6 Buitenlanders ook Kamer laten kiezen' AH Wasbon 'Geen Zeeuws wafer voor Bergs bedrijf' WEN: Keukens EKEURDE NAP. 'Met jou erbij was het altijd goed9 Vreugde om wereldbeker Lijf Steven \St. jficolaas Wr gemeente OOSTBURG ;ennisgeving dmaking TREND KLA ZIEN E U De Schelde bouwt Zeeuwse veerboot Belg doodt gezin, pleegt zelfmoord Natuurtelefoon Volksraadpleging via de televisie Laatste poging om staking tram en bus te voorkomen Russen voegen zich naar Navo PvdA blijft bij 12 koopzondagen Tumult in rechtbank Breda PvdA overweegt uitbreiding van stemrecht 'Meer weten dan de huisarts' Politieman (39) doodgeschoten 'Uitkeringsfraude pas vanaf 12.000 gulden vervolgen' J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Dader steekpartij geeft zich aan bij politie Terneuzen KLIJN MAAKT DE BESTE OFFER PUNT UIT. I Klijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Drunen. Tel: (0416) 37 75 11Fox: (0416) 37 58 06. t t 995 X 55 «san Micra ...'93-'94-'95 Isan Primera Isan 100 NX Isan Sunny Idsmobile Delta... pel Corsa [pel Kadett pel Kadett Caravan -'86 t/m '91 pel Astra GSi pelTigra [pel Astra Stat.car [pel Vectra [pel Astra [pel Calibra 16V '90-'91-'93-'94 |pel Omega X 2.0 [eugeot106 XN '92 t/m '95 [eugeot 205 [eugeot 306 '93 t/m '95 [eugeot 306 D [eugeot 405 GRi .'89 t/m '93 Peugeot 405 GLX D 'orscfie 944 jlenauit Clio Renault 5 Renault 19 .'90-'91-'92 Renault 21GTI Renault Safrane aut. RT 2.2 Vi.'92 Renault Safrane '93 Renault Trafic '88-'90-'91 Renault Twingo '94 oeat Ibiza 1.3 GLX. '94 Seat Ibiza '89-'94-'95 Suzuki Swift '90-'95 Suzuki Vitara Toyola Celica '84-'91 Toyota Corolla .'88 Vm '93 Toyota Corolla Stat..'87 t/m '91-'93 Toyota Ute Ace.... Toyota Starlet '89 Volvo 340 aut '85-'87 Volvo 850 GLT '92 VW Bestelbus '89 VW Golf ....'83 t/m '95 VW Ma 'S1 VW Passat B Stat.car'92 VW Passat D '90 VW Passat .'89 t/m '95 VW Vento '92-'93 0% garantie, der eigen geld. ieven, ook huurkoop, ilprijzen. om in te kijken pts [lenders ;fc dagkalenders iagkalenders lotloden tekenspullen ynzeel/ Caran d' Ache n diverse uitvoeringen calculators databank T.I. schrijfmachine Brother lopapier 'partout kaarten Ims apier ndt beslist wat u zoekt bij: terneuzenb.v TERNEUZEN 0115 - 612169 :/m vrijdag 9-12 1-6 Uur topavonden zondag gesloten T VOOR DE KINDEREN stburg brengt ingevolge arti cle Ruimtelijke Ordening ter lat de gemeenteraad in de mber 1995 heeft besloten te g van een bestemmingsplan sweg 58 tussen Schoondijke ihorende tekeningen ligt rost lovember 1995, zijnde de dag ir een ieder ter gemeentese- Raadhuisplein 1 te Oostburg, 995. er voornoemd, meester ift de gemeente Oostburg een ervoor is in beginsel elk ja T 4.000.-beschikbaar. eft twee doelen: ardering voor de culturele oon of organisatie. a) publieke aandacht voor de rijke reden geweest om fj® het instellen van een culturele lostburg op te nemen, de uitreiking van de Pr|i® even en deze zo mogW een reguliere culturele m o uitgereikt, maar in een bij de 'effende culturele uiting P worden gedacht aan: ukwerk; i van materiaal; van een video- of geluidsop tentoonstelling', bn uitvoering. rijs .andidaten voor de cult" ir aanvragen bij de Secti ijk 31 januari 1996 te zijn W Tl 8"710311"000218 lllll WOENSDAG 29 NOVEMBER 1995 Kan Blind Klulvert 'n lift geven Zonnig De maand eindigt met koud weer. Het blijft daarbij aanhoudend droog. Met geregeld zon en weinig wind blijft het toch aangenaam. Vandaag brede opklaringen. Middelburg - De Koninklijke Schelde Groep uit Vlissingen mag van Gedeputeerde Staten de nieuwe Zeeuwse veerboot bou wen. Er is een bedrag van 71,8 miljoen gulden mee gemoeid. De opdracht is niet van invloed op de onlangs aangekondigde vermin- ing