Russische gevangenissen overvol door harde aanpak misdaad Personeel Tsjernobyl vreest gedwongen sluiting kerncentrale Russische politici gooien slijk in harde campagne Mishandelde vrouwen nu pas serieus genomen J nederland 3 DE STEM EXTRA nederland 1 nederland 2 duitsland 1 duitsland 2 radio VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 Dl pESTEM Door Julia Rubin (ap) Moskou - In het nieuwste huis van bewaring van Moskou zit ten de gedetineerden met soms wel 14 man in een kleine cel samengepakt. Ze hebben in geen anderhalve maand vlees gehad en vaak krijgen ze een dag lang geen brood omdat de gevangenis de reke ningen van de bakkerij niet kan betalen. Maar in de harde wereld van de overvolle Russische gevangenis sen hebben deze mannen nog geluk gehad. Zij zijn terechtgeko men op 'de beste plaats die er is', zegt onderdirecteur van het gevangeniswezen Anatoli Kam- nev, terwijl hij door de groenbete- gelde gangen van Gevangenis Nummer 5 loopt. In de andere huizen van bewaring in Moskou zitten soms meer dan honderd mensen in vieze, onge- ventileerde cellen waar ziektes heersen en slechts om de beurt geslapen kan worden. De rest van de tijd 'moeten de gevangenen staan omdat er geen plaats is om te zitten. In een land met een geschiedenis van inhumane gevangenissen, zijn de omstandig heden momenteel slechter dan ooit, menen zowel gevangenis functionarissen als mensenrech tenactivisten. Vorig jaar zijn er in de Moskouse huizen van bewaring 144 mensen overleden, meest door ziekte, ondervoeding en gebrek aan de juiste medische zorg, aldus activisten. De gevangenen van vandaag zijn niet de 'politieken' - gewone bur gers die met miljoenen tegelijk in de gevangenissen en kampen van Jozef Stalin verdwenen -, maar mensen die van echte overtredin gen en misdaden worden ver dacht. In tegenstelling tot de Stalin-tijd, toen de bestraffing snel en meedogenloos was, duurt het nu maanden en soms jaren voordat mensen die in voorarrest zitten (momenteel zijn dat er 270.000) voor een rechter worden, gebracht. In de echte gevangenis sen en gevangenkampen, waar men na een veroordeling belandt, heerst ook overbevolking, maar zijn de omstandigheden toch beter. VN-waarnemer Nigel Rodley omschreef een verblijf in de belangrijkste huizen van bewa ring in Moskou en St. Petersburg als 'een marteling'. Volgens Rod ley is de situatie in andere delen van Rusland niet veel beter. Gevangenisfunctionarissen zijn het met hem eens. Zij zeggen meer geld nodig te hebben om nieuwe gevangenissen te kunnen bouwen, rekeningen te betalen en meer bewakers in dienst te nemen. „Dat moet zeker gebeuren", zegt Kam- nev. „De omstandigheden in de gevangenissen zijn een schending van de mensenrechten. "Volgens mensenrechtenactivis ten is niet zozeer meer geld, als wel een andere werkwijze van de Gedetineerden zitten soms met veertien man in een cel politie en de rechtbanken gebo den. Politie en justitie moeten sneller en efficiënter gaan werken en niet meer iedereen in de cel gooien die wordt gearresteerd. In de vroegere Sovjetunie stond arrestatie praktisch gelijk aan veroordeling en het systeem is nog niet echt overgegaan op een ande re aanpak. „De omstandigheden in de huizen van bewaring waren zelfs onder Stalin niet zo slecht," zegt Valeri Abramkin, een voormalige poli tieke gevangene die nu aan het hoofd staat van het Moskouse Centrum voor Gevangenishervor ming. „Het is net of je jaren in een volle Moskouse trollybus moet zit ten." De mensen die