Massa-ontslag bij defensie op komst échtste Wereldaidsdag in teken van bestrijding en allochtonen Blokkade-actie tegen Shell 'Ziekenverzorgster Martha was geen engel' Vier keer moord voor 'Engel des Doods' Schoolreglement van Gij sen ingetrokken door Wiertz Politieman schoot zichzelf dood met zijn dienstwapen Onderzoekers zien geen kwaad in hormonenvlees JOVD steunt Dijkstal in schrappen 'artikel 23' rtje: Daan Oenkelen uit steenkolenhandelaar'. pESTEM BINNENLAND A3 Bevelhebber der landstrijdkrachten Couzy: 4Er gaan nu echt klappen vallen' Flippo's zijn voor monteur geen ramp Recordbedrag schilderij Karei Appel Terpstra: steeds meer en zwaarder illegaal vuurwerk EMBER 1995 A2 rittannië en ?wolking Ierland: en vrijdag Ierland, Wales en zaterdag tijd tot tijd mogelijk ook a op zaterdag van 8 graden in tot 13 in Ier- 5' in t-Engeland ers, va vrijdag Maxima pend [eland Luxemburg: Vrijdag bewolkt en droog, 't enkele opklarin- met maxima van de Ardennen tot 5 gra- n end g ook uder kust. de en met lee 'elden een op ld en van Midden-Frankrijk: it zon. In Bretagne, en in Normandië ;n en vooral vrijdag bui. In de oostelij- artementen kans mperatuur uit 3 graden in de Jura tot 13 in Bre- nnkrijk: Flinke perio- zon. Vooral vrijdag in :en nog wolkenvelden, j de meeste plaatsen iiddagtemperatuur van i in de buurt van Cler- irrand tot plaatselijk de voet van de Pyre- Rustig weer met flin- ige perioden, maar in den ook wolkenvelden. Middagtemperatuur kust tussen 15 en 18 Droog en zonnige in de nacht en och- atselijk mist. Middag- tuur in het binnenland graden, langs de Golf caje en de Costa's ten van Benidorm rond 14 de kusten in het oosten he Eilanden: Wisse- volkt en kans op een elijk met onweer. Mid- leratuur rond 22 gra- en Ibiza: Wisselend en enkele fikse buien, onweer. Middagtem- ongeveer 16 graden, 'erioden met zon en het zuiden enkele nogelijk met onweer; jk veel neerslag. Met de Po-vlakte kans op land en Kreta: Half tot iwolkt en vrijdag voor- t zuiden en op Kreta, ook elders, enkele onweersbuien, d: Overwegend en nevelig of mistig et lokaal wat lichte 1, mogelijk ook ijzel. >p enkele plaatsen wat and: Flink wat zon en naar in het noorden jk mist of laaghangen- king. Middagtempera- 2 graden aan de nk van het Alpenmas- in de zuidelijke kan- jk: Perioden met zon, iet noorden en vrijdag in het oosten wolken- Overwegend droog. "ELEFOONTJE lletje bellen we een ersoon. Zijn of haar n het telefoonnummer Een 2 in het nummer ir de letter A, B of C etc. n we? 2-3-8-0-2-2-2-8 |en van gisteren: am: ia!: 1. Advies; 7. tapir; 8. rent; 10. krijt; 11. Visser; 2. Dorst; 3. inkeer; 4. son ic; 6. appelsap; 10. kras; MnoqeS uba doi 'uaAoqs>|U!i iue|d VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 Utrecht (anp) - Wereldaidsdag vindt vandaag voor de achtste keer plaats. In de hele wereld wordt stil gestaan tij deze dodelijke ziekte. Terwijl in jfederland minder mensen zijn be imet met hiv, het virus dat aids ver oorzaakt, dan jaren geleden was ver dacht, grijpt de ziekte in de rest van je wereld fors om zich heen. De wereldgezondheidsorganistie WHO schat dat meer dan 4,5 miljoen mensen aids hebben. Meer dan twintig miljoen mensen hebben hiv. Vooral Afrika is zwaar getroffen. In onderzoekscentra in de hele wereld wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van een vaccin tegen de ziekte en genees middelen. Stapje voor stapje gaat dit, maar op het moment moeten aidspatiën- ten genoegen nemen met middelen die het verloop van de ziekte iets kan rem men. Veilig vrijen, goed bloed en schone spuiten kan er voor zorgen dat aids zich niet verder verspreidt. Utrecht staat dit jaar in Nederland cen traal bij