Geheim overleg over politie-cao X Ziektewet verdwijnt, maar zieken niet ER Chaos VN-optreden Srebrenica brengt hoorzitting naderbij w 10 m 6t k* trein komt krijgt lekkers, F" Tutu nee Kamer gaat akkoord met winkeltijdenwet Jorritsma zet positie in waagschaal voor NS M 1 I 1 I 1 I I I I I I I I I I 1 J V Weinig doordacht Geen gericht onderzoek naar samenlevingsfraude Clinton moet DE STEM BINNENLAND Kilometerslange files op A7 vanwege blokkades door actievoerende agenten Ziektewet na 65 jaar afgeschaft DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Betere regeling voor oudere wao'ers Man bekent ontucht met 23 jongens m Gerry Adams b< VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 A4 Den Haag (anp) - Wanorde binnen de top van de VN-vredesmacht en grote misverstanden tussen Dutchbat en de Verenigde Naties hebben afgelo pen zomer tot gevolg gehad dat ade quate luchtsteun uitbleef op het mo ment dat de Bosnische Serviërs Sre brenica innamen. Uit antwoorden door minister Voorhoe ve (Defensie) op schriftelijke kamervra gen kwam gisteren het beeld naar voren van een gebrekkige organisatie en on derlinge afstemming binnen de VN. In plaats van massale luchtaanvallen op Servische posities rond de moslim-en clave gaven Navo-toestellen in een laat stadium niet meer dan beperkte lucht steun. Oorzaken voor dit falen zijn volgens de minister de slechte organisatie en onder bemanning op de VN-hoofdkwartieren in Sarajevo, Zagreb en Tuzla. De wanor de leidde er onder meer toe dat het vaak veel te lang duurde voor de hoofdkwar tieren beslissingen namen. De Tweede Kamer reageerde geschokt op de antwoorden van Voorhoeve. Bijna zeker vindt voor de Kerst nog een hoor- ziting plaats waarin de Kamer een aan tal Nederlandse militairen, verbonden aan de VN-staven, nog eens ondervraagt. De coalitiepartijen PvdA, WD en D66 zitten weliswaar niet om zo'n sessie te springen, maar lijken niet dwars te gaan liggen als CDA en GroenLinks aan een hoorzitting blijven vasthouden. De Ka mer neemt dinsdag op dit punt een be sluit. Het debriefingsrapport van Defensie bracht eind oktober al aan het licht dat Duchtbat en het regionale VN-hoofd- kwartier in Tuzla kort voor de val van de enclave een massale luchtmachtaanval van de NAVO verwachtten op een groot aantal Bosnisch-Servische doelen. Zij maakten dit op uit informatie van de VN uit Sarajevo dat er veertig vliegtuigen in de lucht waren en uit de opdracht aan Dutchbat een groot aantal doelen te in ventariseren. Het VN-hoofdkwartier wilde echter niet verder gaan dan luchtsteun wat het ove rigens pas na een derde verzoek van Dut- chbat-commandant Karremans deed. Op dat moment was Srebrenica al bijna ge heel in Servische handen. Voorhoeve zegt in zijn antwoorden dat de Nederlandse regering geen enkele aanleiding heeft aan te nemen dat VN- commandanten Dutchbat de gevraagde luchtsteun bewust onthielden omdat zij van de enclaves afwilden. De internatio nale pers voerde dit in het verleden gere geld op als reden voor de trage reactie van de VN op de verzoeken van Ducht bat. Minister Voorhoeve acht een extra on dervraging van Nederlandse VN-officie- ren niet nodig. Volgens hem ligt met de beantwoording van donderdag alle in formatie op tafel. Hij vraagt zich boven dien af of de VN toestemming zal geven aan de Nederlandse VN-officieren om te verschijnen. Tot op heden heeft de VN dergelijke verzoeken, onder andere in België en Canada, afgewezen. De minis ter denkt dat een afsluitend debat of een besloten zitting met de defensiecommis sie van de Kamer afdoende is om het