leren mogen scheiden en hertrouwen Suriname nog lang geen natie Coalition is gevangene van zichzelf Veel Prinses Diana uitgescholden tijdens bezoek Harde acties dreigen bij Franse spoorwegen Alle krill*, Zeeuwse Milii Haarscheurtjes DE STEM BUITENLAND Tegenstanders overwegen juridische blokkade grondwetswijziging Homo-protest tegen Mugabe op Afrikacongres DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 A4 Van onze correspondent Sao Paulo - Met een rondlei ding in een revalidatiecen trum voor jonge drugsver slaafden en een walvisexcur sie voor de kust van het door voormalige immigranten uit Wales gestichte dorpje Gai- man heeft prinses Diana haar omstreden vierdaagse werk bezoek aan Argentinië afge rond. Zij bezocht dat land op uitnodiging van diverse socia le instellingen aldaar. Haar hartveroverende glimlach en de ontwapende eerlijkheid waarmee zij vorige week in het geruchtmakende interview met de BBC haar ontrouw tegenover Prins Charles opbiechtte, hebben evenwel niet de schim van de Falkland-oorlog kunen verjagen. De moeder van een overleden legerarts - die zich destijds aan boord bevond van de door de Engelsen getorpedeerde Argen tijnse kruiser Belgrano - kon haar emoties niet onder bedwang houden en schold de 'ambassad rice' van het Britse koningshuis voor rotte vis, toen de prinses vrijdag een hospitaal voor kan kerpatiënten betrad in de hoofd stad Buenos Aires. Bij de ingang van het ziekenhuis gilde zij Dia na op enkele meters afstand toe 'dochter van een prostituee' te zijn. De inderhaast toegesnelde bewa kers konden de geheel buiten zin nen geraakte vrouw met moeite overmeesteren. Enkele minuten voor haar aankomst was een ano nieme bommelding binnengeko men. Het voorval maakte onderdeel uit van drie incidenten die betrek king hadden op de Falkland-oor log. In 1982 vlogen Groot-Brit- tannië en Argentinië elkaar kort stondig in de haren om deze eilandengroep in de Zuid-Atlan tische Oceaan. Daarbij vielen 850 mensenlevens te betreuren. Ook de Argentijnse strijdkrachten grepen het bezoek van Lady Di aan om het verleden op te rake len. Tot ergernis en schaamte van president Carlos Menem organi seerde de marine een huldebe toon voor de oorlogsslachtoffers. „Ondanks de sociale intenties van het bezoek is haar aanwezig heid veel eerder bedoeld om de publieke opinie te beïnvloeden in de hoop, dat het Argentijnse volk de rechtmatige aanspraak op de eilandengroep vergeet," zo ver klaarde de leider van de Falk- land-veteranen. Eerder al was president Menem op pijnlijke manier in verlegen heid gebracht door een foutje in de regie. Kort voor de aankomst van Diana voelde het staatshoofd zich geroepen om in allerijl de helikopter te laten vervangen, die hare koninklijke hoogheid van de luchthaven naar het centrum van Buenos Aires zou vliegen. De machine droeg de doopnaam 'Islas Malvinas'. Onder deze naam staan de Falklands in Argentinië bekend. Door zijn opmerkzaamheid bespaarde het staatshoofd zichzelf een interna tionale uitglijder. Menem liet zich echter niet van zijn apropos brengen door de incidenten. Het ijdele staats hoofd - dat bij een eerdere gele genheid al zijn afspraken afzei om met het model Claudia Schiffer op de foto te kunnen - schoof vrijdag in het Quinta de Olivas-paleis apetrots aan voor een lunch met Lady Di. „Dit is een nieuwe mijlpaal in de relaties tussen onze beide landen," zo verklaarde het glunderende staatshoofd. Het Argentijnse volk denkt daar evenwel anders over. Hoewel de Prinses van Wales met haar charismatische uitstraling een plaatsje in de harten van 40 procent van de Argentijnen heeft verworven, gelooft slechts 13 procent dat haar bezoek een posi tieve uitwerking zal hebben op de betrekkingen tussen beide lan den. Tot zover onze corespondent. Een advertentie in een Noorse krant waarin de bekentenis van de Britse Prinses Diana dat ze ontrouw is geweest aan Prins Charles, wordt gebruikt om de verkoop van condooms te bevor deren, heeft zaterdag tot een storm van protesten