'Mosselbanken geen bedreiging' 'Opa Pietvan krullenjongen tot honderdjarige Fraude werknemer oorzaak schuld Stichting Welzijn Terneuzen Alcoholvrije borrel bij symposium Oostburg Forse investeringen in het Antoniusziekenhuis Promotie industriegebied staat ontwikkeling Axelse Vlakte niet in de weg Zeeuwse havens laken houding minister Jorritsma Pooldog Terneuzen moet van rechter dicht blijven 249.- SPORT 'Reactie bestuur WN zwaar overtrokken' Politie bekeurt 174 hardrijders Kraanmachinist valt uit cabine Nordica Vertech 65 Van 399.- SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27, Sluis - 1.000 m2 sport 0117-463057 Van onze verslaggever Terneuzen - De schuld van bijna een kwart miljoen gul den bij de gemeentelijke Stichting Welzijn Terneuzen is veroorzaakt door fraude van een medewerker en een ondoorzichtige en ondoelma tige organisatie van de admi nistratie. Dat blijkt uit de financiële gege vens die het bestuur van de stich ting heeft overlegd aan burge meester en wethouders van Ter neuzen. Daarmee krijgt de gemeente na maandenlang wachten eindelijk inzicht hoe het financiële wanbe heer bij de stichting is ontstaan. Enerzijds zijn er 'niet verant woorde kasopnames' tot een bedrag van 137.301 gulden anderzijds heeft slecht beheer van de administratie voor een nadeel van 95.730 gulden gezorgd. De verantwoording van de schuld staat in een voorstel van het col lege van burgemeester en wet houders betreffende de stichting. Het dagelijks gemeentebestuur vraagt de gemeenteraad daarin een lening van twee ton te geven aan de Stichting Welzijn om de opgebouwde schuldenlast weg te poetsen. Het stichtingsbestuur moet de lening in vijf jaarlijkse termijn terug betalen, te verrekenen met het subsidievoorschot dat de stichting Welzijn van de gemeen te ontvangt. Verder krijgt de stichting jaarlijks alleen nog iets meer dan zes ton subsidie onder strikte voorwaarden over de besteding en verantwoording van dat geld. Ook moet er een doel matigheidsonderzoek komen naar het functioneren van de stichting zodra de liquiditeits problemen tot het verleden beho ren. Overigens blijkt uit een tussen tijdse financiële rapportage van het stichtingsbestuur dat het tij inmiddels is gekeerd. De vacatu re die is ontstaan door het ontslag van de van fraude verdachte medewerker en een herverdeling van taken, heeft enig soelaas geboden. Ook zijn maatregelen genomen om de organisatie van de administratie op orde te krij gen. Bij ongewijzigd beleid is de schuld van ruwweg een kwart miljoen gulden in vijf jaar weg te werken. De adviescommissie Welzijn bin nen de gemeenteraad buigt zich woensdag 6 december over de kwestie. Van onze verslaggever Oostburg - Wethouder C. Bolijn van Oostburg vindt de gedeeltelijke boycot van het symposium over Duurzaam Veilig Verkeer door de voorzitter en secretaris van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van Veilig Verkeer Nederland (WN) zwaar overtrokken. Dit symposium wordt vandaag gehouden ter gelegenheid van de opening van de rondweg in Oostburg. De uitnodiging ver meldt dat deze bijeenkomst wordt afgesloten met een bor rel. Voorzitter Apers en secre taris Hemelsoet vinden dat gezien de aard van het sympo sium ongepast en laten daarom 's middags verstek gaan. Volgens Bolijn worden in de ruimte in het Ledeltheater, waar het symposium wordt gehouden, geen alcoholische dranken geserveerd. „Het gaat louter om alcoholvrije drank jes. Ik heb zelfs aan de secreta ris gevraagd tips te geven voor het samenstellen van alcohol vrije cocktails. De bezoekers kunnen wel alcoholische drankjes krijgen maar alleen aan de bar boven de ruimte waar het symposium wordt gehouden. En alleen op eigen verzoek. De reactie van WN vind ik daarom overtrokken. Het woordenboek van Van Dale vermeldt overigens wel dat borrel staat voor een glas sterke drank. L. Wille (PvdA) uitte gister morgen overigens behoorlijk wat kritiek op Rijkswaterstaat, de organisator van de opening van de rondweg. De raadsleden van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg kregen namelijk geen uitnodiging om de opening bij te wonen. „Rijkswaterstaat overschrijdt alle fatsoensnormen. Deze instantie moet zich toch reali seren dat de raad ook bepaalde besluiten heeft genomen om de rondweg te realiseren. Rijks waterstaat moet zich in een hoekje diep schamen. Een bela chelijke zaak." Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van de Ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen onderzoekt de mogelijkheid voor de realisatie van een centrale keuken. Als dit plan doorgaat, zou dat kunnen betekenen dat de keuken in streekziekenhuis De Honte ver dwijnt. De directie heeft immers plannen om de keuken in het Antoniuszie kenhuis in Oostburg grondig te renoveren. Het gaat dan om uit breiding van de capaciteit. Dat is mede bedoeld om maaltijden aan derden te verstrekken zoals de warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje. Wethouder A. Rosendaal van Oostburg zei eer der dat deze uitbreiding in samenwerking met de Stichting Protestantse Ouderenzorg West- Zeeuws-Vlaanderen gebeurt. Algemeen directeur P. Radema- cher van de ziekenhuisgroep ver telt dat deze plannen nog in een onderzoekende fase verkeren. „Zo moeten we onder andere bekijken of het organisatorisch en financieel haalbaar is. Het is nog zeer prematuur te stellen dat de keuken uit De Honte ver dwijnt. Dat zou een mogelijkheid kunnen zijn. Maar wellicht gebeurt er ook helemaal niets. De keuken in De Honte beschikt immers weer over capaciteit omdat we geen maaltijden meer verstrekken in het "voormalige asielzoekerscentrum in Terneu zen." Er wordt de komende tijd wel behoorlijk geïnvesteerd in het Antoniusziekenhuis in Oost burg. Het hele project kost 5,5 miljoen gulden. Het gaat dan om het opknappen van een aantal poli's en renovatie van de lucht- behandelingsintallaties in de bei de operatiekamers. „Deze instal latie is nu twintig jaar oud. Reno vatie is daarom hard nodig. Ook wordt een nieuwe sterilisator geïnstalleerd. We pakken de renovatie van de installaties in beide ok's gefaseerd aan. Eerst komt de ene operatiekamer aan de beurt. Pas ais dat klaar is, volgt de andere. We willen immers door blijven opereren om te voorkomen dat patiënten in De Honte geopereerd moeten wor den." De renovatie van de installaties begint op 8 januari. Het werk neemt in totaal tien weken in beslag. Het gemeentebestuur van Oost burg proeft uit die investering dat de directie er alles aan doet om de 24-uurs zorg voor het Antoniusziekenhuis te behouden. Van onze correspondent Terneuzen - 174 weggebruikers liepen gistermorgen en dins dagmiddag bij enkele in Zeeuws-Baanderen door de politie gehouden snelheidscontroles tegen een proces-verbaal aan. Dinsdagmiddag stond de radarpost opgesteld aan rijksweg N61 bij IJzendijke, registreerde 679 voertuigen waarvan 58 bestuurders har der reden dan de maximum toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. De snelste reed 132 kilometer per uur. Dezelfde middag werd ook gecontroleerd op de Hulsterweg te Kuitaart waar een limiet geldt van 50 kilometer per uur. Een bestuurder reed meer dan het dubbele (103km). Met hem gingen er nog 61 op de bon wegens te hard rijden, gecontroleerd werden 670 voertuigen. Gistermorgen hadden automobilisten op rijksweg N58 bij Schoondij- ke wat minder haast. Van de 512 gecontroleerde voertuigen reden er 29 harder dan 80 kilometer per uur, met als hoogstgemeten snelheid 111 kilometer per uur. Tenslotte gingen die morgen op de Haarman- weg in de bebouwde kom van Terneuzen 25 weggebruikers op de bon. Van de 196 geregistreerde voertuigen reed een bestuurder 75 kilome ter per uur, of te wel 25 kilometer te hard. (ADVERTENTIE) Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes. Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..k!eintjes"-rubhek ..Te koop aangeboden' DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 DEEL Van onze verslaggever Vlissingen/Terneuzen - Het in de etalage zetten van het industriegebied de Mosselbanken bij Dow Benelux door het havenschap Terneuzen vormt geen bedreiging voor de ontwikkelingsmogelijkheden van de Axelse Vlakte. De Mosselbanken moeten eerder gezien worden als welkome aan vulling op het beschikbare areaal aan industriegronden in de gehe le Kanaalzone. De kans dat daar door een bedrijf in de Kanaalzo ne neerstrijkt, wordt alleen maar groter. „Het aanbieden van de Mossel banken is niet strijdig met, maar aanvullend op de ontwikkelings mogelijkheden van de Axelse Vlakte,zei algemeen directeur J. Philippen van de havenschappen Terneuzen en Vlissingen gister ochtend tijdens een vergadering van de Raad van Bestuur. Hij nam daarmee de angst weg van wethouder L. Marquinie van de gemeente Sas van Gent. Die was bang dat het opzetje van het havenschap Terneuzen en Dow Benelux ten koste zou gaan van de groeimogelijkheden van de Axelse