dossier-Srebrenica te sluiten. De Tweede Kamer gaat er intussen mee akkoord dat Nederland alvast negentig Nederlandse militairen naar Bosnië en Kroatië stuurt om te helpen de komst voor te bereiden van de nieuwe, door de Navo geleide vredesmacht in het gebied. Een deel van deze kwartiermakers ver trekt mogelijk al komend weekeinde. Den Haag (anp) - De korpsbeheerders en de politiebonden pro beren een oplossing te vinden voor de patstelling tussen de po litie en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Gisteravond hebben beide partijen op een geheime plek met elkaar gepraat. Over de uitkomsten was gisteren nog niets bekend. Doel van het overleg is de voor waarden en uitgangspunten van een gezamenlijke studie naar de flexibilisering van de politie vast te stellen. De burgemeesters en de bonden hopen daarmee de an gel weg te nemen uit het cao-con flict. De verwachting is overigens niet dat Dijkstal en de bonden al op heel korte termijn weer aan de onderhandelingstafel zitten. Al lereerst moet worden afgewacht of de minister er mee akkoord gaat de problematiek rond de on regelmatigheidstoeslag uit de cao-onderhandelingen te lichten. Daarnaast staat het nog lang niet vast dat de korpsbeheerders en de politiebonden snel overeen stemming bereiken. De politiebonden hebben inmid dels wel vertrouwen in de goede bedoelingen van de Nijmeegse burgemeester D'Hondt, voorzit ter van het korpsbeheerdersbe raad. Eerder deze week twijfel den zij daar aan omdat een eerste conceptvoorstel over de voor waarden en uitgangspunten van een gezamenlijke studie volgens de bonden nergens op sloeg. De estafettestakingen van de po litie gaan dan ook voorlopig ge woon door. De regio's Gooi-en Vechtstreek (Hilversum), Bra bant-Noord (Den Bosch) en .Friesland (Leeuwarden) zijn van daag aan de beurt voor langduri ge werkonderbrekingen. In Gooi- en Vechtstreek voert de politie een ludieke actie. De ac tievoerders willen extra surveil lance uitvoeren in kleine gemeen ten waar verder bijna nooit poli tie komt. De bonden verwachten dat tweehonderd werknemers in optocht langs die gemeenten trekken. De politie-acties verlie pen gisteren over het algemeen ordentelijk. Alleen in en rond Hoorn hadden vooral automobi listen last van de acties. In de ochtendspits ontstonden tussen Enkhuizen en Hoorn en op de rijksweg A7 kilometerslange files omdat een stuk van de weg werd afgesloten. De bonden hebben inmiddels hun excuses aangeboden voor de ver keerschaos. Kruizinga: „De lan delijke voorzitters wisten niets van die actie af. Zouden we het wel hebben geweten dan zouden we een dergelijke actie ook met een hebben verboden." Aan de acties van gisteren heb ben ruim 2500 politiemensen meegedaan. In Rotterdam legden 1100 dienders het werk neer, in Nijmegen 350, in de kop van Noord-Holland driehonderd en in Hollands Midden vierhonderd. In Zeeland waren vierhonderd politiemensen op de been om mi nister Jorritsma van Verkeer warm en met veel kabaal te ont vangen bij de opening van een nieuwe weg in Oostburg. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat ak koord met de nieuwe winkeltijdenwet. Het aantal koopzonda gen wordt beperkt tot twaalf per jaar. Minister Wijers (Econo mische Zaken) legt zich neer bij die beperking van de zondags opening. De winkels mogen volgens het wetsvoorstel straks zes dagen per week open van zes uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Maar Wij ers verwacht niet dat de winkels straks 'extreem langer' zullen opengaan. „De praktijk in andere landen wijst dat uit. Er treedt wel meer spreiding op." Volgens Wij ers is dat goed voor het milieu. Benzinestations zijn straks vrij zijn om dag en nacht levensmid delen te verkopen. De benzinesta tions hebben nu nog de plicht om na sluitingstijd van de detailhan del hun 'niet-weggebonden arti kelen' achter gesloten deuren te doen. Wijers wilde die praktijk zo houden om oneigenlijke concur rentie voorkomen, maar een Ka mermeerderheid eist dat benzine stations meer vrijheid krijgen. Onder het motto 'twaalf is beter dan 52' schaart de oppositie zich achter het maximum dat de PvdA wil. Daarmee is er een Kamer meerderheid voor het voorstel van de sociaal-democraten. Waarschijnlijk gaat de wet hal verwege 1996 in. Wijers toonde eerder op de dag weinig respect voor het PvdA- plan voor een maximum van twaalf koopzondagen. Hij had meer begrip voor de wens van het CDA en de kleine christelijke partijen om de zondagsopening te beperken. „Die overwegingen van principië le aard begrijp ik. Maar ik kan niet snappen waarom de PvdA acht of twaalf of zelfs 24 koop zondagen centraal wil regelen en de rest decentraal. Je hebt ver trouwen in de lokale bestuurders of je hebt het niet," zei hij. Door Jeroen den Blijker Den Haag - Minister Jorrits ma (Verkeer en Waterstaat) heeft zware politieke druk uitgeoefend op de Tweede Ka Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren in meerderheid in gestemd met een wetsvoorstel van staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) om de ziektewet volgend jaar grotendeels af te schafffen. Daarmee komt (als de Eerste Ka mer ermee akkoord gaat) een ein de aan deze sinds 1930 bestaande regeling die voorziet in een uitke ring voor zieke werknemers. Volgens het wetsontwerp moeten bedrijven hun zieke personeel straks gedurende 52 weken min stens 70 procent van het loon doorbetalen. Wie na een jaar nog ziek is, be landt in de wao. Voor zwangere werkneemsters en oproepkrach ten blijft een collectief gefinan cierde uitkering overeind. Werk gevers kunnen zich tegen het ver zuimrisico particulier verzeke ren. mer om een debat op 11 de cember over haar plannen voor de verzelfstandiging van de NS af te dwingen. Daarbij dreigde ze openlijk de Kamer te zullen passeren. „Dan moe ten jullie me desnoods maar naar huis sturen." De minister zei dat woensdag middag tijdens een overleg met de Tweede Kamer achter gesloten deuren, zo wordt bevestigd van uit diverse bronnen. Inzet van het conflict is het ver zelfstandigingscontract dat Jor ritsma in juni sloot met de NS. Een overgrote Kamermeerder heid van CDA, PvdA en D66, GroenLinks en de SP weigerde tot gisteren deze overeenkomst te bespreken, omdat de minister, ook na herhaaldelijke verzoek, weigert inzage te geven in be langrijke informatie over onren dabele treinlijnen. Het betreft berekeningen van het bureau McKinsey. Jorritsma wil deze cijfers niet vrijgeven, vooral omdat dat haar onderhandelings positie' met de NS over een even tuele exploitatievergoeding voor deze lijnen zou kunnen verslech teren. De NS denkt jaarlijks ruim 200 miljoen gulden nodig te heb ben voor deze lijnen, Jorritsma heeft er niet meer dan 80 miljoen voor over. De Kamer vindt deze cijfers ech ter onontbeerlijk om een goed oordeel te kunnen geven over de verzelfstandigingsplannen, is Jorritsma gisteren verschillende keren duidelijk gemaakt. „Zonder deze cijfers zouden wij een blanco cheque afgeven; we stemmen dan in met een plan waarvan we de financiële conse quenties niet kunnen overzien," aldus een Kamerlid, dat zich openlijk afvraagt of Jorritsma niet meer over moet hebben dan