Varenscentrum uit noodkreet Klinie! Iedereen winkelt wel eens over de grens. Wij zorgen ervoor dat u er ook prima kan bankieren. Toe ris lb Geen extra personeel voor sector Milieu van gemeente Terneuzen rMAASn MODES DAMES BBL POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws^1 Duitse ambassade helpt bij zoektocht naar overlevende van U-boot 'Zware verantwoordelijkheid voor gemeenten' de stem Voortbestaan zeemanshuis Terneuzen bedreigd door korting op subsidie CHRISTI-ROSE Minister Jorritsma opent rondweg „estem ZEELAND Achttien maanden cel voor ontucht Ludiek pleidooi 't Duumpje voor voetveer Westerschelde Sas van Gent Sluiskil Recreatieproject nog geen heet hangijzer in commissie Politie neemt wapens en drugs in beslag Stimezo-voorzit VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 B3 Van onze correspondent Terneuzen - Ondanks een personeel stekort bij de gemeentelijke sector Milieu voelt het college van Terneu zen er niets voor om extra formatie plaatsen in te stellen. Aan de orde kwam gisteravond in de commissie Financiën het milieupro gramma voor de jaren 1996-1999. Wethouder K. van der Hoofd hield voor wat betreft de personeelsuitbreiding vast aan de formulering van de raad. „De raad heeft destijds vastgesteld dat het personeelsbeleid budgettair neutraal moest plaatsvinden. Met andere woor den alleen nieuw beleid, als er oud beleid wordt ingeleverd. Met de kortingen op het gemeentefonds moeten er aanzienlij ke ombuigingen plaatsvinden. Het is dan ook niet reëel om extra formatieplaatsen te creëren bij de sectie milieu. De inzet van het personeel is groot." Voor J. van Mil was het milieuprogram ma te mager. „Zaken schuiven steeds op. Mijn partij heeft er dan ook de grootste moeite mee akkoord te gaan met dit voorstel." A. van Himme oreerde als vanouds wan neer het milieu in het geding is. „Ieder jaar weer constateert deze raad dat er te weinig formatieplaatsen zijn. Ik roep de raad dan ook op om daar nu eindelijk eens iets aan te doen. Als we het ecolo gisch groenbeheer nu eens aanpakken dan kunnen we met de besparingen die dit oplevert extra formatieplaatsen creë ren. Wethouder Van der Hoofd viel fel uit.,„Je kunt met een snoeischaartje hier en daar geen beleid maken. Er komen gigantische bezuinigingen van het Rijk op ons af. Bij de algehele ombuigings operatie zou het milieuprogramma mee genomen kunnen worden." Ten aanzien het het kringloopstation kondigde de wethouder aan dat er bin nenkort een nieuwe visie gelanceerd wordt om misstanden te voorkomen en recht te doen aan de wensen van de bur ger om afval weg te brengen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Varens centrum in Terneuzen heeft een noodkreet geslaakt richting eigen gemeente, Sas van Gent en het Havenschap Terneuzen. Reden: de Seaman's Club dreigt in financiële proble men te komen, doordat het ministerie van Sociale Zaken een fikse korting van veertig tot vijftig pro cent op de subsidie wil doorvoeren. In 1998 gaat de geldkraan geheel dicht. Wanneer Havenschap en gemeenten niet kunnen bijsprin gen, ziet de toekomst van het Varenscentrum er somber uit. Het zeemanshuis is sinds het ein de van de jaren tachtig financieel geheel afhankelijk geworden van het ministerie. Voor die tijd werd het exploitatietekort fifty-fifty verdeeld onder Havenschap en gemeenten enerzijds en Sociale Zaken anderzijds. Nu een korting van vijftig pro cent dreigt, valt het deel dat des tijds door het ministerie vrijwil lig is overgenomen van gemeen ten en Havenschap dus weg. Er leek nog even een klein licht puntje te zijn. Sociale Zaken had aangegeven dat de subsidierege ling zou worden overgedragen aan Verkeer en Waterstaat. Maar ook