'Belgen kunnen nog veel leren' De 'kromme engel' die rust vond in de dood TVM laat beslag leggen bij Polis Direct Familie Biesbroeck handhaaft koppositie Chinese coach voor strengere straffen ZILVEREN SCHOEN aar Atlanta Edwin Enthoven was in jeugdtijd lid WV Zeeuws-Vlaanderen STANDEN ingt Falko Zandstra pESTEM SPORT ZEELAND B3 Ontluisterende biografie over 'dronkaard' Garrincha in Brazilië uit de boekhandel gehaald Nek SPORTNIEUWS KORT Corn Boys/Benny Sport verovert beker Verrassingen in zaalvoetbal Terneuzen Gewestelijk kampioenschap driebanden TOPSCORERS-KLASSEMENT 2 DECEMBER 1995 B2 olleyballers hebben zich vrii- r de Olympische Spelen van bescheiden clubspeler uitge groeid te zijn tot ster van wereld formaat. Pas bij 12-0 werd de strafexpeditie minder streng en mocht Japan een paar punten hebben. Toch werd de confrontatie tussen aanvalskracht, lengte en tegen woordig ook snelheid en Azia tisch verdedigen in de tweede set een wedstrijd. Daar was wel het uitvallen voor nodig van Ron Zwerver, die zich blesseerde (een spier in de lies streek) en vervangen werd door Brecht Rodenburg. De Japanse serveerders zochten de ZVH'er onmiddellijk en zetten hem zwaar onder druk. Uitslagen: Nederland - Japan 3-0 (15-3 15-11 15-12), Italië - Verenigde Staten 3-0 (15-8 15-5 15-4), Canada - Zuid-Korea 3-1 (15-9 8-15 15-10 15- 10), Brazilië - China 3-0 (15-4 15-7 15-7), Argentinië - Tunesië 3-0 (15- 12 15-8 15-12), Cuba - Egypte 3-0 (15-6 15-11 15-4). Stand: 1. Italië 10-20, 2. Nederland 10-16 (27-7), 3. Brazilië 10-16 (26-7) 4. Verenigde Staten 10-14 (21-9) 5' Japan 10-14 (21-11), 6. Cuba 10-12 7. Argentinië 10-8, 8. Zuid-Korea 10-6 (11-21), 9. Canada 10-6 (11-24) 10. China 10-6 (10-23), 11. Egypte 10-1, 12. Tunesië 10-0. Italië en Nederland geplaatst voor de Olympi sche Spelen. Kjus (Noo) 0,54, 3. Ortlieb (Oos) 0,68, 4. Gigandet (Zwi) 0,81, 5. Nyberg (Zwe) 0,83, 6. Assinger (Oos) 1,01. Stand WB algemeen: 1. Kjus 365 punten, 2. Von Grünigen (Zwi) 300, 3. Kosir (Slo) 175, 4. Nyberg 161, 5. Kalin (Zwi) 156. TAFELTENNIS Stockholm. Open Zweedse titelstrijd. Landentoernooi: halve finale vrou wen: CHINA - NEDERLAND 3-0. Li Ju - Vriesekoop 21-821-8, Yang Ying - Noor 21-18 21-18, Wang Nan - Keen 21-13 19-21 21-18. Japan - Duitsland 3-2. Halve finale mannen: China - Duits- land 3-1, Zweden - Wit-Busland 3-1. Vrouwenenkelspel: tweede ronde: Vriesekoop (Ned) - Kim Boon Sik (ZKo) 21-19 21-19 21-17, Noor (Ned) - Badescu (Roe) 21-10 21-15 9-9 opgave Badescu. 1 Mannenenkelspel: eerste ronde: c Keen (Ned) - Von Scheele (Zwe) 21- 14 21-19 21-14, Cioca (Gri) - Chen Sung (Ned) 21-17 21-17 21-18. TENNIS Herzogenrath Kohlscheid. EK landenteams, vrouwen. Halve finale: NEDERLAND LIË 2-1. Oremans - Grande I Boogert Farina 7-6 3-6 l-i mans/Vis - Farina/Golarsa 6-1 Degradatie-poule: Tsjechië 2-0. - ITA- 1-4 6-4, 3, Ore- 3 6-4. Spanje VOETBAL aik ght iet org ed) 241 us) 3. 4,5. bner (Oek) RUs) "Ru) 2-0, 1-1, 2-0, 1-1, 1-1, 0-2. Val- ezins- oelis "chol- ndrix 6 sec., 52,80, 60, 4. obert (Dui) 11. 'en: 1. aretto Fior 0- dwig's 1. Le 2. John 4,35, 3. ,05, 4. -25,65, 6, 7. Lans- s/Sono- raooi. ")-Rein- (Aus)- e Mortel g(Chi)- en Doel 0-1. Kotro- inkme- as, Van V/2, 10. L.37,93, 2. Eredivisie RODA JC - FORTUNA S 1-1 (1-0). 2. Doomernik 1-0, 85. Burke 1-1. Scheidsrechter: Temmink. Toe schouwers: 8000. Gele kaart: Vurens (Roda JC). RODA JC: Ruud Hesp; Senden, Van Hoogdalem, De Koek en Trost; Doomernik, Van de Luer en Danny Hesp; Babangida, Roelof sen en Vurens (82. Graef). FORTUNA S: Van Zwam; Lee, Roest, Dirkx en Boessen; Van Bommel (65. Van der Zander), Burke en Kool (70. Pfennings); Ricksen, Simons (74. Vroomans) en Lanckohr. Eerste divisie FC ZWOLLE - EINDHOVEN 1-1 <0- 0). 