Gepensioneerde generaals VS adviseren overzee Turkije gebruikt wapens Navo tegen de Koerden DE STEM BUITENLAND promove Landen moeten leefldimaat voor kinderen verbeteren ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 A Den Haag (anp) tiemaatschapijen vesteerders in n jteerde onderne de ben over jaar op hun rendement 1 afge bele beha; een e< lek in 1993 ov mande zeven ja percentage hetzeli Bevredigend," aldi g,r van de Nederls »in2 van Participat £(NVP),S,r 4, Alleman is Halder Holdings m geïnvesteerd vermo Vri Amsterdam (anp) bekaaid af. Zo bli arbeidscontracten gere rechtspraak. Dat zegt mr. F. Gr< een proefschrift dat week verdedigt aan teit van Amsterdam. Voorbeeld van perking is dat een vt diger in een bepaa pas na bijvoorbeeld de slag mag bij een De huidige regels mersconcurrentie meer en moeten drij de loep worden gen Grapperhaus. Het onderwerp is ad groeiende vraag naai mobiele arbeidskracl vraag lijken de son gaande concurrentie van werknemers in t< Het gaat aan de ene vrije arbeidskeuze e dere kant het belang gever heeft bij bescl zijn goodwill, kenn werknemer geïnvest ding. Behalve dat rechters Door Wouter ter Haa Na de Rabobank coöperatie in Nedei ratieve ondernemi zetten jaarlijkse zo de coöperaties ee machtsblok in de Toch wordt er, aid Melkunie, te weinig gediscussieerd en ge coöperatieve ondern »We blijven te veel h; gemeenheden," aldus voorzitter bestuur er van Z aan dc commissarissen Melkunie. Het zuivelconcern, hoofdkantoor wilde daar iets digde tien vermaarde nale wetenschappers visie te geven op de c ondernemingsvorm. concern zijn die visies om de discussie over te verbreden en te ve: visies van de wetensc de VS, Europa en Ned schenen in het boek mde marktmacht va ties'. Gisteren werd in Ape hommage aan zijn voor Campina Melkui «e exemplaar van he geboden aan de Scheie ™ter van de hoofde üvermars. Die nam dd jmeel afscheid vai Melkunie. Elf jaar ws titter van de hoofddire coöperatieve zuivelor wmpina Melkunie. Is rilkreeg hij de v a's ridder in de orde »,landse leeuw. ooi?1 k°ek werden gehouden met de tien nrnf' yol§ens mede-se G- van Dijk vorr een inventarisatie var nationaal wetenschap ken over het fenomee Bovendien, zo hoopt h jj aanzet tot verbrec cnn?SSle0Ver de toekc ondernei X i]k; "En daarbij staan nd veel zel tieva VO?roP met om door ondernemingen. 2l°f °Pen econ° onHp mstinct vanN Ce^^oalsbi Parijs (ap) - Gebrekkige gezondheidszorg, slechte scholen en een in veel landen heersend oorlogsklimaat 'beroven kinderen van hun jeugd'. Die conclusie trekt de in Parijs gevestigde Stichting voor de Jeugd in een rapport dat werd gepresenteerd tijdens het Internationaal Forum over de Rechten van Kinderen. Het forum, dat wordt gespon sord door de Unesco, is voortge komen uit de in 1989 gehouden Conventie voor de Rechten van Kinderen, waar 176 landen afspraken de strijd aan te bin den tegen armoede, ziekte en onrecht waardoor kinderen in de wereld worden bedreigd. Meer dan twintig landen heb ben staatshoofden of de echtge noten van dezen naar de confe rentie in Parijs afgevaardigd. „Lijden is altijd onaanvaard baar, maar het is erger als de slachtoffers jong, onschuldig en kwetsbaar zijn," aldus het rap port. „In tal van landen zijn kinderen slaven, aan de voor avond van de eenentwintigste eeuw. Hun toekomst is uitge wist door een heden vol drei ging en angst." Wereldwijd leven 1,4 miljoen mensen onder de achttien in armoede en hebben honderd miljoen geen thuis. In Europa is het percentage arme kinderen vijf procent; in de Verenigde Staten twintig procent. Meer dan 6,6 miljoen kinderen sterven jaarlijks tengevolge van diarree en longontsteking, voor het overgrote deel veroorzaakt door gebrek aan zuiver drink water en slechte levensomstan digheden. Mazelen maken jaar lijks een miljoen jeugdige slachtoffers; 160.000 kinderen sterven aan tetanus en 140.000 raken verlamd door polio. Dit ondanks het feit dat tachtig