N Watersnood kost staat 400 miljoen E STEM JLTATEN EN RELATIE Frankrijk verder plat, Juppé vordert bussen 'Serviërs moeten zich schikken' KOOP MET ZEKERHEID WD Sport Sport SS'01 WÜ rol «SS- Schietpartij Terneuzen: dode en zwaargewonden lo Tandem APAS Stichting Partnership Escortservice a Assistentie gevraagd gratis thuisgestuurd j met de gratis natie Met v.d. Born valt te pratept^b LEENDERT V.D. BORlVl' [öiiderzoek naar I wek op te sPoren- Doel IS Se_ Fortuinlijke zege aïïMUh weet genoeg Sparta laat PSV schrikken Hoofdrol voor Sampras liegtuigorder ihiiia gaat Europa anlbeving treft loorden Japan Werkvoorziening: kkoord verwacht Kosten vallen veel hoger uit Besmetting in Tilburgs ziekenhuis 'Ver Srebrenica J'a,)a stiekem P ziekenbezoek Erwtensoep bij Willem II voor de zwijnen Bert en Ernie spreken straks Chinees Clinton stuurt eerste 700 Amerikaanse militairen naar ex-Joegoslavië BER 1995 X 60 voor u een passende partner. I ruim 12 jr. hoogste slagingsperc. Bel voor vrijbl. info: 76-5420932 mevr. v. Duijvenbode -5876211 mevr. ter Berg e.o.: 0165-550977 mevr. Milborn HURE VOOR PARTNERZOEKENDEN iar: postbus 95214801 LM Breda VR, een branchevereniging met :n van het Ministerie van VWS! iland, artners. fotoboek, ■252623. r! Indien nnen 1 ontact. ijblijvend 45-611486 J345- te). 24 uur per week. raordelig rlands Relatiebemiddeling voor homosexuele mannen en vrouwen. Voor meer infor matie: Postbus 253, 4870 AG Etten-Leur. Tel. 0181-324202 'n perfect litstekende SARS :au sinds arom nog roor MBO/ rnd AVR. zoekt zo jgeliik CE iroduktie oman van leeftijd tot H. Rijk !092. ille Heiligen in gunsten. Hèt bureau voor persoon lijke, betrouwbare en pas sende partnerbemiddeling in Brabant, Gelderland, Zeeland en Limburg. Voor info en/of brochure 076-5226638 0416-278379 lara belang en positieve dgn het iij een bram ook, als u er eft. Vraag onmogelijk oord te wor- u heel erg Laat de 9e geheel op- publiceer dit rijgt wat at voor nieuw te openen Escortburo. Reacties na 18.00 uur. Tel. 06-52716542/06-54628235 '1 lop zonder postzegel naar VB Breda BREDA fa' aVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA. Tel. 076-5SS3166 Relatie bemiddeling via uw horoscoop! Wij vinden voor u de ideale levenspartner Bel: use JAARGANG Woningmarkt llizen - De gezamenlijke MWS.Vlaamse gemeenten la- i.» een regionaal woningmarkt- n(Boek uitvoeren met als doel je) tekorten en over- aan woningen in de Lje beslissingen te nemen over ILwbouw in de regio. ■iZIEZEELAND - A5 |Hoek op ASWH 0 - Hoek heeft via een for- jjlijkeZ-l-overwinning op AS- I» je leiding behouden in de "asse B van het KNVB- jlemagvoetbal. Dit dankzij een ioelpunt van invaller Benedikt 0 je Walle in de voorlaatste „juut. Een gelijkspel zou de utrhoudingen in dit duel beter Len weergegeven. 'IZIE5P0RT - B9 Guur en grijs Een hogedruk gebied boven Sandinavië bepaalt nu het «er. 8 710311 000218" I I I I I MAANDAG 4 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 VANDAAG IN DEZE KRANT Na NAC is Sparta de tweede club die in deze competitie PSV op een nederlaag getrakteerd heeft. Zaterdag wonnen de Rotterdammers met 1-2 in Eindhoven. I ZIE - B1 De beste tennisser van de wereld versloeg Rusland in Moskou in zijn eentje. Pete Sampras bezorgde de VS daarmee de 31e Davis Cup uit de historie. Sampras droeg de winst op aan de Gulliksons, tweelingbroers met tele pathische gaven. I ZIE-BB INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Zeeland Gids RTV-programma's Sport A2 A3 A4 A5/A6 A7 A8 deel B Mwordt alsmaar kouder. .Vandaag veel bewolking met en matige, gure oostenwind. - China heeft Europese fcgtuigbouwers uitgekozen die lebouw van een nieuw vliegtuig w 100 passagiers