74. Van Huijksloot 0-1, 90. Boere 1-1. Scheidsrechter: Van Meerkerk. Toeschouwers: 2450. Gele kaart: Van Houts, Deckers (Eindhoven). Duitsland: Leverkusen-Freiburg 0-1 (doelpunt Decheiver), Dortmund- 1860 München 3-1, Bremen-Köln 0- Stand aan kop: Dortmund 16-37, Bayern M. 15-32, M'gladbach 15-25, Leverkusen 16-25, HSV 15-23. België: Anderlecht-Aalst 4-0 (1 doel punt Bosman). Stand aan kop: Anderlecht 18-3b, Brugge 17-35, Lierse 17-33. Frankrijk: Bastia-Lille 4-0, Cannes- Rennes 3-0, Guingamp-Paris SG 0-u. Le Havre-Strasbourg 2-0, Lens-Metz 2-0, Monaco-Nice 1-0, Montpell.- Lyon 2-1, Nantes-Martigues 3-0, St.- Etienne-Bordeaux 2-0. ZEILEN Langebaan (ZAi). WK Funboard, stand na drie races en twee slaloms. 1. Hawkins (GBr) 5,7, 2. Rappe (Zwe) 7,7, 3. Slate (ZAf) 8, 4. Boersma U, 15. Volwater 40, 26. Pauw 53. ZWEMMEN Rio de Janeiro. WK kortebaan, finales. VROUWEN 9 50 m vrije slag: 1. Le (Chi) 24,62, Postma (Ned) 25,10, 3. Volker (DuU 200 m vrije slag: 1. Poll (CRI) 1-^'^ wereldrecord, 2. O'Neill (A 1.56,42, 3. Moravcova (Slo) 1.56,ö^ 800 m vrije slag: 1. Hardcastlc(GBg 8.26,46, 2. Geurts (Ned) 8.27,03 nationaal record, 3. Luo 8.29,95. /trejt) 100 m rugslag: l Hyman (V 1.00,21, 2. Jacobsen (Den) 1.00,25, a Bedford (VSt) 1.00,63. 200 m schoolslag: 1. Rileï 2.20,85 wereldrecord, 2. BondarenKo (Oek) 2.24,78, 3. Peczak (Pol) 2.25,OS MANNEN 400 m vrije slag: 1. Kowalski 3.45,15,2. Hoffmann (Dui) 3.45,65,3. Allen (Aus) 3.47,00. /rnbl 200 m rugslag: 1. Falc0" L 3 1.55,16, 2. Renaud (Can) 1.55,2'. Deutsch (Hon) 1.56,18. n^. 100 m schoolslag: 1. Warnecke(um 59,89, 2. Kent (NZe) 1.00,14, Lopoekov (Rus) 1.00,33. Austraiié 4x200 m vrije slag: 1. AUSI™" 7.07,97, 2. Duitsland 7.13,42, 3. Br zilië 7.13,64. i,am. Auburn. Open Amerikaanse pioenschappen, mannen. 50 m vrij, serie: 1. Van den Hooff» band (Ned) 22,89 nationaal recoro. 200 m rug: 1. Schwenk (VSt) 2.02;f 2. Wouda (Ned) 2.03,84. Serie. Wouda 2.03,53 NR. ,Nwj) 200 m wissel: 1. Wouda 2.03,51. Serie: 1. Wouda 2.03,311 dstra ontbreekt bij de wereldbekerwedsWJ^ ekeinde in Heerenveen worden gehoufl Joure. Hij heeft griep. Reserve Gianni :m op de 1500 meter. ZATERDAG 2 DECEMBER 1995 wonze verslaggever \ijmegen - De Nijmeegse vol- fflachtverzekeraar Polis «et BV gaat maandag bij ie rechtbank in Arnhem pro- L11 het beslag op te heffen m verzekeraar TVM op haar ijnkrekeningen heeft gelegd. 0 heeft een vordering op polis Direct vanwege een niet nen sponsorverplich- waarde van 3 miljoen pilden (exclusief btw). Polis Direct (PD) bestrijdt de vor dering èn het beslag. pe sponsorovereenkomst tussen PD en TVM (in feite BV Wieier- promotie Benelux, een 100 pro cent TVM-dochter) heeft betrek king op het seizoen '95-'96 en is volgens TVM eenzijdig door PD opgezegd. „Toen wij Polis Direct herinner den aan haar verplichting, kwa men zij ineens met een heel ander contract aanzetten, dat een veel kleiner sponsorbedrag vermeld de," zegt TVM-woordvoerder Arjan Bos. Dit omstreden contract van 3 miljoen gulden tussen TVM en PD is tot stand gekomen door bemiddeling van het adviesbu reau Buro Verbunt/Mauritz te 's- Gravenmoer. De declaratie voor die bemidde ling 360.000) is door PD niet betaald. Vandaar dat ook Mau- ritz op de rekeningen van PD beslag heeft gelegd. Mauritz beweert dat het contract tussen Polis Direct en TVM 'aan de zijde van PD' is vervalst. PD heeft Mauritz inmiddels beschul digd van afpersing en 'afdrei ging', omdat Mauritz PD zou hebben aangeboden over de wer kelijke afspraken tussen PD en TVM te zwijgen op voorwaarde dat PD aan hem de vordering van 360.000 zou voldoen. Bij de Nij meegse politie heeft PD donder dag formeel een strafklacht tegen het Buro Verbunt/Mauritz inge diend. