Fraude met 'schijnscheiding' 'Antwerpen straks derderangs haven' EEN BOER WIL BELEID DAT STIMULEERT, NIET FRUSTEERT l Grote Gids Sur, Zeeuwse bekeuring voor Jorritsma Zomervakanties worden volgend jaar goedkoper 4 Goederenspoor Antwerpen Bergen op Zoom overbodig' Saamhorigheid Fendert door orkest keihard aan diggelen geblazen by VACANT! E AANH yenscentrum noodkreet VB dreigt met lig naar rechter x-elf verdrijven lor even de kou 'assa-ontslag bij éfensie op komst istitie verdenkt ingel des Doods' Ui vier moorden )ch weer strijd Noord-Bosnië ponsoring is |een speeltje Vader en zoon Van Oorschot Rood domineert in feestkleding Vorig jaar bijna kwart miljard gulden aan uitkeringen ten onrechte uitgekeerd Duitse politie op spoor illegale handel in biggen Ondernemers luiden noodklok 'Flippo erger dan beugelbeha' Varkensverbetering Zuid "N 't V Kunt u mot eon gerust hart via Do Stom doen meteon ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke ..Kleintjes"-rubriek. DE STEM JAARGANG ?uzen - Het Varenscentrum jneuzen dreigt in de finan- problemen te komen. Het jiterie van Sociale Zaken wil :bsidie aan de Seaman's Club 3l0 tot 50 procent korten. In .gaat de geldkraan helemaal Het zeemanshuis uit een kreet richting gemeenten euzen en Sas van Gent en het rnschap Terneuzen. •ZEELAND-B3 .rtlam - De voetbalbond Rotterdams burgemeester j tot vanmorgen 10 uur de jm te beslissen de wedstrijd" ag tussen Feyenoord en NAC jg te laten doorgaan. Blijft reactie uit dan wil de KNVB kort geding aanspannen, it NAC wil ook Feyenoord de strijd gewoon door laten ook al voert de politie actie. SPORT-Cl jlerdam - Zo'n 100.000 fans .aten gisteravond bij de hul- van Ajax even de kou. Op Irndige en luidruchtige wijze :;gden de rood-witte fans de paars van de wereldbeker. honderd mensen raakten in gedrang bekneld en moesten let ziekenhuis worden behan- E SPORT - Cl oud e temperatuur gaat de imende dagen flink onderuit, ogedruk gaat zich stevig estelen boven Scandinavië en at zorgt voor een koude astelijice landwind. Vandaag 'nkeie opklaringen en droog. |*i Haag - Er gaan op grote aal gedwongen ontslagen val- onder het beroepspersoneel i defensie, zowel militairen als 'gers, vreest luitenant-gene- 1 Couzy, bevelhebber van de dstrijdkrachten. Hij maakt de gelijking met de vliegtuigin- itrie en de scheepswerven, ar duizenden banen geschrapt i of nogworden. TIE BINNENLAND - A3 oningen - Volgende week tint het proees tegen de Gro- "Igse ziekenverzorgster Martha Ze wordt verdacht van het gen van vier moorden in het epleegtehuis Vliethoven in Ifzijl. Voor vijf andere geval- wordt de 'Engel des Doods' t vervolgd. JE BINNENLAND - A3 greb - Kroaten en Serviërs zijn ie regio Posavina in het noord sten van Bosnië alweer twee jen aan het vechten. Posavina lolgens het akkoord van Day- toegewezen aan de Serviërs. Igens Zagreb hebben de Ser- rs woensdag de vijandelijkhe- i geopend. Het is de eerste ending van het staakt-het- ren, dat op 12 oktober van icht werd. sda - Sponsoring is nooit een ivé-speeltje van de directeur, ar een zaak van het hele irijf. Dat was de boodschap, n het seminar gisteren bij de «Her van Koophandel in Breda, drijven gaan steeds verder met snsorirlg, zoeken nieuwe arkten' en stellen in ruil daar- irook steeds meer eisen. HE ECONOMIE - A7 VANDAAG IN DEZE KRANT Geert van Oorschot maakte van zijn Amsterdamse uitgeverij een monument. Zijn zoon Wouter zet de traditie voort. Geen gestunt, geen glamour en geen schreeuwerige omslagen. ZIE- DEEL D Het jaar loopt op zijn eind en dus is het tijd voor feestkleding. De kleur zwart doet het al jaren goed, maar dit keer is er naast zwart opvallend veel rood aanwezig. I ZIE-DEEL E INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Van onze verslaggever Voorburg - Na de schijnhuwe lijken komen overheidsin stanties in toenemende mate 'schijnscheidingen' op het spoor. Om de schijn van een relationele breuk op te hou den, worden er postadressen en goedkope huuradressen op na gehouden. Het doel is veelal om sociale frau de te plegen. Met schijnverlatingen kan een