outeren China zoekt geheimen achter Westerse sport STE HALF 'AN '95 N ONE 'Vuil geld' infiltreert Colombiaans voetbal tT UW MERK HAALT. ETIMMERINGEN ERK WONINGEN LgSTEM SPORT B4 D A W RETAILERS. KRANT. Kennis én sponsorgeld van harte welkom in 's werelds grootste ontwikkelingsland sïZE OPEN HUIS DAGEN '96: één oplossing voor alle problemen, waar de roerige sociale zeker heidswetgeving u voor kan plaatsen. Tegen lage kosten en afge stemd op uw bedrijfssi tuatie. Info: Goes: (0113)235360, Terneuzen: (0115)619101 'nistratieve ER 1995 X 76 ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 REDA NOORD IEVITSTRAAT 42 loekwoning met grote gara- e met bergvliering. Perc.opp. 03 m2. Bwjr. 1940. Cv. Tuin ondom. Ind. o.a. woonk* iet erker en tuindeur, dichte euken, op leverd. badk. I.v. zit(hoek)- bad, 3 slaapk., aste trap naar zoiderverd. net kleine dakkapel, ioopsom 219.000,- teren 020-6242316. TEL. 0115 - 694263 FAX. 0115 - 618579 particulieren van de in emaakte hardhouten ppen en speciaal lijst- GAK GROEP ZEELAND b i j h e t 3 A K tt, de verderfelijke top bekers en medail- Ij^was een bourgeois- e. Wie tijdens de Cul- Ijjele Revolutie in commu- ich China ook maar |ffl millimeter boven het saiveld uitstak, werd j «geknuppeld, togzaam kruipt China overeind, wil het de schan- lèrond de volksopstand .989 vergeten en een I serieuze partner worden, I op de laatste plaats op i; sportvelden. harde dopingschandalen lijzwemmers of atleten en Ltniet-toewijzen van de I Olympische Spelen van IfOwaren enorme dreu nen voor het land dat zo gwil gaan meespelen Iiade grote wereld. ■Nieuwsgierig, leergierig, [volverbazing, maar ook er argwanend kijken IdeChinezen naar het wes- I Dooi Vincent Ronnes j Er was nog een paar minuten te ainde eerste helft. Verdediger Ilivan Beijing Giuo An ving de bal (pde achterlijn op, zag midden in I doelgebied een ploeggenoot lopen en ét er verstandig aan te doen de bal dus ur keurig naar de penalty-stip te spelen. IEen aanvaller van Qingdao liet zich deze te niet ontgaan en knalde voor het oog o'n zestigduizend fans de bal in de tou- Het westerse wielerpeloton slingert zich langs de Muur door een Chinees berglandschap. FOTO ALLSPORT i Beijing Giuo An op drie verlies- i te staan. Het moest wel gek lopen |yiide Shanghai de landstitel nog ontgaan. ir, het was een staaltje van adekwaat delen van de Qingdao-aanvaller, maar IO Li presteerde zou hem in pakweg het I siste van Appelscha Vooruit op een giganti- 14uitbrander hebben komen staan. Waar- ISjnlijk zou hij zelfs voorlopig niet meer in JdeAV-seiectie worden gezien. Ifiithij Beijing Giuo An. werden ze kampioen. Het in China over het voetbalspel 't, maar nog niet is doorgedrongen hoe iel gespeeld dient te worden. Het 'Mn bijvoorbeeld van het treffen tussen 'toppers uit Beijing en Qingdao, respectie- Mijk de nummers drie en tien in de Marlbo- j10 China League, is belabberd. Hetgeen "teniet alleen te wijten is aan het slechte Wis het spel zeker niet. Er hoeft maar een Pa verkeerd neergezet te worden, of de l'Hsrechter brengt het fluitje al naar zijn Ah. En dat je tegen een scheidsrechter Iwt mekkeren en schelden hebben de Chi jl5'voetballers ook nog niet van hun Euro- u Zuid-Amerikaanse vakbroeders M. Olenitis jele balverlies maakt het er alleen maar ■(r op. Kortom, een voetbalmiddagje in een Chinees stadion is alleszins de moeite waard. De fans van de thuisclub zijn zeer herkenbaar aan hun rode petje. En het olé, olé klinkt uit duizenden Chinese kelen al niet veel anders dan thuis. Voetbal is in. Niet tafeltennis, niet atletiek, niet zwemmen en niet badminton - zoals de argeloze bezoeker misschien zou vermoeden - is de meest beoefende sport in de volksre publiek. „We zijn wel heel goed in tafelten nis, maar het is echt niet zo dat alle Chinezen die sport beoefenen. Atletiek is wel een alge mene sport. Daar moet iedereen op school aan doen," vertelt een middenstander in Shanghai. Van zijn kinderen heeft hij begrepen dat er tegenwoordig op de scholen steeds meer wordt gevoetbald. Het is een ontwikkeling die kennelijk door de televisie het land is binnengebracht en niet meer te stuiten is. Voetbal heeft de laatste acht tot tien jaar een enorme ontwikkeling doorgemaakt in de volksrepubliek. Dat voetbal inmiddels