NAC stijgt naar vijfde plaats 4Cultuursnuiven9 in Tokyo DE STEM Twijfel over doorgaan Feyenoord-NAC Louis van Gaal is nog niet bezorgd om hardheid Gremio Bredanaars hebben geen enkele moeite met zwak Yolendam Eltingh/Haarhuis op beslissend moment niet bij de les een nieuwe Ford! doet meer voor u Ito onze verslaggever Ireda/Botterdam - In zowel Botterdam als Breda gaat het ■"rueht dat de Rotterdamse Litie zondag zal weigeren ssistentie te verlenen bij de 'etbalwedïtrijd Feyenoord- IkaC, hetgeen zou betekenen het duel niet door. kan in. De weigering zou deel maken van de protest-ac- I Korte rentree Erwin Gorter Rreda - Etten-Leur Oosterhout Sport ties van de politie voor een be tere cao. Zowel de Bredase als de Rotter damse politie wilde niet reageren op de mogelijke plannen. Bij NAC, dat afgelopen weekeinde Feyenoord passeerde op de rang lijst, houdt men echter wel dege lijk rekening met het uitstellen van de kraker in de Kuip, waar naar verwachting enkele duizen den Bredanaars naar toe willen gaan. Voorzitter John Peek: „Of ficieel hebben we van de KNVB nog niets vernomen, maar wij hebben die verhalen ook gehoord dat als de politiebonden niet tot een akkoord komen, ze deze wed strijd als een mooi speerpunt van hun protest-acties zien." Mr. Wil van Rhee, bij de KNVB belast met de veiligheid, zei gis teravond zich niet voor te kunnen stellen dat de politie voetbalwed strijden gaat dwarsbomen. „Ik heb ook wel wat geruchten ge hoord, maar tot nu toe is er geen sprake van dat komend weekein de welke wedstrijd dan ook om die reden uitgesteld zal worden. Aan het begin van dit seizoen hebben we met burgemeesters, politie en clubs rond de tafel ge zeten en afgesproken dat we er alles aan zullen doen om de com petitie ongestoord te laten verlo pen. Het zou toch van de gekke zijn als dit nu door een partij ver stoord wordt. Bovendien, de poli tie heeft het over publieksvrien delijke protest-acties en dan ga je toch niet volkssport nummer een aanpakken, waar miljoenen men sen van genieten?" MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 DEEL Eindhoven (anp) - Jacco Eltingh baalde na de met Paul Haarhuis verloren finale van het wereldkampioenschap dubbelspel in Eindhoven behoorlijk. „Denk je eens in, we hadden ze niet meer terug gezien als we het laatste partijtje in de roep hadden laten lopen." FAL lenweegschaal ƒ9.220 It automatisch aan. per 100 gram nauwkeurig J kg. Tefafprijs 125.- Zet 2 kopjes koffie tegelijk lanent' uitwasbaar filter, ogelijkheid en snoer- 69-' ior Jacques Hendriks - Aan de ongeslagen reeks van NAC (inmiddels ne- ,.i wedstrijden) komt maar geen eind. Zaterdagavond jaoest ook de oude club van trainer Wim Rijsbergen eraan {(eloven. NAC sloeg een zeer mat spelend Volendam met I om de oren en is daarmee gestegen naar de vijfde Iplaats op de ranglijst. IDe Mow Amy speelde zater- jag niet eens briljant, maar dat s ook niet nodig tegen Volen- m, dat blijkbaar iliet geïnspi- wrd was door het feit dat er te- de 'oude baas' gevoetbald Best worden. Rijsbergen op zijn beurt maakte wel gebruik van het ieit dat hij de tegenstander goed inde. Zo had hij zijn spelers eer- ir in de week al gezegd dat ze de echnisch verfijnde, maar fysiek zo sterke Volendammers |ttteen flink moesten aanpakken, jdat ze geen moment het idee louden hebben dat ze lekker kan- §en gaan tikken. Verder had de Leidenaar nog een {actische zet ia petto, waarmee j niet alleen de tegenstander joaar ook het Bredase publiek :e. Mede vanwege de bles- ures van het spitsenduo Arnold- jcheepers speelde de net van een Blessure herstelde aanvoerder Lokhoff namelijk niet een- al op het middenveld, maar