Ard Schenk: 4Het is nu of nooit' Romme breekt door in Berlijn De Vos ondanks ziekte tweede Mor Savok Gemser legt ruzie met De Vegt bij Nederlandse specialisten willen allroundtoernooi nog niet uit het hoofd zetten Zandstra moet zich even laten omnummeren Kwalificatie-toernooi van onschatbare waarde Hulster mam DE STEM SPORT Oppositie in schaatswereld krijgt steeds breder draagvlak Russisch eerbetoon aan Sergei Grinkov Hockeysters halen Atlanta nèt Holsboer en De Ruiter in 'wereld-elftal Erwin Vervecken wil na zege in Gieten nog niet van een doorbraak weten riTlViN PESTEM VOLLEYBAL Vrouwenteam C r VOLLEYBAL MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 B5 Van onze verslaggever Heiloo - Leffert Oldekamp uit Wageningen moet in de ogen van de schaatsgewesten Noord-Holland/Utrecht en Overijssel op 9 december tij dens de Algemene Jaarverga dering van de KNSB de nieu we voorzitter van de schaats bond worden. De twee gewesten, die weinig vertrouwen hebben in de kandi daten die de schaatsbond zelf naar voren schuift, worden in middels in hun oppositie ge steund door delen van de gewes ten Groningen en Gelderland. Naast Oldekamp schuiven Noord-Holland/Utrecht en Over ijssel Pieter-Jan Knollema (vice- voorzitter), Kees van Slochteren (secretaris), Hans de Boer (pen ningmeester) en Ard Schenk (technische zaken) als kandida ten voor het Dagelijks Bestuur van de schaatsbond naar voren. Tijdens een nu al historische jaarvergadering van het gewest Noord-Holland/Utrecht in Hei loo meende 'lijstduwer' Ard Schenk dat de noodzakelijke om wenteling binnen de schaatsbond een kwestie is van 'nu of nooit'. Zelf is de Noordhollander bereid zijn huidige werkzaamheden bij NOC*NSF op te geven om de schaatsbond weer op de rails te zetten. Leffert Oldekamp, mo menteel voorzitter van de Schaatstrainingsgroep Wagenin gen en mede-initiatiefnemer van een kunstijsbaan op de Wage- ningse Berg, hoopt dat er straks weer 'gelachen kan worden bin nen de KNSB'. „Wij zitten bin nen een organisatie die ontspan ning voorstaat. Daar merken we steeds minder van. De Bond roept alleen maar 'spanningen' op." Oldekamp wil, eenmaal op de hoogste post, samen met de ach terban zo snel mogelijk de pro blemen in kaart brengen. "Je moet het nieuwe bestuur niet zien als een groep mensen, die even wat problmen komt oplossen. We willen een proces op gang bren gen en goede randvoorwarden scheppen, waarbinnen een ieder kan functioneren. En, zeker zo belangrijk, zowel naar binnen als naar buiten toe weer op een ge zonde manier met elkaar commu niceren." Vooral aan dat laatste heeft het volgens Henny van Straaten, waarnemend-voorzit ter van het gewest Noord-Hol land/Utrecht, de laatste tijd ont broken. „Mij werd zelfs verboden om met mijn achterban te praten. En dat terwijl ik als afgevaardig de van het gewest in het bondsbe- stuur zitting had. De KNSB is een patiënt. Zij is ziek, zwak en misselijk. Het mag zo niet verder gaan. En dan moet je er minimaal voor zorgen dat er bekwame mensen komen, die een duidelijk beleid voorschotelen, bereid zijn te luisteren en iedereen in zijn waarde laten." Door Marcel Luyckx Berlijn - Dat Martin Hers man een goede 1500 meter kan schaatsen, was bekend. Maar dat hij ook wereldbe kerwedstrijden kan win nen, is nieuw. Nog verras sender in Berlijn was afge lopen weekeinde de tweede plaats op de vijf kilometer van Westbrabander Gianni Romme, internationaal nog