gezin (een echtpaar met kinde ren) met bijvoorbeeld een bij standsuitkering duizend gulden netto meer incasseren, dan wan neer ze daadwerkelijk gescheiden zijn. Hoe slechter de mensen rond kunnen komen, hoe groter de kans om uit zakelijke overwegin gen een huwelijk te ontbinden. Het totaal aantal gevallen van fraude met sociale uitkeringen van gemeenten (voornamelijk bijstand) is, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), vorig jaar met 29 procent geste gen tot ruim 30.000. In totaal werd ten minste 240 miljoen gul den ten onrechte uitgekeerd. Voorzitter H. de Bruin van het Landelijk Contact Sociaal Rechercheurs en Bijzondere Con troleurs durft geen uitspraak te doen over de omvang van deze vorm van sociale fraude. Vijftig procent van de tips van over sociale fraude in Almere, werk gebied van De Bruin, heeft betrekking op vermeende geval len van relatiefraude. Bewijs moeilijk De Bruin: „De bewijsbaarheid van schijnverlatingen is tijdro vend en bijzonder moeilijk, want een gescheiden vader-mag toch zeker vaak en langdurig zijn ex- vrouw bezoeken? Een of meer nachten overblijven, omdat de kinderen hun vader zo missen?" „Uit verschillende onderzoeken van gemeentelijke sociale dien sten maak ik op dat ze er steeds beter in slagen' om schijnschei dingen op te sporen en aan te tonen. Dat komt door de inzet van meer personeel en middelen. De aanpak van sociale fraude heeft een hoge prioriteit." De nieuwe aanpak van fraude met samenwonen in Amsterdam- Noord (proefproject 'concubi- naatsfraude') heeft de gemeente lijke sociale dienst sinds afgelo pen voorjaar een besparing opge leverd van 200.000 gulden per maand. Bovendien kwam weer een aantal woningen terug in het bestand. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 Van onze verslaggever Hoofddorp - De zomervakanties van volgend jaar worden over het algemeen goedkoper dan die van dit jaar, zegt topman Nederkoorn van het gefuseerde reisconcern Arke/Holland International. Vooral de verre bestemmingen worden zeker zo'n 5 procent goedkoper dan vorig jaar. Nederkoorn acht het waarschijn lijk dat de concurrentie in de reisbranche de prijzen van marktleider Arke/HI volgt. „Dat lijkt mij logisch, aangezien wij de Van onze verslaggever Antwerpen - Een goederenspoor tussen Antwerpen en Bergen op Zoom heeft geen prioriteit meer bij de Antwerpse industrie. De Vereniging van Industriële Bedrijven van Noord-Antwerpen (Vibna) mikt voor een betere ontsluiting op het opknappen van de IJzeren Rijn, de in onbruik geraakte spoorlijn tussen Ant werpen en Duitsland. Schweinerei Voorzitter J. Claeys van de Vibna vindt 'een goederenspoor niet echt nodig'. Twee jaar geleden hield hij nog een warm pleidooi voor de aanleg van die verbin ding, om zo aansluiting te krijgen op de nog aan te leggen Betuwe lijn. Maar nadere studie leert dat de verbinding economisch niet echt interessant is. De Betuwelijn zelf noemt Claeys een 'absurd project'. De Neder landse regering wil bijna twaalf miljard gulden voor de aanleg van de lijn uittrekken, terwijl het opknappen van de IJzeren Rijn zo'n 0,8 miljard kost. Het liefst Claeys dat Nederland en België samen besluiten een goederenspoor aan te leggen richting Duitsland, waar zowel Antwerpen als Rotterdam van kunnen profiteren. „Dus 'door Noord-Brabant." Maar hij beseft ook dat dat poli tiek een zeer moeilijke zaak wordt. „En vergeet niet, Rotter dam en Antwerpen zijn eikaars concurrenten. Niet voor niets komt de Betuwelijn op aandrin gen van Rotterdam zo noordelijk te liggen." Hoewel het opknappen van de IJzeren Rijn slechts een fractie kost van het bedrag dat nodig is om de Betuwelijn aan te leggen, beseft Claeys dat de Vlaamse overheid blijkbaar weinig priori teit geeft aan dat project. En de Belgische Spoorwegen hebben het geld niet om die goederenlijn aan te leggen. Daarom moet er een investeringsfonds komen, dat fiscaal aantrekkelijk gemaakt moet worden voor burgers en bedrijven. belangrijkste partij zijn, met een marktaandeel van zo'n 25 pro cent. Ze zullen moeilijk achter kunnen blijven." Volgens