Cijfers Schiphol deugen niet Wolffensperger sluit rijen D66 GOED KOOP Ritzen: 'Belasting voor meer onderwijs' PvdA dreigt met overspel over winkelen op zondag PvdA-debat over de AOW biedt perspectief Maximumgrens aantal passagiers wordt al in 2003 bereikt GroenLinks roept PvdA en D66 op tot gezamenlijk offensief DE STEM BINNENLAND A3 Tuinslang over het fietspad gespannen: een zwaar gewonde Elkerliek treft maatregelen tegen resistente bacterie BINNENLAND KORT Wild-west in Bergen op Zoom Twee doden bij schietpartij in hotel op Damrak GOUDSE BAKKERTJE STROOP WAFELS 'EMBER 1995 A2 MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 n en ïans >ok ;ui ve ïttannië en Ierland' :waar bewolkt en van jd een bui, misschien Middagtemperatuur 5ste plaatsen tussen 6 en. Luxemburg: Half tot swolkt en op beide kleine kans op regen unperatuur van 9 gra- Oostende tot 5 irg. Midden-Frankrijk- alkenvelden als zon eii rndag kans op buiige Middagtemperatuur iraden, in de Vendee ie 10. Half tot zwaar vooral in de kustge- "s op regen, mis- onweer. Middag- rond 14 graden, in iets hoger. In het uiterste westen wolkenvelden en kans m of op onweer. Op ilaatsen flink wat zon 'egend droog. Middag- tuur aan de costa's van m rond Barcelona tot Malaga; elders maxi- >t tussen 8 en 12 gra- :he Eilanden: Naast s ook wolkenvelden en een bui. Maxima rond :n. ;uuri en Ibiza: Flinke met zon en waar- k droog. Middagtem- ongeveer 17 graden. amelijk wisselvallig en dagen kans op enkele )f onweersbuien. Mid- jeratuur in het noorden e 5 en 10 graden, in het en zuiden tussen de 15 land en Kreta: Vooral 'esten van Griekenland g nog kans op enkele soms met onweer en ijk veel neerslag. Ver- tijd tot tijd zon en ;end droog. Lichte stij- n temperatuur met op maxima van 15 graden oorden tot 19 langs de westkust,op Kreta en los. nd: In het westen en wolkenvelden en kans regen. In het noorden en geregeld zon en droog. uiteenlopend van nul rond Berlijn tot rond 7 ■en en in Rijnland-Palts. •land: Vooral in het zui- vesten flink wat bewol- op beide dagen kans op vanaf 1300 meter Middagtemperatuur >t 7 graden. rijk: Vooral in het zui- westen flink wat bewol- met name dinsdag kans en, vanaf 1600 meter reeuw. Maxima rond 4 sing cryptogram iterdag antaal: 4. Collegelopers; 8. ien koek; 10. Spaans; 11- 12. been; 13. boekplaats, i ld; 15. ploegen; 17. 9ena droman; 20. pleister, 21. iderweg. 2 raai: 1. Bovenaangenaara, childering; 3. prikkelthe P gedragen; 6. lijnenspel, 7. P leconcert; 9. spiegelei, 1 19. Dorado. Van onze Haagse redactie Leiden - Een hogere vennoot schapsbelasting is een van de financiële bronnen, waaruit in de toekomst geput kan wor den voor extra investeringen in het onderwijs, in het bij zonder voor scholingsprojec ten. Minister Ritzen (Onderwijs) wil deze gedachte aan de orde stellen in het nationale ken nisdebat, dat in maart 1997 moet uitmonden in een aantal 'concrete conclusies'. Dat zei de bewindsman gisteren op een bijeenkomst van de Jonge Socialisten in Leiden. Ritzen had zichzelf uitgenodigd, omdat hij aandacht wilde vragen voor de 'onverschilligheid en vrijblij vendheid' die het onderwijs par ten zouden spelen. In Denemar ken wordt de vennootschapsbe lasting mede gebruikt voor scho lingsprojecten tijdens de loop baan. Dat spreekt Ritzen wel aan. „We zouden die gedachte goed voor ogen moeten houden". De minis ter vindt dat de 'schotten tussen leren en werken' moeten verdwij nen. „Scholing tijdens de loopbaan moet aantrekkelijker worden. Voor leraren bijvoorbeeld door ze minder belasting te laten betalen. In de vorm van een fiscale stimu lans voor het sabbatsverlof. Het mes van de arbeidsduurverkor ting snijdt dan aan twee kanten: leren én werkgelegenheid, meer werk én beter opgeleide werkne mers," aldus Ritzen. Het terugdringen van het hoge aantal schoolverlaters - 30% ver laat het onderwijs zonder diplo ma - heeft voor de minister een hoge prioriteit. „Daar kun je niet onverschillig tegenover staan in een maat schappij waarin het zo vroeg mogelijk aanleren van vaardig heden de beste kansen biedt voor een flitsende start". Binnen vier jaar moet het aantal schoolverla ters zonder diploma met de helft zijn teruggebracht, vindt Ritzen. Minister Ritzen kan overigens de forse tegenvaller van 100 miljoen gulden wegens de hogere kosten voor wachtgelden dekken uit de Rijksbegroting. „Er hoeft niet elders in het onderwijs bezuinigd te worden," aldus de bewinds man zaterdagmiddag voor de Vara-radio. Tot dusver was nog onduidelijk waar Ritzen precies het geld vandaan haalt om de hogere kosten te financieren. Amsterdam (anp) - De plannen voor uitbreiding van Schiphol zijn gebaseerd op verouderde cijfers. Dat bete kent dat het maximum van 44 miljoen passagiers al in het jaar 2003 is bereikt in plaats van in 2015, zoals Den Haag denkt. De regering vindt dat Schiphol niet verder mag groeien dan 44 miljoen passagiers per jaar. Maar de groei gaat veel sneller en de KLM en de bonden menen, dat dit aantal veel eerder zal zijn bereikt. „Je moet elkaar niet voor de gek houden met cijfers die niet cor rect zijn," aldus B. Baksteen, de voorzitter van de pilotenbond VNV. Bij de plannen voor Schiphol is uitgegaan van groeicijfers uit eind jaren tachtig. Maar volgens berekeningen van het Centraal Planbureau is de groei, met name na de Golfoorlog, veel sterker toegenomen, aldus Baksteen. M. Lander van De Unie (grond personeel op Schiphol) vindt het de hoogste tijd voor een maat schappelijke discussie. Hij zegt dit met het oog op de vergadering van de Eerste Kamer, die zich morgen buigt over de uitbrei dingsplannen van de luchthaven, waarmee 33 miljard gulden is gemoeid. „De groei moet ook kunnen doorgaan, als de grens van 44 miljoen is bereikt. Waar om zou je je op voorhand beper kingen opleggen, als je zo'n uit gave doet," zo vraagt Lander zich af. Hij wijst erop dat de KLM naar verwachting nog wel degelijk doorgroeit. De luchtvaartmaat schappij ontvouwde onlangs plannen voor een Europastrate gie, waarbij het met Aziatische en Amerikaanse luchtvaartbe drijven wil meedoen in het Glo bal Network. „Dat betekent voor de KLM een uitbreiding van het marktaandeel van 6 naar 15 pro cent. De KLM heeft dan twintig toestellen extra nodig en er zul len veel meer vliegbewegingen zijn, aldus Lander. „Het mag dan niet zo zijn dat de KLM politiek wordt begrensd." Lander vreest dat de KLM zal uitwijken naar elders. Zo is in KLM-kringen de afgelopen weken al een paar maal de lucht haven Stansted bij Londen genoemd. Als die plannen con creet worden, brengt dat de werkgelegenheid rond Schiphol in gevaar. Niet alleen van KLM- personeel, maar ook van werkne mers bij cateringbedrijven en technische diensten. Ook Baksteen vreest banenver lies als de KLM naar Stansted uitwijkt. „Er zijn ook vage plan nen om voor de kust een nieuw vliegveld aan te leggen, maar dan moet je nu wel snel beginnen, want de grens (44 mijoen) is spoe dig bereikt." Baksteen vindt het niet logisch dat de overheid de groei relateert aan het aantal passagiers. Met Lander vindt hij het „zakelijker" om te kijken naar het aantal vliegbewegingen en de types toe stellen. Er zijn kleine vliegtuigen die voor veel geluidsoverlast zorgen en veel grotere types die veel minder lawaai maken. Een nieu we luchthaven in Flevoland vindt Baksteen geen oplossing. „Dan krijg je dezelfde problemen." Een woordvoerster van KLM