tachtig miljoen gulden. De minister gooide vervolgens haar politieke gewicht in de schaal. Daarbij dreigde ze de Ka mer definitief buiten spel te zet ten. „Ik zou de overeenkomst ge- NEDERLAND SLIBT dicht. Het aantal filemeldingen haalt dit jaar recordhoogten. Dagen dat er meer dan vijftig files per daq kunnen worden geregistreerd, zijn geen zeldzaamheid. In de afgelopen jaren hebben veel plannen om verandering in de onhoudbare situatie te brengen, het daglicht gezien. Spits- vignetten, tolpleinen en rekening rijden. Het zijn slechts enke le voorbeelden uit het rijke arsenaal aan luchtballonnen die vooral onder het bewind van ex-minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat zijn gelanceerd. Slechts het door toenmalig minister Smit-Kroes gepresenteer de idee van rekening rijden is als serieuze mogelijkheid over eind gebleven. Nu nog houdt de politiek zich bezig met het enigszins reële plan. De rest is op de steeds groter wordende vuilnishoop van mislukte voornemens terecht gekomen. De werkgeversvereniging VCO-NCW heeft gemeend zich in de onoverzichtelijke discussie over het fileprobleem te moeten mengen. De werkgevers vinden dat bedrijven hun werkne mers minder autokostenvergoedingen moeten geven. Dat kan helpen om de files te verminderen, is het oordeel van de werk geversvereniging. Op het plan valt nogal wat af te dingen. Het is om diverse re denen niet in te schatten of de voorgstelde maatregelen tot een substantiële vermindering van het autoverkeer leidt. De Nederlander eet bij wijze van spreken nog liever iedere dag spaghetti dan zijn heilige koe te laten staan. Forse verhogingen van de benzinperijs hebben evenmin tot het gewenste effect geleid. Sterker nog: het zich alsmaar uit breidende wagenpark wordt alleen maar luxer. De suggestie van de werkgevers dat dan vaker van het open baar vervoer gebruik wordt gemaakt, is evenmin reëel. Door de vele bezuinigingen is de kwaliteit in die sector zienderogen achteruit gehold. De problemen bij de Nederlandse Spoorwe gen zijn niet zomaar ontstaan. Wie buiten de Randstad op het openbaar vervoer is aangewezen, weet dat hem een dagelijk se marteltocht te wachten staat. Dat uitgerekend de werkgevers voorstellen om het mes in de reiskosten te zetten is niet toevallig. Het levert ze in ieder geval financieel voordeel op. Kortom, een idee met een luchtje en weinig doordacht. Den Haag - Dankzij PvdA-kamerlid Karin Adelmund krijgen cir ca vijfduizend wao'ers die op 1 augustus 1993 vijftig jaar of ouder waren en die bij herkeuring worden goedgekeurd, een betere uit kering dan de bijstand. De Tweede Kamer nam gisteren met een ruime meerderheid het voorstel van Adelmund aan om deze groep een uitkering te geven van 70 procent van het wettelijk minmumloon, met toeslagen van 20 of 30 procent afhankelijk van de gezinssituatie. Roermond - Een 32-jarige man uit de gemeente Venlo heeft be kend vanaf 1982 tot oktober dit jaar 23 minderjarige jongens in en rond Venlo seksueel te hebben misbruikt. Na aangifte van twee slachtoffers werd de man begin oktober aangehouden. Tijdens het onderzoek deden nog 21 andere slachtoffers aangifte van seksueel misbruik door de man. De leeftijd van de slachtoffers varieert van acht tot zestien jaar. De A7 tussen Enkhuizen en Hoorn was gisteren enkele uren gestremd vanwege acties van ontevreden politie-agenten. Lange files wa ren het gevolg. foto anp woon per 1 januari kunnen laten doorgaan. Dan moeten jullie me desnoods later maar naar huis sturen." De coalitiepartijen besloten ver volgens te zwichten voor de druk van