vanuit Groot-Brittannie en verhitte debatten in Noorwegen zelf geleid. Op de linker pagina van de over twee pagina's verdeelde adver tentie in Dagbladet staat het por tret van de in het wit geklede Diana en op de rechterpagina de tekst: „Het is moeilijk om aan de buitenkant te zien of iemand wis selende seksuele contacten heeft." De advertentie verscheen vrijdag, de dag nadat de Noorse televisie het BBC-interview had uitgezon den. „Het komt voor in de beste families. Je kunt nooit voorzich tig genoeg zijn," aldus de adver tentie voor RFSU-condooms in Dagbladet. De Noorse kranten schreven zaterdag dat Buckingham Palace furieus was over de advertentie. De advertentie stuitte ook op fel le kritiek in Noorwegen zelf. Oud-premier Jan P. Syse noemde de advertentie „kwaadaardig". Van onze correspondent Londen - Een verschil van iets meer dan negenduizend stem men heeft de doorslag gegeven in het Ierse referendum over echtscheiding. De definitieve uitslag werd gisternacht bekend gemaakt, na ruim ruim dertien uur tellen en hertellen. Uitendelijk bleken 818.889 kie zers voor legalisering van echt scheiding en 809.726 tegen. Het verschil was het kleinste ooit geteld in een Iers referendum. De Anti-Echtscheidings Bewe ging, die fel tegen de betreffende grondwetswijziging heeft gestre den, overweegt nu juridische stappen bij wijze van allerlaatste obstakel. Woordvoerders van de 'Nee'-lobby meenden dat het referendum ondeugdelijk was. Ze baseerden zich op een uitspraak van het hooggerechtshof in Dublin. Dit bepaalde vorige week dat de Ierse regering over de schreef was gegaan door ander half miljoen gulden overheids geld uit te geven aan de promotie van een 'Ja'-stem. De rechter gelastte de regering onmiddellijk te stoppen met het ophangen van posters en het verspreiden van pamfletten. De zeer bemiddelde anti-echt- scheidingsbeweging geeft zelf overigens geen inzage in haar kasboeken. Naar verluidt zou men aanzien lijke bedragen hebben ontvangen van de katholieke kerk, waarbij ook Opus Dei een steentje zou hebben bijgedragen óm de Ieren in de leer te houden. Zenuwen De minimale overwinning leidde tot groot feest bij degenen die zich jarenlang hebben ingezet om Maastricht (anp) - Op het tweede Afrika-congres Glo bal Coalition for Africa (GCA) in Maastricht hebben zondag enkele tientallen homoseksuelen gedemon streerd tegen de aanwezig heid van de Zimbabwaanse president Robert Mugabe. Getooid met spandoeken waarop leuzen stonden als „no human rights without homosexual rights" gaven de demonstranten uiting aan hun misnoegen over Muga- bes recente negatieve uit spraken over lesbische vrou wen en homoseksuele man nen. Hij maakte ze uit voor „min der dan honden en zwijnen" en riep de burgers op homo seksuelen bij de politie aan te geven. Onder de hoge gasten in de Zuidlimburgse hoofdstad waren ook de presidenten van Botswana en Mali. Koningin Beatrix en Prins Claus nemen er zondagavond deel aan een diner. Ierse echtparen dezelfde rechten te geven als andere Europeanen. Actievoerster Mary O'Hanlon uit Dublin, die lang geleden brak met haar eerste man, maar door de wet was verboden te hertrou wen, erkende dat ze tot het laat ste moment in de zenuwen had gezeten. „Negen jaar geleden heb ik me ook ingezet voor een legalisering van echtscheiding. Dat referen dum ging toen verloren, omdat de argumenten werden verward. Ik denk niet dat ik de moed zou heb ben gehad om nog eens over nieuw te beginnen als we weer hadden verloren". Politieke waarnemers hadden voorspeld dat geen Ierse regering zich op korte termijn nog eens aan deze omstreden kwestie zou wagen en voorspelden een 'afkoe lingsperiode' van minstens twin tig jaar. De referendumuitslag betekent dat - als het betreffende wets voorstel is behandeld door het parlement (wat overigens nog wel anderhalf jaar kan duren) - Ierse echtparen formeel mogen schei den. Ze moeten dan wel aantonen minstens vier jaar apart te heb- behgêwobnd. Hoewel het officiële echtschei dingspercentage in