achter de tralies belanden hoeven niet op veel sym pathie van de Russische man in de straat te rekenen. Alom heerst woede over de toename van de misdaad en de vermeende ineen storting van de moraal sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie in 1991. De periodieke pogingen van de autoriteiten om de misdaad te beteugelen door de politie omvangrijke bevoegdheden te geven om mensen te arresteren en gedurende weken vast te houden zijn bijzonder populair bij de bevolking. „Zij hebben hun kans op vrijheid gehad en hem ver speeld," zegt Oleg Gorjatsjov, een Moskoviet die zich zorgen maakt over de groeiende misdaad sinds zijn buurman in het trappenhuis van zijn flat is doodgeschoten. „Het leven is moeilijk voor ieder een dezer dagen." Miljoen gevangenen Er zijn bijna een miljoen gevange nen in de Russische huizen van bewaring en gevangenissen en hun aantal neemt jaarlijks met 10 procent toe, zegt Vasili Koezmin, een andere onderdirecteur van het gevangeniswezen. Abramkin beweert dat er 40.000 mensen zonder goede gronden worden vastgehouden vanwege de vaagheid van de oude Sovjet-wet ten en de nieuwe regels. „Het begint al met teveel arrestaties", zegt Abramkin. „Er zat een vrouw in de Boetirskaja-gevangenis wegens recidive, zij stal steeds komkommers". Een andere vrouw zat maanden vast omdat zij een paar glazen potten had gestolen. In Boetirskaja, de notoire 18de eeuwse gevangenis die nog steeds in gebruik is als het grootste huis van bewaring van Moskou, zitten zeven duizend mensen vast in een ruimte die geschikt is voor hoog uit de helft. Het gebouw staat gewoon op springen. „In een ruimte voor dertig mensen zitten er nu 120. Er is slechts een bed voor vier mensen. Zij eten in de cel, zij slapen erin en zij doen er hun behoefte", aldus Abramkin. „Mensen zitten onder het exceem en hun benen zwellen op omdat zij aldoor moeten staan." Rodley heeft vorig jaar een bezoek gebracht aan de Moskouse huizen van bewaring Boetirskaja en Matrosskaja Tisjina en aan Kresti in St. Petersburg. „De verschrik kelijke hitte, het gebrek aan lucht, de stank van zweet, ontlasting en ziekte die worden veroorzaakt door de overbevolking zijn alles overheersend", zo staat in het rap port van de VN-waarnemer. Hij riep de overheid op meteen 71.000 gevangenen vrij te laten die voor het eerst zijn opgepakt en zich niet aan gewelddaden schul dig hebben gemaakt. De overheid is niet op de suggestie in gegaan. Eigen slaapplaats In Gevangenis Nummer 5, die vorig jaar november werd geo pend, zijn de omstandigheden dus minder beroerd. Er zitten bijna 1.000 mannen in het gebouw, vroeger een centrum waar alcoho listen van hun verslaving af pro beerden te komen. „In tegenstel ling tot andere gevangenissen, heeft elke gevangene hier zijn eigen plaats om te slapen", aldus Kamnev, terwijl hij een groenge verfde cel laat zien waar 10 geha vend ogende mannen op banken zitten. De cel heeft een houten vloer, een verbetering ten opzichte van het beton in andere gevange nissen. Er is een radio en een reli gieus hoekje, waar ikonen zijn opgehangen. Maar de ramen van Gevangenis Nummer 5 zijn dicht geplakt en vergrendeld en er is ook geen binnenplaats om te luch ten. De bewakers worden slecht betaald en stappen zodra ze kun nen over naar beter betaalde banen bij bewakingsfirma's. De koolsoep die wordt geserveerd terwijl Kamnev door de cel loopt is heet, maar dunnetjes, geeft de onderdirecteur meteen toe. De stad helpt om de kosten van het benodigde