van het aantal banen bij DeScheldemet425. ZIE ZEELAND - C1 Deerlijk - Een 35-jarige gynaeco loog uit het Belgische dorp Deer lijk, dicht bij Kortrijk, heeft zijn vrouw en drie dochters van het leven beroofd. Daarna sloeg de man de hand aan zichzelf. De vrouw was eveneens 35 jaar en de kinderen varieerden in leeftijd van twee tot zes jaar. Den Haag - Nederland is binnen kort weer een 06-nummer rijker. Op 13 december wordt de zoge heten natuurtelefoon ingesteld (06-3202 4 0 30). De telefonische informatiedienst is opgezet door Landschapsbeheer Nederland in opdracht van het ministerie van Landbouw. De dienst zegt ant woord te geven op alle vragen die particulieren over de natuur kun nen bedenken. Haren - In de Groningse gemeen te Haren begint volgende maand een proef met een volksraadple ging via de televisiekabel. Ruim vierhonderd inwoners kunnen deelnemen aan deze elektroni sche enquête. Met behulp van de druktoetsen van de telefoon en hun televisie kunnen de betrok ken inwoners vragen beantwoor den over lokale aangelegenheden. Het gemeentebestuur hoopt de bevolking zo meer invloed op het beleid te geven. Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) doet vandaag een laat ste poging om een staking in het stads- en streekvervoer te voor komen. Ze probeert in een gesprek met werkgevers en ver- voersbonden duidelijk te maken dat er geen enkele reden is om wijdag het vervoer plat te gooien. ZIE BINNENLAND-A3 Brussel - Rusland en de NaVó zijn net eens over de politieke aanstu ring van de 60.000 man tellende internationale vredesmacht, die gaat toezien op de uitvoering van net vredesakkoord in Bosnië- Herzegowina. Er komt een gemengd 'Consultatief Comité', waarin de Navo met Rusland de besluitvorming over de vredes macht bespreekt. ■ZIE BUITENLAND - A5. öen Haag - De Tweede-Kamer- 'ractie van de PvdA houdt onver kort vast aan maximaal twaalf koopzondagen per jaar. De soci- nal-democraten weigerden giste- ren opnieuw een handreiking naar VVD en D66, die de zon- nngsopening aan de gemeenten willen overlaten. Als een compro mis uitblijft, zal de PvdA samen tv. l6 °PP°sitie waarschijnlijk och haar zin krijgen. ■ZIE BINNENLAND - A4 Door Hélène Schenk Dongen - Op de foto van het feest staan twee jongens. Rob 'Robke' van Riel en Paco Bie- mans. Paco lacht, Robke grijnst van oor tot oor. Bei den levensgenieters, beiden 27 jaar. Paco kwam anderhalve week geleden om het leven bij een verkeersongeval in de buurt van Brasschaat. Rob stierf eergiste ren, na een botsing met een vrachtwagen, ergens tussen Oosterhout en Rijen. „We heb ben niet eens de tijd gekregen Paco's dood te verwerken. Want we werden platgeslagen door de dood van Robke," zegt Bas, een van de vele vrienden van Rob en Paco. Sinds maandag proberen de ongeveer veertig vrienden samen te wennen aan de gedachte dat hun beide kamera den er niet meer zijn. Rob, met jou erbij was het altijd goed. Het einde van de avond was voor jou altijd veel te vroeg; het einde van jouw leven komt voor ons allemaal veel te vroeg. Robke, we zullen je missen. (Oranje Jassen (Vriendenclub) en Liberty Heren IV (Hockey club)). Paco was volgens zijn vrienden 'een levensgenieter' en 'een goeie patser'. Robke 'een klein rotzakske'. In de woonkamer van Ron Buys in Dongen probe ren de vrienden van Rob van Riel teksten te schrijven voor overlijdensadvertenties. De verslagenheid is groot en van de gezichten af te lezen. De vraag wat er op een van de graf linten moet komen, wordt snel beantwoord: „Zet er maar 'Al je vrienden' op." Marc is helemaal ontdaan als hij van zijn tekst wegkijkt. „Ik was nog niet klaar met de verwer king van de dood van Paco en nu dit. Nu