procent van alle kinderen tegen deze ziekten zijn ingeent. Aids zal tegen het jaar 2010 naar verwachting 850.000 kin deren per jaar het leven kosten, en in 2000 zullen alleen in Afri ka door deze ziekte tussen de negen en tien miljoen kinderen wees worden. Unesco, de VN- organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, zei zich ook te zullen inspannen om de enorme verschillen in uitgaven voor onderwijs te verkleinen. De geïndustrialiseerde landen spenderen momenteel gemid deld 2400 dollar per leerling aan onderwijs, tegenover een gemiddelde van zestig dollar in de landen bezuiden de Sahara. Naar schatting drie miljoen kinderen werken in de prostitu tie, met name in India, Thai land, Vietnam, Sri Lanka en Pakistan. Naar schatting twee honderd miljoen kinderen wor den illegaal te werk gesteld en verrichten dat werk doorgaans in een gevaarlijke en ongezonde omgeving. „Mishandeling van kinderen is een van de ergste euvels, zo niet de ergste, van onze tijd," aldus het rapport. De naar schatting honderd mil joen landmijnen die in 62 lan den van de wereld begraven lig gen hebben vijf miljoen kinde ren levensgevaarlijk verwond of voor het leven verminkt. België, Frankrijk en de VS zijn tot nog toe de enige industrielanden die een stop hebben gezet op de uit voer van dit dodelijk wapen tuig. Onder de deelnemers aan het forum waren Naina Jeltsin, de vrouw van de Russische pre sident; De Franse presidents vrouw Bernadette Chirac; koningin Noor van Jordanië; de Zweedse koningin Sylvia; Suha Arafat, de echtgenote van de PLO-leider; Suzanne Mubarak, de Egyptische presidentsvrouw; Marta Frei, echtgenote van de Chileense president Eduardo Frei; en Marieke de Klerk, echt genote van vice-president F.W. de Klerk van Zuid-Afrika. Ankara (ips) - Wapens die geleverd werden door de Verenigde Staten en de Navo - inbegrepen Nederland en België - spelen een belangrijke rol in de campagne van de 'verschroeide aarde' van het Turkse leger tegen Koerdische opstandelingen.Dat blijkt uit een nieuw rapport van de Amerikaanse mensenrech- tenorganistie Human Rights Watch (HRW). Tussen 1992 en 1995 noteerde de organisatie 29 incidenten waar bij het Turkse leger gevechts vliegtuigen en helikopters die door de Amerikanen waren gele verd, inzette bij aanvallen tegen dorpen en tegen burgerlijke doelwitten. Volgens het 179 bladzijden tellende rapport Weapons Transfers and Viola tions of the Laws of the War in Turkey' speelden ook lichte wapens die door Navo-landen waren geleverd een grote rol in de acties van het Turkse leger. In een poging om de opstand neer te slaan werden naar schatting 2200 dorpen vernield. Het rapport steunt op interviews met voormalige Turkse soldaten, Amerikaanse ambtenaren en legerexperten. Medewerkers van HRW kregen geen toestemming om het zuidoostelijk deel van Turkije, waar de meeste gevech ten plaatsvinden, te betreden. Bijzonder verontrustend is vol gens het rapport de voorkeur van de speciale anti-oproer eenheden van het Turkse leger voor de Amerikaanse M-16 aanvalsge- weren, Britse gepantserde voer tuigen, Duitse geweren en Belgi sche granaten. De al elf jaar durende oorlog tus sen Turkije en de Koerdistaanse Arbeiderspartij (PKK) vergde al het leven van meer dan 19.000 mensen. Naar schatting werden 2000 vermeende militanten van de PKK door doodseskaders om het leven gebracht. Nagenoeg twee miljoen mensen werden gedwongen hun dorpen te verla ten. Human Rights Watch beweert dat zowel Turkije als de PKK grove schendingen hebben begaan van de internationale humanitaire wetten. Vooral het Turkse leger treedt de jongste jaren steeds brutaler op. Volgens het rapport is de rege ring van de Amerikaanse presi dent Bill Clinton 'volledig op de hoogte' van het misbruik door de Turken van de Amerikaanse wapens. Maar dit wordt om stra tegische redenen geminimali seerd, stelt HRW, dat er ook op wijst dat de Amerikaanse rege ring weigert om de levering