DE STEM Veel meer Zeeuwse eco-teams Vlle kringloopstations moeten op zaterdagmorgen open' Schapen afgeslacht door loslopende honden •eigen rwegen 'Ik voel me goed en heb nergens last van' Spauwer dit weekend eindelijk geborgen 'Meer samenwerking in drugsaanpak nodig' o KORT Zeeuwse Milieu Federatie verwacht deelname van bijna tweeduizend Zeeuwen Homotel IJzendijke beklad Feestavond vierhonderd vrijwilligers parochies MENTAAR irdeerd en op ren nrechten VACANTIE AANH A5 Uitbaters krijgen ook dreigbrieven binnen Verkrachting van meisje in Hulst 3ER 1995 A4 werpen die duidelijk "rwijdering aan het aanwezig, maar zijn over de winkelslui- istion van Kok haar- t publieksgevoelige minister Wijers van dat hij vaart heeft ng. Hij wil flexibeler fervent voorstander :ondag open mogen id hierover te beslis- istgelopen discussie tet aantal zondagen te beperken tot een i VVD zijn hier fel op n met een eenmalig k omstreden winkel- spmerkelijk incident, anden in de boezem sft weliswaar niet de absolute machtsfac- marktgerichte libera- ich weer tracht op te ieeld Nederland. De in op papier) en het ie de PvdA naar zich een verbleekte Van ie coalitiegenoten en hie bij de achterban, van D66 in het kabi- en Sorgdrager wor- ns het congres van en van de colitiege- id geëist. Het getuigt slen het spel om de intalistische militie ndag de Afghaanse en regeringswoord- nensen om het leven ekeinde op verschil- 0 Koerden opgepakt od op de Koerdische ïg zondag twee jaar opgepakt voor iden- verricht in Keulen, geen vergunningen ar zaterdagavond in -Koerdische demon- Deze demonstraties [emeentebestuur. A rrallw fl& f den zondag luid op gen het blootleggen vlakkabeeën zijn. Zij vorige week waren het verbreden waren il, als heiligschennis, n pamfletten uit met jbijnen, dat zegt dat van joden schendt, de joodse geschiede- iden opgraven. geerd op een nieuw irechten in het land. en geschrift. De rap- er van Buitenlandse „een werktuig in de oei, speciale rappor- ;chten in Genève, zei volk gegijzeld houdt humanitaire behoef- it voorlopig door met l verstoord treinver- ;r nog acties worden staking van de 'che ats in 1986. Toen lag gulden. Dat is des te omdat het aantal reizi- toeneemt. chuldenlast is ontstaan 1 dat de SNCF het net- hoge snelheidstreinen De spoorwegen moes- nodigde geld tegen for- lenen op de kapitaa - or de vakbonden is da s dat de Franse over- wegverkeer prefereert. nieuwe snelwegen ls hen gefinancierd tegen een zeer laag idge. [-Juppé vindt dat e i de situatie van ne veranderen en heet -plan' aan de direc- l De definitief zal komende vrij- uc directie worden Maar de grote lijn® iddingsplan Franse overheidl in de huidige schuld In ruil daarvoor moe spoorwegen weer gezonde financiële De vakbonden door de publiek offerblok wordt de vakorganisa jn 6.000 van de ierer van het Franse worden gesloten- van Igens gen te_ sntage. ng aan ►et act- A gelegd, irvan de e van n. ~anse r eeni mg. t daardoor het olgens p termijn lometer net XKunt u met een gerust hart via De Stem doen met een „Kleintje" onder de rubriek „Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek Zeeland Van onze verslaggever femeuzen - Alle kringloop stations in Zeeuws-Vlaande- ren moeten op zaterdagoch- geopend zijn. Dat is de wens van het dagelijks bestuur van de afvalstoffenre geling AVZV. Momenteel zijn alleen de kring loopstations in Hulst, Terneuzen en Sas van Gent op zaterdagoch tend open. Volgens het dagelijks bestuur leert de ervaring dat, met name op zaterdagen, massaal afval wordt aangeboden uit buurgemeenten. En daar wil het dagelijks bestuur een stokje voor steken. Daarom wordt voorgesteld alle kringloopstations in ieder geval op zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur te openen. Daarnaast moeten de stations bij de grotere gemeenten Hulst en Terneuzen en het gezamenlijk nog op te richten station in Oost burg en Sluis-Aardenburg op alle werkdagen open worden gesteld. De openingstijden van de kring loopstations in Axel, Hontenisse en Sas van Gent worden dan op werkdagen vrij gelaten. Het voorstel komt woensdag 29 november aan de orde tijdens de vergadering van