is het nog veel heftiger aangekomen." Bas: „Het is zo raar dat je het gevoel om Paco opzij moet zet ten omdat de dood van Rob ero verheen komt." Rob, we hebben samen veel mee gemaakt en hadden nog zoveel plannen. Na Paco moeten we jou plotseling ook missen. We waren blij jou als vriend te hebben. Het ga je goed vriend. (Patrick, Manon, Sophie en Luke). Patrick huilt bijna voortdurend, maar ingehouden. Vorige week woensdag nam hij met zijn vrienden afscheid van Paco. Ze weten het allemaal nog goed. Robke wilde per se de kist van zijn vriend dragen. Patrick moest na de begrafenis naar Ita lië. Hij was nog maar net terug toen het bericht over Rob hem bereikte. „Waren we maar naar Tokyo gegaan. We gingen zo vaak samen naar wedstrijden van Ajax en het Nederlands elf tal. En dan zei Robke altijd: 'Als wij erbij zijn, gaat het altijd goed.' Zie je, we hadden naar Tokyo moeten gaan. Dan was het niet gebeurd." vervolg op binnenland - a3 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M Van onze rechtbankverslaggever Breda - Vechtpartijen op de publieke tribune, halssnij-bewegin- gen naar de van doodslag verdachte L.R. (25) uit Gorkum, twee gegijzelde getuigen die uit angst voor vergeldingsacties niet wil len antwoorden en twee verdenkingen van meineed. En tenslotte applaus van de fanatieke achterban van de overleden Bredanaar El Habib Bitchou bij elke getuige, die afgevoerd wordt via de verdachtendeur. De ontkennende verdachte blijft er lakoniek onder: „Dat is mooi geregeld hier!" De problemen beginnen al voor de zitting. Justitie en politie zijn ervan op de hoogte dat de nabestaanden van het slachtoffer uit zijn op een confrontatie met de achterban van de verdachte. Een groep politiemensen van het team Breda Centrum is daarom standby. Alle bezoekers worden gefouilleerd. vervolg op binnenland - a4 Den Haag (anp) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer over weegt een wetsvoorstel in te dienen dat niet-Nederlanders het recht geeft om voortaan ook bij de verkiezingen voor Provin ciale Staten en de Tweede Kamer een stem uit te brengen. Duizenden vingers vlogen omhoog toen spreek- stalmeester Wim Bohne vanaf het balkon van de Amsterdamse Stadsschouwburg vroeg of er spij belaars op het Leidseplein stonden te feesten. De vraag of zij vandaag ook spijbelend, dan wel ziekgemeld aanwezig zouden zijn op het Muse umplein om wereldkampioen Ajax toe te juichen, werd eveneens massaal bevestigend beantwoord. De menigte vierde gistermiddag uitbundig feest, na een tartend lange finale in Tokyo. Cafés aan het Leidseplein zaten afgeladen vol, vooral met schooljeugd. Na de verlossende strafschop van VANDAAG IN DEZE KRANT Prof. dr. Ivan Wolffers heeft de tiende editie van zijn boek 'Medicijnen' af. Een dikke pil voor artsen en apothekers. Maar: 'Patiënten die mijn p boek goed lezen, weten meer dan de Danny Blind spatte de massa het plein op, in uit zinnige vreugde. De rood-witte feestvierders dansten, vielen elkaar om de hals en schreeuwden hun kelen schor. Bengaals vuur, als heuse bommen knallen de strijkers, sjaals en vlaggen zetten de blijd schap kracht bij. De lenigsten klommen in een lantaarnpaal of in een boom. In Tokyo konden Ajax-trainer Louis van Gaal en Edgar Davids hun vreugde om het behalen van de wereldbeker ook niet op. foto's anp zie ook sport - b1 INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Lijf Leven deel E Amsterdam - Werknemers in het westen en midden van Nederland hebben zich gisteren in sterk ver hoogde mate ziek gemeld. Werk gevers, die vermoedden dat ze niet met koorts in bed lagen maar op de bank naar Ajax-Gremio zaten te kijken, hebben de groot ste arbodienst