Nederland niet meer zo tolerant Toch eigen bijdrage ziekenfonds beter meubel Boerinnen weten minister te vinden NU VOOR DE HALVE PRIJS! Minder verkeersdoden in Zeeuws-Vlaanderen Sport DESTEM Salut "Wttete n u Trainen is geen lolletje' Imca Marina, de nieuwe Mona Gids Feyenoord-NAC en fiilem II-Ajax lil het programma Verlies Jaspers en Blomdahl I Me halve finales wel. Vooral jeugd discrimineert New York haalt lekkende- condooms terug Fiscus kijkt scherp naar inkomsten kamerverhuurders Wdelpr rijs voor componist Yic Nees >ing conflict j'a,) politie nabij OVER TWEE WEKEN KRIJGEN EEN NIEUWE DIMENSIE 076 5877250 Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 130 vacatures. Rap met een zachte 'g' Mentos wil een rol in China Drugbeleid moet ambtenaren aan het werk houden Solana nieuwe baas van Navo NU FL. 49,- I X 58 1995 gedurende twee en en Wonen van de -beheer, Herengracht 7 lannen kennis te nemen an wel schriftelijke be- n kenbaar te maken eester en wethouders, uzen. bedenkingen kunnen de afdeling Bouwen en ntwikkeling en -beheer, waarvan verslag wordt 5. uzen, PLAN ouders van Terneuzen el 26 van het bestem- eververbinding bekend, ember 1995 gedurende d in het gebouw van de -beheer (afdeling ruim- shofweg I (Schutters- te Terneuzen voor een "Ontwerp-1wijzigings- chelde-oeververbinding". c.q. uitwerking van het helde-oeververbinding", I oktober 1993 is vast- an Westerschelde-oever- ten opgenomen voor de N6I naar de tunnel, aakt voor de westelijke gemeentelijk tracé). Via e planologische regeling westelijk tracé mogelijk t het gebied betreft van elijk tracé) teruggekeerd n het bestemmingsplan emde termijn bestaat de r maken van bedenkin- emeester en wethouders 4530 AA Terneuzen. TREGEL ouders van de gemeente enbare kennis, dat zij be- n die bestemd zijn voor gunninghouders aan te plaatsen in de Tholens- e percelen met de huis- 80; erplaatsen aan de zuid- ijbaan van de van Steen oor de percelen met de laatsen in de Vlooswijk- percelen met de huis- 62; rplaatsen aan de zuidzijde laatsen in de Grenulaan traat en het Huizingaplein et de huisnummers 37 tot ngsparkeerplaats aan de jde van de Dwarsstraat. rneuzen, I december 1995. "eester en wethouders zen, burgemeester, Jrs. R.C.E. Barbé. nver-dealer is het nu al hartje ïeeft Glühwijn, ski's, skiboxen, ngen, skiklemmen, elektroni ers en winterhoezen. Alles voor lage prijzen (u wilt immers nog es). nieuwe Rover 400 staat er met bedienbare ramen en spiegels, chtiging en een in hoogte ver- tuurdersstoel. ilete en stijlvolle Rover 600 staat olie glorie, met ondermeer de over grille, de wortelnotehouten n centrale portiervergrendeling- e R in de maand is kunt u bij üw ;r ook de winter check up laten Die kost slechts f67,50 en dan zelfs een Rover horloge cadeau, rouwens ook yoor alle merken iet een R beginnen. rage Rida Terneuzen B. V. J. Htiannanwcg 4 Terneuzen Telefoon 0115-615690 f.van KINDERMODE Waesberghestraat 23A 0114-316358 DE STEM lllll ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 WNDAAG IN DEZE KRANT p Rijsbergen is de suc- (jsvolle oefenmeester #nNAG „Maar trainen jjoeen lolletje," vindt H Voorlopig zit het p mee; zijn ploeg dfaait en men begint zijn gevoel voor humor te begrijpen. JE DEEL! Voor Story verzorgt Imca Marina sinds kort de brievenrubriek Mona. „Kinderen zien hun va der vreemdgaan op een parkeerplaats en bejaar de vrouwen wachten nog altijd op hun prins," zegt de zangeres. I ZIE DEELD Onzekerheid over politie blijft jfiddelburg - Het blijft nog een sir maanden onzeker of het mi jne van Binnenlandse Zaken Reeuwse politie met extra geld- sitde financiële malaise wil hel ft Eerst moet er een analyse jjjen gemaakt van de finaheië- leatuatie van het korps. Daarop toert het ministerie het besluit. IJEZEELAND - C1 Üilterdam/Tilburg - De wed- siijden Feyenoord-NAC en Wil li Ü-Ajax zijn uit het eredivi- iprogramma van dit weekeinde phrapt. De rechtbank stelde lijemeester Peper van Rotter- 4b, die Feyenoord-NAC ver tol in verbapd met politie-ac- fe, in het gelijk. Burgemeester tokx van Tilburg verbood gis- tovond Willem H-Ajax om de rfde reden. JE SPORT-B2 