in e punt van de aanval, geflan- 1 door de voortdurend van ositie wisselende Yassine Ab- lellaoui en Sander Oostrom en loet Kees van Wonderen kort fthter zich. fik ken die Molenaar natuurlijk kei, dat is een ijzersterke centra le verdediger, die een echte spits jiakkelijk afstopt. De bedoeling s dat Lokhoff hem uit het cen- n zou lokken en dat de handi- le Abdellaoui en Oostrom zouden profiteren van de ruimte. Dat is jatdig gelukt. Bovendien won -okhoff, die helemaal geen kop- |er is, zelfs wat luchtduels. Hij [groeide namelijk in de wed- lijd... Maar dat is een woord- g.hoor..." Rijsbergen had natuurlijk alle pe ilen om goed gemutst te zijn, laat hij had een zorgeloos f.'ondje gehad, al duurde het een iai half uur eer NAC op toeren wam. Linksback Vidmar, een t eerder in Enschede de ma ker van het eerste doelpunt, drib- Wde het Volendamse straf- popgebied binnen, de verdedi gers Molenaar en Binken lieten Je bal voor elkaar lopen en Ab- Jeüaoui profiteerde, 1-0. es minuten later was de wed- hjd beslist. Abdellaoui stuurde echtsback Atmodikoro de diepte J, die trok de bal laag voor en lostrom tikte binnen, 2-0. Indanks een dubbele wissel - Sa- Pardzic en Kromheer voor Van badhuizen en Wilson - kwam folendam er ook in de tweede fffit nauwelijks aan te pas. De n'ge keren dat de Noordhsl- inders gevaarlijk waren, toonde '^doelman John Karelse aan r'™j in topvorm verkeert. pC speelde met z'n tegenstan der en kreeg alle gelegenheid om een monsterscore neer te zetten. „Dat is het enige verwijt dat ik de ploeg kan maken, we hebben veel kansen gemist," aldus Rijsber gen, die desondanks niet te kla gen heeft over het doelsaldo van zijn ploeg: 26 voor en slechts 13 tegen, waarmee de defensie na die van Ajax en PSV de minst ge passeerde in de eredivisie is. Comedy-Capers-scène De twee treffers, die NAC nog wel maakte, waren om in te lijs ten. In de 67e minuut ging een Comedy-Capers-scène vooraf aan de 3-0. Oostrom strandde na een solo in het strafschopgebied op Molenaar en bleef geblesseerd liggen, Van Wonderen leek ver volgens te scoren, maar hij werd gehinderd door scheidsrechter Van Beek, Lokhoff gleed weg en bleef secondenlang verbaasd rondkijkend op de grond zitten, waar hij zag dat libero Ruud Brood de door Volendam wegge werkte bal eerst op een tegen stander kogelde, vervolgens her overde om eindelijk raak te knal len, 3-0. Waarna het geschater van de tribunes het won van de juichkreten, zo'n curieuze goal was het. In blessuretijd scoorde de andere centrale verdediger, Dick van Burik. Peter Remie, vervanger van de aan zijn knie geblesseerde Oostrom, gaf met zijn 'slechte' linkerbeen een perfecte voorzet, waaruit de hoog opspringende Van Burik de bal volgens het boekje, met een kordate knik naar de grond, hoog tegen de tou wen liet stuiteren, 4-0. „Ze zullen hier in Breda nu wel weer meteen aan Europees voet bal gaan denken, maar zo ver ga ik niet. Het is alleen een lekker gevoel dat we straks met zo veel punten de winterstop ingaan," zei Rijsbergen voorzichtig. Dat binnen enkele weken de fluitcon certen in de Beatrixstraat plaats gemaakt hebben voor ouderwetse jubelklanken, deed hem wel goed, „We hebben vanavond dan ook laten zien dat we zéér aan vallend kunnen spelen, al wordt soms beweerd van niet." NAC - VOLENDAM 4-0 (2-0) - 31. Abdellaoui 1-0, 37. Oostrom 2-0, 67. Brood 3-0, 90. Van Burik 4-0. Scheidsrechter: Van Beek. Toeschou wers: 9679. Gele kaarten: Brusselers (NAC), Smeets, Wilson en Ferrier (Volendam). NAC: Karelse; Atmodikoro, Brood (81. Sas), Van Burik en Vidmar; Gaasbeek, Brusselers en Van Wonde ren; Oostrom (71. Remie), Lokhoff (86. Schaap) en