Ierland een onwaarschijnlijke lage 3,5 pro cent bedraagt, zijn de laatste jaren een kwart van alle huwelij ken geëindigd in een officieuze scheiding, van tafel en bed. De verwachting is dat met een nieu we wet het officiële echtschei dingscijfer zal stijgen naar rond de 30 procent, wat bij Europese gemiddelde ligt. De uitslag van het referendum brengt duidelijkheid in de situ atie van ongeveer 80.000 Ieren. Een soms schrijnende ongelijk heid wat betreft belastingvoor deel, uitkeringen en voogdschap over kinderen kan nu worden recht getrokken. Opgelucht De Ierse premier John Bruton erkende 'heel opgelucht' te zijn met de uitslag. Ondanks de her telling was dit een 'duidelijke' uitspraak, vond hij. „De marge is misschien klein maar het verschil is genoeg om echtscheiding te legaliseren". Minister van Buitenlandse Zaken, Dick Spring, zei dat hij zich met de nieuwe pauselijke nuntius wilde onderhouden over de rol van het Vaticaan in het referendum. Daags voor de stem ming deed de paus een nauwe lijks verholen oproep tegen lega lisering van echtscheiding te stemmen. Bisschop Caird van de Church of Ireland (protestants) riep op tot verzoening en te bidden „dat het besluit niet zal leiden tot beschuldigingen over en weer en wraakzucht". Een Surinaamse vrouw in feesttenue FOTO ANP Van onze correspondent Paramaribo - De viering van 20 jaar onafhankelijkheid van de republiek Suriname heeft de etnische verschillen in het land nog eens nadrukkelijk bloot gelegd. Want dat de voormalige kolonie nog lang geen natie kan worden genoemd, bleek wel uit het feit dat voor al het Creoolse deel van de bevolking de festiviteiten bijwoonde. De meeste Hindustanen die zich in 1975 hebben verzet tegen de onafhankelijkheid, lieten zich niet zien. Het feest werd opge luisterd door militaire parades, straatfesti vals en een volksreceptie in het presiden- tiëel paleis. Het was voor het eerst sinds jaren, dat het paleis weer in gebruik was. Het gebouw dat jarenlang in de steigers heeft gestaan, is in de afgelopen maanden met Nederlands geld opgeknapt, evenals het vorige week heropende Fort Zeelandia. Een Nederlands geschenk, dat door presi dent Venetiaan met gemengde gevoelens is aangenomen. „Ik beschouw het niet als een belediging, dus aanvaard ik het. Als Neder land zo graag monumenten wil renoveren, dan moet ze dat maar doen." Venetiaan kan zich niet voorstellen, dat een meerderheid van het Surinaamse volk weer zeer nauwe banden met Nederland wil hebben. „Ze nemen daarbij de striemen van het kolonia lisme voor lief, in ruil voor een schijnbare welvaart," zo zei hij zaterdag tijdens een bijzondere vergadering van het Surinaams parlement. De viering van 20 jaar onafhankelijkheid werd overschaduwd door een incident, waarbij een lid van de militaire politie tij dens een open-luchtvoorstelling in het cen trum van de stad met zijn motor inreed op het publiek. Mensen zochten in paniek een veilig heenkomen, waarbij een enkeling lichte verwondingen opliep. Een vechtpartij tussen militairen en burgers kon slechts met grootste moeite worden voorkomen. Minister Hans van Mierlo van Buitenlandse Zaken, dit weekeinde op bezoek in Parama ribo in verband met de viering van 20 jaar onafhankelijkheid, vindt een onderzoek naar de decembermoorden een zaak van de Surinaamse regering. „Je kunt dit gruwelij ke drama niet onopgelost laten, maar het is aan Suriname om de tijd en de wijze te bepalen, waarop dit gebeurt. Daar heeft Nederland zich niet mee te bemoeien." In een ontmoeting met de Surinaamse presi dent Ronald Venetiaan heeft hij gezegd, dat het moeilijk is voor beide landen om van elkaar los te komen. „Daarvoor zit er te veel Suriname in Nederland en te veel Neder land in Suriname. Van normale verhoudin gen tussen een voormalige kolonie met een voormalig moederland zal nooit sprake zijn. Het is een relatie vol emoties, spanning en achterdocht. Maar we moeten vreselijk oppassen dat die achterdocht niet de over hand krijgt en de regie gaat overnemen." Venetiaan