van wapens aan Turkije afhankelijk te maken van een verbetering van de mensenrechten in dat land. Tijdens een hoorzitting in sep tember in het Amerikaanse Con gres zei de vice-minister van Buitenlandse Zaken voor men senrechten, John Shattuck, dat hij over betrouwbare verslagen van ooggetuigen beschikte waar uit bleek dat de Turken Ameri kaanse wapens gebruikten in hun offensief.Maar tijdens dezelfde hoorzitting benadrukte Alan Makovsky, assistent van de minister van Buitenlandse Zaken voor Europese Zaken, dat 'Turkije van uitzonderlijk belang is voor de Verenigde Sta ten' omwille van haar strategi sche ligging op het kruispunt van gevoelige regio's, haar isla mitische bevolking, haar demo cratische regeringsvorm en haar groeiend afzetgebied voor Ame rikaanse produkten. „Als we nog maar de indruk zou den geven te dreigen of wijzigin gen in het interne beleid op te willen dringen, zouden we anti westerse gevoelens uitlokken," waarschuwde hij. „We mogen de nationale soevereiniteit van Tur kije niet aanvallen." Volgens de Amerikanen heeft men de medewerking van Tur kije nodig om Navo-verken- ningsvluchten boven het noor den van Irak te kunnen verder- zetten.Turkije speelt ook een grote strategische rol in het beschermen van de oliebelangen van de Amerikanen in Centraal- Azië, en in het in toom houden van de spanningen in de Balkan, Cyprus en het Midden-Oosten. In juni stuurde de voorzitter van de Gezamenlijke Chefs van Sta ven van het Amerikaanse leger, generaal John Shalikashvili, een brief naar het Congres waarin hij er op aandrong de militaire hulp aan Turkije niet te beknot ten omwille van de mensenrech tenschendingen daar.Turkije heeft miljarden dollar economi sche en militaire hulp ontvangen van het westen sedert het in 1952 tot de Navo toetrad. In 1994 was Turkije volgens HRW de belangrijkse importeur van wapens van de wereld. Tach tig procent daarvan werd door de VS geleverd.Gedurende de voorbije tien jaar keurde het Congres militaire hulp goed voor een totale waarde van 4,3 md' jard dollar. Daarmee is Turkije de derde klant van de Verenigde Staten, na Israël en Egypte. De tweede belangrijkste wapen leverancier van Turkije is Duits land. Andere leveranciers zijn Italië, Frankrijk, Nederland, België, Groot-Brittannië, Spanje en Canada. De Verenigde Staten zijn me alleen de belangrijkste leveran cier, ze zijn ook de zwakste criti cus. Verscheidene Navo-landen, vooral Duitsland, stellen vragen bij de wapenleveranties aan Tur kije. Meer dan eens schort Duitsland de leveringen °P nadat berichten opdoken ove het gebruik van Duitse wapen in het offensief van het Turks leger tegen de Koerden. Duis land drong er op aan dat wapens die het levert niet teg de Koerden zouden worden inge zet. FREDERICK KROESEN was commandant van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, Huntington Hardisty voerde het bevel over de strijdkrachten in de Pacific en Carl Vuono was chef-staf van de landmacht tijdens de Golfoorlog. Vandaag de dag maken zij en anderen deel uit van een bedrijf dat een dienst verkoopt die na de Golfoorlog van 1991 zeer gevraagd is: Amerikaanse militaire kennis. Door Fred Bayles (ap) Alexandria - Het bedrijf Military Professional Resources Inc. (MPRI) is uniek onder de tientallen Amerikaanse bedrijven die militaire kennis aan bieden. MPRI, dat in in het plaatsje Alexandria, onder de rook van Washing ton, gevestigd is, heeft namelijk die officieren in dienst die na het Vietnam- debacle aan de wieg hebben gestaan van de vernieuwing van de Amerikaan se strijdkrachten. Na die oorlog, die veelal werd gevoerd vanuit hoofdkwartieren en waarbij com mandanten te velde heel weinig eigen ver antwoordelijkheid hadden, heerste bij veel officieren het gevoel dat die grote fout van Vietnam in de toekomst verme den moest worden. De mannen die nu de kern van MPRI vor men hebben in de late jaren '70 en gedu rende de jaren '80 op allerlei niveaus