een onbesproken blad. Berlijn is van oudsher de plaats waar reputaties sneuvelen en waar nieuwe sterren geboren worden. De Duitse stad is al jaren startplaats van de wereldbeker competitie. Afgelopen weekeinde liep de reputatie van Falko Zandstra een enorme deuk op, terwijl zijn ploeggenoten Hers man en Romme doorstootten naar de top. En kernploeg-deser teur Rintje Ritsma? Hij viel in herhalingen met een vijfde plaats op de 1500 meter en een overwin ning op de 5000 meter. Een jaar geleden behaalde hij dezelfde score. De kleding van Ritsma en de kemploegleden was de voorbije dagen in Berlijn uniform, zoals contractueel vastgelegd. Voor het overige trekt de regerend Euro pees en wereldkampioen zijn ei gen plan. Daarbij past ook een dolletje met zijn ex-ploeggeno ten. Hij heeft een kamer voor zich alleen en hoeft niet meer te eten wat de pot schaft. Van eenheids worst heeft hij nooit gehouden. „Ik heb ook nooit aan teamspor ten gedaan. Niets voor mij. Ik ben heel slecht in het onderhouden van sociale contacten." Bespreekgeval Na zijn matige optreden bij de IJsselcup negen dagen geleden was hij geen moment in paniek. De training is er op afgestemd om later dan voorgaande jaren ge bruikelijk was in topvorm te ge raken. Ritsma besefte wel dat hij in Berlijn moest zorgen geen be spreekgeval te worden voor de selectie van de wereldbeker een week later in Heerenveen. Op de 1500 meter was hij tweede Ne derlander, op de 5000 meter was hij de beste van allemaal. In de laatste twee ronden had hij nog een tempoversnelling in de be nen, voldoende om Romme van Van onze verslaggever Berlijn - Uitgerekend in Berlijn is de muur die tussen Rintje Ritsma en de kernploeg was opgetrokken, grotendeels afgebro ken. De schaatscoaches Henk Gemser en Wopke de Vegt hebben namelijk hun onderlinge ruzie bijgelegd. Nadat De Vegt naar eigen zeggen 'min of meer zijn excuses aangebo den had' voor een televisie-camera, volgde gisteren een handreiking van Gemser. „Ik was de eerste die De Vegt heeft gefeliciteerd met de overwinning van Rintje op de vijf kilometer. Daarbij hebben we over en weer excuses aangeboden," aldus Gemser. De bondscoach bekende dat de handdruk het eerste persoonlijke contact was met de privé- coach van Rintje Ritsma sinds anderhalf jaar. Gemser liet zich vorige week laatdunkend uit over zijn voorganger. Hij voelde zich aangevallen door De Vegt. Die had zonder namen te noemen een aantal rancuneuze uitspraken gedaan aan het adres van de Nederlandse schaatsbond. De beschuldigingen waren volgens De Vegt niet gericht aan Gemser, die hij als een goede collega beschouw de. „Ik vind het jammer dat het zo in de persoonlijke sfeer is getrok ken. Gelukkig kunnen we nu goede werkafspraken maken," meldde een opgeluchte De Vegt. De beide coaches hebben afgesproken om daarvoor nog voor de wereldbekerwedstrijden van komend weekeinde in Heerenveen de koppen bij elkaar te steken. Door Marcel Luyckx Berlijn - Falko Zandstra kan maar geen contact krijgen met zijn lichaam. Ook in Berlijn kwam de verbinding niet tot stand. „Ik wil wel, maar mijn lichaam niet," sprak de schaatser uit Joure gisteren na de voor zijn doen bescha mende vijftiende plaats op de eerste vijf kilometer van het wereldbekercircuit. „Ik telefoneer naar mijn lichaam, maar er wordt niet opgenomen." Zandstra wordt de Gemseriaanse taal al snel machtig. Tijdens de IJsselcup- wedstrijden in Deventer zei bondscoach