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De problemen voor PD stapelen zich op. Tegen directeur W. de Witte loopt een onderzoek van de Economische Controle Dienst wegens een met de Nederlandse Volleybalbond gesloten sponsor overeenkomst. Dit contract zou strijdig zijn met de wet op de assurantiebemiddeling. Binnen kort zal proces verbaal worden opgemaakt, aldus ECD-woord voerder Van Diepen. Intussen doet De Witte, die met zijn echtgenote voor 75 procent PD-aandeelhouder is, nog steeds zijn uiterste best om minder heidsaandeelhouder Bovemij uit te kopen. BOVAG-dochter Bove mij probeert op haar beurt De Witte ertoe te bewegen van zijn aandelenpakket afstand te doen. De onderhandelingen lopen nog, zegt Bovemij-woordvoerder Jeannet van Huystede. En de beslagen die nu op PD zijn gelegd, beïnvloeden deze onder handelingen 'niet direct, want Bovemij is daarbij geen partij'. Indirect zullen de claims als die waarvoor nu beslag is gelegd, de verdere onderhandelingen wel eens kunnen beïnvloeden, beaamt de Bovemij-woordvoer der. Door Eddy de Schrijver Stekene - Edwin Enthoven schreef dit wielerseizoen de uitstekend bezette inter- clubwedstrijd Schaal Schoeters op zijn naam. In Beveren-Waas haalde hij je bloemen op, maar het ras het enige wapenfeit dat deed denken aan de gloriejaren van deze op Zeeuwse amateur. ,1k reken nu al zo'n anderhalf jaar af met de naweeën van de aekte van Pfeiffer. De ene dag rijd ik prima en de andere ben ik niet vooruit te branden. Maar ik merk nu dat er vooruitgang in zit. Die diepe dalen heb ik niet meer. Ik touw nu rustig aan mijn basis- conditie om in het nieuwe seizoen er weer te staan. Ik ga er nog minstens een jaartje tegenaan," aldus Enthoven, die elke week in iwembad De Driehoek in Hulst de nodige baantjes trekt. Edwin Enthoven woont in Steke ne. Vader Dick Enthoven werd ooit kampioen van Nederland en iseen bekende verschijning in het wielercircus. Dit jaar was hij assistent-ploeg leider bij de profformatie van Zetelhallen. Nu Vosschemie met Zetelhallen gaat samenwerken worden de sportieve verwachtin gen opgedreven. „Ik denk dat de nieuwe ploeg meer mans zal zijn. Met meer renners kun je ook deter tot resultaten komen, want als je geen blok kunt vormen, ben je nergens," meent Dick Entho- Edwin Enthoven werkt in Clinge bij de meubelfabriek Van de Voorde. „Ik doe van alles. Net als bij het wielrennen. Ik probeer de jeugdige renners wegwijs te maken. Dat gaat me prima af. De druk om te presteren is veel min der geworden. En zo nu en dan kan ik mijn kans gaan. Met mijn overwinning in de zware Schaal Schoeters ben ik dik tevreden. Maar over een heel wielerseizoen bekeken is dat te weinig. Maar ik kon alleen in juli vlammen. De rest van het seizoen was weer kwakkelen. Ik hoop daar nu vol ledig van af te zijn. Pfeiffer kan je twee jaar kosten hebben ze me wel eens verteld. En het is ook zo." Een paar jaar geleden kaapte Enthoven het Zeeuws kampioen schap weg voor de neus van Dave Dubbeldam. Dat werd Dubbel dam niet in dank afgenomen. „Ik reed toen ook voor Europolis. Een prima ploeg waar alles tot in de puntjes was geregeld. Op een bepaald moment sprong ik weg, omdat ik met Geijs aan mijn wiel zat. Dat was een rappe jongen. En ik bleef weg tot mijn verba zing. Maar voor mij had ook Dubbeldam mogen winnen. Soms heb je bepaalde zaken in een koers niet in de hand. Misschien is dat ook wel goed." Enthoven rijdt nu voor de forma tie van Izenbergen Sport. Een semi-professionele ploeg. „Maar om eerlijk te zijn, vind ik de zaakjes in Nederland bij der gelijke ploegen beter geregeld dan