Vonnis komt keihard aan bij toekans' iroken tïïÊËb Boonstra volgt Timmer op als topman Philips Sociale werkvoorziening: 'We zijn het spuugzat PTT: geen post naar Frankrijk Pale sherry 887, 1 Brand op station legt in België treinverkeer lam oekkoek Afblijven Hagel of vuurwerk? worden J vervolgd Identiteit doodgeschoten is bekend Toch supporters Ferencvaros Amsterdam Weduwe Rabin in de politiek PvdA wil fors en in zorg Grootverbruikers stroom niet blij Nt prijsverhoging jWopa heeft geen aast met Bosnië msksskk Luxe voor Laura Fygi Van der Valken gaan in beroep Domburg verkoopt vakantiepark very dry, medium dry of cream, 1 CZ Qf| 3 flessen a 1 liter,2ë35" Zendertje tegen diefstal auto's DECEMBER 1995 B9 n middenvelder die de sierlii- e stijl van Redondo combi- eert met -de agressie van dgar Davids. Als Davids de itbull van Ajax' is, kunnen e Jochem gerust betitelen als e Golden Retriever van ZW. ou ja, is dit niet wat overdre- en? Het moet gezegd: dergelij- e typeringen doen een mens el goed als je thuis ook een e triever hebt. Die heb ik nog ooit agressief gezien... ME JACCO Koekkoek. Hij moest vroeg het veld ruimen Hij reageerde zich af op scheid- rechter Peter Bogaert die een zuivere handsbal over het hoofd zag. Normaliter een strafschop. Bogaert liet echter na afloop weten echt niets te hebben gezien. Overigens, de grens rechter van Tholense Boys vond het ook een strafschop, maar die kon moeilijk de vlag omhoog gaan houden om zijn eigen team te duperen'. Laat nu in het bulletin van AZW al te lezen staan dat Jochem Gjj- weski de driepunter wel ziet zitten als 'Jacco Koekkoek ten minste een hele wedstrijd kan spelen'. Kunnen wel natuurlijk, maar deze keer mocht het niet van de 'scheids'. Die kreeg trouwens de rapporteur na afloop op bezoek. Dat zal wel niet over het kopje koffie gegaan zijn dat in de bestuurskwamer werd gedronken. TOCH VONDEN enkele bestuursleden van AZW de rode kaart terecht. Zelfs Levien de Groote, die niet eens het voorval had gezien. „Een scheidsrechter aanraken kan niet en mag niet. Dat is rood." Over de zeer harde duw die scheidsrechter Bogaert aan Koekkoek uitdeelde was hij ook niet mals. „Dat deed ik vroeger ook. Je kunt heter eerst een tikje uitdelen dan eerst geslagen worden." Voetbal is dus wel degelijk een mannen- sport, maar scheidsrechters hebben wel een voorbeeldfunc tie. De actie van Bogaert was minstens niet zo verstandig.' DAT SCHEIDSRECHTERS regelmatig het lijdend voor- "t werp zijn van verbaal of fysiek e geweld is niet nieuw. Dat tegenwoordig ook rapporteurs nadrukkelijk het 'mikpunt' vormen wel. Het overkwam Ad van Beek bij de wedstrijd tus- n- sen Clinge Al en Hoek Al. er Enkele jagers kwamen wat al en te dicht bij het voetbalveld van ee de W Clinge en toen Ad van el Beek de hagel tegen de kantine n- hoorde ploffen was dat voor e- hem het sein om zich voor dat |en bouwwerk in veiligheid te ru- brengen. Bij Clinge was dat 'ti- gebeuren vrijwel iedereen ont: lek. gaan. Alleen voorzitter De bot Houck niet. Die nam contact op de- met de 'bonsdoeners', maar die |Nu toonden zich de vermoorde pse onschuld. Andere aanwezigen een bij Clinge spraken over vuur- die werk dat door de jeugd tijdens oet. de gebruikelijke Sinter de- klaasmiddag afgestoken werd. :ter Ad van Beek bleef nadrukke- ikje lijk bij zijn verhaal. Het is •aid trouwens niet de enige keer dat het jagers het vizier op alles behal- ror- ve het beoogde stukje