niet Wij laten jullie niet alleen' Er is een accountmanager die voluit voor uw zaak gaat. Tutu neemt Zuid-Afrika de biecht af erzoek sfraude Clinton moedigt Noordier se katholieken en protestanten aan Vonnis tegen „Dagobert" vernietigd ING») BANK MENTAAR wao ers 'ongens BUITENLAND A5 Gerry Adams bezoekt Nederland Britse kranten: prins Edward trouwt in voorjaar Vraagtekens bij drugsbeleid Parijs Ingrijpende veranderingen in klimaat Joodse extremist wilde moskee opblazen Britse koningin bij r.k.-dienst Onregelmatigheden verkiezingen Egypte Dole steunt Clinton over Bosnië Algerijnse militanten doden buitenlanders Dronkaard overleeft slapen tussen rails meldingen haalt dit n vijftig files per dag eldzaamheid. n om verandering in aglicht gezien. Spits- 'et zijn slechts enke- n luchtballonnen die r Maij-Weggen van -Kroes gepresenteer- e mogelijkheid over- .k zich bezig met het eds groter wordende echt gekomen, gemeend zich in de probleem te moeten drijven hun werkne- oeten geven. Dat kan oordeel van de werk- Het is om diverse re- elde maatregelen tot autoverkeer leidt. De og liever iedere dag an. hebben evenmin tot het zich alsmaar uit- luxer. vaker van het open- evenmin reëel. Door ie sector zienderogen ederlandse Spoorwe- n de Randstad op het 'at hem een dagelijk- len om het mes in de evert ze in ieder geval e met een luchtje en D KORT delmund krijgen cir- 3 vijftig jaar of ouder eurd, een betere uit- ime meerderheid het en uitkering te geven n, met toeslagen van tuatie. ente Venlo heeft be- erjarige jongens in en Na aangifte van twee ehouden. Tijdens het aangifte van seksueel chtof f ers varieert van ale zekerheid. Dit is een het overzicht van 1994. "rzoeker F. Kerkvliet oor dit jaar een stijging aantal aantoonbare vor- n samenlevingsfraude Ie procenten', sluit niet uit, dat van rt van de opgespoorde allen in gemeenten met 100.000 inwoners niet ijn bij het onderzoeksin- BS durft geen schatting van de omvang van sa- gsfraude. me van het aantal opge- zaken heeft volgens het ksinstituut vooral te et verbeterde recherche- n en betere uitwisseling evens tussen belasting- uikeringsinstanties, zo de diensten en bedrijfs eigen. ;oek van het ministerie iale Zaken gaat het CBS ang van volgend jaar de over samenlevingsfrau- registreren. lamer met de ziekte- ;r een zenuw van het koord te pakken afschaffing van de iet kan de politiek t ziek worden van afschaffen. De be- van de nieuwe regels ziekteverzuim zoveel terug te dringen, /ers krijgen er een elang bij het ziekte van hun werknemers ouden. Om dat te be- zullen ze allerlei elen nemen, niet alleen opgelet bij het aanstellen van ersoneel. Ook de ar- standigheden in het gaan onder de loep- open tijd is het ziek- im al drastisch terug l, omdat de werkgever eel verantwoordelijk rden voor het doorbe- m loon tijdens dë eer- weken (kleine bedrij- :e weken) van ziekte, zeer de vraag of het erzuim verder terug gen wordt door de ver voor een heel jaar voordelijk te maken. pESTEM ^0 VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 ai onze redactie buitenland jjlfast - President Clinton heeft de verdeelde bevolking in toord-Ierland gisterenopgeroepen de wapens definitief neer te ■jagen en een eerlijke dialoog aan te gaan om een eind te maken 'ian een kwart eeuw sectarisch geweld in de provincie. {jdens het bezoek aan Belfast terd de president warm begroet i0or de bevolkingsgroepen. Hij iemde het Brits-Ierse vredesini- natief en riep de bevolking op te «hinderen dat katholieke en protestantse guerrillagroepen het schip van de vrede" tegenhou den. Clinton loofde nog de Britse premier Major en zijn Ierse ambt- renoot Bruton voor hun pogingen jiiuizame vrede in Ulster te Itreiken. Clinton moedigde de rivaliseren- je Noo'rdierse katholieken en protestanten aan de moedige stap aar de vrede te zetten. „Wij laten jullie niet alleen", beloofde lij tijdens het eerste bezoek van sn Amerikaanse president aan ie Britse provincie op het Ierse eiland. ,Een eerlijke dialoog is geen overgave, maar een bewijs van kracht en gezond verstand. Door gaan van een bestand naar een blijvende