in België. Hier modderen ze maar wat aan en denken dat ze professioneel bezig zijn. Van Nederland kan België op dat gebied nog heel wat leren. Nee, ik kijk terug met veel bewondering en een dosis ervaring op de jaren dat ik in Nederland in een top- ploegreed." Zijn profambities heeft Enthoven in de 'kast' gezet. „Nee, ik zie dat niet meer zitten. Er is meer dan fietsen. Ik heb het een jaartje geprobeerd. Ben in mijn loop baan in landen geweest waar ik anders nooit zou komen. Dat is mooi meegenomen." De link naar Zeeuws-Vlaanderen voor de voormalig Zeeuws kam pioen is snel gelegd. „Ik heb nooit contacten gehad met de wieler vereniging Zeeuws-Vlaanderen. Ja, in mijn jeugdtijd droeg ik het shirt van die club. Ik ga zelf niet vragen of ik interessant genoeg ben om ervoor te rijden. Ik zit hier goed. Maar mochten die mensen ooit eens aankloppen, dan kunnen we er altijd eens over praten. Ik leid nu jongere renners op in de koers. In Zeeuws-Vlaan deren is die situatie ook zo. De deur heeft voor mij nooit op slot gezeten. Ik kan trouwens altijd met die jongens goed overweg. Maar voor mij zou het wel bete kenen dat ik geen lid meer kan en mag zijn van mijn huidige club." Enthoven zal zaterdag 9 decem ber in Hulst niet ontbreken. Hij doet dan r"ie aan de veldrit. „Zo nu en da. pak ik ook de ATB- fiets. Veldrijden vind ik nog steeds een mooie overwintering. Je houdt het ritme een beetje vast en in het voorjaar komt je dat altijd van pas. Zoals gezegd wil ik komend seizoen nog eens lek ker fietsen. Mocht ik nu weer flink afzien, dan denk ik toch aan afscheid nemen. Maar de voorte kenen zijn hoopgevend." Door Frans Lindenkamp Sao Paolo - Eerst was er het voet bal. Toen hij beroemd was stroom den de vrouwen zijn leven binnen en vervolgens de drank. Daarna ebde het voetbal weg, gevolgd door de vrouwen. Wat overbleef was de drank met als triest einde het mor tuarium. In deze vijf zinnen zit de zielsbedroefde tragedie verpakt van Mané Garrincha - de meest bekende en aanbeden rechterspits die Brazi lië ooit heeft gekend en die.met zijn watervlugge dribbels en onnavolg bare schaarbewegingen elke tegen stander gek maakte. Samen met Pelé tekende hij in 1958 en 1962 voor de eerste twee WK-titels van het sambaland. hl de vroege vooravond van 19 januari 1983 werd onder de naam Manoel da Silva een man in coma binnengebracht 1,1 een ziekenhuis van de wijk Botafogo te Rio de Janeiro. Tien uur later blies de als zwerver geboekte patiënt zijn laat ste levensadem uit. Toen pas werd ont dekt wie de man in kwestie was. De overlijdensakte van Manoel Francisco da Silva (49) - beter kend als Mané Gar- nncha - was een opsomming van vrese- "jke lichamelijke aandoeningen: lon- gembolie, leverbeschadiging, verkal- kmg van de hartspier en hersenoedeem, barncha's lichaam was op. Volledig aangevreten door de jaren van over vloedig drankmisbruik, terwijl tienduizenden bewonderaars ut 'n z''n geboortedorp Pau Grande - kilometer buiten Rio - naar zijn laat je rustplaats begeleidden, worstelde razilië met de schuldvraag. Hoever zijn we als samenleving gedaald, wan eer we toestaan dat een idool als Gar- ("icha ln be goot sterft? Tot op de dag an vandaag schaamt het Zuidameri- aanse land zich hierover diep, maar in >)n geruchtmakende biografie De Ver- JjjJ?a<wtde Ster - over het na Pelé mis- nien wel grootste voetbalgenie dat op e Braziliaanse velden rondliep - sust e gerenommeerde journalist en schrij- w Kuy Castro het geweten van de Bra- lanen. Garrincha viel in zijn ogen e redden. De mythe - die vanwege Jn °"benen de bijnaam 'kromme engel' aa®e® *as daarvoor te veel verslingerd bnov -Zi'n k.e§in n°vember verschenen mterviewde