DESTEM Onzekerheid over politie blijft Kruis Terneuzen ondergaat metamorfose zes jaar cel en miljoen gulden boete tegen Sjef F. ROYZ beloont ideeën voor verkeersveiligheid Openbaar Ministerie geeft prioriteit aan bestrijding drugcriminaleit Ijjjnnenlandse Zaken neemt pas over paar maanden besluit over extra geld herdachten van diefstal uit jniavo Axel aangehouden Bedrijf Tire Again voldoet nog niet aan milieu-eisen auto op motor 7.07O 1296 87.493 97.992 '09.752 '32.922 '37.673- R GEEN GELD! REN KRUIS LEVEN - OUDE MAATSCHAPPIJ 3R INFORMATIE...NU! Bromfietser krijgt mes op de keel Dronken automobilist rijdt zelf naar het politiebureau Trimloop in Nieuw-Namen Volgende week besluit over werkonderbreking politie Zeeuws-Vlaanderen wint prijs met project Politie neemt bij huiszoekingen vuurwapens en drugs in beslag f t« koop nacht u van het resultaat als u dat even laat via een ..kleintje" in De Stem •5 van de 10 mannen ft.Sl.mlezen 1 %-n specale ^stalling voor onze I SBh" rubriek. motoren Uw dading In die rubriek liffni, missen. Zeeland ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 DEEL ''en van 9<v Bruto renJ '&34 9% efidemem H 7.706 S-°98 8.400 9-°70 P-/S6 °-58 '•980 '?-877 ■878 '2-742 ■857 /^72 974 S-984 088 y-9°2 556 ^°-05' '38 ^"^7 44 5^2 36 f79 '6 l -551 7 3s-S37 L 39-577 *4-327 49.646 53-603 6?-276 69.74Q 78.1 g r aan voor welke duur U de ver dring wenst af te sluiten, iet aanmeldingsformulier vol- in. uw aanmeldingsformulier vóór December 1995 in een onge deerde envelop aan: sren Kruis, voordnummer 93030, )0 ZD Noordwijk. uw aanmeldingsformulier behan- ontvangt U binnen enkele dagen ist uw polis. De koopsom wordt lutomatisch van uw bank- of giro- ng afgeboekt. Als U daar de voor- an geeft, kunt U uw koopsom zelf op girorekening 622028 of ekening 56.81.44.333. Uw ver- |ng gaat in op 1 december 1995. in Kruis Levensverzekeringen N.V. t deel uit van de Zilveren Kruis De Zilveren Kruis Groep behoort n van de top drie verzekeraars in rland. Zilveren Kruis Leven heeft alanstotaal van meer dan ƒ315 en en meer dan 75.000 verze- n. Zilveren Kruis werkt rechtstreeks J, zonder tussenkomst van ande re kosten zijn daardoor beperkt, kostenbeperking komt geheel ten e aan onze verzekerden en is in rwachte eindkapitalen al verwerkt. U nu gratis contact opnemen met eer A. Bosma of één van zijn col- s van de Koopsomlijn. Ons gratis oonnummer is 06:0384 (Werk- :n van 9.00 tot 21.00 uur en zafer- van 10.00 tot 17.00 uur.) IS Herbeleggingsindex 1980 t/m 1994. in het verleden behaalde rendementen jn echter geen garantie voor de toekomst. verslaggever idelburg - De aanpak van 1, criminaliteit die samen- L met drugs in Zeeuws- Sideren staat voor het ILnbaar Ministerie in Zee- ybet komende jaar voorop, «staat in het activiteiten- 1,1996 van het Arrondisse- Jiïtsparket Middelburg. Behalve de bijzondere aandacht voor drugcriminaliteit in Zeeuws-Vlaanderen, krijgt in het district Oosterscheldebekken de criminaliteit die samenhangt met het toerisme voorrang. Voor alle politiedistricten in de provincie geldt verder prioriteit voor de aanpak van inbraken, zedendelicten en geweldpleging. Op andere terreinen zet het Mid delburgse parket de lijn door, die voorgaande jaren is ingezet. Spe ciale aandacht voor de verkeers veiligheid is daar een van de belangrijke punten in. Wat dit laatste betreft, haalt het Openbaar Ministerie in de pro vincie de hoeveelheid zaken die tevoren als doel gesteld is groten deels. Van januari tot en met augustus dit jaar zijn 30.000 processen- verbaal en beschikkingen