de activiteiten rond Wereldaids dag. Minister Borst zal een reactie geven op het eindadvies van de Nationale Com missie Aidsbestrijding (NCAB). De orga nisatie pleit onder meer voor eerdere toelating van geneesmiddelen op de markt, voortzetting van voorlichtings campagnes en concentratie van de ken nis en behandeling van aids in een aantal ziekenhuizen en verpleeghuizen. Op Wereldaidsdag gaat ook een groot schalige publiekscampagne voor Turken en Marokkanen van start over aids. In de campagne wordt zowel aandacht ge vraagd voor het voorkomen van de ziek te als voor het omgaan met mensen met aids en hiv. Volgens gegevens van het ministerie van Volksgezondheid in Ma rokko hebben 290 Marokkanen aids en zijn er naar schatting 7000 besmet het hiv. Ongeveer 13 procent van de besmet te Marokkanen woont in het buitenland. Hoeveel Turken en Marokkanen in Ne derland geïnfecteerd zijn, is niet bekend. De overheid in Turkije gaat er van uit dat 412 Turken aids hebben en dat er naar schatting 20.000 mensen met hiv zijn geïnfecteerd. Sinds het uitbreken van de epidemie, begin jaren tachtig, hebben 3734 mensen in Nederland te ho ren gekregen dat ze aids hebben. Het gros van hen is al overleden. Ongeveer 8000 mensen zijn besmet met hiv. Door Arnold Mandemaker Den Haag - Er gaan op grote schaal gedwongen ontslagen val len onder het beroepspersoneel van defensie, zowel militairen als burgers. Dat vreest luitenant-generaal H. Couzy, de bevel- lebber van de landstrijdkrachten. Hij maakt de vergelijking net de vliegtuigindustrie en de scheepswerven, waar duizen den banen geschrapt worden. Dat er bij defensie banen ver dwijnen als gevolg van de in krimping van de krijgsmacht, is al langer bekend. Maar dat er ook zeer veel ge dwongen ontslagen moeten val len, is nog niet eerder uitgespro ken. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie bevestigt desgevraagd dat gedwongen ont slagen de komende jaren onver mijdelijk zijn. Couzy constateert in een bijdrage aan de Legerkoerier, een blad dat wordt uitgegeven door het minis terie van Defensie, dat de terug gang van beroepspersoneel 'mooi op schema ligt'. „Zijn we daar blij mee," luidt zijn retorische vraag. „We praten hier wel over mensen die vele jaren van hun leven aan de landmacht hebben gegeven en daarvan - vaak met hart en ziel - deel uitmaken. Hen uit die we reld losmaken is soms heel pijn lijk, als een operatie zonder ver doving. Zélfs als er een redelijke oplossing bestaat bij een ander ministerie of in de burgermaat schappij. Het is een wrange voor uitblik, maar er gaan, vrees ik, nu icht klappen vallen. Net als in de rliegtuigindustrie en bij scheeps- ferwijl hij op weg was om een collega op te halen voor de avondsurveillance, liet de poltie- man dinsdagavond aan de meld kamer weten dat hij een Duitse auto achtervolgde. De bestuurder daarvan had volgens hem een stopteken genegeerd. Voordat het mobilofooncontact wegviel, gaf de brigadier de eer ste letters en cijfer door van het kenteken van de auto waar hij achteraan zou rijden. Na het ver breken van het radioconcact gin gen collega's van de brigadier hem zoeken. Ze vonden hem bij de dienstauto, net over de grens met Duitsland. Hij was op dat moment al overleden. Uit een reconstructie blijkt onder andere dat de achtervolging niet plaatshad. Zo klopte route die de politieman via de mobilofoon Roermond (anp) - Bisschop Wiertz van Roermond heeft het omstreden schoolregle ment voor het bisdom Roer mond ingetrokken dat zijn voorganger Gijsen in 1987 had uitgevaardigd. Met ingang van 1 januari geldt ook in het bisdom Roermond het algemeen reglement voor het katholieke onderwijs, zoals in de zes overige