VINGS MNG Diamant uit vlam en gloeidraad 'Vreselijk moeilijke vraag jinoet gewone zaak worden' ËN EDING Onderzoekers universiteit Nijmegen: 'Wij kunnen in theorie de Kohinoor maken' Adviesbureau ontwikkelt natuurlijke methode voor keuze van geslacht kind BUITENDIJK LIJF LEVEN i/financieel december ■ride merken Koude Oorlog Universiteit Twee soorten Groeien [Symposium over orgaan- en weefseldonatie: tetÜT r— Taboe Nieuw protocol Codocil Door Mariëtte Mulkens bestem Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Vedior ASB Dycore Verwo Syst. B V N.V. EPZ Scheldorado B.V. Puratos N.V. Scheldorado B.V. Van Niftrik B.V. Streekgew. W- N. Brabant Mercuri Urval Rijkswaterstaat Servat Proj.B.V. Mach. fabriek Bewe B.V. Mach. fabriek Bewe B.V. NBM Amstelland Woninab Zuid B.V. NBM Amstelland Woninab Zuid B.V. N.V. Handelsmij v/h Joh Wolff Co Kooien Breda B.V. Verp.techn. Timmermans B.V Verp.techn. Timmermans B.V Verp.techn. Timmermans B.V Verp.techn. Timmermans B.V Verp.techn. Timmermans B.V Verp.techn. Timmermans B.V St. De Markenlanden Oosterwijck B.V. Ebben, Slaats, De Jonge Kapimex B.V. ABAB De Volckaert Dongen Steur Autoschade B.V. KPMG DATAM KPMG DATAM BABY-KLEUTERMODE STRAATPROMENADE 21 :N - TELEFOON 0115-694118 5% Koesen Een volmaakt kris- I i Begeerd, onbetaalbaar, soms gekoppeld aan un.v eigenschappen. I jSie hoge brekingsindex jorzaakt het een schitte- A niet bij andere edel- cll voorkomt. Maar dia lis niet alleen een droom #r de juwelier en diens I ijjaten, maar ook voor wetenschappers. gn Schermer en Hans te I ienhuis maken diamant in jaar kamers in de Katho- J Universiteit Nijmegen, ^principe kunnen wij de r maken." Ate Horesca SOS Tel. Hulp W-Brabant Scheldorado B.V. Jan Tinbergen College Dillisse Partn. St. 'Het Hooghuys' Oosterwijck B.V. A.O.C. W-Brabant Kath. Basisschool De Zandberg Ignatiusziekenhuis Instit. Saint Marie St. Thuis Sterven Oosterhout Med. Centr. De Klokkenberg De Blauwe Kamer V.N. PCI B.V. naam, adres en woonplaats naar: ntie. 3 Kjjiam heeft uitzonderlijke «schappen. Het is op kool- ttofnitride na het hardste materi- .j jat er bestaat. Daardoor is !(i een superieur schuurmiddel |j boten, zagen en slijpen. Dia- 0i is zo hard dat er uitzonder- Si scherpe randen op zijn aan te jjengen, waardoor bijvoorbeeld ^operaties met uiterste precisie j,.c minimum schade zijn uit toorts is diamant tot 700 gr C. de leste warmtegeleider die er jostaat, Het voert warmte vijf caal sneller af dan koper. Daar- uishet een hoogwaardige koe ls voor de zwaarste computer- jjjjps. Dit brengt weer mee dat er [te] meer transistors en diodes op ion chip kunnen worden aange dacht. Veel meer power dus op kleiner oppervlakte en klei- 10, handzame supercomputers omdehoek. Daarmee is de schatkamer van (amant niet uitgeput. Hoewel ld enthousiast warmte geleidt, laat het geen elektriciteit door. Jat is een goede isolator die ech ts met toevoeging van borium «randert in een halfgeleider waarmee van alles is te doen. Diamant laat infrarood en zicht bar licht ongehinderd door, naar blokkeert ultraviolet. Met I al deze eigenschappen kan de wetenschap en later de techniek lierlijk stoeien. Diamant is transparant over een veel groter gebied van het spectrum dan alle andere vaste stoffen. Het kan tegen extreme condities. Zo kreeg ten Pioniersonde, op weg naar let oppervlak van Venus, een èamanten venstertje in zijn huid. Dat venster kon zelfs de verpletterende druk van de atmo sfeer daar, negentig maal hoger danop aarde, weerstaan. Kristal 11 tientallen jaren is diamant kunstmatig te maken. Diamant is koolstof, in principe dus hetzelf de als grafiet en houtskool voor ie tekenaar. Maar het is een bij zondere kristalvorm van dit ele ment. Een atoom koolstof wordt keurig gekapseld tussen vier col lega's. Die band is zo sterk dat diamant hieraan zijn hardheid endeend. Honderd miljoen jaar geleden John Schermer (links) en Hans te Nijenhuis maken kunstmatig diamant aan de Katholieke Universiteit Nijmegen'Er moet nog veel gebeuren voordat er diamanten