voor snelheidsovertredingen en rijden door rood licht gerealiseerd. Naar verwachting haalt het par ket ook volgend jaar die doelstel ling. Officier van justitie D. Veurink komt in zijn voorwoord bij het activiteitenplan nog tot een andere plezierige constatering. „Anders dan tot nog maar enkele jaren geleden worden strafzaken vlot en voortvarend afgewerkt. De periode van lange doorloop tijden is voorbij." Snelheid van afhandeling staat het parket ook het komende jaar voor ogen. Het parket streeft ernaar vijftig procent van alle politierechterza ken via de zogenoemde MAU- regeling (Middelburgs Aanhou den en Uitreiken) af te handelen. De aangehouden dader van een delict dat binnen een bepaalde omschrijving valt, verlaat in die optiek het politiebureau pas als hij een dagvaarding of transactie heeft ontvangen. Krijgt de ver dachte een dagvaarding, dan staat hij binnen acht tot tien weken voor de rechter. yfafoce-liftis' het zo zachtjesaan niet meer te noemen. Terneu kt een ware gedaanteverwisseling door. De binnenstad i compleet nieuw winkelhart. En in de oostelijke kanaal- s het domein van de binnenvaart, rijden straks auto's. FOTO CAM.ILE SCHELSTRAETE |feonze verslaggever "loek- De politie heeft twee jongens in Axel aangehou- verdacht worden van diefstal in de voormalige en leeg- Ifaidemavo De Welle aan de Willem de Zwijgerlaan. '«mavo staat na het verdwijnen "•liet voortgezet onderwijs uit «lal jaren Teeg. Uit de school, 111ook regelmatig vernielingen Pajsvinden, werd al enige tijd pen vervreemd. «jjaatom elektriciteitskasten, bedrading en hout. merendeel van de gestolen n is terecht en inmiddels bij t 1 tigenaar terugbezorgd. De respectievelijk 19 en - r oud, zijn na verhoor op voeten gesteld. protestant-christeiij ke basisschool 't Kompas in Hoek is het hele hekwerk om de school vernield. De vernielingen aan het hek zijn al enige maanden aan de gang. De directeur van de school deed daarvan al eerder aangifte maar van de daders, die altijd 's nachts te werk gingen, ontbreekt elk spoor. Het is nu zover dat het hele hek werk, betonnen palen en gaas, kapot is. De schadepost voor de school ligt rond de tienduizend gulden. Van onze correspondent Terneuzen - Onder bedreiging en met het mes op de keel werd een 19-jarige inwoner uit Terneuzen donderdag rond middernacht gedwongen zijn bromfiets, een rode Honda Vision, met een waarde van ongeveer 2800 gul den af te staan. Het incident gebeurde op de Fre- derik van Eedenstraat in Terneu zen. De bromfietser moest op dat moment stoppen voor het rode verkeerslicht. Toen hij stilstond, kwam er plot seling een man die plaats nam achterop zijn bromfiets en hem een mes op de keel zette. Onder bedreiging dat hij dat wapen zou hanteren als de man zijn brommer niet vrijwillig wil de afstaan, restte er voor de Ter- neuzenaar niets anders dan hier aan te voldoen, waarna de over valler er met het voertuig van door ging. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en net passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 Terneuzen - Veertig uur dienstverlening, een rijontzegging van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk en deelname aan 'de alcoholverkeerscursus was het vonnis tegen de 38-jarige B.M. uit Hulst.Hoe hij met 1300 microgram alcohol in het bloed het politiebureau op 11 september dit jaar nog had kunnen bereiken, vroeg politierechter R. Rammeloo zich nu nog af. „U reed wel naar het hol van de leeuw," merkte hij verwonderd op. Reden om de politie een bezoek te brengen, was dat zijn vrouw daarvoor