Jilwerpen - Dick Jaspers is in de We ronde, van het World-Cup- iritbandentoernooi in Antwer- pen uitgeschakeld door de Itali an Marco Zanetti. .Het werd {uncomplete rampdag voor hem omdat de leider in het wereldbe- iMdassement, Blomdahl, in de I Inede ronde onderuit ging tegen Caudron. Louis Havermans haal- II JE SPORT - B2 Nijmegen (anp) - Veertig procent van de Nederlanders heeft de neiging te discrimineren en dat aantal groeit. Dat houdt ver band met de toename van minderheden in de samenleving. In lage inkomensgroepen komen vooroordelen net zoveel voor als in hogere inkomensgroepen. Vooral onder de jeugd groeit discriminatie sterk. WEER I *{ó)- ATERDAG ff 1IN./MAX. El ohs ZONDAG MIN./MAX, -2/3 mÊÊh> Veel bewolking D tweekeinde overheerst de bewolking. Een regengebied bo- üide Noordzee kan vandaag in «voormiddag voor een spatje «jen zorgen. Voor de rest blijft Mtdroog. Na het weekeinde «eer zon, maar zeer koud. I® York - De gezondheids- fcist van New York probeert «t miljoen lekkende condooms tag te halen, die in het kader campagnes tegen aids gratis Wen uitgedeeld. De dienst had ®.000 dollar betaald voor de Wdooms van Chinese makelij A gebreken werden ontdekt bij "Kmstraties voor potentiële gebruikers. Aldus bijzonder hoogleraar maatschappelijke vooroordelen dr. P. Scheepers gisteren in een lezing, waarmee hij zijn bijzon dere leerstoel bij de katholieke universiteit Nijmegen aanvaard de. Hij heeft de opdracht een analyse te maken van vooroorde len in Nederland. „Het is treurig," meent Schee pers. „Het beeld van de tolerante Nederlander moet worden bijge steld. En ook de manier waarop de overheid denkt conflicten tus sen Nederlanders en minderhe den te voorkomen. Nu zijn de in spanningen te eenzijdig gericht op verbetering van de maat schappelijke positie van etnische minderheden." Den Haag (anp) - Het personeel van de belastingdienst particu lieren zal bij de aangiftes inkom stenbelasting komend jaar met een vergrootglas de aangifte van 'inkomsten uit overige onroeren de zaken' nalopen. Het gaat hier om alle inkomsten uit onroerende zaken met uitzon dering van de hoofdwoning. Te denken valt aan kamerverhuur, verhuur van een vakantiehuisje of garage. Elk jaar neemt de fiscus een nieuw thema dat extra aandacht krijgt bij de controle. Dat in het kader van de bestrijding van mis bruik en oneigenlijk gebruik in de belastingen. Volgens Scheepers heeft de over heid ten onrechte het beeld dat Nederlanders tolerante en gast- .vrije mensen zijn, die zich er ge makkelijk in zullen schikken dat de samenleving een steeds multi- cultureler karakter zal krijgen. „Maar stelt u zich voor dat etni sche minderheden de inburge- ringstrajecten waartoe zij ver plicht worden, succesvol doorlo pen. Wat hebben zij daaraan ais zij later te maken krijgen met au tochtone Nederlanders die hen niet willen accepteren?" aldus de wetenschapper. Twintig procent van de Neder landers die de neiging tot discri minatie vertonen, is afkomstig uit de laagste inkomensgroepen. Zij hebben zware vooroordélën. De andere twintig procent zijn de mensen met hogere inkomens. Hun vooroordelen zijn subtieler, maar zij beoordelen minderheden op grond van him eigen normen negatief. De neiging te discrimineren is vooral bij de jeugd sterk groei end. Daarom moet de overheid in actie komen, vindt Scheepers. Hij pleit voor de oprichting van een staatssecretariaat, dat discrimi natie moet tegengaan. Het is niet zo dat de oorzaak ligt in de hoge werkloosheid, ontdek te Scheepers. De groei loopt na melijk niet parallel met werk loosheidcijfers. Wel blijkt het aantal dicrimine- rende Nederlanders toe te nemen met de groei van de immigratie en weer te verminderen, wanneer die afneemt. Dit noemt Scheepers het invasie-effect. COMMENTAAR OP PAGINA - A4 (ADVERTENTIES) pBter - De Alfred-Töpfer- tanting heeft de Joost van den «del-prijs 1995 toegekend aan Vlaamse componist en diri- WVic Nees. De internationale ■j'Y.prees in Münster de verdien- van de 59-jarige kunstenaar JtMechelen. Met de prijs is een .000 mark gemoeid. «Haag De korpsbeheerders politiebonden lijken een' op weg te zijn in hun póging °Pl°ssing te vinden voor het «-conflict met minister Dijk- A van Binnenlandse Zaken. De •«den hebben gisteravond een ta voorstel ingebracht. Over li, oud worden geen medede- 3® gedaan. "''f BINNENLAND - A4 Ajax Wereldkampioen shirts Benoist Haagweg 32 Breda 'Dezelfde mam, nieuw gezicht. Openingsaanèieding: 'Bij 6esteding van minimaalf 150.