DE STEM ïeeuwse politie verhardt actie Een politiek opzetje voor de Schelde r Stijl 25 )n Bouwservice Jolgende week wellicht overal in provincie werkonderbreking van hele dag Celstraffen voor afpersing van Belgische drugkoper Analyse 6Belangrijke rol voor bevolking in uitvoering van Duurzaam Veilig' Behandeling rechtszaak tegen Sjef F. van start Classic. HARTMAN Kunst Antiek houd-Reparaties Anonieme beller valt reeks bouwen lastig Twee honden beschoten met jachtgeweer Honden komen om bij brand woning Zierikzee Bromfietser breekt been bij ongeval Bejaarde man betrapt bij winkeldiefstal Bent u de BOEKHOUDER die STEUR AUTOSCHADE zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures ompacte semafoon splay. Maximaal 16 orden automatisch Waarschuwing door 1- of geluidssignaal, pland. Kleur: zwart, per oproep: f 0,75. p de hoogte wil blijven u waarschuwt met een !l. Dat kan direct. Maar Irola Bravo Classic hebt chts f 10,95 per maand. ri. bn nviiLiaiNa ■ABS, I d.bl. 1829 '84, I staat ILi sta |2.500 tel. Ij. '86, Tel. ptage, Tel. bl. fiw.st., 076- |nw. 4 staat aprem JONGENS race/trimfiets met tubes 45,-. 076- 5037554. T.k. SCOOTER merk Cymco 2mnd oud 700 km ƒ3000,-, 076-5141866. T.k. JONGENSFIETS Loeki- Eagle met handremmen 6-8 jr. 100,-0161-226345. TKA BROMSCOOTER Peugeot Speedake rood/ wit. div. acc. 2 mnd. oud. 3750 076-5217334. SIGARENPLANK, 0165-548900. 20,-. KUNSTDRUK kleurplaten, bekende schilders. 40x50 cm. 5,-. 076-5015549. Antieke Curiosa ruimt kleingoed op vrijdag 1 en maandag 4 dec zijn wij tot 21.00 uur open. Van Goorstr. 26, Breda. POSITIE-avondjapon 42-44 heel bijz. v.d. feestdagen 99,-. 076-5655182 LANGE d.blauwe wollen herenjas, z.g.a.n., maat 52, ƒ49,50. 076-5212191. NIEUW, zwarte, gabardine herenregenmantel, mt. .52, 75,-. 076-5716680. bedekking, lekkage of algehele Ving, metsel-, stuck- en schilderwerk ietstekoop non te bieden? Met een „Kleintje" In Oe Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze „kleintjes"-rubriek „Te koop aangeboden' eland VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 DEEL B 21 jionze verslaggever („stburg - De Zeeuwse «litie grijpt volgende Jelt naar hardere actie- «ddelen als minister Dijk- j)l (Binnenlandse Zaken) cverkort vasthoudt aan [ju wijzigingsvoorstellen *de cao. I Rutgers van het Zeeuwse Jiecomité kondigde gisteroch- jdbij de opening van de rond kom Oostburg een grote werk- flfcrbreking aan. I is donderdag 7 december inland. De politie legt dan van II uur tot 18.00 uur op alle jjeau's in Zeeland het werk jsren reageert alleen als echte ïlulp vereist is. Totnutoe Bidde de politie de acties over i verschillende bureau's in de incie en bleven de werkon- beperkt tot een instemmend gejoel van vierhonderd collega's tadigde Rutgers de verscherpte ie aan. Dat gebeurde bij de oude aan de Oude Haven in Even later verichtte Jorritsma (Verkeer en tterstaat) op die plaats de offi- ile opening van de rondweg. De actievoerende politiemensen jiven in Oostburg luidruchtig naar netjes blijk van hun grote «genoegen over het cao-plan oa minister Dijkstal. Het poli- fiepersoneel gaat er zoals bekend opgrond van de voorstellen ruim tweehonderd gulden netto in de maand op achteruit. Daarnaast wil Dijkstal een 36- uige werkyveek invoeren, waar echter geen volledige invulling rade opengevallen uren tegen overstaat. Luidruchtig geven de agenten blijk van hun verzet tegen de cao-voorstellen. Voor de Zeeuwse politie heeft dat tot gevolg dat die het werk straks met veertien mensen minder moet doen. Bondsbestuurder C. Couwenho- ven van de Algemeen Christelijke Politiebond noemde dat 'onvoor stelbaar'. Voordat hij burgemees ter J. Kruize van Oostburg