van de clan en de goede voornemens voor de toekomst ziin hooguit verzachtende omstandigheden, de strafzaak gaat niet over de komende jaren, maar over misdragingen in het verle den. En die zijn er, schrijft het vonnis, legio geweest. Willens en wetens en met veel trots trompetgeschal heeft het familie bedrijf zich buiten de wet geplaatst. Alsof het concern een eigen eilandje van ondernemerszin vormde, dat zich niet aan het geaccepteerde rechtssysteem hoefde te houden. Een rijk van vrijbuiters die hun eigen regels dachten te mogen stellen en voor die opvatting propaganda maakten. De rechtbank heeft dit gedrag hoog opgenomen. Hoger zelfs dan de officier van justitie die namens de rechtsstaat der Nederlanden de eisen geformuleerd had. De officier was geneigd behoorlijk rekening te houden met de beloftes voor beterschap en de schikking met de belastingdienst. De recht bank niet. Maatschappelijk aanzienlijken behoren immers hun positie en financiële mogelijkheden niet te misbruiken om voor piratengedrag te pleiten. En dat is de terechte waarschu wing die rechtbankpresident Verheij niet alleen aan de Van der Valken en soortgelijken, maar ook aan bittertafeldiscussianten en kleine krabbelaars heeft gegeven. Het vonnis is een plei dooi voor een correcte fiscale moraal. *Piet Blauw beleefde angstige momenten tijdens de boeren- manifestatie in de Bossche Bra banthallen. foto de stem/johan van gurp Brug Zaltbommel op kop in top-20 files Den Haag - Het aantal files voor de brug bij Zaltbommel (A2) ir dit jaar wederom toegenomen. Het aantal opstoppingen in zuide lijke richting steeg in de eerste negen maanden van dit jaar van 267 naar 290. De toeneming komt vooral door drukke werkzaam heden op dit traject. De brug bij Zaltbommel blijft de top-twintig van files aanvoeren. Dat blijkt uit een overzicht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het Korps Landelijke Politiediensten heeft de gege vens verstrekt. In de eerste drie kwartalen van 1995 bedroeg het aantal filemeldingen in Nederland 9374 tegen 8669 in dezelfde periode vorig jaar. De problemen bij Zaltbommel verdwijnen volgend jaar voor groot deel. Op 18 januari gaat de nieuwe brug bij Zaltbommel open met twee keer twee rijstroken. In 1998 is ook de uitbreiding naar twee keer drie banen een feit. Uitgave paspoort Antillen nu 'voorbeeldig' Willemstad - De verstrekking van paspoorten op Curasao geschiedt nu op voorbeeldige wijze. Dit heeft staatssecretaris J. Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) in Willemstad gezegd. De staatssecretaris merkte op dat na de onthullingen over de pas poortfraude het Curapaose bestuurscollege 'een goede analyse' heeft laten maken van fouten, die zowel de verstrekkingsproce dure als de organisatie van de betrokken overheidsdiensten betreffen. Kohnstamm heeft op Curapao gesproken met gouver neur Jaime Saleh en gezaghebber Stanley Betrian. Ook de strafrechtelijke aspecten van de paspoortenaffaire zijn besproken. Die kwam aan het licht tijdens een televisieprogram ma begin oktober van misdaadverslaggever Peter de Vries. Hier uit bleek dat op Curapao gemakkelijk paspoorten op eigen naam, maar met de persoonsgegevens van een ander, konden worden verkregen. Borst wil laagbetaalden ontzien Den Haag - Minister Borst vindt het een goed idee om mensen die minder verdienen dan 30.000 gulden per jaar te ontzien bij de invoering van een eigen bijdrage in de gezondheidszorg. Het idee was geopperd door haar D66-partijgenoot in de Tweede Kamer Van Boxtel. Ook wil Borst er door bevriezing van de zie kenfondsgrens voor zorgen dat minder mensen op de zieken fondsverzekering zijn aangewezen.Volgens Borst zal zo'n combi natie zowel de VVD als de PvdA goed uitkomen. Aan de ene kant wil zij een beperking van het aantal zieken fondsverzekerden, waar de WD naar streeft. En aan de andere kant kunnen de laagstbetaalden worden ontzien als zij de eigen bijdrage niet hoeven te betalen en dat zal de PvdA genoegen doen. Gitarist Overgaauw (66) overleden Hilversum - In zijn woonplaats Hilversum is op 66-jarige leeftijd de musicus Wim Overgaauw overleden. Overgaauw gold als een van 's werelds beste jazzgitaristen. Zijn overlijden, vorig week donderdag, is pas gisteren bekendgemaakt. Hij was al geruime tijd ernstig ziek. Naast uitvoerend musicus was Overgaauw docent. Jesse van Rul ler, een van zijn leerlingen, ontving vorige maand in Washington de Thelonious Monk Prijs. 