bisdommen, waarvan de uitvoering is opgedragen aan de Nederlands Katholieke Schoolraad (NKSR). Bisschop Wiertz heeft dit giste ren aan de rk-scholen en de gees telijken in zijn diocees meege deeld. Naar zijn mening is er in de steeds sterker geseculariseer de samenleving geen plaats meer voor de - veelal ongewilde - te genstelling tussen de bisschop en veel katholieke scholen in Lim burg, be overgrote meerderheid van de katholieke scholen in Limburg wees het strenge reglement van bisschop Gijsen af. Zij waren daardoor geen officieel erkende katholieke onderwijsinstelling meer. Wel hielden ze zich aan het mglement van de overige bis schoppen. Bisschop Wiertz zegt de zorgen ven zijn voorganger Gijsen voor katholiek onderwijs wel te delen, maar in alle eerlijkheid moet ik Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zegt in een reactie: „Couzy heeft hiermee willen aangeven dat het nu echt serieus wordt. Dat er gedwongen ontslagen zullen vallen." Hoeveel mensen de laan uit moeten, kon de woordvoerder nog niet zeggen. Jan Witvoet, vice-voorzitter van de militaire vakbond VBM/LKV, deelt de vrees van Couzy: „Voor 1996 verwacht ik nog niet al te grote problemen, maar die komen wel vanaf 1997. Ik denk dat er dan gedwongen ontslagen zullen vallen voor 1000 tot 1500 men sen." Witvoet, eerste onderhandelaar namens de bonden over de ar beidsvoorwaarden voor 1996, heeft geprobeerd vast te laten leggen dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. „Maar dat is niet niet gelukt. Defensie wilde niet verder gaan dan de af spraak dat een overtollige werk nemer één vervangende functie krijgt aangeboden. De man die dat niet accepteert, gaat over het hek." De vakbondsman zegt dat binnen het defensiepersoneel grote onge rustheid leeft: „Er is angst voor de toekomst. Men vreest de onze kerheid." Ongeveer dertig actievoerders van Milieudefensie hebben giste ren het Shell-benzinestation aan de rijksweg A4 (Amsterdam-Den Haag) ter hoogte van Nieuw-Vennep geblokkeerd. Zij protesteer den tegen de aanwezigheid van Shell in Nigeria, waar in Ogoni- land grote gebieden door de oliewinning sterk verontreinigd zijn. Milieudefensie houdt Shell verantwoordelijk voor die vervuiling en eist dat de maatschappij die verontreiniging opruimt. De actievoerders ketenden zich vast aan olievaten, waarop doods koppen waren geschilderd, en blokkeerden zo de in- en uitrit van het benzinestation. Ze hingen een 25 meter lang spandoek bij het benzinestation op, waarmee ze hun eisen onderstreepten. 'Shell, stop je smeerboel in Nigeria', stond erop. Rond vier uur in de middag beëindigden de activisten de blokkade. Losser (anp) - De 39-jarige brigadier van politie G. Weustenenk uit Losser die dinsdag overleed aan de gevolgen van een schot- vond, blijkt zichzelf met het dienstwapen door het hoofd te kebben geschoten. Onderzoek van het gerechtelijk laborato rium in Duitsland heeft dat gisteren uitgewezen. doorgaf niet met weg die hij wer kelijk reed. Daar komt bij dat een getuige op het moment van de zo genaamde achtervolging in het grensgebied een Nederlandse po litiewagen zag die met normale snelheid reed. Van een achtervol ging was volgens die verklaring geen sprake. De politie stelde ook vast dat op de plaats waar zij de brigadier vond, één schot viel. Rechercheurs troffen er een huls van een patroon aan waarvan het type en kaliber overeenkomt met de munitie van het politiewapen. Het gerechtelijk laboratorium in Duitsland heeft vastgesteld dat de brigadier het wapen tegen zijn hoofd hield toen hij schoot. De politie onderzoekt nu de achter grond van de zelfmoord. Voor de collega's van de brigadier komt die als 'een volslagen