Henk Gemser dat Zandstra 'nog niet bij het toet senbord kan'. De afgelopen week heeft Gemser zijn pupil nog geen voetenbankje kunnen aanreiken. Berlijn is de laatste jaren toch altijd al een stad van twijfels geweest voor Zandstra. Vorig seizoen behaalde hij er twee negende plaatsen. Zijn uitspraak dat de toenmalige bondscoach Wopke de Vegt 'wel goed was, maar niet uit stekend' ging daarna een ge heel eigen leven leiden. Het optreden van Zandstra was afgelopen weekeinde niet slecht, maar dramatisch. De tiende tijd op de 1500 meter bleek zaterdag een bevestiging dat De Vegts opvolger Gemser hem nog niet op scherp heeft gekregen. De terugval op de vijf kilometer van de wereld kampioen van 1993 was nog veel schrijnender. Hij kan daardoor geen rechten doen gelden op een startplaats op de vijf kilometer komend week einde in Heerenveen. Het sec- tiebestuur langebaanschaatsen bepaalt vanavond wie van het tweetal Postma, Straathof zijn plaats in zal nemen. Volgens Gemser zou wat extra rust misschien geen kwaad kunnen voor Zandstra. „Het is net alsof hij na drie rondjes de stekker eruit trekt. Hij is nooit een trainingsbeul geweest en dat is hij nog steeds niet. Maar tijdens de zomertrainingen komt hij op de fiets in de ber gen wel met de eersten boven. Een paar jaar geleden lachte de damesploeg hem nog uit omdat hij halverwege de helling af stapte. In de wedstrijd herken ik Falko niet terug van de trai ningen." „De diesel is nog niet helemaal warm," verklaarde Zandstra zelf. „Hard trainen en hard rij den gaat niet samen bij mij. Natuurlijk ben ik teleurge steld. Maar hoe belangrijk is de World Cup nu eigenlijk? In ja nuari heb ik er altijd gestaan. Daar houd ik me nu maar aan vast." Aan de verstandhouding tussen coach en sporter mankeert niets, zo bezweren beiden. Zandstra: „Omdat Henk zo lekker enthousiast en vrolijk is, heb ik meer zin om te trainen dan vorig seizoen." En Gemser: „Ik heb het idee dat ik Falko's goede telefoonnummer heb. Het contact met hem is goed." Mogelijk dat er toch iets mis is gegaan met het omnummeren. zijn eerste wereldbekertriomf te houden. „Daar ben ik sportman voor," lachte Ritsma. En 'verliezer' Romme vond het wel goed zo. „Nu kan ik altijd nog groeien, want om gelijk de eerste de beste wedstrijd te win nen..." Door onnozele valpartijen verspeelde de 22-jarige kem- ploegdebutant uit Made vorig seizoen zijn kansen op een plaats in de EK- en WK-selectie. Zijn wereldbekerdebuut in Davos draaide uit op een fiasco. „Van de zenuwen kon ik niet eens de ve ters van mijn schoenen strikken." In de ploeg van Henk Gemser lijkt Romme snel zijn stekkie ge vonden te hebben. Gemser gooide de Brabander, die leert voor zwemonderwijzer, niet onmid dellijk in het diepe. Romme: „Henk zei voor de wedstrijd dat ik moest dansen over het ijs, zoals ik altijd doe. Meer niet." „Ik heb heus geen toverdrank ge bruikt. Het is een kwestie van ie mand vertrouwen geven," sprak Gemser die de sprint van Romme vooralsnog te matig vindt om in hem een toekomstige allrounder te zien. „Hoezo traag? Ik heb in Calgary vorig seizoen 38.4 gere den op de 500 meter," gaf Romme te kennen wel degelijk ambities te hebben op de klassieke vier kamp. UITSLAGEN MANNEN 1500 meter: 1. Hersman (Ned) 1.54,25 (baanrecord), 2. Söndral (Noo) 1.54,60, 3. Noake (Jap) 1.54,62, 4. Shirahata (Jap) 1.54,78, 5. Ritsma (Ned) 1.55,19, 6. Straathof (Ned) 1.55,88, 7. Neal Marshall (Can) 1.56,18, 8. Aoyanagi (Jap) 1.56,32, 9. Boutiette (VSt) 1.56,37, 10. Zandstra (Ned) 1.56,74,11. Schreuder 1.58,36. B-groep: 1. Anoefrijenko (Rus) 1.55,04, 10. Veldkamp (Bel) 1.58.68. Stand WB: 1. Hersman 40, 2. Söndral 35, 3. Noake 30, 5. Ritsma 20, 6. Straathof 18, 10. Zandstra 10, 12. Schreuder 8. 