'Pas op met nieuwe bevruchtingstechniek Den Haag - Zolang er geen duidelijkheid bestaat of de bevruch tingstechniek ISCI een verhoogd risico met zich meebrengt, terughoudendheid bij artsen bij het toepassen van deze methode op zijn plaats. Dit schrijft minister Borst (Volksgezondheid) aan de kamer. De CDA-kamerleden Soutendijk en Van der Burg hadden vragen over ISCI gesteld naar aanleiding van berichten dat in het Aca demisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) bij vijf van de vijftien vrouwen die via ISCI zwanger zijn gemaakt een soort chromo somaal gebrek is geconstateerd. Kinderartsen krijgen dienstverband Tilburg - Kinderartsen geven het zelfstandig ondernemersschap op en gaan in dienstverband in ziekenhuizen werken. De weg voor deze overstap is vrijgemaakt nu er een akkoord ligt over honorering van de kinderartsen. Zij zijn de eerste groep medisc specialisten die deze stap maakt. De verenigingen van medisch specialisten zijn nog a^jd w°8* dend op minister Borst (Volksgezondheid) omdat zij vindt dat vrijgevestigde specialisten en ziekenhuizen nauwer met elka moeten samenwerken. Specialisten zijn bang dat zij hun auton mie kwijtraken. De kinderartsen hebben hier minder moeite m De meesten van hen werken al in dienstverband. WD wil discussie over verblijfsrecht Hilversum - De WD vindt dat vluchtelingen met een niet automatisch het recht hebben om voorgoed in Nederlan blijven. Zij moeten weer terug naar het land van herkomst als daar veilig is. Dat geldt niet alleen voor mensen uit het v°ormpat Joegoslavië, maar ook voor vluchtelingen uit andere landen. zei het Tweede-Kamerlid Jan Rijpstra (WD) gisteravond in onica Nieuwslijn. j, Het kabinet bekijkt of mensen uit het voormalig J°eg°slavie terug kunnen nu het vrede is. Veel van de vluchtelingen be een verblijfsvergunning, de zogenoemde A-status, die he recht geeft permanent in Nederland te wonen. Het kabme aansturen op een vrijwillige terugkeer. noor Hans Wijnands Ronn - Meer dan 2700 artsem aamin 460 klinieken versprl Lei Duitsland, worden verda' f t stelselmatig aanneme steekpenningen en, in een aal vallen- van valsheid in gesl Drje leveranciers van hartij en ander hoogwaardig medisj teriaal, hebben in de loop vaii ;aren meer dan 28 miljoen ml smeergelden betaald. Ook stratieve en technische medel van klinieken en hartcentra het complot- DoorWilko Voordouw Parijs - „Frankrijk moet de 1 De hervormingen zijn al vel premier Alain Juppé is vastlf de sociale zekerheid door tel tot tweemaal toe verklaard! Tweede Kamer, later op dej spraak. De hervormingen," zo betoogd hij, „zijn noodzakelijk om Frank rijk voor te bereiden op de tod komst. Als we er van af zien dd gradeert Frankrijk naar de Twed de Divisie," aldus de regeringl leider, tijdens de behandelin van de door de socialisten i communisten ingediende motl van wantrouwen. Gejoel „Frankrijk wil bij de Eerste Div sie horen, samen met de mee dynamische Europese landenl zo zei Juppé tegen een ontketeil de Tweede Kamer. De premil werd steeds luid bijgevallen doif de kamerleden van de conservj tieve partijen, terwijl het gejo van de zijde van de socialistisch en communistische minderhe, ook duidelijk hoorbaar was. Jul pé beschuldigde links er van liegen, wanneer wordt gezegd c 'het alleen de kleintjes zijn die hervorming betalen. Het is ej juiste, noodzakelijke hervormiif De allerlaagst inkomens en pel sioenen hoeven juist niet te bet| len'." Cryptisch Ook was er volgens Juppé no<j sprake van geweest dat specidj pensioenregelingen, zoals bij lijdend personeel van de spod wegen, zouden worden opgeh ven. „Maar er is ook geen spra| van dat er niets gebeurt op terrein," zo voegde hij er cr tisch aan toe. De toespraken van Alain Jupl voorafgaand aan het vertrq Utrecht (anp) - De staking L gens de Nederlandse Spool december om 08.00 uur. Daf Mn tussen Amstedam CS en Uitzondering zijn de nachttr nen van en naar Parijs, maar 1 tijden alleen tussen AmsterdJ Uot Belgische Bergen (Moij ce stoppen overigens niet I Rrussel-Noord doordat daar I brand in een relaishl j beperkt treinverkeer 1.. v is. Tussen Brussel en Pat' I "Jat slechts de helft van de TC tremen. j h het algemeen raadt de NS 1. ?lgers nf om gedurende de s? öngsperiode naar of door Fraif Jk te reizen. Geen enkele tra 1 vemnding met Frankrijk wo: fleze periode gegarandeerd. problemen rond het treinv j ln Brussel na de brand j.„ er,toe dat vanaf woensdal «omber de intercitytrehT rissel-Amsterdam CS v.v. 1 ™,n Roosendaal rijden. Do!'1 tiM reizigers moeten daar I I Amct°V'arstaPPer>. De verbind! 2 ffdam-Roosendaal wol mogelijk op schema gef Brussel (anp)-DeNavo-l 7 ers ,van Buitenlanl gn en hebben gisteren! SoL de sPanjaard Ja\[ tS(Jana officieel benoe1 het uecr®taris-generaal hondgenootschap. rienH^dslieden bekrachl van h m ee de voordrl vrrid ^ambassadeurs! stemnUn ?.Ver Solana °vera Solanl bereikten. tekenen2 a Yït0t zÜn taal schap 'het j6t bondgen(f ligheirf' h^udament voor I vX, Jn|UroPa blijft. Inl L^gde daarvan is de N J t

de Stem | 1995 | | pagina 4