Castro 170 personen die Garrincha van dichtbij hebben gekend en aan de hand van hun verklaringen conclu deert hij dat de voormalige rechtervleugelspits van Botaf ogo en de nationale selectie gebukt ging onder niet te stui ten drang naar zelfvernieti ging. Castro trekt de mythe Garrincha van zijn sokkel. Uit de biografie - die opvalt door de gedetailleerdheid waarmee het geschreven is - komt Gar rincha naar voren als een semi- ongeletterde zuipschuit, die - zwaargeschapen als dat hij met zijn 25 cm was - elke vrouw trachtte te versieren. De wijze waarop pa-lief gepor- treteerd is, heeft zijn nabe staanden met razernij vervuld en vooruitlopend op het oor deel van de rechter of Castro zonder toestemming van de familie de biografie had mogen publiceren, hebben elf van de dertien kinderen - die Garrin cha bij vijf vrouwen verwekte - een kort geding aangespan nen en gewonnen. Op 23 november bepaalde een recht bank in Rio dat de gewraakte levensbeschrijving de eer en het privéleven van de familie aantast. De rechter heeft inmiddels alle 30.000 exempla ren van de tweede druk uit de winkels laten halen. „De biografie is pure sensatielectuur. Mijn vader - die met zijn hoogbegaafde voetbal zoveel van mijn landgenoten levensvreugde schonk - wordt afge schilderd als hitsige onverantwoordelij ke alcoholist, die zich doelbewust het graf heeft ingedronken. Het boek is regelrechte schending van het in onze grondwet verankerde recht op privacy," zo meent Garrincha's hevig veront waardigde zesde dochter Cecilia, die er schande van spreekt dat Castro bewees dat haar vader ooit bestialiteiten heeft gepleegd met een geit. De auteur betitelt de inbeslagname ech ter als je reinste censuur. „Ik ben per plex. Garrincha was een man van het volk. De verhalen over hem liggen op straat. Deze openbare feiten heb ik sim pelweg op een rij gezet. Iedereen weet wat er van hem terecht is gekomen. Waarom zou ik aan de familie toestem ming moeten vragen of ik over hem mag schrijven? Waar blijven we dan in Garrincha in gelukkige omstandigheden. FOTO DE GELDERLANDER hemelsnaam met het grondwettelijke recht op vrije informatieoverdracht?", zo pareert de kwade Castro. „Mijn werk is juist een hommage aan een zielepoot die op schandelijke wijze door zijn omgeving is uitgezogen." Het boek zet - volgens Castro - de geschiedenis recht. Een van de overle veringen die hij ontkracht is dat de voetbalster door iedereen aan zijn lot is overgelaten, nadat de voortschrijnende arthose in zijn knie, waaraan de koppi ge Garrincha zich consequent weigerde te laten behandelen, op 23 augustus 1972 een definitief einde maakte aan zijn actieve carrière. Uit Castro's graaf werk blijkt dat een hele reeks aan instellingen en particulieren Garrincha voor de ondergang hebben proberen te behoeden. Zo schiep het Braziliaanse Legioen voor Sociale Bijstand (LBA) gedurende vijf jaar voor hem een baan als jeugdtrainer voor groepen kansarme jongeren. De Braziliaanse voetbalbond CBF dokte de huur van zijn huis in de buitenwijk Bangu van Rio en betaalde de rekeningen van het leger aan psy chologen, doktoren en sociaal werkers die hem van zijn alcoholisme probeer den te genezen. In vier jaar tijd liet Gar rincha zich vijftien maal tevergeefs in een kliniek behandelen om van zijn ont embare drankzucht af te komen. Ook rehabiliteert Castro de beeldscho ne sambazangeres Elza Soares voor wie Garrincha zijn vrouw Nair en acht dochters na de WK van 1962 in Chili in de steek liet. Sinds zijn dood kijkt Bra zilië haar met de nek aan, omdat zij Garrincha zou hebben uitgezogen en te gronde hebben gericht. „Niets van dat alles is waar," zo schrijft Castro. „Elza was