zei dat de luchvaartmaatschappij er ook van doordrongen is, dat de grenzen van de groei al over acht jaar zijn bereikt en niet pas in 2015. De luchtvaartmaatschappij wil zich wel op Schiphol blijven con centreren. Er is inmiddels in samenwerking met belangheb-, benden een onderzoek gestart om te kijken wat mogelijk is als Schiphol echt vol is. In de samen werkingsplannen met andere maatschappijen moet Schiphol als draaischijf dienen voor het Europese- en transatlantische luchtverkeer. Daar het hierbij vooral om transferpassagiers gaat, voelt de KLM niets voor een tweede vliegveld elders in het land, aldus de woordvoerster. Den Haag/Zwolle (anp) - Indien de paarse coalitiepartners niet tot een vergelijk weten te komen in het conflict over de winkel sluitingswet, zal de PvdA desnoods aankloppen bij oppositie partij CDA voor een akkoord. PvdA-woordvoerster Van Zuijlen schermt daarmee dit weekeinde in het PvdA-vlugschrift. ©JFS 'sjnui 'duie|J8wail0S De winkeltijdenwet is onderwerp van felle discussie in de coalitie van PvdA, WD en D66. De PvdA kwam vorige week met een wij zigingsvoorstel op de proppen het aantal zondagen dat win kels hun deuren mogen openen te •beperken tot eens per maand. Minister Wijers van Economische Zaken stelt voor, dat winkeliers ui principe elke zondag zaken mogen doen, maar dat het aan de Hellevoetsluis (anp) - Een 17- jarige inwoner van Hellevoet- sluis is zondagmorgen vroeg ernstig gewond geraakt, nadat de bromfiets waarop hij meereed, door een over het fietspad gespannen tuinslang yerongelukte. Het slachtoffer 's met ernstig hoofdletsel naar het academisch ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. De tuinslang was in de nacht van zaterdag op zondag door onbe kenden gespannen tussen twee lantaarnpalen op het fietspad op be Oostdijk in Hellevoetsluis. bromfietser reed tegen de slang aan, raakte uit balans en kwam ten val. De 17-jarige passagier droeg geen helm en raakte zwaar gewond aan het hoofd. Ue politie neemt het voorval hoog Degenen die de tuinslang nebben opgehangen, kan poging doodslag ten laste worden gelegd. D66-fractievoorzitter Wolffensperger Van onze Haagse redactie Lelystad - D66 heeft genoeg geduld gehad met de coali tiepartners PvdA en WD. Ze hebben de kans gekregen om hun achterbannen te laten wennen aan de paarse coali tie, ten koste van D66. Maar nu moeten zij een beetje col legialiteit en saamhorigheid tonen. Met die woorden probeerde D66-fractieleider Wolffensper ger afgelopen zaterdag, tijdens het congres van D66 in Lelystad, een einde te maken aan de onrust en onzekerheid in zijn partij. Er is kritiek op de onzichtbaarheid van D66 tussen de coalitiepartners PvdA en WD, er is hier en daar gemor over het functioneren van Wolffensperger zelf en de opvol ging van partijleider Hans van Mierlo zorgt voor onrust. Bovendien lijken de coalitie partners zich enigszins af te keren van D66, gezien hun recente 'flirten' met oppositie partij CDA. Van Mierlo zei vrijdagavond in zijn openingsspeech al, dat de opvolgingskwestie niet aan de orde is. Wolffensperger wilde zaterdag in een klap aan de andere discussies een einde maken en laten zien, dat D66 een daadkrachtige fractie is met een eigen profiel. Zijn pleidooi voor meer zelfbewustzijn voor zag in een behoefte: het leverde hem na afloop van de speech vele felicitaties op. Wolffensperger erkent dat er recent fouten zijn gemaakt. Zoals het debat met partijgenote minister Sorgdrager van justi tie, dat bijna op haar aftreden uitdraaide. Die 'mistaxatie' heeft Wolffensperger zich per soonlijk 'zeer aangetrokken'. Ook erkende hij, dat de fractie er nog niet in is geslaagd om de 'zelfverzekerheid uit te