brood op te brengen en een Westerse missiegroep vers trekt religieuze literatuur. Een Russische hulporganisatie die is opgericht door ex-gevangenen geeft tabak, thee, geld en medicij nen. De gevangenen bestoken de bewakers met de vraag of zij een televisie kunnen krijgen en klam pen hen ook aan om uit te vissen waar hun maandelijkse pakketten blijven. „Vlees is al lang niet meer uitgedeeld. Vaak krijgen we geen boter, melk of eieren", aldus Kamnev. „Maar het is altijd nog beter dan in het leger." Door Judith Perera Slavutich - Nu de internatio nale druk op Oekraine toe neemt om de rampcentrale van Tjernobyl te sluiten groeit de onrust bij de 5.000 perso neelsleden en hun families. De meesten werken nog niet lang in Tsjernobyl, en wonen in een gloednieuwe stad die speciaal voor hen gebouwd is Kort na het ongeval werden wel heel wat werknemers ontslagen omdat er problemen waren met de huisvesting. De meeste werk nemers woonden in de stad Pri- pyat, net drie kilometer van de centrale gelegen, maar die moest ontruimd worden omdat ze zwaar was besmet door de radio actieve neerslag. Het personeel kreeg een tijdelijk onderkomen in appartemenstge- bouwen in Kiev. Ondertussen werd zo'n vijftig km van de kerncentrale een nieuwe stad, Slavutich, gebouwd. Alle Sovjet-republieken droe gen, vaak letterlijk, een steentje bij. Ze bouwden, in hun eigen traditionele stijl, een wijk van de stad. Alles samen waren daar drieduizend bouwvakkers bij betrokken. Tachtig procent van de gebou wen van Slavutich bestaat uit flats van maximum negen ver diepingen, de rest zijn sfeervolle huisjes-met-tuin. Na twee jaar al was de stad af, maar dat veroorzaakte nieuwe problemen. De operators wilden hun appar tement in Kiev niet opgeven - een woning in de stad is moeilijk te bekomen en is veel geld waard. Tegen het advies van de directie van de centrale besloot de rege ring iedereen te ontslaan die niet naar Slavutich wou of kon ver huizen. Daardoor verloor de centrale negentig procent van haar personeel. Dat stelde direc teur Sergei Parashin voor zware problemen. „Het leidde tot ernstige conflic ten en spanningen tussen het personeel en de directie, en daar blijven ook nu nog sporen van over," zegt hij. Er moest nieuw personeel wor den geworven. Óm mensen te kunnen aantrekken moest men er voor zorgen dat de huisvesting in Slavutich beter was dan elders, en dat de lonen ook hoger lagen. De stad die vandaag 28.000 inwoners telt, is nu daarom een model, met de beste medische diensten en het beste onderwijs van heel Oekraine. De lonen liggen in de centrale van Tjernobyl zeven tot acht keer boven het nationaal gemid delde. Alle kosten worden voorname lijk door de centrale zelf gedra gen, die daarvoor een bijzondere toelage kreeg om de helft van haar elektriciteit rechtstreeks te verkopen aan welgekozen klan ten, die betalen met buitenland se munten. Op die manier slaagt men er in ongeveer 95 procent van de uitgaven van de stad te bekostigen. Slavutich telt drie scholen voor kinderen ouder dan zeven jaar, en negen crèches voor kinderen vanaf twee jaar. Omdat er plaats tekort is wordt er nog bijge bouwd. De stad telt 10.000 kinderen, en heeft het hoogste geboortecijfer van Ukraine. „We proberen er een echte thuis voor onze kinde ren van te maken", zegt Ludmil- la Khorosheva van de crèche uit. Elke creche telt ongeveer 200 kinderen en 80 personeelsleden, inbegrepen onderwijzers, ver pleegsters en een arts. Ook zij worden door de centrale betaald. De