Volleyballers zonder bezieling F Rolf Muntz als enige door Judobond houdt relletjes buiten deur W r Negen doden in c ricket-stadion RAGEN ws KORT Keen en Hooman halen olympische limiet Ploeg van Alberda na uitvallen Blangé kansloos tegen Italië DE STEM SPORT B3 een jaar NEC-supporter steekt politieman in bovenbeen SPORTNIEUWS KORT Heiner tweede in WK match racing Tsjechische ijshockeyers opgepakt Capiot terug naar eigen land Timman naar vierde plaats Yan Schuppen derde in marathon Lissabon Feijen wil alleen maar finishen Cross-ploeg voor EK rond VIBER 1995 B2 MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 Danny Hesp 0-2, 80 Heerin échter: Zuidema. ToaschS ale kaart: Hofstede (GA Ean iodaJCI. '""tag. tGLES: Moens; Hufshoff H„f I en Verkuyl; Schennini |si Michels (68. Nani); Klestsjen- Tammer en Heering, ud Hesp; Senden, De Kock fet 46. VandeLuer); Doomed Jalem en Danny Hesp; Baban. fsen), Graef en Vurens UTRECHT 2-1 10-11. is. p, Dchemsen 1-1,84. Curovic 2 rr: Temmink. Toeschouwt rt: Curovic (Vitesse), Vierklan g, Refos (FC Utrecht), er Gouw; Sturing, Van de Looi 'an Wanrooy (69. Iroha)- J0' rter (10. Mise) en Laamers- VIC (90. Latuheru) en Laros Van Ede; Vierklau, Nascimen en Plugboer (72. Creuteburg) en Van Kessel; De Jong (Je' lofstede en Hernandez (78 CC 1-0 (0-0). 73. Renfurrn 1-0 er: Van Huiten. Toeschouwers'' aart: Hutten, Dick Schreuder tgod; Smith, Gerard de Nooiier (Van der Meer; Jalink, Van to snendijk; Krijgsman, Dennis de enfurml en Fortes, utten, Vreede, Streppel en Van Van Aerde, Petrovic Alfred Brands en Muller (82. Dick Vijnhard. OPSCORERS SV) 12, (FC Groningen) 10, (Aja*), Kluiven (Ajax), Dennis parta) 9, Cocu (PSV), Decheiver (GA mers (Willem II), Kanu (Ajax)8 (Fortuna Sittard), Van Gastel RAMMA BEKER parta - Den Bosch, Roda JC - m, TOP Oss - FC Zwolle, GA na S. FC Den Haag - Vitesse, NEC icht - PSV, Helmond Sport - NAC - Telstar, Cambuur - MW - Willem II, VW - RKC, FC riem, Feyenoord - RBC. Sparta 2 - De Graafschap. Emmen - FC Den Haag, Excel- cles, MW - Helmond Sport, TOP Oss, WV - Veendam, AKTERISTIEKEN AAG - EXCELSIOR 4-1 (2-0). 9. ■0,44. Grünholz 2-0,51. Price 3-0, :en 3-1, 87. Price 4-1. Scheids- Meerkerk. Toeschouwers: ;aart Schuurhuizen (Excelsior). TELSTAR 2-0 (1-0). 13. Hassel- 4. Hasselbaink 2-0. Scheidsrech- rg. Toeschouwers: 2761. - FC DEN BOSCH 1-1 (0-0). 60. 67. Lurling 1-1. Scheidsrechter: Toeschouwers: 6500. Gele :erman, Marbus (Cambuur), Lur- gstein, Van der Velden (FC Den RBC 1-0 (1-0). 30. Radomski 1-0. ;hter: Elburg. Toeschouwers: kaart: Roembiak, Radomski Van der Linden (RBC). N - WV 0-4 (0-2). 18. Corneille rneille 0-2, 59. Corneille 0-3,84. 0-4. Scheidsrechter: De Graaf, vers: 1500. Rode kaart (2x geel): rstanje (Eindhoven). Gele kaart W). FC ZWOLLE 4-1 (1-1). 16. Wate- Smit 1-1, 47. De Wijs 2-1,68. De 0. Driessen 4-1. Scheidsrechter: eschouwers: 2186.Rode kaart: 21. Belt (FC Zwolle), wegens slaan SPORT - DORDRECHT '90 4-1 irritsen 1-0, 24. Van der Laan 1-1, (strafschop), 79. Gerritsen 4-1. Scheidsrechter: Vink. 1941. Gele kaart: Van Leeu- ,f Santegoeds (Helmond t (Dordrecht). 1 - MW 2-2 (0-2). 19. Haeldermans jlmschot 0-2 (e.d.), 50. Vetten 1-2, 2-2 (strafschop). Scheidsrechter. Toeschouwers: 2200. Gele kaart (Heracles), Libregts (MW). -2 (0-0). 53. Alberda 0-1,63. v 2, 68. Inia 1 ^.Scheidsrecht- Toeschouwers: 6980. Gele kaart 3lu, Keur (AZ), Van Raalte, Van (Emmen). it 2-1 incent wers: human, ZIEN rum TOPSCORERS ;trum (Emmen) 11, (Heracles), Lurling (Den Bosch), aan (Dordrecht) 10, on (Telstar), De Wijs (TOP) 8, Z). Driessen (TOP) 7, nan (Cambuur), Alberda in (Eindhoven), Sibon (WV), Wat Dijkhuizen (Excelsior) 6. OTTO: 32-39-42-44-48-49. letal: 23. al: 0. 31 8556 1. 