Milieuvergunning fors duurder DE STEM Doorgaan carnaval Clinge twijfelachtig door vacatures Raad van Elf Start tweede fase fietspad Sint Jansteen-Heikant DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Ook inwoners gemeente Hontenisse gaan meer betalen aan loket burgerzaken Grote deelname kampioenendag Herleving Bliksemende blauwen en roden in kunstgalerieën Boek over activiteiten in grensstreek rond Kerstmis Kloosterzande krijgt een uitlaatterrein voor honden DËSTEM ZEELAND B2 Celstraf drugdealer editie zeeland .--sarei J..MJ! Omzetten leningen levert Hontenisse flink bedrag op Nieuw materiaal gymzaal Hengstdijk WD-fractie tegen verkiezingen in '98 op Walcheren De werkzaamheden aan het nieuwe stuk fietspad zullen enkele maanden in beslag nemen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Heikant - De tweede fase van de aanleg van het fietspad tussen Sint Jansteen en Heikant is van start gegaan. De werkzaamheden zul len naar verwachting de maanden december en januari in beslag nemen. Wanneer het fietspad klaar is, is onduidelijk. Dat is voor al afhankelijk van de weersomstandigheden. Momenteel vinden op het tracé tussen de Warandastraat en de Vlasstraat de voorbereiden de werkzaamheden plaats. Daarbij gaat het voor al om het verleggen van leidingen van de nutsbe drijven en de PTT. Het nieuwe fietspad wordt namelijk voorzien van asfalt, een gesloten weg dek dus. Daarom is het noodzakelijk dat de lei dingen die daaronder liggen, verlegd worden. Anders kunnen de nutsbedrijven en de PTT bij eventuele storingen er niet meer bij komen. Het eerste gedeelte van het fietspad is vorig jaar, gelijktijdig met de reconstructie van de Wilhelmi- nastraat, gereed gekomen. Dat toen niet gekozen is om in één keer het hele pad aan te leggen, kwam door de beperkte financiële middelen. Het fietspad is na deze tweede fase nog niet hele maal klaar. De gemeente wil het pad doortrekken tot aan de Julianastraat, net voor het gemeen schapscentrum. Het huidige college van B en W hoopt het volledige fietspad nog binnen zijn raadsperiode te kunnen verwezenlijken. VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 W onze verslaggever Clinge - Of er in 1996 nog carnaval m Clinge wordt gevierd, is twijfelachtig „u de Raad van Elf uit nog maar vijf personen bestaat. Carnavalsstichting De Kriekeputters beeft deze week huis-aan-huis in Clinge een circulaire in de bus gedaan in een laatste poging mensen warm te maken voor een plaats in de Raad. Op eerdere oproepen zijn geen reacties gekomen. Vandaar de circulaire. „Eigen lijk kampen we al jaren met te weinig mensen voor de Raad van Elf," zegt pen ningmeester D. van de Bergen. „Maar het waren er altijd nog een stuk of acht, negen. Maar de vijf van nu, dat is wel erg weinig. En carnaval vieren zonder Raad van Elf of Prins is niet mogelijk." Van de Bergen denkt dat de geringe belangstelling voor de Raad van Elf te wijten is aan, het klinkt tegenstrijdig, 'het bloeiende verenigingsleven in de buurt schappen'. „Die mensen zijn druk bezig met het bouwen van carnavalswagens voor de optocht. Het zijn steunpilaren van de carnavalsvereniging. Daar zijn we op zich natuurlijk heel blij mee. Maar het zou nog beter zijn als sommigen in de Raad van Elf zitting zouden willen nemen." Van de Bergen ziet het somber in voor het doorgaan van de earnavalsactiviteiten in Clinge als er geen reacties komen op de herhaalde oproepen van de stichting. „We moeten nu eerst afwachten wat het resul