DE STEM Vrije arbeidskeuze niet zo vrij Coöperaties niet weg te vlakken Tulip uil Escom-winkels verwijderd Consument wil echte Sinterklaas-sfeer Obligatiehouders DAF NV rond met financiering proces Rendement participatiemaatschappijen gelijk Leeson op maar twee punten schuldig bevonden ruikt wapens de Koerden ten leefklimaat ;n verbeteren A6 promovendus: lagere rechters laten concurrentiebedingen te makkelijk toe Drukte Duitse gelddrukker 100 miljoen achterover? Beslag gelegd op de rekening van verzekeraar Polis Direct Marktaandeel Veronica gezakt ERDAG 2 DECEMBER 1995 A ;ezondheidszorg, slechte scholen ersend oorlogsklimaat 'beroven Die conclusie trekt de in Parijs le Jeugd in een rapport dat werd Internationaal Forum over de ï- wees worden. Unesco, de VN- e- organisatie voor onderwijs, :n wetenschap en cultuur, zei zich in ook te zullen inspannen om de ;n enorme verschillen in uitgaven n- voor onderwijs te verkleinen. :n De geïndustrialiseerde landen in spenderen momenteel gemid- d. deld 2400 dollar per leerling o- aan onderwijs, tegenover een e- gemiddelde van zestig dollar in e- de landen bezuiden de Sahara. Naar schatting drie miljoen d- kinderen werken in de prostitu- le tie, met name in India, Thai- ;n land, Vietnam, Sri Lanka en p- Pakistan. Naar schatting twee- jn honderd miljoen kinderen wor- r- den illegaal te werk gesteld en te verrichten dat werk doorgaans e- in een gevaarlijke en ongezonde :i- omgeving. „Mishandeling van kinderen is een van de ergste ;n euvels, zo niet de ergste, van in onze tij d,aldus het rapport, rd De naar schatting honderd mil- is joen landmijnen die in 62 lan en den van de wereld begraven lig- de gen hebben vijf miljoen kinde ren levensgevaarlijk verwond of en voor het teven verminkt. België, m Frankrijk en de VS zijn tot nog or toe de enige industrielanden die kt een stop hebben gezet op de uit- k- voer van dit dodelijk wapen- n- tuig. Onder de deelnemers aan r- het forum waren Naina Jeltsin, ge de vrouw van de Russische pre en sident; De Franse presidents- 00 vrouw Bemadette Chirac; >it koningin Noor van Jordanië; de tig Zweedse koningin Sylvia; Suha en Arafat, de echtgenote van de PLO-leider; Suzanne Mubarak, 10 de Egyptische presidentsvrouw; n- Marta Frei, echtgenote van de ;n, Chileense president Eduardo d- Frei; en Marieke de Klerk, echt- de genote van vice-president F.W. en de Klerk van Zuid-Afrika. 'eleverd werden door de Verenigde epen Nederland en België - spelen npagne van de 'verschroeide aarde' in Koerdische opstandelingen.Dat t van de Amerikaanse mensenrech- s Watch (HRW). de minister van Buitenlandse ar- Zaken voor Europese Zaken, dat ts- 'Turkije van uitzonderlijk die belang is voor de Verenigde Sta- le- ten' omwille van haar strategi- ;en sche ligging op het kruispunt jke van gevoelige regio's, haar isla- .79 mitische bevolking, haar demo- ort cratische regeringsvorm en haar la- groeiend afzetgebied voor Ame- in rikaanse produkten. ite „Als we nog maar de indruk zou- len den geven te dreigen of wijzigin- in gen in het interne beleid op te In willen dringen, zouden we anti- •te westerse gevoelens uitlokken," ing waarschuwde hij. „We mogen de nationale soevereiniteit van Tur- iws kije niet aanvallen." en, Volgens de Amerikanen heeft en men de medewerking van Tur- ran kije nodig om Navo-verken- ing ningsvluchten boven het noor- >an den van Irak te kunnen verder- ;h- zetten.Turkije speelt ook een grote strategische rol in het ol- beschermen van de oliebelangen fan van de Amerikanen in Centraal- len Azië, en in het in toom houden de van de spanningen in de Balkan, ge- Cyprus en het Midden-Oosten, er- In juni stuurde de voorzitter van gi- de Gezamenlijke Chefs van Sta ven van het Amerikaanse leger, us- generaal John Shalikashvili, een ise brief naar het Congres waarin al hij er op aandrong de militaire 100 hulp aan Turkije niet te beknot ten ten omwille van de mensenrech- 'an tenschending.'