een petitie aanbood, sprak de bonds man de hoop uit dat de minister 'snel tot inkeer' komt. Kruize noemde de plannen van de minis ter van de gekke juist in een tijd dat er een roep is om meer politie op straat. Minister Jorritsma ging inhoude lijk niet in op het protest van de politie. „Maar ik hoop wei dat minister Dijkstal en de politie binnenkort weer gewoon rond de tafel kunnen gaan zitten om bin nen de bestaande marges tot een oplossing te komen." Izelfh (_^/er7amelingei^| Ier KH 900,-, 1000 Dia's van byzondere gebouwen v.d. hele wereld. 100. 076-5873840 ■umbo/ 0162- Radio Hi-Fi RADIO cass. speler Blau- punkt na 19.00 uur, 99,-■ 076-5426240. tujnj| ende n, T.K. Sony stereotoren met CD, platenspeler, dubb. cassettedeck en boxen, 400,-. 0164-684470. sr stuk. oog, Computers 1| Quadressss Voor nieuwe en gebruikte computers Nu voor 300,- een proffesionele matrix printer. Bel. 0162-427271. ig 80,- 2.00u 390966 n hoog of hal Kleintje I •Enkele vrouwelijke dienders zingen een actielied tijdens de toe- I tinalc van minister Jorritsma. foto's wim kooyman i ii I ton onze correspondent 'Ilddelburg - Wegens het afper- ssn van een Belg die drugs wilde «pen, zijn gisteren de 31-jarige I hulstenaar G.G. en de 33-jarige A. I uit Lokeren tot forse celstraf- veroordeeld. Buist -. Het fenomeen is op zich nieuw, maar de laatste tijd «men er bij de politie in Zeeuws- laanderen opnieuw klachten *en. Klachten van vrouwen, e via de telefoon lastig worden Wen door een beschaafd spre- "Me man. wis zijn de vrouwen zo verrast roder de indruk van een aantal ögementen dat ze antwoord j °P zijn vragen. En die vra- L "a®delen stuk-voor-stuk over 'iderwerp; seks. Gisteren, zo de politie, werd er aangifte Huh11 door een inwoonsteT van o-l Pe anonieme beller ging n® volgens zijn vaste vtaj00I te werk: hij vertelt de kT ,at hiJ een naast familielid iwPrU kee^ ë^nomen, even- ini( aen niets zal overkomen aantoi 1 antwroord krijgt op een vragen. Deze vragen liggen 1 het intieme vlak. de politie schrikken de verhel ™°uwen soms zo van het vZ at ze antwoord op de Polii. .ge,jen- Het advies van de hoorn !fi -f1 ook simPel: leg de w.,op het toestel. De vaïïV°erder; "Het is het werk fc® ?an die seksueel kenne- gal wat frustraties kent." Zo kreeg G. vier maanden cel plus nog een jaar cel als tenuit voerlegging van een eerder von nis opgelegd en werd El Y. con form de eis veroordeeld tot 15 maanden celstraf. Tegen G. was twee weken gele den een jaar cel plus nog een jaar cel als ten uitvoerlegging van een eerder vonnis geëist. Een derde verdachte, een 45-jari- ge man uit Barcelona moet later terechtstaan. De Belg had G. 100 gulden gegeven om drugs voor hem te kopen. Volgens zijn eigen verklaring werd hij pal daarna overvallen en van zijn geld beroofd. Volgens verklaringen van de man uit Barcelona en El Y. die elkaar de schuld gaven gebeurde een en ander binnen de koffieshop. G. zei van absoluut niets te weten. In zijn geval achtte de rechtbank zijn deelname aan de afpersing niet bewezen. Axel - Een inwoner van Axel deed bij de politie aangifte van dierenmishandeling. Woensdag ontsnapten in een onbewaakt ogenblik zijn twee honden vanaf zijn erf. Enige tijd later kwamen bei de dieren thuis, getroffen door hagelkogeltjes. De hulp van een dierenarts werd ingeroepen, die na behande ling constateerde dat de ver wondingen niet van ernstige aard waren. Genoeg blauw op straat in Oostburg. De twee hard-nieuwsincidenten van de laatste weken denderen nog na in de krantekolommen en in de politieke discussies: de Koninklijke Schelde Groep bv schrapt 425 banen en Zeeland gunt de bouw van de nieuwe veerboot aan dezelfde KSG. Gedeputeerde