de minister en het plan als nog te bespreken, op 11 decem ber. Jorritsma heeft zoveel haast met de bespreking van het NS-con- tract omdat de spoorwegen al eerder was beloofd dat de over eenkomst per 1 december zal in gaan. De Kamer moet er wel officieel mee instemmen. In een brief aan de Tweede Ka mer schreef Jorritsma vorige week nog dat in overleg met de concerndirectie van de NS is be sloten, deze datum te veranderen in 31 december. In de brief zegt Jorritsma verder toe dat pas lijnen worden ge schrapt na overleg met de lokale overheid. Ook de Tweede Kamer zal daarover uiteindelijk een oor deel moeten geven. VERVOLG VOORPAGINA De Amsterdamse sociale dienst heeft een methode ontwikkeld om zulke samenlevingsconstruc ties te ontrafelen. Hierbij wordt intensief samenge werkt met andere instanties. Alle rayonkantoren van de gemeente lijke sociale dienst in Amsterdam zullen in het vervolg de beproef de methode toepassen. Tot op heden is nog geen gericht onderzoek gedaan naar de wer kelijke omvang van samenle vingsfraude. Hieronder valt: samenwonen van ex-partners met een uitkering, meerdere cliënten op één woon adres, onderverhuur van de wo ning aan derden. Het Instituut voor Toegepast So ciologie in Nijmegen heeft eind '93 bekend gemaakt dat eenderde van de vermoedens van sociale fraude betrekking heeft op sa menlevingsfraude. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek komt voor wat betreft sa menlevingsfraude uit op elf pro cent van de opgespoorde fraude in de sociale zekerheid. Dit is een cijfer uit het overzicht van 1994. CBS-onderzoeker F. Kerkvliet voorziet voor dit jaar een stijging van het aantal aantoonbare vor men van samenlevingsfraude 'met enkele procenten'. Het CBS sluit niet uit, dat van een kwart van de opgespoorde fraudegevallen in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners niet bekend zijn bij het onderzoeksin stituut. Ook het CBS durft geen schatting te maken van de omvang van sa menlevingsfraude. De toename van het aantal opge spoorde zaken heeft volgens het onderzoeksinstituut vooral te maken met verbeterde recherche methoden en betere uitwisseling van gegevens tussen belasting dienst en uikeringsinstanties, zo als sociale diensten en bedrijfs verenigingen. Op verzoek van het ministerie van Sociale Zaken gaat het CBS met ingang van volgend jaar de gegevens over samenlevingsfrau de apart registreren. (ADVERTENTIE) Gaat u met de trein Sinterklaas cadeautjes kopen in de stad? Loop dan ook even binnen bij Warenhuis de Bijenkorf. Want speciaal voor treinreizigers ligt er gratis een heerlijk, royaal stuk gevulde speculaas klaar. Op vertoon van uw geldige treinkaartje of uw NS-abonnement. En tegen inleve ring van deze (ingevulde) bon. Alle vestigingen doen mee: Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindhoven, Rotterdam ën Utrecht. Deze actie loopt tot en met 5 december en zolang de voorraad strekt. Maximaal 1 stuk gevulde speculaas per persoon. Vul hier uw gegevens in: Naam: I Postcode: IVlet deze bon en uw treinkaartje gratis gevulde speculaas bij de Bijenkorf A We gaan ervoor. UB mJ Door Harry Coerver en Pieter Willemsen VAN EEN overwinningsroes bij de regeringspartijen was deze week geen sprake toen de Tweede Kamer akkoord ging met het opheffen van de ziektewet. Er zijn teveel on zekerheden over de negatieve effecten voor de zwakke groepen in de samenleving. Vooral de PvdA moest een paar keer flink slikken voor dat ze instemde met dit diep ingrijpende kabinetsvoorstel. De dwang van het regeerak koord overheerste het debat. Het was voor