-p daar.Turkije om heeft miljarden dollar economi- oeg sche en militaire hulp ontvangen ien van het westen sedert het in 1952 ■la- tot de Navo toetrad, tch In 1994 was Turkije volgens de HRW de belangrijkse importeur jen van wapens van de wereld. Tach- ale tig procent daarvan werd door het de VS geleverd. Gedurende de ;ste voorbije tien jaar keurde he Congres militaire hulp goed voor ge- een totale waarde van 4,3 mu- :si- jard dollar. Daarmee is Turkije de de derde klant van de Verenigde de Staten, na Israël en Egypte, nse De tweede belangrijkste wapen- ra- leverancier van Turkije is Duits- jü- land. Andere leveranciers zijn op Italië, Frankrijk, Nederland, ge- België, Groot-Brittannië, Spanje van en Canada. Lijk De Verenigde Staten zijn m ing alleen de belangrijkste leveran dat cier, ze zijn ook de zwakste cri cus. Verscheidene Navo-landen, ep- vooral Duitsland, stellen on- bij de wapenleveranties aan 1 u - van kije. Meer dan eens schor en- Duitsland de leveringen P dat nadat berichten opdoken ov gen het gebruik van Duitse wape ar- in het offensief van het Tdrk eri- leger tegen de Koerden. Dui in land drong er op aan dat ens wapens die het levert niet teg kte de Koerden zouden worden inge- i de zet. Economie ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 M Haag (anp) - Participa- Laatschapijen oftewel in- tsteerders in niet-beursge- icteerde ondernemingen heb- n over de afgelopen negen ar op hun beleggingen een (dement behaald van 12 ment. Bij een eerder onder- L in 1993 over de voor- zeven jaar was dat ge hetzelfde. Bevredigend," aldus de voorzit- »i van de Nederlandse Vereni- i Participatiemaatschap- Én (NVP), S.J. Alleman. (jeman is zelf directeur van jjlder Holdings met een tötaal investeerd vermogen van ruim 200 miljoen. Opmerkelijk is het lage rendement op participaties in startende ondernemingen. In de afgelopen negen jaar verloren de bij de NPM aangesloten inves teerders - 90 procent van alle participatiemaatschappijen daarbij gemiddeld 6 procent. Het gevolg is dat de investeerders voorzichtiger zijn geworden. Het is voor de derde maal dat de NVP een prestatie-onderzoek heeft gedaan. Het eerste had in dertijd betrekking op de periode 1986-1990. Bij de tweede en derde studie is de onderzoeksperiode telkens met twee jaar verlengd. Het ren dement bestaat uit de opbrengst bij verkoop van de participatie inclusief dividenden en rentes, en minus de kosten van aankoop en beheer. De NVP-leden - 2,6 miljard mi nus de kostprijs van 1,7 mil jard, waarbij een participatie ge middeld 4,1 jaar wordt vastge houden - verdienden wel minder dan zij hadden kunnen vangen wanneer zij in beursgenoteerde aandelen (16 procent) hadden be legd (in diezelfde periode). Obligaties leverden 8 procent op en deposito's 7 procent. Achter het rendement van 12 procent gaat wel een schommeling schuil van tussen de bijna 19 procent (1989) en ongeveer 1 procent (1993). Volgens Alleman ziet het rende ment op de starters er momenteel al weer iets beter uit. Hij kijkt dan naar wat de opbrengst zou zijn als de NVP-leden nu hun starters in hun portefeuille te gel de zouden maken. Op starters zou dan een rende ment van 8 procent behaald kun nen worden. Maar dat cijfer geeft slechts een indicatie