Hennekeij (veer diensten) houdt bij hoog en bij laag vol dat er tussen beide zaken geen oorzakelijk verband ligt, en natuurlijk zegt hij dat. En natuurlijk gelooft geen mens hem, niet in de Abdij, niet in huis bij de veerdienst PSD, en niet de kantoren van de KSG. En natuurlijk gelooft Hennekeij zichzelf niet. Want wie als in een helikopter boven deze twee nieuwsfeiten cirkelt, ontdekt twee andere kwestietjes die tot dusver in de berichtgeving onderbelicht zijn gebleven. Ten eerste is daar de moedige actie van de PvdA-sta- tenfractie, maandag, een dag voor de gunning bekendgemaakt zou worden. Fractievoorzitter Holtkamp kondigde tijdens de zitting van een statencommissie aan dat de Zeeuwse Staten de bouw van de veerboot moesten gunnen aan de KSG, in het kader van de werkgelegenheid. Op voorwaarde dat de offerte concurrerend zou zijn. Op dat moment legde Holtkamp dus al een politiek verband tussen de gunning en tussen het banenver lies bij de KSG. Waar op zich niets tegen is. Holtkamp kreeg tijdens die maandagvergadering brede politiek steun van andere frac ties, en de PvdA-gedeputeerde Bruinooge (economie) haastte zich te zeggen dat ook hij 'een positief gevoel' had over de con currerende kracht van de KSG- offerte. Door Cees Maas Natuurlijk zei Bruinooge dat. Omdat hij op dat moment, daags voor het GS-besluit, al wist wie de goedkoopste offerte had ingediend en wie de race om de veerboot ging winnen. En waar om wist Bruinooge dat een dag van te voren? Simpel, omdat binnen het college van GS de afgelopen weken herhaaldelijk 'tussenstanden' werden bespro ken en de cijfers van de offertes voor de gedeputeerden niet onbekend waren. Dat blijkt ook uit vertrouwelijke stukken die deze krant in bezit heeft. Wat is er dus politiek werkelijk gebeurd, hoewel betrokkenen dat ontkennen? Statenleden uit andere fracties bezweren dat gedeputeerde Bruinooge voor zitter Holtkamp voor de verga dering van maandag heeft ingeseind dat De Schelde de race zou gaan winnen, en beslo ten werd daar tevens een klein PvdA-succesje van te maken, door voor een steunactie te plei ten. Een simpel maar effectief één-tweetje. Zo werkt de vol wassen politiek, ook in Middel burg. Puntje twee is bepaald onopval lend. Een zinsnede in het pers bericht van de KSG, een uur nadat dinsdag de gunning werd bekend gemaakt. 'Bij de aan kondiging van de reorganisatie is reeds meegedeeld dat door het uitblijven van deze order een groter aantal arbeidsplaatsen in gevaar komt...' Wat betekent dit? Hiermee zegt de KSG dat er meer ontslagen zouden zijn gevallen dan de 425 indien de gunning niet zou afkomen. En de KSG stelt tevens dat dit in een eerder stadium is medege deeld. „Dat was voor mij hart stikke nieuw," zegt een provin cieambtenaar die van de hoed en de rand weet. En jawel, de media hebben het niet opgepikt, maar de dreiging van nog meer ontslagen als de Vlissingse werf ook hier mis zqu grijpen, hing donker en zwaar boven het col lege van gedeputeerde staten, die het wel wist. Natuurlijk ontkent gedeputeer de Hennekeij elk verband. Hij moet dat doen. Hij is verplicht de richtlijnen van de Europese aanbesteding te volgen en zou juridisch beticht worden van regionaal protectionisme, indien er andere argumenten dan de puur zakelijke in het spel waren. Gedeputeerde Hennekeij is behoedzaam. En niet in de laat ste plaats omdat de vorige aan besteding tot kritiek leidde van de Algemene Rekenkamer. Het had heel anders kunnen lopen ook. Politieke huiver zou Hennekeij daar aan hebben overgehouden. Stel u voor: GS maken bekend dat een Noorse werf de Zeeuwse veerboot mag bouwen en koud een week later maakt de KSG bekend dat er 425 banen uitvlie