lij Peugeot! Op zoek naar eerlijke romantiek i,-voordeel op extra's. extra hoge inriiilprijzen! Ziende blind, horende doof 'Vreemdgaan is een lange aai over de bol' Sanatoria keren terug in een eigentijdse vorm bestem 's, goedkope gasinstallaties, itis kerstboompje... Iccent 1.0 v.a. f 21.990,-.] JQJr50^nu v.a. f 38.150,-. \4M90r nu v.a. f 42.190,-. LIJF LEVEN E2 PEUGEOT Vakantie Recreatie Koop nu erland streis ;ant Reizen Praag en omgeving Caravans/Kam^ els zijn in Nederland op te koop. Ie moderne modellen, die issen, graag laten zien. niet uit. van de maar liefst en die voor u klaarliggen. Sylvia Mastenbroek ontdekt voortekenen voor vrouwenmishandeling in relaties Aandeel Voortekenen Vragen Verwarring PRODUKT INFORMATIE Geneesmiddelen Dromen Reiskoffer Aparte opvang en medicatie tbc-patiënten Voorzieningen Gezondheidsraad Onvoldoende 1 EMBER 1995 X 55 iw geld, met ma*, f 1.835,- voordeel. Standaard: h bedienbare voorportierruiten lie pakket ■pen vóór DE XT/ST BELFORT BOVENDIEN: retalen velgen I sportstuur are hoofdsteunen achter ding buitentemperatuur aedienbare en verwarmde buitenspiegels pedienbare ramen achter op de 4- en 5-deurs ■og inruilaanbod doen op uw huidige auto. |s. Zeker als u weet dat de aanbiedingen trots: de Peugeot 406. Leverbaar vanaf PG-installatie. Bovendien krijgt u een leuk el onze gratis infolijn: 06-0224121. WOENSDAG 6 DECEMBER 1995 de decemberrriaand uw vrijst. bungalow aan het Resort te Burgh-Haamstede in Zeeland, lekt bij strand, zee en bos tegen zeer EERDE prijs. Verkoopkantoor dagelijks ook /eekeinde van 11.00-17.00 u. geopend, tsweg bungalow 138 te Burgh-Haamstede. Tel. 0111-657138. luxe touringcar, jiialf pension incl. I en kerstdiner, dec. 689,-. Lid /R. Vraag onze Is reisgids. li 2-482828. NTJE nu nog IRDER dan 8 dgse busreis. HP incl. excursies v.a. 498,-. (EW991 Vertrek in jan., febr. en maart. Bel KRAS Ster Vakanties 073-5999999 of om naar ons reisburo Haagdijk 12a Breda. CAMPER Bedford. Op knapper. Bj.'74. OPb-® APK mei '96. Pr.n.o.t.k. Tel. 0164-615962. Clus Seegers Oordeelsestraat 6 ido Bouwmarkt Beverweg 102 iido Bouwmarkt Industrieweg 42 oekhoven Kloosterstraat 2-4 Boogerd Hofdijkseweg 30 ffaarom kiezen jonge vrouwen aanvankelijk voor een partner die hen later mishandeld? Zijn er vroeg in de jelatie momenten te vinden die opgevat kunnen wor den als een waarschuwing voor zijn latere geweld? ,- ,u en of, zo ontdekte klinisch psychologe Sylvia mastenbroek. Al kan het voor een smoorverliefde 5,eid moeilijk zijn om juist die overdrijving in het romantische gedrag van haar aanbidder te herkennen ajs een teken aan de wand. Maar ook dat valt te leren. nwir John van Oppen ja, achteraf kunnen ze ih zelf wel voor de kop slaan Jat ze zo stom zijn geweest om 0 intieme relatie te beginnen Bet een vent die de handjes los lad zitten. Hadden ze maar meteen, vanaf het begin, geluis terd naar hun intuïtie die hen ingaf dat het eigenlijk niet normaal was, zo overrompelend en opdringerig als hij was, zo bezitterig, en zo dreigend naar Geen wetenschappelijke studie ever geweld tegen vrouwen in relaties, of Sylvia Mastenbroek leeft 'm wel gelezen. Als klinisch psychologe, met een eigen prak- tijk, sprak ze bovendien met hon derden vrouwen die het hadden doorstaan. Ze begon zich af te vragen, of veel ellende niet vóóraf te herkennen ris geweest. Daarom besloot ze tot een onderzoek naar voorteke ten van vrouwenmishandeling. Haar conclusie: verhoudingen die zo'n tragische wending nemen, starten vaak volgens een vast patroon. Door hun jeugdige leef tijd, doordat ze verliefd zijn, door de hartstochtelijke