ArboNed om een groot aantal spoedcontroles gevraagd. „Er was een duidelijke trend waarneembaar van een verhoogd aantal ziekmeldingen," zegt een woordvoerder van ArboNed. Hij tekent daarbij aan dat in het zui den, oosten en noorden veel min der van de voetbalgekte te mer ken was. Op veel middelbare scholen is gisteren op grote schaal géspijbeld. Bij het Merlet- college in Mill brak een heuse opstand uit toen de schoolleiding besloot, dat de leerlingen de wed strijd niet tot het einde mochten bekijken. Huldiging op tv De NOS zendt vanmiddag de hul diging van Ajax op het Museum- .plein rechtstreeks uit op Neder land 2. De uitzending, gemaakt in samenwerking met de actualitei tenrubriek 2 Vandaag, begint om 17.30 uur en duurt tot 19.00 uur. Na aankomst op Schiphol reist de selectie door naar het Museum plein. Zij mogen nu al stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen. PvdA-kamerlid Rehwinkel denkt erover met zo'n voorstel te komen, als minister Dijkstal blijft weigeren op korte termijn zelf met een standpunt hierover te komen. Het initiatiefwetsvoorstel van de PvdA komt voort uit het pro bleem van het stemrecht voor niet-Nederlanders bij de nieuw te vormen stadsprovincies: Nu mogen allochtone inwoners van bij voorbeeld Rotterdam, wel stemmen voor de gemeenteraad, maar als Rotterdam een stads provincie is geworden, verliezen zij dat recht. In een kamerbreed aanvaarde motie had de Kamer minister Dijkstal van Binnen landse Zaken gevraagd op korte termijn met een kabinetsstand punt over dit probleem te komen. Deze liet de Kamer begin deze Losser (anp) - De 39-jarige poli-' tieman G. Weustenenk uit Losser is gisteravond doodgeschoten. Hij was in een politie-auto op weg om een collega op te halen, toen een auto met Duits kenteken zijn aandacht trok. Hij gaf een stopteken, waarop de bestuurder van die wagen niet reageerde. De geüniformeerde agent zette daarop de achtervolging in. Beide auto's kwamen op Duits grond gebied, in het groene grensgebied tussen Losser en Nordhorn. Daar stopte het mobilofoonverkeer. Collega's startten daarop een zoektocht. Zij vonden hun colle ga naast de politiewagen met een schotwond in het hoofd. Op dat moment was hij al overleden. De politie van Nordhorn is inmid dels samen met de politie Twente een grootscheeps onderzoek gestart. week echter weten dat hij wil wachten totdat de Eerste Kamer een besluit heeft genomen over een ander wetsvoorstel: over de mogelijkheid tot behoud van een dubbele nationaliteit. De Tweede Kamer neemt daar geen genoegen mee en heeft Dijk stal vandaag ontboden om in een overleg met de betrokken kamer commissie over de kwestie te pra ten. Rehwinkel: „Als de minister dan belooft toch op korte termijn met een eigen standpunt van het kabinet te komen, is er voor ons geen reden iets te ondernemen. Maar als hij dat niet doet, wil de PvdA-fractie zelf met een wets ontwerp komen." Rehwinkel zegt het belangrijk te vinden dat zo'n voorstel breed wordt gedragen door de coalitie. De VVD is al jaren verklaard tegenstander van uitbreiding van het stemrecht voor allochtonen. Rehwinkel: „Ik hoop dat we door de formulering van het wetsvoor stel de andere partijen ertoe kun nen brengen een open houding tegenover het probleem aan te nemen en niet vast te houden aan oude standpunten." Den Haag (anp) - PvdA- kamerlid S. Noorman-Den Uyl wil de vrijwaringsgrens voor een strafrechtelijke ver volging van uitkeringsfrau deurs verhogen van de huidi ge 6.000 gulden tot ten min ste 12.000 gulden. De huidige grens schept een te grote rechtsongelijkheid met particulieren die fraude ren met de belastingen. Die worden pas strafrechtelijk vervolgd vanaf een