dat ministerie heeft te ken nen gegeven geen toereikend budget ter beschikking te stellen. Niet alleen de werkgelegenheid van vier mensen komt daarmee op losse schroeven te staan, maar ook de opvang van de binnen schippers en zeevarenden. Als derde zeehaven van Nederland behoort Terneuzen te beschikken over een zeemanshuis, zo schrijft het bestuur in een brief aan het Directoraat-Generaal voor het Vervoer. Vooruitlopend op de kortingen heeft de Stichting Varenscen trum Kanaalzone Zeeuws-Vlaan- deren een bezuinigings-inventa- risatie gemaakt. Korten op de personeelskosten (afschaffen van periodieke salarisverhogingen en terugdringen van het aantal arbeidsuren) acht het bestuur moeilijk te realiseren. Verder kunnen de tarieven voor con sumpties en telefoongesprekken omhoog, maar ook die maatrege len zijn bij lange na niet voldoen de om het financiële gat te dich ten. Saillant detail is dat het Varens centrum in 'december zijn 25- jarig jubileum wilde vieren. Maar de aangekondigde bezuinigingen hebben de feestvreugde verstierd. Het bestuur heeft gezien de recente ontwikkelingen de fees telijkheden geannuleerd. Het centrum aan de Westkolk- straat heeft tijdens zijn bestaan (ADVERTENTIE) tot maat 50 Sas van Gent Gentsestraat 5 Tel. 0115-451447/453895 Van onze correspondent Middelburg - De 42-jarige J.F. uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middelburg 18 maanden celstraf opgelegd. Tegen hem was twee weken gele den een gevangenisstraf van twee jaar geëist wegens ontucht en seksuele gemeenschap met een 12-jarig meisje. Het meisje dat bij hem in de buurt woonde, kwam regelmatig bij hem over de vloer en bij die gelegenheden zou hij zich aan het kind hebben vergre pen. Van onze verslaggever Oostburg - Natuurbeschermers uit West-Zeeuws-Vlaanderen hebben gisteren op ludieke wijze gepleit voor een betaalbare en geregelde bootverbinding tussen Vlissingen en Breskens na aanleg van de Schel- detunnel. Ook velden ze een kritisch oordeel over het plan om de wegen in de streek Duurzaam Veilig te maken. Leden van 't Duumpje, zoals de natuurbeschermingsvereniging in West-Zeeuws-Vlaanderen heet, deden dat gisterochtend tijdens de openingsplechtigheid van de rondweg om Oostburg. Ze volgden het rijtuig met daarin minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) op de voet met een paard en een kar erachter die het toe komstige voetveer Vlissingen/Breskens voorstelde. De natuurbeschermers deelden onder de aanwezigen bij de opening van de nieuwe weg ook folders uit om hun standpunt te verduidelij ken. Namens 't Duumpje greep R. Koster bovendien voor aanvang van de openingsceremonie naar de microfoon. De natuurbeschermers hechten eraan dat er een goed voet/fietsveer Vlissingen/Breskens komt na aanleg van de Westerschelde Oever Ver binding. „Dat is van groot belang voor scholieren, werknemers, en het toerisme. Verder bevordert een goed veer, met goed openbaar vervoer, het milieu. Daar is géén uitgebreid wegennet voor nodig," aldus 't Duumpje. „Slechts politieke wil en besluitvorming!" Bij de opening van de rondweg, tevens startsein om de wegen in West- Zeeuws-Vlaanderen de komende jaren aanzienlijk veiliger te maken, maakten de leden van de natuurbescherming duidelijk wat in hun ogen blijvend het veiligst is: zonder auto. Tegelijkertijd nuanceerden ze die uitspraak. Want de natuurbeschermers beseffen ook wel dat een auto in Zeeuws-Vlaanderen min of meer noodzaak is. „Dat wil niet zeggen dat er dan ook alléén maar aandacht moet zijn voor de auto, zoals het plan Duurzaam Veilig suggereert." (ADVERTENTIE) Gaat u vaak shoppen in België? Stap dan eens even binnen bij de BBL. Want daar zijn zaken te doen. De BBL is