Grote chaos door nieuwe wet 2 49,95 Mensen in ziekenhuis na eten besmette Ierse mosselen Siberië heeft geen boodschap aan wereldcup UiT Dijkstal riskeert 'schoolstrijd' Prijzenslag mobiele telefoon uitgebroken TRUIEN De Splenter schoenen- Zeeuwse havens moeten meer aan weg timmeren Jager richt onzorgvuldig Geen kado-idee? Kipling altijd ok 'Mosselbanken geen bedreiging' Feyenoord-NAC gaat niet door NAC bekert door tegen Feyenoord, RBC uitgeschakeld Officieren van justitie morren Fokker incassert miljard gulden voor lease-vloot Openbaar vervoer morgen niet plat Eerste scheuring in politiefront Rosmalens Belang wint in Den Bosch Forse achterstand bij afwikkeling bezwaarschriften motorrijtuigenbelasting Rudy de Queljoe 25 jaar muzikant DE Beroering in Den Haag over uitspraak minister Op naar de 110 Politie Terneuzen neemt wapens en drugs in beslag OOSTBURG {zondagsopen 14.Q0-18.0Qu.) 135e JAARGANG het weer TËRNEUZEN •+©- Mist Hogedruk boven Scandinavië houdt de komende dagen een oostelijke stroming in stand. Het blijft daarom koud. In de ochtend plaatselijk mist, daarna een waterig zonnetje. Van onze verslaggever Goes - Naar nu pas bekend is geworden zijn vorige week veertien mensen met voedselvergiftiging opge nomen in het ziekenhuis na het eten van Ierse mos selen in Vlissingen en Amsterdam. Ze leden aan maag- en darmklachten. Dat heeft de Keuringsdienst van Waren in Goes gisteren bevestigd. Zes mensen die de mosselen aten in een restau rant in Vlissingen, moesten worden opgenomen. Bij acht anderen gebeurde dat ook, maar dat was in Amsterdam. De Amsterdammers hadden de mosselen gekocht in een Zeeuwse viszaak. Het betrof een relatief kleine partij Ier se mosselen, die gemengd was met Hollandse mosselen en met pen gewicht van 100 kilo via een bedrijf in Bruinisse op de Zeeuwse markt terecht is gekomen. Er zijn geen bekeuringen uitgedeeld of andere maatrege len genomen, wel is onmiddelijk alarm geslagen in Ier land, toen de bron werd ontdekt. Directeur Van der Linden van de Keuringsdienst van Waren: „De bron vinden was nog lang niet makkelijk omdat het een mengpartij betrof. De Rijksdienst Vee en Vlees heeft hét gemeld aan de Commissie in Brussel, wat verplicht is, en wij hebben onze hoofdinspectie op de hoogte gebracht. De gevolgen zijn nu dat er in Ierland verder onderzoek loopt door de Ieren zelf." Vlissingen/Terneuzen - Het in de .jlage zetten van het industrie gebied de Mosselbanken door het havenschap Temeuzen vormt geen bedreiging voor de Axelse Vlakte, zegt directeur Philippen van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen. Volgens hem ver groot deze promotie de kans dat er bedrijven neerstrijken in de Kanaalzone, f ZIE ZEELAND-C1 Rotterdam - Feyenoord-NAC gaat zondag niet door. De Rotter damse burgemeester Peper vindt het vanwege de politie-acties onverantwoord het duel. door te laten gaan. ZIE SPORT -B1 Breda/Rotterdam - Met een rui me 4-1-zege op Telstar heeft NAC zich geplaatst voor de derde ronde van de KNVB-beker. De Bredase ploeg komt in die ronde uit tegen Feyenoord. RBC moest in de Rotterdamse Kuip in Feye noord de meerdere erkennen. De Rooseridalersverloren, ietwat geflatteerd, met 3-0. ZIE SPORT-B1 Den Haag - De officieren van jus titie ergeren zich aan het optre den van hun baas, procureur- generaal Docters van Leeuwen. Die is binnen het college van pro cureurs-generaal verantwoorde lijk voor het personeelsbeleid. Hij is bezig met een grote reorganisa tie, maar de manier waarop hij dat doet zint de officieren en rechters niet. ZIE BINNENLAND - A3 Amsterdam - Fokker is er einde lijk in geslaagd een groot deel van zijn lease-vloot te 'verkopen aan Debis, dat eveneens tot het Daimler-Benzconcern behoort. Voor de 35 toestellen krijgt het Nederlandse bedrijf 'een kleine miljard gulden'. ZIE ECONOMIE-A7 Den Haag - De voor morgen aan gekondigde staking in het stads en streekvervoer gaat niet door. Minister Jorritsma (Verkeer) heeft alsnog de werkgelegenheid van de chauffeurs gegarandeerd en daarom blazen de bonden de acties af. ZIE BINNENLAND - A3 Den Haag - Er dreigt een scheu ring binnen het actiefront van de vier politiebonden. De Vereni ging van Middelbaar en Hoger Personeel wil stoppen met de acties om minister Dijkstal te dwingen een betere cao af te slui ten voor de 40.000 politie-ambte- naren. ZIE BINNENLAND - A4 Den Bosch - De plaatselijke groe pering Rosmalens Belang heeft de raadsverkiezingen in Den Bosch gewonnen. Met 10 van de I d9 zetels is de groepering veruit de sterkste. De opkomst was met procent bedroevend slecht. I Opvallend is ook het verdwijnen I van de CentrumDemoeraten uit I de Bossche raad. ■ZIE BINNENLAND-A4 Dat zijn pas echte Feyenoord- fans, die Siberiërs! Het Museumplein ligt er Stil bij. Enkele Ajaxsupporters wachten vergeefs op de huldiging van hun club. foto anp Van onze verslaggever Schiphol - De KLM houdt het op een kampioensvlueht van misverstanden. 