bij land-, lucht- en zeemacht gewerkt aan de invoer van een geheel nieuwe werkwijze voor de strijdkrachten, die bovendien van een leger van dienstplichtigen moest wor den omgevormd naar een leger van be roepsmilitairen. Ook wisten zij presiden ten en politici ervan te overtuigen dat de bevelsstructuur veranderd moest worden in een meer gedecentraliseerd model. „Wij zien onszelf graag als de jongens die het leger na Vietnam hebben omge vormd," zegt MPRI-woordvoerder Ed Soyster, artillerie-officier tijdens Viet nam en later hoofd van de militaire in lichtingendienst (DIA), die in 1991 met pensioen ging. Volgens David Isenberg, analist van het Center for Defense Information, een on derzoeksorganisatie die de strijdkrachten kritisch volgt, 'hebben deze mensen een gat in de markt van de nieuwe wereldor de gevonden waar nog niemand anders actief was'. Het bedrijf heeft seminars over de Golf oorlog gehouden in Zweden en Taiwan, een trainingsteam naar Liberia gestuurd en heeft samengewerkt met een Oosteuro pees land dat Soyster niet wil noemen. Verscheidene andere landen zijn geïnte resseerd in de diensten van het bedrijf, vooral voormalige Sovjet-republieken, zegt hij. Bezorgdheid Het acht jaar oude bedrijf kwam in het nieuws door een contract voor advies aan het Kroatische leger. Recente Kroatische militaire overwinningen deden vermoe den dat MPRI meer dan alleen advies heeft gegeven over de rol van een leger in een democratie, zoals het bedrijf beweert. Ondanks de uitleg van MPRI bestaat er bezorgdheid over de activiteiten van de generaals, die immers op de hoogte zijn van een groot aantal militaire geheimen. Soyster wijst zulke kritiek van de hand. „Het gaat hier om mensen die 35 jaar van hun leven hebben besteed aan het steunen van regeringsbeleid. Wij gooien dat niet ineens overboord." Vernon Lewis, een artillerist die deelnam aan twee oorlogen, begon MPRI in 1987 met zeven gepensioneerde generaals als adviseurs. Vandaag de dag staat hij aan het hoofd van een onderneming met 150 werknemers en een omzet van 7,2 miljoen dollar in 1994. De belangrijkste medewerkers van MPRI zijn hoofddirecteur Frederick Kroesen, algemeen directeur Carl Vuono, uitvoe rend directeur Richard Trefry en directie leden Carl Stiner, Maxwell Thurman en Huntington Hardisty. Kroesen, die een raketaanval van de Rote Armee Fraktion overleefde, deed mee aan drie oorlogen en werd onderscheiden met de Silver Star en het Purple Heart. In 1983 ging hij met functioneel leeftijdsont slag. Vuono is een artillerist die twee 'tours of duty' in Vietnam volmaakte. Hij was tij dens de invasie van Panama en tijdens de Golfoorlog chef-staf van de landmacht. Richard Trefry klom op van soldaat tot inspecteur-generaal van de landmacht. Hij was militair adviseur in Laos en dien de als militair assistent in het Witte Huis tijdens het presidentschap van George Bush. Stiner deed aan twee oorlogen mee en stond aan het hoofd van de commando eenheden van de strijdkrachten. Hij was persoonlijk betrokken bij de arrestatie van de kapers van het cruiseschip Achille De Golfoorlog liet een heel ander Amerikaanse leger zien dan in Vietnam. Modern, goed geleid en bovenal succesvol. Lauro in 1985. Thurman leidde het Zui delijk Commando in Panama tijdens de invasie van dat land in 1989. Hij staat te boek als een briljant tacticus die de mo derne doctrines van de Amerikaanse strijdkrachten heeft ontworpen. Hardisty vloog meer dan honderd ge vechtsmissies boven Vietnam, was lid van de verenigde chefs van staven en stond aan het hoofd van het Stille Oceaan-com mando. Hij is lid van het adviescomité van de inlichtingendienst CIA. Aanvankelijk werkte MPRI het meest voor het Pentagon, dat nog steeds de grootste klant is. Het Pentagon vraagt MPRI bijvoorbeeld managementtechnie ken te analyseren, nieuwe doctrines te evalueren of op te stellen en leiderschaps cursussen te geven. Strategie MPRI heeft ook