11 7641. ickburn-spelers Rovers heeft Graeme Le e van twee weken salar twee raakten met eU» partak Moskou uit niddenhandsbeentje.® speciaal kunststof ich voor het incident Hij heeft de spelers*"^ es Hij wil dat advies il dan niet te voldoen. erste divisie kreeg PaSC, duel tegen WV voor X dig vertrekken voor W® rood. tegen Heracles® i: 10 december '94: iven-Haarlem, 29 P ber len-Eindhoven, 25 nove Villeurbanne (anp) - De olym pische normen van het NOCNSF zijn voor de tafel tennissers geen bezwaar. Trin ko Keen en het vrouwendub- bel Hooman/Keen voldeden op de open Franse titelstrijd aan de limiet. Zij haalden op het sterk bezette toernooi in Villeurbanne de laatste acht. De nonnen van de ITTF (tafel ten- nisfederatie) liggen hoger. Keen en Hooman/Keen moeten extra, zwaardere stappen ondernemen 0m zich te verzekeren van een startbewijs voor Atlanta 1996. Trinko Keen moet zich kwalifice ren via het officiële kwalificatie toernooi in januari in Manches ter. Het vrouwendubbel heeft nog een langere weg. In Atlanta wordt alleen gedub beld door combinaties, waarvan minstens één speelster zich ge plaatst heeft voor het enkelspel. Dat startbewijs kunnen Hooman en Keen verdienen in Manches ter. Daarna zullen ze zich ook op het olympisch kwalificatietoer nooi voor het dubbelspel in fe bruari in Frankrijk moeten aan melden. Trinko Keen bereikte de laatste acht door overwinningen op de Roemeen Florea (3-0) en de Chi nees Qin (3-1). In de kwartfinales verloor hij van Jean Michel Sal ve, 20-22 14-21 15-21. Saive, de nummer drie van de wereld, en Keen, speler van het Duitse Mül- ler Gönnern, hadden geen gehei men voor elkaar. De twee speel den vroeger samen bij Charleroi. Danny Heister verloor al in de eerste ronde, 2-3 tegen de Duitser Schroder. Bij de vrouwen was Bettine Vriesekoop, reeds zeker van een olympisch ticket, andermaal de beste. Ze sneuvelde in de kwart finales tegen de Chinese Yang Ying, 17-21 15-21 14-21. Yang, elfde van de wereld, was een van de vier Chinese speelsters die doorliepen naar de laatste vier. Daarvoor had Vriesekoop een trauma van haar afgeschud. Ze won voor de eerste keer (3-2) in haar lange loopbaan van Ni Xia- lian. Een Chinese die momenteel voor Luxemburg uitkomt. Ni is een materiaalspeelster met lange en korte noppen en door de Chi nese trainers speciaal opgeleid om Vriesekoop in haar hoogtijda gen af te houden van een aanval op de wereldtitel. In die opdracht slaagde de kleine, dikke Chinese wonderwel. Op twee WK's scha kelde ze Vriesekoop in een vroeg stadium uit. Hooman, Keen en Noor struikel den in de tweede ronde. Hoom an/Keen bereikte de laatste acht door een afgetekende overwin ning op de Oostenrijkse Fichtin- ger en Belgische Ozer, 21-15 21- 13. In de kwartfinales verloren ze met 21-23 11-21 van de Zuidko- reaansen Park/Kim Moo, derde geplaatst. Villeurbanne. Open Franse titelstrijd. Mannen, enkelspel, eerste ronde: Schroder (Dui) - Heister (Ned) 3-2, Keen vrij. Tweede ronde: Keen - Flo rea (Roe) 3-2. Achtste finale: Keen - Zhijina Qin (Chn) 3-1. Kwartfinale: Jean Michel Saive (Bel) - Keen 3-0. Halve finale: Jean Michel Saive - Fetzner (Dui) 3-0, Wenge (Chn) - Qian (Oos) 3-0. Finale: Wenge - Sai ve 3-1. Dubbelspel, tweede ronde: Li Jing/Qin Zhi (Chn) - Keen/Heister 2- 1. Finale: Gatien/Eloi - Fetzner/Wo- sik (Dui) 2-0. VROUWEN Enkelspel, eerste ronde: Hooman (Ned) - Regen wetter (Lux) 3-1, Noor (Ned) - Li Hong (Chn) 3-0, Keen (Ned) - Shou Si (Aus) 3-1, Vriese koop vrij. Tweede ronde: Vriesekoop - Lay (Aus) 3-0, Struse (Dui) - Hoom an 3-1, Bulatova (Ita) - Noor 3-0, Fei Ming (Tai) - Keen 3-2. Achtste finale: Vriesekoop - Ni (Chn) 3-2. Kwartfi nale: Yang (Chn) - Vriesekoop 3-0. Halve finale: Nan (Chi) - Qiao (Chn) 3-2, Ju (Chn) - Yang 3-1. Finale: Ju - Nan 3-2. Dubbelspel, tweede