hekelde vorige week de in zijn ogen wat al te nadrukkelijke aanwezigheid van Nederlandse ambtenaren in Suriname en sprak van een overheersing. Dat wordt volgens het staatshoofd nog eens bevestigd met een nieuwbouw van een modern gebouw van de Nederlandse ambassade in Paramaribo. Hij vergeleek het met de Russi sche diplomatieke vestigingen in Afrikaanse landen. Van Mierlo vindt dat overdreven. „Er is nu geen sprake van Nederlandse overheersing en die dreigt ook niet. Nieuw bouw was gewoon nodig en het biedt plaats ana 90 ambtenaren, slechts 20 meer dan nu." Minister Van Mierlo zei na afloop van zijn bezoek voor het eerst sinds jaren weer wat van het oude Suriname terug te zien. „Men sen hebben weer wat meer geloof in de eco nomie. Zien in dat de situatie toch niet hele maal wanhopig is. Maar in de relatie met Nederland bestaat nog altijd het gevoel dat zij de slavenkinderen zijn en wij de kinderen vsn de slavenhandelaren." De Global Coalition for Afri ca, die vandaag in Maast richt van start gaat, staat onder druk. Met name van uit Afrika groeit de kritiek op dit instituut, dat wel óver, maar te weinig mèt Afrikanen praat. Door Jeroen Corduwener „In gesloten zaaltjes voer je geen open discussies." De Sudanees verwoordde het zaterdag, tijdens het congres van niet-gouverne- mentele organisaties (NGO's) over 'de Toekomst van Afrika' simpel maar helder. En hij was niet de enige. De kri tiek gold de Global Coalition for Africa (GCA), die vandaag offi cieel van start gaat in het ME CC in Maastricht. Bedoeld als een „politiek forum" (zoals initiatiefnemer Jan Pronk het omschrijft), wordt de confe- rentie in toenemende mate beschouwd als een westers mon strum, de zoveelste ontwikke lingsorganisatie, een multina tional, als een dependance van de Wereldbank dat wel óver, maar niet mèt Afrika discus sieert. De Ghanees Charles Aburge van het 'Third World Network' ver weet de GCA zaterdag dat ze „de werkelijke thema's en discussies van Afrika juist buiten dit conti nent plaatst." En voor zijn opvatting valt veel te zeggen. De GCA heeft haar kantoor in Washington, vergadert nu al voor de tweede keer in vijf jaar in Maastricht. Op de lijst van prominente sprekers staan onder andere oud-president Carter van de USA en de directeur van het Internationaal Monetair Fonds, Camdessus. Van de door Jan Pronk bedoelde informele discussies binnen het GCA is dezer dagen in het impo sante MECC-complex weinig te merken. Het GCA moest zich onderschei den door open gesprekken met een hoog informeel karakter, waarvan zelfs geen notulen wer den gemaakt. Alleen op die manier konden werkelijke oplossingen voor de toekomst van Afrika worden gezocht en wellicht gevonden. Maar om te voorkomen dat het GCA tot een nietszeggende dis cussieclub zou devalueren, werd het vervolgens op een platform gezet, waaraan prominente wereldleiders deelnemen en waar Afrikaanse presidenten en regeringsleiders aanschuiven. De ironie wil dat het GCA zo een gevangene van zichzelf wordt. Zónder tot de verbeelding spre kende namen (laten we ook de aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus niet ver geten), heeft het GCA geen uit straling en dus geen invloed. Maar mèt de prominenten onderscheidt het GCA zich in niets van (bijvoorbeeld) een organisatie van de Verenigde Naties of de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Terecht eisten zaterdag de met honderden opgekomen ontwik kelingswerkers van met name westerse hulporganisaties (NGO's) duidelijkheid van het GCA. „Wat is dit nu voor een club sprak een zaal vol, verwijtend naar Hank Cohen van het GCA. Een duidelijk antwoord had de aangesprokene niet. „Hier is mijn kaartje. Stuur mij maar brieven met vragen en oplossingen," bood hij in wan hoop aan. Niet dat de hulpverleners het GCA vanuit zulke edele motie ven bekritiseerden. Zij vrezen dat het GCA zich als een ongrijpbare octopus tussen de al bestaande ontwikkelingsorgani saties wringt en mee wil eten uit de ruif van geld en