stralen. Maar de oorzaak van die onzichtbaarheid ligt niet bij D66 zelf, is Wolffensperger's conclusie. Hij gaf de andere fracties de schuld om de D66- gelederen te kunnen sluiten. „Het eerste jaar hebben wij veel geïnvesteerd in de onderlinge verhoudingen binnen de coali tie. Wij hebben WD en PvdA veel ruimte gegeven om hun achterbannen tevreden te hou den en zelf weinig ruimte opgeëist. We hadden er wel begrip voor dat zij het eerste jaar moesten bewijzen dat ze niet alleen paars maar ook rood of blauw zijn." Die ruimte dreigen de coalitie partners toen te misbruiken, meent Wolffensperger. Wanneer een van beiden, of allebei, te veel gaat neigen naar samen werking met het CDA, of zoals Wolffensperger het noemt, 'dualisme met wisselende meer derheden' gaat uitproberen, dan gooit D66 het roer om. „Wat zij kunnen, kunnen wij ook, en mis schien nog wel beter." De tweede man van D66 suste tenslotte voorlopig een sluime rend conflict met Van Mierlo over de ideologische discussie over de partij. Wolffensperger wil graag wat meer houvast bij het regeren en voelt wel iets voor het maken van een stuk, waarin de ideologie van D66 nader wordt omschreven. Van Mierlo voelt daar niet veel voor, maar hij deed vrijdagavond al een concessie: „En laten we zeker ook een stuk schrijven, al schreeuwt onze identiteit er niet om." Wolffensperger op zijn beurt beloofde dat zo'n notitie niet over zware ideologie zal zijn, 'maar over idealen'. gemeentebesturen is om te kiezen voor openstelling op zondag. De PvdA is tegen volledige vrij heid voor gemeenten. De WD leek begin vorige week mee te kunnen gaan in het amendement van van Zuijlen, maar de liberaal Van Erp keerde donderdag in de eerste ronde van het kamerdebat ijllings op zijn schreden terug. De oppositie keert zich onder aan voering van het CDA tegen ver ruiming van de winkelsluitings wet. PvdA-fractievoorzitter Wallage heeft de coalitiepartners op een partijbijeenkomst in Zwolle opgeroepen zich nog eens duchtig te beraden. Volgens Wallage is de besluitvorming over het winkelen op zondag „een krachtproef voor paars." Van Zuijlen stelt zondag in het PvdA-vlugschrift, dat een akkoord tussen de coalitiepart ners nog steeds in zicht is. „We staan niet lijnrecht tegenover D66 en WD, wij hebben inge stemd met een forse verruiming van de winkeltijden op werkda gen. Het probleem ligt bij de wetsvoorstellen voor de zondag openstelling, daar is te weinig draagvlak voor in de fractie." De PvdA-woordvoerster hoopt van ganser harte dat de coalitie tot een vergelijk weet te komen, maar heeft vooralsnog weinig wisselgeld. „Vooralsnog is het niet aan de orde extra ruimte te bieden, maar we zullen constructief kijken naar alle voorstellen die gedaan worden." „Maar als dat er niet in zit, komen we wellicht ook wel met het CDA tot een akkoord", zo voegt van Zuijlen er achteloos aan toe. Door Pieter Willemsen Politieke partijen en belan genorganisatie breken zich er al jaren het hoofd over: houdt de AOW ook in de volgende eeuw stand? Vooral na het jaar 2015 wordt het penibel. Dan bereikt de naoorlogse geboortegolf de pensioenge- rechtige leeftijd. De werkne mers van de volgende eeuw dreigen dan bijna een kwart van hun inkomen af te moeten staan aan de AOW voor de grijze golf. Zoveel solidariteit kan niet worden verlangd. De verdienste van de PvdA en vooral van het kamerlid Jan van Zijl is, dat zij het AOW-probleem indringend aan de orde hebben gesteld en er bovendien een bruikbare oplossing voor hebben aangedragen. Dit tot grote opluchting van veel maatschap pelijke organisaties, zo bleek zaterdag tijdens het symposium over 'De AOW van overmorgen: vast en zeker'. Voor de vakbon den en de