Garrincha's grote liefde en zonder haar handreikingen was hij al veel eer der het graf in gegaan," zo stelt de schrijver. Castro legt de keuze van Gar rincha voor haar uit als een logisch gevolg van het feit dat de voetballerij diens horizon verbreed had. Met zijn verre reizen naar het buitenland schud de Garrincha diens nederige afkomst van zich af en waardoor hij vervreemd de van zijn echtgenote en acht kinderen die altijd in het beklemmend kleine Pau Grande waren blijven wonen. Auto-ongeluk Nadat Garrincha in 1963 zijn geboorte dorp de rug toekeert en met Elza in het huwelijk treedt, verandert zijn leven op slag. Voorbij is de tijd dat hij zich daar kan verbergen voor opdringerige fans en met zijn jeugdvrienden naar harte lust vist, kaart speelt en achter de vrou wen aanjaagt. Garrincha wordt in het boek beschreven als iemand die meer interesse aan de dag legt voor alcohol, dan voor geld en roem. Uit die tijd date ren anekdotes dat hij zijn salaris ver geet op te halen. In 1964 begint het met de roemruchte dribbelaar bergafwaarts te gaan na zijn knieoperatie in september van dat jaar. De club weigert zijn contract te verlen gen en er komt een einde aan het 12- jarig dienstverband. In 1966 tijdens de WK in Engeland speelt Garrincha zijn laatste wedstrijd voor het Braziliaanse elftal aan de zijde van Pelé tegen Bulg arije. Een laatste opleving is er in 1969, maar zijn contractering door Flamengo loopt uit op een grandioos fiasco. Zijn drankzucht culmineert in het auto ongeluk, waarbij zijn schoonmoeder het leven verliest. Garrincha, die met een flinke slok achter het stuur was gekr open, knalt zonder licht op een overste kende vrachtwagen. Vanaf dat moment neemt het drankmisbruik oncontroleer bare vormen aan. Hij drinkt in het gen iep en verstopt de flessen op de meest onmogelijke plaatsen. Het schuldgevoel over de dood van Elza's moeder knaagt zo hard aan zijn geweten, dat hij besluit uit het leven te stappen. Hij zuipt zich een stuk in de kraag en draait daarna thuis de gaskraan open. De poging slaagt net niet, omdat Elza eerder thuis komt. Zijn laatste vier actieve voetbaljaren slijt Garrincha bij onbetekende provin cieclubjes waarbij hij niet zelden met een kegel over het veld strompelt. Aan de inmiddels verbleekte glorie komt een definitief einde met zijn afscheidswed- strijd in december 1973, waarbij onder andere Pelé en Rivelino meespelen. Daarna zakt Garrincha weg in de anon imiteit. In een van zijn bezopen buien overrijdt hij bijna zijn eigen vader in Pau Grande. Tijdens de korte periodes dat hij van de fles afblijft valt hij ten prooi aan aanvallen van epilepsie. In 1977 geeft Elza de moed op en verlaat hem, omdat Garrincha haar en hun baby dreigt te vermoorden. Prostitutie De inmiddels 43-jarige Garrincha komt deze klap niet meer te boven. Een van de laatste glimpen die het Braziliaanse volk opvangt van de legendarische rechtbuiten is tijdens het carnaval van 1980. Als een levend lijk prijkt Garrin cha stijf van de klamerende middelen bovenop een praalwagen en zingt het sambaliedje met de ironische titel 'Zo verloopt het leven nu eenmaal'. De laat ste drie jaar leeft de gevallen ster in bit tere armoede en sleept zich voort van het ene naar het andere delirium. Zijn dood is onafwendbaar. „Garrincha gooide zijn fortuin weg aan de drank en verloor daarmee zijn prestige en het leven. Elke keer wanneer ik aan hem terugdenk wordt ik door triestheid bevangen," zo zegt Lidio Toledo, de dokter bij wie Ajacied Marcio Santos onder behandeling staat voor zijn achil lespees-blessure. Zeven jaar lang was Toledo de clubarts van Garrincha bij Botafogo. Hij kende hem als geen ander. „Garrincha