taat is van de circulaire. Over een week, veertien dagen zal de stichting zich over de toekomst beraden. We steken de kop pen bij mekaar en bekijken dan of carna val in Clinge nog wel door kan gaan." Van onze verslaggever Kloosterzande - Bedrijven die van de gemeente Hon tenisse een milieuvergun ning krijgen, moeten daar vanaf volgend jaar fors meer voor gaan betalen. Burgemeester en wethou ders stellen de gemeente raad voor de tarieven voor milieuvergunningen bijna te verdubbelen. Afhankelijk van het soort bedrijf variëren de kosten van zo'n ver gunning dan van 682 tot 4.468 gulden. Dat was respectievelijk 378 en 2.477 gulden. De komende jaren zitten er nog flinke verho gingen aan te komen, want in Zeeuws-Vlaanderen is afgespro ken dat in 1998 alle gemeenten uniforme kostendekkende tarie ven gaan hanteren. De nieuwe Hontenisser tarieven dekken nog maar de helft van de door de gemeente gemaakte kosten. Inwoners van Hontenisse die voor allerlei zaken bij het bureau Burgerzaken terecht moeten totalen volgend jaar 5 procent meer leges voor de bewezen dien sten. De huidige tarieven dateren uit 1992. B en W hebben eens rondgekeken bij andere gemeen ten en zijn daarbij tot de slotsom gekomen dat er best vijf procent bij kan. De leges voor bouwver gunningen worden vanaf volgend jaar anders berekend. Tot nu toe moest een aspirant-bouwer 0,9 procent van de bouwkosten beta len en nog geld voor de beoorde ling het bouwplan door welstand. Onnodig gecompliceerd, vinden BenW. Daarom stellen ze voor in het vervolg alleen maar een per centage van de bouwkosten in rekening te brengen. De percen tage wordt dan wel opgekrikt tot 1,1 procent. Dan zijn er tenslotte ook nog wat nieuwe tarieven met betrekking tot kopieën en uit treksels en dergelijke. Zo kosten afschriften van raads- en com missievergaderingen 30 cent per velletje, een 'gewone' fotokopie 65 cent en een abonnement op verslagen en stukken van de com missievergaderingen 100 gulden. De nieuwe leges worden maan dag 4 december besproken in de commissie Middelen. Die verga dert om 20.45 uur in het gemeen tehuis te Kloosterzande. Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 44- jarige Middelburger L. P. con form de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk. P. werd ervan verdacht in de perio de augustus 1994 tot en met augustus van dit jaar in Middel burg te hebben gehandeld in harddrugs. Bij zijn aanhouding trof de politie ook nog eens 14,6 gram amfetamine aan. Daarnaast werd hij verdacht van heling. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editie- chef), Peter van den Assem, Frank van Cooten, Rein van der Helm, Harold de Puysseleijr, Eugène Verstraeten. Goes: Klokstraat 1, tel. 0113- "3700, fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincie- yerslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 0114- 372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Frank Deij (plv. ed. "lef), Gerlach Hochstenbach. Sportredactie Zeeland: Ion Koomen tel. ma t/m vrij. 0115-645751 tel. zondag 0115-645753 Advertentie-exploitatie ue Stem en ZVK J®r"euzen: Zuidlandstraat 32, tel 0115-645740, fax 0115-645741 Vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, «Ma Broekhoven, privé 0115- Hans Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Steenstraat 14, tel. 0114-372770. ertegenwQofdigers; Vuc-,Vnn den Brande, privé 0114- „1,7®' Marjan Verstraeten privé 0114-316755. verkoopleider: Harrie Muur- ans, Privé 076-5020894 