een van de grootste Belgische banken met een full-service die kan bogen op jarenlange internationale ervaring en dynamisch vakmanschap. Beleggen op korte, middellange of lange termijn in Neder landse gulden, Belgische frank en ande re deviezen. Euro-obligaties, een breed gamma van Beveks of gewoon advies, onze service kent geen grenzen. In elk van de meer dan 900 BBL-kantoren wacht u een aangename en persoonlijke ont vangst, waarbij al het besprokene mooi bin nenskamers blijft. Want uw geldzaken gaan nie mand anders aan. Denk de volgende maal dus even aan uw portefeuille als u in België bent. U zal zien, het is er prima bankieren. U popelt al om meer te weten? Aarzel nietBel ons op om een adressenlijst te bekomen of een afspraak te regelen. Het zal u niet spijten... Zetel ANTWERPEN: Lange Gasthuisstraat 20, B-2000 Antwerpen - Tel. 00-32-3/224 24 60 - Fax 00-32-3/224 25 12 Zetel LIMBURG: de Schiervellaan 10, B-3500 Hasselt - Tel. 00-32-11/29 52 54, 00-32-11/29 53 29 - Fax 00-32-11/29 53 20 Zetel BRUGGE-OOSTENDE: Markt 18-19, B-8000 Brugge - Tel. 00-32-50/44 22 45, 00-32-50/44 22 28 - Fax 00-32-50/44 23 91 Zetel GENT: Kouter 173, B-9000 Gent - Tel. 00-32-9/235 53 99, 00-32-9/235 53 98 - Fax 00-32-9/235 54 47 Zetel AALST-ST-NIKLAAS: Nieuwstraat 27, B-9300 Aalst - Tel. 00-32-53/76 22 34 - Fax 00-32-53/76 23 75 Een jeugdlid van de atletiekvereniging overhandigt een brandende fakkel aan de minister. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Oostburg - De rondweg om Oostburg is gis terochtend officieel in gebruik gesteld door minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Bij de rotonde aan de Oude Haven overhan digde een jeugdlid van de plaatselijke atle tiekvereniging een brandende fakkel aan de minister. Met die fakkel brandde Jorritsma vervolgens een touwtje door, waardoor het doek van een bord op de rotonde naar beneden viel: 'Duurzaam veilig verkeer. Rondweg Oostburg geopend', luidde het opschrift. De handeling vond plaats in aanwezigheid van burgemeester J. Kruize van Oostburg, gedepu teerde J. Hennekeij (Verkeer en Waterstaat) van de provincie Zeeland, de hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat in de provincie, H. Saeys en Sinterklaas. De plechtigheid werd gade geslagen door flink wat belangstellenden, onder wie zo'n vierhonderd actievoerende politiemen sen. Burgemeester Kruize sprak er zijn blijdschap over uit dat de weg gereed was. „Eindelijk is er een einde gekomen aan de onacceptabele situatie van het doorgaande verkeer door Oostburg." De minister feliciteerde Oostburg met deze verbe tering. Ze noemde de opening tevens het startsein "voor het landelijke voorbeeldproject Duurzaam Veilig. Dat is erop gericht de wegen in West- Zeeuws-Vlaanderen de komende jaren voor ruim honderd miljoen gulden blijvend en aanzienlijk veiliger te maken. Oostburger J. de Zwart voerde in de buurt van de plechtigheid in zijn eentje op geheel eigen wijze actie tegen de komst van de rondweg. De voor stander van rust op het platteland en derhalve tegenstander van groeiend autoverkeer draaide protestliederen van de Vlaamse zanger Willem Vermandere. Na de openingshandeling maakte Jorritsma een rit met een rijtuig over een gedeelte van de nieu we rondweg. Bromfietsdief aangehouden Breskens - Een attente 18-jari- ge Bressiaander wiens brom fiets op zondag 26 november in zijn woonplaats werd gestolen, heeft zijn voertuig weer terug. Woensdagavond zag hij in Vlis singen iemand de veerboot oprijden met fcijn brommer. Deze 20-jarige Vlissinger werd bij het veerboot in Breskens aangehouden en bekende de diefstal. Snelheidscontroles Clinge/Eede - Bij woensdag gehouden snelheidscontroles op de Gravenstraat