ronde: Hoom an/Keen - Fichtinger/Ozer (Oos/Bel) 2-0, Koyama/Sakata (Jap) - Vriese- koop/Noor 2-0. Kwartfinale: Park/Kim (ZKo) - Hooman/Keen 2- 0. Finale: Ju/Qio (Chn) - Yang/Nan 2-1. Fukushima (anp) - In een wedstrijd zonder veel bezieling, emoties en dus ook spanning hebben de Nederlandse vol leyballers zondag in Fukushima bij de strijd om de World Cup verloren van Italië, 3-1 (13-15 15-6 15-8 15-3). fijne afstemming ontbrak toch. En vijf procent minder in een team dat toch al niet draait, Oranje verloor in de derde set, toen de strijd nog redelijk gelijk op ging, Peter Blangé. De spel verdeler had te veel last van een spierblessure in zijn linkerdij. Misha Latuhihin deed als ver vanger zijn uiterste best, maar de finesses waren uit het Neder landse spel verdwenen. Blangé verwacht vandaag in het duel met Canada in ieder geval de eer ste set te kunnen spelen. Funest is het verlies tegen de Ita lianen overigens niet, al gaat de wereldbeker zo goed als zeker niet in de Nederlandse bagage mee. Als tweede of derde eindig den, is nu het doel, zo er ooit een ander is geweest. Winst in de res terende vijf wedstrijden (Canada, Argentinië, China, Japan, Egyp te) geeft die garantie en levert te vens de vurig gewenste kwalifi catie op voor de Olympische Spe len van Atlanta. Italië serveerde weliswaar beter, verwerkte de vijandelijke opslag beter en maakte minder fouten, maar speelde zeker niet groots. Bondscoach Velasco moest voor het eerst tijdens het evenement een time-out vragen, verloor de openingsset en vroeg zich be zorgd af of de eerste echte test zijn doorgewinterde professio nals niet te rauw op het dak zou vallen. „Allerminst," was al vrij snel het antwoord. De Italianen wonnen dit keer redelijk eenvoudig. Het was wel de vreemdste confronta tie tussen beide Europese toplan- den in tijden. Zelfs de World- Leaguewedstrijden van dit jaar - zonder Zwerver, Blangé, Van der Meulen en Posthuma - waren van een geheel andere orde. Het leef de zondag niet in Fukushima. Niet bij beide ploegen, niet bij de toeschouwers en niet bij de ere gasten Ruben en Malou Acosta, de hoogsten in rang bij de inter nationale volleybalfederatie (FI- VB). Het publiek applaudisseerde soms beleefd bij een goede smash of aardige actie, maar werd pas warm als een speler een onmoge lijke bal probeerde te redden met een roekeloze zweefvlucht en dienovereenkomstige noodlan ding. Uitgerekend Peter Blangé, die z'n 2,05 meter lange lijf al ruim een decennium zodanig pij nigt, dat hij er normaal niet over prakkizeert zich aan stuntwerk te wagen, vloog tot twee keer toe vol in de 'hekken'. De eerste set was toen net binnen, de tweede amper begonnen. De spelverdeler verklaarde zich gek na afloop. „Nee, ik was niet helemaal lekker. Anders knal je niet zo de boarding in." Het zou uiteindelijk mede leiden tot zijn vervanging in de derde set we gens fysiek ongemak, vooral de linkerdij. Van voorbijgaande aard, schatte hijzelf in. „Tegen Canada speel ik. Ja natuurlijk!" Niets ten nadele van Misha Latu hihin, die deed zijn best er zoveel mogelijk van te maken, maar de maakt de opdracht tot een hope loze, zeker tegen de wereld- en Europese kampioen. Want hoe wel Ron Zwerver en Olof van der Meulen bleven sleuren, de gang wilde er niet in komen. Wisselen - Rodenburg voor Görtzen, Post huma voor Van de Goor of Held en Schuil incidenteel voor Van der Meulen - sorteerde ook geen effect. „Een rare sfeer," beaamde Zwer ver. „Verschrikkelijk stil. Dat moet overigens niet uitmaken. Wij moeten gewoon spelen. Zelf voelde ik me redelijk goed. Ande ren klaagden al vooraf over ver moeidheid." Zwerver vond het begrijpelijk dat de coaches met het kleine zeer van Blangé grote voorzichtigheid in acht namen. „We