centrale neemt ook de helft van de kosten van de gezond heidsdiensten van de stad voor haar rekening, en betaalt 68 pro cent van de kosten van genees middelen. „We hadden het moeilijk na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991," legt ziekenhuisdirec teur Viktor Shilenko uit. „Maar de centrale heeft ons de voorbije •r* 'W De kernreactor van Tsjernobyl vlak na de ontploffing in 1986 twee jaar veel geholpen. De directie begrijpt onze financiële problemen en geeft ons wat we nodig hebben." Het nieuwe hospitaal is pas geo pend en oogt modern. De 880 medewerkers zorgen voor 390 patiënten die er verblijven, plus voor 1.540 externe patienten.Het gezondheidsprofiel van Slavu tich ziet er dus goed uit. Dat heeft zowel te maken met de relatief goede economische situ atie en de goede gezondheids diensten, als met het feit dat de bevolking zeer jong is. De gemiddelde leeftijd is nauwe lijks 25 jaar. De burgemeester van Slavutich, Vladimir Udovichenko, maakt zich erg boos over de idee dat de kerncentrale zou moeten worden gesloten. „Het Westen begrijpt niet dat je Oekraïne niet zomaar tweehon derd miljoen dollar (het inkomen van de centrale) kan afnemen. We verliezen dan ook vijf pro cent van onze elektriciteitspro- duktie. Zoiets is zelfs niet bespreekbaar, het mag niet gebeuren," zegt hij. De burgemeester is trots op zijn stad. „Acht jaar geleden wou niemand uit Kiev naar hier Door Kees Elenbaas Moskou - Veel Russische politieke partijen hebben in hun campagne voor de parlementsverkiezingen op 17 december de gemakkelijkste weg gekozen en hun toevlucht genomen tot het smijten met modder naar de tegenstander. „Vijftig miljoen slachtoffers van burgeroorlog, collectivisme en repressie zouden niet voor Zjoe- ganov stemmen," staat op een groot verkiezingsbord in een van de hoofdstraten van Mos kou. De tekst refereert aan Gen nadi Zjoeganov, de leider van de Communistische Partij die tot nu toe in de opiniepeilingen ver reweg het beste scoort. De boodschap is ondertekend door Boris Fjodorov, voormalig minister van Financiën in het eerste radicale kabinet na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie en nu leider van het blok 'Voor waarts, Rusland'. Fjodorov ont popt zich als een ware koploper als het gaat om kwaadaardige uitvallen naar politieke tegen standers. „Welke kandidaat vocht onlangs met een vrouw in de Doema en werd later gezien in gezelschap van een pornos ter? Welke militaire kandidaat heeft zich al drie keer eerloos overgegeven? Welke kandidaat is al drie jaar aan de macht zon der dat hij iets bereikt heeft? Als u het antwoord weet op deze vragen, stem dan op Boris Fjod orov! zo luidt een spotje op de televisie van Fjodorov's blok. De 'democraat' Fjodorov doelt in zijn smakeloze advertentie op respectievelijk de ultra-natio nalist Vladimir Zjirinovski, de patriottische ex-vice-president Alexander Roetskoj en premier Viktor Tsjernomyrdin. Fjodorov is één van de leiders van het hopeloos verdeelde democratische kamp, dat na vier jaar van moeizame hervor mingen veel politiek terrein heeft moeten prijsgeven aan groeiende krachten als de Com- munistische Partij en het sterke Congres van Russische Gemeen schappen (CRG), waar de popu laire generaal Alexander Lebed een belangrijke lijsttrekker is. Lebed, die het politieke vak nog moet leren en waarschijnlijk daarom geen blad voor de mond neemt, speelt in op de meest dramatische episodes tijdens het bewind van Boris Jeltsin en presenteert