Vlakte, het paradepaardje van het havenschap. De samen werking tussen het havenschap en Dow Benelux kwam tot bloei nadat, recent, enkele potentiële gegadigden voor de Axelse Vlak te zich hadden teruggetrokken. Als het havenschap die bedrijven naar de Mosselbanken had kun nen verwijzen hadden die bedrij ven misschien wel voor de kanaalzone gekozen, opperde burgemeester R. Barbé van de gemeente Terneuzen. Het was op dat moment echter nog niet bekend of Dow haar terrein beschikbaar wilde stellen voor de vestiging van andere bedrijven. Barbé maakte vorige week tij dens een bijeenkomst van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van Jong Management NCW de samenwerking tussen Dow en het havenschap wereldkundig. De Mosselbanken is een groot indus triegebied bij Dow dat al meer dan tien jaar braak ligt. Dow Benelux kocht het terrein ooit voor uitbreiding maar daar is het tot nu toe niet van gekomen. Op welke manier de samenwer king tussen Dow en het haven schap gestalte gaat krijgen, is nog niet helemaal duidelijk. De gedachten zijn om in ieder geval een brochure samen te stellen waarin de mogelijkheden van het gebied worden aangeprezen. Het is ook nog niet bekend welke delen van de Mosselbanken ver huurd of verkocht mogen wor den. In de praktijk zal het er op neer komen dat Dow alleen bedrijven op de Mosselbanken zal dulden waar het chemiebe drijf zelf beter van wordt, Nieuwkomers zouden gebruik moeten maken van bestaande bedrijfsfaciliteiten van Dow, zoals de onderhouds- en bewa kingsdiensten, en haven- en opslagfaciliteiten in De Braak manhaven. Een ander mogelijk heid is dat nieuwkomers grond stoffen van Dow afnemen. Barbé gaf eerder al aan dat er sprake zal moeten zijn van een 'win-win situatie'. Minister Jorritsma wil de komende jaren alleen geld stoppen in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Zeeland is boos dat Terneu zen (foto) en Vlissingen niets krijgen. foto wim kooyman Van onze correspondent Middelburg - Het Terneuzense café annex snookercentrum De Pooldog blijft dicht. De Middelburgse rechter mr. T. Damsteegt heeft dat gisteren beslist. De eigenaar van het snookercentrum, South-West Trading Company Holland Incorporated,) had in afwachting van de strafzaak tegen het bedrijf aan de Nieuwe- diepstraat heropening van het etablissement geëist. drugs alleen al overlast oplevert. Op deze gronden werden in Hulst recentelijk diverse drugpanden gesloten. De motivering van de bestuursrechtelijke uitspraak is nog niet bekend. Het pand werd woensdag 8 november op last van de Terneu zense burgemeester R. Barbé gesloten. Daags daarvoor werden bij een grootscheepse politie- inval in het snookercentrum 32 mensen aangehouden en werden er onder meer vijftig gram hard drugs, steekwapens en munitie in beslaggenomen. De advocaat van De Pooldog voerde aan dat de exploitant er alles aan had gedaan om de handel in hard drugs te voorkomen en zo er al kwalijke zaken in het pand had den plaats gevonden, dan had hij daar niets van geweten. De gemeente Terneuzen dacht daar beduidend anders over en beriep zich op een artikel in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) die de burgemeester net recht geeft een pand te sluiten nis er sprake is van handel in drugs of aantasting van het woon en/of leefklimaat. De gemeente Terneuzen beroept zich daarbij tevens op een uitspraak van rechtbankpresident mr. H. van Breda, die stelde dat de handel in Van onze correspondent Graauw - Een 59-jarige man uit Hoek is gistermorgen bij een arbeidsongeval op de Dorpstraat e Gcaauw gewond geraakt aan een been. De onfortuinlijke kraanmachi nist verstapte zich bij het veria- jen uit de cabine van de kraan en kwam te vallen. Daarbij kwam ni] zo ongelukkig terecht dat hij errmoedelijk een gebroken been P iep. Per ambulance is de man overgebracht naar het ziekenhuis Honte in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen/Vlissingen - De Zeeuwse Havens moeten zich niet zonder slag of stoot neer leggen bij de beslissing van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) om de eerste vier jaar geen geld te stoppen in de verdere ontwikkeling van de havengebieden in Vlis singen in Terneuzen. Dat signaal gaf burgemeester R. Barbé van de gemeente Terneu zen gistermorgen strijdlustig af tijdens een vergadering van de Raad van Bestuur van beide havenschappen. Ondanks het advies van de Nationale Havenraad aan Jor ritsma om bij de verdeling van