tot de populairste sport is uitgegroeid is het zoveelste bewijs van het voornemen van het land om haar deuren naar de westerse wereld steeds verder open te zetten. Wat uit het westen komt is goed, lijkt wel het parool te zijn geworden, dus is het een soort vanzelfsprekendheid dat het voetbal snel in populariteit groeide. Terwijl de Chinezen niet de minste kans maken binnen afzienba re tijd op een wereldtoernooi een woordje mee te kunnen spreken, hingen ze met tien tallen miljoen tegelijk voor de buis van de spaarzame toestellen die de plattelands dorpjes rijk zijn, toen vorig jaar het wereld kampioenschap voetbal in de Verenigde Sta ten werd gespeeld. Ze maken lange dagen, maar toch was het kennelijk geen bezwaar voor de Chinezen dat deze wedstrijden zich op het voor hen onchristelijke tijdstip van twee of drie uur in de morgen afspeelden. Televisie Invloeden uit het westen nemen toe, harde buitenlandse valuta zijn zeer welkom. Maar wie met al te liberale gedachten de volksre publiek binnenstapt, komt toch nog van een koude kermis thuis. Wat lijkt er bijvoorbeeld normaler voor een sportjounalist dan eens even met een sportbond of voetbalclub te bellen en te trachten een afspraakje te maken? Nu we toch in China zijn zouden we wel eens iets meer willen weten van het voet bal bijvoorbeeld, nietwaar? Een vergissing, zo open is China nou ook weer niet. Wat staat er in uw visum, mijn heer? Juist ja: J-2. Hetgeen betekent dat u geacht wordt uitsluitend en alleen te schrij ven over hetgeen waarvoor u een visum hebt gekregen. Dat was dus wielrennen. Dat wordt behelpen met televisie kijken, stiekempjes naar een voetbalstadion gaan en on-officieel praten (eigenlijk dus illegaal) met voetballiefhebbers en -kenners in het land. Dat het voetbal populair is blijkt wel uit het aantal televisie-uitzendingen. Alleen al voor de berichtgeving over de voetbalcompetitie in de verschillende Europese landen zijn er wekelijks drie televisieprogramma's, met gewoonlijk een Chinese Hans Kraay senior naast de presentator in de televisiestudio. „Mijn zoon zal u makkelijk de namen van een groot aantal voetballers uit Nederland kunnen noemen," zegt Kevin Kong, een zakenman uit Beijing. Hij stoot wat vreemde klanken uit, al snel wordt het duidelijk dat hij het over mensen als Bergkamp, Gullit en Koeman heeft. Voetbalclubs uit de Marlboro League (de PTT Telecompetitie van commu nistisch China) mogen sinds kort de naam van een sponsor dragen. Per team zijn drie buitenlanders toegestaan. Tot op heden zijn het uitsluitend spelers uit Oosteuropese (voormalig communistische) landen die gezwicht zijn voor een buidel yuans. Zolang de overheid bepaalt dat aan een voetballer niet meer dan drieduizend dolar per maand (voor Chinese begrippen overigens een gigantisch salaris) mag worden betaald, zal het aantal bekende buitenlandse voetballers niet hard groeien. George Zou Zhi Young, inwoner van hoofd stad Beijing en werkzaam bij een groot reclamebureau, is aanhanger van Beijing Giuo An. Hij vindt voetbal fantastisch maar is somber gestemd over de toekomst ervan in zijn land. „Het zal nog vele jaren van trai ning vergen," zegt hij. Het nationale team krijgt al drie jaar lang de adviezen en trai ning van de Duitse voetbaltrainer Klaus Schlappner. Het zal best wel schelen, zegt Zou Zhi Young, die grappige Duitser zal er wel wat hardheid in weten te brengen, maar uiteindelijk zijn de Chinese voetballers voorlopig fysiek te zwak om mee te kunnen doen. De enkele Chinees die het al heeft geschopt tot de Bundesliga is voorlopig nog een uitzondering. De Spelen Is het voetbal zo'n typisch element om zich te kunnen meten in de grote wereld, China had gedacht weer echt en helemaal op het wereldsporttoneel mee te gaan tellen met het organiseren van de Olympische Spelen in het jaar 2000. China en zijn 1.200.000.000 inwoners had er zelfs al een beetje op geteld die Olympische Spelen te krijgen. Waarmee de wereld getoond had kunnen worden dat het drama op het plein van de Hemelse Vrede in juni 1989 slechts een incident was. De feesten waren al georganiseerd, de vlag gen hingen al uit, de plannen lagen klaar, toen in september 1993 Olympisch voorzitter Samaranch de uitslag van de stemming in het Olympisch Comité bekend