van het formaat van een baksteen in de handel komen.' foto theo van zwam werd kooldioxide op een diepte van 200 kilometer bij een afgrij selijke druk van 70.000 atmosfeer en een temperatuur van 2000 gra den omgezet in diamanten, waar van een zeer klein deel vervol gens in de loop der millennia door vulkanen werd uitgebraakt. De huidige diamanten kwamen letterlijk uit de schoot van de aarde. Dit proces vindt nog steeds plaats. Het overgrote deel van diamant moet echter nog diep in dat inferno zitten, onbe reikbaar voor de mens. Die druk en temperatuur kunnen (bijvoorbeeld, door een implosie) geïmiteerd worden in het lab, maar dit is een uiterst moeilijk, kostbaar en onrendabel proces. In 1797 constateerde ene Smiths- on-Tennant dat diamant zuivere koolstof was. Die wetenschapper van twee eeuwen her kwam tot de verbluffende conclusie dat de 'Demonokristal vertoont onder l" «amant. de microscoop kleine bergjes, maar is heel zuive- foto kun nijmegen fonkelende steen aan de vinger van zijn vorst in wezen dezelfde materie was als dat nederige staafje houtskool waarmee hij schetsen maakte. Had men dit eerder geweten, dan hadden de alchemisten zich vermoedelijk op koolstof gericht en niet op de droom van goud maken uit lood. Die alchemisten deden dit overi gens niet uit hebzucht, maar om het licht uit een stof te bevrijden. In 1953 werd bij 60.000 atmosfeer en 1400 graden in Stockholm synthetische diamant gemaakt. Het waren kristallen maar in zeer minieme hoeveelheden en de vor ming van diamant uit koolstof verliep tergend langzaam. In 1978 deed de Rus Boris Spitsyn het nog eens dunnetjes over, maar met een geheel nieuwe techniek: de gasfasedepositie die de basis is van de huidige tech nieken om dia mant te fabrice ren. Aan een gasmengsel van waterstof en methaan werd energie toege voegd door mid del van een gloeiende spi raal (te vergelij ken met dat kronkeltje in een lamp). Bij een sobere 800 graden en onder een minieme druk van 0,01 atmosfeer maakte hij het begeerde kris tal. Maar het westen nam Boris niet seri eus, want het was de tijd van de Koude Oorlog en bovendien waren er wel meer fantasieverha len uit de Sovjet-Unie opgedoken op het gebied van wetenschap. De Japanners hadden hier min der problemen mee. Voortbordu rende op Spitsyn ontdekte in 1988 Yoichi Hirose de vlamdepo- sitie-techniek. Hirose gebuikte hiervoor een mengsel van acetyleen met zuur stof, bij 1 atmosfeer, dus gewoon de druk van de buitenwereld en ook hier bij een luttele 800 gra den. Bij de vakgroep Vaste Stof Fysica 3 (de kristalgroeiafdeling) van de Katholieke Universiteit Nijme gen experimenteert nu een kleine groep van jeugdige wetenschap pers met beide technieken: de chemische gasfase depositie (Engelse afkorting: CVD) en de hete filament techniek (ook CVD in princi pe). Iedereen kent het oerprincipe. Houd een lepel in een kaars en daar zet zich dan roet af (gas vlamdepositie): zuivere kool stof, maar helaas niet in de begeerde kris talvorm. Bij de twee lab-tech nieken gebeurt in wezen het zelfde. De kool stof uit een gas mengsel onder gaat een meta morfose. Het lelijke eendje wordt een zwaan. Onder speciale omstandigheden vormt zich dan diamant plus amorfe koolstof en andere resten die echter worden afgevoerd. John Schermer en Hans te Nijen huis maken diamant in een paar kamers in de universiteit. De benodigde apparatuur is eenvou dig: cilinders met acetyleen, methaan, waterstof en zuurstof, enkele acetyleenbranders plus meet- en regelapparatuur: kort om, een lasser met wat extra ken nis zou ook een diamantfabriekje kunnen beginnen. Hij zou er alleen niet rijk van worden, maar failliet gaan. De gasvlamdiamant wordt in de open lucht geboren, de hete filament diamant daaren tegen in een gesloten reactor. „In principe kunnen wij de Kohi noor maken, maar dat zal prak tisch wel onmogelijk zijn. Bij de vorming van zo'n groot mono kristal kan er van alles misgaan, dan wordt elk klein probleem een groot probleem. En onze Kohi noor zal nauwelijks goedkoper