wild pen richten. Voorbeelden daarvan ten- zijn er inmiddels genoeg, was Onlangs gebeurde het ook O'J was het duel tussen de A-junioren nu van Corn Boys en HVV24. it is Toen hoorden aanwezigen de hagel in de omlijstende bebos sing van het sportpark tereent komen. fhau- idrij- ater- peler als ^pDELBV)*^ DE STEM 5 JAARGANG >uzen - Het openbaar minis- "stelt geen vervolging in te- nee agenten van de Zeeuws- Lnse politie voor de manier -opzij eind augustus dit jaar 1 opgetreden in de binnenstad Temeuzen. Wel is door één rt onnodig geweld gebruikt laarvoor krijgt hij een disci- Aaire straf. |j[ ZEELAND - C1 jneuzen - De man die zondag- jjad in een woning in de Ter- e binnenstad is doodge- is een 30-jarige Belg uit ij de schietpartij raakten Seen man en een vrouw ge told. De vrouw is een 22-jarige inwoonster van Gent. j|II( ZEELAND - C1 Gisteravond zijn de supporters van Feren- naps vertrokken naar Amster dam, Over het aantal Hongaren datafreist voor de wedstrijd in de Champions League tegen Ajax letaal onduidelijkheid. De [jchattingen lopen uiteen van 200 ttiOO. Bestuurslid André Kraan b Ajax maakte gisteren nog- jaals duidelijk dat er geen fans Ferencvaros het stadion IZIESPORT- Bi Eindredactie: Ton Koornen Bijdragen: Fred Rabout, R1 Verberkmoes, Willy van Lee wen, Eddy de Schrijver Peter Snelders. iidende voorzitter van lal: „Laten we vooral zuinig blijven op zullen toch ook verder moeten wanneer >ns raakt uitgekeken. n Lammers in VI: „Heel Tilbiurg PraaI /an de derde plaats van Willem H. uit: „Ik Wil hele voor iemand anders." aterreus in de Volkskrant: i voor iemand anders. in NRC Handelsblad: „Voor mij is gevaar a honderd dagen op zee loop je missebie Houwaart in de Telegraaf: „Als Feye- hier weg natuurlijk. Sommige clubs kun Timmer FOTO VNU Van onze redactie economie Eindhoven - Cor Boonstra (57) volgt Jan Timmer (62) op 1 oktober 1996 op als presi dent van Philips. Timmer blijft aan Philips verbonden als lid vari de Baad van Com missarissen. Het elektronica concern krijgt met Boonstra opnieuw een topman die de reputatie heeft een harde ma nager te zijn. Naast die overeenkomst zijn er belangrijke verschillen. Timmer maakte tijdens zijn carrière, die hij volledig bij Philips heeft doorgebracht, vooral naam als saneerder en turn-around mana ger. Die reputatie maakte hij vol ledig waar na zijn aantreden als president halverwege 1990. Met een ongekend harde sanerings operatie waarbij 60.000 banen verdwenen, haalde hij Philips uit een levensbedreigende crisis. Boonstra is een van de topmensen die van buitenaf door Timmer zijn binnengehaald. Hij wordt de eerste president die geen jaren lange loopbaan bij Philips achter ■de rug heeft. Hij werkte bij de Amerikaans/Nederlandse gigant Sara Lee/DE (onder meer van de koffie) voordat hij in 1994 vice- president werd van het Eindho- vense concern. Hij staat bekend als een marketing-deskundige die de markt feilloos aanvoelt. Het aanstaande aftreden van Timmer komt als een totale ver rassing. Timmer zei vorige week donderdag nog dat zijn opvolging 'momenteel absoluut niet aan de orde' was. Nu blijkt dat vrijdag de besluitvorming over de benoe ming van een nieuwe president is afgerond. De Raad van Commissarissen en de vergadering van prioriteits aandeelhouders - waarvan ook Timmer deel uitmaakt - besloot eind vorige week om Boonstra aati te wijzen als nieuwe topman. Een voorstel daartoe wordt be handeld in de algemene