middelen. Ook hier is de GCA een gevange ne van zichzelf. Laat ze de NGO's deelnemen in macht en' invloed, dan is het snel gedaan met de zin en het doel van de GCA. Van informele discussies over Afrika is dan geen sprake meer, wel van een zoveelste hulporganisatie, waarop nie mand zit te wachten. Jan Pronk, de geestelijk vader van de GCA, beroept zich erop dat de coalition vijf jaar geleden „een brainwave" was en niet meer dan dat. Samen met Afri kanen rond open haard of kamp vuur filosoferen over Afrika, haar toekomst, haar mogelijkhe den, haar kansen en haar beper kingen. Volgens de eeuwige minister van Ontwikkelingssamenwerking vroegen Afrikanen om het niet bij één sessie te laten. En dus ontstond een estafette van dis cussie-rondes, werd er een heus secretariaat met vijf full-timers opgericht, moest er na vijf jaar een tweede Global Coalition for Africa komen. Het GCA is zon der het te willen of te weten een bedrijf met cijfers, doelen en wat al niet meer. Maar zo is het niet bedoeld. En het is niet slecht om terug te keren naar de uitgangspunten. Het GCA mag geen doel op zich zelf worden. Het was en is bedoeld voor Afrika. In het bij zonder voor de Afrikanen. VAAK zijn het niet de belangrijkste onderwerpen die duideliik maken dat binnen regeringscoalities verwijdering aan het optreden is. De irritaties zijn dan al langer aanwezig, maar zijn tot dan toe onderhuids gebleven. 1 Voor het paarse kabinet is het de discussie over de winkelslui tingswet die zichtbaar maakt dat in het bastion van Kok haar scheurtjes beginnen te komen. Over dit publieksgevoeliqè onderwerp wordt al jaren gesproken. D66 minister Wijers van Economische Zaken komt de eer toe dat hij vaart heeft gebracht in de zoektocht naar een oplossing. Hij wil flexibeler openingstijden, een idee dat past bij een fervent voorstander van zo min mogelijk regels. Minister Wijers vindt dat winkels iedere zondag open mogen zijn, maar hij laat de gemeenten de vrijheid hierover te beslis- sen. De PvdA heeft - in een poging de vastgelopen discussie weer op gang te brengen - voorgesteld het aantal zondagen dat winkels hun deuren mogen openen te beperken tot een keer per maand. Regeringspartners D66 en VVD zijn hier fel op tegen, reden voor de PvdA om te dreigen met een eenmaliq akkoord met oppositiepartij CDA over de omstreden winkel sluitingswet. De dreigende vrijage met het CDA is een opmerkelijk incident maar niet het enige dat zich de laatste maanden in de boezem van het kabinet manifesteert. De VVD heeft weliswaar niet de premier geleverd, maar ziet zichzelf als de absolute machtsfac tor en laat niet na dat te benadrukken. De marktgerichte libera len ergeren zich aan het feit dat de PvdA zich weer tracht op te werpen als de verdediger van minderbedeeld Nederland. De bestrijding van armoede (voorlopig alleen op papier) en het creëren van werk; het zijn wapenfeiten die de PvdA naar zich toetrekt. D66 vormt een verhaal apart. De partij van een verbleekte Van Mierlo wordt niet serieus genomen door de coalitiegenoten en verspeelt derhalve veel steun en sympathie bij de achterban. Dat is opvallend, vooral gezien de inbreng van D66 in het kabi netsbeleid. Vakministers als Borst, Wijers en Sorgdrager wor den in brede zin gewaardeerd. Fractieleider Wolfenssperger heeft tijdens het congres van D66 geklaagd over deze onderwaardering en van de colitiege- noten meer collegialiteit en saamhorigheid geëist. Het getuigt van politieke naïviteit. PvdA en VVD spelen het spel om de macht en gebruiken D66 als kop van Jut. Afghaanse hoofdstad gebombardeerd Kabul - Gevechtsvliegtuigen van de fundamentalistische militie Taleban (islamitische studenten) hebben zondag de Afghaanse hoofdstad Kabul gebombardeerd. Dit heeft een regeringswoord voerder verklaard. Daarbij zijn minstens 39 mensen om het leven gekomen. Ruim 140 personen raakten gewond, Duitse politie pakt 700 Koerden op Frankfurt - De politie heeft het afgelopen weekeinde op verschil lende plaatsen in Duitsland in totaal