met enige realiteitswaarde, meer niet. Bij verkoop over een aantal jaar kunnen de kaarten anders liggen. Een mogelijke oorzaak van deze ogenschijnlijke opbrengstverbe tering op starters is volgens NVP- secretaris E.M. Elbertse een se lectiever beleggingsbeleid in de loop der jaren. Daardoor worden er kwalitatief steeds betere starters binnenge haald. Voorzitter Alleman signa leert daarnaast dat starters in de portefeuilles van de NVP-leden kennelijk nu pas tot wasdom zijn gekomen. Gekeken naar de fase waarin een onderneming verkeert op het mo ment dat een NVP-lid instapt, blijkt vooral een investering in een relatief grote en solide onder neming het meest op te leveren, tussen de 19 en 26 procent. Het meeste verdienden de NVP- ers in de periode 1986-1994 op beleggingen in de automatise ringsbranche (26 procent) en in de biotechnologie (16 procent). Opvallend was het zeer lage re sultaat op participaties in trans port, handel en distributie (1 pro cent) en elektronica (6 procent). Niet verrassend was verder de conclusie dat verkoop van de participatie via de beurs het meest opleverde. Het zijn natuur lijk de betere bedrijven die naar de beurs gaan. tinsterdam (anp) - De vrije arbeidskeuze komt er in Nederland Islaaid af. Zo blijken vergaande concurrentiebeperkingen in jbeidscontracten vaak genade te vinden in de ogen van de la perechtspraak. tiebedingen vaak toestaan, is er nogal eens sprake van oneven wichtige en weinig eenduidige jurisprudentie wanneer de rech- ter wordt gevraagd om zelf de omvang van een redelijk contrac tueel concurrentieverbod voor de werknemers vast te stellen. Ook wanneer er in het arbeidscon tract niets is geregeld, blijkt de keuzevrijheid van de werknemers vergaand te worden ingeperkt. Vooral lagere rechters nemen al snel aan dat werknemers die niet contractueel in hun concurren- tievrijheid zijn beperkt, toch on geoorloofde concurrentie kunnen plegen.. Grapperhaus vindt dit opmerkelijk, omdat de Hoge Raad al sinds de jaren '50 op dit punt uiterst terughoudend is. Een andere belemmering vormt volgens Grapperhaus de praktijk dat procedures over matiging van contractuele concurrentiebeper kingen vaak veel te lang duren en nodeloos omslachtig zijn. J mr. F. Grapperhaus in jn proefschrift dat hij volgende nek verdedigt aan de Universi teit van Amsterdam. torbeeld van concurrentiebe- rking is dat een vertegenwoor- ger in een bepaalde branche is na bijvoorbeeld een. jaar aan ie slag mag bij een concurrent. regels voor werkne- lersconcurrentie voldoen niet r en moeten dringend onder ie loep worden genomen, vindt Grapperhaus. Bel onderwerp is actueel door de groeiende vraag naar flexibele en mobiele arbeidskrachten. Met die j lijken de soms zeer ver- de concurrentiebeperkingen «werknemers in tegenspraak. t aan de ene kant om de vrije arbeidskeuze en aan de an- (erekant het belang dat de werk- bij bescherming van rijn goodwill, kennis en in de mrknemer geïnvesteerde oplei- dat rechters concurren- Door Wouter ter Haar Na de Rabobank is Campina Melkunie verreweg de grootste coöperatie in Nederland. Ons land kent maar liefst 6500 coöpe ratieve ondernemingen. Alleen al de agrarische coöperaties zetten jaarlijkse zo'n 40 miljard gulden om. Bij elkaar vormen ie coöperaties een niet meer weg te denken economisch machtsblok in de Nederlandse economie. i wordt er, aldus Campina te weinig nagedacht, eerd en gepraat over de coöperatieve ondernemingsvorm. ■We blijven te veel hangen in al leenheden," aldus P. Loonen, voorzitter bestuur en raad van tommissarissen van Campina zuivelconcern, met het Wdkantoor