Oplossing politie-cao naderbij iiirvvrw mm Op zoek naar een hoger rendement? OHRA Beleggingsfondsen PvdA bezorgd over onrendabele buslijnen 1IB/AX finister Dijkstal na onderzoek: BVD luisterde stakingsleiders politie niet af Kok laat Dijkstal vallen iii kwestie 6artikel 23' Boze boerinnen voeren actie voor de toekomst Tolerantie Bosnische vluchtelingen voorlopig niet naar huis winiintTAN ben je iemand $STEM BINNENLAND A4 Grondwetsartikel over onderwijs blijft o Een nieuw huis laten bouwen of een oud grachtenpand verbouwen? 'Dat interesseert me geen biet! DE STEM ffkZtf COMMENTAAR BINNENLAND KORT Treintaxi breidt flink uit Opnieuw abortus bang uitgebroken Harde straffen voor vrouwenhandelaars Minister verklaart nijlgans vogelvrij Bonden akkoord met nieuwe onderwij s-cao (026) 400 40 40 Beleggers- Infobon .Ja ik wil een hoger rendement op mijn geld. Stuur mij vrijblijvend alle informatie over de 0 OHRA Beleggingsfondsen. /j^lUHQ/AX ■opgave rijblijvend ioe hoog uw voordeel bij snel met de Voordeelbon. p. U ontvangt dan GRATIS vopgave en een informatie verzekering. Zo'n kans om kosten komt niet snel weer! -Jan Hardeveld, Rotterdam: dit jaar wordt autorijden stukken duurder. Toch kunt ut ■en OHRA Autoverzekering4 rp uw autokosten besparen. Ij scheelde dat ruim 800, aar! Daar word je dus wel wat ik nu allemaal extra heb. Systeem met die gratis leen-, rige verzekering? Die heeft voor mij opgezegd. Doen ze, ook eens hoe voordelig OHRA pgave aan!" tering dhr. E.J. Hardeveld, Nieuwprijs35.955,-. 'hadevrije jaren 4. elasting. Hie Jaarpremie Voordeel bij OHRA bij OHRA 'j f2.114,- - -.iLh et 868,- dat wil ik ook! Stuur mij ig een premie-opgave ekering. Plus het gratis eringen. m/v irder: Bouwjaar: (max. 80.000,-) (max. 70 jaar) km jaar schadevrij Ambtenaar: Dja IG nee WA Casco (all risks) WA Mini casco WA :n als uw werkgever/vereniging DHRA heeft gesloten. 0215 021295. ïvelop zonder postzegel naar t Antwoordnummer 3344, jgt snel alle informatie thuis. ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 „.„Haag (anp) - De PvdA Gkt zich grote zorgen over Kekomst van het busver- ,jjn streken met een rela- J gering reizigersaanbod, jvoerder Van Gijzel jst dat onrendabele lijnen een vrije openbaar-ver markt verdwijnen. regeringsparij wil maandag in de Kamer duidelijkheid van minister van Verkeer. Dan heeft ■erleg plaats over de de commissie Brokx in het openbaar Vervoer) en De Boer (Naar een vitaal en betaalbaar openbaar Vervoer). Jorritsma onderschrijft het advies van de commissie-Brokx, dat aanbesteding van stads-en streekvervoer nodig is. Deze werkgroep stelt voor vervoerbe drijven vergunningen met een duur van vijf jaar te verlenen om het vervoer in bepaalde regio's te mogen verzorgen. Als maatschappijen onderling moeten concurreren om een con cessie binnen te halen, zal het openbaar vervoer goedkoper en klantgerichter worden, aldus de commissie. Op dit moment zijn het Amerikaanse Vancom en VSN al in het bezit van conces sies voor respectievelijk de regio's Zuid-Limburg en Noord- Beveland (Zeeland). Volgens Van Gijzel is het nu zo, dat maatschappijen als NZH hun winst op lijnen als Amsterdam- Purmerend gebruiken om verlies gevende diensten in de kop van Noord-Holland in stand te hou den. „Ik weet niet wat er straks overblijft van het lijnennet in zo'n regio. Onze fractie wil meer duidelijkheid en zekerheid over de