zo'n 700 Koerden opgepakt die demonstreerden uit protest tegen het verbod op de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), dat de Duitse regering zondag twee jaar geleden instelde. De meeste Koerden werden opgepakt voor iden titeitscontroles. De aanhoudingen werden verricht in Keulen, Essen en Ulm. Voor de demonstraties waren geen vergunningen afgegeven. In Hamburg en Saarbruecken, waar zaterdagavond in totaal zo'n 3.000 mensen deelnamen aan pro-Koerdische demon straties, werden geen arrestaties verricht. Deze demonstrate werden gehouden met toestemming van het gemeentebestuur. Tienduizenden joden protesteren Jeruzalem - Tienduizenden vrome joden baden zondag luid op een plein in Jeruzalem om te protesteren tegen het blootleggen van graven die naar men aanneemt van de Makkabeeën zijn. Zij omschreven de verwijdering van graven die vorige week waren aangetroffen door arbeiders die een weg aan het verbreden waren in de buurt van Modi'in in het hart van Israël, als heiligschennis. De organisatoren van de protestactie deelden pamfletten uit met een bijna honderd jaar oud gebod van de rabbijnen, dat zegt dat de hand van iedere niet-jood die de graven van joden schendt, dient te worden afgehakt. Het ergste wat in de joodse geschiede nis dan ook kan gebeuren, is dat joden zelf joden opgraven. Irak verwerpt rapport mensenrechten Baghdad - Irak heeft zondag woedend gereageerd op een nieuw VN-rapport over de situatie van de mensenrechten in het land. Volgens Baghdad gaat om een vooringenomen geschrift. De rap porteur, de voormalige Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, werd uitgemaakt voor „een werktuig in de handen van de Verenigde Staten." Van der Stoel, speciale rappor teur van de VN-Commissie voor de Mensenrechten in Genève, zei vrijdag dat de Iraakse regering haar eigen volk gegijzeld houdt door te weigeren olie te verkopen om aan de humanitaire behoef ten van de bevolking tegemoet te komen. Van onze correspondent Parijs - Het Franse spoorwegpersoneel gaat voorlopig door met staken. Na een weekeinde met een ernstig verstoord treinver keer zullen ook vandaag en morgen zeker nog acties worden gevoerd. De Franse overheid vreest dat de staking van de 'che- minots' net zulke proporties zal aannemen als in 1986. Toen lag het treinverkeer ruim drie weken stil. 4 miljard gulden. Dat is des te pijnlijker, omdat het aantal reizi gers sterk toeneemt. De grote schuldenlast is ontstaan in de jaren dat de SNCF het net werk van hoge snelheidstreinen aanlegde. De spoorwegen moes ten het benodigde geld tegen for se rente lenen op de kapitaal markt. Voor de vakbonden is da een bewijs dat de Franse over heid het wegverkeer prefereert, de aanleg van nieuwe snelwegen wordt volgens hen gefinancier met leningen tegen een zeer laag rentepercentage. De regering-Juppé vindt dat snel iets aan de situatie van SNCF moet veranderen en nee een 'contract-plan' aan de drrec tie voorgelegd. De definitie, versie daarvan zal komende vrij dag door de directie worde besproken. Maar de grote lip van het reddingsplan zijn al gelekt. De Franse overheid een deel van de huidige sch overnemen. In ruil daarvoor mo ten de Franse spoorwegen w terug naar een gezonde financ huishouding. De vakbon menen dat daardoor de pub' dienst op het offerblok w gelegd. Volgens de vakorg® ties zal op termijn 6.000 v 32.000 kilometer van het f""5 spoorwegnet worden geslote Zondag reed op de intercity diensten maar een kwart van de treinen. Minder dan de helft van het geplande aantal hogesnel- heidsdiensten werd uitgevoerd, terwijl het stoptreinverkeer vrij wel helemal stil lag. Voor de komende dagen worden soortge lijke problemen verwacht. Vanuit Nederland is sinds zon dagmiddag weer treinverkeer mogelijk naar Noord-Frankrijk. Lille is bereikbaar, zo blijkt uit een mededeling van de NS. Maar het is onzeker of reizigers in Lille een trein vinden die hen naar Parijs brengt. Een laatste poging van SNCF-directeur Jean Bergoug- noux om de impasse te