in Zaltbommel, r iets aan doen. Het no- vermaarde internatte re wetenschappers uit om hun Wie te geven op de coöperatieve ""fenemingsvorm. Volgens het "Wem zijn die visies van belang de discussie over coöperaties je verbreden en te verdiepen. De ®es van de wetenschappers uit j8 VS, Europa en Nederland ver benen in het boek 'Intematio- Me marktmacht van coöpera- Gisteren werd in Apeldoorn, als «nmage aan zijn verdiensten 0°r Campina Melkunie, het eer- 'le exemplaar van het boek aan boden aan de scheidende voor- ®jer van de hoofddirectie W. es. Die nam donderdag al afscheid van Campina .Uturne, Elf jaar was hij voor- "er van de hoofddirectie van de "operatieve zuivelonderneming *a Melkunie. Bij dat af- °"1 kreeg hij de versierselen -..ader in de orde van de Ne- Wandse leeuw. ,°,or hot boek werden interviews "ouden met de tien top-econo- Volgens mede-samensteller G' van Dijk vormt het boek inventarisatie van het inter zonaal wetenschappelijk den- over het fenomeen coöpera- i, zo hoopt hij, moet het 'et tot verbreding van de tooniSleover de toekomst van de ïa«nra!;ieve ondernemingsvorm. vJl-i_"^,n daarbij moeten we 1 veel zelf doen. Wij n voorop met onze coöpera- c ondernemingen. Dat komt open economie en het oud» 'nsdnct van Nederlandse !">erërL,rnerS' Z°als bi^ voorbeeld Alle voor het boek geïnterviewde wetenschappers zijn optimistisch over de toekomst van de coöpera ties. Zij verwachten dat ze een grote rol gaan spelen bij de steeds zwaarder wordende strijd om consumenten in de hele wereld. Want, zo stellen zij vast, de con sument wordt steeds veeleisender en wenst een steeds grotere ver scheidenheid aan produkten. Ei sen waaraan coöperatieve ketens goed kunnen voldoen omdat ze uitgaan van veiligheid en kwali teit. Een individuele ondernemer (lees bij voorbeeld: boer) is niet in staat om die consumenten op maat te bedienen. Volgens verschillende weten schappers in het boek is de sterk hiërarchische organisatie, met een directie die vanuit een groot hoofdkantoor alles aanstuurt, uit. De coöperaties hebben juist door hun structuur en sterke ledenbe trokkenheid een heel ander uit gangspunt. De Duitse professor agrarische economie, prof. dr. W. Grosskopf verwoordt de grote kracht van coöperaties als volgt: „Zij hebben niet winst maken als hoofddoel, maar juist het zo goed mogelijk bedienen van hun le den." Maar er schuilen ook gevaren in coöperaties. De wetenschappers zijn daar vrijwel unaniem in: de kloof tussen de leden en directie kan vaak veel te groot zijn. Grosskopf weer: „Directies en managers moet geleerd worden coöperatief te denken." De op volger van Overmars, ir. B. Bij voet, liet zich gistermorgen in Apeldoorn naar aanleiding van die opmerking niet uit de tent lokken. Diplomatiek zei hij: „De coöperatie als ondernemings vorm is nog niet overleefd, maar als onze leden andere ideeen of meningen hebben moeten we het daar maar eens uitgebreid over gaan hebben." Internationale marktmacht van coöperaties, onder redactie van ir. Pieter Bos, prof.ir. G. van Dijk en L. Egerstrom is voor vijftig gulden verkrijgbaar bij Campina Melku- Nick Leeson op weg naar de rechtbank in Singapore Singapore (rtr/afp) - Een rechtbank in Singapore heeft de vroegere effectenhandelaar Nick Leeson gisteren schuldig bevonden aan twee punten van de aanklacht die tegen hem was ingediend. Eerder op de dag had Leeson zelf verklaard schuldig te zijn. Het hof had negen van de elf aanklachten laten vallen. Rechter Richard Magnus zei dat zaterdagochtend bekendgemaakt wordt welke straf Leeson krijgt. De 28-jarige effectenhandelaar