marktvoorwaarden." PvdA en coalitiegenoot D66 vin den verder dat concurrentie in gemeenten met eigen stadsver voer (BOV-gemeenten) de komende jaren achterwege moet blijven. Het gaat hierbij onder meer om Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Van Gijzel en D66-woordvoerster Van 't Riet menen dat stadsvervoerbedrijven als zelfstandige bedrijven (wel 100 procent eigendom van over heid) in staat moeten zijn meer reizigers aan te trekken. De WD is in de Kamer het posi tiefst over concurrentie op de vervoersmarkt. Woordvoerder Remkes wil echter voorkomen dat de grootste streekvervoerder VSN straks alles binnenhaalt. Hij zou VSN (het rijk is enige aan deelhouder) graag opgesplitst zien in negen of tien zelfstandige (regionale) bedrijven. PvdA en D66 zien dit echter niet zo snel gebeuren. De bezorgdheid over de werkge legenheid, een netelig punt bij de meeste fracties tijdens het over leg in de Kamer begin vorige maand, is grotendeels weg. Minister Jorritsma maakte de bonden eerder deze week duide lijk dat personeel van vervoerbe drijven meegaat als een vergun ning in handen van een andere concessiehouder komt. De bon den dreigden met een staking, als die zekerheid niet zou worden gegeven. (anp) - De korpsbeheerders en de politiebon- ji» lijken gisteren een eind op weg te zijn gekomen in hun poging een oplossing te vinden voor de patstelling "sen de politie en minister Dijkstal van Binnenlandse fdgendeweek praten de partijen geus ACP-voorzitter Kruizin- lïerder. Eerst willen de bonden ju achterban raadplegen. „Het lalt even tijd nodig." hebben gisteravond i voorstel ingebracht, zij voorlopig niets wil- Hun voorstel wordt waarschijnlijk dit weekeinde nog in het Korpsbeheer- De bonden verwach- volgende week weer ®t de beheerders verder te pra- ten, aldus Kruizinga. Dijkstal heeft gisteren it Tweede Kamer gisteren tdat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de tele- foongesprekken van stakingslei- te van de politie niet heeft afgeluisterd. Woensdag noemde de minister tel al ondenkbaar dat de BVD de telefoons zou aftappen. Deleiders van de twee grote poli tiebanden, Van Duijn (NPB) en Kruizinga (ACP), verklaarden dinsdag over aanwijzingen te beschikken dat de BVD hun tele foongesprekken en die van het landelijke actiecomité aftapte. Eenin zeer kleine kring voorbe reide actie van het korps Hol lands Midden zou daardoor bij voorbeeld zijn uitgelekt. Zoals eerder gemeld draait het conflict tussen de politie-bonden en Dijkstal om de onregelmatig heidstoeslag. Minister Dijkstal wil zestig pro cent daarvan in het salaris van de politiemensen inbouwen en de rest in tien jaar tijd variabel maken. De bonden zijn volgens AVCP'er Kruizinga wel degelijk bereid te praten over flexibilisering en de gevolgen daarvan voor de arbeidsvoorwaarden van politie mensen, 'maar dan moeten we eerst elkaar duidelijk maken wat we daar precies mee bedoelen. Dat is tot dusver niet gebeurd'. Stakingen De estafettestakingen van de politie gaan voorlopig gewoon door. Gisteren zijn de regio's Gooi-en Vechtstreek (Hilver sum), Brabant-Noord (Den Bosch) en Friesland (Leeuwar den) begonnen aan langdurige werkonderbrekingen. In Gooi- en Vechtstreek voerde de politie een ludieke actie. De actievoerders willen extra sur veillance uitvoeren in kleine plaatsen, waar anders bijna nooit politie komt. ta onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft gisteren afstand genomen van de uitspraken van vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken Dijkstal (WD) over het grondwetsartikel dat de vrijheid onderwijs garandeert. in Nederland als vanzelfsprekend ervaren. Dat is geen reden ze te verwijderen uit de grondwet." De premier is het er ook niet mee eens dat het artikel de vernieu wing van het onderwijs in de weg staat, zoals Dijkstal betoogde. „Ik weet dat artikel 23 wel eens wordt opgevoerd als belemme rend voor die vernieuwing." Maar het paarse kabinet slaagt er volgens Kok prima in gestalte te geven aan die vernieuwing van het onderwijs. Kabinet Premier Kok heeft onmiddellijk na de publicatie van de uitspra ken van Dijkstal met zijn vice- premier gesproken. Gisteren is het onderwerp in het kabinet besproken. Dinsdag moet Dijk stal zich in de Tweede Kamer verantwoorden voor zijn uitspra ken. Het CDA heeft om dat debat gevraagd. in het kabinet geen ®We twijfel over de betekenis van onderwijs en «r het belang van het grond- Wsartikel daarover." Kok zei üfcen na het kabinetsberaad de vrijheid van onderwijs fa verankerd is in de Neder- Wse samenleving. Dat vindt VKjkstal, aldus de premier. iew verklaarde eerder deze Wfek in een interview met het Elsevier dat wat hem artikel 23, waarin de vrij- van onderwijs is gergeld, rapt mag worden. „Het is eairecht dat volkomen geaccep- wd wordt in Nederland. Daar- heeft het geen grondwettelij- ®(®ankering meer nodig." *is het daarmee niet eens. Hij dat die redenering geldt '8® alle grondwetsartikelen. alle vrijheden (ADVERTENTIE) In het nieuwe nummer: Monument en zorg i Een aannemer... hoe kies je die? De technische aankoop keuring i Bouwen en verbouwen met of zonder vergunning «Win een Bouwcheque van 5000,- Het VerBouwblad staat vol tips en adviezen over bouwen en verbou- wen. Wilt u het VerBouwblad van het NVOB toegestuurd krijgen? Bel 06 - 899 81 84 (40 cent per minuut). Ji'l Lees eerst het VerBouwblad Minister van Landbouw Van Aartsen luisterde gisteren aandachtig naar de hoog oplaaiende emoties van de de actievoerende boe rinnen op het Haagse binnenhof. Gewapend met spandoeken en onder het zingen van hun eigen versie van 'Vader Jacob' spuiden ze hun ongenoegen over het landbouwbeleid van het paarse kabinet. foto anp S3* l- 4 Door Martijn Kamans (anp) Den Haag - Ze heet Janny Lamberts en is één van de twintig boerinnen die Deventer nog rijk is. Samen met haar mannelijke colle ga's is zij het al een tijdje zat en daarom besloot zij tot een actie in Den Haag tegen het landbouwbeleid van de rege ring-Kok. Het moest geen gemengde demonstratie worden, vrouwen moesten hun stem nu maar eens laten horen. Dat lukte. Met een variant op 'Vader Jacob' lieten zo'n 2000 boerinnen gisteren in de hofstad weten wat ze van minister Aart sen (Landbouw) en zijn beleid vinden. De manifestatie vormde het ein de van een estafette-actie die afgelopen maandag op de Hof plaats voor het Tweede-Kamer gebouw begon. Vanaf het start schot heeft dag en nacht een aantal vrouwen op deze plek in het Haagse centrum gestaan met fakkels in de hand. Dat alles onder het motto Vrou- wenwake voor Toekomst. De fakkels zijn het symbool voor hun hoop op Licht in de Toe komst en een zorgeloos boeren bestaan. Uit alle landbouwsectoren en alle windstreken kwamen de vrouwen naar Den Haag. Lam berts was dan ook tevreden over de opkomst. Niet over die