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30- 17.00 uur SL3 Van onze verslaggever Kloosterzande - Het ver vroegd aflossen van een stel geldleningen en het vervol gens weer aangaan van nieu we geldleningen levert de gemeente Hontenisse naar verwachting 125.500 gulden voordeel op. Burgemeester en wethouders schetsen dit rekensommetje in hun voorstel aan de gemeente raad. De gemeente heeft in het verleden voor 2,3 miljoen gulden langlopende geldleningen opge nomen tegen uiteenlopende ren tepercentages. Vergeleken met de huidige steeds maar dalende ren tetarieven zijn die oude percenta ges aan de hoge kant. B en W wil len er dart ook snel vanaf. Ver vroegd aflossen komt de gemeen te te staan op een boete van 3 of 5 procent. Maar als ze dan voor 2,3 miljoen opnieuw kunnen lenen tegen 6 procent rente blijft er toch nog een voordeeltje van 125.000 gulden over. Voorlopig slaan B en W hun slag nog niet. Ze wachten de rente ontwikkelingen op de kapitaal markt af. Om als de tijd rijp is om toe te slaan meteen in actie te kunnen komen moeten B en W wel een vrijbrief van de gemeen teraad hebben. Het college vraagt die nu aan de gemeenteraad. Van onze duivensportmedewerker Hulst - De postduivenvereni ging Herleving te Hulst houdt zondag 3 december haar jaar lijkse interregionale kampioe nendag. Het wordt de 39e uit gave dit evenement en vindt plaats in de grote zaal van café Herleving aan de Nieu- weweg in Hulst. Een duivensport-evenement dat nu al geslaagd mag worden genoemd. Ruim vijftig prominen ten uit het Zeeuwse zullen er aan deelnemen en met een stand van hun vogels aanwezig zijn. Zij allen schenken de organisatie van deze dag een bon, voor de koper hier van recht gevend op een jonge duif broed 1996, die in de middaguren bij opbod aan de belangstellenden te koop worden aangeboden. Daarvoor, om 13.30 uur, worden aan de winnaars van de in de maand mei van dit jaar gehouden wedvluchten (Groot-Hulst) vanuit het Franse Etampes hun gewon nen prijzen, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Hulst uitgereikt. Daarmee belast zich de wethouder van sportzaken Ben Picavet. Vlak daarna volgt de huldiging van de kampioenen van de kring Oost-Zeeuws-Vlaande- ren door de kringsecretaris R. Vermorken uit Sint Jansteen. De hierop aansluitende bonnenver koop, omstreeks 14.00 uur wordt geleid door J. Dhanis uit Hulst. De kampioenendag wordt om 11.00 uur geopend door de voorzitter van De Herleving, Eduard van de Walle, en is verder de hele dag gratis toegankelijk. Kampioenschappen 1995 kring Oost De generale titel in de 308 actieve leden tellende kring is dit jaar gewonnen door E. van Deursen uit Sint Jansteen, 2. Aug. van Helsland, Hulst, 3. Ch. de Beule Heikant, 4. J. Verheyden, Sint Jansteen, 5. Combinatie Van Houten, Heikant, 6. P. Rokven, Graauw, 7. A. van Daaken en zoon, Sint Jansteen, 8. Em. de Beule, Heikant, 9. W. Volleman, Graauw, 10. R. Vermorken, Sint Jan steen. Categorie oude duiven aangewezen: 1. E. van Deursen, Sint Jansteen, 2. Aug. van Helsland, Hulst, 3. J. van Goethem, Clinge, 4. Combinatie Danckaert/Van Riel, Sint Jansteen, 5. P. Rokven, Graauw. Idem onaangewezen: 1. E. van Deursen, Sint Jansteen, 2. Aug. van Helsland, Hulst, 3. J. Verheyden, Sint Jansteen, 4. B. Danckaert, Sint Jan steen, 5. J. Dhanis, Hulst. Categorie jonge duiven, aangeduid: Em. de Beule, Heinat, 2. E. van Deursen, Sint Jansteen, 3. Ch. de Beule, Heikant, 4. Ed. Strobbe, Hulst, 5. R. Vermorken, Sint Jansteen. Idem onaangewezen: 