aandacht van hun nieuwe vriend, door de vele prettige kanten en voordelen die - zeker in het begin - vastzitten aaneen intieme relatie, zijn mei den vaak echter blind en doof voor de risico's „Ook al liggen die er van meet af aan soms dui- mendik bovenop," aldus Masten broek. .Meestal willen jonge vrouwen de waarschuwingssignalen gewon niet zien of horen. Het is immers niet prettig om heen en weer te worden geslingerd tussen gevoelens .over de aantrekkelijke en de onaantrekkelijke kanten van je nieuwe vriend. Dat is de reden waarom jonge vrouwen vaak als gebeten reageren als intimi hun twijfels uiten over de waag of dit nou wel zo'n aardige vriend is." Toch zijn er signalen die niemand mag negeren, vindt Mastenbroek: „Tegen meiden die twijfelen zeg ik: neem je eigen gevoelens van schrik of verbazing over het gedrag van je vriend altijd seri- M. Denk erover na. Veel over dreven, romantisch lijkende ;en van mannen zijn niet zo gezond. Maar wel moeilijk te onderscheiden van een 'normale' romantische omgang." Het kan al fout gaan als een meid alle aandacht van haar aanbidder te indringend vindt, te overrom pelend, te overweldigend, te bezitterig of jaloers. Mastenbroek: „Vind je dat hij veel te hard van stapel loopt, te veel te snel van je wil? Bespreek dat dan meteen. Als hij dan tóch voorbij gaat aan jouw wensen is er geen sprake van attentie en zorgzaamheid, maar van bezits drang en bemoeizucht. Dan is die indringende interesse geen uiting van verlangen, respect of liefde voor jou, maar van mateloos egoïsme dat uit kan monden in volledige controle over al je bezigheden en mateloze jaloe- It zie. Blijft de aandacht wurgend, omdat de man je 'helemaal voor zichzelf' wil hebben en geen ruimte laat voor andere dingen, dan leidt dat tot afbraak van sociale contacten. Mastenbroek: „En uiteindelijk tot een isole ment waaruit bijna niet meer te ontsnappen valt." De meeste vrouwen die waren mishandeld, signaleren achteraf dat de man zelden bereid was om naar zijn eigen aandeel te kijken in kleinere en grotere tegenslagen in zijn leven. Mastenbroek: „Ais jonge mannen bij de start van hun relatie al hun hoop vestigen op iets of iemand buiten henzelf - bijvoorbeeld op hun vriendin - dan schuilt daar in het risico dat zij later ook zijn grote teleurstelling wordt. Gaan deweg gaat hij haar dan verant woordelijk stellen voor zijn onge lukkige gevoelens of zijn onheb belijke gedrag. En krijgt ze de volle laag." Om die reden vindt ze het ver standig om te kijken hoe de nieu we vriend zich tegenover buiten staanders gedraagt. „Als hij zijn gevoelens van onbehagen agres sief afreageert op anderen, bij voorbeeld door onbeheerst te reageren in het verkeer, dan is de kans groot dat hij dat later ook bij jou doet. Gevaarlijk gedrag in het verkeer is een krachtig voor teken voor de bereidheid om lichamelijk gewelddadig te wor den." Gek genoeg vonden veel Sylvia Mastenbroek wil dat meiden het verschil leren kennen tussen eerlijke en valse romantiek. FOTO THEO VAN ZWAM vrouwen die later mishandeld werden, het aanvankelijk wel fijn om een 'sterke vriend' te hebben die zelfs bereid was om geweld te gebruiken als andere mannen in zijn ogen 'te opdringerig' werden. Mastenbroek: „Dat roept bij nog al wat vrouwen gevoelens van bescherming en bewondering op. Toch zouden ze zich moeten afvragen hoe ze het zouden vin den als hun vriend opeens gewelddadig zou zijn tegen iemand die hun dierbaar is." Indringende, grensoverschrijden de aandacht van de nieuwe vriend; bemoeizuchtig, bepalend, controlerend, isolerend, zichzelf centraal stellend gedrag; drei