van de vrouwelijke politici. H v A sr aan minister Van Aartsen. In canon trok het 'Jo Van Aart sen' (Vader Jacob) aan de nieuwsgierige passanten voor bij. Aan Lamberts alle kans om uit te leggen waarom alleen boe rinnen mee mochten doen. „Ik loop al een tijdje mee met de jongens van Wij zijn 't zat en zij hebben me al eens gevraagd om de woordvoering te doen namens het comité. Ze dachten dat dat sympathieker over zou komen en dat bleek ook wel uit al mijn media-optredens. Daar- „We hebben er zestig nadrukke lijk uitgenodigd en dan komen er vier kamerleden, onder wie één man, opdagen. Ik vind dat gewoon een aanfluiting voor de politiek." Na een demonstratieve bijeen komst in het Congresgebouw vertrokken de boze boerinnen in optocht naar het Binnenhof om daar een manifest aan te bieden om hebben we besloten tot een boerinnen-actie. Niet wegens eventuele afwijkende opvattin gen, maar als extraatje." Minister Van Aartsen kon het allemaal wel waarderen. „Ik vind dit een sympathieke actie. Ik begrijp de problemen waar deze vrouwen allemaal voor staan en heb daarom al in een vroegtijdig stadium gezegd dat ik de vrouwen te woord zou staan." Veel meer dan tegen de vrouwen zeggen dat het kabinet een even wichtig beleid voert en dat op die manier ook in de volgende eeuw het boerenbedrijf en het milieu nog kunnen voortbe staan, kon hij niet doen. Ook wilde hij niet zeggen of hij eigenlijk wel van het liedje Vader Jacob hield, terwijl hem dat een half uur lang naar zijn hoofd geslingerd werd. Na de actie lieten de boerinnen brandende kaarsen en waxine lichtjes achter op de trappen van de Ridderzaal en ook in de kleine nissen waarin zich de glas in lood ramen bevinden. Over gevaar voor brand repte niemand. „Dat interesseert me geen biet! verklaarde één van de vrouwen om daarna snel naar de bus op het Malieveld te gaan. De actie was om half drie al voorbij. „Onze gezinnen moeten vanavond nog eten, vandaar," klonk het uit de stoet. NEDERLAND PROFILEERT zich graag als het land waar gast vrijheid en tolerantie hoog in het vaandel geschreven staan. Discriminiatie en racisme komen veelvuldig voor in alle moge lijke buitenlanden, maar is bij ons nauwelijks een kwestie. Uiteraard zijn er uitwassen maar die worden, wanneer het niet lukt ze de kop in te drukken, genegeerd. Het is een geforceerd beeld. Alleen al de cijfers wijzen anders uit. Nederland neemt niet meer vreemdelingen op dan de ons omringende landen. Onze overheden doen hun uiterste best om de instroom op alle mogelijke manieren te beperken en ze maken het hier verblijvende asielzoekers bepaald niet gemak kelijk. De wetgeving blijkt soms zeer ruim te worden geïnter preteerd en humaan gedrag ten opzichte van vluchtelingen scoort niet altijd hoog. Veel ernstiger is dat met de groei van het aantal buitenlanders dat in ons land een veilig onderdak zoekt, de neiging tot discri mineren is toegenomen. Discriminatie blijft niet langer beperkt tot het maken van besmuikte opmerkingen tijdens familie feestjes of aan de borreltafel. Op de werkplek gebeurt het eveneens in steeds toenemende mate. Leraren kunnen die negatieve tendens al helemaal bevestigen. Op schoolpleinen en in klaslokalen wordt stevig gediscrimineerd. Een analyse van een Nijmeegse hoogleraar die op zoek is naar de in Nederland levende vooroordelen, bevestigt het beeld. De onderzoeker heeft onthutsende cijfers