1. E. van Deursen, Sint Jansteen, 2. Ed. Strobbe, Hulst, 3. R. Vermorken, Sint Jansteen, 4. Em. de Beule, Heikant, 5. W. Volleman, Graauw. Door Ronald Verstraten INEENS VALT je op hoeveel kunstgalerieën er geleid wor den door vrouwen. Noem ze maar op: Marquante in Oost burg, Art-House in Biervliet, In de Galerant in Terneuzen, Rattenfanger en Van Geyt in Hulst. Soms 'economisch' verklaarbaar: man werkt, vrouw runt galerie. Of in het geval van José van Zuilekom (Marquante) een investering in de toekomst, als de lesuren op school verder slinken. Samen met Cathy Porte (Gale rant), behoort zij tot de nieuw komers van de laatste paar jaar. Dat kan niet gezegd worden van Loes Cozijnsen (Art-house) of Liet Smulders van Esprit in Clinge. Die draaien al zo'n jaar tje of tien mee in het galerie-cir cuit. Waar Cozijnsen zich echter voornamelijk beperkt tot plaat selijke of regionale exposanten, haalt Smulders ze soms van ver over de grenzen heen. Esprit, dat dit voorjaar zijn tweede lustrum vierde, heeft een naam opgebouwd. En dan kun je grote namen krijgen. Zo is er momenteel een expositie te zien van de Franse kunstenaar Serge Hélénon. Afkomstig van het Caraïbische eiland Martinique, woont en werkt hij tegenwoor dig in Nice. In Frankrijk is hij een bekende kunstenaar en hij exposeerde in verschillende Europese landen, Japan, Cana da en de VS. Het werk van Hélénon is nu voor het eerst te zien in Nederland. Esprit toont schilderijen op doek, carborundum etsen en 'expressions Bidonville'. De laatste zijn schilderijen waarop stukjes geschilderd hout- en metaalafval zijn samenge bracht. Zij dienen als onder grond voor Hélénons verbeel ding van de Bidonvilles, de krot tenwijken uit zijn kindertijd, zoals die op bijna alle Caraïbi sche eilanden voorkomen. Hij combineert de sfeer van zijn geboorteland met die van het land van zijn oorsprong: Afrika. Hélénons kunst ontleent er een magische kracht aan. Een magie die vooral ontstaat door zijn kleurgebruik: 'bliksemende blauwen en roden, die grote sombere vlakken onderbreken Hij laat de vibraties van de aarde herleven en de sensuele ritmen van de dans, muziek en de geest van Afrika en haar mysteries..'. Ruwe oppervlakken en zware reliëfs kenmerken ook de 'schil derijen op doek' en de etsen. Carborundum dient even opge zocht in Van Dale. Het blijkt een uiterst harde stof die wordt gebruikt voor schuurpapier, slijpstenen en dergelijke. Hoe dat op Hélénons etsen uitpakt, is tot 23 december te zien in Esp rit, Gravenstraat 99. De galerie is open van donder dag tot en met zondag, van 13.30 tot 17.30 uur en op donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. THEATER HULST Reynaerthistorie - Een voor drachtavond over Reynaert de Vos - door Marcel Ryssen en Rik van Dae- le - muzikale omlijsting Musical Exchange - hal van het stadskan toor - 20.00 uur MIDDELBURG Peter Faber Solo - Vrolijke verha len voor onderweg - Stadschouw- burg Molenwater 99 - 20.00 uur 25) VLISSINGEN Malpertuis - Uit liefde voor Marie Sarlatt - Vestzaktheater Bellamy- park 5-20.00 uur (ƒ17,50) SINT NIKLAAS Een inspecteur voor U - van J. Priestley - door theater Argus - Museumtheater, Zwijgershoek - 20.00 uur (1,2,9,11,15 en 16 dec) KLASSIEK SINT NIKLAAS Weekend Prelude - lichtvoetige kamermuziek - kinderconcert - Salons voor Schone Kunsten - 20.00 POP EN JAZZ VLISSINGEN La Bande Dessinee - Theatercafé Het Arsenaaltheater Arsenaalplein 7-20.00 uur (ƒ22,50) DIVERSEN HEIKANT Vleeskaarting - café du Commerce - 20.