gende taal; geweld tegen ande ren; het uit frustratie vernielen van spulletjes waar iemand aan hecht; het niet willen bespreken of niet willen veranderen van dit gedrag; dat zijn volgens Masten broek allemaal voortekenen voor de ontwikkeling van geweld in relaties. Ze heeft haar onder zoeksresultaten beschreven in een boek, dat als titel meekreeg De illusie van veiligheid. Vrou wen die waarschuwingen nege ren, maken zichzelf immers wijs dat de nieuwe relatie geborgen heid biedt. „Het is belangrijk dat jongeren, meisjes én jongens, meer gaan nadenken over voortekenen van fysiek geweld. Hier ligt ook een taak voor de bovenbouw van het middelbaar onderwijs. Nee, dat is niet overdreven modieus. De samenleving is de laatste decen nia ontzettend ingewikkeld geworden. Jongeren hebben te weinig ervaring met het feit dat steeds meer verschillende mensen steeds meer verschillende nor men en waarden hebben. Veel jonge vrouwen gaan er voetstoots van uit dat hun vriend dezelfde opvattingen heeft als zijzelf. Ze proberen het gewoon, ze zien wel waar ze uitkomen." Om meiden wat minder 'op goed geluk' het vrijerspad op te sturen, geeft haar boek aan hoe iemand zich bewust kan worden van risi covolle aspecten in een ontlui kende relatie. Vragen die meiden en jonge vrou wen een heel eind op weg helpen, zijn bijvoorbeeld: hoe snel stap je in je relatie? Is het mogelijk om, als je daar behoefte aan hebt, ook wei eens alleen te zijn of wordt je vriend daar verdrietig, humeurig of agressief door? Hoe vind je dat dan? Heb je wel eens het gevoel dat je eigenlijk nog wat langer had wil len wachten met geslachtsge meenschap? Heb je met je vriend afgesproken dat hij niet aan dringt en wacht tot jij aangeeft dat je meer wilt proberen? Ga je ervan uit dat intieme rela ties veilig behoren te zijn? Vind je dat je er in principe vanuit moet gaan dat je vriend jou geen kwaad zal doen? Schrik je wel eens van dingen die hij doet of zegt? Vertel je hem dat dan ook? En hoe reageert hij daar weer op? Hoe gedraagt je vriend zich tegen andere mensen? Praat je daarover met hem? Hoe zou jij reageren als je vriend gewelddadig wordt tegen iemand die je heel dierbaar is? Geeft het je wel terecht een veilig gevoel als hij in staat is te vechten? Vind je dat je vriend zich erg wis selvallig gedraagt, bijvoorbeeld dat julie het ene moment heel 'close' kunnen zijn en dat hij plotseling heel nors, kwaaiig, afstandelijk kan zijn, mischien zelfs dreigend of aggressief? Voel je je heen en weer geslingerd? Voel je je vaak verward, 'dubbel' over wat zich afspeelt tussen jul lie en vind je het moeilijk om daarop te reageren? Ben je voor hem zowat de enige aan wie hij zijn gevoelens en kwetsbaarheid durft te tonen? Ervaar je dit als vleiend of ook wel eens als een belasting? Is je vriend verslaafd geweest aan alcohol of drugs? Heeft hij in zijn jeugd ernstige dingen meege maakt? Geef je tegen je zin wel eens toe aan zijn wensen omdat je bang bent dat hij anders weer gaat gebruiken of zich weer gekwetst zal voelen? Mastenbroek: „Dat brengt hel derheid in de soep van verwar rende gevoelens. Je leert ontdek ken wat uitingen van hartstocht en liefde zijn en wat uitingen zijn van bezitterig gedrag." Jonge mannen weten best dat ze hun vriendin moeten vrijlaten, dat ze anders ouderwets en ongeëmancipeerd worden gevon den. Mastenbroek: „Maar daar mee is hun verlatingsangst nog niet achterhaald, hun bezits drang nog niet weg en de wens dat zijn vriendin zich volledig op hem richt, nog niet verdwenen. Heel veel jongens weten geen raad met hun gevoelens over een zich sociaal ontplooiende vriend in, die een eigen leven wil ont plooien naast de relatie. Dan moet je oppassen dat de roman tiek niet omslaat in geweld. De illusie van veiligheid, Sylvia Mastenbroek. Utrecht, Jan van Arkel. 