te Clinge en de rijksweg te Eede zijn 103 weggebruikers bekeurd wegens het overschrijden van de maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. Bij Eede passeerde een automobilist de radarpost met een snelheid van 103 kilometer per uur. In Clinge was dat 73 kilometer per uur. Gecontro leerd werden in totaal 985 voertuigen. Diefstal gereedschap Schoondijke - Vanuit een afge sloten container op een bouw terrein aan de Groenweg is een grote hoeveelheid gereed schappen gestolen. Men ver schafte zich toegang door het forceren van de sloten. Namens de eigenaar werd hiervan aan gifte gedaan bij de politie in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het Varenscentrum in Terneuzen bestaat in december 25 jaar. De aangekondigde korting op de sub sidie heeft de feestvreugde echter verstierd. Sluiting dreigt. foto wim kooyman SOOS ALLEENSTAANDEN - De Soos voor Alleenstaanden houdt zaterdag 2 december opnieuw een dansavond in cul tureel centrum De Speye. Tij dens deze avond, die van 20.00 tot 01.00 uur duurt, wordt de muziek verzorgd door het Jum bo Trio. Men houdt een bingo en een loterij. VOGELBEURS - De vogelver eniging De Sluiskilse Vogel vrienden houdt zondag 3 december de eerste van vier vogelbeurzen. Dit gebeurt in het welzijnscentrum 't Wel- zijnscentrum van 10.00 tot 12.30 uur. De overige drie vogelbeurzen vinden plaats op 7 januari, 4 februari en 3 maart, telkens op dezelfde plaats en hetzelfde tijdstip. jaarlijks plaats geboden aan acht- tot tienduizend schippers uit binnen- en buitenland. Zij kunnen in de Seaman's Club tele foneren, schrijven, boeken lenen en een avondje uitgaan. Van onze verslaggever Den Haag/Beveren - De ambassade van de Duitse Bondsrepu bliek in Den Haag wil de Poolse oud-strijder Czeslaw Kajpus helpen bij zijn zoektocht naar een Duitse marine-officier uit de Tweede Wereldoorlog. Kajpus werd in 1941 door de bemanning van de U-156 gered, nadat het schip waarop hij voer nabij Freetown (Liberia) tot zin ken was gebracht. De ambassade heeft van Kajpus alle beschikbare informatie over schip en bemanning gekregen. „Ik heb de vragen vertaald en opgestuurd naar Duitsland. Zod ra ik er bericht van krijg, breng ik u op de hoogte," zegt adjudant Frey van de staf van de Duitse militair attaché in Den Haag. Het onderzoek zal volgens Frey drie tot vier maanden duren. „Wij zijn niet de enigen die met soortgelijke vragen komen." Deze officier, Dietrich van dem Borne, is (was) de enige overle vende van de bemanning van de onderzeeër U-156, die op 8 maart 1943 door een Amerikaanse vliegboot tot zinken werd gebracht. Het schip verging met man en muis. Van dem Borne was voor het schip ten onder ging, voor medi sche behandeling afgezet op het toen tot Vichy-Frankrijk beho rende Westindische eilandje Martinique. Later is hij in 1944 in Spanje uitgewisseld tegen een geallieerde gevangene. Na de oorlog diende hij bij de marine van de Bondsrepubliek. Van onze correspondent Sluis - De plannen om aan de Heerendreef in Aardenburg een multifunctioneel recreatieproject uit de grond te stampen was gisteren in de commissie Vrom van de gemeente Sluis/Aarden burg nog geen heet hangijzer. Het camping-, zomerwoningen en aquariumproject bevindt zich nog in een dergelijk pril stadium dat de commssieleden hun argu mentatie nog achterwege lieten. Men wacht eerst nog de planolo gische toetsing van de provincie af waarmee nog maar pas op ambtelijk niveau overleg is gepleegd. Ook de beleidsnotitie platteland- stoerisme kwam aan de orde. In deze notitie wordt gewag gemaakt dat er in het kader van de facet-herziening buitengebied Aardenburg en de herziening buitengebied Sluis ruimte wordt gecreëerd voor