hebben hem nog vijf duels hard nodig. Dat is een behoorlij ke marathon." Alberda verklaarde schoorvoe tend dat hij zijn eerste spelverde ler uit voorzorg verder maar aan de kant had gelaten. Het kostte hem moeite die behoudzucht toe te geven, al zag ook hij natuurlijk in dat forceren geen enkele zin had. „Het duel keerde absoluut niet terug naar het niveau waarop het te overwegen was Peter weer in te zetten. Een aantal speelde niet zoals het moet. Deze atmosfeer, dit was geen Italië-Nederland. Dat is normaal een duel dat als vanzelfsprekend prikkelt, dat di rect hardheid kent. We waren er emotioneel niet bij en konden het knopje niet vinden." Fukushima. World Cup mannen: Ita lië - Nederland 3-1 (13-15 15-6 15-8 15-3), Brazilië - Argentinië 3-0 (15-6 15-3 15-4), Zuid-Korea - China 3-0 (15-11 15-11 15-5), Japan - Tunesië 3-0 (15-3 15-7 15-4), Cuba - Canada 3-0 (15-10 15-6 15-5), Verenigde Sta ten - Egypte 3-0 (15-10 15-8 15-9). Stand: 1. Italië 6-12 (18-1), 2. Brazi lië 6-11 (16-4), 3. Japan 6-11 (15-4), 4. Nederland 6-10 (15-7), 5. Verenig de Staten 6-10 (12-6), 6. Cuba 6-10 (12-9), 7. Argentinië 6-9 (9-10), 8. Zuid-Korea 6-8 (7-12), 9. China 6-8 (7-13), 10. Canada 6-7 (5-17), 11. Egypte 6-6 (2-18), 12. Tunesië 6-6 (1- 18). Van onze verslaggever Nijmegen - Een negentienjarige supporter van NEC heeft zondag na afloop van de voetbalwed strijd NEC-PSV een politieman met een mes in het bovenbeen ge stoken. De man is aangehouden. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De supporter stak toen de politie hem op wilde pakken, nadat hij de Hitlergroet had gebracht aan een groep aanhangers van PSV. De politie hield verder rond de voetbalwedstrijd nog negen an dere supporters. Jessica Gal (boven) en Deborah Gravenstijn in actie tijdens de finale -56 kilogram, die door eerstgenoemde werd gewonnen, foto anp Door Guus Spijkers Den Bosch - De regievoering tijdens het Nederlands kampioenschap judo voor vrouwen was ditmaal anders dan anders. Vaste hoofdrolspelers die traditiege trouw hun stempel drukken op de 'natio nale', waren uit het script geschreven. Monique van der Lee en Angelique Seriese hadden zichzelf vrij-af gegund. De bonds- coaches Wim Visser en Cor van der Geest wa ren door hun werkgever naar de tribunes ver bannen en clubcoach Peter Ooms liet zich zelfs helemaal niet in Den Bosch zien, omdat er geen enkele judoka van zijn school in de Maaspoort op de mat verscheen. Voeg daarbij een voorspelbaar scenario wat kampioenen betreft en het NK1995 zal waar schijnlijk de geschiedenis ingaan als het saaiste van de laatste jaren. De bond hield relletjes, die meestal rond be langrijke gebeurtenissen opbloeien, op af stand. Zelfs de brandbrief die het judoplat form donderdagavond naar het hoofdbestuur had gestuurd, belandde in een la van het bondsbureau. Niet op vrijdag, zoals de afzen ders hadden gehoopt, maar pas op 15 decem ber buigen de leden van het hoofdbestuur zich over het verzoek van een aantal judolera ren om vrouwenbondscoach Cor van der Geest zijn congé te geven. Maatregelen Toon Harks, hoofdbestuurslid en belast met topsport was duidelijk in zijn commentaar: „De brief is niet behandeld, omdat we een overvolle agenda hadden. We hebben tot 's nachts een uur zitten vergaderen. Bovendien hebben wij naar de persoon Van der Geest al passende maatregelen genomen na het inci dent met Wim Visser Op onze eerst volgende vergadering zullen we de brief behandelen." Overigens besloot de bond al eerder de bonds- coaches te verbieden om tijdens het NK hun eigen pupillen te coachen. Hoog en droog op de tribune, maar ver uit elkaar, volgden Vis ser en Van der Geest de verrichtingen van hun judoka's. Bij absentie van de wereldkampioenen Van der Lee en Seriese mocht