vrede is bewijs van gezond verstand," zei Clinton legen katholieken en protestan ten. Ruim 50.000 mensen juichten Je president gisteravond toe bij een speciale ceremonie voor het 'aiknippen van de kerstverlich ting in Belfast. Gevoelens Aan het einde van een voor veel Soordieren zeer gedenkwaardige lag moesten zelfs extreme leiders toegeven dat het presidentiële positieve gevoelens had „Dit kan de atmo- veranderen en bijdragen aan het optimisme," sprak Gary Michael, de meestal op de ach tergrond opererende leider van is Ulster Democratie Party. Deze partij geldt als een politiek uit- van de protestantse terreurgroepen. Sinn Fein-leider Gerry Adams, die gelieerd is aan de IRA, liet zich in bijna vergelijkbare ter men uit. Tijdens zijn rit over de katholieke Falls Road stopte Clinton om Adams de hand te schudden. Het was de eerste keer dat hierbij media aanwezig kon zijn. Stem Slechts één, anonieme, stem ver hief zich, toen de Amerikaanse president tijdens een toespraak in een Westbelfastse metaalfa- briek zei dat oude gewoonten en diepe haat moesten plaatsmaken voor een nieuwe mentaliteit. „Degenen die geweld afzweren en die hun eigen risico's voor vre de nemen, hebben er recht op vol ledig deel te nemen aan het democratische proces," aldus Clinton. „Nooit!," riep de onbe kende stem. De zaal bleef stil en gaf de president later een staande ovatie. Gevolg Hoge verwachtingen schiepen de ondernemers in het presidentiële gevolg. De afgelopen dagen heb ben Amerikaanse bedrijven voor honderden miljoenen investerin gen aangekondigd in Noord-Ier- land, goed voor meer dan 3000 nieuwe banen. Clinton's historische bezoek aan Ulster werd afgesloten met een grote receptie op de universiteit van Belfast. Alle politieke lei ders, inclusief de protestantse dominee Ian Paisley en Sinn Fein-leider Gerry Adams waren hiervoor uitgenodigd. Paisley bedankte echter en handhaafde zijn oude principe nooit onder een dak met Adams te willen zijn. Den Haag (anp) - Een van de belangrijkste figuren in het Noordierse ïïedesproces, de katholieke leider Gerry Adams, brengt maandag een bezoek aan Nederland. De politicus en schrijver presenteert op een persconferentie in Amsterdam de Nederlandse vertaling van zijn gedeeltelijk autobiografische boek De Straat. 'Adams is tijdens zijn eendaagse bezoek gast van zijn uitgeverij De Geus in Breda. Volgens een woordvoerder staan er geen contacten met politici op het programma. De achttien verhalen in De Straat zijn gesitueerd in Ierland en Noord- Ierland. Adams vertelt over mensen in een samenleving die gebukt gaat onder uitzonderlijke spanningen. Politiek en geweld spelen nau- welijks een rol, maar vormen wel het decor, aldus de uitgeverij. Clinton zwaait naar de menigte na een wandeling door Londonderry in het gezelschap van burge meester John Kerr en parlementslid John Hume. foto anp Berlijn (dpa/afp/rtr) - Het federale hof in Berlijn heeft gisteren het vonnis vernietigd tegen de Duitse warenhuis afperser Arno Funke, beter bekend als Dagobert. Een rechtbank in de Duitse hoofd stad had Dagobert in maart, op zijn 45e verjaardag, wegens afpersing veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en negen maanden. Het federale hof, het hoogste Duitse gerecht in strafzaken, is van mening dat de rechtbank in eerste instantie niet goed heeft gekeken naar het aantal strafba re feiten dat Dagobert heeft gepleegd. Ook moet beter worden onderzocht in hoeverre Dagobert toerekeningsvatbaar is. Een andere strafkamer van de recht bank in Berlijn moet de zaak opnieuw behandelen. Funke pleegde zes aanslagen, waarbij twee mensen licht gewond raakten en voor miljoe nen marken schade ontstond. Hij perste tussen 1992 en 1994 de warenhuis-ketens Karstadt en KaDeWe af. Die moesten 1,4 mil joen mark betalen om van nieuwe aanslagen verschoond te blijven. Dagobert amuseerde het publiek maandenlang met slimme trucjes waarmee hij steeds weer aan de politie wist te ontsnappen. Zo construeerde hij een op afstand bediend miniatuurtreintje om losgeld op te halen. Een andere keer kwam hij via een putdeksel