'Miscommunicatie, niet de juiste infor matie op het juiste moment bij de juiste persoon'; is de verklaring van de KLM- woordvoerder. Hoe is het mogelijk dat uitgerekend die glo rieuze terugvlucht van de wereld-voetbal helden van Ajax volkomen in de soep draai de? Dat de vermoeide kampioenen urenlang rondjes .moesten draaien voor het Siberisch luchtruim, in arren moede na bijna 7 uur weer op het vliegveld van vertrek Narita/Tokyo stonden en de intocht van de rood-witten op het Amsterdamse Museum plein gisteravond niet door kon gaan? Om 12 over 5 gistermorgen Nederlandse tijd steeg'het KLM-toestel op, met in de eerste klas de spelers, trainer en bestuursleden en onderin naast pers en supporters ook gewo ne passagiers. Het ging om een extra vlucht, niet om een charter. Officieel stond de vlucht te boek als een lijnvlucht, zij het met het aangepaste vluchtnummer KL 862-3. Omdat de KLM de lijnvlucht Osaka- Amsterdam had laten vervallen om de extra Ajax-vlucht uit te kunnen voeren, ging de luchtvaartmaatschappij ervan uit dat de kortste luchtroute over Siberië gekozen mocht worden. De KLM heeft van de Russi sche autoriteiten toestemming voor 6 vluch ten per week van en naar Osaka en vijfmaal op Tokyo via de Siberische route. In de verwachting dat de Siberische lucht verkeersleidingen (ATC) 'clearance' zouden geven was het vliegtuig opgestegen; een gebruikelijke gang van zaken. De KLM- woordvoerder: „Wij gingen er van uit dat Slles in orde was." Toen, na een paar uur vliegen van Tokyo, het Siberische luchtruim was genaderd, meldde de bemanning zich bij de ATC ter plekke. Die constateerde een onbekende vlucht, waar geen gegevens over bekend waren. Dus meldde de Siberische vluchtlei- ding dat de vlucht geen doorgang kon vin den: 'Hold!' VERVOLG OP SPORT - B1 Van onze verslaggever Vlissingen/Terneuzen - De Zeeuwse havens moeten in de toe komst meer aan de weg timmeren. Waar ter wereld ook Zeeuw se bestuurders een lans breken voor de havens van Vlissingen en Terneuzen, bijna niemand die van het bestaan van beide havens afweet. Burgemeester Barbé van Terneu zen was het begin deze maand tij dens een bezoek aan Zuid-Afrika weer eens opgevallen. De Schel- dehavens kwamen op geen enkel kaart voor. En ook algemeen directeur van beide havenschappen Philippen heeft de ervaring dat de Zeeuwse havens grote onbekendheid genieten. In zijn contacten met het bedrijfsleven heeft Philippen ontdekt dat beide havens bij negen van de tien mensen, die het voor het zeggen hebben, niet bekend zijn. Dit beeld schilder den Barbé en Philippen gister ochtend tijdens een vergadering van de Raad van Bestuur van bei de havenschappen in Vlissingen. Zij werden tot deze bespiegelin gen aangezet door wethouder Marquinie van Sas van Gent. Hij vroeg zich bij het doornemen van de begroting voor 1996 af of een post van 50.000 gulden voor de acquisitie van de Axels Vlakte niet te weinig was. Een studie naar de ontwikke lingsmogelijkheden van de Axel- se Vlakte zal daar begin volgend jaar volgens Philippen meer dui delijkheid over moeten verschaf fen. Gedeputeerde Bruinooge liet merken dat zo'n studie eigenlijk ook nodig is over de 'hele breedte' van beide havenschappen. „Het is niet de bedoeling dat we met zijn allen een open ticket bij de KLM halen om de hele wereld rond te' reizen, maar 50.000 gul den zal niet voldoende zijn". ZIE OOK ZEELAND-C1: Zeeuwse havens laken Jorritsma vandaag in deze krant De voormalige Brainbox- gitarist Rudy de Queljoe zit 25 jaar in het vak. Vrienden van 'de Moluk se Jimi Hendrix' zorgen voor een jubileumcon cert onder de naam Mobilae 70/95 in het Chassé Theater in Breda. 