5000 m: 1. Ritsma 6.53,27, 2. Romme (Ned) 6.53,50, 3. Shirahata 6.54,27,4. Hersman 6.59,33, 5. Veldkamp 6.59,80, 6. Itokawa (Jap) 7.02,10, 7. Dittrich (Dui) 7.02,22, 8. Eminger (Oos) 7.03,76, 9. Hereide (Noo) 7.05,22, 10. Sato (Jap) 7.05,98, 15. Zandstra 7.10,40. B-groep: 1. Goetovski (Oek) 7.05,32, 2. Sighel (Ita) 7.06,13, 3. Anoefrijen ko 7.06,17. Stand WB: 1. Ritsma 40, 2. Romme 35, 3. Shirahata 30, 4. Hersman 25, 5. Veldkamp 20,19. Zandstra 2. VROUWEN 500 m: 1. Zjoerova (Rus) 40,37, 2. Auch (Can) 40,67, 3. LeMay (Can) 40,68, 4. Höiseth (Noo) 40,80, 5. Schenk (Dui) 40,93, 6. Shimazaki (Jap) 41,12, 7. Xue (Chn) 41,18, 8. Jin (Chn) 41,22, 9. Okazaki (Jap) 41,23, 10. Völker (Dui) 41,27. B-groep: 1. Witty (VSt) 41,50, 5. Aaf- tink 42,15, 7. Zwolle 42,26, 14. Van Meggelen 42,90. Stand WB: 1. Zjoerova 80, 2. LeMay 65, 3. Höiseth, Schenk 50, 20. Aaf- tink 5, 23. Zwolle 1. 1000 m: 1. Witty 1.21,66, 2. Schenk 1.22,46, 3. Kusunose (Jap) 1.22,97, 4. Völker 1.23,35, 5. Baier (Dui) 1.23,41, 6. Höiseth 1.23,73, 7. Becky Sund- strom (VSt) 1.23,81, 8. Bazjanova (Rus) 1.23,89, 9. Auch 1.24,36, 10. Shimazaki 1.24,59, 12. Aaftink 1.24,75. B-groep: 1. Zwolle, Sanmiya (Jap) 1.23,45, 13. Van Meggelen 1.25,63, 16. Nuyt 1.25,96. Stand WB: 1. Witty 40, 2. Schenk 35, 3. Kusunose 30, 10. Zwolle 10, 16. Aaftink 6. 3000 meter: 1. Niemann (Dui) 4.21,00, -2. Pechstein (Dui) 4.26,15, 3. Uehara (Jap) 4.26,21, 4. Zijlstra (Ned) 4.26,31, 5. Bazjanova 4.27,32, 6. Friesinger (Dui) 4.28,05, 7. Belci (Ita) 4.28,33, 8. Wamicke (Dui) 4.29,28, 9. Nemoto (Jap) 4.33,55, 10. Tabata (Jap) 4.33,77, 11. De Jong 4.33,93,12. Thomas (Ned) 4.34,62. B-groep: 1. Liepa (Can) 4.33,56, 6. Timmer 4.40,40. Stand WB: 1. Niemann 40, 2. Pech stein 35, 3. Uehara 30, 4. Zijlstra 25, 12. De Jong 8,14. Thomas 6, 23. Tim mer 1. Moskou - Sportief Rusland heeft zaterdag de laatste eer bewezen aan kunstrijder Sergei Grinkov. De Rus overleed afgelopen week op 28-jarige leeftijd aan een hart aanval. „Zijn kunsten op het ijs waren een genot voor het land", vertelde een Russische priester tijdens een herdenkingsceremonie in de hal van de ijshockeyclub CSKA Mos kou, waar Grinkov als tiener zijn sportieve carrière begon. Duizen den mensen bezochten de bijeen komst. Ook olympisch kampioe ne Oksana Bajoel en Victor Pe- trenko uit Oekraïne kwamen af scheid nemen van Grinkov, even als de Amerikaan Scott Ha milton. Verder bewezen ook ver scheidene Russische sportsterren, trainers en officials de laatste eer aan de kunstrijder. Door Ivar Penris Kaapstad - Na de gewonnen EK-finale in juni van dit jaar be klaagde hockey-bondscoach Tom van 't Hek zich nog over het feit dat de Europese Kampioen zich niet rechtstreeks plaatste voor de Olympische Spelen. den. We dachten ons gemakkelijk te kwalificeren, dat was dus font gedacht." Het verschil met num mer 6 China bedroeg uiteindelijk niet meer dan een doelpunt Oranje liet in Kaapstad slechts twee keer zien te kunnen strijden voor de punten. Tegen Korea Ie- verde dat een verdienstelijk ge lijkspel op, tegen de reeds ge. plaatste Duitse vrouwen de 20 belangrijkste winst en kwalifica