zijn dan die superdiamant." De universiteit maakt twee soor ten diamanten: de polykristallen, te vergelijken met een ruw gewassen grinttegel. En de mono kristal, te vergelijken met een mooi gepolijste leisteen. „Onze diamanten zijn vaak nog veel zui verder dan die uit de natuur. Natuurdiamant bevat bijvoor beeld stikstof waardoor het min der goed hitte afvoert en ook minder transparant is. We hebr- ben geen insluitsels en geen ver ontreinigingen. Slechts 1 procent van de natuurdiamanten is te gebruiken voor sieraden, de rest is voor de industrie." De pas gevormde diamant zet zich af op een plaatje dat silicium kan zijn, molyb'deen, maar ook diamant. Op het oog is het niet indrukwekkend. Op een dingetje ter grootte van een boordeknoop je is wat neergeslagen waaraan je op het eerste gezicht als leek geen diamant herkent. Pas onder de microscoop zie je een bedje van kristallen. Diamantsynthese in deze vorm valt nog onder de noemer research. Het is duidelijk dat de industrie er belangstelling voor heeft. De processors van de toe komst hebben diamant nodig om hun hoge prestaties ook waar te maken. De elektronische indus trie snakt naar diamant. Met halfgeleidende diamant zijn elek tronische componenten te maken die vooral bij hoge vermogens en of temperaturen superieur zijn aan de bestaande silicium-com- ponenten. Een speciale techniek van beide heren is de groeidiamant. Een stukje natuurdiamant wordt als basis gebruikt, als substraat. Daarop slaat dan de diamant uit vlam of filament neer en hecht zich dusdanig intiem dat hieruit een monokristal kan ontstaan. Zo kan men die mini-diamant gelei delijk laten groeien, maar als het even misgaat, komt er een lelijk bobbeltje. De grootste monokris tal die men tot nu toe in Nijme gen heeft kunnen maken, is 0,4 karaat. CVD-diamanten kunnen straks wellicht een rol gaan spe len in de platte schermen van toe komstige portable computers en televisietoestellen. Tot nu toe is een kunstdiamant niet goedkoper dan een uit de natuur, maar de produktiekosten zullen in het volgende millenium dramatisch zijn gezakt. Op dit ogenblik wordt al miljoenen karaat aan synthetische diamant verkocht. Dit zijn over het algemeen kleine diamantjes die veel onzuiverhe den bevatten en soms uit elkaar vallen, en alleen de industrie kan er iets mee doen. John Schermer: „Er moet nog veel gebeuren voordat er diaman ten van het formaat van een bak steen in de handel komen." De polykristal is ook zuivere diamant, maar is een grinttegel vergeleken met de monokristal die eerder lijkt op een gladde leisteen. foto kun Nijmegen 1 van Lith A - Het tekort aan liiu-j en organen is nog ■5 Ajpend. In de 'zoek- naar hartkleppen, l mAezen en longen hield I w!°,Tissie orgaan- en Isvm* natie onlangs een I LirW°Slum *n ket. Carolus- K !na ziekenhiiis in Den Het taboe rondom r mi moet verdwiinen' |irj. k y van der Vecht en |®'ehustJanCusters. |ji^ee?e Kamer beet er njn tanden op stuk: de iMewjf onat'e- De VVD tor- I altiirt ?teridelijk het voorstel MspL tie van organen en lata,,.j oastaan, tenzij nabe- rigenhouden. 'Te antastrng van het zelfbe dacht,' luidde de moti- R5»*Vvb. Jan Custers uit het sP'jt van onder anderen Carolus-Liduina Ziekenhuis en Elly van der Vecht, voorlichter van de Sectie Transplantie Coör dinatoren. „Het tekort aan weefsels en orga nen is zó ontzettend groot," begint Van der Vecht, „en daar zal de nieuwe wet weinig aan veranderen." Van der Vecht en Custers maken deel uit van de commissie orgaan- en weefseldonatie, die het symposium in het Caroluszie- kenhuis organiseerden. De gasten werd vooral gewezen op het grote taboe rondom dona ties. „Artsen hebben vaak moeite om nabestaanden te wijzen op de mogelijkheid tot donatie", zegt Custers, „daarnaast zien ze het vaak gewoon over het hoofd. Voor mij gold eerder hetzelfde. Het taboe is voor mij niet zo groot. Veel moeilijker vind ik het om de familie op de hoogte te stellen van het overlijden van een patiënt." Van der Vecht vindt dat het stel len van 'die vreselijk