- tijdens ie opendeurdagen gratis Qiovanni Broche t.ui.v. f 23.- en leuke verrassing kpdo* Zolang de voorraad strekt en maximaal 1 per Riant. Nederlandstalige hiphop is in. Ook als er met een Brabants accent gerapt wordt, zoals in het num mer 'Spraakwater' van Extince. De echte naam van Extince is Peter Kops, die zijn roots in Ooster- hout heeft. bzieds Snoep-multinational Van Melle staat voor een enorme uitdaging: met Mentos en Fruit-ella Chi na veroveren. Een hels karwei, want die markt is gigantisch. En in Chinese winkeltjes liggen nu al imitatie-Mentos. DEEL e Weekend INHOUD 6 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A8 Beurs A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D3/D4 Ragazzi D5 Weekendbijlage deel E Den Haag - Het ministerie van Justitie wil de handel in soft drugs niet gedogen, om dat veel ambtenaren hun baan hebben te danken aan de bestrijding ervan. De drugnota van minister Sorg- drager van Justitie is derhal ve 'leugenachtig en mislei dend'. Dat zegt de Amsterdamse hoogleraar strafrecht Küter. Hij stelt dat tegen het gedo gen van de inkoop van soft drugs geen enkel bezwaar is aan te voeren; de overheid staat de verkoop ervan im- mers wel oogluikend toe. Sorgdrager zat aanvankelijk op 'dezelfde lijn als Rüter. Begin van dit jaar noemde zij het hypocriet om de verkoop van'soft drugs te gedogen, terwijl justitie qn politie het traject van producent naar verkoper voortdurend onder vuur nemen. De door Justitie later aange voerde bezwaren van Frank rijk tegen het drugbeleid zijn volgens Rüter drogredenen om niet tot liberalisering over te gaan. Als Justitie be sluit om soft drugs uit de strafrechtelijke sfeer te ha len, komen allerlei banen op de tocht te staan, meent Rüter. Daarom komt de kri tiek van Frankrijk, volgens hem het ministerie goed uit. (ADVERTENTIE) Ongeveer 2000 boerinnen hebben gisteren in Den Haag tegen het landbouwbeleid van het kabinet- Kok gedemonstreerd. Op het Binnenhof kreeg landbouwminister Van Aartsen een petitie aangebo den. Hij stond de boerinnen kort te woord. Daarna werden honderden waxinelichtjes en kaarsen ont stoken op de trappen van de Ridderzaal. De manifestatie vormde de afsluiting van een actieweek met de naam 'Licht voor de Toekomst'. zie ook binnenland - a4 foto anp Kleintjeskrant Van onze redactie buitenland Brussel - De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Sola na wordt de nieuwe secreta ris-generaal van de Navo. De ambassadeurs van de zestien lidstaten hebben Solana gisteren aangewezen als enige kandidaat om de Belg Willy Claes op te vol gen. De benoeming moet nog for meel worden bekrachtigd. Bijna gelijktijdig trok de Deen Ellemann-Jensen zich terug. Hij was na het intrekken van de kan didatuur 'van oud-premier Lub bers de enige officiële kandidaat. Met de officieuze benoeming van Solana is een einde gekomen ,aan een machtsvacuüm dat op 20 ok tober begon. Toen moest Willy Claes opstappen na beschuldi gingen dat hij in de jaren tachtig als Belgisch minister was betrok-, ken bij een smeergeldaffaire. De 53-jarige Solana voerde in de jaren zeventig en begin jaren tachtig nog een campagne tegen het Spaanse lidmaatschap van de Navo. Maar sinds hij minister van Buitenlandse Zaken isj is hij een warm pleitbezorger van de alliantie, die wat Solana betreft in Bosnië een grote rol moet spe len. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) is tevreden over de aanwijzing van Solana, evenals de grote partijen in de Tweede Kamer. De WD betreurt het dat de rege ring na het vertrek van Willy Claes Europees commissaris Van den Broek niet heeft voorgedra gen als opvolger. „Als de regering hem gelijk kandidaat had ge steld, had Van den Broek er nu gezeten," meent Weisglas. OP BUITENLAND - A5: Hoogste baas was eens Navo- tegenstander Rijswijk - De eigen bijdrage van ziekenfondsverzekerden gaat definitief door. Dat zegt minister Borst (Volksgezond heid) in een reactie op het ad vies van het bureau VB Advies. De bewindsvrouw had om het advies gevraagd omdat het kabi net af wil van het verplichte ei gen risico van 200 gulden voor iedereen. Het nieuwe voorstel is gebaseerd op het systeem, dat nu al voor 856.000 ambtenaren geldt. Volgens VB Advies is het moge lijk en uitvoerbaar om zieken fondspatiënten inkomensafhan kelijke eigen bijdragen te laten betalen. Bij de huisarts zouden fondsverzekerden 5 gulden per consult zelf moeten betalen, voor een ziekenhuisopname per dag 8 gulden. Minister Borst FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Bij alle andere zorgvoorzienin gen zou een eigen bijdrage van 15 procent gaan gelden. Het to taal van de eigen bijdragen mag oplopen tot maximaal 1 procent van het belastbaar inkomen. Het is nog onzeker of het kabinet .het advies volledig overneemt. Zo staat voor minister Borst niet vast dat de bijdrage bij de huis arts 5 gulden moet zijn. Naar haar mening moet de bijdrage een percentage zijn van de ge maakte kosten. De Landelijke Huisartsen Vere niging blijft tegen invoering van een eigen bijdrage of risico. Vol gens de LHV werpt de maatregel een drempel op voor mensen om naar de huisarts te gaan en dat vindt de vereniging een onwen selijke situatie. De eigen bijdrage wordt door de minister juist overwogen om het gebruik van de gezondheidszorg enigzins af te remmen. Volgens VB Advies levert het geen problemen op om fondsver zekerden een inkomensafhanke lijke eigen bijdrage per zorgver strekking te laten betalen. Die zou geïnd kunnen worden door de ziekenfondsen maande lijks acceptgiro's te laten sturen. Via de belastingdienst zou het maximum te betalen bedrag per patiënt vastgesteld kunnen wor den, suggereren de adviseurs. Chronisch zieken zouden gevrij waard moeten worden van eigen bijdragen. Ouderen met een standaardpak ketpolis zouden een maximum eigen bijdrage van 200 gulden moeten betalen. De bijna 4 miljoen particulier verzekerden zouden een vast ei gen risico vgn 200 gulden moe ten krijgen. De meeste particu liere verzekeraars hanteren al zo'n eigen risico, dat in een aan tal gevallen nog hoger ligt. Smeedijzeren kroonluchter blz. 90 Beter Meubel Woonideeënboek ■éj\ op=op Vari onze verslaggever Terneuzen - Het aantal dodelijke verkeersslachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen is dit jaar drastisch gedaald. Kwamen in 1994 nog 20 mensen om het Jeven bij een verkeersongeval, dit jaar vielen (tot nu toe) 9 levens te betreuren. De cijfers zijn afkomstig van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Woordvoerder Lodder kan geen concrete oorza ken voor de daling geven. „Je mag hier niet uit concluderen dat het rijgedrag van de mensen in een jaar tijd veranderd is. Eer der denk ik dat het politietoe zicht een positieve bijdrage gele verd heeft. Maar ook dat kan niet zodanig zijn dat het aantal doden gehalveerd is." Hoewel het aantal doden in het verkeer daalde, scoort Zeeland nog steeds hoog in de nationale top tien van verkeersslachtoffers. Wie de gemiddëlde jaarcijfers van 1991-1994 bekijkt, ziet aan tallen die ver boven het landelijk gemiddelde uitschieten. In die periode vielen in Zeeland 13 verkeersdoden per jaar per 100.00 inwoners. Het landelijk gemiddelde is 8. Voor wat betreft de gewonden: landelijk waren dat er gemiddeld 78 per jaar te- gen 104 in Zeeland. Vooral West-Zeeuws-Vlaanderen krikt het gemiddelde van Zee land behoorlijk op. Volgens Lod der is met name de infrastructuur daar de reden van. „Wij onderscheiden drie facto ren, mens,'weg en voertuig. Het rijgedrag van de gemiddelde Zeeuw zal niet veel afwijken van dat van de rest in Nederland. Ook voor wat betreft de opleidingen en de voertuigen zijn er nauwe lijks verschillen. Dan blijft de weg over." TOLERANTIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 1 zz Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 8 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1