wilde dood. Terugblikkend concludeer ik dat zijn sterfproces is ingetreden op het moment dat zijn knie het begaf." Sas van Gent - Het team van Corn Boys/Benny Sport heeft de beker van het zaalvoetbalrayon Sas van Gent gewonnen. In de finale was de Belgische formatie duidelijk te sterk voor Philippi- ne/Ploegaert. In de halve finale toonde Benny Sport zich eveneens de meerdere van De Gravin. Via een vrij duidelijke 4-1-zege plaatste Benny Sport zich voor de eidnstrijd. De winst van Philippine 1 was nog overtuigender. Het eigen tweede team werd met niet mis te ver stane 8-0-cijfers simpel opzij geschoven. Wat een enerverende finale leek te worden, werd toch een vrij eenzijdig gebeuren. In dit af en toe te harde duel was het opnieuw Luc van Hecke van Benny Sport die het verschil maakte. Hij was opnieuw ongrijpbaar voor de tegenstanders en bracht menig keer zijn medespelers in kansrijke positie. Zelf scoorde hij overigens maar één keer, maar trof wel enkele malen het houtwerk. Benny Sport liep uit naar 0-4 door trefers van Guido BAuwens, Peter van Remortel, Luc van Hecke en JOhn Boelens. Door een eigen doelpunt van Guido Bauwens kwam Philippine op 1-4. Daarna zorgde Peter van Remortel voor 1-5 voordat Harry VErmeire de eindcijfers op 2-5 bepaalde. Terneuzen - In de competitie van het zaalvoetbalrayon Terneuzen deden zich enkele verrassingen voor. In de derde klasse won hek- kesluiter Smit met 5-3 van het vrij hoog geklasseerde Witte/Bous- sen/De Bruin en pakte daarmee de eerste competitiepunten. Kop loper Maas 3 ging voor de tweede opeenvolgende keer onderuit. Nu was Adhanco te sterk. In de vierde klasse sprong de forse 8-1-zege van Terneuzen 2 tegen Gemeente 2 in het oog. Plantenmarkt gaat in deze klasse riant aan de leiding. Qutility staat al op zeven punten. Theore tisch is W Terneuzen 2 de naaste concurrent, maar die ploeg heeft twee wedstrijden minder gespeeld. UITSLAGEN Derde klasse: W Dow 3-W Crunchtime 3-7, Adhanco-Maas 3 4-1, Smit-Witte/Boussen/De Bruijn 5-3, W Dow 4-W Dow 2 2-2. Derde klasse: Qutility-Melk Bier 11-3, Bonded Stores-Café B 6-3, W Terneuzen 2-Gemeente 2 8-1, W Dow 5-Atoom Boys 3-6. STANDEN Derde klasse: W Dow 4 7-14, Adhanco 7-14, Maas 3 7-13, W Crunchti me 7-13, Witte/Boussen/De Bruin 7-10, W Dow 2 7-7, W Dow 3 7-6, Smit 7-3. Vierde klasse: Plantenmarkt 8-22, Qutility 8-15, W Terneuzen 2 6-12, Gemeente 2 7-12, Bonded Stores 8-11, Atoom Boys 7-9, W Dow 5 7-7, Café B 7-3, Melk Bier 7-3. Zevenbergen - Benny Visser van de biljartvereniging WBC uit Walsoorden en Frank Wijnen van ONDA Krabbendijke komen van vrijdag 8 tot en met zondag 11 december in actie in het kam pioenschap eerste klasse driebanden van het gewest Zuid-Neder land. Dan vertegenwoordigen zij respectievelijk de districten Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren/De Bevelanden in café De Druif te Zevenbergen waar deze titelstrijd gehouden wordt. Edwin Enthoven: 'Ik ga er nog minstens een jaartje tegen aan'. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN 1. J.P. Mulder (Walcheren) 13 doelpunten. 2./3. N. de Wolff (Sluiskil), A. van Haneghem (Yzendijke) 11 doelpunten. 4. t/m 7. J. Frusch (Axel), J. Lensen (Koewacht), A. v.d. Noorden (Kruiningen), P. Bom (SSV '65) 10 doelpunten. 8. t/m 10. W. v.d. Dries (Kapel- Ie), E. de Groene (Luctor '88), P. Caumartin (VC Vlissingen) 9 doelpunten. 11. t/m 14. E. Arens (Kruinin gen). L. Franse (Middelburg za.), A. Beurkens (Rillandia), P. Baumgarte (Terneuzen) 8 doel punten. 15. t/m 20. J. Kievits (Kapelle), C. van Dordt (Rillandia), A. van Huizen (VC Vlissingen), E. Tieleman (Vogelwaarde), Y. Kuyper (Walcheren), A. Meijer (Zaamslag) 7 doelpunten. 