verrassing'. echter vaststellen dat de invoe ring van dat reglement niet goed heeft uitgepakt'. VERVOLG VOORPAGINA Een wasmachinemonteur uit Breda stoort zich helemaal niet aan de flippo's in wasmachines. „Een ramp? Nee, absoluut niet, het is gouden handel voor ons. Laatst trof ik een wasmachine aan met veertig flippo's in de slang. We vragen zeventig gulden om ze er uit te halen, dus dat tikt lekker aan." Ook voor F. Tim mermans van Wasko Service in Gilze leveren de flippo's veel werk op. Hij rukt meerdere ma len in de week uit om flippo's uit wasmachines te peuteren. „Voor de klant is het wel sneu, maar voor ons is het natuurlijk niet vervelend, het brengt werk en dus geld binnen. Maar om te spreken van gouden handel, vind ik ook weer wat overdreven." Niet alleen de flippo's leveren de monteurs werk op. „Laatst trof ik nog een droger aan vol kleine au tootjes," aldus H. Verschoor, me de-eigenaar van Wasmachines Van Rooij. Door Madeleen Wesseling (anp) Delfzijl - De 42-jarige Martha U., ver dacht van het doden van negen bewo ners in het Verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl, was geen 'Engel des Doods'. Zij handelde waarschijnlijk niet uit mede lijden met haar patiënten. Zij prikte ze dood met insuline mogelijk uit frustra tie over hun gelukkig familieleven. Er is geen absolute zekerheid dat er niet meer dan negen mensen door haar toedoen gestorven zijn. Bovendien: deze negen wa ren redelijk gelukkige mensen en geen vol strekt demente bejaarden. Het jongste slachtoffer was een vrouw van 56 jaar. Dit stellen directeur B. Kuiper en de arts A. van Os, hoofd van de behandel- en consulta- tiedienst van Vliethoven. Ze praten zorgvul dig en genuanceerd over het onderwerp. „We willen haar niet zwart maken, maar niemand is gebaat bij leugens. Op het ko mende proces moet de waarheid toch naar buiten komen," aldus de directie. Een waarheid die, in de ogen van leiding en personeel binnen Vliethoven, misschien an ders ligt dan tot nu toe békend werd. Het verhaal van aan de ene kant een hardwer kende Martha, die haar bijbelse naam als zorgvolle, drukke huisbestierster eer aan deed. Van Os: „Ze werkte hard als ziekenverzorg ster. Al ruim twintig jaar. Zij had een inten sief contact met de bewoners en hun familie. Ze was deskundig en deed er ook alles voor om zo gezien te worden. Artsen deed ze ver steld staan met haar 'medische' kijk op de mensen. Zo wist ze precies te vertellen wan neer iemand zou overlijden. Dan was ze de steun en toeverlaat voor familie en nabe staanden. Nu, achteraf, begrijp ik waarom ze dat wist." Maar het verhaal van de ijverige Martha heeft, volgens Kuiper en Van Os, ook een andere kant. Kuiper: „Haar negen slachtof fers, waren voor zover wij dat kunnen be oordelen, gelukkig, ondanks hun situatie. Sommigen hadden een man of vrouw die twee keer per dag op bezoek kwam. Of fami lie en vrienden met wie ze de dagen rustig, vreedzaam en gelukkig doorbrachten." „De verhalen dat zij uit medelijden zwaar zieke en sterk demente bejaarden uit hun lijden hielp, kunnen wij niet onderschrijven. De negen waren niet allemaal diep dement, varieerden in leeftijd tussen 56 en 92 jaar en hadden allemaal een hechte familieband. Omdat er méér van die bewoners waren met dezelfde overeenkomsten zouden er ook méér door toedoen van Martha gestorven kunnen zijn. Maar dat valt niet meer te be wijzen. Daarover kunnenw wij helaas geen absolute zekerheid verkrijgen," aldus Van Os. De officiële onderzoeken naar de verdachte sterfgevallen in Vliethoven begonnen pas aan het eind van de zomer. Toch had vooral arts Van Os, zelf pas een jaar werkzaam in Vliethoven, al in mei twijfels rond de