volgens B.M. niet goed te woord gestaan was. De politie nam de man, die bloeddoorlopen ogen had en onvast ter been was, meteen een ademonderzoek af. „U mag zoveel alcohol drinken als u wilt, zolang u maar niet achter het stuur kruipt. U was een gevaar voor u zelf en voor anderen," gaf de politierechter de man nog als raad llï?6 corresP°ndent 'Melburg - De 54-jarige Terneuze- 1 Sjef F. blikte of bloosde gisteren 'gelijks toen na een requisitoir van •lange uren officier van justitie mr. J os de rekening presenteerde: een ™genisstraf van zes jaar en een evan één miljoen gulden. U'Jt ervan verdacht ervan de baas te ^!an criminele organisatie die als asit Nederland op grote schaal van «voorzien. Ook kreeg hij gisteren de i,'®ng dat de Plukze-wetgeving op fel worden losgelaten. ■Vsf Jn. ^an -F' kennelijk missen. iktH witserse bankrekening heeft de 0vende Terneuzenaar een dikke elf trek ^den staan, dus blijft er na i.jvan die boete nog genoeg over. rath vf°®sdag in de rechtbank een is °jZitting, gisteren kwam het even- i een in buurt- Bij de bespreking van de schepen met een mislukt jj n?Port had Sjef zijn woord weer »kra11 60n transPort over de weg van hasj door de Axeiaar '«Kic ij 00KPrecies te vertellen waar L... Ier het mis had en zo ging het net Voor alles had Sjef een ver klaring en alles wat de officier keurig met elkaar in verband bracht, was puur toeval. Nog even waar het allemaal over ging. We spreken over 1992 wanneer op de Nemo of Genoa, het schip van een van de medever dachten, de 49-jarige J.E., in Italië drie ton hasj wordt ontdekt. De naam verandert in Ambrosia. Het onderzoek tegen Sjef F. wordt stopge zet. De Ambrosia vergaat voor de Schotse kust met deze keer acht ton hasj aan boord. Een ander schip, de Brazzaville wordt in november 1993 voor de Spaanse kust onderschept met 25 ton hasj aan boord. In het voorjaar van 1994 blijkt een tak van de organisatie bezig met de invoer van een partij hasj in België en komt Sjef F. pas echt duidelijk in beeld. In april worden twee schepen (de La Berceuse en de Orka) met in totaal elf ton hasj in volle zee door de douane en marine onderschept. Sjef wordt daarvoor in België bij verstek tot 10 'jaar en 8 jaar veroordeeld. De betrokkenheid van Sjef F. bij de sche pen is volgens hem nul komma nul. Hij heeft bij de aankoop van schepen bemid deld. Meer niet. De opvarenden, de schip pers en de eigenaren zijn goede vrienden. Toevallig. Iedere keer wanneer er een transport mislukt, staat de telefoon bij Sjef F. roodgloeiend. „Waarom bellen ze u iedere keer," wil mr Mos weten. „Omdat ik contacten heb en nogal wat weet," legt Sjef uit. Het lijkt voor de hand te liggen, want Sjef staat bekend als een sociaal voelend mens. Maar wie midden in een storm zit en op een schip zit dat dreigt te vergaan, belt natuurlijk niet eerst Sjef om te vragen wat-ie moet doen. De bemanning van de 'Ambrosia overigens wel'. De bemanning van de schepen is steeds wisselend en is een vast ploegje. Zitten er mensen in het gevang vanwege hun activiteiten op het gebied van de hasjtransporten? Sjef staat klaar met portemonnee voor de advocaten en goede raad voor diegenen die er zijde lings bij zijn betrokken. Sjef, die inmiddels al lang in de gaten heeft dat er op hem wordt gejaagd heeft ook alle dossiers van de mensen die in de gevangenis zijn beland. Op die manier weet hij alles en kan hij andere betrokke nen inseinen hoe de zaken ervoor staan. Maar het is allemaal te veel toeval. 