het algemeen bestuur Van AVZV. De vergadering begint om 10.00 uur in het stadhuis van Terneu zen. Dan komt ook het voorstel aan de orde de gemeenschappelijke regeling af valstof fenverwij de- ring Zeeuws-Vlaanderen te wij zigen. Reden hiervoor is het opzetten van een regionaal natuur- en milieu-educatief steunpunt onder de vlag van AVZV. De uitvoering van taken op het terrein van de natuur- en milieu-educatie behoort niet tot de taakstelling van deze gemeen schappelijke regeling. Deze edu catie behelst immers in beginsel meer dan voorlichting op het gebied van afvalverwijdering. Vandaar dat de gemeenschappe lijke regeling veranderd moet worden. Dit gebeurt overigens alleen wanneer tweederde van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten akkoord kunnen gaan met de wij ziging van de taakstelling van AVZV. Na aanvaarding van het wijzigings-voorstel door het algemeen bestuur is het uiteinde lijk aan de colleges en gemeente raden om te beoordelen of ze het wenselijk vinden om de natuur- en milieu-educatieve activiteiten aan AVZV op te dragen. Sober heid en efficiëncy staan hierbij voorop. De gemeenten hebben gedurende twee maanden na toe zending van het wijzigingsvoor stel de gelegenheid te reageren. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) wil tussen nu en 1 juli 1997 75 eco-teams in Zeeland oprichten. Naar schatting zullen hieraan zeshonderd huishoudens, dit betekent ongeveer tweeduizend Zeeuwen, hun bijdrage leveren. Eeneco-team is een groep van zes tot tien mensen die aan de hand allerlei thema's eens per ad nadenkt over milieube- sparende maatregelen in hun In Zeeuws-Vlaanderen zijn al een aantal van deze teams actief. De eerste aanzet hiervoor werd gege ven door Milieukwartet, een bun deling van vier vrouwenorgani saties. De ervaringen hiermee zijn der- positief dat de initiatiefne mers een uitbreiding van deze werkvorm dringend gewenst ach ten. Deze uitbreiding is echter met de huidige menskracht en middelen niet te realiseren. De natuur- en milieu educatieve organisaties zijn in ieder geval enthousiast over het eco-team programma en zetten zich in om deze activiteit, die zowel voor het milieu als de deelnemende perso nen voordeel oplevert, zoveel mogelijk te bevorderen. De ZMF treedt op als projectuitvoerder. De ZMF stelt de betrokkenheid van de Zeeuws-Vlaamse afval stoffenregeling AVZV zeer op prijs. Om de uitbreiding van het aantal eco-teams tot 75 mogelijk te maken vraagt de ZMF aan deze afvalstoffenregeling een subsidie van 8.300 gulden. Met dit bedrag wordt het mogelijk dit program ma uit te voeren. De^ uitbreiding bestaat onder uit het trainen van wer vers/voorlichters voor eco-teams coaches/begeleiders van eco- teams. i mensen moeten ervoor zor- dat meer Zeeuwse huishou dens aan dit eco-programma {aan deelnemen. De centrale organisatie verzorgt h samenwerking met onder andere de ZMF deze training. De wervers en coaches zullen zoveel hogelijk worden geworven uit de deelnemers van de huidige eco- teams. Deze personen krijgen een bij drage van vijftig gulden per'dag deel. Daarnaast moet een aantal mate- "ele kosten worden gemaakt zoals de kosten voor coördinatie. gaat dan met name om de contacten met en tussen de wer- 'ers en coaches, de contacten met sponsors en de organisatie en overig Zeeland en de kosten voor gemeenschappelijke bij- Schapen in de omgeving van de Braakman zijn hun leven in de weides niet meer zeker. Van onze verslaggever Terneuzen - In weilanden rondom-De Braakman in Hoek worden de laatste tijd regelmatig schapen afgeslacht door loslopende honden. Bij de gemeente Terneuzen zijn met name de laatste twee maanden meldingen bin nengekomen van eigenaren van scha pen die het slachtoffer werden Van deze honden. De gemeente trekt hieruit de conclusie dat het de laatste tijd regelmatig voorkomt dat in het buitengebied bij schapen een bloed bad wordt aangericht door loslopende honden. „Die loslopende honden verwonden de schapen dan ernstig, vaak zodanig dat ze het niet overleven. Voor de eigenaren van de schapen een grote strop, maar wat natuurlijk erger is, de betrokken schapen