de vorige week Eu ropees juniorenkampioen geworden Frangoi- se Harteveld zich kronen met de titel +72 kg. Maar gezien de vertoonde talenten zal de fors uit de kluiten gewassen Harteveld nog wel enklele jaren in de schaduw van het duo Van der Lee/Seriese blijven. Véronique Akkermans (tot 52 kg) behaalde haar tiende nationale titel. En daarmee zette ze een punt achter naar nationale carrière. Maar de 29-jarige oud-Dongense mocht van geluk spreken dat scheidsrechter Van Woen- sel de partij verkeerd beoordeelde. Chantal van Gestel uit Goirle maakte in deze finale, waarin niet werd gescoord, de sterkste in druk. Na afloop werd Van Woensel door zijn collega-scheidsrechters op zijn foutieve be oordeling gewezen. „Maar daar krijg je nog geen titel mee," brieste Jan de Rooy de coach van Van Gestel. „Het is een schande wat er is gebeurd. Het sloeg nergens op. We zijn hier flink gefopt." Kampioene Akkermans had ook haar twijfel: „Chantal kwam wel vaak in, maar zette niet echt door. Het was voor mij ook afwachten wat de scheidsrechters zouden doen. Ik vond Chantal heel goed judoën, maar ik kan niet anders stellen dan dat ik toch heel blij ben met die tiende titel." Bondscoach Van der Geest vond het blijkbaar ook sneu voor de 20-jarige Van Gestel. Hij daalde even van de tribune af om haar persoonlijk uit te nodigen voor het internatio naal toernooi van Bazel, komende maand. Den Bosch. NK vrouwen, finales. -48 kg: Meijer (Alphen a/d Rijn) wint van Van der Tooien (Spijkenisse), wazari. -52 kg: Akkermans (Sneek) w.v. Van Gestel (Goir le), beslissing. -56 kg: Jessica Gal (Haarlem) w.v. Havezaat (Anna Paulowna), ippon. -61 kg: Jenny Gal (Amstelveen) w.v. Gravenstijn (Breda), ippon. -66 kg: Zwiers (Haarlem) w.v. Vriezema (Zeven aar), ippon. -72 kg: Kienhuis (Almelo) w.v. Bakkenhoven (Hoofddorp), ippon. +72 kg: Harteveld (Maassluis) w.v. Van Steenho ven (Geertruidenberg), koka. Kelheim (Dui). Europese beker. Halve finales: TSG Alliance (Fra) - Abensberg (Dui) 5-2, JC Taifoe (Oek) - US Orleans (Fra) 4-2. Finale: TSG Alliance - JC Taifoe 3-3, Alliance wint door onderlinge resultaat 27-22. Om de derde plaats: Abensberg - US Orleans 4-3. Athene. EK jiu-jitsu VROUWEN -58 kg: 1. Rodriguez (Spa), 2. Oostlander (Ned), 3. Lindam (Zwe) en Devinot (Fra). -68 kg: 1. Brouwer (Ned), 2. Domberg (Zwe), 3. Corvaisier (Fra) en Mereno (Spa). +68 kg: 1. Van den Brink (Ned), 2. Siommeau (Fra), 3. Larsen (Den) en Basoukou (Gri). MANNEN -62 kg: 1. Daniel (Spa), 2. Morren (Ned), 3. Buchmüller (Dui) emn Nolimary (Fra). -72 kg: 1. Blomdahl (Zwe), 2. Perez (Spa), 3. Engli- de (Fra) en Bergmann (Dui). -82 kg: 1. Rietdijk (Ned), 2. Wegner (Dui), 3. Sala- tore (Ita) en Waes (Bel). -92 kg: 1. Hugommier (Fra), 2. Rio (Spa), 3. Korver (Ned) en Carneborn (Zwe). +92 kg: 1. Pardoel (Ned), 2. Julves (Fra), 3. Lidberg (Zwe) en Starflinger (Dui). Gualdamina/San Roque (anp) - Rolf Muntz heeft zich in Zuid-Spanje als enige van vier Nederlandse golfers ge plaatst voor de finaleronden van het kwalificatietoernooi voor de Europese Tour van 1996. De Brabander had voor zijn vier de ronde 78 slagen nodig. Met een totaal van 287 slagen bezet hij de zestiende plaats in het tussen- klassement. De beste 86 spelen vandaag en morgen om veertig startbewijzen voor het komend seizoen op het lucratieve circuit. Steenkamer, Lovey en Wechge- wer misten de 'cut'. De Zuidafri kaan Hendrik Buhrmann stond zondagavond met 277 slagen aan de leiding. De Schot Stephen Gallacher, neef van Ryder-Cup- eaptain Bernard, is samen met Welshman Marcus Wills tweede. Het duo heeft vier slagen achter stand op de leider, loost Steenkamer had na drie ronden nog een goede kans de cut te halen, maar hij ging op de golf- baan van Guadalmina in 75 sla gen