mede moge- ijkmoeten maken. Dat heeft het iese staatspersbureau Xin- bekendgemaakt. Wie van de luropeanen aan het miljarden- irojectmee mag werken, is onbe kend. Dasa-Fokker probeert de in de wacht te slepen. !r is echter concurrentie van de ■ombinatie van het Franse Ae- British Aerospace en taia uit Italië. - Noord-Japan en de ei- groep Koerillen zijn giste- getroffen door een zware met een kracht van 8 de schaal van Richter. De ardschok trof het gebied ten •orden van het Japanse eiland lokkaido en de (Russische) Koe ltor. Langs de noordkust van lokkaido worden vloedgolven oweesd, maar vooralsnog is er enschade gemeld. 'en Haag - Het ministerie van ooiale Zaken verwacht deze 'ook met de bonden een akkoord ™men sluiten over de cao •or de sociale werkvoorziening, k AbvaKabo houdt vandaag «jngsacties bij de sociale «plaatsen. Het ministerie wacht niettemin een akkoord rwerkgevers een hoger loon- nebben gedaan. Verder ziet ■'ministerie alsnog mogelijkhe- om in twee stappen de 38- werkweek te bekorten tot buur. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het totale bedrag aan schadevergoeding door de watersnood en de dreigende dijkdoorbraken komt op vierhon derd miljoen gulden uit. Dat is aanzienlijk meer dan het kabinet verwachtte. Begin vol gend jaar zullen de laatste scha devergoedingen worden uitge keerd. Een woordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken er kent dat het schadebedrag te laag is geraamd. „Dit zijn nu eenmaal zaken die je tevoren niet precies kunt plannen." Iedereen die te recht een beroep doet op een ver goedingsregeling, ontvangt een vergoeding. Het overgrote deel van dé schade is inmiddels, vergoed. Alleen de afwikkeling van de beredderings- kosten loopt nog. Het gaat om kosten die mensen hebben ge maakt voor het veilig stellen van hun interieur. Wie met nota's aan kon tonen zulke kosten te hebben gemaakt, kon via de gemeente voor vergoeding in aanmerking komen. Sinds enkele wekén komen de formulieren van de gemeenten binnen bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken, dat de vergoe ding afhandelt. Het ministerie verwacht begin volgend jaar alle aanvragen te hebben behandeld. Een deel van de hogere kosten van de watersnoodramp kan wor den verklaard uit een uitbreiding van de groep slachtoffers. Het grootste bedrag is besteed aan de agrarische sector. De bijna 4000 tuinders en boeren in de bedreig de gebieden hebben samen 100 miljoen ontvangen als tegemoet koming in de evacuatiekosten. De 100.000 particulieren die zijn geëvacueerd hebben elk 500 ge kregen; in totaal 50 miljoen. Ook militairen, politie en brandweer hebben kosten 'in rekening ge bracht, evenals gemeenten die schade aan openbare gebouwen hebben gedeclareerd. Tweedui zend eigenaren van recreatiehuis jes hebben ook een schadevergoe ding ontvangen. Ondernemers in de bedreigde gebieden konden aanspraak maken op 1500 eva cuatiekosten of meer, als die extra kosten konden worden aan getoond. Tilburg - In het Mariaziekenhuis in Tilburg is de zogeheten mrsa- bacterie opgedoken. Een patiënt en drie verpleegkundigen zijn be smet. Volgens het ziekenhuis is de situatie onder controle en is de kans zeer klein dat de moeilijk te bestrijden bacterie zich verder verspreidt. De mrsa-bacterie, die bij ver zwakte patiënten voor infecties zorgt, werd twee weken geleden bij een patiënt ontdekt. Alle pa tiënten en verpleegkundigen op de betrokken afdeling zijn intus sen onderzocht. De besmette ver pleegkundigen zitten met een an tibiotica-kuur thuis. Onlangs dook de bacterie ook in het El- kerliekziekenhuis in Helmond op. Daar raakten tien personen besmet. Haag - De WD ziet een J5',''n§ over de gang van za- tijdens de val van Srebrenica •zomer niet zitten, ook al gaf Wij het CDA en GroenLinks 86 week nog de kans zo'n zit- te drukken. Het ka- Weisglas zegt nu dat de over voldoende informatie «nikt. IENLAND - A3 2»-Prinses Diana troost 's ÜK,, !'