zich als de sterke man die een einde kan brengen aan alle ellende en onrecht. Op de televisie laat het CRG beel den zien in zwart-wit van de beschieting van het Witte Huis in oktober 1993, van de oorlog in Tsjetsjenië, de armoede, het alcoholisme, politie die steek penningen aanneemt om vervol gens over te schakelen naar feestelijke muziek en kleurrijke beelden van spelende kinderen in een gelukkige maatschappij. Premier Tsjernomyrdin, die met zijn partij 'Ons Huis is Rusland' veelvuldig en van alle kanten wordt aangevallen, viel een aantal dagen geleden ook al uit zijn rol als staatsman door woe dend te verklaren dat veel kan didaten bij deze verkiezingen 'verfoeilijk' en 'domweg ziek' zijn. De premier pleitte er zelfs voor om dergelijke kandidaten geen televisiezendtijd meer te geven. Een nogal ongebruikelijk standpunt voor iemand die zelf deelneemt aan de campagne en bovendien een visie die vols trekt indruist tegen de richtlij nen van de Centrale Kiescom missie die waakt over de even redige verdeling van de televi siezendtijd voor politieke par tijen. De winnaar van de verkie zingen in 1993, de ultra-natio nalist Zjirinovski - het meest berucht voor wat betreft zijn aanvallen op tegenstanders - is nog weinig origineel geweest en heeft zich voorlopig beperkt tot het appelleren aan het macho karakter van de Russische samenleving. Het propaganda- spotje van Zjirinovski toont een echtpaar in bed, waarbij de man aan de vrouw vraagt op wie ze gaat stemmen bij de komende verkiezingen. Met een wulpse glimlach om de lippen ant woordt zij: „Op de enige man onder de kandidaten". Door Deborah Seward (ap) Moskou - Door de politie en rechters worden ze nauwelijks I serieus genomen, maar steeds meer vrouwen die worden mis handeld door hun echtgenoot vinden hun weg naar de vrou wenhulpverlening, die sinds enige tijd in opkomst is in Rus land. komen. Maar de jongste twee jaar blijven we verzoeken krij gen van mensen uit Kiev die wil len verhuizen. Er staan al 2.400 mensen op de wachtlijst voor een woning." „Ik zal dan alles doen om de stad in leven te houden, ik zal inves teerders aantrekken en een vrije economische zone oprichten. Deze stad zal niet sterven," ver zekert Udovichenko. Decennia lang ontkenden de Sov jet-autoriteiten dat vrouwen bin nenshuis werden mishandeld. Tegenwoordig wordt toegegeven dat geweld tegen vrouwen binnen huwelijk een probleem vormt, dat door de spanningen die de over gang naar een vrijere samenleving met zich meebrengt zelfs alleen maar groter wordt. In 1991, het laatste jaar van de Sovjetunie, werden volgens de statistieken 5.300 Russische vrou- wen vermoord. Dat kon zijn door hun echtgenoot, of bijvoorbeeld bij een beroving. In 1994 werden alleen al 15.000 vrouwen ver moord door hun echtgenoot. Ver wacht wordt dat het er dit jaar nog meer zullen zijn. Werkloosheid, dalende lonen en verwarring door het wegvallen van allerhande zekerheden in het bestaan hebben er in veel gezin nen voor gezorgd dat de spannin gen zijn toegenomen. De gemak kelijke verkrijgbaarheid van vuurwapens heeft ertoe geleid dat ruzies steeds vaker worden opge lost door middel van geweld. „De ernstige situatie waarin Rus land verkeert is de belangrijkste oorzaak dat mannen naar geweldsmiddelen zijn gaan grij pen", zegt Ella Pamfilova, voor malig minister van Welzijn. „Het is hun manier om uiting te geven aan hun onvrede met het bestaan." Margarita Novikova werd langer dan vijf jaar door haar man mishandeld. Nadat hij