rond. Zijn totaal van 296 was twee slagen te veel om nog eens twee dagen in actie te mogen ko men. Volgend jaar zal Steenka mer via succes op de Challenge Tour moeten trachten directe promotie naar de 'grote' Tour af te dwingen. Ruben Wechgelaer en Stephane Lovey waren na drie dagen in fei te al uitgeschakeld. De uit Hoorn afkomstige Wechgelaer speelde Guadalmina in 74 slagen en ein digde op een totaal van 301 sla gen. Lovey deed het op dezelfde baan iets beter (73). De Noord- wijker kreeg 305 achter zijn naam. Muntz zakte zondag op de baan van San Roque van de gedeelde eerste naar de zestiende plaats. Zondagmorgen vroeg had hij zijn de avond ervoor afgebroken ron de afgemaakt: par-bogey-par. Zijn 67 was een van de beste sco res uit de derde ronde. De 26-ja- rige nationaal kampioen had net als de meeste andere spelers op San Roque in de vierde ronde duidelijk veel last van de straffe noordwesten-wind, die een zwaar beroep deed op de inventi viteit van de spelers. Muntz maakte een dubbel-bogey en vier bogeys. Op de resterende dertien holes had hij geen enkele uitgesproken birdiekans. „Een zware dag," verzuchtte Muntz na afloop van zijn ronde. „Het was echt een kwestie van bij elkaar houden. Voor hetzelfde geld zak je helemaal weg. Kijk maar naar Jeremy Robinson." Robinson gold een paar jaar te rug als een van de talenten van de Tour. Dit seizoen speelde hij ech ter al beduidend minder en een 87 in de vierde ronde van dit kwalificatietoernooi betekende een (voorlopig) einde van de aspi raties van de 29-jarige Engels man. Nog triester was de aftocht van zijn landgenoot Gordon J. Brand. De 40-jarige Engelsman speelde in 1983 voor Europa in de Ryder Cup en eindigde drie jaar later in het Brits Open als tweede, achter Greg Norman. In negentien jaar op de Tour verdiende Brand bijna drie miljoen gulden. Nu moest hij na vier ronden slecht golf (312 slagen) zijn koffers pakken en naar Yorkshire afreizen, op zoek naar een nieuwe toekomst. Chris van der Velde eindigde in het Heineken Australisch Open op de 33e plaats. In Melbourne ging hij de laatste achttien holes rond in 70 slagen, twee onder par. Hij verdiende 4505 Australische dollars, ongeveer 5700 gulden. De overwinning ging naar Greg Norman. De Australische favo riet eindigde met 68 slagen op de laatste dag op 278 slagen. Twee minder dan zijn landgenoot Peter McWhinney. Norman toucheerde 200.000 gulden. Veel belangrijker dan het geld vond hij zijn eerste overwinning in zijn geboorteland in vijf jaar. Hij won het Australian Open voor de vierde keer en hij heeft zich in zijn hoofd gezet het record van de Zuidafrikaanse groot meester Gary Player van zeven overwinningen te breken. „Ik weet zeker dat mijn veertiger ja ren het beste deel van mijn golf- leven zullen zijn," verklaarde hij zondag in Melbourne. Veel geld verdienen deed de Amerikaan Corey Pavin in een 'skinsgame' tegen drie andere spelers over achttien holes in Palm Desert in Californië: 540.000 dollar (860.000 gulden). In zo'n spel staat op elke hole staat geld. Spelen twee spelers gelijk, gaat het geld door naar de volgende hole. Wie het best is, haalt de pot leeg. Pavin pakte het geld van zeventien van de acht tien holes. Een hole ging naar zijn landgenoot Peter Jacobsen. UITSLAGEN Gualdamina/San Roque. Kwalifica tietoernooi Europese Tour 1996. Stand na vierde ronde: 1. Buhrmann (ZAf) 277 slagen, 2. Wills (Wal), Gallacher (Sch) 281, 4. Gögele (Dui) 282, 5. Ryall (Eng), Pullan (Eng), Collison (Èng) 283, 16. Muntz (Ned) 287 (70 72 67 78). Cut (294 slagen) gemist: 93. Steenka mer 296 (77 71 73 75), 137. Wechge laer 301 (78 75 74 74), 157. Lovey 305 (74 81 77 73). Melbourne. Heineken Australian Open. Eindstand: 1. Norman (Aus) 278 sla gen, 2. McWhinney (Aus) 