de PvdA en D66 buigen of barsten. Niet in stemmen met het afschaffen van de ziektewet stond gelijk met een kabinetscrisis. De Kamer bleek zo weinig vertrouwen te hebben in de goede afloop dat staatssecre taris Linschoten een lange reeks beloften moest doen. Linschoten zal erop toezien dat werkgevers hun perso neel niet te streng selecteren op gezondheid, dat niemand onverzekerd blijft tegen ziek te, dat er een einde wordt ge maakt aan aanstellingskeu ringen en dat het aantal flexibele arbeidscontracten niet hand over hand toe neemt. Vriend en vijand zien allang aankomen dat er op al deze punten grote ongelukken zul len gebeuren. Maar de rege ringspartijen, met handen en voeten gebonden aan het re geerakkoord, zetten hun zor gen niet om in wijzigings voorstellen. Werkgevers zijn creatief ge noeg om wegen te vinden om minder gezonde mensen bui ten de poort te houden, wat het kabinet ook verzint. Dat is nu ook het geval. De werk gever loopt sinds vorig jaar al een financieel risico (twee of zes weken doorbetalen van het loon). Dat risico wordt volgend jaar aanzienlijk groter, namelijk een jaar. De werkgever kan zich verze keren tegen het risico van loondoorbetaling voor zieke werknemers. Maar dan nog heeft hij financieel belang bij een gezond personeelsbe stand. Bedrijven met weinig verzuim betalen een lagere verzekeringspremie. Het CTSV (College van Toe zicht Sociale Verzekeringen) heeft drie onderzoeken ver richt, waaruit blijkt dat deze effecten zich inderdaad nu al voordoen bij het eigen risico van twee of zes weken. Ook vreest het CTSV dat deze ef fecten nog veel sterker zullen worden na afschaffing van de ziektewet. Bovendien gaan werkgevers vaker een beroep doen op flexibel personeel. Bij dat soort personeel loopt de werkgever niet het risico op te draaien voor doorbetaling van het loon bij ziekte. Flexi bele arbeidscontracten bie den werknemers minder ze kerheid dan vaste contracten. De politieke partijen in de Kamer zien dat gevaar, maar stellen er alleen maar half bakken maatregelen tegen over. Zo moet Linschoten de Kamer over een half jaar ver tellen of werkgevers door de afschaffing van de ziektewet inderdaad vluchten in de flexibele arbeid. Is dat het geval, dan zouden er maatre gelen moeten komen. Hoe de Kamer tegen die tijd dat wil repareren, is volstrekt ondui delijk. Het is zelfs zeer de vraag of reparatie überhaupt mogelijk is. En zo schuift de Kamer een probleem voor zich uit. Van hetzelfde laken een pak zijn de aanstellingskeuringen. Daarover heeft de Kamer af gesproken dat die verboden worden als werkgevers en werknemers niet zelf beslui ten om die af te schaffen. Maar ook hier doemt het vol gende probleem al weer op. Zonder aanstellingskeurin gen kan de werkgever andere maatstaven gaan aanleggen om personeel zodanig te se lecteren dat hij weining met ziekte te maken krijgt. Wat te zeggen van een werkgever die alleen nog jonge werknemers aanstelt? En ook dat effect wil eigenlijk niemand. Nu zelfs het lange ziektever zuim al met 23 procent is ver minderd, is het zeer de vraag of de negatieve gevolgen van het opheffen van de Ziekte wet niet groter zullen zijn dan de positieve. Niet voor niets hield PvdA-Kamerlid Karin Adelmund zich opval lend stil tijdens het debat. Paul Rosenmöller van Groen Links concludeerde trefzeker dat de Kamer met de ziekte wet 'weer een zenuw van het regeerakkoord te pakken heeft'. Met de afschaffing van de Ziektewet kan de politiek niet het ziek worden van mensen afschaffen. De be doeling van de nieuwe regels is het ziekteverzuim zoveel mogelijk