vorig jaar haar neus brak, besloot de 32-jarige journaliste hem te verlaten. Dat was echter gemak kelijker gezegd dan gedaan. Haar man, een rijke zakenman, dreigde de rechter om te kopen om de voogdij te verkrijgen over hun 6- jarige zoon en weigerde lange tijd zijn handtekening te zetten onder papieren, die haar het recht op hun flat zouden geven. „Er zijn hier vrijwel geen organi saties waarbij vrouwen met hun huiselijke problemen terecht kun nen. En de politie, tja dat is de politie. Ze komen als je belt, maar dat is alles", zegt Novikova. De meeste vrouwen zijn minder fortuinlijk dan Novikova, die erin is geslaagd een nieuw bestaan op te bouwen in een zonnige flat vol boeken en schilderijen. Haar zoon Roman heeft zelfs een nieuwe hond. Russische vrouwen moeten zien op te boksen tegen de heers ende onwetendheid en het alge mene geloof dat vrouwen het aan zichzelf te danken hebben als hun man ze mishandelt. Er is een oud I Russisch spreekwoord dat luidt: 'Als hij je slaat, houdt hij van je'. „Men begrijpt niet wat mishande-1 ling eigenlijk is", zegt Marina Pis-1 kaklova, sociologe en oprichtster I van het Vrouwencrisiscentrum in I Moskou, een van de telefonische I hulpdiensten waarbij mishandel de vrouwen tegenwoordig terecht I kunnen. „Er is nooit over I gepraat." De enorme woningnood dwingt veel Russische vrouwen I ertoe bij hun gewelddadige, dik-1 wijls aan alcohol verslaafde echt- r genoot te blijven. I De vervelende bijverschijnselen van de overgang van een plan nomie naar een markteconomie I hebben vooral vrouwen getroffen. I Veel vrouwen zijn werkloos oil verdienen veel minder dan man-1 nen. Het zijn met name deze vrou-1 wen die het Vrouwencrisiscen-1 trum bellen, dat twee jaar geleden I door Piskaklova werd opgericht I en dat is gehuisvest in een kan-1 toortje van een onderzoeksinsti-1 tuut in het zuidwesten van Mos-1 kou. De zeventien hulpverleen-1 sters van het centrum voeren I ongeveer tien telefoongesprekken I per dag, met een gemiddelde duur I van twee uur. De meeste vrouwen I die bellen vragen om informatie I over echtscheiding, willen weten I hoe ze aan een advocaat kunnen I komen, hoe ze de voogdij over hun I kinderen kunnen krijgen of hoe ze I de boedelscheiding moeten rege-1 len. Maar ook veel vrouwen vra-1 gen om psychische bijstand. Oo'l in St. Petersburg en andere steden I bestaan telefonische hulpdiensten I voor mishandelde vrouwen, maa j in heel Rusland bestaat geen e blijf-van-mijn-lijfhuis. De pogingen die Piskaklova heet ondernomen om een opvanghuis! voor mishandelde vrouwen beginnen zijn tot nu toe aller stukgelopen op geldgebrek. Haal hulpdienst, die wordt gefinau-l cierd door de Oostenrijkse afdel ling van de katholieke liefdadig' heidsorganisatie Caritas, kan I huur van een pand, dat wel al I gevonden, niet opbrengen. I Moskouse gemeenteraad, "'I gigantische bedragen u'jtre(| voor renovatieprojecten, de bou> I van winkelcentra en de financl®J ring van fast-foodrestaurants-l weigert bij te springen. I Piskaklova laat zich echter m 'I ontmoedigen. „We staan nog he I maal aan het begin," zegt ze. I zal een hele tijd duren voor er ie verandert." I Rush kom misdi comedy stap oo Davis Cup: enkelspel I Verenigde Staten 1547 Dag Sinterklaas: Hoe I Sint eigenlijk binnen? 