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deël D RTV-programma's D5 Terneuzen - Fiets je nietsvermoedend over een polderweggetje, word je opeens 'getroffen' door een schot hagel. Weliswaar niet gewond, maar toch. Het overkwam gisteren een 20-jarige inwoner van Hoek. De geschrokken man deed, nadat hij in eën nabijgelegen akker jagers aan het werk had gezien, aangifte bij de politie in Temeuzen. Die stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat de fietser zeker niet bewust was beschoten, maar was getroffen door zogenaamde valha- gel. De betreffende jager had tot tweemaal toe geschoten op een fazant. Maar bij het tweede schot deugde de richting niet helemaal. Niettemin heeft de jager van de politie een berisping gekregen Van onze Haagse redactie Den Haag - In politiek Den Haag is grote beroering ont staan over het pleidooi van minister Dijkstal (Binnen landse Zaken) om de vrijheid van onderwijs uit de grondwet te schrappen. Het CDA is 'verbijsterd' over de uitspraak. De WD-fractie in de Kamer distantieert van de wens van haar eigen minister en ook de PvdA reageert afwijzend. De CDA-fractie zal Dijkstal vol gende week dinsdag in de Tweede Kamer ter verantwoording roe pen voor diens uitlatingen, gedaan in het weekblad Elsevier. „Als minister Dijkstal een nieu we schoolstrijd wil kan hij die krijgen," aldus CDA-fractielei- der Heerma. In het gesprek met Elsevier zegt de vice-premier dat artikel 23 van de grondwet, waarin de vrij heid van onderwijs is vastgelegd, niet meer van deze tijd is. „Het is een recht dat volkomen geaccep teerd wordt in Nederland. Daar om heeft het geen grondwettelij ke verankering meer nodig." In artikel 23 wordt aan iedere geloofs- en levensovertuiging het recht toegekend een school op te richten. Het bijzonder onderwijs, zoals rooms-katholieke en prote stants-christelijke scholen, heeft volgens het artikel het recht op dezelfde financiële steun van de overheid als het openbaar onder wijs. Volgens Dijkstal is het niet meer nodig het bijzonder onderwijs op deze manier te beschermen. Het bestuursrecht zou voldoende bescherming geven, mocht een godsdienstige school -door de overheid gediscrimineerd wor den. CDA-fractieleider Heerma is 'zeer verbolgen' dat Dijkstal een 8 710311"000218 I I I I I DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 De mosselen, is gebleken, waren besmet met het toxine DSP dat bij mensen maag- en darmklachten veroorzaakt. Het komt in de mosselen terecht via plankton. Het komt al meer dan tien jaar voor dat partijen buiten landse mosselen, bijvoorbeeld ook uit Denemarken, gemengd worden met Zeeuwse mosselen en zo aan de con sument gepresenteerd worden. Meestal wordt er niet bij verteld dat het om buitenlandse mosselen gaat, vaak zelfs weten de verkopers dat niet eens. Het is echter niet zo, aldus de keuringsdienst, dat buiten landse mosselen in de regel slechter van kwaliteit zijn. Ook in Ierland worden de partijen mosselen regelmatig gecontroleerd op besmettingen. Van onze verslaggever Apeldoorn - Door de nieuwe wet op de motorrijtuigenbe lasting is bij het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelas ting in Apeldoorn een enorme achterstand ontstaan in de afwikkeling van bezwaar schriften. Vele duizenden mensen wachten al maanden vergeefs op een reac tie van de dienst. Ruim 50.000 bezwaarschriften liggen nog te wachten op behandeling. Dat bevestigt woordvoerster Logt van het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting in Apel doorn. Zij noemt het 'betreurens waardig' dat veel mensen lang moeten wachten op antwoord. „Deze grotq achterstand is niet gebruikelijk. We werken met man en macht aan de verwer king," aldus Logt. Boosdoener van de stapel niet verwerkte protesten is volgens haar de nieuwe wet op de motor rijtuigenbelasting. Fraude „De kern van deze wet, in april dit jaar ingevoerd, is dat er belas ting wordt geheven voor het hou den van een motor of auto. Dus niet meer voor het gebruik van de weg. Een koper van een auto moet nu verplicht het kenteken op zijn naam laten zetten bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam. Dat werd voorheen lang niet door iedereen gedaan. Vandaar dat we nu alle registers moeten nagaan en opschonen." Meer dan de helft van de inge diende bezwaarschriften gaat over belastingaanslagen van voertuigen die mensen al lang niet meer in hun bezit hebben. „Deze burgers krijgen van ons het verzoek een bezwaarschrift in te dienen. Dat vinden velen over dreven. Een veelgehoorde klacht van de burger is dan ook 'Waar om kan ik -dit niet telefonisch afhandelen'. Maar dat wekt frau de in de hand. Vandaar