maken afschuwelijke momenten door," aldus voorlichter O. Vosveld van de gemeente. „Als een hond losloopt en scha pen gaat aanvallen is het meestal voor de baas van de hond onmogelijk het dier tegen te houden. Bovendien is het zo dat als de hond eenmaal met de slachtpartij is begonnen het niet bij één schaap blijft." De gemeente roept daarom de eigenaren van honden op in de nabijheid van weilan den waar schapen lopen de hond aan de riem te houden. Ook moeten mensen die in de buurt wonen waar schapen grazen erop letten dat de hond niet ontsnapt en op eigen houtje op jacht gaat. Woordvoerder Jille van de landbouworga nisatie ZMO zegt dat het ieder jaar wel een foto wim kooyman paar keer voorkomt dat loslopende honden vooral 's nachts schapen aanvallen. „Dat blijft helaas het geval. Ik heb in ieder geval niet het idee dat die aanvallen toenemen. Het is gelukkig geen regelmatig terugke rend verschijnsel. Ik zeg dit wel met een slag om de arm. Want meldingen komen niet altijd bij ons binnen. Als schapen het slachtoffer zijn geworden van loslopende honden wordt dat door de eigenaar vaak geregeld via de politie of de verzekerings maatschappij." De gevraagde subsidie van 8.300 Bulden is vooral bedoeld voor tónschaf van materialen. Het ^gelijks bestuur van de Zeeuws- "laamse afvalstoffenregeling Maakt in een voorstel kenbaar de Bevraagde subsidie te verlenen. Oit wel onder de voorwaarde dat e ZMF na afi00p van jg acne aat weten of de doelstelling van a eco-teams in Zeeland is Behaald. De subsidieverlening is overigens toegezegd door onder andere nergiebedrijf Deltan en twee de drie Zeeuws-Vlaamse Waterschappen. 00r wat betreft de uitvoering an deze eco-teams wordt aan hang gezocht bij de bestaande facturen op het gebied van «atuur- en Milieu Educatie. °or het ontbreken van een «kheu Educatie Centrum in euws-Vlaanderen is gekozen °r ondersteuning van het Reukwartet, de Steltkluut in en.'t Duumpje in West- Zeeuws-Vlaanderen Door Peter van den Assem Oostburg - „Oud worden is niet zo erg. Oud zijn. Er is niemand meer om mee over vroeger te praten. Ik heb ze allemaal overleefd." Wanneer je een volle eeuw trotseert, is dat een van de dingen die onvermijdelijk zijn. D. van Schaik kan er van meepraten. Gisteren vierde hij zijn hon derdste verjaardag. Alleen zijn gehoor is de laatste jaren slechter geworden, verder mag hij zich in een goede gezondheid verheugen. „Ik voel me goed. Ik heb nergens last van." Illustratief voor zijn fysieke gestel is het feit dat Van Schaik nog tot februari van dit jaar zelfstandig woonde. Nu is hij toevertrouwd aan de zorg van tehuis De Burght in Oostburg. Fier zit hij in een stoel in zijn kleine kamertje waar de ther mostaat overuren maakt. Vroe ger, hij kan het zich herinneren alsof het de dag van gisteren betreft. Afkomstig uit de Betu we, arriveerde hij tachtig jaar geleden in Zeeuws-Vlaanderen. Het was mobilisatietijd, de Eer ste Wereldoorlog was in volle gang. „Ik kwam als soldaat terecht in Amersfoort. Van daaruit werden we verdeeld over verschillende delen van het D. van Schaik beleefde gisteren in De Burght in Oostburg zijn honderdste verjaardag foto wim kooyman land. Ik ging naar Zuidzande, waar ik ook mijn vrouw heb leren kennen." Ze trouwden in 1919. Van Schaik was van huis uit smid. Het vak leerde hij van een oom. Hij was toen zestien. Voor een kwartje in de week met kost en inwoning. Van Schaik en zijn vrouw kochten een smederij in Biervliet. Daar werden ook de kinderen geboren. Drie doch ters. De smid zag dat er geen opvolger voor de smederij zou komen. „Toen de derde geboren werd, was ik aan het werk. De knecht kwam binnen en zei: Ga maar snel kijken in huis. Er is weer wat bijgekomen. Toen wist ik al dat het een meisje was." De ontberingen van de Tweede Wereldoorlog dienden zich in 1944 aan. De smederij stond op het kruispunt Biervliet, Driewe gen, IJzendijke. De pjek waar granaten van Canadezen en Duitsers elkaar kruisten. De familie schuilde in een duiker. De jongste dochter kan zich her inneren: „De Canadezen rukten op via de polder. Wij zaten al in de duiker, maar vader was nog aan het