15,00 Journaal 15 09 De week van ,5 39 Murder, She Wrote, serie ,7 30 The Cosby Show, 1800 Blue Heelers, politieserie 18*29 Boggle, spelletje 18 59 Twee vrouwen op Sana'a 19 29 De beesten, de baas 20.00 Journaal 20.31 On(t)roerend goed show 2136 Brandpunt, actualiteiten 22^07 Chicago Hope, ziekenhuis 22^58 Hoe zit dat?, spelletje 23.32 Red, Hot Blue, muziekspi t.g.v. van Wereld Aidsdag 00.32) 09.00 Koekeloere 09.15 Profeten 09.30 Kijk op Afrika (tot 09.50) 1000 Nieuws uit de natuur 10.20) 10.30 Ferhalen fan in musei Stinzen en states (tot 10 11.00 Schooltv-weekjournaal 11.30 Mentor magazine 12.00 Journaal 12.05 Davis Cup tenniswedstrij enkelspel finale Rusland enigde Staten 17.29 2 Vandaag met actualiteit 17.30 en 18.00 Journaal. Sportjournaal en 18.51 Ho punten uit het nieuws 19.01 Dierenmanieren 19.38 Voor 't eerst, voor 't laa reportage 20.11 Tell Me No Lies, tv-film 21,49 Hallo met Bert, spelletje 22.35 Trials of Life, natuurdocun taire: Op vrijersvoeten 23.30 Journaal 23.40 Wereld Aids Dag, Stich Aids Fonds 23.43 Studio sport met Davis tennis (tot 00.23) 07.00 Journaal 07.07 Klokhuis 07.22 Landscapes of Ireland 07.29 Ontbijt-tv met elk half Journaal en 8.10 Sportjourn 09.00 Journaal 09.05 (PP): CDA 09.08 Kook tv 09.29 Studio RKK 09.54 De katechismus van Katholieke Kerk 10.04 Indonesië: Taal en cultuur 10.49 Encyclopedia Galactica 10.59 Turks voor beginners. geldiniz 11.04 De week van 11.31 Boggle 11.59 MiddagEditie met 12.00 J naai, 12.15 Den Haag en 1 Sportjournaal 05.30 Morgenmagazin, ontbijttele' 09.00 Tagesschau 09.03 Die Pyram spelletje 09.45 Tele-Gym. Tai 'chi 11 Tagesschau 10.03 Reisewege zur Kt China, reportage-serie 10.50 Kun: für EINE WELT, serie portretten 1' Tagesschau 11.04 GlücksSpirale 11 Tiere vor der Kamera, document: serie 12.55 Presseschau 13.00 Tag chau 13.05 Mittagsmagazin 13.45 V schafts-Telegramm 14.00 Tagessc 14.03 Höchstpersönlich: Actrice J Speidel 14.30 Abenteuer Überlel serie natuurdocumentaires 15.00 Ta schau 15.03 Achtung: Streng gehe jeugdserie 16.30 Alfredissimo!, culi magazine 17.00 Tagesschau 17.10 sant, boulevardmagazine 17.55 Ve tene Liebe, serie 18.25 Marienhof, s 18.54 Nonstop Nonsens, sketches 1! Herzblatt, datingshow 20.00 Tac chau 20.15 Blind Witness, speel 21-45 Exclusiv 22.15 Tagesthei 22.50 Sport Extra 23.05 Ring of speelfilm 00.35 Nachtmagazin 0I Nurses, comedy 01.20 Fatto di san fra due uomini per causa di una vee -si, speelfilm 05.30 Zie Duitsland 1 13.45 Dalli spelletje 14.15 Smello, jeugdmaag: 15.50 Logo, jeugdjournaal 16.00 F 16.05 Das ist Liebe, spelletje 16.35 Menge Leben, serie 17.00 Heute 1' Landerjournal 17.55 Zwei Münchni Hamburg, serie 19.00 Heute 19.25 Landarzt, serie 20.15 Aktenzeichen: "ngelöst 21.15 Die ZDF-report Tabletten statt Liebe 21.45 Heute 2 Aspekte, cultureel magazine 2 Aktenzeichen XY:... ungelös 2 °wer Vision - Alternative Rock optredens van Clawfinger, Fury Slaughterhouse en Selig 02.10 Vision - Dancecharts (tot 05.15) Hi Po OADlö RIJNMOND 0 Suzanne met veel nieuws e w„n?ntte Geeve met Nederlands ta m 2" en Menno Tamming. °ele an Boswinkel. 17.0 8 00-19.00 Post aan de telefoon en actu produ 12.00 P .00 Post OMROEP BRABANT leuws. zie Radio 1, gevolgd door regi D» i, eiten' sP°rt en verkeersin en r-n "1 ®ral)ant. 7.23 Weerman Jot We», Actualiteiten en verkeersinf «•eerman Johan Verschuuren (Regio's De krairt in Brabant (regio °rmatie. 8.10 Radio Nieuwsce l en verkeersinformatie. 8. «huuren. 9.07 Muziekkiosk. O.07 Draai-bank. 10.30 De ahtea me'rond 1U0 De s - 1^n3n;S„erviceen agenda. 13.10 Actualiteiten en service 'sZ. B). 8. Nieuwscentrale. 8 Weer De sc e scheurkaleni e scheurkalendi Radio voor c oW-l 3.55 9.30

de Stem | 1995 | | pagina 22