ouderenorganisaties komt het plan-Van Zijl als een geschenk uit de hemel. Die belan genbehartigers praten in eigen kring al geruime tijd over het AOW-probleem, zonder het eens te kunnen worden over een oplos sing. Nu er een uitgewerkt plan ligt van de PvdA kunnen vastge lopen discussies worden vlotge- trokken. „Durf je het beestje bij de naam te noemen, als het om de prijs gaat?," vatte premier Kok het probleem zaterdag samen. „Als we meer mensen aan het werk krijgen en als we erin slagen de overheidsfinanciën te saneren, scheppen we ruimte voor een duurzame financiering van de AOW." Maar daarmee zijn we er nog niet, aldus de premier. Kok stelde daarom voor na 1998 een deel van de verlaging van de belasting- en premiedruk niet terug te geven aan de burgers maar te reserveren voor de AOW. Tijdens de discussie over Van Zijls plannen worden politieke grenzen moeiteloos verlegd en heilige huisjes in een handom draai gesloopt. Oudere PvdA- leden verzetten zich krampachtig tegen het voorstel van Van Zijl om mensen met een behoorlijk pensioen ook AOW-premie te laten betalen. Voorzitter A. Toor van de WD-jongerenorganisatie JOVD daarentegen prijst Van Zijl en laat zijn 'eigen' staatssecreta ris Linschoten als een baksteen vallen, omdat deze het AOW-pro bleem heeft gebagatelliseerd. Voorzitter J. Hoek van Dijke van de ouderenorganisatie ANBO zegt dat de ANBO onlangs heeft uitgesproken, dat premieheffing op de AOW niet aan de orde kan Helmond - Het Elkerliek ziekenhuis in Helmond legt tijde lijk geen nieuwe patiënten op de intensive care-afdeling en op afdeling vier van het ziekenhuis in Deurne. De maatre gelen zijn genomen om te voorkomen, dat een deze week bij een patiënt aangetroffen bacterie zich verder kan versprei den. Patiënten voor intensive care worden tijdelijk opgeno men in naburige ziekenhuizen. De gevonden bacterie is de zeer lastig te bestrijden meticilline resistente staphylococcus aureus. Nederlandse ziekenhuis treffen een pakket van maatregelen, wanneer deze vooral in Zuid-Euro- pese landen voorkomende mrsa-bacterie wordt ontdekt. Gezonde mensen hebben meestal geen last van de bacterie, aldus de ziekenhuisdirectie, maar zieke mensen kunnen er infecties door oplopen. Door veelvuldig gebruik van antibiotica in zuidelij ke landen is de bacterie ongevoelig geworden voor de gebruikelij ke geneesmiddelen, maar in Nederland wel te behandelen. Om verdere verspreiding te voorkomen, heeft het Elkerliek zie- kenhuis de hiervoor vastgestelde voorzorgsmaatregelen genomen. Op dit moment bestaat nog geen zekerheid of de aangetroffen bacterie inderdaad de mrsa-bacterie is. Het kan ook gaan om een meer voorkomende maar onschuldige variant. Om dat aan te tonen moet de bacterie twee keer een etmaal op kweek worden gezet. Die tijd is nog niet verstreken. Volgens de ziekenhuisdirectie heeft de baeteriebesmetting geen enkel gevolg voor de open dag, die het Elkerliek vandaag houdt in de jeugdafdeling van het nieuwbouwgedeelte. Ook bezoekers van patiënten in het ziekenhuis lopen geen gevaar, aldus de directie. zijn. „Maar we kunnen niet dog matisch op dat standpunt blijven staan. Ik denk dat we een deel van de ouderen mogen vragen ook een offer te brengen." W erkgevers vertegenwoordiger G. Verhey noemt het plan van Van Zijl „bespreekbaar". Hij wijst erop dat de AOW jaarlijks 35 miljard kost. Elk jaar komt daar door de voortschrijdende vergrijzing een miljard bij. Daar om is de optimistische visie van Linschoten dat het wel goed komt niet juist. Verhey vindt dat moet worden voorkomen dat de hogere AOW-kosten leiden tot een hogere prijs van de arbeid. Verhey gruwt van de gedachte ook AOW-premie te heffen over de tweede en