oz. Grootmetaal wil korten op ziekengeld Financiële topman Fokker treedt terug DE STEM Van Lenin tot Tampax mm Philips doet het uitstekend bij beleggers Starke Diekstra slaat aanval KPMG af Nick Leeson in Singapore aangeklaagd ■■Hm nHHMHHBI 'Veel huurders betalen te veel servicekosten' 'Prijzenwet medicijnen zal 2500 banen kosten' LOUIS Vakbond dreigt met acties Hendriksen kreeg veel kritiek Binnen 5 jaar tolheffing op Autobahn ECONOMIE KORT Schoonmaakdiensten Vendex fuseren Minder sterke afname wao'ers Sanering bij Gelderse Papier 'Kabelexploitanten tot de orde roepen' x 80 :ombineren, va- jr) op MBO- of i jongeren tij- snddiensten zijn k entherapie wordt ïllende behande- n. In totaal heeft patiënten houden :n, spreekuren en itwoord op al uw t /««Sfe. te of JU Jfnacm -z Itfen. 1(06-0368 fcratis ft atie over het DSI25.H 10201,4800 VB Breda j Zoetermeer (anp) - De FME, de organisatie van werkgevers in de grootmetaal, voelt er niets voor om werknemers in de toe komst volledig te blijven doorbetalen bij ziekte. Momenteel vullen de werkgevers de ziekte-uitkering van 70 procent nog aan tot 100 procent van het loon. Als de huidige ziektewet ver dwijnt, zijn werkgevers verplicht zieke werknemers uit eigen zak 10 procent van het inkomen uit te betalen. De FME vindt het onjuist om in die situatie van de bedrijven te verlangen dat zij ook de resteren de 30 procent automatisch bij passen. Een deel van de lasten moet op de schouders van de zie ke werknemers worden gelegd, aldus een woordvoerder van de metaalwerkgevers. Binnen de FME vindt nog discus sie plaats over de vorm die de prikkels voor de werknemer moe ten krijgen. Te denken valt aan een beperkte re aanvulling dan tot 100 pro cent, maar ook een systeem van wachtdagen is mogelijk. In dat geval treedt de aanvulling tot 100 procent pas na een paar dagen in werking. Ongeloof De cao-grootmetaal loopt per 1 juli volgend jaar af. Mocht de nieuwe ziektewet eerder ingaan, dan zal de FME met de vakbon den een aparte afspraak moeten maken over de wijze waarop de metaalbedrijven daar invulling aan geven. Bij de vakcentrale FNV bestaat ongeloof over de opstelling van de FME. Daar wordt het niet waarschijnlijk geacht dat de metaalwerkgevers daadwerkelijk de ziekte-uitkering willen verla gen. Met een dergelijke stap zou den de werkgevers stellig ernsti ge arbeidsonrust over zich afroe pen. De direct betrokken bonden ver werpen het FME voorstel met kracht. Bestuurder T. Hagen van de Industriebond FNV is 'heel boos'. Naar zijn smaak is er geen enkele reden voor een dergelijk voorstel. Het ziekteverzuim in de metaal is de laatste tijd juist gedaald. Met hem valt dan ook niet te praten over prikkels in de arbeidsvoorwaarden om het ziek teverzuim terug te brengen. Wor den de plannen doorgezet, dan zal de bond met harde acties reageren. De uitlatingen van de FME zetten de verhoudingen op scherp. Vol gens Hagen is een dergelijke aan pak slecht voor het imago van de bedrijfstak. De opstelling stoort hem des te meer, omdat de afgelopen weken de metaalwerkgevers ook al fors stelling hebben genomen tegen de komst van een 36-urige werk week. Oneigenlijk Volgens de Unie had de FME haar voorstel niet ongelukkiger kunnen presenteren. Inhoudelijk, aldus een woordvoerder, past het niet in het zoeken naar nieuwe verhoudingen in de industrie. De achterban zal een dergelijke ingreep nimmer accepteren. De Industrie- en Voedingsbond CNV meent dat de FME bezig is om met oneigenlijke argumenten de sfeer in de metaal- en elektro technische industrie te verzieken. Volgens de CNV-bond zou de FME juist volledige betaling van het ziekengeld moeten voorstaan. Dan ontstaat voor ondernemin gen waar het ziekteverzuim rela tief hoog is, de beste prikkel meer energie te richten op beperkende maatregelen. Amsterdam (anp) - R. Hendriksen, bij Fokker verantwoordelijk voor financiële aangelegenheden, stapt met ingang van januari uit de raad van bestuur. Hij wordt bestuurslid van accoun tantsbureau Price Waterhouse. Fokker beraadt zich nog over de opvolging van Hendriksen. De 56-jarige Hendriksen trad 1991 bij de vliegtuigbouwer k dienst. Na de overname van door in 1993 I noest hij de Duitser R. Volk als financiële nan naast zich dulden. Volk was in dienst getreden om de boekhou ding te laten aansluiten op I die van het Duitse moeder