'Vrien den' worden loslippig en te vaak valt de naam 'Sjef' of 'Camiel'. Te veel ook zijn er toevalligheden. Voor mr. Mos staat het vast. Sjef F. is de kwade genius achter de hasjtransporten. De leider van een criminele organisatie. „Zat hij vroeger bovenop de boter, nu regelt hij alles vanuit zijn luie stoel met een ATF-telefoon in de hand," sneert Mos. „Hij is laf geworden. Dat alle transporten mislukt zijn, is niet zo erg, zo blijkt uit het omvangrijke dossier. Alles bij elkaar is er 45 ton hasj met een investering van 34 miljoen gulden onder schept met. De straatwaarde daarvan bedraagt 135 miljoen gulden. Dat betekent dat als één transport lukt, er vier mogen mislukken en dat zonder verlies te lijden. Sjef F. blijft er ogenschijnlijk kalm onder. Corrigeert met de nodige regelmaat de officier op details en heeft voor alles een uitleg. Voor de telefoontaps, voor de verklaringen van zijn medeverdachten, voor de giganti sche bedragen die door hem zouden zijn gefourneerd, voor de reizen naar Marokko en de contacten met internationale drug dealers. Voor Sjef F. is er maar één conclusie en die is dat-ie van niets weet en nergens iets mee te maken heeft. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Van onze verslaggever Middelburg - Het blijft nog een paar maanden ongewis of het ministerie van Bin nenlandse Zaken bereid is de Zeeuwse politie uit de financiële malaise te hel pen door het korps extra geld toe te stoppen. Dat vertelde J. de Boo-Van Uijen van de Zeeuwse politie gister middag aan de leden van het regionaal politiecollege tijdens de vergadering van het college in Middelburg. Volgens De Boo-Van Uijen komt nog dit jaar wel een analyse uit over de financiële situatie waarin het Zeeuwse politiekorps zich ten opzichte van andere regio's in het land bevindt. Die analyse, met de rekeningcij- fers over 1994 van de regiopolitie Zeeland en de begroting 1996 zijn de cijfers waarop het ministerie zijn uiteindelijke besluit baseert. „In de loop van het eerste kwar taal 1996 is er meer zicht op het standpunt van Binnenlandse Zaken," aldus De Boo-Van Uijen. Bedroevend Financieel is de situatie bij de politie in Zeeland bedroevend. De begroting voor het komende jaar vertoont een tekort van 2,3 miljoen gulden. De komende jaren loopt dat op tot 4,4 miljoen gulden in 1998. Om die reden staat de politie volgend jaar onder toezicht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor de aanstelling van nieuw personeel en aanschaf van materieel moet van hogerhand eerst toestem ming komen. De Zeeuwse burgemeesters, die samen het regionaal college vor men, keurden gisteren de begro ting goed. Wel is alle hoop gericht op steun om het tij te keren. Zo vroeg burgemeester J. van der Doef van Vlissingen aan korpsbe heerder Rutten of hij daar in het korpsbeheerdersoverleg draag vlak voor had gevonden. Het antwoord van Rutten luidde ontkennend. De politieregio's Zwolle en Noord Holland-Noord kampen met soortgelijke proble men als Zeeland. Gedrieën vor men zij echter een minderheid in het korpsbeheerdersoverleg, dat bestaat uit vijfentwintig leden. „Als wij onze problemen daar ter sprake brengen," aldus Rutten, „komt het niet verder dan een meewarig knikken. Verder is daar niets te verwachten." Verdeelsleutel De korpsbeheerder legde uit dat zijn hoop gevestigd is op een nieuwe verdeelsleutel voor de bijdragen aan de politiekorpsen. Weliswaar is er een knelpunten- pot waar Zeeland wat aan kan hebben, maar daaruit zijn slechts incidentele bijdragen te ver wachten. Daarom richt Rutten de blik lie ver op een nieuw budgetverdeel- systeem, dat immers een blijven