dood van een bewoonster. „Een 56-jarige vrouw overleed op een, voor mij, niet normale ma nier. Sectie en het rapport van de lijkschou wer echter wezen op een natuurlijke dood. Toch bleef ik met een raar, naar gevoel zit ten. In augustus overleed een 87-jarige man, precies op dezelfde vreemde, ongrijpbare manier." „Weer leek het aanvankelijk een normale dood. Tot de uitslagen van het bloedonder zoek kwamen: er was insuline ingespoten bij een niet-diabetes patiënt. De dood van de vrouw werd onderzocht en daarna andere, soortgelijke sterfgevallen. Justitie nam de zaak serieus. Begin september werd Martha aangehouden en bekende negen gevallen. Of er meer slachtoffers zijn valt uit de dossiers niet op te maken," aldus Van Os. Martha wacht in het Huis van Bewaring in Zwolle op haar proces. Ze is inmiddels ont slagen door het verpleeghuis. Wegens het 'geschonden vertrouwen'. „Ik vind dat ze voor moord veroordeeld moet worden. Dit lijk me in strijd met alle regels," zegt Kuiper zacht. De rust in het verpleeghuis is, na alle com motie, inmiddels teruggekeerd. Niemand is vertrokken, de aanmeldingen lopen gewoon door. Sommige personeelsleden en nabe staanden maken nog gebruik van de hulp van psychiaters en psychologen in het cri sisteam. De regels rond medicijnverstrek king bleven hetzelfde. Kuiper: „Ook zieken- verzorgsters mogen insuline spuiten. Maar niet op de manier als Martha." Door Madeleen Wesseling (anp) Leeuwarden - De 42-jarige ziekenverzorgster Martha U. uit het Groningse Farmssum, die heeft bekend negen men sen in het verpleeghuis Vliet hoven in Delfzijl te hebben doodgespoten met insuline, wordt beschuldigd van vier gevallen van moord. Het openbaar ministerie in Gro ningen, waar de vrouw met de bijnaam 'Engel des Doods' op 7 december terecht staat, heeft uit de negen gevallen vier zaken ge kozen, zo bleek deze week. Voor iedere bewezen moord kan de vrouw twintig jaar cel krijgen. Of het zover komt is, volgens haar advocaten, de broers W. en J.Anker uit Leeuwarden, nog maar de vraag. „Ik heb zelden een strafzaak ge zien waarbij de keuze tussen straf en/of maatregel (tbs) zo moeilijk zal zijn," aldus mr. W. Anker. Martha U. werd in sep tember aangehouden nadat in het verpleeghuis, waar zij meer dan twintig jaar werkte, mensen onder verdachte omstandighe den waren gestorven. Later be kende zij negen mensen te heb ben gedood. De vrouw zou uit medelijden en mededogen met Een bewoonster van het verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl. FOTO ANP de bewoners hebben gehandeld. Dit gaf haar de bijnaam 'Engel des Doods'. Die naam kregen ook de vier verpleegsters in We nen, die een paar jaar geleden 42 oude, hulpbehoevende zieken hadden gedood. Ook deze ver dachten in de grootste rechts zaak ter wereld over dit onder werp, hadden verklaard hun pa tiënten uit medelijden aan hun einde te hebben geholpen. Zij kregen langdurige gevangenis straffen wegens moord. De commotie rond de Vlietho- ven-affaire was deze zomer enorm. Zowel bij nabestaanden van de slachtoffers, als bij per soneel en patiënten. De beroeps organisatie van de verpleging NÜ'91 keurde de handelwijze van de vrouw af. Minister Borst (Volksgezondheid) zei zich wel de worsteling van de vrouw met het lijden van haar patiënten goed te kunnen voorstellen. Ver pleegkundigen zijn immers vaak zeer intensief en emotioneel bij hun patiënten betrokken. Toch bestaat er twijfel of 'mede dogen' wel het enige motief was voor Martha die 'haar' patiënten met insuline doodspoot. Over die achtergronden en mo tieven willen de gebroeders An ker niet praten. W. Anker: „Martha is inmiddels zeven we ken lang psychiatrisch onder zocht. Niet in