de beschikbare subsidies voor de Nederlandse havens eerst aan Vlissingen en Terneuzen te den ken, omdat investeringen in die gebieden het meeste rendement opleveren, besloot de minister al dat geld naar Amsterdam en Rot terdam te loodsen. De Zeeuwse havens moeten voorlopig maar genoegen moeten nemen met de uitkoopsom van 75 miljoen gul den van het Rijk, zei Jorritsma vorige week tijdens de behande ling van de Voortgangsnota Zee- havenbeleid door de Tweede Kamer. Barbé was wit weggetrokken toen hij vernam dat er voor het industriegebied de Axelse Vlakte en Vlissingen (onder meer voor kade-uitbreiding) voorlopig geen geld was. „Dat is een zeer nega tief verhaal. Daar moeten we ons niet bij neerleggen," zei hij gis termorgen. Voorzitter van de Raad van Bestuur, gedeputeerde D. Bruin- ooge, was het op alle fronten met Barbé eens. Bruinooge was overi gens voor en achter de schermen al bezig met een lobby, gaf hij aan. Zo had hij vorige week nog tij dens een dagje in het World Tra- de Centre in Rotterdam, waar ook Jorritsma was, gezegd dat de minister na 1999 het rapport van de Havenraad moest volgen. De minister had daar overigens geen ja op gezegd. Rijksvertegenwoordiger mr. W. Meijer (verkeer en waterstaat) had er wel begrip voor dat de minister de eerste vier jaar alle subsidies richting grote steden inzet. Hij dacht ook niet dat er meteen veel bloed zou vloeien voor Zeeland omdat de vermo genspositie van de havens met de uitkoopsom van het Rijk, dat bin nenkort uit de havenschappen stapt, voorlopig voldoende is om verder te gaan met de ontwikke ling van de havengebiedens. Bruinooge dacht daar toch iets anders over. „Het heeft ons bloed, zweet en tranen gekost om bij de Nationale Havenraad zo'n hoge prioriteitstelling te krijgen. En het kan wel zo zijn dat we met de uitkoopsom van het Rijk uit de voeten kunnen voor de eerste fase van de Axelse Vlakte. Maar we praten hier over een gebied van 485 hectare. Dat gaan we niet allemaal regelen met de uitkoop som." Van onze verslaggever Hoek - Al enkele maanden had hij er ongeduldig naar uitgekeken. Gisteren was het zover. 'Opa Piet' Hamelink mocht in het Hoekse zorgcen trum Vremdieke zijn honderd ste verjaardag vieren. Hamelink kan terugkijken op een actief leven. Wethouder en (bij na) naamgenoot P. Hamelinck memoreerde daar gistermorgen aan, toen familie en bewoners van Vremdieke bijeen waren in de activiteitenzaal. Opa Piet zag in de Hasjesstraat (bij Hoek) het levenslicht. Via de lagere school en meester Van Doeselaar kwam hij op 11-jarige leeftijd terecht bij timmerbedrijf Casteleijn in Terneuzen. Als 'krullenjongen' (een manusje van-alles) leerde hij het timmer mans vak. In 1913 verliet de plat telandsjongen Zeeuws-Vlaande- ren, om in de grote stad, Den Haag, zijn geluk te beproeven. Hij werkte daar tot 1915. Het was de tijd van de Eerste Wereldoor log. En hoewel Nederland zich afzijdig hield, werd Hamelink wel met de gevolgen van de oor log geconfronteerd: hij maakte gaarkeukens voor Belgische vluchtelingen. Het werk in Den Haag werd schaarser. Hamelink vertrok naar het Duitse Essen, waar hij tot 1917 woonde en werkte. In dat jaar keerde hij terug naar Hoek. Voorgoed, voorzien van de nodige werkervaring, maar met een lege maag. In 1921 trouwde Hamelink met Dina Magdalena Bakker. In dat zelfde jaar startte hij zijn eigen aannemersbedrijf. De inkomsten kwamen uit huizenbouw en onderhoudswerk, onder meer aan de polders. Zo bouwde hij een 1700 meter lange muraltmuur (voor verhoging van de zeedijk) aan de Lovenpolder. En passant sloot hij zich aan bij de brand weer van Hoek, waar hij van 1932 tot 1956 opperbrandmeester was. Het echtpaar Hamelink kreeg vier kinderen. Moeder overleed in 1972, nadat Opa Piet haar jaren lang had verzorgd. Om zijn vrije tijd nuttig te besteden (hij had in 1965 zijn actief ondernemers schap aan de wilgen gehangen) besloot Hamelink te gaan reizen. Op 77-jarige leeftijd ging hij op pad naar onder meer Israël, Noord-Afrika en Spanje. Het actieve leven heeft waar schijnlijk zijn geest en lichaam jong.gehouden. Dat blijkt wel uit het feit dat Opa Piet tot mei van dit jaar zelfstandig woonde. Nu is hij toevertrouwd aan de zorg van Vremdieke, waar zijn kinderen, negen kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen hem giste ren konden feliciteren. Het actieve leven heeft geest en lichaam van Piet Hamelinck jong gehouden. foto wim kooyman

de Stem | 1995 | | pagina 17