moeilijke vraag' de gewoonste zaak van de wereld moet worden. Om artsen en verpleegkundigen een stap in de goede richting te helpen, starten de ziekenhuizen in Den Bosch met een nieuw pro tocol. Een van de punten uit het nieuwe wetsvoorstel is dat de artsen ver plicht zijn volgens het protocol te handelen. Het nieuwe protocol in Den Bosch houdt in dat bij de in te vullen overlijdenspapieren een donatieformulier komt. Van der Vecht: „Dan kunnen art sen er niet meer omheen nabe staanden te confronteren met donatie." Daarnaast wordt de patiënten- wijzer gewijzigd. Bij de komst in Jan Custers en Elly van der Vecht met een plastic oog. het ziekenhuis krijgen patiënten de vraag voorgeschoteld of ze donor willen worden. Nu is het zo dat twintig procent van de Nederlandse bevolking zo'n codocil draagt. „Het is natuurlijk niet gezellig om meteen met orgaandonatie geconfronteerd te worden," lacht Van der Vecht. „Als je voor een neuscorrectie in foto clemens le blanc het ziekenhuis komt, wil je niet meteen denken aan donatie. Toch moet het heel gewoon zijn om de vraag te stellen. Het hoort in het rijtje godsdienst en diëten." WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 „Kijk nou toch eens wat daar naast jullie vóordeur ligt." Mijn bezoekster wijst met een vies gezicht naar een hoop hondedrollen. Ze liggen net niet op de deurmat, maar het scheelt niks. Uit mijn mond rolt een woord, dat ik hier niet zal herhalen. „Dat is nou al de zoveelste keer," mopper ik. „Als ik dat mormel betrap die dat doet, dan krijgt-ie wel zo'n rotschop van me, dat hij zich de volgende keer wel twee keer bedenkt." Ik kan me ver oorloven om stoer te doen. Aan de drollen is goed te zien dat de boosdoener niet van het formaat Sint Bernhardshond is. Zo'n kleine schijter kan ik wel aan. Het is niet de eerste keer dat ik drollen aantref bij onze voor deur. Soms zitten ze zelfs tegen de muur van het huis aangeplakt, alsof het beest zijn kont er lekker aan af heeft staan vegen. Omdat ik me niet kan voorstellen dat een wel denkend mens expres zijn viervoeter voor onze deur uit laat, verdenk ik er een loslo pende hond van. Ik heb wel eens op de uitkijk gestaan, maar het lijkt wel of het beest dat ruikt, want ik heb nog nooit een hond kunnen betrappen die zelfs maar een poging deed om eens malse jongen te gaan draaien. Mijn goede humeur van die dag heeft door de keutels een deukje opgelopen. „Als we nou midden in de stad woonden is het ook balen, een drol naast de deur, maar hier verwacht je dat toch niet. Dat beest heeft tien vierkante kilometer om zijn behoefte te doen. Moet dat nou uitgerekend op ons stoep je gebeuren?" Mijn bezoek zucht meelevend en verhaalt vervolgens uitge breid over haar ervaringen met uitwerpselen. Gedeelde smart is halve smart. En haar verhaal mag er ook wezen. Voor haar voordeur liggen een stel grote grasvelden. Leuk voor de kinderen, zo moet een plannenmaker begin jaren zestig gedacht hebben. En dat was het ook. Toen. Ik kan het weten, want wij woonden vroeger zelf in die straat. Ik heb nog steeds hele goeie her inneringen aan die grasvelden, waar wij met alle kinderen uit de buurt op speelden. Voetbal len, 'schipper mag ik overva ren', tikkertje, vliegeren en 'bok, bok, hoeveel horens heeft de bok' zijn een paar van de spelletjes die ik me herinner. „Op die grasvelden kan je nu echt niet meer spelen," vertelt ze. „Het ligt er vol met honde- poep. Soms spelen de kinderen er toch op en dan is het altijd hetzelfde liedje. Zitten we met zijn allen aan tafel als er opeens een vreselijke stank onder de tafel vandaan komt. Ik begin dan bij iedereen onder zijn schoenen te kijken, maar ja, dan is het al te laat. Soms hebben ze met die schoe nen al door het hele huis gelo pen. Kinderen hebben dat niet in die gaten." Ik ben ons praatje over het kleine, maar ergerlijke leed al bijna vergeten als ik wat later die dag mijn dochter op ga halen bij de peuterspeelzaal. Ik zet mijn auto netjes half op een stukje gras naast een uitrit zodat andere mensen