aandeel houdersvergadering op 25 maart. Dat Boonstra Timmers opvolger wordt, is minder verrassend. Al sinds zijn komst naar Philips wordt Boonstra getipt als de be langrijkste kandidaat om de lei ding over te nemen. Tot een ruime overgangsperiode is volgens een woordvoerder van Philips besloten in verband met de zware portefeuille die Boons tra nu heeft. Onder zijn leiding zijn de nieuwe reclame-campag ne (Let's make things better) en het Aziatische hoofdkantoor in Singapore tot stand gekomen. Philips wil royaal de tijd hebben om te komen tot een nieuwe taak verdeling in de raad van bestuur. OP ECONOMIE - A7: - 'Orkaan Gilbert' bleef een myste rie - Bruine bonen brachten Boonstra en Timmer bij elkaar Een oost- noordoostelijke tótütroom voert koude droge lucht uit Siberië Naast bewolking ook opklaringen en mogelijk zelfs een sneeuwvlok. En een gure matige oostenwind. Jeruzalem - De weduwe van de vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin, Leah, heeft giste- te kennen gegeven dat zij 'te iijiter tijd' in de politiek wil De 67-jarige Leah Rabin .eerde op een verklaring van har dochter Dalia, die voor de Israëlische televisie zei dat haar Weder over voldoende leidersca- paciteiten beschikt om een hoge regeringsfunctie te bekleden. De TOluweyan Rabin is immens po pulair in Israël. J -ag - De PvdA presenteer- •e gisteren een pakket maatrege- w dat de verspilling in de ge- Mfcdszorg terug moet drin- De sociaal-democraten plei- er meer voor goedkopere ten en een afname van 'al ziekenhuisbedden. Zo op termijn 2,7 miljard gulden Raspaard kunnen worden. •SEBINNENLAND - A4 kem - De gr0otste verbrui van stroom in Nederland, Veer veertig grote bedrijven, LJ®eenprijsverhoging van elf dedrijven zijn daar tnnr? mee en vrezen schade concurrentiepositie. is v Europese Commissie 'van D tS Europese ministers 'LnWienlandse Zake» te ver gaan d°or bedragen te noemen Van B0pa.yoorde wederopbouw kaanntünmë „beschikbaar moet Door Romain van Damme Roosendaal/Breda/Terneuzen - Niet alleen de Nederlandse boeren zijn het zat. Vraag het maar aan de werknemers van de sociale werkvoorzieningen (SW). „We zijn het óók zat, spuugzat," sprak vakbondsbestuurder Ad ,van de Made gisterochtend na mens de Westbrabantse werkne mers die de bus namen naar de Utrechtse Jaarbeurs. Daar de monstreerden duizenden boze SW-werknemers omdat ze al maanden wachten op een nieuwe cao met daarin onder andere een loonsverhoging van minimaal 3,5 procent en een werkweek Van 36 uur. „Het moet dus wel een gpede cao zijn," waarschuwt Ad van der Made, die werkzaam is op het re giokantoor Bergen op Zoom van de AbvaKabo. „Op 1 juni liep de cao af. Pal voor de feestdagen is er nóg niets. Ja, een bod van 1,25 procent. Uitgesmeerd over twee jaar. Veel te weinig. We eisen mi nimaal behoud van koopkracht. Dat moet er minimaal komen. Ik moet er toch niet aan denken dat we in januari volgend jaar verder moeten praten." In de vrieskou van het Roosen- daals industrieterrein Borchwerf kijkt de vakbondsman tevreden naar vier bussen die vrijwel vol zitten met ontevreden SW-werk nemers. „Het werkvoorzienings schap westelijk Noord-Brabant is met zo'n 400 mensen in Utrecht vertegenwoordigd. Niet slecht voor een eerste actiedag." De bussen zijn gevuld met werk nemers uit Roosendaal en omge ving, Etten-Leur en Rucphen. Ze rijden rechtstreeks naar Utrecht en niet eerst naar Den Haag, langs het ministerie van Sociale