derde belasting schijf. „Die nivellering van inko mens moet stoppen," vindt hij. FNV-bestuurder H. Muller voelt juist wel voor die verbreding van de premiegrondslag. Voor Muller is een van de andere oplossingen (werken tot na het 65-ste levensjaar) niet aan de orde. „Bijna niemand wil dat." Muller is het eens met Van Zijl dat eerst moet worden gepro beerd een groter aantal mensen tussen de 55 en 65 door te laten werken. Pensioendeskundige D. de Beus van het PGGM vindt dat bij elke maatregel op het gebied van de AOW ook naar de pensioenen moet worden gekeken. „De com binatie van die twee moet even wichtig blijven. Als je bijvoor beeld de AOW zou bevriezen, kan het pensioen dat niet ongedaan maken." De Beus voorziet toch al problemen omdat er bij het vas- tellen van de pensioenen nog teveel vanuit wordt gegaan dat iedereen de oude kostwinners- AOW krijgt. Bloemruikers voor Nicole Lierop - Bloemruikers, een foto, een kaars in een stolp en een rouwlint: 'Nicole, wij houden van jou'. Het bosje aan de Mierlose- weg in Lierop, waarin vorige week woensdag de stoffelijke resten werden gevonden van Nicole van den Hurk uit Eindhoven, is in het weekeinde door honderden belangstellenden bezocht. Nicole wordt vandaag om 10.30 uur begraven. Een zogenaamd passantenonderzoek rond de plaats waar haar lijk is gevonden, heeft de afgelopen dagen 75 tips opgeleverd. De politie weet nog niet of daar echt bruikbare aanwijzingen bij zitten, aldus een woordvoerder zondag. Mumtaz Jafri wint Cameretten-festival Rotterdam - Mumtaz Jafri heeft de eerste prijs gewonnen op het 30e Cameretten-cabaretfestival. Hij won ook nog de twee andere prijzen die op de finale-avond worden toegekend: de publiekprijs en de persoonlijkheidsprijs.Richard Groenendijk en Machiel Pomp, de twee andere finalisten, eindigden op een gedeelde twee de plaats. Protest tegen het Vaticaan Dronten - Bij de viering van 1300 jaar aartsbisdom Utrecht heeft pastoraal werkster drs. J. Kodden uit Rheden geprotesteerd tegen de definitieve afwijzing van vrouwelijke priesters door het Vati caan. „Als theoloog vraag ik me af, of het woord onfeilbaar niet is gebruikt als machtsinstrument in plaats van als een geloofs- en communicatief woord." Zij drong er bij de bisschoppen op aan deze boodschap aan paus Johannes Paulus II over te brengen. „Willibrord zou dat hebben gedaan," zei zij in een verwijzing naar de eerste aartsbisschop van Utrecht, die 1300 jaar geleden in Rome de bisschopswijding ont ving. Kardinaal Simonis spoorde in zijn preek de gelovigen aan tot gehoorzaamheid aan hun leiders. gexiuuiz.cicimnciu ctctii nuu iciucjlö. Zutphen (anp) - De PvdA en D66 moeten zich niet krampachtig gebonden achten aan de WD. GroenLinks-voorzitter A. Har rewijn heeft de twee coalitiepartijen zaterdag opgeroepen „progressieve lef" te tonen, vooral op het gebied van de sociale zekerheid. „Laat je niet gijzelen door de WD," zei hij tijdens een discussiebijeenkomst van zijn partij in Zutphen. Volgens GroenLinks tonen de twee coalitiepartijen ter linker zijde op papier veel op te hebben met de sociaal zwakkeren in de samenleving. In de praktijk laten zij hun oren te veel hangen naar de WD, zo betoogde Harrewijn. „We willen geen reclamefolder, we willen een goed produkt," zei hij over de toekomstvisie van de sociaal-democraten, waarin onder meer het idee van de basis baan is opgenomen. De sympa thie voor het basisinkomen bin- VERVOLG VAN VOORPAGINA Daar denkt de burnt toch anders over. De koffiehuizen en de ver derop gelegen koffieshop trekken volgens de buurt criminaliteit aan. „Er wordt hier voor de deur zelfs in wagens ingebroken. Op klaarlichte dag," zegt een buurt bewoner die evenals