de oplossing voor de financiële problemen van het Zeeuwse korps kan betekenen. Van der Doef verzocht de politie leiding in het licht van de proble men 'de grootst mogelijke sober heid in acht te nemen waar het ging om niet noodzakelijke uitga ven'. Korpschef A. Smeels zei dat het regionaal college daar uiter aard op kon vertrouwen. Nieuw-Namen - In Nieuw- Namen worden zaterdag 23 december weer trimloop- wedstrijden gehouden. De organisatie is in handen van W Hulsterloo en R. Mang- nus van St. Aloy uit Graauw. Het gaat weer over de afstanden van 3, 6 en 10 km. De start is om 15.00 uur en men kan inschrijven vanaf 14.00 uur in de kantine van W Hulsterloo. Van onze verslaggever Middelburg - De actieleiders bij de Zeeuwse politie hakken begin volgende week de knoop door over het plan donder dag 7 december het werk tussen 8.00 uur en 18.00 uur behoudens echte noodhulp volledig stil te leggen. De kaderleden van de verschillende vakbonden overleggen daar de komende dagen over met hun achterban. Ze peilen dan de actiebereidheid. „Is de animo niet groot genoeg om een grote werkonderbreking te houden, dan gaan we andere acties verzinnen," aldus M. Altena gistermiddag vanuit het Zeeuwse actiecentrum. Zoals bekend protesteert de Zeeuwse politie met andere regio's mee tegen de cao-voorstellen van minister Dijkstal. Die houden in dat de politiemensen er ruim tweehonderd gulden netto in de maand op achteruit gaan. Daarnaast raakt de Zeeuwse politie veertien mensen kwijt als gevolg van de arbeidstijdverkorting die Dijkstal in wenst te voeren bij de politie. Dat laatste gegeven vormde gistermiddag de reden voor de actie voerende Zeeuwse politiemensen om zich met veertien man sterk te melden bij de vergadering van het regionaal college, zeg maar het algemeen bestuur van de Zeeuwse politie. Protestwoordvoerder H. Rutgers kreeg van C. Rutten, korpsbe heerder en voorzitter van het regionaal politiecollege, voor aan vang van de vergadering vijf minuten spreektijd om nogmaals de grieven van het personeel tegen de plannen van de minister ken baar te maken. Rutgers riep het regionaal college op zijn invloed aan te wenden om die plannen gewijzigd te krijgen. „Van de recente uitbreiding van het Zeeuwse korps met vijfentwintig mensen blijft niet veel meer over als er op deze manier weer veertien plaatsen verdwij nen," aldus Rutgers. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) sluit deze maand de negende editie van de Aanmoedi gingsprijzen Verkeersveiligheid af. Doel van de actie: Zeeuwse gemeenten, bedrijven, weg- en waterschappen en particulieren mee laten denken over hoe de verkeersveiligheid verbeterd kan worden. Zeeuws-Vlaanderen krijgt een prijs van tweeduizend gulden voor het Gericht Verkeerstoe zicht (GVT), dat in mei dit jaar van start is gegaan. Het GVT moet het aantal verkeersslacht offers terugdringen, door het uit voeren van controles (verlichting, veiligheidsgordels, etcetera). De ROVZ roemt de samenwerking tussen politie en Veilig Verkeer Nederland. De organisatie dringt daarnaast aan op een verdere uit bouw van de samenwerking met andere instanties, zoals gemeen ten en provincie. Ook particulieren waren in de gelegenheid gesteld ideeën aan te dragen voor een veiliger verkeer. De ROVZ had een oproep gedaan via de huis-aan-huis-bladen in Zeeland. Vier mensen vielen in de prijzen (een fiets ter waarde van duizend gulden), onder wie A. de Winkel uit Graauw, die de sug gestie aandroeg om straatnaam borden voortaan aan de linker kant te plaatsen. Die staan nu nog vaak