Abdellaoui. VÖLENDAM: Zoetebier; Persijn, Molenaar, Binken en Wilson (46. Kromheer); Steur, Nijholt, Smeets en Ferrier; Bociek en Van Veldhuizen (46. Samardzic). énihein (anp) - Erwin Gorter heeft zondag nauwelijks de kans gekregen om revanche te nemen op zichzelf en op zijn oude club V Uheeht. De opstandige spelmaker van Vitesse kwam al na tien junuten hard in aanraking met verdediger Ferdy Vierklau. Per wancard ging hij van het veld. Met zes hechtingen in zijn wenk brauw en een lichte hersenschudding dook de Hagenaar thuis in bprundel vroeg onder de wol. Lorter, na het ontslag van zijn kwelgeest Spelbos door interim- [fainerThijssen weer in genade aangenomen, kreeg op Monniken- nuize een zeer negatieve ontvangst van het fanatieke deel van het 'rechtse publiek. Zij vervloekten hem aan alle kanten, met zijn mmilie erbij. De luide speekkoren waren in de beginfase dermate kwetsend en beledigend, dat Utrecht-voorzitter Jan van de Kant M de geblesseerde middenvelder Marcel van der Net naar het rellen vak' togen om de opgewonden fans te kalmeren. >?el hielp de interventie niet. Na het snelle uitvallen van Gorter, We vorig seizoen met veel ophef zijn driejarige contract in recht teruggaf en nadien verrassend bij Vitesse tekende, kwa- rien de Utrechte heethoofden enigszins tot bedaren. In de rest van tebulente wedstrijd kon boosdoener Vierklau echter geen e&ed meer doén bij de Arnhemse aanhang. Bij elke actie floten ze sm uit en hoonden ze hem weg. «toch was er van geen enkele opzet in het kpel, laat dat duidelijk V?' drukte Simon Kistemaker, de trainer van FC Utrecht. e "ebben een fantastisch publiek, maar er zit nog veel oud zeer gens Gorter, De fans voelen zich door hem verraden. In de spe- ti- jSreep leefde het weerzien met Gorter totaal niet. Zijn naam is Jüens alte besprekingen niet één keer gevallen." Yassine Abdellaoui (tweede van links) staat op het punt om de eerste treffer van NAC te maken, na een knappe rush van Tony Vidmar (uiterst) links. De verdediging van Volendam is kansloos. foto de stem/johan van gurp De Nederlanders gingen in de einstrijd in vier sets onderuit tegen de Canadees Grant Con- nell en de Amerikaan Patrick Galbraith: 6-7 6-7 6-3 6-7. El tingh: „Het zijn leuke jongens, maar we zijn misschien wel wat te aardig voor ze geweest." Na vier dagen superieur tennis konden de Nederlanders de paar duizend bezoekers, met staatssecretaris Erica Terpstra als chearleader op de voorste rij, niet geven waarvoor ze ge komen waren. Haarhuis en El tingh liepen door de nederlaag ook de eerste plaats op de we reldranglijst van dit jaar mis. Die ging naar de Australiërs Woodbridge and Woodforde, die zaterdag de halve finale verloren van Connell/Gal- braith. De triomferende Canadees en de Amerikaan hadden in de verste verte niet durven dro men dat ze bij hun laatste geza menlijke optreden de wereldti tel zouden veroveren. Van de zomer hadden ze al besloten uiteen te gaan. Toen ze vrijdag van Lobo/Sanchez verloren, leek het moment van afscheid aangebroken. „Ongelooflijk wat een verschil 48 uur kunnen uitmaken," verbaasde Connell zich zondag bij de persconfe rentie. „Zomaar vanuit het niets naar het absolute hoogte punt van mijn carrière. We kre gen een kans die we eigenlijk niet verdienden." Zonder de druk van het moeten presteren waren de Canadees en zijn Amerikaanse maat in eens superieur aan de twee meest aansprekende koppels van het seizoen: Wood bridge /Woodf orde en El tingh/Haarhuis. Waarmee voor het eerst sinds jaren de titel te rechtkwam bij een duo dat zich uitsluitend met het dubbelspel bezighoudt en psychologisch gezien altijd vanuit de under