Controle-apparaat voor telefoonrekening inoeg is PTT Post mag niet stunten met tarieven Fokker incasseert miljard voor lease-vloot IUAR11996! Forse Europese boete voor Nederlandse kraanverhuurbedrijven Schoenfabriek Anita in Giessen opnieuw failliet mum pnijs van 5JEJVH DE STEM ECONOMIE A7 Checktel: elke gebruiker maakt nota van telefoongesprekken NUON start met inbraakalarm via de kabel W Mf yf i jr- 4* A jf f. c mm Elektronische snelweg voor consument informatiekanaal ECONOMIE KORT Gelijke behandeling uitzendkrachten Uitgeverij Suurland breidt fors uit Circussen praten over werkvergunningen Waddenkust belemmert bedrijfsleven niet Sociaal plan voor Wilton Fijenoord Gemeenten wijzen kritiek af Veeboeren: boycot Albert Heijn niet geheel onterecht all Street signal r.brands r.tel.tel Ico corp co inc. company steel ng co ington sfe pacific Ivron luita sler Icorp ps.edison it.equipm. jiontnemours |v chemical in kodak kon corp ti motor adyear wlett-pack. bus.mach. tel.tel. l airlines donnell irck co. ibil oil lega financ. ilips wal dutch ars roebuck <aco inc. [avelers litedtechn. estingbouse hitman corp oolworth 28/1} 29/11 47% 46 42 43% 67 66% 68 68 35% 35 45% 46% 14% 14% 72% 73% 81% 80% 18% 18% 49% 49% 13% 13% 52% 68% 52% 29% 68% 29% 56% 59% 67% 67% 70% 69% 71% 79% 69% 78 28% 28 67% 67% 48% 49% 42% 41% 86% 84% 97 97% 121% 122% 33% 34% 35% 35% 90% 90% 59% 60 104 104 30% 30% 38 39% 129 129% 39% 40% 72% 73% 55% 58 92% 93% 16% 17% 21% 22 14% 15% vorige koers slotkoers gisteren laten bieden ex claim gedaan/bieden ex dividend 1= gedaan/laten 1= bieden en ex dividend laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend H185 20,00 20,00 a ■90 7,70 7,60 b ■004 3,20 3,20 1405 1,60 1,60 a 535 0,60 0,70 §58 7,80 7,70 ■005 0,30 0,20 ■24 0,60 b 0,50 [705 2,20 1,50 ■59 0,70 1,40 E25 0,50 b 1,00 ■595 2,95 2,95 E05 1,00 1,20 B71 10,40 b 13,20 Il464 6,50 b 9,10 11116 3,70 5,60 b f277 1,90 3,00 1036 0,90 1,50 B79 5,70 b 7,10 f502 25,00 26,60 f 513 8,00 9,30 f97 2,20 1,40 1)25 4,30 2,70 11000 0,20 a 0,10 li 600 0,40 0,10 [608- 0,50 b 0,40 2362 2,10 1,70 2549 8,50 7,30 2509 19,00 16,80 672 6,70 7,50 586 2,40 3,10 M92 0,80 1,20 fó87 0,80 1,50 963 1,70 2,30 b 734 1,90 2,50 850 4,15 4,70 1108 3,50 3,80 871 3,00 3,00 554 1,40 2,50 a 841 0,50 1,30 896 3,80 5,40 917 2,60 3,80 2132 1,60 2,50 1646 1,00 1,60 4063 0,50 a 1,00 969 3,00 4,00 519 1,00 0,40 1163 1,90 1,10 597 5,80 11,00 575 3,10 7,00 IntieK donkereiken stoel- 75,-, antieke ronde ta- (73cm) op één poot, oogte 75 cm, 450,-, 6 Ikenhouten eetkamerstoe- z.g.a.n. 75,- p.st. Tel. 1164)251844. r Ik. KEUKEN-BARTrém. porkant schrootjes, frmica bovenblad. 0114-312496 artikel 4BGeén''aanb.edlngen 4 'J>n fotokopie- on worden opgeg^n, geen de per bon). 7. Indien p |/|P,nties die itgave geplaatst. 8-Gratis Ke J Maximaal 1 Bon per P" maal 2 maal geplaatst. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 Den Haag (anp) - KPN-doch- ter PTT Post moet binnen zes weken stoppen met stuntta rieven voor onder meer post orderbedrijven. Als PTT Post daar toch mee door wil gaan, wordt het bedrijf btw-plichtig net zoals bijvoorbeeld concur renten SelekVracht en Van gend Loos (beide Nedl- loyd-dochter) dat zijn. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat heeft KPN gisteren verordonneert zich te houden aan de regels van het Besluit Algeme- ne Richtlijnen Post. Het is de tweede maal dat de minister jegens KPN gebruik maakt van deze zware bevoegdheid, die zij op basis van de Postwet heeft ten opzichte van de inmiddels ver zelfstandigde PTT. In de richtlijnen voor PTT Post staan vaste tarieven, waar het bedrijf alleen onderuit kan voor aanbieders van grote hoeveelhe den post, dan wel aanbieders die jaarlijks een aanzienlijk bedrag aan postzendingen besteden. Bij het postorderbedrijf Otto is de contractkorting echter geba seerd op de omvang van de stroom pakketten aan haar indi viduele klanten. Het postorder bedrijf heeft in haar algemene voorwaarden bepaald, dat er een overeenkomst voor vervoer van het pakket bestaat tussen de individuele klant en de PTT. Het gaat dus formeel niet om een heel groot contract met Otto, maar om een groot aantal kleine overeen komsten met de klanten van het postorderbedrijf. Daar mag geen contractkorting voor worden ver leend. PTT Post eet in feite van twee walletjes. Voor de haar wettelijk opgedragen taken tegen vaste tarieven, hoeft zij namelijk geen btw in rekening te brengen aan de klanten. De zeven andere ver voerders die actief zijn op deze markt moeten wel btw bereke nen. Als PTT Post volhardt in contractkortingen voor Otto en vergelijkbare postorderbedrij ven, vervalt die btw-vrijstelling voor het voormalige staatsbedrijf onherroepelijk, waarschuwt Jor ritsma. Het wordt nu dus kiezen of delen voor PTT Post. KPN heeft formeel zes weken de tijd om aan de aanwijzing te vol doen. Binnen die periode kan het bedrijf in beroep gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Dat heeft kort geleden, toen een eerste beroep van KPN diende tegen de eerste, vrijwel gelijkluidende aanwij zing, al geoordeeld dat het bedrijf zes weken de tijd moet krijgen om aan de eisen van de minister te voldoen. De minister moest de zaak nog eens van alle kanten bekijken. KPN heeft over de „Otto-con- structie" enkele jaren geleden ook al geprocedeerd voor de belastingrechter. Die keurde de btw-vrijstelling uiteindelijk Van onze verslaggever Breda - Het ingenieursbureau voor telecommunicatiesystemen CSDM in Breda komt begin volgende maand met een apparaat op de markt, waarmee de telefoonrekeningen van PTT Telecom in hoofdlijnen kunnen worden gecontroleerd. Dit apparaat, Checktel, stelt de consument in staat om uitgaand telefoonver keer in een overzicht in kaart te brengen. Hierdoor wordt de kans vergroot om telefoonfraude in beeld te brengen. Dat beweert ing. T. van Heusden van CSDM, de uitvinder van Checktel. Dit is een apparaat dat wordt aangesloten tussen de tele foonlijn en telefoontoestel. Alle gebeurtenissen op de lijn worden geregisteerd en kunnen op de monitor van een gewone personal computer worden bekeken. De gegevens over de gesprekken kunnen elk moment op een com puteruitdraai beschikbaar zijn. Het apparaat (kosten: driehon derd gulden) registreert datum en tijd van het uitgaande gesprek, het gekozen nummer, de eindtijd en tijdsduur; indien technisch mogelijk ook het aantal kosten- impulsen. Alle uitgaande gesprekken worden vastgelegd, ook oproepen met zogeheten geheime nummers en gesprekken, waarvoor geen kosten verschul digd zijn. De gegevens zijn direct na het gesprek beschikbaar. 