het Pieter Baan- centrum. Daar zou zij totaal niet passen bij de populatie, die toch veel hardere mensen kent. Maar mede op ons verzoek in een 'ge woon' psychiatrisch ziekenhuis. Over de conclusies daarvan kunnen we nu nog niets zeggen. Dat komt wel bij de rechter." Ook over het bewijs valt, vol gens hem, nog veel te praten. Justitie legt de vrouw moord ten laste, maar subsidiair de poging tot moord op de vier. „Het OM wil duidelijk voor twee ankers gaan liggen. Dat is zo gek nog niet. In sommige gevallen is de patiënt niet meteen overleden na de insuline-injectie. Martha U. komt volgende week 'graag' naar de rechtbank. „For meel had de zaak ook zonder haar aanwezigheid behandeld kunnen worden, maar zij wil er zelf bij zijn. En gezien haar per soonlijkheid en presentatie juich ik dat alleen maar toe. De eerste maanden heeft zij het héél, héél zwaar gehad. Maar nu is zij redelijk stabiel," aldus Anker. Het persbureau meldt dat Italianen fanatieke echtbre kers zijn. Twee op de drie getrouwde mannen gaf bij een enquête toe een of meerdere keren overspel te hebben gepleegd. Zo 'n bericht doet het altijd weer goed, maar het is zo rol- bevestigend als de pest. Want wat weer eens niet gemeld wordt, is hoeveel getrouwde Italiaanse vrouwen wel eens een slippertje maken. Voor overspel zijn er minstens twee nodig en het is be slist niet zo dat louter ongehuwde Italiaanse meisjes zich daarvoor lenen. Sterker nog, de Italiaanse oude bokken dromen misschien van die groene blaadjes, maar in de praktijk zullen ze zich met verlepter loof te vreden moeten stellen. Oude vrijsters heten juist oude vrijsters, omdat ze weinig met mannen ophebben en als enkel zij 'het' met hun leef tijdgenoten zouden doen, zou dat zo opvallen dat de term oude vrijster een totaal nieuwe betekenis kreeg. Dus komt het er simpel geredeneerd op neer dat zestig procent van de Italiaanse gehuwde mannen verleid wordt door misschien wel evenveel getrouwde, vrou wen. Beweren dat het alleen mannen het doen, is statis tisch gezien onjuist. Wat je in geval van ontrouw nooit moet doen, is je hand overspelen. MERIJN Brussel (anp) - Er zijn geen wetenschappelijk gefundeerde volksgezondheidsargumenten om het gebruik van bepaalde groeihormonen in de produktie van varkens- en rundvlees nog langer te verbieden. Dat concludeerde John Maddox, voorzitter van de internationale conferentie over groeihormonen die deze week in Brussel wordt gehouden, gisteren aan de voora vond van de afsluiting van de bij eenkomst. „Wij hebben ons best gedaan om gevaren voor de consument te vinden. Maar we hebben er geen gevonden. Het al dan niet ophef fen van het hormonenverbod is nu uitsluitend een politieke en economische kwestie geworden, geen volksgezondheidszaak," al dus Maddox. De onderzoekers zijn in Brussel bijeen om Europees landbouw commissaris Franz Fischler te adviseren over de gevaren van het gebruik van de omstreden groeihormonen, zoal? de mense lijke geslachtshormonen, in de veehouderij. De Verenigde Staten hebben om handelsredenen geëist dat Brus sel het bestaande verbod opheft. In het geval van vijf specifieke hormoon-types blijken de weten schappers daar geen bezwaar te gen te hebben. Consumenten- en dierenbeschermingsorganisaties hebben echter al aangegeven weinig te voelen voor hormonen vlees. Uit een nog niet officieel gepubli ceerd rapport van het onder zoeksinstituut ID-DLO van het ministerie van Landbouw bij kt dat het toedienen van groeihor monen ingrijpende bijwerkingen kan hebben voor de betrokken beesten. Zo kan het in de dieren kanker en onvruchtbaarheid ver oorzaken. Medewerkers van de onderzoeks instelling bepleiten daarom het eventueel