hoevetoerisme en maneges. De commissieleden vonden dat deze beide zaken bin nen de perken moeten worden gehouden. Maximaal drie mane ges en ook minimale beschik baarheid voor het hoevetoerisme. Minister tijdens symposium in Oostburg over verkeersveiligheidsproject: Van onze verslaggever Oostburg - De rest van Neder land kijkt de komende vijf jaar over de schouders van West-Zeeuws-Vlaanderen mee. Er rust daarom een zwa re verantwoordelijkheid op de schouders van onder andere de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg. Minister Jorritsma van Verkeer zei dat gisteren tijdens het sym posium ter gelegenheid van de start van het landelijk demon stratieproject Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaande ren in Oostburg. „Het project vraagt navolging in andere gebie den van ons land. Het gaat immers om een demonstratiepro ject." Duurzaam Veilig is bedoeld om het aantal verkeersslachtoffers in West-Zeeuws-Vlaanderen fors terug te dringen. Dat moet gebeuren door het treffen van een groot aantal verkeersmaatrege len en gedragsbeïnvloeding. „Heel West-Zeeuws-Vlaanderen gaat de komende vijf jaar op de schop," maakte wethouder C. Bolijn van Oostburg duidelijk. Jorritsma zei het gisteren nog maals voor alle duidelijkheid. „Duurzaam Veilig is absoluut noodzakelijk. West-Zeeuws- Vlaanderen is het meest onveilige gebied van Nederland en daar mogen we ons niet in berusten. Dit project is uniek omdat er sprake is van een uitstekende samenwerking tussen Rijk, pro vincie, gemeenten, waterschap, politie en maatschappelijke orga nisaties. Die samenwerking is ook de sleutel voor mijn meerja renplan Verkeersveiligheid dat volgend jaar wordt gepresen teerd. We moeten samen ten strij de trekken. Dat is de enige manier om het leed terug te drin gen. Ik heb er het volste vertrou wen in dat Nederland straks nog liever naar West-Zeeuws-Vlaan- deren gaat." De gemeenten Oostburg en Sluis- Aardenburg voelen straks niet alleen de hete adem van overig Nederland in de nek, ook de forse investeringen drukken zwaar op de begroting. Zo investeert Oost burg ruim zes miljoen gulden in Duurzaam Veilig. „Tel daar de forse bezuiniging van drie mil joen gulden op de algemene uit kering uit het Gemeentefonds bij op en het behoeft dan geen nader betoog dat we diep in de geldbui del tasten," maakte burgemeester J. Kruize in zijn voorwoord dui delijk. „Duurzaam Veilig is voor onze streek in ieder geval heel belangrijk. West-Zeeuws-Vlaan deren is met 2,5 miljoen over nachtingen per jaar een recre atiegebied. Ik hoop dat het straks ook een extra verkeersveilig gebied is." Wethouder Bolijn is niet zo te spreken over een artikel in Bin nenlands Bestuur waarin Duur zaam Veilig wordt bestempeld als een circus. „Laat ik zeggen dat we er een prima voorstelling van maken." Gedragswetenschapper B. Beke maakte duidelijk dat het project zonder gedragsbeïnvloeding van de weggebruiker geen kans van slagen heeft. Hij benadrukte dat met name de risico-groepen, waaronder de weggebruikers van 18 tot 24 jaar, worden benaderd. „We gaan deze risicogroepen in kaart brengen. Dat gebeurt onder andere in samenwerking met de politie. We bouwen een bestand op aan de hand van niet alleen de geregistreerde verkeersongeval len maar ook van de verkeers overtredingen. Die groep gaan we dan benaderen. Met een doel: het terugbrengen van het aantal ver keersslachtoffers met tenminste zestig procent." Bij dit laatste waarbij landbouw- schuren worden omgebouwd tot appartementen moet men er zeker voor waken dat geen per manente bewoning plaatsvindt' en dat in beide gevallen rekening wordt gehouden met de bestaan de bedrijven. De inwoners van de wijk Draai brug worden