het nep-losgeld van oud papier ophalen dat de politie had gereed gezet. Hij ontleende ideeën aan de Dagobert-stripverhalen en andere produkties van de uitge verij Walt Disney Pas in april 1994 slaagde de poli tie erin Dagobert, in een tele fooncel in Berlijn, aan te houden. Over zijn verhaal zijn inmiddels twee films^ema&kt en is een boek geschreven. Het' weekblad Der Spiegel riep Dagobert in 1993 uit tot „gangster van het jaar". De verdediging en het openbaar ministerie waren het na de uitspraak van het federale hof eens dat heropening van het pro ces geen hogere straf voor Dago bert hoeft te betekenen. Zuid-Afrika heeft eindelijk zijn 'ifearheidscommissie. Onder lei- üng van aartsbisschop Desmond Tutu moet er schoon schip worden iemaakt. De nervositeit groeit. Door Ben Ackermans Zuid-Afrika is zenuwachtig. Er dreigen turbulente tijden nu de jonge democratie aanstalten maakt met het duistere verle ien af te rekenen. Vooral onder (vroege- te) politici, militairen en veiligheidsmen sen neemt de nervositeit toe. Binnen een paar weken begint de Waarheidscommis sie met een diepgaand onderzoek naar politieke misdaden in de periode van de apartheid. Alle wandaden op dit terrein, begaan tussen 1 maart 1960 en 5 decem- tar 1993, kunnen aan de orde komen. De dood in gevangenschap van de zwarte activist Steve Biko (1977) is een van de meest prominente gevallen. De moord op de com munistische ANC-leider Chris Hani in 1993 het bloedbad in het zwarte woonoord Boi- patong (40 doden in 1992) zijn andere schok kende gebeurtenissen, waarvan - als het goed js- alle details boven water zullen komen. Hetzelfde geldt voor de martelingen waaran net Afrikaans Nationaal Congres (ANC) zijn eigen leden in de jaren tachtig zou hebben blootgesteld in kampen in Angola. Desmond Tutu gaat de Waarheidscommissie voorzitten. Behalve hem heeft de regering- Mandela zestien leden benoemd, zowel zwar ten, blanken als kleurlingen. Verreweg de meesten zijn niet aan een politieke partij gebonden. Tutu wordt algemeen gezien als een onafhan kelijk persoon. De Anglicaanse aartsbisschop bestreed destijds gepassioneerd de apartheid. Maar nu ANC-leider Mandela president is, wordt ook die niet gespaard door zijn collega winnaar van de Nobelprijs voor de vrede. Tutu had binnenkort met pensioen zullen gaan. Maar voor de zaak van de verzoening in Zuid-Afrika is hij toch bereid de kar te trek ken. Het worden twee zware jaren. De Waarheids commissie wil alle details van de mensen rechtenschendingen aan het licht brengen, compensatie toekennen aan de slachtoffers daarvan, en bovendien - en dat ligt het meest gevoelig - beslissen over amnestatie voor de daders. De mogelijkheid van amnestie trok destijds de Nationale Partij (NP) van vice-president De Klerk over de streep in de onderhandelin gen met het ANC over de Waarheidscommis sie. Toch zijn zowel de NP als de Inkatha Vrij heidspartij van Buthelezi bang dat het werk van de lieg en bieg-commissie (zoals rechtse blanken haar noemen) tot een heksenjacht zal leiden. Niet voor niets liep de instelling van de commissie een jaar vertraging op. Wie voor amnestie in aanmerking wil komen, moet al zijn daden opbiechten. Verwacht wordt dat de commissie op die manier 50.000 gevallen te verwerken krijgt. Nu de samenstelling van de commissie door alle partijen is aanvaard, kan de Waarheids commissie snel aan het werk. Begin 1996 moeten de eerste getuigen opdraven. Vanaf dan zal Zuid-Afrika worden geconfronteerd met de ene onthulling na de andere. Onthul lingen die zeer pijnlijk zouden kunnen blijken voor, onder anderen, de voormalige presiden ten De Klerk en Botha. De Klerk is momenteel verwikkeld in een fik se ruzie met Mandela over de arrestatie van generaal Magnus Malan en tien andere hoge officieren. Zij verschijnen vandaag voor de rechter om formeel in staat van beschuldiging te worden gesteld voor de moord op 13 ANC- sympathisanten in de provincie KwaZulu/Natal in 1987. Malan, minister van defensie van 1980 tot 1991, en de zijnen zouden het Inkatha-com- mando dat de moorden pleegde, hebben geïnstrueerd. De