Nederkoorn zijn de geor ganiseerde vakanties voor nage noeg alle bestemmingen in ieder geval niet duurder dan vorig jaar, maar in veel gevallen zelfs flink goedkoper. Dat komt onder meer doordat Arke/HI goedkoper kon inkopen en omdat de lage dollar ,de meeste verre bestemmingen goedkoper maakt. „Daarnaast zijn volgend jaar de eerste financiële voordelen van onze fusie te verwachten. Het voordeel van die schaalvergro ting berekenen wij deels door aan onze klanten," zegt Nederkoorn. Borken/Doetinchem (anp) - De Duitse politie is een grote illegale biggenhandel vanuit Oost- Nederland naar Duitsland op het spoor gekomen. Tussen april van dit jaar en sep tember zijn rond de 14.000 var kens zonder de vereiste papieren naar Duitsland vervoerd. Het gaat deels om dieren, die het Aujeszysche-virus dragen. Vol gens de veterinaire dienst Kreis Borken is het varkensvirus zeer besmettelijk en kan het voor var kens de dood tot gevolg hebben. Voor mensen is het virus onge vaarlijk. De veterinaire dienst kwam de illegale handel op het spoor na een tip. De bedrijfsterreinen in en om de Belgische havenstad worden van wege de files op de Antwerpse ring met de week moeilijker bereikbaar, terwijl de onderne mingen steeds hogere heffingen moeten betalen, zegt voorzitter J. Claeys van de Vibna, de Vereni ging van Industriële Bedrijven van Noord-Antwerpen. Als aan die problemen niets gedaan wordt, 'degradeert Ant werpen tot een derderangs haven en een economisch achtergeble ven regio', aldus Claeys. De Vibna meent dat de overheid snel maatregelen moet treffen om de kwaliteit van Antwerpen als vestigingsplaats voor het bedrijfsleven op te vijzelen. Claeys stelt voor dat er een direc te verbinding komt tussen de Liefkenshoektunnel en de El7 tussen Antwerpen en Gent. En de in onbruik geraakte spoorlijn tussen Antwerpen en Duitsland, de IJzeren Rijn, moet in ere wor den hersteld. Geld daarvoor zou gehaald kun nen worden uit een nog te vormen investeringsfonds, dat fiscaal aantrekkelijk moet worden 8"710311 "000218 I I I I I VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Door Romain van Damme Breda/Fijnaart - Het is in de 'Witte Roos' dat de Fendert zwarte geschiedenis schrijft. Begeleid door het Symfonisch Blaasorkest Fijnaart, dat de saamhorigheid in het Westbra bants kleidorp keihard aan diggelen heeft geblazen. „Dat kan een heilloze geschie denis worden," vindt de Roosendaalse advocaat mr. I. van den Heuvel, die gisteren voor de Bredase rechtbank met succes aan' het lijmen sloeg. Woensdagavond 13 december proberen de ongeveer honderd leden van het verscheurde orkest in de 'Witte Roos' de scherven op.te ruimen. Het zijn de scherven van een pittige strijd tussen het bestuur en dirigent Peter Meijers die 23 jaar de ziel van het orkest is geweest. Mooie woorden uit de pleitnota van advocaat Van den Heuvel, die er nauiyelijks uit voordroeg. Rechtbankpresident mr. ,P. Paalvast legde het voorstel met liefde op het bordje van het bestuur. Dat besloot na rugge spraak met raadsman mr. H. Pijnacker het Fenderts belang op 13 december boven het toch ook alles beslissende Ierland- Nederland uit te tillen.Waarna mr. Paalvast de voorstelling voorlopig kon afblazen. Van den Heuvel was naar Bre da gekomen om er de belangen te verdedigen van de 13-jarige Nynke Koster uit Willemstad, die volgens het bestuur geen lid meer is van de vereniging. Samen met ongeveer twintig andere leden is zij onlangs uit de muziekvereniging gezet. Om dat weer ongedaan te maken was zij aan de hand van haar moeder naar de rechtbank gestapt, om via een kort geding voor elkaar te krijgen dat ze weer bij de vereniging mag spelen. En met haar de andere buitengesloten leden, die met aanhang verwachtingsvol op de publieke tribune zaten. De Fendertse splitsing was ook daar al te zien. In de zittings zaal gaapte tussen de twee kampen een behoorlijke kloof. „Het is in het dorp inderdaad een beetje minder vriendelijk geworden," klonk het droogjes aan de ene kant. „Het zijn twee lange, lange maanden geweest," treurde de andere kant. Veel meer viel er