1 Tevens wordt geregisteerd of •telefoongesprekken worden gevoerd vanaf een ander toetsel, dan dat van de gebruiker. Hier door kan, aldus Van Heusden, misbruik van de telefoonlijn wor den vastgesteld. Eveneens legt het apparaat vast of de telefoonlijn wordt afgeslo ten en op welk tijdstip weer wordt aangesloten. Ook dit kan volgens de Bredase telecommuni- catiespecialist nuttig zijn bij het aantonen van misbruik, indien tijdens de afsluiting toch gesprekken zijn gevoerd. „Checktel kan zodoende het bewijs leveren dat bepaalde Van onze redactie economie Arnhem - NUON-dochter Telekabel gaat volgend jaar in Gelderland, Friesland en Fle voland van start met een com mercieel project voor brand en inbraakalarmering. Huurders en huiseigenaren kun nen tegen een maandelijks tarief van circa 45 en een eenmalig bedrag van circa 200 hun huis tegen brand en inbraak beveili gen. NUON levert en installeert de apparatuur, een erkende beveiligingsdienst (die per regio kan verschillen) rukt uit bij inbraakalarm. Bij meer dan twee alarmmeldingen per jaar en onoordeelkundig gebruik van het systeem moet extra betaald wor den. Over het uitrukken na bran dalarm moet NUON Telekabel nog overleg voeren met de brand weer. gesprekken, bijvoorbeeld onver klaarbare telefoontjes naar 06- lijnen, niet door de gebruiker zelf gevoerd zijn. Het overzicht van het apparaat is daardoor veel completer en actueler dan het overzicht dat PTT Telecom periodiek (veelal tweemaande lijks) kan verstrekken," meent Van Heusden. PTT Telecom stelt sinds jaar en dag de verbruikskosten van een telefoonaansluiting vast in de eigen centrales. Het is op die manier, aldus Van Heusden, niet na te gaan of de gesprekken die worden gevoerd afkomstig zijn van het toestel van de klant of van een fraudeur, die ergens op het verbindingstraject tussen de klant en de centrale inbreekt. De Landelijke Werkgroep 06- Gedupeerden is 'zeer verheugd' over de komst van Checktel. De woordvoerder van deze belan genorganisatie, T. Claessen uit Ewijk, is ingenomen met „elke mogelijkheid om het registratie systeem van telefoongesprekken van PTT Telecom te controleren." De werkgroep blijft echter zoe ken naar methoden om aan te tonen dat de computercentrales van PTT Telecom te manipuleren zijn door computerkrakers (hac kers), al dan niet in dienst van de georganiseerde misdaad. Ze zou den bellen op andermans kosten. De belangenorganisatie kent inmiddels 1100 gedupeerden met zogeheten spooknota's: telefoon rekeningen met onverklaarbare telefoongesprekken. De totale schadeclaim beloopt inmiddels drie miljoen gulden. PTT Telecom heeft Checktel niet beproefd, maar kent het tech nisch principe van het apparaat. Het is, aldus PTT Telecom, een koppeling van de bekende tik- kenteller aan de computer. De telefoonmaatschappij hecht wei nig waarde aan een registratie systeem voor telefoongesprekken die bij de mensen thuis staat. Zo'n systeem is, aldus KPN- woordvoerder T. Massar, „bij zonder fraudegevoelig." Gege vens in het computersysteem van Checktel kunnen naar gelang worden gewist, dan wel gewij zigd. Massar: „Bovendien registreert het apparaat niet alle kosten, zoals voor collect call-gesprek- ken (betalen voor een door een ander aangevraagd gesprek met de gebruiker), gesprekken via een telefoonoperator en gesprekken op doorgeschakelde toestellen (★21). Maar, Checktel is een functioneel hulpmiddel om de eigen kosten goed bij te houden. We blijven echter vasthouden aan onze registratie van telefoon kosten." Dat blijkt uit een onderzoek onder 1700 Nederlanders, onder jvie 500 jongeren tussen 12 en 18 Jaar, uitgevoerd door "SS/Marktonderzoek en Coop ers Lybrand. De gegevens wer den gisteren in Den Haag gepre senteerd tijdens een congres over de consument als vergeten factor. Onderzoeker A. de Lange is het niet eens met minister Wijers van economische zaken die vindt, dat amusement moet worden gezien