generaal zegt onschuldig te zijn. Deze week waarschuwde hij voor grote 'politieke en economische opschudding' in Zuid-Afrika als hij wordt berecht. Het proces moet in januari beginnen. Het zou een voorproefje kunnen worden van een roe rige periode. Londen (rtr) - De vriendin van prins Edward zegt in december haar baan in public relations op om zich voor te bereiden op haar huwelijk met prins Edward, de jongste zoon van koningin Elizabeth. Sophie Rhys-Jones, die al twee jaar met de prins omgaat, heeft haar collega's verteld dat zij opstapt om te voorkomen dat zij haar privé-leven compromitteert. Dit hebben Britse kranten gisteren gemeld. „Sophie (30) zal zich nu toeleggen op de voorbereiding op haar toekomstige carrière als prinses," schrijft The Sun, de grootste boulevardkrant in Groot-Brittannië. „De stap is de sterkste aan wijzing tot nu toe dat het stel gaat trouwen, waarschijnlijk vol gend jaar," voegt de Daily Mirror daaraan toe. Edward (31) heeft de blonde en blauwogige Sophie volgens de persberichten een aanzoek gedaan nadat hij daarvoor het groene licht van zijn moeder had gekregen. De huwelijksaankondiging wordt in het voorjaar verwacht. Buckingham Palace wil de berichten bevestigen noch tegenspreken. „Dit zijn haar zaken," aldus een woordvoerder. Na de mislukte huwelijken van haar drie oudste kinderen, prins Charles, prins Andrew en prinses Ann, is het voor koningin Eliza beth belangrijk dat het volgende huwelijk wel slaagt. „Sophie Rhys-Jones wordt nauwkeurig voorbereid om de prinses te worden die de monarchie moet redden," schrijft de Daily Mir ror. Zij zou volwassener en stabieler zijn dan prinses Diana toen die in 1981 tot de koninklijke familie toetrad. Diana uitte vorige week in een openhartig televisie-interview scherpe kritiek op de manier waarop zij in het paleis is behandeld in de voorbereiding op en tijdens haar huwelijk met Charles. BUITENLAND KORT Parijs - Voor het eerst zet een Frans weekblad duidelijke vraagte kens bij het Franse drugsbeleid, met verwijzing naar het Neder landse. „Heeft Chirac wel gelijk als hij Nederland beschuldigt?" vraagt de kritische, links georiënteerde Événement du Jeudi zich donderdag af in een twee pagina's groot artikel over de irritatie, die de Nederlandse drugssupermarkt opwekt bij de buren. Chir acs kritiek - Nederland is het kruispunt van de distributie - keert zich tegen hem, zo blijkt uit de cijfers van een grootscheepse actie door de Amsterdamse politie in het Paasweekeinde dit jaar. Van de 148 aangehouden harddrugsdealers bleek 80 procent uit Frankrijk te komen om te ronselen voor de grote handelaren in harddrugs. Ten minste de helft van de in Nederland in beslag genomen can nabis komt uit Marokko, via Frankrijk dat zo lek is als een mand je, schrijft het weekblad. Madrid - Een stijging van de temperatuur op aarde met 1 a 3,5 graad en daardoor verhoging van de zeespiegel. Meer kans op droogte en overstromingen: het broeikaseffect veroorzaakt tot het jaar 2100 wezenlijke veranderingen in het klimaat. Dat staat in een rapport van VN-deskundigen, dat gisteren is gepubliceerd op een symposium in Madrid van de Intergouvernementele Groep voor het Bestuderen van Klimaatsveranderingen (IPCC). De wetenschapsbeoefenaren dringen bij de politici aan op beleid om het broeikaseffect tegen te gaan. Voor het eerst stelden de VN-deskundigen onomwonden vast, dat de mens de oorzaak is van de globale opwarming. Jeruzalem - In Jeruzalem is een joodse extremist opgepakt die van plan was de Omar-moskee (de Koepel van de Rots) op te bla zen. Dat heeft de politie donderdag gemeld. De verdachte, de 25- jarige Eyal Kenaan, werd voor verhoor door de politie meegeno men, toen hij dolend door de Oude Stad van Jeruzalem liep met foto's van explosieven op zak, aldus politiewoordvoerder Eric Bar-Chen. Kenaan zei tegen de politie een raket op de moskee te hebben willen afschieten. De moskee, de op twee na heiligste plek van de islam, staat op de plaats van de in het jaar 70 door de Romeinen vernietigde Joodse Tempel en was al eerder het doelwit van joodse