zijn buren geen naam in de krant Wil. „Het pleintje hier vlakbij, rich ting de Scheldetuin, is ook zo'n verzamelplaats voor allerlei vreemde figuren. Schijnbaar is daar afgelopen week, 's ochtends vroeg, ook geschoten. Het waren beslist geen vuurwerkknallen, dat hoor je wel. Dit was een ander geluid." „We wonen hier al negentien jaar. Maar sinds de komst van die twee koffiehuizen is het zooitje", verzekert een nog een buurtbe woonster. „Tot nu toe bleef de overlast beperkt tot een continu af en aanrijden van auto's. En er was ook een tijdje een harddrugs- pand in de straat, precies tussen die twee koffiehuizen. Maar dat pand is na een politie-inval dicht." Aan het eind van de zondagmid dag kan Van der Graaf niet veel meer vertellen. Een onderzoeks team van 12 man is hard bezig met het verzamelen van sporen en getuigenissen. „We hebben nog geen idee wie de verdachten zijn en wat de aanlei ding voor de schietpartij is," erkent Van der Graaf. Het kente ken van de aangetroffen auto van één van de verdachten wordt door de politie nagetrokken. „Daarvan kan ik nog niet zeggen of het een gestolen wagen is", aldus de voorlichter. Inmiddels regeert de angst in de straat. Politie en de gemeente doen hun best, is er ook te horen. Surveillancewagens doen met regelmaat de straat aan, de gemeente heeft op een aantal plaatsen extra verlichting geplaatst. Maar de koffiehuizen en koffieshop zijn nog steeds open. Een doom in het oog van de Lijst Linssen die zondagochtend al ter plekke is om met verschillende buurtbewoners van gedachten te wisselen. In de brievenbussen stopt de partij brieven waarin Linssen stelt dat zijn partij al jaren, namens de bewoners, het college attent gemaakt heeft op de overlast. Buurtbewoners zijn angstig en vertwijfeld, ze willen er weg, meent Linssen. „Het was hier altijd lekker rustig," zegt een buurtbewoner. „Nu durf je bijna niet meer op straat te komen. Zeker niet als het donker is. Dat kan toch nooit de bedoeling zijn." nen D66 wordt volgens de Groen Links-voorzitter „doodgeknuf feld" en niet omgezet in beleid. Ook GroenLinks pleit voor een ingrijpende hervorming van de sociale zekerheid. De partij streeft naar een „voetinkomen" in de vorm van een negatieve inkomstenbelasting van 500 a 600 gulden per maand. De aow en de uitkeringen van mensen die langdurig zijn aangewezen op de bijstand moeten tien procent omhoog. Sollicitatieplicht voor de laatsten dient te worden afgeschaft. Ook moet er een loondervingsverzeke- ring komen voor een bovenmini- maal inkomen in geval van werk loosheid, ziekte of zorg-, studie- en calamiteitenverlof. Groen Links wil haar „drietrapsraket" ondermeer financieren uit de opbrengst van de energieheffing (ecotax) en met aanvullende belastingmaatregelen. Verder leidt het voorstel van de partij tot een verminderd beroep op de sociale zekerheid, aldus Harrewijn. Door het voetinko men komen mensen met een klei ne deeltijdbaan al snel uit boven het bijstandsniveau, is zijn rede nering. Het voetinkomen maakt de basis aftrek overbodig. Het geld dat daardoor vrijkomt wil Groen links ook inzetten voor zijn plan nen. Amsterdam (anp) - Twee mannen zijn in een hotel op het Damrak in Amsterdam doodgeschoten. De politie vermoedt dat het gaat om een afrekening in de drugswe reld. De slachtoffers zijn vermoedelijk Grieken die ruzie hebben gekre gen. Een van de mannen is 49 jaar oud. De politie heeft tot dusver één vuurwapen gevonden. Over de juiste toedracht van de schiet partij tast zij nog in het duister. (ADVERTENTIE) pakje 8 stuks Aanbieding geldig van ma. 27 november t/m wo. 29 november 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS

de Stem | 1995 | | pagina 3