Zaken, waar minister Ad Melkert zetelt. De politie zag al die hon derden bussen in Den Haag niet zitten en verbood de actie. „Dat zijn yre al jaren gewend, wij mogen niets. De sociale werk plaats is in de politiek het onder geschoven kindje," briest werk nemer Frans. „Maar nu zullen ze toch moeten luisteren. Anders staken we. En niet voor een paar uurtjes, of een werkonderbre- VANDAAG IN DEZE KRANT Van de zangeres Laura Fygi die met haar cd's in middels in 28 landen hoog scoort, is recent een vierde album verschenen: Turn of the Lamplight. Ze heeft nu zo'n succes dat ze zich de luxe kan ver oorloven om personeels- feestjes, partijen en re cepties te - weigeren. GlClS ZIE - 01 Werknemers van de sociale werkvoorziening voerden gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs actie. foto anp kinkje, nee, dan gaan we com pleet plat!" Gisteren was dat in zuidwest-Ne derland nog lang niet het geval. Vier bussen van het werkvoorzie ningsschap westelijk Noord-Bra bant en drie bussen uit Zeeland (Dethon Zeeuws-Vlaanderen en het werkvoorzieningsschap Wal cheren) vertrokken er uiteindelijk naar Utrecht. Uit Oosterhout (Wava) en Breda (BSW) reed er slechts een enkeling naar de Domstad. Het al maanden slepend cao-con flict is niet het enige probleem waarmee de SW-bedrijven te ma ken hebben. Een te hoge produk- tie.^de concurrentie met andere instellingen (gevangenissen met werkplaatsen) waar goedkoop ge werkt wordt, de door minister Melkert aangekondigde invoering van het minimumloon en de grote wachtlijsten verdrijven de rust in de SW-bedrijven. In SW-bedrijven werken mensen die door een lichamelijke of psy chische handicap niet in staat zijn bij een 'gewone' werkgever aan de slag te gaan. Momenteel'werken er in deze sector in heel Neder land 85.000 mensen. Zij zijn goed voor een jaaromzet van 1,25 mil jard gulden. Om het hoofd boven water te hou den, krijgen de SW-bedrijven 4,3 miljard gulden van de overheid. Een aardig bedrag, maar lang niet voldoende om de tekorten bij de werkplaatsen weg te poetsen. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Brussel (anp) - Het treinverkeer van en naar Brussel zal ver moedelijk nog maanden hinder ondervinden van de brand die gisteren woedde op het station Brussel-Noord. Het vuur vernietigde een seinhuis, waardoor de automatische bedie ning van wissels en seinen onmo gelijk werd. Daardoor kwam na genoeg al het treinverkeer tussen noord- en zuid-België stil te lig gen. Brussel-Noord is het belang rijkste knooppunt in het Bel gische spoorwegennet, ook voor de treinen van en naar Nederland. Volgens de Belgische spoorwegen, de NMBS, neemt de bouw van een nieuw seinhuis geruime tijd in be slag. Volgens NMBS-directeur Martens duurt het nog 'verschei dene maanden voor de toestand weer normaal is'. Op Brussel-Noord werd gisteren overgeschakeld op handbediening van een aantal wissels, waardoor er mondjesmaat weer tremen konden passeren. Volgens de NS lag het treinverkeer naar Brussel gisteravond weer enigszins op schema, al kwamen vertragingen voor. INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Zie de maart schijnt door de tralies... Van onze redactie binnenland Den Haag - De PTT stuurt vanaf vandaag voorlopig geen post naar Frankrijk. De poste rijen vrezen dat er in de uitwisselcentra in Lil le en Parijs niet voldoende personeel voorhan den is om Nederlandse post te verwerken. Door de stakingen in Frankrijk is de