extremisten. Londen - Voor het eerst sinds ruim drie eeuwen heeft het Britse staatshoofd een rooms-katholieke kerkdienst bijgewoond. Konin gin Elisabeth, hoofd van de Anglicaanse Kerk, was gisteren aan wezig bij een vesperdienst in de Westminster-kathedraal ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de kerk. De dienst werd geleid door kardinaal Basil Hume, hoofd van de Engelse RK-Kerk. Koning Henry VIII brak in 1534 met de Rooms-Katho- lieke Kerk om te kunnen scheiden. Daarop werd de Anglicaanse Kerk opgericht. Het was het begin van een eeuwenlange vervolging van de rooms-katholieken. Bij de Glorious Revolution in 1688 moest de laatste r.k.-koning, Jacobus II, het veld ruimen voor Willem III. Volgens een wet uit 1701 kan de Britse troon niet worden bezet door iemand die banden heeft met de Kerk van Rome of door iemand die met een „papist" is getrouwd. Cairo - Leden van de Egyptische veiligheidstroepen hebben vol gens de minister van Binnenlandse Zaken Hassan el-Alfi tijdens de parlementsverkiezingen van woensdag kiezers geïntimideerd. El-Alfi kondigde gisteravond aan dat een aantal agenten reeds is geschorst en dat hij anderen wil laten vervolgen. De beschuldigden zouden reclame hebben gemaakt voor kandida ten van de regeringspartij en kiezers hebben geïntimideerd. In een geval verjoeg een agent een kandidaat van een oppositiepartij die zijn stem wilde uitbrengen, met pistoolschoten. Het is voor de eer ste keer dat.de regering erkent dat er bij verkiezingen beïnvloe ding en fraude plaatsvindt. De parlementsverkiezingen leverden een overweldigende zege op voor de Nationaal Democratische Partij (NDP) van president Hosni Mubarak. De partij krijgt waarschijnlijk 80 procent van de parlementszetels. Washington - De Republikeinse voorman in de Amerikaanse Senaat, Bob Dole, heeft gisteren gezegd president Clinton te steu nen in zijn besluit Amerikaanse troepen in te zetten in Bosnië. De Republikeinen hadden zich tot dusverre geen voorstanders getoond van het sturen van 20.000 militairen naar Bosnië in het kader van een vredesmacht. Het parlement van Bosnië heeft gisteren in Sarajevo het vredes akkoord voor Bosnië aanvaard, dat afgelopen week in het Ameri kaanse Dayton door de regionale leiders werd geparafeerd. De aanvaarding door het parlement betekent dat de regering in Sara jevo het vredesakkoord kan ondertekenen. De parlemenstleden stemden niet over het akkoord, maar gaven na twee dagen van beraadslagingen president Alija Izetbegovic het mandaat namens Bosnië-Herzegowina te tekenen op de ondertekeningsceremonie op 14 december in Parijs. Parijs - Moslim-fundamentalisten hebben gisteren opnieuw twee buitenlanders gedood. In de afgelopen twee jaar brachten de radi calen in het land ruim honderd buitenlanders om, onder wie 33 Fransen. Vier gewapende mannen doodden gister op klaarlichte dag in de kasbah in Algiers twee Letse zeelieden. Een stierf ter plekke, de tweede kort na de aanslag in het grote Maillot-ziekenhuis. Een derde zeeman raakte gewond en is overgebracht naar het militai re hospitaal Aind Nadja, aldus het officiële Algerijnse persbureau APS. In Algerije voeren fundamentalisten sinds vier jaar strijd tegen de regering. In die tijd zijn daardoor rond 50.000 mensen omgekomen. Amberg - Een Duitse dronkaard, die zich na een avond doorzak ken te rusten had gelegd tussen spoorwegrails, is ongedeerd gebleven na te zijn overreden door een trein. Dit heeft de Duitse politie meegedeeld. De geschrokken treinbestuurder zag de 25-jarige man te laat om nog te kunnen remmen. Maar toen de gealarmeerde politie de man korte tijd later aantrof, bleek hij niets te mankeren. De boemelaar kreeg een boete omdat hij het treinverkeer in gevaar heeft gebracht. (ADVERTENTIE) U gaat voor de volle 100% voor uw zaak. Dus verwacht Bank begrijpt dat als geen ander, en gaat onmiddellijk voor maken. Dan merkt u precies wat het is om een bank te u hetzelfde van uw bank. Uw accountmanager van de ING u aan de slag. Loop eens bij ons binnen om een afspraak te hebben die net zo ondernemend is als u.

de Stem | 1995 | | pagina 5