als de grote trekker voor de gebruikers van de elektronische snelweg. Computerspelletjes, babbelboxen, seks en andere vor- roen van vermaak zouden volgens ™ijers zorgen voor een snelle toe name van het gebruik van de snelweg. Dat bestrijdt De Lange. Zijn onderzoek wijst uit dat de Nederlander zich via de elektro nische snelweg wil laten informe ren. Vooral actualiteiten scoren noog. Bijna tachtig procent heeft daar hoge verwachtingen van. Naar de Mening van de onderzoekers worden kranten daarvan het 1/ De topmannen van Fokker en Dasa, respectievelijk Bsn van Schaik (I) en Manfred Bischof, arriveren hij Fokker voor de aandeel houdersvergadering. FOTO ANP Van onze verslaggever Schiphol Fokker raakt eindelijk 35 verhuurde toestellen kwijt, die sinds geruime tijd als een loden last op de balans drukken. Een nieuwe opgezette leasemaatschappij rond Daimler Benzdochter Debis betaalt bijna een miljard gulden voor de vliegtuigen. Dat is gisteren bekend geworden tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergadering van Fokker. Met de kleine miljard gulden kan Fokker een deel van de schuldenlast aflossen. Het betreft hier de eerste tranche. Later zullen nog eens vliegtuigen met een waarde van dik 300 miljoen naar Debis gaan. Het heeft anderhalf jaar geduurd voordat de leasemaatschappij daadwerkelijk is opge richt. Het stichten van Debis Air Finance maakte nog deel uit van de vorige reddings operatie voor Fokker door de toenmalige minister Andriessen. Die stond een techno leaseconstructie met de Rabobank toe, die Fokker 460 miljoen gulden aan belasting voordeel opleverde. Dasa nam de taak op zich om de leasevliegtuigen bij een nieuw bedrijf onder te brengen. Debis Air Finance wordt een belangrijk bedrijf voor Fokker, omdat het bedrijf er in de toekomst van verzekerd is dat verhuurde toestellen bij derden kunnen worden onder gebracht. Bovenal ziet Fokker de totstand koming van DAF als een positief signaal naar de markt: grootaandeelhouder Dasa c.q. DaimlerBenz investeert hiermee in de toekomst van Fokker. Een dergelijk signaal is hard nodig. Want B. Dijkhuizen, in de Raad van Bestuur verant woordelijk voor de marketing, zegt dat de voortdurende onzekerheid rond Fokker klanten begint te kosten. „Ik vrees dat we in de komende weken verschillende orders zul len missen, onder meer vanwege de onzeker heid." Het zou gaan om orders in de orde van zes tot tien toestellen met uitzicht op vervolgorders. Ook de uitlatingen van Daimler Benztop man J. Schrempp in de Financial Times blij ken potentiële klanten af te schrikken. Schrempp had overigens niet voor het eerst de toekomst van Fokker afhankelijk gesteld van de bijdrage van de Nederlandse overheid. De buitengewone aandeelhoudersvergade ring was gisteren belegd omdat Fokker sinds enkele maanden een negatief vermo gen kent en slechts met bankgaranties van moeder Dasa aan haar verplichtingen kan voldoen. De massaal opgekomen aandeel houders (99,5 procent van de aandelen was vertegenwoordigd) kregen echter niets te horen over de onderhandelingen, die Dasa en Fokker met Wijers' onderhandelaar Mal- jers voeren. Topman B. van Schaik en zijn rechterhand Dijkhuizen gaven gloedvolle presentaties weg, waaruit de grote prestaties van Fokker in een moeilijke markt moesten blijken. Hij deed een emotioneel beroep op de samenle ving om Fokker door de moeilijke tijden heen te helpen. „Het land kan niet zonder maak—industrie. Daar heeft Nederland zijn welvaart aan te danken. Met alle respect