21. t/m 25. B. v.d. Walle (Hoek), P. Lensen (Koewacht), R. Bas- sie (Middelburg za.), M, Strijd- onk (STEEN), W. Bisschio (STEEN) 6 doelpunten. 26. t/m 37. R. de Jager, ('s-H. Arendsk.), G. v.d., Broecke (Axel), C. Osmanovski (Bres- kens), E. Leonhart (Dauwenda- ele), J. Fagundez (Dauwendae- le), D. Gijsel (Hoek), C. Blom- maert (HVV '24), P. Schipper (Kloetinge), J. de Rijke (Mid delburg zo.), M. Govers (SSV '65), J. Scheele (Tern. Boys), A. Wauters (Vogelwaarde) 5 doel punten. Clubscore: 1. Kruiningen 35 doelpunten. 2. Walcheren 32 doelpunten. 3. VC Vlissingen 31 doelpun ten. Van onze bridgemedewerker Terneuzen - Fons en Madeleine Biesbroeck wisten hun leidende positie in de seniorencompetitie van de Afdeling Zuid van het District Zeeland te handhaven, ondanks het feit dat ze tijdens de derde van de zes tellende zittingen aardig wat moesten inle veren. BRIDGE Het dagsucces was voor het paar De Ruyter/Wagenaar dat met 61,71 procent knap wist te sco ren. Het echtpaar Biesbroeck kwam tot 43,71 procent en hield in de algemene klassering nog ruim twee procent over op de naaste achtervolgers, het paar Van Bambost/IJsebaert. Bij de vrouwen ging het dagsuc ces in de vijfde en voorlaatste zit ting in de hoofdklasse naar de regerende kampioenen Bag- gen/Mast. In de algemene stand behielden Madeleine Biesbroeck en Gerarda Goossen dankzij een uitstekende tweede plaats de lei ding. Met een kleine drie procent voorsprong op het paar Van den Dries/Sandrini mogen ze aan de laatste zitting beginnen. In de eerste klasse bouwden van Bel- le/Kint de kloof met de concur rentie nog verder uit. De titel kan hen bijna met vijf procent voor sprong niet meer ontgaan. UITSLAGEN SENIOREN Derde zitting: 1. mw. De Ruyter/Wagenaar 61,71%, 2. ds. Touw/Van de Zande 59,43, 3. Buk- kens/Vermunt 57,14, 4. Nijs/Taal- man 56,00, 5. Van Bambost/TJsebaert 55,43. Stand: 1. ep. Biesbroeck 59,44%, 2. Van Bambost/IJsebaert 57,28, 3. ds. Touw/Van de Zande 55,00,4. mw. De Ruyter/Wagenaar 53,86, 5. ep. Van der Heyden 52,92. VROUWEN Vijfde zitting: Hoofdklasse: 1. Baggen/Mast 53,75%, 2. ex aequo: Biesbroeck/Goossen en Boyer/Nies- kens, beiden 53,33, 4. Hamelink van Leeuwe 52,08, 5. Touw/Van de Zan de 51,67. Eerste klasse: 1. Van Belle/Kint 59,33%, 2. Den Hamer/De Ruyter 59,17, 3. Eggink/Mannaert 56,50, 4. Veraart/Verlinde 53,75, 5. Kint/Hil- lige 53,00. STANDEN Hoofdklasse: 1. Biesbroeck/Goossen 56,20%, 2. Van den Dries/Sandrini 53,32, 3. Hamelink/Van Leeuwe 52,55, 4. Van Cauteren/Smulders 51,42, 5. Dondorff/De Ridder 49,82. Eerste klasse: 1. Van Belle/Kint 59,33%, 2. Den Hamer/De Ruyter 54,39, 3. Kint/Hillige 54,36, 4. Bras ser/Te Beek 53,57, 5. Stolte/Van de Velde 52,68. Peking (anp) - Chen Yupeng, de coach van de Chinese vrouwense lectie zwemmen, heeft zich uitge sproken voor een levenslange schorsing als een zwemmer of zwemster wordt betrapt op het gebruik van dope. De FINA heeft deze week in Rio de Janeiro besloten tot een maximale straf van vier jaar. „Het heeft geen zin voor vier jaar te schorsen," aldus Chen Yupeng. „Na vier jaar schorsing kéert een zwemmer of zwemster nooit meer terug op het oude niveau. Het is daarom beter voor het leven te schorsen. Hoe strenger de straf, des te groter is de kans dat het probleem verdwijnt." Chen Yupeng is ook een voor stander van de studie, die advi seert de nationale bonden, waar van zwemmers zich schuldig maken aan doping, te beboeten. „Boetes zijn lang niet zo effectief als schorsing." De coach maakte verder bekend dat de Chinese zwembond sedert augustus tweehonderd zwem mers, onder wie de toppers, heeft gecontroleerd, zonder positieve reacties.

de Stem | 1995 | | pagina 15