!?0118 heimelijke esca- :e "'t Kensington Palace ern- I nri.en en stervenden, onthult eW /ondagskrant News of ■int/ sinds haar recente steeds Populairder iss-jJ ,reizende goodwill am- Het drama speelde zich af om streeks kwart voor tien op het adres Tweede Verbindingsstraat 15 ten huize van P.M., volgens omwonenden een bekende uit de drugwereld. Een getuige hoorde geschreeuw op de achterplaats. Hij ging kijken en zag twee jon gemannen naar buiten stormen, die zich, vermoedelijk per brom fiets, uit de voeten maakten. Toen de getuige naar boven ging trof hij daar een bloedbad aan. Een van de slachtoffers, die ge raakt was boven het hart, blies op dat moment zijn laatste adem uit. Verder trof hij er een meisje Door Wilko Voordouw Parijs - Ongeveer duizend bussen en enkele boten wor den vanaf vanmiddag ingezet om de plaats in te nemen van het stakende openbaar ver voer in Parijs en omstreken. Dat heeft de Franse regering gisteren besloten. De inzet van de bussen biedt slechts voor een deel van de be woners van de Parijse regio een oplossing. Premier Juppé doet nu nog geen beroep op het leger, maar mogelijk worden later de ze week transportvoertuigen van de Franse landmacht inge zet. Doel is om dagelijks 100.000 passagiers te vervoeren met de gevorderde bussen. Bus, metro, trein en snelmetro vervoeren in normale tijden 800.000 mensen. In Parijs zelf worden enkele bo ten op de Seine ingezet als open baar vervoer. Het ziet er niet naar uit dat een snelle oplossing in het al tien dagen durende conflict - het ernstigste arbeidsconflict in Frankrijk in tien jaar - in zicht is. Twee van de belangrijkste bonden, Force Ouvrière en de communistische CGT, hebben dit weekeinde opgeroepen tot een uitbreiding van de stakin gen. Ze hebben het personeel in de privé-seetor gevraagd om ook het werk neer te leggen. Imet zijn" de bezuinigingen op-de so ciale zekerheid die de regering- Juppé wil doorvoeren. Beide bonden houden vandaag een nationale actiedag. Zeker is in ieder geval dat - naast de spoorwegen en het openbaar vervoer in en rond Parijs - ook andere overheidsdiensten het werk neerleggen. Zo staakt nu al de helft van de medewerkers van de postsorteercentra. De postbezorging gaat met horten en stoten. Ook de energievoor ziening dreigt de komende da gen te worden verstoord. In de Franse kerncentrales is de actiebereidheid groot. De afge lopen weken werd het werk al meerdere keren onderbroken. Zaterdag bezette het personeel van een energiecentrale in Bre- tagne het hoofdkantoor. Hun actie bestond er uit dat ze voor de duur van het weekeinde de elektriciteit voor het - lage - nachttarief doorgaven aan de klanten. Het Franse elektrici teitsbedrijf EDF sluit stroom storingen niet uit. Ook bij het telefoonbedrijf wordt gestaakt. Die bedrijven krijgen met in gang van vandaag gezelschap van het onderwijzend personeel, de gevangenbewaarders en de belastingdienst. Het ziet er ook naar uit dat een deel .van de vrachtwagenchauffeurs vanaf vandaag actie gaat voeren. Ze hebben echter de garantie gege- Het openbaar vervoer in Frankrijk ligt plat. Dat geeft kinderen vrij baan 'om te spelen op de spoorlijn, zoals hier bij Nice. foto reuters ven dat ze voorlopig geen weg blokkades zullen houden. Later deze week willen ook het perso neel van de luchtvaartmaat schappijen Air France en Air In- ter en artsen in staking gaan. De lijst is lang en dreigt nog lan ger te worden, doordat de posi ties vooralsnog