bedrijf. De bedrijfseco- Hendriksen "oom Hendriksen heeft de afgelo pen jaren veel kritiek moeten dui ten. Hij maakte deel uit van het slecht functionerende bestuur onder leiding van E.J. Neder- aoorn. De toenmalige directietop van Fokker had het drukker met "et uitvechten van onderlinge Wztës dan met het besturen van een noodlijdende onderneming. ederkoorn werd daarom gedwongen zijn biezen te pakken, jve tweede man, Van Duinen, japte vorig jaar uit eigen bewe- Dok in het nieuwe bestuur lag "endriksen onder vuur. Zo ver- Si ^et ecc®omisch tijdschrift EM hem onlangs slecht finan- 'eel beheer. Vooral het feit dat okker niet in staat is geweest de utarisico's af te dekken, zorg- e voor hoon. „Het financiële lid an de raad van bestuur, Rennie endriksen, is nota bene een vaak Seziene gastspreker op congres- en over valutamanagement. Je a8 niet zeggen, maar je zou Economie Van alles is er te koop bij deze kiosk in het centrum van Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne. Van Coca-Cola tot tampons en portretten van Lenin en Breznjev. Met dat laatste geeft de kioskhouder tevens aan dat hij de communistische ideeën nog altijd trouw is. Veel mensen in de GOS-landen kun nen in de nieuwe markteconomie het hoofd moeilijk boven water houden en verlangen terug naar de oude tijd. foto epa haast denken dat die Hendriksen wordt uitgeno digd om te laten zien hoe het niet moet," sneerde FEM. Secretaris G. Melchers van de centrale ondernemings raad van Fokker noemt de kritiek onterecht. Hij prijst in een reactie Hendrik sen als een des kundige man, die veel verdiensten voor Fokker heeft gehad. foto anp „Tijdens de over name door Dasa heeft hij veel werk gedaan. Zijn goede contacten in de bancaire wereld hebben Fokker bovendien enorm geholpen," meent Mel chers. Melchers stelt wel vast dat de aanpassing van de boekhouding door Volk zo goed als gereed is. Daardoor is de bezetting van de raad van bestuur, met twee finan ciële deskundigen, aan de zware kant. „Wij verwachten dat zijn vacature dan ook niet wordt opgevuld." Hendriksen zelf ziet de overgang naar Price Waterhouse als een mooie volgende stap in zijn car rière, die bij het Bossche bedrijf Nehem begon. Daarna werkte hij als financieel directeur bij Deli- Maatschappij. In 1978 werd hij lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (KNSM). Begin jaren tachtig stapte Hendriksen over naar Van Ommeren Ceteco, waar hij tien jaar de financiën beheerde. Amsterdam (anp) - Door met de rechter te dreigen heeft ingenieursbureau Starke Diekstra KPMG Management Consulting, onderdeel van accountantskantoor KPMG, kunnen weerhouden van een vijandige overname van een bedrijfsonderdeel. Volgens het ingenieursbureau uit Nieuwegein wilde de KPMG- dochter via een achterdeur Star ke Diekstra's activiteiten op het gebied van management consul tancy overnemen, nadat een offi ciële poging daartoe was mis lukt. In reactie op die mislukte poging verzon het accountants kantoor een list. KPMG bood vrijwel het voltallige personeel van de afdeling management consultancy van Starke Diekstra een baan aan. Starke Diekstra meende dat een aantal van die werknemers zich via de overstap schuldig dreigde te maken aan schending van het concurrentiebeding. Werkne mers van het bouwadviesbureau mogen gedurende één jaar na beëindiging van het dienstver band niet bij een concurrent gaan werken. Daarom dreigde Starke Diekstra KPMG met een kort geding. Onder die druk is het managementadvieskantoor gisteren op het nippertje gezwicht. KPMG respecteert het concurrentiebeding, zo heeft R. van der Valk, directielid van Starke Diekstra, gisteren beves tigd. Starke Diekstra houdt daardoor een eigen afdeling management consultancy. De affaire is een indirect gevolg van het overlijden van oprichter en grootaandeelhouder Frans Diekstra halverwege mei dit jaar. De erfgenamen van Dieks tra wilden het meerderheidsbe lang verkopen. Eén van de medewerkers die naar KPMG wilde, liet Starke Diekstra in juni weten dat KPMG grote inte resse had, aldus de dagvaarding. Uiteindelijk bleek het KPMG echter alleen te doen om management-consultancy-acti- viteiten. Maar daar voelde Star ke Diekstra niets voor. Het ingenieursbureau meende dat KPMG de overname via de achterdeur alsnog wil bewerk stelligen. Dat zou het bedrijf ernstig benadelen. Behoud van