voor de serviceindustrie: we kunnen niet allemaal ons brood verdienen met ramen- lappen." Ook gaf Van Schaik aan dat met de halve ring van het bedrijf in de laatste drie jaar Fokker moeilijke beslissingen niet uit de weg is gegaan. En hij prees moeder Dasa zo consequent achter het Nederlandse bedrijf te staan. Daar was de dissidente aandeelhouder 'en belastingbetaler' P. Lakeman het volstrekt niet mee eens. Lakeman betoogde dat Nederland niet per se een vliegtuigindustrie overeind hoeft te houden. Hij beschuldigde Dasa ervan een klimaat te scheppen om geld uit de Neder landse overheid te persen. Dat leverde hem een forse aanvaring met oudPhilipstop man Kuilman op, die bij zijn laatste verga dering als voorzitter van de Raad van Com missarissen niet op dit soort kritische beto gen was gesteld. Verder wilde Lakeman grondig te worden geïnformeerd over de reddingsplannen voor Fokker. „Ik wil het witboek van Dasa over de toekomst van Fokker ontvangen, want als aandeelhouder dien ik gelijkelijk met de andere aandeelhouders te worden behan deld." Hij kreeg ondanks protesten op geen enkele wijze voet aan de grond. Den Haag (anp) - De aanleg van de elektronische snelweg zal het eerst gevolgen hebben voor uitgevers van kranten en post orderbedrijven. Nederland is nu al bereid twee miljard gulden uit te geven voor het verkrijgen van diensten en informatie via de elektronische snelweg. slachtoffer. Het aantal abonne menten zal met 15 procent terug lopen. Tweederde van de Neder landers wil de via het scherm opgeroepen informatie thuis kunnen afdrukken. Bijna de helft van de Nederland se bevolking wil de elektronische snelweg benutten om te winke len. Klanten van postorderbe drijven zullen volgens het onder zoek snel van deze techniek gebruikmaken. De buurtwinkel, voor zover die nog bestaat, hoeft voorlopig geen concurrentie te verwachten. Daar zou het sociale aspect zwaarder wegen. Door toepassing van de nieuwe techniek zal meer dan 70 procent niet meer bij een reisbureau bin nenstappen. De gevolgen voor de bank- en verzekeringswereld zullen het best te merken zijn in de veran derende, mogelijk verdwijnende rol van tussenpersonen. De behoefte aan amusement zal gro te gevolgen hebben voor het toch al niet zo florissante bioscoopbe zoek en de huur van video's. Brussel (anp) - De Federatie van Nederlandse Kraanver huurbedrijven (FNK) moet de Europese Commissie een boe te betalen van ruim 24 mil joen wegens ongeoorloofde kartelvorming. De Stichting Certificatie Kraanverhuurbe drijf (SCK) moet ƒ630.000 boete betalen voor het belem meren van de inhuur van kra nen van niet-gecertificeerde ondernemingen. Beide organisaties gaan in beroep en zullen ook om opschorting van de boete vragen. „Anders zijn we gelijk failliet," zei algemeen secretaris R. de Blank van de FNK. Volgens commissaris Karei van Miert (concurrentiezaken) heeft de FNK zich gedurende meer dan twaalf jaar - van eind 1979 tot april 1992 - schuldig gemaakt aan ongeoorloofde prijsopdrij- ving. Doordat de organisatie ongeveer 75 procent van de markt beheerste, konden de adviesprijzen 10 procent boven de normale marktwaarde worden vastgesteld. Volgens de woordvoerder van Van Miert heeft deze praktijk de FNK over de bedoelde periode naar schatting 420 miljoen extra winst opgeleverd. In 1992 behaalden de tweehonderd leden van de FNK een totale omzet van ruim 480 miljoen. Volgens De Blank zijn de beschuldigingen volkomen uit de lucht gegrepen. Zij zijn geba seerd op onwaarheden en