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur WALSOORDEN Prijskaarting - café Rue du Nord - 14.00 uur CLINGE Koersbal KBO - Malpertuus -13.30 uur Jokeren - Malpertuus -13.30 uur Kaarting -café De Landbouw - 20.00 uur WESTDORPE Kleindierententoonstelling Concordia -19.00 tot 22.00 uur KLOOSTERZANDE Kaartcompetitie - café De Reizen de Man-19.30 uur HULST Bingo - De Lieve -14.00 uur AXEL Bieden en jokeren - café De Graanbeurs - 20.00 uur SLUISKIL Kaarting - café Atlanta - 20.00 uur STOPPELDIJK Bingo - 't Gelaag -13.30 uur SAS VAN GENT Vogeltentoonstelling - De Speye - 20.00 tot 22.00 uur FILMS GOES Grand Theater 19.00 uur Pocahontas 21.30 uur Apollo 13 't Beest - 20.30 uur Exotica HULST De Koning van Engeland 19.30 en 22.00 uur Pocahontas (Eng) 19.30 uur Pocahontas (Ned) 19.30 en 22.00 uur Something to talk about 19.30 en 22.00 uur Seven 19.30 en 22.00 uur Tommy Boy 19.30 uur Nine Months 22.00 uur Species 22.00 uurWaterworld MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Carrington 22.30 uur Clerks OOSTBURG Ledeltheater - 20.00 uur Assassins VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 19.00 uur Pocahontas (Ned) 21.30 uur Pocahontas (Eng) 19.00 en 21.30 uur The Net 19.00 en 21.45 uur Seven 19.00 uur Operation Dumbo Drop 21.30 uur Species BRUGGE Kennedy Complex 20.00 en 22.30 uur Mortal Kombat 20.00 en 22.30 uur Johnny Mnemo nic 20.00 uur Dolores Claiborne 20.00 uur Braveheart 22.30 uur Assassins KNOKKE Beverly Screens 20.00 en 22.30 uur Mortal Kombat 20.00 uur Pocahontas 22.30 uur Dolores Claiborne 20.00 en 22.30 uur Apollo 13 20.00 en 22.30 uur Johnny Mnemo nic Van onze verslaggever Kloosterzande - De gymzaal in Hengstdijk krijgt nieuw materi aal. Het college van burgemeester en wethouders van Hontenisse wil hiervoor ruim zevenduizend gulden uittrekken. De huidige mattenwagen is niet geschikt voor het transport van de in 1994 aangekochte turnmat- ten. De verrol-inrichting van bei de springkasten is versleten, zodat die vernieuwd moeten wor den. Ten slotte ontbeerde de gymzaal nog een lange mat met transport-opbergwagen. De commissie Middelen bespreekt het B en W-voorstel maandag 4 december. Aanvang 20.45 uur in het gemeentehuis. Van onze Haagse redactie Den Haag - De VVD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er in 1998 geen gemeenteraads verkiezingen gehouden moe ten worden in de gemeenten op Walcheren die eind 1996 worden samengevoegd. Dat heeft de fractie in een brief aan voorzitter Eversdijk van het Bestuurlijk Overleg Herindeling Platteland Walcheren meege deeld. Met Eversdijk is de WD van mening dat de reguliere gemeen teraadsverkiezingen te snel vol gen op de herindeling. De inwo ners van de nieuwe gemeenten zouden in een periode van vijf tien maanden twee keer naar de stembus moeten: een keer na de herindeling eind 1996 en een keer bij de reguliere gemeenteraads verkiezingen in het voorjaar van 1998. Volgens de VVD-Kamerleden Te Veldhuis en Klein Molekamp is dat 'te belastend' en 'onoverzich telijk' voor de kiezers. Bovendien is het volgens hen voor de nieuwe gemeentebestuurders niet te doen om binnen een jaar een beleid neer te zetten waarover de kie zers zich een oordeel kunnen vor men. De WD zal er daarom bij de behandeling van de herinde- lingsvoorstellen in de Tweede Kamer op aandringen dat de ver kiezingen in 1998 komen te ver vallen. Hengstdijk SINTERKLAAS - Sinterklaas komt zaterdag 2 december in Hengstdijk. Om 14.45 uur wordt hij