gepleeg de fraude van 12.000 gulden. Minister Sordrager (Justitie) houdt vooralsnog de boot af, maar haar collega Vermeend van Financiën overweegt op een andere manier een eind aan de rechtsongelijkheid te maken. Hij denkt erover de grenzen voor strafrechteljke vervol ging voor belastingen en sociale uitkeringen gelijk te trekken. De gedachten gaan daarbij voorlopig uit naar een grens van ongeveer 15.000 gulden. (ADVERTENTIE) huisarts.' DEEL E Wk 1-m \/r De bon is geldig t/m zaterdag Ijl Als u nu bij ons een pak AH Ultra of AH Color koopt en u levert deze bon in bij de kassa, krijgt u maar liefst drie gulden korting C(1 Ultra of Color, pak L7 kilo 12.99.bij inlevering van bon 9.99. Navulpak 1L99 bij1 inlevering van bon 8.99 t Van onze verslaggever Den Bosch/Bergen op Zoom - Het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan mag volgens de provincie Noord-Brabant geen water leveren aan friet-fabrikant Fri d' Or in Bergen op Zoom. Gedeputeerde Staten wijzen een aanvraag van Deltan om jaarlijks 500.000 kubieke meter industriewater aan het bedrijf te mogen verko pen, af. Temeuzen - De politie heeft een 20-jarige Rotterdammer aange houden, die ervan verdacht wordt een man uit Terneuzen in de binnenstad te hebben neerge stoken. De man heeft zich gisteren aan gegeven op het politiebureau. Het 27-jarige slachtoffer werd maandagmiddag bloedend aan getroffen in de Donze Visser straat. Het slachtoffer is met enkele steekwonden in ziekenhuis De i Honte opgenomen. Zijn toestand is stabiel. (ADVERTENTIES) NIET aanvrat GUZtjSNÜ--ïïïmR.\ ZCTPLATCAU t.w.v. 5Sr- 140 KEUKENOPSTEUINGEN 5 «AR GRATIS SERVICE GOEDKOPER KAN NIET! Of daarmee dit 'wateroorlogje' geheel uit de wereld is, lijkt nog maar de vraag. Het Zeeuwse bedrijf, dat eerder dit jaar met een scherpe offerte aan Fri d' Or opschudding veroorzaakte bij de Waterleiding Maatschappij 'Noord-West-Brabant' (WNWB), reageert strijdvaardig op de afwijzing. Waar een WNWB-woordvoerder voorzichtigjes, zij het ook opge lucht, kennis neemt van het besluit, kondigt H. de Kraa, hoofd afdeling gas en water van Deltan, een mogelijk juridisch vervolg aan: „Jammer, maar het muntje moest één kant op vallen. Wij gaan nu de gronden van de afwijzing bestuderen en zien wat er juridisch nog mogelijk is." Enkel om de buren niet te zeer voor het hoofd te stoten, heeft de op taak- en gebiedsuitbreiding beluste Deltan de vergunnin gaanvraag ingediend. „Maar eigenlijk vonden wij dat hele maal niet nodig, want het gaat hier om industrie-, niet om drinkwater. We zullen nu eerst juridisch laten toetsen of die ver gunning echt verplicht is. Mocht dat het geval zijn, dan kijken we vast en zeker naar de beroepsmo gelijkheden tegen het GS- besluit," aldus De Kraa. Het nutsbedrijf hinkt enigszins op twee gedachten, want enkele maanden geleden is ook 'goed overleg' met de WNWB gestart om de zaak in der minne te rege len. Ook in dat verband bracht Deltan een offerte voor de leve ring aan Fri d' Or uit aan het Bra bantse zusterbedrijf. De WNWB heeft daar nog niet op gere ageerd. „Uiteraard ook in afwachting van de uitspraak van GS," zegt De Kraa. Het enige wat het Westbrabantse bedrijf teruggeeft is: 'We probe ren in goed overlég met Deltan tot een oplossing te komen'. Op dat meningsverschil lijkt het conflict zich nu toe té spitsen. En intussen krijgt Fri d' Or, de lachende derde, nog altijd WNWB-water. WERELDBEKER Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. ff Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnement I gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonde M Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Bre y\U

de Stem | 1995 | | pagina 1