proce durefouten. Hij had ook geen goed woord over voor de lange duur van het onderzoek door de Commissie, dat ongeveer vier jaar in beslag nam. Het uiteinde lijke besluit is volgens de organi saties onnodig gerekt. De FNK en de SCK zijn daarom maandag naar het Europese Hof van Justi tie gestapt om de Commissie aan sprakelijk te stellen voor geleden schade. Hoe groot de schade is kunnen de bedrijven niet zeggen. Van Miert benadrukt overigens dat de Commissie een systeem van certificatie van kranen niet ter discussie wil stellen. In dit geval leverden de activiteiten van de SCK in de praktijk echter geen toegevoegde waarde op ten aan zien van de kwaliteit van pro- dukten, de distributie of de pro- duktie. De stichting beantwoordde bovendien niet aan de voorwaar den voor openheid en transpa rantie en accepteerde geen gelijk waardige waarborgen van andere systemen. Daardoor werden in het bijzonder buitenlandse bedrijven in hun toegang tot de Nederlandse markt belemmerd. Van Miert herinnert in zijn oor deel tevens aan een uitspraak van de Utrechtse rechtbank in febru ari 1992, waarin de FNK werd gelast het systeem van advies prijzen in te trekken, en aan een uitspraak van de Amsterdamse rechter uit oktober 1993, waarin de SCK werd gelast haar verbod op het inhuren van kranen van niet-gecertificeerde ondernemin gen te schrappen. Van onze redactie economie Giessen - Voor de tweede maal in ruim drie jaar is de schoenfabriek Anita in Giessen failliet. De rechtbank in Breda heeft het faillissemen afgelopen maan dag uitgesproken, maar pas gisteren is het bekend geworden. Curator mr. A. Jacobs voert momenteel besprekingen met gegadigden voor overname. Wan neer die niet worden gevonden, volgt ontslag voor alle 143 werknemers. Dalende consumentenbestedingen en con currentie uit lage-lonenlanden als Polen en Zuid-Korea hebben volgens de Industrie- en Voedingsbond CNV geleid tot het faillis sement. De bedrijfsschuld was tot enkele miljoenen opgelopen. De bond dringt aan op een soci aal plan voor de werknemers, wanneer er geen overnamekandidaat wordt gevonden. De CNV-bond heeft echter al te horen gegeven dat er geen geld is voor een sociaal plan. Verder is het niet duidelijk of de betrokken werknemers nog recht hebben op doorbet aling van het loon. Dat komt doordat er onduidelijkheid is over de opzegtermijn van de arbeidscon tracten. Het faillissement van het zelfstandige bedrijf Anita betekent de sluiting van één van de laatste grote schoenfabrieken in het zuiden van het land. Curator Jacobs was woensdagmiddag niet voor commentaar bereikbaar. Den Haag - Uitzendkrachten die gedurende langere tijd voor een uitzendbureau hebben gewerkt, moeten dezelfde rechtsbescher ming krijgen als vast personeel. Vaste contracten mogen echter niet zo knellend zijn, dat de werkgever er tegenop ziet mensen in vaste dienst te nemen. Daarom zou een arbeidsovereenkomst niet langer vanaf de eerste dag volledige rechtszekerheid kunnen bie den. In plaats daarvan zou de rechtspositie geleidelijk moeten toenemen. Dat heeft minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gistermiddag gezegd bij de opening van een nieuw kantoor van uitzendbureau Vedior International in Amsterdam. De PvdA-bewindsman loopt hiermee vooruit op de nota over flexibiliteit en zekerheid die nog steeds in het kabinet wordt besproken. Dinsdag drong D66 er in de Tweede Kamer op aan dat Melkert uiterlijk morgen over de nota duidelijkheid ver schaft. Volgens Melkert zijn flexibele