29,90. ISBN 90-6224-356- 8. ntatie over de Zibro Kamin kachels. v/m it en stuur die in een ongefrankeerde enve'°'3_ Antwoordnummer 10547,5340 Met enige regelmaat loop ik in ie hulpverlening tegen zaken aan waar ik met mijn verstand niet goed bij kan. Elke hulpver lener werkt natuurlijk volgens 4jn eigen methodiek en elke 'onn van hulpverlening richt zich op een ander deelgebied en teen zijn alleen maar mense lijk. Maar soms hebben die fou ten gevolgen die niet goed meer te verantwoorden zijn. Wat te denken van het volgende (werkelijk bestaande en helaas niet op zichzelf staande) voor beeld? Een man meldt zich bij Dij aan in verband met proble- Den op het werk. Hij kan niet Seed met zijn collega's over- wegi zijn bazen omschrijven bent als 'perfectionistisch', dwangmatig' en vooral: 'chro- Jisch achterdochtig'. Deze karakterisering lijkt op het eer ste gezicht te kloppen. Want de ®an kijkt mij vaak niet aan, hij beweegt zich wat onbeholpen en houterig, hij maakt een erg ?enuwachtige en gespannen Dtlruk en hij doet erg afhou dend. Bovendien haalt hij hal verwege zijn verhaal een stapel dossiers uit zijn keurige akten as waar je u tegen zegt. Allé- Waal psychologische en medi ae rapporten. 1 ™u4 ik er niet zo van als 'enten menen hun verhaal Denen te moeten ondersteunen et rapporten die door andere anties gemaakt zijn. Meest- betekent dat dat de gang vpf doolhof van de hulp- ning nl een lange is i Test en dat de kansen op eitomstig succes gering zijn. ent ik ga ervan uit dat colle- s uit mijn eigen (of andere) s °°k niet hebben zit- i en dat ze hun best zdaan de cliënt naar Ce) i helpen. Deze sta- en ,siers.was echter zo groot 20 keurig geordend dat ik besloot ze eens goed door te kij ken. Voor het zover was, viel het me echter op dat de man in kwestie wel erg vaak vroeg of ik mijn vragen of opmerkingen wilde herhalen. Ik sprak op normale toon en met een nor maal volume. Toch verstond deze man mij vaak niet of ver keerd. Dus vroeg ik hem of hij misschien niet goed hoorde. Het antwoord luidde dat hij vanaf zijn vijfde jaar al slecht tot zeer slecht hoorde, en dat hij norma liter een gehoorapparaat gebruikte. Hij had er echter moeite mee om die dingen in zijn oren te stoppen (hij vond dat een gênant gezicht) en daarom had hij ze nu ook maar uitgelaten. Om geen verkeerde indruk te wekken.Ik drukte hem op het hart die dingen de volgende keer maar wèl te gebruiken, dat zou het gesprek én voor hem én voor mij een stuk makkelijker laten verlo pen. En toen namen we samen de dossiers door. Het meest opvallende waren wel de uitsla gen van de kennis- en niveau tests. Numeriek scoorde de man 'goed' tot 'zeer goed': het inzicht in cijfers en cijfermatige zaken was bijzonder goed. Een echte boekhouder dus, en dat was dan ook zijn beroep. Heel anders waren de scores op de onderdelen die met sociale vaardigheden te maken had den. Daar was het een en al kommer en kwel. 