280, 3. Guepy (Fra), Parry (Aus) 281, 5. Ap pleby (Aus) 282, 33. Van der Velde (Ned) 292 (73 72 77 70). Harare. Zimbabwe Open. Eindstand: 1 Price (Zim) 266, 2. Pappas (ZAf) 267, 3. Nomwa (ZAf) 270, 4. McNulty (Zim) 271, 5. Ter- blanche (ZAf) 275. Ibusuki (Jap). Casio World Open. Eindstand: 1. Okuda (Jap) 274, 2. Ozaki (Jap) 275, 3. Tomori (Jap) 276, 4. Meshiai (Jap) 277, 5. Rocca (Ita) 279. Auckland - Roy Heiner is als tweede geëindigd in het WK match racing. De beroepszeiler uit Koudekerk aan den Rijn verloor zon dag voor de kust van Auckland in Nieuw-Zeeland in de finale van de Amerikaan Ed Baird, 1-4. De dag ervoor had Heiner verrast met zijn overwinning (3-2) in de halve eindstrijd op de Nieuwzeelandse favoriet Rod Davis. Hei ner, vijfde op de wereldranglijst, boog de achterstand van 0-2 om tegen Davis, derde op de WK's van 1993 en '94. In de kwalificaties was de Koudekerker buitengewoon slecht gestart met één over winning op de eerste dag. Heiner, geboren in Zuid-Afrika, gaat op jacht naar zijn derde olympische startbewijs. Hij was deelnemer aan de olympische re gatta's in Seoul 1988 en Barcelona 1992. In Atlanta wil hij deelne men in de Finn-klasse. Daarvoor zal hij als lid van de olympische kernploeg een vaarbewijs moeten verdienen in de olympische kwalificatiewedstrijden. Auckland. WK Match Racing. Halve finales: Heiner (Ned/5) - Davis (NZe/10) 3-2, Baird (VSt/3) - Pacé (Fra/4) 3-2; finale: Baird - Heiner 4-1. Praag - De politie van Praag heeft nog twee ijshockeyers van Spartak Praag opgepakt. De twee, Krocak en Taborsky, worden verdacht van sexueel misbruik. In oktober arresteerde de politie reeds doelman Vasilev van Spar tak. Hij werd beschuldigd van verkrachting van een minderjarig meisje in het stadje Most in Bohemen. Zaterdag werden ook Kro cak en Taborsky gearresteerd. De twee zouden betrokken zijn bij de misdaad. Brussel - De Belgische wielrenner Johan Capiot keert terug naar eigen land. De sprinter heeft een eenjarig contract getekend bij de formatie Collstrop. Capiot, in het verleden ondermeer in dienst van TVM, reed afgelopen seizoen voor de Italiaanse ploeg Refin. Belgrado - Jan Timman is opgeklommen naar de vierde plaats in het Investbanka-schaaktoernooi in Belgrado. De Amsterdammer behaalde in de tiende ronde zijn derde overwinning. Hij versloeg met zwart de Fransman Lautier. Tegenover de drie overwinningen staan drie nederlagen. Timman deelt de vierde plaats met de Bulgaar Topalov en Hongaar Leko met vijf punten uit tien partijen. Het drietal staat twee punten achter op de koplopers Kramnik en Gelfand en anderhalve punt op de Let Sjirov. Belgrado. Investbanka-toernooi. Tiende ronde: Lautier (Fra) - Timman (Ned) 0-1, Leko (Hon) - Gelfand (WRu) 0-1, Beljavski (Oek) - Miladinovic (Joe) 1-0, Topalov (Bul) - Adams (Eng) Z2-Z2, Sjirov (Let) - Ivantsjoek (Oek) Zi-Zt, Ljubojevic (Joe) - Kramnik (Rus) 0-1. Stand: 1. Kramnik en Gelfand 7 pnt., 3. Sjirov 6'/2, 4. Topalov, Timman en Leko 5, 7. Ivantsjoek en Adams 4,5, 9. Ljubojevic, Beljavski, Lautier 4,12. Miladinovic 3'/2. Lissabon - Anne van Schuppen is zondag derde geworden in de marathon van Lissabon. Haar tijd was 2 uur 32 minuten en 45 se conden. Dat was 45 seconden boven de olympische limiet die door de atletiekbond op 2 uur 32 is gesteld. Winnares in Lissabon werd de Duitse Jerrschabek in 2 uur 28,02, een nieuw parcoursrecord. De Zwitserse Jritjwer liep drie secon den eerder dan Van Schuppen over de streep. Bij de mannen ging de zege naar William Musyoki. De Keniaan voltooide de klassieker in 2.13.30. De Zuidafrikaan Maremane werd tweede in 2.13.52, de Portugees Lopes derde in 2.14.01. Monterrey - Martin Feijen is mentaal de weg kwijt in Monterrey. De Haagse ultraloper voelt de