tie. Tijdens de andere vijf wed- strijden was Nederland nog geen schim van het Oranje dat in Ne derland de successen aaneenreeg „De meeste meiden weten niet hoe ze moeten knokken voor een goed resultaat", weet ook Van 't Hek. „Dat zijn ze in Nederland niet gewend. Vind je het ook gek' In een maand tijd win ik met Kampong de nationale titel en de Europacup en wordt met Oranje Europees kampioen. Moet ik die meiden dan wijs maken dat ze niet genoeg strijd leveren? Maar op wereldniveau ligt het toch even anders." De bondscoach had er vrijdag dan ook geen vertrouwen meer in dat het allemaal nog goed zou af lopen. „Een paar uur voor de wedstirjd geloofde ik er weer wel in." China won zaterdag vroeg in de middag van Argentinië, waar door Nederland van Duitsland moest winnen. „Eerst zag je de koppies even omlaag gaan, toen was er ineens het besef dat moe ten winnen eigenlijk beter is dan gelijk moeten spelen. Toen wist ik dat het goed zat." Kaapstad. Olympisch kwalificatie toernooi, vrouwen. Elfde dag. Nederland - Duitsland 3-2 (1-1). 6. Hentschel 0-1 (sc), 34. De Ruiter 1-1, 36, Van den Boogaard 2-1, 53, De Ruiter 3-1 (sc), 65. Hentschel 3-2 (sc). Scheidsrechters: Buckley (Aus) en Ok Lee (Zko). Toeschouwets: 1500. Strafcorners: Nederland 9, Duits land 3. Nederland: Toxopeus; Duijster, Holsboer, Van den Boogaard en Ples- man; Lewin, Steenberghe en Teeu- wen; Van der Wielen (54. Donners), Kuipers en De Ruiter. Vliegende wis sel: Vossen. Duitsland: Beyer; Klecker, Hagen- baümer, Thomaschinski en Kuhnt; Becker, Cremer en Hentschel; Lat- zsch, Dickenscheid en Emsting- Krienke. Vliegende wissel: Van Vlak na de Nederlandse vrouwen zich zaterdag in Kaapstad op het nippertje kwalificeerden voor Atlanta, was hij juist blij met dit 'extraatje'. „Dit toernooi is van onschatbare waarde geweest. Als we via het EK geplaatst waren, was alles wat hier misging in At lanta fout gegaan." En er is veel verkeerd gelopen in Zuid-Afrika. Het water stond ons tot de lippen", verzuchtte Van 't Hek na afloop. „Het was een lan ge lijdensweg, maar we hebben er een hoop van geleerd." Dat is te hopen voor iedereen die het Ne derlandse hockey een warm hart toedraagt, want ondanks de eufo rie na de 3-2 zege op Duitsland, net voldoende om naar de Spelen te mogen, had Nederland in Kaapstad laten zien dat de top nog lang niet beeikt is. Van 't Hek: „Ik besef al heel lang dat we geen topper meer zijn. Het is zo typisch Nederlands om nu te denken dat we wel even voor goud gaan in Atlanta, maar zo simpel ligt het niet. Je ziet het zelfde met de voetballers. Toen we naar het WK gingen was Oranje voor heel Nederland een van de favorieten. Als je dan langs 18 buitenlandse zenders gaat 'zappen', wordt Nederland niet eens genoemd. Voor de hock eysters geldt hetzelfde. We gaan zeker voor een medaille, maar Korea en Australië zijn op dit moment gewoon een maatje te groot voor ons." Van 't Heks voorganger Bert Wentink moest vorig jaar na een zesde plaats op het WK in Dublin het veld ruimen. De huidige bondscoach beseft ook dat hij het in Kaapstad niet beter heeft ge daan. Wereldkampioen Austra lië, gastland Amerika en Olym pisch titelhouder Spanje plaats ten zich rechtstreeks voor Atlan ta, met de vijfde stek in Kaapstad is Nederland het achtste en laat ste land dat aan de deelnemers lijst kon worden toegevoegd. „Het enige verschil is dat de vijf de plaats hier voldoende is en de zesde plaats