gen. Daar moet het politieke provinciebestuur toch helemaal niet aan denken? Daarom ligt er nog een scenario, dat van hoog tot laag wordt ont kend, maar als het ontbrekende stukje in de puzzel past: GS wis ten, als aandeelhouder in de KSG, al enige tijd voor de bekendmaking van het massa ontslag, dat het banenverlies er aan zat te komen, en hebben daarop de bekendmaking van de gunning van de veerboot afge stemd. Dat heet politiek aanbe steden. Van onze verslaggever Oostburg - De bevolking van West-Zeeuws-Vlaanderen speelt een zeer belangrijke rol in de uitvoering van het demonstratieproject Duurzaam Veilig. Doel van dit project is door middel van een groot aantal verkeersmaatregelen en gedragsbeïnvloeding het aantal verkeersslachtoffers aan zienlijk terug te brengen. Wethouder C. Bolijn maakte gisteren tijdens het symposium ter gelegenheid van de start van het landelijke demonstra tieproject in Oostburg duide lijk dat de bewoners als vol waardige partners worden beschouwd. Ze noemt dat een cultuuromslag. „Via de normale inspraakpro cedure hebben mensen vooral alleen de mogelijkheid aan te geven waar ze tegen zijn. Nu moeten ze aangeven wat ze zelf willen en welke maatregelen ze zelf voorstaan. Dat gebeurt in eerste instantie door piiddel van verschillende werkgroepen waar onder andere bewongrs en ondernemers in zitten. Die werkgroepen zijn al aan de slag." Gedeputeerde J. Hennekeij zei gisteren dat in totaal twaalf miljoen gulden beschikbaar is voor de wensen van de eigen bevolking. „Tien procent van de totale investering van 121 miljoen gulden in het project wordt opzij gezet voor waarde volle suggesties van de bevol king." Hennekeij vertelde dat het regelen van deze nieuwe manier van inspraak behoor lijk wat voeten in de aarde had. „Dat heb ik als een minpuntje beschouwd. Maar voldoende draagvlak onder de bevolking is van zeer groot belang om het project te doen slagen. Vandaar dat het plan op hoofdlijnen vaststaat. Het is de bedoeling dat de invulling voor een groot deel door de eigen bevolking gebeurt. Of dat slaagt, moet de toekomst uitwijzen." De uitvoering van Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaan- deren neemt vijf jaar in beslag. ZIE OOK ZEELAND - B3. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg is gisteren begonnen aan de rechtszaak tegen de 54-jarige Sjef F. uit Terneuzen. De behandeling gaat vandaag verder. Zierikzee - Een hond en haar vier jongen zijn gistermorgen omgekomen bij een uitslaande brand in een woning in Zier ikzee. De beide bewoners van het pand in de De Jongestraat konden via een raam op de bovenverdieping aan de vuur zee ontkomen. De woning is volledig uitgebrand. De brand werd in de vroege och tend ontdekt, doordat de bewo ners wakker werden van een brandlucht. Toen ze op de bene denverdieping poolshoogte wil den nemen, sloegen de vlammen al naar buiten. Ze slaagden erin via een bovenraam te ontvluch ten. Een poging om de hond en haar jongen te redden, mislukte. De brandweer wekte in de direc te omgeving van het brandende huis alle omwonenden in verband met mogelijk overslaan van het vuur. Dat kon worden voorko men: in een aangrenzend pand bleef de schade beperkt tot wat wateroverlast. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Gisteren kon nog geen schadebedrag worden genoemd. De woning is eigendom van de woningbouwvereniging Beter Wonen. Bij dit soort grote zaken duurt het meestal een tijdje eer de rechtbank aan de slag kan. Advo caten beginnen te eisen dat de officier van justitie niet ontvan kelijk is en als dat wordt afgewe zen, zijn er getuigen nodig. De getuigen werden door de recht bank niet nodig bevonden en de officier van justitie mocht vervol gen. En dus kon het gebeuren dat het pas laat in de middag was eer de rechtbank zich over een deel van de tenlasteleggingen kon buigen. Sjef F. wordt gezien als de leider van een omvangrijke criminele organisatie die zich voornamelijk bezig houdt met het vervoer en de handel van en in hasj. Het onder zoek naar de organisatie begon in 1992, toen op de Nemo of Genoa, het schip van een van de mede verdachten, de 49-jarige J.E., in Italië drie ton hasj werd ontdekt. Na het onderzoek werd het schip vrijgegeven en werd de naam ver anderd in Ambrosia. Krap een jaar later verging het schip voor de Schotse kust met deze keer acht ton hasj aan boord. Inmiddels had de organisatie een ander schip, de Brazzaville aan geschaft. Dat schip werd in november 1993 voor de Spaanse kust onderschept met 25 ton hasj aan boord. De opvarenden zitten momenteel nog in een Spaanse gevangenis. In het voorjaar vén 1994 bleek een tak van de organi satie bezig met de invoer van een partij hasj in België en kwam de Terneuzenaar Sjef F. pas echt duidelijk in beeld. In april wer den twee schepen met in totaal elf ton hasj in volle zee door de douane en marine onderschept. De Terneuzenaar werd daarvoor in België bij verstek tot 10 jaar en 8 jaar veroordeeld, maar werd niet door Nederland aan België uitgeleverd omdat Nederland geen eigen onderdanen uitlevert. De zitting, zoals die gisteren plaatsvond, was grotendeels een herhaling van de Belgische rechtszaak. Voor die feiten werd Sjef F. door de zuiderburen ver- Van onze correspondent Hulst - Een 24-jarige inwoner uit Vogelwaarde is gistermorgen bij een verkeersongeval gewond geraakt. De man is met een open beenbreuk en een enkelbreuk per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis De Honte in Terneu- Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor acht op de T-kruising van de Hontenissestraat. De man naderde op zijn bromfiets over het fietspad naast de rijksweg en kreeg op genoemde kruising geen voorrang van een 25-jarige auto mobilist uit Hulst. Bij de aanrij ding werd de bromfiets van het slachtoffer geheel vernield. oordeeld, maar omdat hij hoogst waarschijnlijk niet van plan is zich in België te laten zien en Nederland niet uitlevert, ont loopt hij dus zijn straf. Onder meer ook om die reden heeft het OM hem vervolgd. Wordt hij in Nederland veroordeeld, dan hoeft hij in België niet meer te zitten. Wat er nu allemaal precies is gebeurd, werd gisteren niet al te duidelijk. Sjef F. kent zijn dossier en dat van anderen bijna uit het hoofd en heeft voor alles een verklaring. Hij is de goede vriend die ieder een helpt en voor iedereen klaar staat, betalen doet hij niet want hij geeft het geld alleen maar door en hij heeft geen schepen, maar bemiddelt alleen bij de aan koop. Verder weet hij van niets. Mogelijk komt er vandaag meer duidelijkheid als de officier zijn requisitoir houdt. Zeker is in ieder geval dat justitie een dikke elf miljoen gulden op zijn Zwit serse bankrekening in beslag heeft laten nemen. Van onze correspondent Terneuzen - De politie Van Ter- neuzen heeft woensdag een 79- jarige man uit die plaats aange houden verdacht van een winkel diefstal. De bejaarde man was in dat opzicht geen onbekende van de Hermandad. Het was reeds voor de derde keer dat de man voor een dergelijk delict tegen de lamp liep. Woensdag werd hij betrapt toen hij een winkel aan de Arse naalstraat in Terneuzen wilde verlaten met een pakje chocolade zonder te betalen. In het kader van het lik-op-stuk-beleid werd de man een boete opgelegd van 75 gulden, waaraan hij ter plekke voldeed. (ADVERTENTIE) ACATURES

de Stem | 1995 | | pagina 9