opslagcapaciteit van de Franse uitwisselcentra ook al bijna volledig benut. De massale stakingen tegen onder meer kor tingen op de sociale zekerheid zullen zich vandaag uitbreiden tot de particuliere sector. Een woordvoer der van de PTT vreest dat de al door acties getroffen Franse posterijen het daardoor extra moeilijk krij gen. „In verband daarmee hebben we besloten geen post naar Frankrijk te sturen," aldus de woordvoerder. „Grote klanten hebben we al eerder gewaarschuwd dat de verzending in gevaar kon komen. Mensen die zaken naar Frankrijk willen sturen die niet erg drin gend zijn, adviseren we die verzending voorlopig even uit te stellen." De telefoonverbindingen met Frankrijk leveren tot nu toe weinig problemen op. Het telefoonverkeer met de Fransen is volledig geautomatiseerd. „Alleen wanneer er storingen optreden, kunnen we in proble men komen als stakende Franse collega's technische defecten niet willen verhelpen." Het Nederlandse bedrijfsleven lijkt nog weinig te merken van de arbeidsonrust rond de plannen van premier Jüppé. De door vervoerders gevreesde weg blokkades zijn tot nu toe uitgebleven. Wel ondervin den vrachtwagenchauffeurs in toenemende mate hinder van de honderden kilometers lange files rond de grote steden. Een ander gevolg van de acties in Frankrijk is dat Nederland sinds gisteren elektrici teit aan dat land levert, in plaats van andersom. De rollen zijn omgedraaid nu werknemers in de elektri citeitsbedrijven de stroomvoorziening onder druk zetten. De Fransen kondigden volgens een woordvoerster van de Samenwerkende Elektriciteits-Produktiebe- drijven (Sep) in Arnhem gisteren aan hun levering aan Nederland te willen stopzetten. In Frankrijk staat normaal gesproken 700 megawatt aan vermo gen te draaien ten behoeve van de export naar ons land. Tegelijkertijd is de Sep op verzoek gisteren aan de Fransen gaan leveren. De Sep schat de export op enkele honderden megawatts. •K'ZIE OOK BUITENLAND - A5 8 "7 03 I I 11 DINSDAG 5 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 'Ome' Arie van der Valk verlaat de rechtszaal. FOTO ANP Van onze redactie binnenland Den Haag - Twintig maanden de gevangenis in. Het vonnis van de rechtbank, in Den Haag kwam gisteren keihard aan bij de horeca-familie Van der Valk. De opgelegde straffen zijn aan zienlijk hoger dan de officier van justitie had geëist. Domburg - De Stichting Badplaatsbelangen Domburg (SBD) gaat het verlieslijdende vakantiepark Hof Domburg verkopen. De enige gega digde voor de aankoop van 49 miljoen gulden is Roompot Recreatie uit Kamperland, exploitant van verscheidene vakantieparken in Zee land. Woordvoerder J. van Asseldonk van de SBD, een gemeentelijke stich ting, deelde gistermorgen mee dat verkoop in overeenstemming is met het advies van de meerderheid van de Domburgse gemeenteraad. Hof Domburg ontstond een jaar of zes geleden toen de gemeente een be staande camping met 560 plaatsen uitbreidde met 150 vakantiewo ningen. Er kwamen verder 'slecht-weer-voorzieningen' als een zwembad, sauna, bowling- en squashbanen en restaurants. Het vakantiepark leidde echter jaar na jaar een verlies van 3,5 tot 4 miljoen gulden. Na verkoop blijft de gemeente Domburg nog met een financieel gat vaft 25 a 30 miljoen gulden zitten. De 120 medewerkers gaan, op een paar na, mee naar Roompot. "(ADVERTENTIE) 3 halen, 2 betalen. 