toekomstig gebruik van die groeihormonen strikt te reguleren. Overigens zijn de wetenschap pers ervan overtuigd dat andere groeibevorderaars, zoals elenbu- terol, wel gevaarlijk, zijn voor de volksgezondheid, en dus verbo den moeten blijven. Den Haag (anp) - De liberale jongerenorganisatie JOVD heeft gisteren steun betuigd aan minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken, die artikel 23 van de grondwet wil aanpassen of schrap pen. Daarin is de vrijheid van onderwjs geregeld. „Wij zijn buitengewoon blij dat er eindelijk een politicus is die het taboe rond de positie van het bijzonder onderwjs durft te door breken," aldus voorzitter Arjan Toor van de jonge liberalen. Volgens de JOVD is het nodig dat de bevoordeling van het bijzon der onderwijs eens kritisch tegen het licht wordt gehouden. Zo krijgt volgens de JOVD het bij zonder onderwijs onevenredig meer geld dan het openbaar on derwijs. De jongerenorganisatie prijst VVD-minister Dijkstal voor zijn moed om die positie ter discussie te stellen. De VVD-minister moet zich dins dag in een debat met de Kamer verantwoorden voor zijn uitlatin gen in het weekblad Elsevier. CDA-fractieleider Heerma, die om het debat heeft gevraagd, zei woensdag 'verbijsterd' te zijn door de uitspraken. Hij dreigt met een nieuwe schoolstrijd als de vrijheid van onderwijs op het spel staat. Dijkstal zegt echter de vrijheid van onderwijs niet ter discussie te willen stellen. Wel artikel 23, Amsterdam/Londen (anp) - Een schilderij van Karei Appel is gis teren bij Christie's in Londen voor een recordbedrag geveild. Femmes, enfants, animaux uit 1951 bracht ruim 9,5 ton op. Het wereldrecord voor een schil derij van Appel dateert uit 1987. Toen werd bij Christie's ruim zes ton betaald voor Le grand chef Cobra. Sotheby's bracht in het voorjaar De vrijheidsschreeuw uit 1948 onder de hamer. Dat schilderij uit de kunstcollectie van de Bij enkorf hing tot acht jaar geleden permanent in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam en gold als het symbool van de Cobra-bewe ging. Voor De vrijheidsschreef werd meer dan vijf ton betaald. dat volgens hem te 'knellend' is. De WD'er is als minister van binnenlandse zaken de eerstver antwoordelijke bewindspersoon voor grondwettelijke aangele genheden. De JOVD is een van de weinige organisaties die tot dusverre po sitief heeft gereageerd op Dijk- stals uitlatingen. De minister krijgt in de Tweede Kamer, bin nen het kabinet en in het onder wijs nauwelijks steun voor zijn pleidooi. Ook binnen de fractie van de VVD is er geen enkele steun voor Dijkstals voorstel, aldus onder- wijsspecialist Cornielje. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er wordt steeds meer zwaarder illegaal vuur werk verkocht. Dat antwoordt staatssecretaris Terpstra (VWS) op vragen van het CDA-Kamerlid Leers. Die wilde weten of het kabinet actie onderneemt tegen de dood- hoofdstrijkers. Dit illegale vuur werk heeft een zeer zware lading die bij ontbranding op grote af stand voelbaar is: Volgens Terps tra kan dit vuurwerk zeer ernstig letsel veroorzaken, mogelijk met fatale gevolgen. Ze wijst erop dat politie en justi tie al gericht speuren naar dood- hoofdstrijkers. Probleem is ech ter dat veel van het in Nederland verboden vuurwerk uit België komt. Daar wordt het legaal ver kocht. „Nederlandse handelaren opereren om die reden vaak van uit België," aldus de staatssecre taris. De Nederlandse Inspectie Ge zondheidsbescherming heeft in middels contact gelegd met de Belgische autoriteiten. Zij wil in overleg met België nagaan, hoe de export van illegaal vuurwerk naar Nederland een halt kan worden toegeroepen.

de Stem | 1995 | | pagina 3