wordt verantwoorde lijk gehouden voor de miljardenverliezen die het einde betekenden voor de Britse bank Barings. Hij is schuldig bevonden aan fraude en het plegen van valsheid in geschrifte. Madrid (anp) - Sinterklaas moet terug in de winkel. Een derde deel van de consumen ten is niet tevreden over de sfeer rond 5 december. Kooplustige burgers willen graag een „echte Sinterklaas sfeer" met liedjes, speciale eta lages en heuse zwarte pieten. Ruim driekwart van de burgers vindt dat er pas na Sinterklaas Kerstdecoraties in de winkel mogen komen. Dat blijkt uit een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM) in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. Sinterklaas wordt in bijna vier miljoen huishoudens (58 pro cent) gevierd. In 300.000 huishoudens komt de goedheiligman hoogst persoon lijk op bezoek. De Sinterklaas- vierders doen meer dan alleen cadeautjes geven; 47 procent maakt surprises en 57 procent stort zich op het maken van ge dichten. De Sint koopt dit jaar gemid deld vijf cadeautjes per persoon. Per huishouden wordt ongeveer tweehonderd gulden besteed. De favoriete cadeau-top-5 bestaat uit: speelgoed, boeken, cd's, kle ding en huishoudelijke artike len. De meeste cadeaus worden ge kocht in speelgoedwinkels. De helft van de gulle gevers begint niet eerder dan een week van te voren met de inkopen. Tien pro cent laat het zelfs aankomen op de laatste twee dagen voor 5 de cember. Voor veel mensen is Sinterklaas een echt kinderfeest. Volgens het EIM blijven de Nederlanders de komende tijd in Sinterklaas geloven. Er komen meer jonge ren, de Sinterklaas-promotie neemt in het gehele land toe en de verschuiving van de Sint naar de Kerst is slechts zeer ge ring. De kerstman zal 2,3 miljoen huishoudens met cadeautjes verblijden. De kerstman schaft per persoon vier cadeautjes aan. Vooral cosmetica, kleding en mode-ac cessoires zijn populair. In 960.000 huishoudens is het dub bel feest: daar wordt zowel Sin terklaas als Kerst met cadeaus gevierd. Den Bosch (anp) - De Tulip-pc's zijn ver dwenen van de schappen van de in Ne derland gevestigde computerhandelaar Escom. De detaillist, met ruim dertig za ken een van de grotere binnen Neder land, was ontevreden over de verkoopre sultaten. Volgens Escom liep de verkoop van de relatief dure Tulips niet al te best. In vergelijking met de pc's van het eigen merk Escom waren de Tulips te duur. De kopers kozen voortdurend voor de goedkopere machines. „De vraag er naar was laag. Het bleek dat hun produkten niet liepen. Dat was niet goed voor onze win kels," aldus een woordvoerster van Escom gisteren. Opvallend is dat de machines uit Den Bosch zijn vervangen door de eveneens dure pc's van de Duitse pc-fabrikant SNI, eigendom van het elektro-concem Siemens. Siemens bezit sinds enige tijd 10 procent van de Escom-aan- delen. De Duitse fabrikant is momenteel' be zig met een offensief op de gewone consumen tenmarkt. Een woordvoerster van Tulip ontkent echter dat SNI de Tulips van de planken heeft ge drukt. „Er bestaat nog steeds contact tussen de di recties van Tulip en Escom. Momenteel staan we niet in de winkels. Naar wat wij begrepen hebben komen er alleen Tulips op de schap pen als er aanbiedingen van Tulip zijn." Volgens de woordvoerster van Escom was Tu lip al de winkel uit, voordat het SNI-materi- aal in de winkel kwam. Wel is de connectie Escom-Siemens handig omdat de twee snel met elkaar om de tafel kunnen zitten. Eind 1993 werd het contract tussen Tulip en Escom met veel bombarie aangekondigd. Vol gens Tulip zouden de winkels van de uit Duitsland