niet te horen. Want tot 14 december hullen de partijen zich voorna melijk in een stilzwijgen. De brand in Fijnaart woedt al sinds september. Het muzikale bindmiddel is er nu een giftige splijtzwam, die de Fendertse gemeenschap uiteen drijft. „Want het zijn niét alleen de honderd leden van het orkest," rekende Van den Heuvel in Breda voor. „Indien men ook de gezinnen, vrienden en bekenden meetelt, zijn er in het dorp zeer velen die betrokken zijn bij het wel en wee van het orkest." Dat Westbrabantse dorp op de klei worstelt nu met een ingewikkelde compositie waarvan niemand de juiste toonhoogte meer weet. Volgens Van dep Heuvel werd de ver keerde toon gezet tijdens een vergadering op 18 september. Toen klonk het ineens vals en verliet dirigent Peter Meijers de vergaderruimte. Sindsdien zingt iedereen in de Fendert zomaar voor de vuist weg. De vuist van de macht. „Want helaas, dat is het, een machtsspel," knikt Frans Fak- kers. Een rasechte Fenderts- man die enkele maanden gele den uit het verenigingsbestuur stapte. „Maar ik zag dit aanko men. En ik heb gezegd, dit gaat niet goed. Dit is niet goed vöor de Fendert. Want zoiets kerft in een gemeenschap." Minister Jorritsma (midden) kan er wel om lachen als een van de actievoerende agenten in Oostburg een parkeerbon onder de voor ruit van haar auto schuift. Ze was daar om de rondweg te openen. Zo'n 400 Zeeuwse politiemensen maakten van de gelegenheid gebruik om hun ongenoegen over de cao-onderhandelingen duide lijk te maken. Jorritsma kreeg een massaal escorte van motoragen ten, wat ze ook wel kon waarderen: „Zo'n eer valt geloof ik een staatshoofd nog niet te beurt. FOTO WIM KOOYMAN ZIE OOK ZEELAND - B1 EN BINNENLAND - A4 Van onze verslaggever Antwerpen - De Antwerpse industriëlen maken zich zorgen over de concurrentiepositie van het stedelijk industrie- en havengebied. Door Jill Waas Breda - Wasmachinereparateurs beleven gouden tijdén aan de flippo-mama. Na de beugelbeha heeft de wasautomaat er sinds kort een nieuwe vijand bij, de flippo. «De kleine ronde schijfjes zijn niet alleen een ramp voor de wasmachines, maar drijven menig wasmachinemonteur soms ook tot waanzin. Kinderen gooien hun kleren in de was, vergeten de flippo's uit hun zakken te halen. Die zitten even later klemvast in de slang tussen de trommel en de pomp. Ze werken als afsluiter van de slang. De machine houdt ermee. op. „Het is een ramp met die rotdingen," zegt T. Leenders. Hij heeft een winkel in huishoudelijke apparaten in Oosterhout en komt regelmatig bij mensen aan huis voor reparaties. „We hebben zeker vier tot vijf kapotte wasmachines per week door die kren gen. Dan halen we de hele automaat uit elkaar en een week later is het weer hetzelfde liedje. Nee, dan zijn de beugels van beha's minder erg, die maken alleen maar lawaai. De flippo's daarente gen zorgen vrijwel altijd voor een storing in de wasmachine. m VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIE) Den Haag, ook wij zijn 't zat Helvoirtseweg 227, 5263 LT Vught. Telefoon 0411 642595. Fax 0411 642784. gemaakt voor burgers en bedrij ven. Spaargeld is er in België genoeg, terwijl de o.verheid zelf zeer krap bij kas zit. Hij citeert de Belgische premier Dehaene, die onlangs een werkgroep installeerde met de opdracht om 'het spaargeld van de Belgen actiever te doen investeren'. „De politiek moet de moed hebben om die knoop nu eens door te hak ken," aldus Claeys. Hij vindt dat er niet langer gewacht kan worden. Sinds twee jaar neemt de werkgelegenheid, met name in chemische en petro chemische industrie, af. Daar werken momenteel zo'n 34.000 mensen. Wel is Claeys blij dat Nederland en Vlaanderen eindelijk besloten hebben om de Westerschelde uit te diepen. Nu moeten de sluizen en bruggen langs de binnenvaart- wegen in België nog continu bemand worden, om er voor te zorgen dat Antwerpen ook langs die wateren goed bereikbaar blijft, 's Avonds en in de weeken den zijn die in veel gevallen onbemand zodat het transport van goederen moet wachten. FLIPPO1 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1