'Achterdoch tig', 'subassertief' en 'sociaal incompetent' waren kreten die op elke pagina een paar keer voorkwamen. Elk rapport sloot met een conclusie die er in gro te lijnen op neerkwam dat de man ongeschikt was om in welk samenwerkingsverband dan ook te functioneren. Eigenlijk werd de man in de rapporten weggezet als een soort eigen wijze randdebiel die per onge luk goed kon rekenen. In geen enkel medisch en psychologisch rapport werd ook maar met één woord verwezen naar zijn han dicap: zijn slechthorendheid. En dat is iets wat ik dus niet kan begrijpen. Want wat ligt er meer voor de hand dan te vra gen naar iemands vermogen tot horen als hij je keer op keer niet verstaat? Navraag leerde dat deze vraag hem inderdaad nooit gesteld was. De ene hulp verlener las het rapport van de andere en het beeld dat er van de man was ontstaan werd op die manier steeds bevestigd en in stand gehouden. En zo kon deze sociale ramp zich voltrekken: want mensen die niet goed kunnen horen gaan zich nu eenmaal wat ach terdochtig gedragen. 'Deze manier van denken maakt hen zo onzeker dat ze niet meer voor hun handicap willen of durven uitkomen. Waardoor er een neerwaartse spiraal ont staat van negatieve vooroorde len over en weer. De persoon die niet goed hoort, raakt daardoor in een geestelijk en sociaal isolement. Zeker in een tijd als deze waarin kenne lijk een taboe rust op lichame lijke tekortkomingen en/of gebreken. Inderdaad: te gek voor woorden, en al helemaal als je die niet eens goed kunt horen. Door Jetty Ferwerda Een aardbeving had het Verenigd Koninkrijk niet meer kunnen laten schudden dan de tv- bekentenis van Lady Di dat ze was vreemdge gaan. Hetzelfde effect had veel eerder dezelfde bekentenis van haar man Charles over zijn escapa des met Camilla Parker Bowles. De verontwaardiging was Koninkrijk-breed en de rest van de wereld keek geamuseerd toe. Uit het vreemdgaan van de Britse Koninklijke Uit verkorenen blijkt in elk geval dat zij normale mensen zijn, want driekwart van het gewone volk gaat ook wel eens vreemd of denkt daar regel matig aan. Maar tussen bedriegen en bedr ogen worden ligt wel een wereld van verschil. Want hoewel de meerderheid dus wel eens vreemdgaat (in gedachten of in het echt), vindt een nog grotere meerderheid het vreselijk zelf bedrogen te worden. Gedragsonderzoeker Wim Mei- ners geeft daar in zijn pas ver schenen boekje Hoe vreemd is vreemdgaan een verklaring voor. „Iedereen heeft een vergelijkbare behoefte aan bevestiging, goed keuring en warmte Welnu, als de partner om welke begrijpe lijke reden dan ook zijn heil bij een ander zoekt, dan wordt er met een hark door die behoefte geraspt. De 'bedrogen' partner voelt zich klein, afgewezen, ontkend en in de kou gezet." En dat wil nie mand. Als we Meiners moeten geloven, ook Nederland massaal vreemd. Tenminste dat schreeuwt de achterflap. In wer kelijkheid zijn er geen echte cij fers bekend, omdat bijna nie mand het toegeeft. Meiners baseert zijn cijfers dan ook op een onderzoek van de Ameri kaanse Shere Hite onder haar landgenoten. Dat neemt niet weg dat het feno meen natuurlijk wel in ons land voor komt, want vreemdgaan is al zo oud als de weg naar Rome. Bovendien heeft Meiners voor zijn boek heel wat Nederlanders aan de tand gevoeld over hun escapades. Hij sprak met meer dan zeventig mannen en vrou wen, slachtoffer of 'dader'. De leeftijd varieerde van 18 tot 65 jaar, de meerderheid was begin dertig. De mensen in het boek van Mei ners komen er goed van af. Dat wil zeggen, aan de basis van hun vreemdgaan ligt vaak een her kenbaar probleem: een moeilijke jeugd, te weinig aandacht, lief Moet ik dit wel slikken is de titel van een boek met de meest gestelde vragen en antwoorden van de Geneesmiddelen-Infolijn. Tijdens een lustrumbijeenkomst van de info-lijn is het eerste exemplaar overhandigd aan drs. R. Oudkerk, huisarts en lid van de Tweede Kamer. De landelijke infolijn heeft de afgelopen vijf jaar zo'n 50.000 vragen te beantwoorden gehad. Een deel daarvan is opgenomen in het boek met antwoorden van dr. Ruud