binnenkort uitgeno digd om met gemeente en rijks waterstaat te bekijken wat de beste oplossing is voor de aan te leggen rotonde die er komt in het kader van het project Duurzaam Veilig. De monumentencommis sie zal volgens de nieuwe richtlij nen worden uitgebreid met een externe adviseur terwijl ook het aantal raadsleden in de commis sie zal worden uitgebreid. Van onze correspondent Terneuzen - De politie heeft in het Pastersbos bij de Terneu- zense binnenstad een 19-jari- ge man uit Bergen op Zoom aangehouden. De man was in het bezit van 100 gram hard drugs, een groot mes en een op een echt gelijkend plastic namaak pistool. Hij is inge sloten. De politie verrichtte woensdag in de binnenstad nog twee aanhou dingen. Een 21-jarige man uit het Belgische Dendermonde werd bij een controle betrapt met een paar gram harddrugs op zak, dat in beslag werd genomen. De man is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Ook een 24-jarige Frans man liep tegen de lamp. Hij was in het bezit van 100 gram soft drugs. In zijn geval maakte de politie een proces-verbaal op met een verbod zich in de binnenstad van Terneuzen op te houden. wn onze verslaggever iy>meuzen - Het Toeristisch B Vlaanderen (TBZ) vindt dat de burg de voorgenomen korting v de jaarlijkse subsidie d maken. Dat is de kern van een "tter R. Ruules woensdag in g onder de leden van de Oostbi commissie- Die vergadert vand. <$AT MEN in Groede wil qaan doen druist lijnrecht tegen het rechtsgevoel en i morele maatstaven van zet veel Zeeuwen. Groede is tt klein om het spanningsvel van de abortusproblematie te kunnen verwerken'. De commentaarschrijver dagblad De Stem van 8 me 1974 wond er geen doekje: om- Diezelfde dag meldde krant immers dat de Stich medisch verantwoorde zw gerschapsonderbreking (S mezo) in samenwerking m itwee huisartsen een region abortuskliniek wilde stich in het kleine Groede. In de maanden daarop vie Jan en Alleman over het ir tiatief heen. Tevergeefs, de kliniek kwam van de gron en Groede werd - vooral ii België - een begrip. Vrijdag 15 december 1996 ruim 22 jaar na oprichting wordt de kliniek in Groedi gesloten en verhuist Stime naar Goes. Een terugblik. Veel demonstraties voor en abortus in jaren zeventig. ro Door Rein van der Helm HET NIEUWS dat in het pitto reske Groede een abortuskliniek zou worden gesticht, sloeg in als een bom. Het moest, zo zeiden beide huisartsen (L. v.d. Berg en H. Hauer) een regionale abortus kliniek voor Zeeuws-Vlaanderen worden. De capaciteit werd vrij beperkt gehouden, men wilde eerst de belangstelling afwach ten. Stimezo zei dat de aanleiding voor het plan was dat Zeeuws- Vlaamse vrouwen voor een abor tus nergens terecht konden. Bui tenlandse vrouwen, die zich aan melden, zouden wel geholpen worden. „Als wij ons zouden richten op België, zouden wij ons niet beperken tot de praktijk van een huisarts, waar hooguit tien vrouwen per week geholpen zou den kunnen worden," stond in De Stem te lezen. Abortus provoeatus was in de jaren zeventig een hot item. Een wetsontwerp dat abortus moest legaliseren was in 1970 al inge diend door de PvdA-kamerleder Roethof en Lamberts. Pas veer tien jaar later zou dit officieel ir een wet zijn vastgelegd. In die tussentijd stond de maat schappelijke ontwikkeling niei stil. Abortus als hulpverlening aan vrouwen in nood was Nederland al in 1968 in gang gezet. Aanleiding hiervoor was de legalisering van abortus ir Engeland, waarvan veel Neder- 1 landse vrouwen - door bemidde ling van de NVSH - gebruil maakten. In 1971 werden de eer ste zeven abortusklinieken geo pend. Ten tijde van de opening van d< kliniek in Groede woedde He behandelkamer in de klinit

de Stem | 1995 | | pagina 12