zou gaan maken. Hij begon met het bedanken van de landen die zich kandidaat hadden gesteld. In de alfabetische volgorde van zijn bedank- woordje was Beijing het eerst aan de beurt. De Chinezen verstonden niets van het Engels gebrabbel van Samaranch, wel de naam van hun hoofdstad en meenden dus dat het prijs was. Vele jongeren op het plein - tekenend voor het nieuwe China - hadden wél iets van het Engels begrepen en wisten dat het mis was. De feestverlichting brandde al, de fonteinen spoten zo hoog ze konden, maar al snel barstte de menigte op het plein in de hoofd stad in tranen uit. En het getreur is eigenlijk nog steeds niet opgehouden. Binnenkort valt het besluit of China een nieuwe poging zal doen, ditmaal voor de Spelen van 2004. Vrouwen Ondertussen kijken de Chinese sporters, maar vooral ook de Chinese sportautoritei- ten nieuwsgierig om zich heen. Ze weten dat ze nog een lange mars hebben te gaan. De individuele successen die enkele atleten en zwemmers in recente jaren heben geboekt, werden overschaduwd door dopingschanda len. „Dat waren individuele gevallen," haas ten de autoriteiten zich te zeggen. Zoiets komt overal voor, zeggen ze als dit pijnlijke onderwerp ter sprake komt. „Jullie hebben het druggebruik toch ook niet helemaal onder controle?" Wielrennen is een mooi voorbeeld van hoe dit gigantische land tracht een plekje op het internationale sportpodium te krijgen. Tian Jun Rong, in zijn dagelijks leven een hoge ambtenaar op het Ministerie van Sport, leidde het Chinese ama teurteam, dat mocht meedoen in de eerste Ronde van China die onlangs in Beijing eindigde. Zijn mannen kwamen nog veel te kort, concludeerde hij. Overigens, zo zegt hij, Chinese vrouwen zou den het in verhouding veel beter doen. „De vrouwen zitten hier in de sport op een veel hoger niveau dan de mannen, dat zie je bij alle spor ten, dat zie je overal in China. De beste vrouw zou, denk ik, in een wedstrijd met de mannen, vierde of vijfde worden." Waarom? Tja, waarom? „De vrou wen trainen samen met de mannen. Dat is goed voor hen, maar niet voor de mannen." „Vrouwen hebben hier altijd veel harder moeten werken. Kijk nu nog maar op het platteland." Nu, in de sport kunnen de vrouwen hun voordeel plukken van de achter stelling die ze in de geschiedenis van China altijd hebben moeten dulden. „Vrouwen hebben lange haren en kort verstand", luidt een oud Chi nees gezegde. Verschillen Tian Jun Rong heeft veel geleerd in de elf dagen die de Ronde van Chi na duurde. „Ze hebben me veel ver teld over de ploegentactiek en bij voorbeeld ook over de techniek om door de bochten te gaan. De Chinese renners zijn altijd bezig in de verkeerde versnelling. Dan ziet hij ineens zo'n renner er keihard van door gaan en kan hem niet volgen. Dat is echt een kwestie van te weinig kracht." Vol belangstelling hoorde hij ook van de salarissen die de renners in de professionele ploegen ontvangen. Graag verneemt hij van de Nederlandse verslaggever nog wat meer details over het financiële reilen en zeilen in de profwereld. Ronduit verbaasd is hij over de verschillen in salarissen van de renners. Toch, zo denkt hij hardop, zal het wel niet anders kunnen. Ja, hij denkt dat ook in zijn land er op den duur gesponsorde ploegen zullen komen. „Als je een kampioen wilt krijgen, moet je het professionele systeem hanteren. En dan moet je aan een topper meer betalen dan aan iemand anders." De eerste lessen van het kapitalisme zijn glashelder overgekomen. Geld is een mooi ding, maar hoe komt het dat die fietsers uit Europa zo ontzettend hard kunnen gaan, vooral ook als ze tegen bergen op rijden? Patrick Lefèvere, de Belgi sche ploegleider van 's werelds meest succes volle ploeg Mapei, werden daarover ver schillende keren vragen gesteld. „Wat zijn de geheimen van het wielrennen in Europa," vroeg de Chinese coach, fluiste rend en op samenzweerderige toon aan een van de bekendste leiders uit de wielerwe- reld. Lefèvere schetst komisch het tafereeltje door het gebroken Engels van de Chinees na te bootsen. „Ik keek hem aan en vroeg hem: wat zijn de geheimen van het atletiek en van het zwemmen in China?" Het gesprek viel stil. «a (ips) De Colombi aanse voetbalwereld wordt al lang van verdacht ban- te hebben met de drugs- adelaren. Onlangs week «te de bom, met de ^statie van de voorzitter .Me Colombiaanse Voet- 'Md (FEDEFUTBOL). dat vuil geld is bin- ®gen in het Colombi an voetbal," zei Miguel «s "PMjaar aanklager in W,WCBlii in het westen van litL t was die voor in r uan Bellini liet oppak- Munoz is de drugshan- mJ j sPortorganisaties bin- /«rangen en heeft ze heel ïakv'r verblind die met ^verdiend geld indruk %Grr Van onderwijs Maria sul .