gepresenteerd. Veertig procent van de Nederlanders is geneigd te discrimineren. Twintig procent is afkomstig uit de laagste inkomensgroepen, de andere twintig zijn mensen met hogere inkomens. De Nederlandse politiek kan die schokkende cijfers niet nege ren. Tot nu toe is er veel over dit probleem gediscussieerd, maar al dat gepraat heeft weinig zoden aan de dijk gezet. Er moeten nu serieuze oplossingen worden gezocht die een halt toeroepen aan de negatieve ontwikkeling. Het onderwerp moet bovenaan de agenda komen te staan van politiek Nederland. Inspelen op angstgevoelens of trachten via dit gevoelige thema electorale winst te boeken, is uit den boze. Nederland is en wordt dat in de toekomst nog nadrukkelijker, een multicultureel land. Met vereende krachten moet worden voorkomen dat een gespleten samenleving ontstaat. Utrecht - Het aantal stations met een treintaxi-standplaats breidt flink uit. Vanaf februari volgend jaar stijgt het aantal treintaxi stations van 82 tot 111. Nieuwe vestigingen komen onder meer in Best, Boxmeer, Deurne, Geldermalsen, Culemborg, Gorinchem, Steenwijk, Nijverdal en Valkenburg. Na de uitbreiding zullen maandelijks 20.000 reizigers méér met de treintaxi gaan dan de huidige 300.000. Eind december vervoert Treintaxi BV naar verwachting de vijf tien miljoenste passagier sinds de oprichting bijna zes jaar gele den. Bergeyk - Bij een melkveehouder in het Brabantse Bergeyk is een nieuwe uitbraak van de besmettelijke runderziekte abortus bang geconstateerd. Alle 157 koeien zijn inmiddels geruimd. Ook bij een andere boer in Bergeyk is uit preventief oogpunt een beest geruimd omdat het mogelijk besmet was, aldus de Gezond heidsdienst voor Dieren in Boxtel. Afgelopen zomer is de ziekte, die leidt tot een spontane abortus bij drachtige koeien, uitgebroken op verschillende bedrijven in de Kempen. Toen moesten daar ruim 160 koeien worden vernietigd. Emmer zaal denkt dat de nieuwe uitbraak een rechtstreeks gevolg is van de eerdere besmetting. Om te voorkomen dat de ziekte zich verder verspreidt, geldt in de omgeving een verbod op het verkopen van levende dieren. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren celstraffen van één tot zeven jaar opgelegd aan zes mannen en twee vrouwen wegens betrokkenheid bij grootschalige vrouwenhandel. De veroordeelden maakten deel uit van een internationale bende die vrouwen uit Oost-Europa onder dwang in de Nederlandse prostitutie tewerkstelde. In totaal 'bezat' de bende circa dertig meisjes. De rechtbank veroordeelde de 29-jarige hoofdverdachte, seks clubhouder uit Rotterdam, tot zeven jaar. Behalve aan mensenhandel acht de rechtbank hem schuldig aan verkrachting, mishandeling en wapenbezit. Den Haag - Jagers mogen van minister Van Aartsen (Natuurbe heer) voortaan op andersman grond nijlganzen afschieten. De rosse stekelstaart, een eendesoort die van nature in Amerika voorkomt, is eveneens dat lot beschoren. Ook de Siberische grondeekhoorn is toegevoegd aan de lijst exo tische dieren die mogen worden bestreden. De jagers hebben voor de jacht op deze dieren op andermans grond toestemming nodig van de minister van Landbouw. Die kan aan de jacht nadere voorwaarden verbinden. De minister vindt bestrijding van nijlgans en rosse stekelstaart noodzakelijk om faunavervalsing door deze uitheemse diersoor ten (exoten, dieren die hier van nature niet voorkomen) tegen te gaan. Van