terug te dringen. Werkgevers krijgen er een groot belang bij het ziekte verzuim van hun werknemers laag te houden. Om dat te be reiken zullen ze allerlei maatregelen nemen. Er zal niet alleen opgelet worden bij het aanstellen van nieuw personeel. Ook de ar beidsomstandigheden in het bedrijf gaan onder de loep. De afgelopen tijd is het ziek teverzuim al drastisch terug gelopen, omdat de werkgever financieel verantwoordelijk is geworden voor het doorbe talen van loon tijdens de eer ste zes weken (kleine bedrij ven twee weken) van ziekte. Het is zeer de vraag of het ziekteverzuim verder terug gedrongen wordt door de werkgever voor een heel jaar verantwoordelijk te maken. PESTEM 'Wij yan onze redactie buitenland Belfast - President Clinton tfoord-Ierland gisterenopgero leggen en een eerlijke dialoog i aan een kwart eeuw sectariscl Tijdens het bezoek aan Belfast werd de president warm begroet door de bevolkingsgroepen. Hij roemde het Brits-Ierse vredesini tiatief en riep de bevolking op te verhinderen dat katholieke en protestantse guerrillagroepen het schip van de vrede" tegenhou den. Clinton loofde nog de Britse premier Major en zijn Ierse ambt genoot Bruton voor hun pogingen duurzame vrede in Ulster te bereiken. Clinton moedigde de rivaliseren de Noo'rdierse katholieken en protestanten aan de moedige stap naar de vrede te zetten. „Wij laten jullie niet alleen", beloofde hij tijdens het eerste bezoek van een Amerikaanse president aan de Britse provincie op het Ierse eiland. „Een eerlijke dialoog is geen overgave, maar een bewijs van kracht en gezond verstand. Door gaan van een bestand naar een blijvende vrede is bewijs van gezond verstand," zei Clinton tegen katholieken en protestan ten. Ruim 50.000 mensen juichten de president gisteravond toe bij f een speciale ceremonie voor hei aanknippen van de kerstverlich ting in Belfast. Gevoelens Aan het einde van een voor veel Noordieren zeer gedenkwaardige dag moesten zelfs extreme leiders toegeven dat het presidentiële bezoek positieve gevoelens had losgemaakt. „Dit kan de atmo sfeer veranderen en bijdragen aan het optimisme," sprak Gary McMichael, de meestal op de ach tergrond opererende leider van de Ulster Democratie Party. Dezt partij geldt als een politiek uit hangbord van de protestantse Den Haag (anp) - Een van de bel vredesproces, de katholieke leide bezoek aan Nederland. De polit: persconferentie in Amsterdam gedeeltelijk autobiografische boe Adams is tijdens zijn eendaagse Geus in Breda. Volgens een woon politici op het programma. De achttien verhalen in De Straa Ierland. Adams vertelt over mer gaat onder uitzonderlijke spanni welijks een rol, maar vormen wel Zuid-Afrika heeft eindeli Waarheidscommissie. One ding van aartsbisschop D Tutu moet er schoon schi] gemaakt. De nervositeit g Door Ben Ackermans Zuid-Afrika is zenuwachtig, turbulente tijden nu de jonge aanstalten maakt met het dui den af te rekenen. Vooral one re) politici, militairen en veili: sen neemt de nervositeit toe. paar weken begint de Waarhe sie met een diepgaand onde' politieke misdaden in de peri apartheid. Alle wandaden op begaan tussen 1 maart 1960 e ber 1993, kunnen aan de orde De dood in gevangenschap va: activist Steve Biko (1977) is een prominente gevallen. De moord munistische ANC-leider Chris I en het bloedbad in het zwarte w< patong (40 doden in 1992) zijn a kende gebeurtenissen, waarvan - ■s- alle details boven water zi Hetzelfde geldt voor de martelii het Afrikaans Nationaal Congre U gaat voor de vol u hetzelfde van uw bai

de Stem | 1995 | | pagina 4