°°k bevoegd is voor de Beltin-261 arrestatie van •Mat vo°ral te betreuren is a' ze Colombia s aanzien in de wereld besmeurt. Samen met het kantoor van de openbare aanklager volgt het ministerie al een tijd de financiën van de professionele voetbalclubs. „We hopen dat dit zal helpen om een van de belangrijkste sporttakken van Colombia te zuiveren van vuil geld," zei Mejia. De minister kondigde aan dat er normen zullen wor den opgesteld die het aantal aandelen die men in een voet balclub heeft zullen regelen. Hetzelfde zal gebeuren met de transferregeling van spelers, in de hoop dat drugsgeld zo niet in de voetbalsport binnensijpelt. Bellini werd in Cali gearres teerd op beschuldiging van 'oneerlijke verrijking'. Hij wordt er ook van verdacht een stroman van het Cali-kartel te zijn. De aandacht van de openbare aanklager vestigde zich op de voorzitter van FEDEFUTBOL nadat zijn naam gevonden werd in de boekhouding van de leider van het Cali-kartel, Miguel Rodriguez Orejuela. Zijn naam kwam ook voor in het adresboekje van Miguel Murcillo en Jose Santacruz, twee bekende leden van het kartel. Bellini ontkende dat hij ook maar enige commerciële relatie had met het drugskartel. Ik heb enkel contacten met sommige leden van het kartel, beweerde hij, omdat zij aandelen hebben in de voetbalclub waarvan ik de voorzitter ben, America de Cali. Het schandaal dat volgde, leid de tot een poging van enkele clubs om Bellini af te zetten als voorzitter van de voetbalbond. Maar Bellini kon zich op zijn post handhaven dankzij de steun van de beheerders van de profclubs, die stelden dat 'een eenvoudige verdenking' niet volstaat om iemand weg te stu ren. FEDEFUTBOL is nu verdeeld tussen een kamp dat zegt dat Bellini's arrestatie de aanzet moet zijn van een algemene schoonmaak in de voetbalwe reld, en een kamp dat beweert dat Bellini's geval een enkele uitzondering is. De banden tussen drugsmaffia en voetballeiders in Colombia dateren van in de jaren zeven tig, toen de drugshandel nog een nieuwe activiteit was. Sedertdien is een hele weg afge legd. Scheidsrechters, spelers en beheerders werden bedreigd, ontvoerd en vermoord. De voet balsport is letterlijk een levens gevaarlijke zaak geworden. Een boek dat in de jaren tachtig werd gepubliceerd, Los jinetes de la cocaina (vrij vertaald 'de cocaine-ridders'), legt de ban den tussen de voetbalclubs en prominenten van de drugkar tels bloot. Het werd geschreven door journalist Fabio Castillo, die kort na de publicatie gedwongen werd uit Colombia te vluchten. „Voetbal is aantrekkelijk voor de drughandelaars," schreef Castillo. „Om hun financiële steun worden ze aanbeden door de supporters. Tegelijk vinden ze een uitstekend kanaal om geld wit te wassen. In feite heb ben zij de voetbalsport in Colombia overgenomen." Op 15 november 1989 ver moordde de drugsmaffia scheidsrechter Alvaro Ortega. Daarop besloot de voetbalbond het lopend kampioenschap op te schorten. Een onderzoek uit 1988 wees uit dat betalingen aan de buitenlandse spelers van de Millonarios club uit Bogota gedekt werden door Gonzalo Rodriguez Gacha, het voormali ge hoofd van het militair appa raat van het kartel van Medel- lin. Tijdens de wereldkampioen schappen voetbai van juni vorig jaar in de Verenigde Staten kreeg de trainer van het Colom biaans elftal verscheidene doodsbedreigingen die toege schreven werden aan de drugsmaffia. De international Andres Esco bar werd eveneens tijdens het WK dood geschoten, maar die daad is toegeschreven aan een opgewonden fan, die Escobar de uitschakeling van Colombia kwalijk naam. De Colombiaanse international Andres Escobar werd vorig jaar, vanwege een eigen doelpunt op het WK in de Verenigde Staten, dood geschoten. Tijdens de begrafenis nam een jonge fan op ontroerende wijze afscheid van zijn held. FOTO AP

de Stem | 1995 | | pagina 17