de management consultancy is volgens de dagvaarding voor Starke Diekstra van groot belang, omdat dit 'de voor het voortbestaan van het adviesbu reau noodzakelijke overdracht van het meerderheidspakket ernstig bemoeilijkt'. Volgens Van der Valk, een van de twee nieuwe directeuren van Starke Diekstra, is er veel belangstelling voor het meerder heidspakket. Andere aandeel houders zijn de participatie maatschappij Parnib, van de Nationale Investeringsbank, een aantal particulieren en een werknemersstichting. Singapore (ap) - Nick Leeson is gisteren in Singapore aange klaagd wegens fraude en valsheid in geschrifte. De Britse effecten handelaar, wiens illegale specula ties de Barings-bank deed sprin gen, werd na het aanhoren van de aanklacht naar de Tanah Merah gevangenis overgebracht. De volgende zitting vindt op 1 december plaats. Na een nachte lijk verhoor door functionarissen van het Departement voor Com merciële Zaken, beter bekend als het 'fraudeteam', verscheen een vermoeid ogende Leeson (28) gis termorgen vroeg voor de recht bank, waar hij een uur lang alle elf tegen hem ingebrachte beschuldigingen aanhoorde; ver slagen vol cijfers en getallen, die moeten bewijzen dat hij fraude en valsheid in geschrifte heeft gepleegd om zijn illegale handel in futures op de beurs van Tokyo te verbergen. Het vermeende bedrog van Leeson gold in twee gevallen zijn werkgever Barings Futures Singapore en in zes gevallen de beurs van Singapore. De overige drie beschuldigingen betroffen valsheid in geschrifte. Leeson, die negen maanden in een Duitse gevangenis heeft gezeten voor hij aan Singapore werd uitgeleverd, is de eerste aangeklaagde in ver band met de teloorgang van de gerenommeerde Britse Barings- bank. Leeson heeft gezegd dat de directie van de bank van zijn han delwijze op de hoogte was en heeft de Singaporese autoriteiten volle dige medewerking toegezegd. Het fraudeteam heeft gezegd dat managers van de bank tekort zijn geschoten in hun controle op Leeson en diens illegale activitei ten in sommige gevallen hebben afgedekt. Onderzoek moet nog uitwijzen of ook andere betrokke nen zullen worden aangeklaagd. Bonn (dpa) - Duitsland wil rond de eeuwwisseling elektronische tolheffing voor vrachtwagens op de Duitse snelwegen invoeren. Het kabinet heeft plannen daartoe van minister van Verkeer Mat thias Wissman goedgekeurd. De heffing zal niet voor personen auto's gelden. Niet alleen zijn er grote bezwaren in verband met mogelijke inbreuk op de privacy, ook is het controleprobleem onoverkoombaar gebleken. Elektronische tolheffing voor vrachtwagens geeft veel minder problemen, aldus Wissman. Het innen zal niet veel problemen geven, omdat vrachtwagens toch al intensief gecontroleerd worden. Wissman hoopt dat inkomsten uit de heffingen voor vrachtwagens, die dit jaar ongeveer 800 miljoen mark zullen bedragen, aan het einde van de eeuw tot het twee tot drievoudige zullen zijn geste gen. De ontvangen gelden zullen weer gestoken worden in aanleg en onderhoud van wegen. Transport en Logistiek Nederland vindt het een goede zaak dat het geld daarvoor bestemd wordt. De organisatie is voor een variabele heffing, die in feite het gebruik van de weg belast en niet de vrachtwagen zelf. TLN vindt wel dat invoering van de tolheffing gepaard moet gaan met afschaffing van motorrijtuigenbe lasting. Het mag niet leiden tot lastenverhoging, aldus een woordvoerder. Door Chris Paulussen Amsterdam - De beurskoers laat in de ogen van Jan Tim mer nog te wensen over, maar voor het overige heeft de Phi lips-president niet te klagen over waardering van beleg gers. Op dezelfde plaats waar hij vorig jaar het Blauwe Bord van de Ver eniging van Effectenbezitters (VEB) kreeg uitgereikt, nam Tim mer gisteren de Labouchère Inve stor Relations Prijs 1995 in ont vangst. Op de Dag van het Aandeel - de jaarlijkse clubdag voor beleggers - in de Rai in Amsterdam ging het Blauwe Bord gisteren naar Robert de Haze Winkelman. De scheidende directeur van de VEB werd in het zonnetje gezet voor de wijze waarop hij zich verdien stelijk heeft gemaakt voor de effectenbezitters. De Investor Relations Prijs ging vier keer achter elkaar naar Ahold. Maar Timmer waar schuwde Ahold-topman Cees van der Hoeven vorig jaar al dat het wel eens de laatste keer kon zijn dat hij de buit binnenhaalde. Die uitspraak