afkomstige gigant voor extra om zet zorgen. Escom zag het leveringscontract meer als een experiment. Sloeg het aan, dan zouden de Europese winkels van Escom Tulip ook in het pakket opnemen. Het opstappen van Escom is voor Tulip niet leuk. Het concern benadert de gewone consu mentenmarkt net met een grote reclamecam pagne en de nieuwe computer Universa. Die pc moet Tulip dichter bij de thuisgebruiker brengen. Volgens analisten groeit die markt in tegen stelling tot de zakelijke afzetmarkt het snelst. Tulip tekent aan dat het genoeg distributie punten in Nederland heeft. Escom geeft de hoop voor het Bossche bedrijf niet helemaal op. Als bedrijven toch Tulips willen hebben, moeten ze dat even doorgeven. „We leveren nu puur op aanvraag. Die vraag is vooral afkomstig van bedrijven die zich hebben ingesteld op Tulips," aldus de woord voerster. Van onze correspondent Bonn - 'Een nalatige belastingaangifte die intussen correct is hersteld.' Zó omschrijft de oud-directeur, tevens eigenaar van de gerenommeerde drukkerij Giesecke Devrient (G&D) in München zijn nabetaling van 100 miljoen mark aan de Duitse fiscus. G&D is de enige firma die, naast de Bundesbank, Duitse marken mag drukken. Ruim de helft van alle Duitse bankbiljetten komt uit de nu in opspraak geraakte Münchener drukkerij. OTwee jaar geleden heeft de (voor 95%) eigenaar van G&D, de 80- jarige multimiljonair Siegfried Otto, alsnog aangifte gedaan van een tot dan toe verzwegen inkomen uit een Zwitserse dochter maatschappij. De navordering over twaalf jaar betaalde hij prompt. Het bedrijf moest nog eens drie miljoen nabetalen. De (nog) raadselachtige, recente dood van een 40-jarige veilig heidsbeambte van het bedrijf, heeft inmiddels tot een reeks wilde speculaties geleid; van wapensmokkel tot belastingontduiking en zwartgeld-rekeningen van de familie Otto in het buitenland. Vooralsnog ziet de Justitie in München geen reden om een onder zoek te openen. „Niettemin kunnen we ons een betere publiciteit voorstellen," geeft Otto's schoonzoon, Hans-Christoph von Mit- schke-Collande, toe. Hij maakt goede kans om op de vergadering van de raad van commissarissen op 13 december tot financieel di recteur van de firma te worden benoemd. Intussen krijgt de affaire 'Dallas'-achtige trekjes, omdat de eer der getrouwde Siegfried Otto zich nu wil laten scheiden van zijn langjarige partnerin Ursula, bijgenaamd 'Bambi', met alle weder zijdse familie-complicaties van dien. De in 1852 opgerichte private drukkerij G&D heeft een jaaromzet van rond de een miljard mark en heeft bijna 4000 werknemers in dienst. De schuldenvrije firma heeft een grote naam als drukkerij van alle denkbare soorten waardepapieren. Van onze redactie economie Nijmegen - De Nijmeegse volmachtverzekeraar Polis Direct BV gaat maandag bij de rechtbank in Arnhem proberen het beslag op te heffen dat verzekeraar TVM op haar bankrekeninger heeft gelegd. TVM heeft een vordering op Polis Direct vanwege een niet nagekomen sponsorverplichting ter waarde van miljoen (excl btw). Polis Direct (PD) bestrijdt de vordering èr het beslag. De sponsorovereenkomst tussen TVM (in feite BV Wielerpromotie Benelux, een 100 procent TVM- dochter) en PD heeft betrekking op het seizoen '95-'96 en is vol gens TVM eenzijdig door PD op gezegd. „Toen wij Polis Direct herinnerden aan haar verplich ting, kwamen zij ineens met een heel ander contract aanzetten, dat een veel kleiner sponsorbe drag vermeldde," zegtTVM- woordvoerder Arjan Bos. Dit omstreden contract van 3 miljoen tussen TVM en PD is tot stand gekomen door bemiddeling van het