dog-positie opereert. „Ons brood hangt er vanaf. Als man nen als Eltingh en Haarhuis er een keer uitvliegen, kunnen ze zich meestal nog wel op het en kelspel concentreren." De nederlaag kostte Eltingh en Haarhuis aan prijzengeld elk ruim 67.000 gulden: Ze moes ten het doen met elk een ander halve ton. Haarhuis over schreed daarmee de een-mil joen-dollar-grens aan prijzen geld. Eltingh bleef er nog net onder steken, maar hij heeft nog een optreden tegoed bij het uiterst lucratieve toernooi van de Grand Slam Cup te Mün- chen. De Nederlanders waren in eer ste instantie zelf verantwoor delijk voor de nederlaag in de drie en een half uur herhalings oefening van zondag. Een set- point in de tiebreak van de eer ste set en één aan het einde van de tweede bleven onbenut, evenals niet minder dan zeven breekpunten in de loop van de tweede set. Eltingh had weinig oog op de linkshandige service van zijn tegenstanders en Haarhuis speelde wisselvallig en gespan nen. Maar het ergste was dat het tweetal niet in de gaten had dat Galbraith tegen het einde conditioneel op instorten stond. Met simpele missers ga ven de Nederlanders de beslis sende tiebreak uit handen. „Het volgend jaar gaan we hier gewoon weer voor de hoofd prijs," nam Haarhuis zich voor. ATP-director Mark Miles wilde echter vooralsnog niet bevesti gen dat het indoorsportcen- trum ook de volgende editie zal herbergen, ondanks de twintig duizend toeschouwers en de voortreffelijke organisatie. Een consortium wil het evenement naar de Amerikaanse oostkust halen. Halve finales: Haarhuis/Eltingh (Ned/2) - Suk/Vacek (Tsj/5) 6-3 6- 2, Connell/Galbraith (Can/VSt/3) - Woodforde/Woodbridge (Aus/1) 7-6 6-3. Finale: Connell/Galbraith - El tingh/Haarhuis 7-6 7-6 3-6 7-6. Valencia. Fed Cup, finale. SPANJE - VERENIGDE STATEN 3-2. Martinez -' Rubin 7-5 7-6, Sanchez-Vicario - Mary-Joe Fer nandez 6-3 6-2, Martinez - Fer nandez 6-3 6-4, Sanchez-Vicario - Rubin 6-1 4-6 4-6, Ruano/Maria Sanchez - Mary-Joe Fernan dez/Davenport 3-6 6-7. Door Jaap van Essen Tokyo - De verhalen over de hardheid van Gremio worden zo langzamerhand tot buiten sporige proporties opgebla zen. 'Schoppers, slagers en slachters', dat zijn zo onge veer de kwalificaties, die de Brazilianen ten deel vallen. Waar of niet waar, Ajax-trainer Louis van Gaal maakt zich er op voorhand niet bijster druk over. Afgelopen weekeinde bestudeer de hij in Tokyo de bevindingen van scout Ton Pronk en bekeek enkele video-banden van de te genstander van morgen in de strijd om de wereldbeker. Het re cept van Van Gaal is feitelijk heel simpel. „We moeten zorgen dat ze ons he lemaal niet kunnen raken. En in principe lukt dat ons door het po sitiespel goed te spelen. Alleen wanneer de vorm van de dag er niet is, hebben we een probleem. Dan zullen ook wij er fysiek te genaan moeten gaan. En geloof me, wij hebben voldoende spelers die dat beheersen." De vraag of Gremio een goede ploeg is, is bij Van Gaal eigenlijk niet aan de orde. „Ze spelen zeer verdedigend. Het is een elftal dat zich instelt op de tegenstander en dat is niet bepaald mijn favoriete speelwijze." „Gremio speelt heel defensief. Ze hebben naast twee goede aanval lers - Nunes en Jardel - ook best goede middenvelders, maar vreemd genoeg slaan ze het mid denveld voortdurend over. Dat komt doordat ze zóver achteruit gaan, dat de middenvelders meestal tussen de verdedigers moeten lopen." Over de toestand van zijn eigen spelers kon Van Gaal redelijk te vreden zijn. De selectie, vrijdag nog gebro ken, leek zich tot gisteren in ieder geval snel over de vermoeidheid en de problemen met het tijdsver schil van acht uur te hebben heengezet. Wat