op het WK niet. Als we in Atlanta ook zesde worden, mag je me daar ter verantwoor ding roepen. Toch maakte Van 't Hek zichzelf zaterdagavond de nodige verwij ten. Met een ploeg die tijdens vijf van de zeven wedstrijden in Kaapstad gewoon heel slecht presteert, 'is dat niet meer dan reeël. „Je vraagt je inderdaad af wat je fout hebt gedaan. Ik heb de ploeg dus teveel vertrouwen ge geven. Ik ging er vanuit dat we China, Zuid-Afrika en Canada simpel achter ons zouden hou- Kooperen, Keiler, Kauschke. Zuid-Korea - Canada 1-0 (0-0). 62, Jung Cho 1-0 (sc) 1-0. Argentinië - China 1-2 (0-0). 41.0n- eto 1-0, 43. Huiping Yang 1-1,61 Huiping Yang 1-2 (sb). Zuid-Afrika - Gropt-Brittannië 0-1 (0-1). 28. Simpson 0-1. Eindstand: 1. Zuid-Korea 7-11, Groot-Brittannië 7-9,3. Duitsland 7- 8 (9-7), 4. Argentinië 7-8 (8-7),5.Ne derland 7- 7 (14-14), 6. China 7-7 (8- 9), 7. Canada 7-3 (2-7), 8 Zuid-Afri ka 7-3 (4-10). Gekwalificeerd Atlan ta: Duitsland, Argentinië, Groot- Brittannië, Zuid-Korea en Neder land. Martin Hersman (links) en Gianni Romme nestelden zich het afgelopen weekeinde in Berlijn bij de wereldtop. fotoanp Kaapstad - Noor Holsboer en Wietske de Ruiter zijn op het olympisch kwalificatietoernooi in Kaapstad door de internationale pers gekozen in het 'wereld-elftal'. Zij zijn de enige Nederlandse speelsters. Oran heeft zich geplaatst voor de Olympische Spelen in Atlanta. De hockeyjoumalisten kozen de Zuidkoreaanse Eun Jung Cho tot bes te speelster van het toernooi, haar ploeggenote Jae Sook You ontving de titel 'beste keepster'. Het 'wereld-elftal' ziet er als volgt uit: You; Calder (ZAf), Cho, Holsb Brown (GBr); Roberts (ZAf), Jung Jang (ZKo) en Miller (GBr); Masotta (Arg), Huiping Yang (Chi) en De Ruiter. Coach: Mendoza (Arg). Reserves: Thompson (GBr), Castelli (Arg), Young Lee (ZKo), Chen (Chi) en Bing Yang (Chi). Door Ad Pertijs Gieten - Zelden zal Wim de Vos zo blij geweest zijn met een tweede plaats als gisteren in de door de Belg Erwin Ver vecken gewonnen Superpres- tigeveldrit van Gieten. „Ik heb donderdag en vrijdag ziek op bed gelegen. Ik vreesde vandaag dus het ergste," zei de 27-jarige Oosterhouter, die in Drente ondanks zijn eerste SP-nederlaag van het seizoen de leiderspositie in het Super- prestige-klassement verste vigde. De Vos' SP-concurrent Bramati eindigde slechts als tiende. Hij betaalde de tol voor zijn vroege aanvalslust. Wim de Vos: „Donderdag had ik last van koorts, vrijdag ben ik ook maar op bed blijven liggen. Een ideale voorbereiding was dat dus niet." Zaterdag testte de Bra bander zijn conditie in Koksijde tijdens een wedstrijd op het voor malige WK-parcours. „En dat ging slecht," meldde hij zondag morgen in Gieten. Enkele uren later klonk hij al een stuk opgewekter. „Ik miste de kracht om zelf de wedstrijd te maken, maar het viel me mee dat ik me tot het einde voorin kon handhaven." Achteraf gezien kwam de nood zakelijke behoudende koerstac- tiek De Vos uitstekend van pas. Op het zware zandparcours in Gieten moesten de aanvallers im mers allemaal de tol betalen voor hun inspanningen. De eerste, die dat ondervond was Luca Brama ti. De Italiaanse heerser van de eerste wereldbekerwedstrijden reed na de start zelfverzekerd bij de rest vandaan. Het bleek over moed, want zijn redelijk grote voorsprong moest hij snel weer inleveren. Vanaf dat moment speelde Bramati slechts een bijrol in een groep van acht renners (De