arbeidsvormen als uitzend- werk onmisbaar als smeerolie voor een goed functionerende arbeidsmarkt. Toch blijven reguliere arbeidsovereenkomsten tus sen werknemer en werkgever de hoeksteen van het bestel. De bewindsman erkent echter een belangrijke onevenwichtigheid in werk- en inkomenszekerheid tussen vast en flexibel personeel. Eindhoven - De Eindhovense uitgeversmaatschappij Suurland- Falkplan heeft gisteren forse uitbreiding bekendgemaakt. Het bedrijf neemt de uitgave van ruim 200 gemeentegidsen van bran chegenoot Holland Advertising uit Den Helder over. Algemeen directeur J. Suurland van Suurland-Falkplan spreekt van 'een goede aanvulling' voor het bedrijf. „Holland Advertising opereert vooral in het westen en het noorden van het land, bij ons lag het zwaartepunt tot nog toe in het zuiden en het oosten." Roosendaal - De Vereniging Nederlandse Circus Ondernemingen VNCO gaat binnenkort met het ministerie van Sociale Zaken pra ten over de manier waarop het Bureau Arbeidsvoorziening aan buitenlandse artiesten een werkvergunning verleent. Volgens voorzitter M. Hanson is de huidige regeling absoluut niet toege sneden op het contracteren van artiesten en de circuswereld ondervindt daar grote hinder van. In de VNCO, die deze week is opgericht, zitten acht Nederlandse circussen en circusonderne mers. De organisatie is in het leven geroepen om de krachten te bundelen en om de lagere en hogere overheden een gezamenlijk aanspreekpunt te bieden. De branche-organisatie wil in het over leg met het ministerie een uitzonderingspositie bepleiten voor buitenlandse artiesten. De gebruikelijke gang van zaken is vol gens Hanson dat de arbeidsvoorziening gedurende een periode van zes weken onderzoekt of het betreffende circusnummer wel licht in Nederland zelf is te vinden. „Net zoals dat gebeurt wan neer een buitenlandse arbeidskracht een werkvergunning aan vraagt. Daar is de regeling eigenlijk ook voor bedoeld. Dat onder zoek levert echter meestal niets op, maar het is wel fnuikend voor het circus. Een directie contracteert namelijk het liefst de artie sten zo laat mogelijk. Dat is immers aanzienlijk goedkoper. De huidige regeling maakt dat in feite onmogelijk," aldus Hanson. Een ander punt is de eis dat artiesten tenminste het minimumloon moeten ontvangen. „Geen enkel circus kan dat opbrengen. De artiesten nemen graag genoegen met minder. Ze zijn dik tevreden. Voor hun doen ontvangen ze altijd een goede gage." Den Haag - Voor het bedrijfsleven in de haven- en industriege bieden langs de Waddenkust gelden geen onoverkomelijke stren ge natuur- en milieu-eisen. De bouw- en milieuvergunningen wij ken in voorwaarden nauwelijks af van die in de rest van Neder land. Ook procedures als gevolg van het Waddenzeebeleid duren in het Noorden niet langer. Dat staat in een onderzoek naar de gevolgen van het Waddenzeebeleid voor de vergunningverlening aan industriële bedrijven. Het onderzoek is gedaan in opdracht van het Rijk, de Waddenzee-provincies en -gemeenten en het noordelijk bedrijfsleven. In de studie is de Waddenkust als vesti gingsplaats vergeleken met plekken langs de grote rivieren en in Zeeland. Schiedam - De industriebonden van FNV en CNV hebben met de directie van Wilton Fijenoord overeenstemming bereikt over een sociaal plan. Hierin zijn afspraken gemaakt over een afvloeiings regeling voor de 152 werknemers die hun baan bij de noodlijden de scheepswerf verliezen. Ter financiering wendt het bedrijf de stroppenpot van 10 miljoen