muurvast zitten. Premier Juppé laat via rege ringswoordvoerder Alain La- massoure dagelijks weten dat hij vastbesloten is om de bezui nigingsplannen op de volksver zekering Sécurité Sociale uit te voeren. Die hervorming - waar bij de ambtenaren voortaan 40 jaar. premie moeten betalen om een volledig pensioen te krijgen •- is volgens hem bitter noodza kelijk. Premier Juppé zelf weigert vooralsnog het woord te nemen. Hij zal pas in het openbaar spre ken bij de behandeling van de motie van wantrouwen tegen zijn regering, die zaterdag is in gediend door de socialisten en de communisten. Die motie - de behandeling is morgen - heeft geen kans van slagen, aangezien de socialisten en communisten in het parlement zwaar in de minderheid zijn. Ook president Chirac - nog al tijd in het Afrikaanse Benin voor de tweejaarlijkse top van de Franstalige Afrikaanse lan den - weigerde aanvankelijk zich uit te laten over de situatie in zijn land. Woordvoerders van Chirac verzekeren echter 'dat de president zich minuut na mi nuut op de hoogte houdt'. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Door Cas Overzier Tilburg - De bloemen liggen in de container. De - in op dracht van Willem II - spe ciaal ontworpen bronzen beeldjes met inscriptie 'Ajax wereldkampioen 1996' zijn maar ergens opgeslagen. De duizenden broodjes en 600 li ter erwtensoep zijn inmiddels al tot varkensvoer gedegra deerd. Willem II - Ajax ging niet door vanwege de politie-acties. Fu rieus zijn ze bij de Tilburgse ere divisieclub. De hekken van het Willem Il-stadion zijn herme tisch gesloten. De boodschap op het grote bord nabij de hoofdin gang 'Willem II - Ajax uitver kocht' is vervangen door 'Willem II - Ajax uitgesteld'. Slechts een enkele 'verdwaalde' Willem II- fan neemt op zondagmiddag het zekere voor het onzekere. De Tilburgse burgemeester Brokx schrapte vrijdagavond al het competitieduel van de voet balkalender, omdat de politie bonden uitgerekend de zondag kozen om te gaan staken. Bij Willem II zijn ze nog steeds woe dend. Onbegrip en machteloos heid gaan hand in hand. „Stijl loos. Verwerpelijk. Iedereen neemt het de politie hoogst kwa lijk," fulmineert Willem II-voor- zitter Wim Groels. „In het weekeinde heb ik ver schrikkelijk veel reacties gehad en iedereen, zonder een enkele uitzondering, keurt deze actie af. Dit zal de politie nog lang heugen." Algemeen directeur Frans van Dommelen reageert aangesla gen. Diep teleurgesteld is hij. „De politie is uw vriend - dat is voor eens en altijd over. Met een dergelijke actie hebben ze alleen maar antipathie gekweekt. Bur gemeester Brokx heeft zelfs aan geboden alle medewerking te verlenen aan eventuele politie acties, zondag in en rondom het stadion. Ook daar zijn ze niet op ingegaan. Ik ben benieuwd hoe het gedrag van de voetballief hebber nu tegenover de politie zal zijn. Als je bijvoorbeeld voor een lullige parkeerovertreding of rijden zonder licht op de fiets wordt bekeurd. Ik sta niet in voor de gevolgen." Peking (rtr) - Met ingang van 1997 kunnen Bert en Emie en de andere kindervrienden uit Sesamstraat Chinees pra ten. De Chinese televisiezender Shanghai Television Station zal het Amerikaanse kinder programma binnen twee jaar gaan uitzenden. Dit heeft het Chinese pers bureau Xinhua gemeld. De Chinezen gaan, in samen werking' met Amerikaanse produktiemaatschappijen, 130 afleveringen maken die vanaf 1997 in Shanghai, en later in heel China te zien zullen zijn. Sesamstraat werd in 1968 voor het eerst uitgezonden en is sindsdien door ongeveer 120 landen overgenomen. De slachtoffers worden per ambulance afgevoerd. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een schietpartij in de Terneuzense binnenstad zijn gisteravond een dode en twee zwaargewonden gevallen, De daders, twee jongens van ongeveer 17 jaar, zijn gevlucht en wa ren gisteravond nog niet door de politie achterhaald. met waarschijnlijk een buik wond en bewoner P.M., die was getroffen in rug en heup. M. heeft de getuige nog verteld dat de daders Belgen waren. De slachtoffers werden naar het zie kenhuis De Honte gebracht, waar de politie voor alle zeker heid bewaking in stelde. De poli tie sloot in verband met het on derzoek de hele straat herme tisch af. Over het motief is nog niets bekend, maar dat kan zo wel in de drug- als in de relatie sfeer liggen. M. leefde sinds kort namelijk samen met een Bel gische vriendin. Van onze redactie buitenland Sarajevo/Madrid - De Servische leider Slobo dan Milosevic moet de Bosnische Serviërs er toe bewegen zich te schikken in de bepalingen van het vredesakkoord van Dayton, Dat heeft de Amerikaanse president Bill Clinton gisteren gezegd. De Bosnische Serviërs werden in Dayton vertegen woordigd door Milosevic, president van de repu bliek Servië. Hij beloofde dat hij de Serviërs in Bos nië tot naleving van het akkoord zou brengen, maar Bosnisch-Servische leiders sputteren tegen. Ze ei sen aanpassingen, met name wat betreft de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Clinton sloot gisteren elke wijziging van het ak koord uit. Tijdens zijn bezoek aan Madrid gaf hij toestemming voor het sturen van de eerste 700 Amerikaanse militairen naar voormalig Joegosla vië. Een Amerikaanse delegatie van parlementa riërs heeft het afgelopen weekeinde van de regerim gen in Zagreb, Belgrado en Sarajevo de verzekering gekregen dat de Amerikaanse troepen veilig hun missie op de Balkan kunnen volbrengen. Éénderde van de circa 60.000 man Navo-troepen die moeten gaan toezien op de uitvoering van het vredesakkoord, bestaat uit Amerikanen. In de VS is veel weerstand tegen het militaire avontuur. De Na- vo maakte gisteren bekend dat de eerste troepen, 2600 man, deze week vanuit Kroatië de komst van de vredesmacht gaan voorbereiden. Morgen ver trekken de eerste konvooien vanuit Napels. De bevelhebber van de Bosnische Serviërs, generaal Ratko Mladic, liet er in het weekeinde geen twijfel over bestaan dat hij het akkoord verwerpt: „We kunnen niet leven met de landkaarten van Dayton." Hij wil de Servische wijken van Sarajevo niet over dragen aan de (moslim)regering. De politiek leider, Radovan Karadzic, heeft zich inschikkelijk ge toond, maar blijft er ook bij dat de Servische wijken niet zonder meer onder bestuur van de moslims mo gen komen. De Serviërs eisen nieuwe'onderhandelingen over Sarajevo en speciale garanties voor hun veiligheid. De Bosnische minister van Buitenlandse Zaken Sa- cirbey wees dat gisteravond van de hand. Volgens hem ondergraven de Serviërs het akkoord. Het Kroatische ongenoegen over het vredesakkoord uitte zich het afgelopen weekeinde in het aftreden van de 'president' van de Bosnische Kroaten, Kresi- mir Zubak. Hij is tegen het teruggeven van gebie den aan de Bosnische Serviërs. In Zagreb demon streerden 3000 Kroaten tegen Dayton. Het Bos- nisch-Kroatische leger zette zijn brandstichtingen en verwoestingen voort in gebieden in westelijk Bosnië die het heeft veroverd, maar die vanwege het vredesakkoord weer onder Servisch bestuur moeten vallen. ZIE OOK BUITENLAND - A4: - Clinton werkt op gemoed 'vredes-helden' Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de I daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, j de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:i Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staarp (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1