betreft de blessure-gevallen was Van Gaal minder te spreken. Het drietal Frank de Boer, Schol ten en Wooter trainde ook zondag apart. „Van die drie boekt Frank de Boer de meeste vooruitgang. Maar dat zegt nog niets, dat was in Madrid ook zo, en op het mo ment dat hij met de bal ging trai nen, liep het gelijk weer mis. Ik denk eerlijk gezegd niet dat hij het redt en we willen ook geen ri sico lopen." Frank de Boer zelf, vrijdag nog één brok pessimisme, zag het gis teren een stuk zonniger in. „Het gaat heel hard vooruit. Ik wil maandagmorgen met Bobby Haarms een test doen. Loopt dat goed af, dan hoop ik 's avonds met de groep te kunnen trainen. Als het even kan, wil ik heel graag spelen. Het is toch wel een wereldbeker waar we over pra ten." Voor Van Gaal is het te hopen dat Frank de Boer op tijd hersteld is, want het verlost hem van een ne telig probleem. Tegen Real Ma drid was Edgar Davids de oplos sing in het centrum van de verde diging, maar Gremio vergt een andere aanpak. Jardel is centrumspits bij de Bra zilianen en meet 1.86 meter. „Een soort Fjortoft," aldus scout Pronk, „maar dan een stuk be ter." Speelt De Boer niet, dan lijkt al leen Bogarde fysiek opgewassen tegen Jardel, maar dan zou de Rotterdammer in het centrum moeten spelen. Ook het 'bank-probleem' van Ajax is nog niet opgelost. Wan neer de drie geblesseerden geen van allen inzetbaar zijn, heeft Van Gaal nog zestien spelers ter beschikking, dat wil zeggen, in clusief Andrej Demtsjenko. In Europese duels zou de Rus niet op de bank mogen zitten, aange zien met Litmanen, Finidi en Ka- nu het maximale aantal van drie buitenlanders in de selectie van zestien al bereikt is. Tot gisteren wist in Tokio echter nog steeds niemand of die buiten lander-regel ook tijdens het duel om de wereldbeker geldt. De re glementen bleken er niet in te voorzien en daarom wordt er vanmiddag in een bespreking van de FIFA-bazen een knoop door gehakt over het aantal toegestane buitenlanders. Van onze verslaggever Tokyo - Bewust gaf trainer Louis van Gaal van Ajax de spelers het afgelopen weekeinde in To kyo de gelegenheid meer te doen dan trainen alleen. Kijken naar het moois dat Japan te bie den heeft. De T.D. sprak van 'cultuursnuiven'. Naar verluidt overwoog Frank de Boer nog even een tempel te bezichtigen, om uiteindelijk te besluiten dat hij meer van spelletjes houdt. Ook het voorstel zondagmiddag het Yogi-Yogi-park te bezoeken, viel niet bij iedereen in goede aarde. „Tenzij het natuur lijk een pretpark is," zei Patrick Kluivert. Wat wel opviel, is dat Ajax het naar zijn zin heeft in de met vijftien miljoen inwoners overbevolkte me tropool van Japan. En interesse in de onbekende sa menleving bestond wel degelijk. Reuser: „Het is leuk om andere dingen te zien. Maar door het ritme vari trainen, hotel-in-hotel-uit komt het er vaak niet van. Toch zal ik zeker even gaan rondkijken, als de tijd ervoor is." Zo dachten er meer over. De belangstelling van Japanse zijde voor de helden uit Amsterdam is massaal. De jeugd uit Tokyo, be kend met de namen en gezichten van Litmanen, Kluivert en Overmars, jaagt massaal op handteke ningen. Als dank volgt steevast een buiging. Meest gestelde vraag van de plaatselijke media: „Wie van de twee ling was er het eerst, Frank of Ronald." Maar zes Ajacieden op rij in een metro, daarbij wis ten de Japanners zich geen houding te geven. Be scheiden keken ze stug naar beneden. „Ze tonen veel respect voor ons," zei Reuser. Van Gaal glim- lachtte wat en leek te denken: zo hoort het toch ook. Frank de Boer deelt handtekeningen uit aan Japanse bewonderaars van Ajax.

de Stem | 1995 | | pagina 11