verwacht in de basisschool. Daar vandaan zal hij met de kin deren naar De Schuur gaan waar ze om ongeveer 15.00 uur aankomen. Dan volgt een groot feest met voordrachtjes en lied jes door de kinderen. Clinge VISSEN - De Clingse Henge laarsvereniging houdt zaterdag 2 december een Sint-Nicolaas- viswedstrijd aan de Kruispolder. De wedstrijd duurt van 10.00- 13.00 uur en ook de Axelse vis vereniging GOA doet hieraan mee. Van onze verslaggever Hulst - Wie er in de kersttijd op uit wil trekken, hoeft niet ver van huis. Alleen al in de Oost-Zeeuws-Vlaamse grensstreek zijn binnen en buiten bijna veertig kerststallen te bezichtigen, wor den zes kerstmarkten gehouden en kun je speciale concerten, optredens en tentoonstellingen bezoeken. De gemeentebesturen van Axel, Hulst, Beveren, St. Gillis-Waas en Stekene hebben gezamenlijk besloten al die activiteiten ook dit jaar weer te bundelen in een handig boekje. 'Kerstmis in de grensstreek 1995' heet de brochu re, die voor een gulden verkrijg baar is bij de VW's en gemeente huizen. Volgens de Hulster wethouder Paul Weemaes, die het boekje deze week ten doop hield, voor ziet de bundeling van informatie in een duidelijke behoefte. „De belangstelling voor activiteiten die met kerstmis te maken heb ben neemt toe. Evenementen in kerstsfeer trekken steeds meer bezoekers." Vorig jaar kwamen duizend belangstellenden op de brochure af. „Dat is toch ander half procent van de inwoners van de vijf gemeenten," rekent Wee maes snel uit. „Het betekent dat het boekje vorig jaar in zo'n vier procent van alle gezinnen gelezen is. Toch geen slechte score." Een keur aan kerststallen is te zien in de verschillende kerken in de vijf gemeenten. Bezoekers moeten er wel op letten dat de openingstijden vaak beperkt zijn. Dat geldt uiteraard niet voor de kerstgroepen en -stallen die bui ten zijn opgesteld. Ze zijn te vin den in Clinge, Beveren, Haas donk, Kieldrecht, Melsele, Verre broek, Vrasene, St. Gillis-Waas, St. Pauwels, Meerdonk, Stekene, Klein Sinaai en Kemzeke. Kerstmarkten worden gehouden op 8 december in Hulst, op 9 december in Beveren, op 10 december in Haasdonk, en Verre broek, op 14 december in Axel en op 17 december in Stekene. De preciese plaatsen en tijdstippen met informatie over de evene menten en kerststallen zijn te vinden in de brochure. Van onze verslaggever Kloosterzande - De gemeente Hontenisse hoopt voor een groot deel van de hondenpoepoverlast verlost te zijn. Binnenkort kan het hondenuitlaatterrein nabij de schaatsvijver, achter de handbalvelden in Kloosterzande in gebruik worden genomen. „Regelmatig krijgen wij klachten over hondenpoepoverlast," zegt W. Broekhoven, hoofd grondge biedzaken van de gemeente Hon tenisse. „Te pas en te onpas poe pen de honden op grasveldjes die daar niet voor bestemd zijn of in tuinen van mensen. We hopen dat het nieuwe hondenuitlaatterrein daar een eind aan maakt." Het terrein is ongeveer honderd vierkante meter groot. Een dui delijk bord wijst op de functie van het veldje dat nog van een afrastering moet worden voor zien. „Een keer in de week of een keer in de veertien dagen zal de Dethon met een hondenpoepzui ger het veldje schoonmaken," aldus Broekhoven. De gemeente zal, zo zegt Broek hoven, na een half jaar bekijken of hondeneigenaren van het ter rein gebruik maken. „Wellicht dat er dan meer van dit soort veldjes in de andere kernen vol gen. Maar misschien wordt er wel helemaal geen gebruik van gemaakt."

de Stem | 1995 | | pagina 11