werk. Noodgedwongen, want de Duitsers wilden nog paarden laten beslaan. Bang was-ie niet, maar hij kon ze wel doodkijken. Pas toen de grana ten halverwege de polder insloe gen mocht vader ook gaan schuilen." De materiële schade was aan zienlijk, maar de familie over leefde de oorlog. Na een tijd van opbouwen kon het leven van alledag weer beginnen. In 1963 besloot Van Schaik (die toen 68 was) een punt achter zijn smids- werk te zetten. De smederij werd verhuurd en brandde enkele jaren later geheel af. Van Schaik kijkt tevreden terug op de tijd dat hij als smid actief was. „Ik heb altijd goede men sen om me heen gehad. Zo was daar Piet Pradet, die als leer lingknecht bij mij kwam. De veldwachter had hem aanbevo len. De jongen haalde zoveel streken uit, ze wisten niet wat ze met hem moesten aanvangen. Maar het was een slimme, eerlij ke jongen, een prima knecht." De honderdste verjaardag van Van Schaik is ook het Oostburg- se gemeentebestuur niet ont schoten. Burgemeester J. Kruize bracht gisteren een bezoek aan de eeuwling. MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 Van onze verslaggeefster Terneuzen - De zandzuiger Spauwer is afgelopen weekend succesvol weggesleept. De Spauwer kapseisde op 14 november voor de kust van Oostende. Bij het ongeluk kwam een van de vijf opvarenden, de 30-jari- ge kapitein G. den Herder uit Yerseke, om het leven. Het bergen van de Spauwer heeft heel wat voeten in de aar de gehad. De eerste pogingen om het schip naar een haven te slepen werden op vrijdag 17 november ondernomen. Slecht weer, het wegzakken van het schip in dieper water en het ter plaatse brengen van zwaarder materiaal zorgden voor vertra ging. De drijvende offshore kraan Cycloop is de afgelopen dagen vanuit Rotterdam naar de ber gingslocatie gesleept. Pas zaterdagmiddag konden twee sleepboten de Cycloop stellen. In de nacht van zaterdag op zondag wist ook de drijvende bok Norma succesvol aan te pikken op de stalen stroppen. Het daadwerkelijk bergen startte zondag om 6.00 uur. Ditmaal werkte de slechte weersomstandigheden evenmin mee. 1 Nadat het schip van vijftien meter diepte omhoog was geta keld begon een pompinstallatie de Spauwer leeg te pompen. Het schip was gisteravond zo goed als drijvende. Sleepboten van de bergers Multraship, Scaldis en Wijs muller slepen de Spauwer naar de haven van Zeebrugge of Hansweert. Een definitieve keuze wordt, vanwege de weer omstandigheden, pas onderweg gemaakt. Van onze verslaggever IJzendijke - Het homotel Queen in IJzendijke is de laatste dagen doelwit geweest van racistische en discriminerende bekladdingen. Ook kregen de uitbaters diverse brieven binnen met bedreigende taal. Deze brieven zijn ondertekend met 'dor pelingen'. Het homotel richt zich op homoseksuelen en is een combinatie van een hotel met een uitgaansgelegenheid. De uitbaters wilden zaterdag niet ingaan op de bekladdingen en brieven om verdere escalatie te vermij den. Wel is bij de politie aangifte gedaan. De politie heeft de zaak nog niet in onderzoek omdat het nog gaat om een eenmalige melding. „Als het vaker gaat gebeuren dat stellen we een nader onderzoek in. Maar er is voor ons nu nog geen reden daar extra te surveilleren. We hebben immers andere prioriteiten," aldus een woordvoerder van de politie. Navraag bij enkele omwonenden van het homotel in IJzendijke leert dat ze niet veel hebben gemerkt van de bekladdingen. Wel wordt gesproken van een groep jongeren - 'de harde kern' - die zich regel matig bij het homotel ophoudt. Van onze verslaggever Gent - Politie en maatschappelijke organisaties in België en Nederland moeten meer samenwerken om de grensoverschrij dende drugproblematiek te bestrijden. Dat is de conclusie van een bijeenkomst in Gent met als thema drugproblematiek. Van onze verslaggever Hulst - Een 15-jarig meisje is vrijdagavond rond 21.30 uur door een nog onbekende man in Hulst verkracht. Het slachtoffer liep via de Over- damstraat richting Dubbele Poort. Ze was op weg naar het busstation. Nadat zij uit de Dubbele Poort liep en de rijbaan van de Tivoli- weg was overgestoken werd het meisje aangesproken door een man