Vos, Groenendaal, Van der Poel, Hereygers, Vervecken, Van Sant- vliet, Simunek en Bramati), die tot anderhalve ronde voor het einde bijeen bleef. Tot grote irri tatie van De Vos. „Tegen de men sen die denken dat Bramati en ik afspraken hebben gemaakt over de verdeling van de Superpresti ge Cup en de wereldbeker, kan ik zeggen dat Bramati alleen maar op mijn wiel gereden heeft." Van het achttal was Peter van Santvliet de volgende serieuze aanvaller. Hij probeerde een paar maal weg te rijden bij zijn mede vluchters, maar moest net als Bramati ervaren dat zoiets krachtenslopend werkt in het Drentse zand. Zoals ook de steeds fel reagerende Richard Groe nendaal moest passen op het mo ment dat voorin de echte slag viel. Met nog anderhalve ronde te rij den, weekten De Vos, Simunek, Hereygers (die evenals De Vos vanwege ziekte klaagde over een povere voorbereiding) en Ver vecken zich los van de rest. Tijdens de laatste passage door het rulle zand sloeg Vervecken zijn slag. Op het laatste klimme- Erwin Verecken op weg naar de overwinning in Gieten, foto anp tje pakte hij tien meter voor sprong en hield die vast tot de fi nish. De Vos, die de spurt van de achtervolgers won: „Je kon de' aanval van Vervecken op die plaats verwachten. Hij was daar steeds de beste." De Belg zelf bleef de nuchterheid zelve na zijn zege, de tweede van het weekeinde. Zaterdag won hij al in Kokszijde. „Ach, ik ben geen winnaarstype," wilde hij van geen definitieve doorbraak we ten. De 23-jarige Lillenaar werd in 1994 amateurkampioen van België en eindigde enkele weken later op het Open WK (profs en amateurs) in Koksijde op de der de plaats. Sindsdien hield de Antwerpenaar zich bescheiden op in de schaduw van zijn pro vinciegenoten Paul Herygers en Mare Janssens. „Ik durf nu niet te zeggen dat ik momenteel de beste Belg ben," zei Vervecken gistermiddag. „Wel ben ik de meest regelmati ge. Janssens en Hereygers winnen veel crossen, ik niet. Dit zijn pas mijn eerste twee overwinningen van het seizoen. Waarom het nu wel lukt? Misschien ligt het aan de aard van de parkoersen. Kok sijde en Gieten lijken op elkaar en in goed gepresteerd." Ook Vervecken startte behou dend. „Ik was bang voor de te rugslag van de inspanning Koksijde. Daarnaast wist ik1 je op dit parkoers je kracht® moet sparen. Je hebt hier niet al tijd kracht nodig. Vandaag he® mijn tactisch inzicht me voor® belangrijk gedeelte aan geholpen." Het veldrijden in Belgen de laatste jaren gedom door de Antwerpenaren. Heref gers, Vervecken, Janssens, Santvliet, Daelmans, Willens® ze wonen allemaal op een steen worp van de Nederlandse gr® „Het is ook met dank aan de W landers dat renners uit streek zo sterk rijden. In BöSr zijn er geen wedstrijden voor jeugd. Wij konden tot ons vet tiende jaar vlak over de gre® Nederland rijden. En om ster worden in het crossen moe^eJ jeugdige leeftijd beginnen. die voorsprong profiteren Giften. Super-Prestigeveldnt. Van Santvliet (Bel) 0.18, 8. v Poel (Ned) 0.31, 9. Daniuê °ew. (Bel), 10. Bramati (Ita) 0.40,-U. rio de Clercq (Bel) 0.55, 12- - (Tsj) 1.32, 13. Boezewinkei i 1.52, 14. Willemsens (Bel) Daelmans (Bel) 2.50. ^oi Stand Super Prestige: 1. De j punten, 2. Groenendaal oo, mati 34, 4. Janssens 31, 5- gl 28, 6. Van der Poel 26 7. Van., vliet 23, 8. Vervecken 22, v- 21,10. Simunek 20. Van onze sportmedewerker Westkapelle - De vierde wed strijd in het kader van de Zeeuwse veldritcompetitie, die