Dessing, apotheker en voorzitter van de Internationale Organisatie voor Klinische Farmacie en Gérard Voituron, oprichter en coördinator van de hulplijn. Uitgever Kosmos-Z&K Uitgevers, prijs 24,90. Het complete boek over dromen van Julia Derek Parker gaat in op de betekenis van dromen. In het boek worden duizenden droomsymbolen behandeld en wordt informatie gegeven over onder meer nachtmerries, erotische dromen en voorspellende dro men. Uitgeverij Terra, prijs 49,90. The Life Saver is de naam van een reiskoffer die speciaal ontwik keld is voor reizigers die zich begeven in gebieden waar de medi sche voorzieningen niet optimaal zijn. Het koffertje bevat onder meer bloedvervangende middelen, een autotransfusieset, infuus- systeem en infuusnaalden en een EHBO-set bestaande uit hecht- materiaal, naalden, spuiten en een glucose-zoutoplossing. The Life Saver is een produkt van Medtec uit Naarden. Het koffertje weegt 3,5 kilo en is op recept verkrijgbaar via de apotheek. De prijs is 520. Van dat bedrag wordt een tientje geschonken aan Artsen zonder Grenzen. The Life Saver. Door Paul Bolwerk Den Haag - De sanatoria van weleer voor patiënten met tuber culose (tbc) keren in een eigentijdse vorm weer terug in Neder land. Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport wil binnen afzienbare tijd aparte opvangvoorzieningen in en bui ten de steden voor onder andere besmette dak- en thuislozen, verslaafden en illegalen. gevonden willen worden, in de steek gelaten voelen etce tera. „Vreemdgaan is een lange aai over de bol," schrijft Mei ners. In tegenstelling tot wat het melige omslag doet vermoe den, is het een serieus boek. Voor Meiners was het belangrijk er achter te komen waarom mensen wil len vreemdgaan en daar ook aan toege ven. Wat in eerste instan tie lijkt op een harts tochtelijke escapade, blijkt bij nader inzien een signaal met dieperliggende oorzaak. De cases die Meiners behandelt, maken dat duidelijk. Zo leuk is vreemdgaan bij nader inzien niet. Over vertellen of verzwijgen, is Meiners duidelijk. Niet vertellen, is soms maar goed ook, stelt hij. Het leidt tot emotionele belas ting. Vertellen werkt alleen maar het schuldgevoel van de 'dader' weg, maar het verzacht of veran dert niets. De partner loopt vervolgens rond met de last. Meiners suggereert dat de 'dader' beter eerlijk tegen over zichzelf kan zijn dan tegen over de partner. Wie zichzelf afvraagt waarom hij/zij vreemdgaat en iets doet met het verkregen inzicht, ver liest langzaam de lust in buiten echtelijke escapades en kan beginnen met het herstel van z'n oude relatie of uiteindelijk besluiten er toch maar een eind aan te maken. 'Hoe vreemd is vreemdgaan', door Wim Meiners. Uitgeverij Strengholt's Boeken, prijs f 12,95. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport desgevraagd verklaard. De Inspectie voor Gezondheidszorg zoekt naar mogelijkheden om moeilijk behandelbare patiënten met de besmettelijke ziekte, ook wel open tbc genoemd, gedwon gen of vrijwillig in speciale cen tra te behandelen. Dat is tot op heden een groot probleem, omdat er in Nederland geen sanatoria of gesloten infectieziektenpavil- joens bij ziekenhuizen meer zijn. De Inspectie voor Gezondheids zorg wil met een plan van aanpak het huidige tbc-bestrijdingsbe- leid aanpassen. Ze wil allereerst beginnen met een periodiek screeningsonderzoek onder de risicogroepen, zoals verslaafden, daklozen en illegalen. Asielzoe kers moeten bijvoorbeeld bij aan komst in opvang-, dan wel aan meldcentra in Nederland een medisch onderzoek ondergaan, waarbij wordt gelet op tubercu lose. Op de