onze Haagse redactie Den Haag - Bosnische vluchtelingen in Nederland worden voorlopig niet teruggestuurd. Dat heeft staatssecretaris Sch- mitz (Justitie) voorgesteld aan de Tweede Kamer. (ADVERTENTIE) Pas als de situatie in Bosnië is genormaliseerd en vluchtelingen uit de omringende landen van Bosnië zijn teruggekeerd, zullen vluchtelingen uit Nederland teruggestuurd worden. Het voorstel van Schmitz komt ovfereen met de voorstellen van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR). Eerst moeten 1,2 miljoen ontheemden in Bosnië-Herzegovina zelf nieu we huisvesting krijgen. Vervol gens komen de vluchtelingen en ontheemden in de omringende landen van ex-Joegoslavië - zo'n 800.000 - aan bod en pas daarna de vluchtelingen uit West-Euro pa of elders. Dat zijn er nog onge veer 700.000. Hoe lang dat alle maal gaat duren, is nog volstrekt onduidelijk. Voorlopig worden Bosnische asielzoekers ook niet meer erkend als vluchteling (a-status). Erkenning als vluchteling bete kent namelijk dat terugsturen naar Bosnië niet meer mogelijk is. Wel krijgt deze groep waar schijnlijk een Voorwaardelijke Vergunning tot Verblijf (WTV). Er verblijven op het ogenblik 5753 Bosnische asielzoekers in Nederland die nog niet als vluch teling zijn erkend. Zij komen in aanmerking om te zijner tijd teruggestuurd te worden. Het ministerie van Justitie opent binnenkort een centraal inlich tingenloket waar Bosniërs zich kunnen aanmelden voor vrijwil lige terugkeer of voor het mee werken aan de wederopbouw van hun land. Den Haag (anp) - Een krappe meerderheid van de onderwijs bonden van het CNV heeft na grote aarzeling besloten akkoord te gaan met de nieuwe cao voor de onderwijssector. Minister Rit- zen en de onderhandelaars sloten vorige week een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst voor de sector af. De grootste onderwijsbond ABOP was woensdagavond, eveneens morrend, akkoord gegaan. OHRA Beleggingsfonds Bel snel OHRA: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 21.00 uur en zaterdag tot 13.00 uur. Of kom langs in één van de OHRA Winkels (adressen zie pag. 2 van de Gouden Gids). f OHRA Aandelenfonds 14,6 9 ABN Amro Aandelen Fonds Delta Lloyd Investment Fund 9,7 10 Algemeen Fondsenbezit 11 ASN Aandelenfonds 12 Rolinco 13 Aegon Aandelenfonds 14 Intereffect500 15 Robeco 16 CL Aandelenfonds INDEX rendement 'Aandelenfondsen Wereldwijd', oktober 1994 tot en met september 1995 OHRA Aandelenfonds Delta Lloyd Investment Fund Internationaal Aandelenfonds Aandelen Beleggingspool ING Bank Global Fund Postbank Aandelenfonds Obam Esmeralda 14,6 9,7 9,6 8,9 7.2 6,9 6.3 6,1 5,7 5,4 2,1 1.3 0,4 0,4 -0,2 -4,1 5.4 Bent u op zoek naar een hoger rendement? Dan spreekt het overzicht hierboven voor zich Het OHRA Aandelenfonds behaalde het afge lopenjaar een prima resultaat. Zes uitstekende fondsen OHRA heeft zes aantrekkelijke beursgeno teerde fondsen. Die de afgelopen jaren een uit stekend rendement hebben laten zien. Kies ook voor de beleggingsexpertise van OHRA en vraag met de Beleggers-Infobon alle informatie over succesvol beleggen aan. Of bel direct even. Naam 0 Voorletter(s) Adres Postcode Plaats 0 Telefoon Geboortedatum 1WV 0215 021295 In open envelop zonder postzegel opsturen naar: OHRA Bank, Antwoordnummer 3344, 6800 ZA Arnhem. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voorde toekomst.

de Stem | 1995 | | pagina 5