rechts. „Bijna alle vrachtwagens en personenauto's met passagier hebben daar een dode hoek," zo meent De Winkel. Uit Yerseke kwam het idee om krantenbezorgers uit te rusten met reflecterende kleding en fiet stassen. De afgelopen twee jaar zijn in Zeeland vier bezorgers in het verkeer om het leven geko men. Voor -de Zeeuwse basisscholen was een speciale wedstrijd opge zet. De kinderen konden aan de hand van tekeningen hun ideeën voor een veiliger verkeer duide lijk maken. De ROVZ kreeg een kleine duizend tekeningen bin nen. Met name vanuit Zeeuws- Vlaanderen kwamen veel inzen dingen binnen. Volgens woord voerder A. Lodder is dat eenvou dig te verklaren. „Omdat de verkeersonveiligheid zich daar het sterkst manifes teert. Iedereen kent wel iemand die een verkeersongeval gehad heeft. Dat verhoogt de betrok kenheid." Uit de duizend teke ningen heeft de jury uiteindelijk twaalf winnaars gekozen. De winnende scholen krijgen een geldprijs van 750 gulden. De ROVZ had verder 170 rijscho len aangeschreven, om aan de actie mee te doen. De organisatie ontving slechts één reactie. Voelen de rijschool houders zich niet tot de proble matiek aangetrokken? „Nee, daar mag je zeker niet vanuit gaan. Wij zoeken de oorzaak veel eer der in het feit dat rijschoolhou ders vaak tot 's avonds laat nog aan het werk zijn. Misschien dat ze dan nog weinig fut hebben om iets aan de actie te doen," aldus Lodder. Provincie geeft bandenverwerker meer tijd Van onze verslaggever Terneuzen - Het bandenverwerkingsbedrijf Tire Again in Ter neuzen voldoet nog niet aan de mileu-eisen. Gisteren had de onderneming de zaken op orde moeten hebben. Maar de pro vincie laat aangekondigde sancties (nog) achterwege. „Het bedrijf is al een aantal maanden bezig met de afvoer van banden. Dat is merkbaar," zegt C. Meyler van de provinciale directie milieu. „We hebben inmiddels een aantal gesprekken gevoerd met het bedrijf. Afgelopen woensdag is ons een aantal voorstellen voor gelegd, die zijn we aan het bekij ken." Welke voorstellen Tire Again heeft gedaan, wil Meyler nog niet zeggen. „Het gaat over de afvoer van banden en er wordt om meer tijd gevraagd. Maar in dit stadi um wil ik nog niet verder in details treden." Hoewel de deadline voor de gestelde milieu-eisen gisteren verstreek, toont de provincie eni ge clementie met Tire Again. „Het heeft ook niet zoveel zin om de poort nu te sluiten. Het bedrijf is bezig met opruimen. Elke afge voerde band is er één," aldus Meyler. Tire Again is in het verleden diverse malen gewaarschuwd, omdat het bedrijf aan de Haar- manweg niet aan de vergunning- voorwaarden voldeed. De gemeente Terneuzen besloot daarom begin vorige maand het bedrijf te sluiten. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij huiszoekingen in woningen in Terneuzen, Sas van Gent en Schoondijke heeft de politie gisteren enkele vuurwa pens, een grote hoeveelheid xtc- tabletten en een kleine hoeveel heid cocaïne in beslag genomen. De politie verrichtte vier aanhou dingen. Het gaat om inwoners van Terneuzen en Sas van Gent, in de leeftijd van respectievelijk 19, 22, 46 en 19 jaar oud. De vier zijn in het Terneuzense politiebu reau achter slot en grendel gezet, aldus een woordvoerder gisteren. De huiszoekingen waren het directe gevolg van een aantal onderzoeken in de afgelopen weken. Uit deze onderzoeken was gebleken dat in de woningen wapens en verdovende middelen aanwezig zouden zijn. Dat bleek te kloppen: de 'vangst' bedroeg twee vuistvuurwapens, duizend xtc-pillen en wat cocaïne.

de Stem | 1995 | | pagina 19