adviesbureau Buro Ver- bunt/Mauritz te 's Gravenmoer. De declaratie voor die bemidde ling 360.000) is door PD niet betaald en vandaar dat ook Mau- ritz op de rekeningen van PD be slag heeft gelegd. Mauritz beweert dat het contrad tussen Polis Direct en TVM dooi PD-directeur W. de Witte is ver valst. PD heeft Mauritz inmiddels be schuldigd van afpersing en 'afd reiging', omdat Mauritz PD zot hebben aangeboden over de wer kelijke afspraken tussen PD er TVM te zwijgen op voorwaarde dat PD hem de vordering var ƒ360.000 zou voldoen. Bij de Nij meegse politie heeft PD donder dag formeel een strafklacht teger het Buro Verbunt/Mauritz inge diend. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Hilversum (anp) - Het marktaandeel van Veronica is in novem ber verder gedaald met een half procent tot 8,5 procent. De ge middelde kijkdichtheid van het commerciële station was 2,7 procent tegen 2,8 procent in oktober. Veronica raakt daarmee verder verwijderd van het beoogde marktaandeel van ten min ste 12 procent. RTL 4 blijft de best bekeken zen der met een marktaandeel van 24,2 procent en een gemiddelde kijkdichtheid van 7,8 procent, zo blijkt uit cijfers van Intomart, die de Holland Media Groep (RTL4, RTL 5 en Veronica) heeft gepu bliceerd. Het marktaandeel van RTL 5 zakte licht tot 5,9 procent bij eengelijkblijvende gemiddel de kijkdichtheid van 1,9 procent. De marktaandelen van de publie ke zenders Nederland 1,2 en 3 en die van de Nederlandse commer ciële stations houden elkaar on geveer in evenwicht. De publieke zenders bereikten in novembei samen 41,4 procent (oktober 41,6), de HMG-stations 38,6 pro cent (38) en SBS6 4,3 procen! (3,3). De gemiddelde kijkdicht heid van Nederland 1 bedroeg 3,E procent, van Nederland 2 5,1 pro cent en van Nederland 3 4,3 pro cent. SBS6 haalde een kijkdicht heid van 1,4 procent. De Intomart-cijfers slaan op hel tijdvak 18.00-24.00 uur. Van onze redactie economie Eindhoven - De obligatiehouders van de 'oude' DAF NV die procederen om hun lening van 150 miljoen gulden op te eisen worden opnieuw benaderd om een tientje per obligatie te stor ten voor de financiering. De eerste oproep van de Trustee - die de belangen van de obligatie houders behartigt - heeft tot op heden slechts 615.000 opgele verd. Om een sterke procedure te kunnen voeren, is 1,5 miljoen nodig. Enkele obligatiehouders in Nederland en België hebben zich inmiddels garant gesteld voor. de financiering van het te kort. De NTM heeft per brief alle obli gatiehouders in de gelegenheid gesteld alsnog hun bijdrage te le veren. Als tegenprestatie kunnen ze kiezen voor een rente van 30 procent per jaar of een optierege ling, die ze in staat stelt te profi teren van een eventuele koersstij ging van de DAF-obligatielening. De obligatiehouders willen van de rechter horen of zij in gelijke mate kunnen meedelen in de door DAF voorafgaande aan het fail lissement aan de banken ver strekte zekerheden. Volgens de banken (verenigd in de stichting Ofasec) en de curatoren van DAF hebben de obligatiehouders al leen recht op de - vrijwel waar deloze zekerheden - van de over koepelende holding DAF NV. De obligatiehouders zijn van mening dat ze ook aanspraak maken op de - wel waardevolle - bezittin gen van de dochtermaatschappij en. Als ze van de rechter gelijk krijgen, kunnen ze rekenen op een. uitkering van 140 miljoer gulden. Eind vorig jaar is eer commissie benoemd die de obli gatiehouders vertegenwoordigi en de Trustee adviseert. In de commissie hebben twee Engel sen, twee Amerikanen en twee Nederlanders zitting.

de Stem | 1995 | | pagina 9