tweede plaats zal de behandeling worden aangepast. De verstrekking van medicijnen tegen tbc kan worden gekoppeld aan bijvoorbeeld de verstrekking van methadon. Onder toezicht worden dan de medicijnen inge nomen. Deze methode moet in zwang raken. De Inspectie voor de Gezond heidszorg denkt ook aan speciale voorzieningen voor vrijwillige opname. Hierbij kan, aldus de inspectie, aansluiting worden gezocht bij de bestaande opvang centra voor dak- en thuislozen. De Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose wil in samenwerking met de grote ste den de komst van speciale opvang- een behandelvoorzienin- gen onderzoeken. Voor de gedwongen opname van besmette tbc-patiënten zijn in Nederland geen aparte voorzie ningen. Het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam krijgt bijvoorbeeld jaarlijks één tot twee gedwongen opnames van tbc-patiënten. En dat betekent in de praktijk: poli tiebewaking voor de deur om weglopen te voorkomen. Opslui ten in een gevangenis of een gesloten psychiatrische inrich ting vallen, aldus de Inspectie voor de Gezondheidszorg, als alternatieven af. „Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (waartoe Dijkzigt behoort - redactie), is al in over leg met de GGD Rotterdam over de opzet van een aparte zieken huisvoorziening voor tbc-patiën ten, die een gedwongen kuur moeten ondergaan," verduide lijkt prof. dr. C. Hilvering, voor malig afdelingshoofd Longziek ten Academisch Ziekenhuis. In een afscheidsrede heeft de emeri tus-hoogleraar gewezen op de 'dringende behoefte aan moge lijkheden tot gedwongen isolatie en behandeling'. De commissie Tuberculosebe strijding van de Gezondheids raad is momenteel druk bezig met de beoordeling van de ethi sche en juridische aspecten van de tuberculosebestrijding. Hier bij wordt ook uitgebreid stilge staan bij de richtlijnen voor gedwongen opname en behande ling. Een en ander heeft te maken met de komst van de nieuwe Infectieziektenwet die wellicht in '96 van kracht wordt. Deze wet waarborgt meer rechten (klacht en beroepsmogelijkheden) voor de patiënt dan de aloude Wet Besmettelijke Infectieziektenbe- strijding. Op basis van deze verouderde wet worden jaarlijks enkele tbc- patiënten verplicht in quarantai ne worden genomen. Ze kunnen echter niet worden gedwongen om hun medicijnen in te nemen. Het volledig volgen van een voor geschreven kuur is van belang om daadwerkelijk tuberculose te bestrijden. Het ziektebeeld is bijna altijd goed te bestrijden. Er moeten dan wel echter gedurende zes of meer maanden twee of meer medica menten per dag worden geslikt. Die tijd is nodig om de infectie weg te krijgen. Met name de risicogroepen, zoals verslaafden en dak- en thuislo zen, hebben grote moeite zich aan een strak regime van therapie en voorschriften te houden, waar door de behandeling van tbc erg moeilijk wordt. Indien de besmettelijke patiënten niet genezen, blijft het gevaar op ver spreiding van de ziekte en neemt de ontwikkeling van resistente tuberculose toe. Resistente tuber culose is vrijwel niet te behande len, omdat de bacil ongevoelig is geworden voor de meest werkza me medicamenten. Prof. Hilvering schat dat eender de van de tbc-patiënten zich niet houdt aan de voorgeschreven therapie en medicijngebruik. De KNCV, landelijke vereniging voor de bestrijding van tubercu lose, vindt deze schatting 'zwaar overtrokken'. Op basis van een enquête onder de GGD's in Nederland veron derstelt de KNCV dat zeven tot acht procent van de patiënten met tbc, en soms aids, de behan- delvoorschriften negeert of onvoldoende volgt.

de Stem | 1995 | | pagina 25