zaterdag in Westkapelle werd verreden, leverde bij de ATB'ers een verwachte zege 0p voor Patrick Tolhoek. In de categorie profs, amateurs, trimmers en recreanten trok Johnny van Cadsand aan het langste eind. VELDRIJDEN Het was voor de eerste keer dat veldrijders in actie kwa men in het Walcherse dorp, waar de organisatie perfect was. Het twee kilometer lan ge parcours voerde de renners over ruiterpaden, verharde Van onze volleybalmedewerker Uzendijke - In de tweede divis j ke volleybalcompetitie won concurrent Voko. De Hulster met 3-2 over Mikro Electro. t 0 n a In de derde divisie vrouwen verl oor WS'92 met 3-0 van Nivoc. De Vlissingse mannenteams wonnen respectievelijk van RW en Atak. VROUWEN TWEEDE DIVISIE MOKRES-VOKO 3-1 (15-7, 14- 16, 15-6, 15-7) - Morres heeft tegen Voko alles moeten geven om de punten binnen te kunnen halen. Voko stond voor deze wed strijd twee punten achter de Hul stenaren en daarom moest de thuisploeg wel winnen. In de eer ste set speelde Morres goed en vooral de opslag was keurig ver zorgd. Voko kwam in de tweede set sterk terug en nam een voor sprong. Morres toonde veel inzet, maar kwam niet verder meer dan 14-16. Toen was er al een uur gespeeld. Daarna bleef Morres prima doorgaan. In de vierde set nam het zelfs een 11-1-voor- sprong, maar toen liet het de teu gels even vieren. Vooral dankzij spelverdeelster Annemarie Fer- mont, die een puike wedstrijd speelde, won Morres ook de vier de set en pakte weer drie punten. „Voko staat nu vijf punten achter ons en dat is een goede zaak. We moeten voor niemand onder doen, maar dan moet wel de goede instelling aanwezig zijn en die was er vandaag," aldus een tevre den Guido de Beule van Morres na afloop. DERDE DIVISIE FORANTO-MORRES 2 3-1 (7-15, 15-8, 15-10, 15-9) - „We hadden deze wedstrijd gemakkelijk moe ten winnen, maar dan hadden we niet zoveel onnodige fouten moe ten maken," verzuchtte Joost Gommers na afloop. Na zeven wedstrijden is Morres er niet in geslaagd een punt te pakken. Tegen naaste concurrent Foranto moest het gebeuren. In de eerste set begon Morres goed en won gemakkelijk met 7-15. Na een matige tweede set kwamen de Van onze volleybalmedewerker IJzendijke - In de promotie klasse vrouwen van de dis- trictsvolleybalcompetitie won Savok met 3-0 van Schelde- sport. De Kikkers verloor met 3-2 bij Dynamo'70 2. In de eerste klasse vrouwen zege vierde CVC met 3-1 over Ardito. v°k 2 kwam er tegen Sgravo *etaan te pas en verloor met 3-0. Ardito moest in de promotieklasse mannen met 2-3 het hoofd buigen voor Mytilus. Savok ging met 1-3 Bouwen en ScheIdesport PROMOTIEKLASSE SAVOK-SCHELDESPORT 3-0 5-11, 15-2, 15-2) - Savok lijkt 2", seizoen moeilijk te stoppen, ocfteidesport was eveneens niet opgewassen tegen de Sasse equi- Pe. In de eerste set was het spel an Savok nog wat rommelig, maar in de tweede set kwam het goed los. Het nam een 9-0-voor- sprong en maakte de set af met 15- ui de derde set opnieuw een grote 10-0-voorsprong en een set- jurist van 15-2. EERSTE KLASSE SAVOK 2-SGRAVO 0-3 (5-15, 9- d 3) - Savok heeft tegen gravo goed tegenstand geboden, maar de bezoekers hadden vooral aanvallend meer in huis. In de eer ste set liep Sgravo uit naar 5-10 en °n dankzij de opslag met 5-15. In en mi be: set ma m; de AR 15, eer Ge We bli pui all var Da Da eer zei M/ PR SA (13 slei ger twe; mis mo wo ste voo Sa\ 11- thu ner voo spo ver. ste voo

de Stem | 1995 | | pagina 16