er nog langs kunnen en stap uit. Onder mijn reliëfzolen voel ik iets heel smeuïgs wegglijden.... Door Carola de Boer Hom - Een adviesbureau in Horn zegt een natuurlijke methode te hebben ontwikkeld om voor ouderparen die al een kind hebben vooraf het geslacht te bepalen van een vol gende baby. Maar een absolute garantie dat de methode slaagt, wil het bureau niet geven. getje of meisje te krijgen. „Maar ze krijgen geen garan tie," benadrukt ze. Het vooraf bepalen van het geslacht van kinderen wordt ook in de Gender Kliniek in Utrecht gedaan. Daar worden de 'lichte' mannelijke en 'zwaardere' vrouwelijke zaad cellen buiten het lichaam gescheiden. Wie een jongetje wil, krijgt de mannelijke cel len ingespoten en wie een meisje wil de vrouwelijke. Maar ook deze - omstreden - techniek garandeert geen hon derd procent gewenst resul taat. Hoogleraar genetica aan de Rijksuniversiteit Limburg (RL), J. Geraedts, zegt de methode van Van de Pol 'op zich heel interessant', te vin den. „Het lijkt op methodes die vaker zijn gepubliceerd. Alleen blijft daar naderhand niet zoveel van overeind. Het belangrijkse is dat ze geen absolute garantie geeft, maar zegt dat haar natuurlijke methode een grotere kans geeft op een jongen of een meisje." Geraedts vraagt zich af of de methode wetenschappelijk onderbouwd is. „Kan het ook door een ander worden toege past met hetzelfde resultaat? Een onafhankelijk deskundige zou dit moeten onderzoeken", aldus de hoogleraar. Ook G. Widdershoven, hoofd van de vakgroep gezondheids- ethiek van de RL, ziet niet direct een probleem. „De werkzaamheid van de metho de zal eerder een ethisch pro bleem zijn dan de vraag of je kunt ingrijpen in de bepaling van het geslacht. Maar het idee achter de methode is een stuk minder problematisch dan andere technieken op dit gebied. Als het maar niet zo ver gaat, dat bij een mislukte poging de vrucht geaborteerd wordt. En als er maar geen valse verwachtingen gewekt worden en het traject goed wordt doorgesproken. We krijgen wél een maatschappe lijk probleem als uiteindelijk, zoals in China, een scheefgroei van seksen ontstaat, omdat iedereen alleen maar jongetjes of alleen maar meisjes wil." Paren die al een of twee kinde ren hebben, kunnen zelf voor af het geslacht bepalen van een eventuele volgende baby. Zonder technische hulpmid delen en zonder medisch ingrijpen. Dat zegt R. van de Pol uit Horn, die sinds kort het adviesbureau Precona runt. Deskundigen staan er niet afwijzend tegenover. Van de Pol, ex-lerares Neder lands en Duits, heeft twaalf jaar gesleuteld aan haar methode. Ze zegt tot nu toe twintig keer een stel geholpen te hebben en net zo vaak suc ces te hebben gehad. „Maar dat betekent niet dat ik hon derd procent garantie geef. Dat kan ook niet", zegt Van de Pol. Ze gaat uit van hét weten schappelijk gegeven dat man nelijke zaadcellen korter leven en sneller bewegen. Vrouwe lijke zaadcellen leven langer maar zijn wat trager. „Mensen die bij me komen, kunnen er zelf voor zorgen dat alleen de vrouwelijke of alleen de man nelijke zaadcellen het eitje bereiken. Dat kan ik ze leren. En het heeft alles te maken met het tijdstip van vrijen ten opzichte van het moment van de eisprong, de ovulatie", aldus Van de Pol, die verder niets kwijt wil over het geheim van haar methode. Ze helpt niet iedereen die bij haar om advies komt. Stellen moeten al een of twee kinde ren hebben. Na een eerste gesprek krijgen ze zes maan den lang huiswerk mee: elke dag de temperatuur opnemen, ovulatietraining' en het opschrijven van alle signalen die het vrouwelijk lichaam afgeeft. De slagingskans is het grootste als de vrouw in de vruchtbare leeftijd is, gezond leeft en een regelmatige cyclus heeft. „De vrouw moet leren begrijpen wat er met haar lichaam gebeurt", zegt Van de Pol. Na zes maanden worden de afrondende gesprekken gehouden. Als de adviseuse het idee heeft dat het paar ver antwoord met de methode omgaat, vertelt ze wat het stel precies moet doen om een jon-

de Stem | 1995 | | pagina 27