vijfvoudige triatlon meer in het hoofd dan in de benen. Hij ging voor de eindoverwinning naar Mexico, maar na twaalf dagen wil hij alleen nog maar finishen. Feijen ligt na twaalf dagen op de vierde plaats. Hij voltooide de 57 kilometer zwemmen en 2700 kilometer fietsen. Van de 15 mara thons heeft hij er TA achter de rug. Nog 316,8 kilometer lopen en Feijen is binnen... Feijen voelde zich de laatste dagen depressief. Slapen deed hij nog maar vijf uur per dag. Het begeleidingsteam paste zijn loopsche ma's aan, maar de atleet schakelde zelf terug naar de laagste ver snelling. Hij liet zijn Franse loopmaat Lucas gaan. De Fransman liep, met twee kapotte knieën door valpartijen, in een etmaal 24 kilometer uit op Feijen. De achterstand van Lucas op de Tsjechische koploper Pavelka is 47,2 kilometer. Feijen ligt 71,7 kilometer achter. Van de acht deelnemers zijn er nog twee aan het fietsen. Tilburg - PSV-atleet Peter van der Velden en Robert Smits van Argo'77 completeren de Nederlandse cross-ploeg, die komend weekeinde in het Engelse Alnwick deelneemt aan de Europese kampioenschappen. Al eerder had bondscoach Has van Cuyk het trio Marco Gielen, Marcel Laros en Greg van Hest aangewezen. Van Cuyk wilde tot de Warandeloop wachten met aanwijzing van de laatste twee. Marcel Versteeg, in Tilburg met een verdienstelij ke zevende plaats beste Nederlander, gaat niet naar het EK cross op basis van eerder gemaakte afspraken. Van Cuyk koos uiteinde lijk voor Van der Velden (tiende) en Smits (23e). Nagpur (rtr) - Door het instorten van een muur zijn in het Vidarbha-stadion in Nagpur in centraal India negen cricketfans om het leven gekomen en raakten 50 mensen gewond. In het stadion speelde India een eendaagse inter land tegen Nieuw-Zeeland. De muur bezweek onder druk van de massa die op weg was naar de lunch. Op de tribune bevonden zich ongeveer 3000 toeschouwers. Drie waren on middellijk dood, zes anderen overleden in het ziekenhuis. Van de vijftig gewonden verke ren er nog vijftien in levensge vaar. In het stadion keken 45.000 man naar de cricket-interland. Na de lunch van drie kwartier ging de wedstrijd gewoon door, ondanks de tragedie. „Er zou een oproer uitgebroken zijn als we het duel hadden gestaakt," zei een official. Het stadion is geselecteerd voor het WK in februari/maart 1996. Op 1 maart vindt er de wedstrijd tussen Australië en Zimbabwe plaats. In de voor bereiding daarop was het sta dion kortgeleden gerenoveerd. Ook de tribune waarvan de muur instortte, was deels ver nieuwd. Het was voor het eerst in de historie dat een stadionramp van deze omvang zich afspeel de tijdens een cricketwedstrijd. Tot nu toe kwamen dit soort catastrofes voornamelijk voor in voetbalstadions. Zo kwamen in mei 1964 in Lima meer dan 300 mensen om het leven tij dens rellen bij een olympisch kwalificatieduel tussen Argen tinië en Peru. Rond het aantal doden in juli 1982 in Moskou bij de UEFA- Cupwedstrijd Spartak Moskou - Haarlem is altijd een waas van mysterie blijven bestaan. Pas later wist de krant Soviets- ky Sport te melden dat in het Luzhnikstadion 340 fans met dodelijk gevolg onder de voet zouden zijn gelopen. De staats krant Izvestia hield het op 66 doden. Andere grote stadionrampen uit het laatste decennium zijn: 56 doden en meer dan 200 ge wonden bij een brand in Brad ford (11 mei 1985), 39 doden in het Heyzelstadion van Brussel bij de Europa-Cupfinale Ju- ventus - Liverpool (29 mei 1985), 59 doden en tenminste 200 gewonden in Sheffield bij de halve finale Liverpool-Not tingham Forest voor het toer nooi om de FA-Cup (15 april 1989) en 15 doden in Bastia, toen een tribunedeel het begaf voor de halve finale Bastia- Marseille voor de Franse beker (5 mei 1992).

de Stem | 1995 | | pagina 13