dat we per se schriftelijke bewijzen wil len." - VERVOLG OP BINNENLAND - A3 inhoud Advocaatjes met slagroom, dansles als revalidatie voor een dit voorjaar gebroken been en ruim een eeuw lang geen noemens waardige gezondheidsproblemen. Mevrouw C. Hendrikse-Rfaas uit Rooséndaal tekent ervoor. De bewoonster van verzorgingshuis De Eglantier in Roosendaal viert zaterdag haar 110e verjaardag en mag zich daarna de oudste inwoner van Brabant noemen. Ze is de dertiende landgenoot die deze eeuw die respectabele leeftijd haalt. De in Aardenburg geboren Roosendaalse laat alle belangstelling voor dat feit gelaten aan zich voorbijtrekken. Tenslotte is ze de afgelopen negen jaar als oudste Roosendaalse al regelmatig in het zonnetje gezet. foto de stem/ben steffen Den Haag (anp) - Een mobiele telefoon voor 99 cent. Dat kan, en er hoeft niets mis mee te zijn. De prijzenslag aan het mobie le belfront is aan de vooravond van Sinterklaas in volle omvang losgebarsten. De beheerders van de netwerken, PTT en Libertel, verkopen 'gesprekstijd' aan ondernemin gen, die op hun beurt in zee gaan met de detailhandel. PTT en Libertel leggen de winke liers niets in de weg als het gaat om de manier waarop die de abonnementen aanbieden. En dat kan dus in combinatie met een supergoedkoop telefoontoestel. Als het gaat om grote winkelke tens kunnen die door de massale inkoop goedkoop aan apparaten komen. Zij verdienen genoeg aan de abonnementen om de toestel len tegen stuntprijzen aan te bie den. Libertel zette de toon toen het dit najaar de concurrentie met PTT Telecom aanging en apparaten aanbood voor 199 gulden. De Consumentenbond was er als de kippen bij om het publiek te waarschuwen zich niet door een goedkoop toestel te laten lokken. De prijzen van elektronische apparaten dalen pijlsnel, en staan niet in verhouding tot de abonnements- en gesprekskos ten. De klant zou er dus volgens de Consumentenbond goed aan doen zich op de gebruikskosten te concentreren. De aanpak van Libertel lijkt desondanks succes te hebben, want inmiddels zijn meer dan 15.000 abonnementen verkocht. In veel landen pronken mensen graag met een auto- of wandeltelefoon, maar Nederlan ders willen er niet mee opvallen. Goedkope apparaten zijn daarom een welkom middel om de klan ten over de streep te trekken. Van onze correspondent Temeuzen - De politie van Ter neuzen heeft gisternacht in een Franse auto een kleine hoeveel heid softdrugs, een dolkmes en een neppistool gevonden en in beslag genomen. Drie mannen in de leeftijd van 19 tot 23 jaar, afkomstig uit de omgeving van Roubaix, werden aangehouden. Tegen de eigenaar van de wapens is proces-verbaal opgemaakt. In overleg met de officier van justitie kreeg de man een boete van 500 gulden. Nadat hieraan was voldaan werden de mannen weer in vrijheid gesteld, echter wel met een verbod zich niet meer in de Temeuzense bin nenstad te, vertonen. (ADVERTENTIE) VOOR: Alleen bij: fundamenteel reeht als de onder wijsvrijheid uit de grondwet wil schrappen. „Iets wat goed gere geld is, kan en moet je in stand laten, als je geen-beter alternatief hebt. Laat Dijkstal dingen die geregeld moeten worden priori teit geven, zoals de politie-eao." Vice-fractievoorzitter Korthals (WD) zegt dat het bij zijn weten ook helemaal geen punt van dis cussie is in de top van zijn partij. Ook PvdA-fractieleider Wallage zegt 'geen enkele behoefte' aan een dergelijke discussie te heb ben. D66 wil eerst opheldering van de minister over diens pre- ciese bedoelingen, alvorens te reageren. De uitlatingen van Dijkstal heb ben ook tot bezorgheid geleid bij de kleine christelijke partijen. Zij maken zich net als het CDA toch al zorgen dat over de positie van het bijzonder onderwijs sinds het paarse kabinet.is aangetreden. SIBERIË 1 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 1 I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:j Telefoon (voor controle bezorging):1 De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom, incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironro kwartaal acceptgiroƒ89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: j Adres: Postcode:Plaats:i In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 8 j gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar g Dagblad De Stem; Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I j DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1