met een Belgisch accent. Die pakte haar vast en nam haar met geweld mee naar het voetpad onder aan de stadswallen van Hulst in de richting van de molen. Daar werd het slachtoffer door de dader verkracht. Na zijn daad is de man weer in richting van de Tivoliweg gelo pen. Het slachtoffer liep ook naar deze weg en sprak een man en vrouw aan die haar hebben opgevangen. De politie verzoekt dat die man en vrouw contact opnemen met de politie in Hulst. Verder zoekt de politie getuigen die de dader mogelijk hebben zien lopen. De dader is tussen de veertig en vijftig jaar oud en breed geschou derd. Hij heeft kort geknipt haar en droeg een opvallende korte stof fen jas met een blauw en wit blokken motief. Deze bijeenkomst werd zaterdag gehouden door het CDA Vrou- wenberaad Zeeland in samen werking met de EVP-fractie van het Europese parlement. Ruim 55 vertegenwoordigers van diverse politieke partijen en maatschap pelijke organisaties bezochten deze bijeenkomst. „Het is niet specifiek een Neder landse of Belgische zaak maar een maatschappelijk probleem dat gezamenlijk moet worden aangepakt," aldus voorzitter E. Brus van het CDA Vrouwenbe- raad Zeeland. Met name het Bel gische kamerlid en fractievoor zitter van de CVP, T. van Parys en het CD A-Tweede Kamerlid W. van de Camp hielden zaterdag een pleidooi voor die samenwer king. Van Parys. „Ook in België is de drugproblematiek een pro bleem. Dat komt niet alleen door Nederland. Daarom moeten poli tie en maatschappelijke organi saties in Nederland en België meer met elkaar samenwerken. Het gaat dan niet alleen om het in de kraag vatten van onder andere dealers maar ook om een stuk verslavingszorg. Zo is er bijvoor beeld in België geen methadon- verstrekking." Van Parys pleit voor een overleg tussen Nederland en België in bijvoorbeeld Benelux-verband. Van de Camp, gaat wat verder. Hij deed de oproep een Europese commissie in het leven te roepen om het probleem aan te pakken. „Het is uiterst vervelend dat Nederland op de grensoverschrij dende drugproblematiek wordt aangekeken. Ik noem dat struis vogelpolitiek." S. Buijs, fractievoorzitter van het CDA in de Zeeuwse Provinciale Staten, pleitte zaterdag voor een hardere bestrijding van de hard drugs. „Zo is verplicht afkicken een noodzaak. Het gaat immers niet alleen om het bestrijden van de drugproblematiek op zich maar zeker ook om het bestrijden van de oorzaken., Daar wordt nu niet aan toegekomen. Bestrijden van alleen de problematiek is water naar de zee dragen." Buijs toonde zich zaterdag een voorstander van het gedoogbe leid in de zin van een stuk terug dringing en ontmoediging van de drugproblematiek. „Ik neem het Hulst daarom zeer kwalijk dat ze niet meegaat met een gezamenlij ke aanpak. Dat is struisvogelpo litiek." Ook Van de Camp sprak weinig goede woorden over, het beleid van Hulst. „Hulst is uiter mate dom bezig door het pro bleem te ontkennen." Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense parochies H. Willibrordus en Verrezen Christus houden op vrijdag 1 december een geza menlijke vrijwilligers-avond voor de belangenloze inzet van de ongeveer vierhonderd vrijwilligers van beide parochies. Deze avond vindt plaats in de grote zaal van de Opstandingskerk. De beide kerkbesturen borduren hiermee voort op het jaarlijkse feept van de voormalige pastoor Heijnen. Hij hield ieder jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag een parochiefeest. Heijnen is inmiddels met emiritaat gegaan waarop beide kerkbesturen besloten dit feest voort te zetten. Ze willen met dit initiatief ook inspelen op de huidige ontwikkelingen omtrent parochiale samenwerking. „Door verdergaande samenwerking wordt ook gehoopt dat geen van beide kerken op termijn gesloten moet wor den," zegt E. Brus, een van de organisators van de feestavond. „Een commissie is momenteel aan de slag om te bekijken hoe de kerken kunnen blijven voortbestaan. Het verslag moet deze week bekend zijn." De vrijwilligersavond op 1 december bestaat uit een korte gebedsdienst om 20.00 urn: en een feestavond van 20.30 tot 24.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 5