's Lands grootste kruidenier blijft óp de kleintjes letten. cn Nog tijdens het voorlezen van de uitspraak liepen Aries zoons Ben en Lucas verontwaardigd de rechtszaal uit. Ook advocaat mr. L. Spigt kon zijn boosheid niet verbergen. De rechtbank heeft het verweer van een heel legertje verdedigers volkomen onderuit gehaald. Na een half uur familie- beraad van de 'toekans' was be slist dat alle zeven veroordeelden in hoger beroep gaan. „Dit vonnis schiet zijn doel voorbij," zei Spigt. „Dit is geen stimulans voor de verandering die de fgmilie binnen het concern in gang heeft gezet." De straffen zijn aanzienlijk hoger uitgevallen dan deieis. De recht bank veroordeelde topman Arie van der Valk tot 2,5 jaar cel, waarvan tien maanden voor waardelijk, en een boete van 500.000 gulden. Zijn zoons Ben (motel Akersloot) en Lucas (mo tel Haarlemmermeer) en neef Gert-Jan (motel Tiel) kregen de zelfde straffen opgelegd. Later verklaarde familiewoordvoerder Martin van der Valk dat de straf oplegging geen gevolgen heeft voor de bedrijfsvoering of de her- structering. De familie is zeer te leurgesteld dat de rechtbank voorbij gaat aan veranderingen bij het concern. Zo heeft de beta ling van 213 miljoen, onlangs aan de fiscus, niet tot strafverminde ring geleid. Officier van justitie Verschuer liet dat laatste twee weken gele den in haar eisen wèi meespelen. Zij vroeg tegen de drie jonge Van der Valken 1,5 jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een boete van 750.000 gulden. Te gen de 65-jarige 'ome' Arie eiste zij vanwege zijn leeftijd twaalf maanden, waarvan de helft voor waardelijk, en een boete van 1,5 miljoen. Rechtbankpresident Verheij oordeelt nu dat juist uit de hoogte van de schikking met de fiscus blijkt dat het om 'een fraudezaak van grote omvang' gaat. Hoe groot precies, valt ove rigens niet meer vast te stellen, omdat de Van der Valken veel pa perassen hebben weggegooid. De president verwees de sugges tie dat de administratie een zwakke plek was vanwege tijdge brek en onkunde, naar de vuilnis bak. „De verdachten hebben zich tussen 1990 en 1994 stelselmatig schuldig gemaakt aan fraude en valsheid in geschrifte en daaraan feitelijk leiding gegeven. Verder werkte een groot aantal werkne mers zwart, en ook dit is de ver antwoording van de leidingge venden." Voor de vrouwen viel de straf eveneens hoger uit dan de eis. Bens vrouw Marion en de vrouw van Gert-Jan, Elfriede, kregen 240 uur werkstraf en zes maan den voorwaardelijk. Lucas' vrouw Helen kreeg 180 uur werk straf en vier maanden voorwaar delijk. OP BINNENLAND - A3: - 'Afschuwelijk dat pa zo hard is aangepakt' Amsterdam - Na de starton derbreker wordt een nieuw wapen in de strijd gegooid te gen auto-diefstal: het zender tje. Het Vermiste-Autoregis- ter (VAR) in Apeldoorn neerht in januari een centraal sys teem in gebruik. Dat spoort gestolen auto's _die met een zendertje zijn uitgerust, op via satelliet of telefoonnet. Het zendertje wordt pas inge schakeld als de eigenaar de diefstal meldt. De VAR- alarmcentrale kan dan op een landkaart tot op 25 meter nauwkeurig zien waar de au to zich bevindt, en schakelt dan de politie in. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: .».L j Adres:I Postcode:Plaats:L-'e' Telefoon (voor controle bezorging):- De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incassoƒ86,90 Q bank/gironrkwartaal acceptgiroƒ89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:- In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1