gulden aan. Mensen van 55 jaar en ouder die door de reorganisa tie hun baan verliezen, krijgen tot hun pensioen een aanvulling tot 80 procent van het netto salaris met een minimum van 20.000 gulden. Het overige personeel dat moet vertrekken krijgt maxi maal 28 maanden een aanvulling op de uitkering tot ongeveer 80 procent van het nettoloon. De reorganisatie bij Wilton Fijenoord is de tweede dit jaar. Begin 1995 werden 251 van de toen nog 700 arbeidsplaatsen geschrapt. Den Haag - Directeur K. de Vries van de lobby-organisatie van gemeenten VNG veegt de vloer aan met de kritiek van werkgevers op de sterk uiteenlopende prijsverschillen tussen gemeenten. Onderzoek van onder meer VNÖ-NCW leerde dat vergunningen in de ene gemeente een veelvoud kosten van dezelfde vergunning in een andere gemeente. Voor bijvoorbeeld vuilophaaltarieven gelden ook sterke verschillen. De Vries zegt in het VNO-NCW- orgaan Forum van deze week dat ondernemers maar de politiek in moeten gaan als ze het niet eens zijn met gemeentelijk beleid. Hij vindt het verder kinderachtig hoe werkgevers met kostenverschil len omgaan. „Er vestigen zich voortdurend overal ondernemers. Die kennen de kostenverschillen en maken hun afweging," aldus De Vries. Hij vindt dat elke gemeente voor zich moet uitmaken hoe zijn kosten te dekken. „Daar is de gemeente volledig vrij in. Als het totaal maar kostendekkend is," zegt de VNG-directeur. Hij vindt dat VNO-NCW met de conclusie (er zijn verschillen!) is begonnen, en niet heeft onderzocht hoe deze tot stand zijn gekomen. „Ik heb geen moeite met een bouwvergunning die hier 50.000 en elders 5000 gulden kost. Het interesseert me wel hoe het komt! "Ook de kritiek van VNO-NCW dat ondernemers de kans lopen zich uit de markt te prijzen werpt hij verre van zich. „Ik zie allerlei winkels die het allemaal goed doen, maar toch verschillende prijzen han teren. Er zijn andere redenen om zijn produkt te kiezen: gemak, lokatie, bereikbaarheid." Van onze verslaggever Baexem - De rundveeboeren geven toe dat het deels hun eigen fout is dat Albert Heijn vanaf volgend jaar Nederlands rund vlees uit zijn winkels weert. De rundveehouders hebben zich te veel gericht op de afzet in het buitenland en kunnen zo onvol doende vlees van een hoge kwali teit leveren aan een grote klant als Albert Heijn. Dat zei voorzit ter H. Beerkens van de landelijke vakgroep van rundvleesprodu centen gisteren in Baexem tijdens de algemene vergadering van de Bond van Rundveehouders in Limburg. Eerder dit jaar barstte een storm van protesten los toen 's lands grootste supermarktketen bekend maakte het Nederlands rundvlees voor het Noordiers vlees in te ruilen. De reden was dat de Nederlandse producenten niet in staat waren een constante partij vlees te leveren van hoge kwaliteit. Bovendien, zo zei Albert Heijn, zou de consument het Noordiers Greenfields-vlees lekkerder vinden. Volgens Beerkens klopt het dat de rundveehouders niet aan de eisen van Albert Heijn kunnen voldoen. De boeren vinden dat ze van de kosten van de kwaliteits verbetering te weinig terugzien in de opbrengsten. Beerkens betwijfelt overigens of de Noordieren wèl aan die eisen kunnen voldoen, omdat daar geen controle plaats heeft op het gebruik van groeibevorderaars. Hij trekt de volgende les uit de affaire: „Albert Heijn stelt hoge eisen, maar betaalt slecht. Of we dansen naar de pijpen van Albert Heijn, of we zoeken andere klan ten die beter betalen voor ons goed produkt."

de Stem | 1995 | | pagina 7