computeroefeningen ge organiseerd voor het Pentagon die zijn ontwikkeld door de makers van het Air- Land Battleplan. Die aanvalsdoctrine is in de jaren '80 ontwikkeld om de conven tionele overmacht van de Sovjetunie in Europa tegen te gaan. De strategie, die door de Navo werd aangenomen, bleek ook bijzonder effectief tijdens Desert Storm, de aanval op het door de Sovjet unie getrainde Iraakse leger in de Golf oorlog. De afgelopen drie jaar heeft het bedrijf onder auspiciën van het ministerie van Buitenlandse Zaken hulpgoederen naar voormalige Sovjet-republieken ge stuurd. Er zijn inmiddels honderden voedsel-, kleding-, en medicijnzendingen naar Duitse, Oekraïense, Letse havens en andere Oosteuropese bestemmingen ge- Het debacle van Vietnam heeft in Anerika diepe sporen nagelaten. Beelden als deze uit 1967, van een gevangen genomen piloot die door een klein Noordvietnamees meisje onder schot wordt gehouden, vernederden het Amerikaanse leger. FOTO ANP stuurd. Sinds twee jaar is het bedrijf ook actief voor klanten overzee. Soyster zegt dat de Kroatische ambassade begin 1994 contact zocht met MPRI. Kroatië, dat door de Servische opmars veel gebied had verloren, wilde het leger op westerse leest schoeien om de Serviërs een stap voor te zijn. Krajina In september 1994 sloot MPRI met de Kroaten een contract voor militaire ad viezen. Hoewel Washington had gezegd neutraal te zijn in het conflict in ex-Joe- goslavie werd het contract door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken goedgekeurd. Het is geen toeval dat de Kroaten in Was hington op zoek gingen naar adviezen; tij dens de Koude Oorlog kocht Joegoslavië ook al wapens in de VS. MPRI-instructeurs vertrokken naar de Kroatische officiersacademie in de Ceno- merec-kazerne in Zagreb. Kroatië bewa pende zich met wapens van Oosteuropese makelij ter waarde van een miljard dollar en kocht ook geavanceerde westerse com- municatie-apparatuur, die het land on danks een VN-wapenembargo binnenge smokkeld werd. Toen het Kroatische le ger in augustus van dit jaar in vijf dagen de Serviërs uit Krajina verdreef werd meteen gezegd dat de Kroaten dat nooit zonder hulp van MPRI hadden gekund. In de afgelopen vier jaar hebben de Kroaten het nooit aangedurfd om tegen de Servi sche strijdmacht van de regio op te tre den. In plaats van een frontale aanval zoals de strijd de afgelopen jaren meestal werd ge opend in ex-Joegoslavië, verrasten de Kroaten hun vijand en westerse waarne mers met een snelle gecoördineerde actie van artillerie, pantservoertuigen en in fanterie waarbij de Serviërs op de flanken werden afgesneden. Het leek op de Amerikaanse militaire strategie die door de MPRI-generaals is ontwikkeld. „Die strategie komt niet uit de geest van Kroatische officieren," aldus Paul Beaver van het vakblad Balkan Sentinel van de gerespecteerde militaire uitgeverij Jane's. „Je kunt niet anders concluderen dat ie mand westerse vakliteratuur is gaan le zen of dat ze daar les uit hebben gehad." Verfijnen Naar verluidt heeft het Kroatische opper commando net voor het offensief overleg gevoerd met Vuono en Crosbie Saint, een generaal buiten dienst die onder meer het AirLand Battleplan hielp verfijnen. Vol gens Soyster was het tweetal inderdaad voor het offensief in Zagreb, maar werden alleen de eerdere trainingen geevalueerd. „Het duurt lange tijd om een leger op te bouwen," aldus Soyster. „Wij wel zijn goed, maar niet zo goed. "Ondanks de kritiek kijkt MPRI met een begerig oog naar buitenlandse cliënten. Met Kroatië werd een tweede contract ge tekend. Enkele landen in Oost-Europa die lid willen worden van de Navo hebben ook contact met MPRI opgenomen. Het bedrijf wordt ook genoemd als de logische keuze om de training en de bewapening te verzorgen van het Bosnische leger. On derdeel van het vredesakkoord voor Bos nië is een Amerikaanse belofte Bosnië bij te staan bij de militaire opbouw.

de Stem | 1995 | | pagina 8