doorbre ken mislukte zondagmiddag. Hij had een overleg met de vakbon den over de toekomstige struc tuur van de Franse spoorwegen vervroegd. Maar de bonden waren ontevreden over het resul taat. Het Franse spoorwegbedrijf heeft een gigantische schuld van bijna 70 miljard gulden. Jaarlijks moet over die schuld alleen al bijna 5 miljard gulden rente worden betaald. Dat kan de SNCF niet, omdat de exploitatie van de 32.000 kilometer spoor in Frank rijk verliesgevend is. Voor dit jaar wordt het tekort begroot op Kunt u met een g doen meteen ..Kit ..Vakantie" Imme Stern-lezers en Ie; tien) zeggen bijzo, hebben voor ..Kleintl Van onze verslaggever ïterneuzen - Alle kringloop stations in Zeeuws-Vlaande ren moeten op zaterdagoch tend geopend zijn. Dat is de wens van het dagelijks bestuur van de afvalstoffenre geling AVZV. Momenteel zijn alleen de kring loopstations in Hulst, Terneuzen en Sas van Gent op zaterdagoch- Van onze verslaggever ïterneuzen - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) wil tussen nu en 1 juli 1997 75 eco-teams in Zeeland oprichten. Naar schatting zullen hieraan zeshonderd huishoudens, dit betekent ongeveer tweeduizend Zeeuwen, hun bijdrage leveren. Een eco-team is een groep van zes tot tien mensen die aan de hand van allerlei thema's eens per maand nadenkt over milieube- sparende maatregelen in hun gezinnen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn al een aantal van deze teams actief. De eerste aanzet hiervoor werd gege ven door Milieukwartet, een bun deling van vier vrouwenorgani saties. De ervaringen hiermee zijn der mate positief dat de initiatiefne mers een uitbreiding van deze werkvorm dringend gewenst ach ten. Deze uitbreiding is echter met de huidige menskracht en middelen niet te realiseren. De natuur- en milieu educatieve organisaties zijn in ieder geval enthousiast over het eco-team programma en zetten zich in om deze activiteit, die zowel voor het milieu als de deelnemende perso nen voordeel oplevert, zoveel mogelijk te bevorderen. De ZMF treedt op als projectuitvoerder. De ZMF stelt de betrokkenheid van de Zeeuws-Vlaamse afval stoffenregeling AVZV zeer op prijs. Om de uitbreiding van het aantal eco-teams tot 75 mogelijk te maken vraagt de ZMF aan deze afvalstoffenregeling een subsidie van 8.300 gulden. Met dit bedrag wordt het mogelijk dit program ma uit te voeren. De uitbreiding bestaat onder andere uit het trainen van wer vers/voorlichters voor eco-teams en coaches/begeleiders van eco- teams. Deze mensen moeten ervoor zor gen dat meer Zeeuwse huishou dens aan dit eco-programma gaan deelnemen. De centrale organisatie verzorgt 111 samenwerking met onder andere de ZMF deze training. De wervers en coaches zullen zoveel Mogelijk worden geworven uit de deelnemers van de huidige eco- teams. Deze personen krijgen een bij drage van vijftig gulden per'dag deel. Daarnaast moet een aantal mate riële kosten worden gemaakt zoals de kosten voor coördinatie. Bet gaat dan met name om de contacten met en tussen de wer vers en coaches, de contacten met de sponsors en de organisatie en overig Zeeland en de kosten voor enkele gemeenschappelijke bij eenkomsten. gevraagde subsidie van 8.300 gulden is vooral bedoeld voor janschaf van materialen. Het ugelijks bestuur van de Zeeuws- aamse afvalstoffenregeling ■naakt in een voorstel kenbaar de gevraagde subsidie te verlenen, 't wel onder de voorwaarde dat e ZMF na afloop van de actie aat weten of de doelstelling van a u eco_teanTs in Zeeland is gehaald. De subsidieverlening is overigens toegezegd door onder andere energiebedrijf Deltan en twee n de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. °°r wat betreft de uitvoering q,, t- ec°-teams wordt aan- gezocht bij de bestaande ructuren op het gebied van Dnü en Milieu Educatie. °r het ontbreken van een [eu Educatie Centrum in euws-Vlaanderen is gekozen M;v onóersteuning van het Reukwartet, de Steltkluut in 7„ en-'t Duumpje in West- Zeeuws-Vlaanderen! V

de Stem | 1995 | | pagina 4