is geen grootspraak gebleken. Met Philips en ING behoort Ahold wel nog tot de beursbedrij- ven die bij analisten, beleggers en financiële pers het hoogst scoren wat betreft geloofwaardigheid, duidelijkheid, openheid en tijdig heid. BolsWessanen, Begemann en Fokker onderscheiden zich op die punten in negatieve zin. Opvallend is dat de grootste Nederlandse beursfondsen niet meer in de top-10 voorkomen. De oorzaak daarvan moet waar schijnlijk worden gezocht in het falende pr-beleid van Unilever in de Omo-Power-affaire en van Koninklijke Olie/Shell in de kwestie rond de Brent Spar. Gezien de gang van zaken rond de executies in Nigeria lijkt een spoedige terugkeer van de MRHflÉlHHIMI -1 'Koninklijke' in de top-10 niet te verwachten. Opmerkelijk is dat bij de top mannen die het meest hebben bij gedragen aan een goede relatie met beleggers twee namen van Philips-bestuurders voorkomen, te weten Timmer en Dudley Eustace, die verantwoordelijk is voor het financiële beleid. Verder gooien Van der Hoeven en Jacobs (ING) hoge ogen. Slecht scoren de topmannen Schipper (BolsWes sanen), Van Schalk (Fokker) en Herkströter (Koninklijke Olie/Shell). Bij de minder actieve fondsen komt het inmiddels tot hoofd fonds gepromoveerde Randstad als beste uit de bus. De lijst van topmannen wordt hier aange voerd door Goldschmeding (Randstad) en Land van Hage- meyer, dat het ook al tot hoofd fonds heeft geschopt. Weinig waardering oogsten Noordam (van het inmiddels door Hage- meyer opgeslokte Borsumij Weh- ry) en Van den Nieuwenhuyzen (Begemann). Timmer toonde zich zeer tevre den met de onderscheiding. Hij zei het te betreuren dat Philips 'ongewild een stormpje heeft ver oorzaakt' door onverwacht de datum van zijn aandeelhouders vergadering te vervroegen naar 25 maart. Philips dacht er vol gens zijn topman goed aan te doen om zijn aandeelhouders zo snel mogelijk te informeren. Het concern zag echter over het hoofd dat beleggers in opties die begin april aflopen zich hierdoor bena deeld zouden kunnen voelen. „Wij hebben ons lesje geleerd," aldus Timmer. Hij zei dat Philips blijft streven naar snelheid en openheid bij het verstrekken van informatie. Het vervroegen van de aandeelhoudersvergadering is mogelijk door verbetering van de administratieve systemen, waar door de cijfers vanuit de hele wereld veel eerder kunnen wor den verwerkt. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Den Haag (anp) - Bijna de helft (40 procent) van de huur ders vindt de servicekosten te hoog. De kwaliteit van de diensten en produkten is vaak ver onder de maat. Boven dien vraagt een groot aantal verhuurders te hoge voor schotten. Dit blijkt uit onderzoek dat de Nederlandse Woonbond in samen werking met de Consumentenbond heeft verricht. Beide bonden hebben op grond van het onderzoek normbedragen vastgesteld en vragen de huurcommissies in Nederland afrekeningen van servi cekosten voortaan te toetsen aan de nieuwe normbedragen. Aanleiding voor het onderzoek zijn de vele klachten over de stook- en servicekosten die verhuurders bij huurders in rekening brengen. Het onderzoek beoogt die in kaart te brengen en de posi tie van de huurder als afnemer van servicediensten te versterken. Huurders kunnen voor diensten die te duur zijn concurrerende offerten opvragen en daarmee hun verhuurder dwingen de reke ningen te verlagen. In rekening gebrachte kosten moeten moeten namelijk niet alleen zijn gemaakt, ze moeten ook redelijk zijn. In Nederland betalen één miljoen huurders servicekosten. De huurder betaalt gemiddeld 55 gulden per maand. De kritiek heeft vooral betrekking op de kwaliteit van het onderhoud van de tuin, het glazenwassen en het schoonmaken.Soms krijgen huurders ten onrechte kosten in rekening gebracht. Zo komt het voor dat de huurder betaalt voor het onderhoud van een tuin, terwijl het bij voorbeeld een gemeentelijke groenvoorziening is. Amsterdam - Bij de schoonmaakbedrijven van Vendex in Neder land komen door een samenvoeging binnenkort enkele tientallen functies op staf- en managementniveau te vervallen. Volgens een woordvoerder betreft het 40 a 50 vooral hogere func ties. Er zal zoveel mogelijk worden gezocht naar vervangende werkgelegenheid, maar gedwongen ontslagen zijn niet uitgeslo ten. Hodon International, waarin de onderhoudsdiensten van Vendex zijn gebundeld, heeft in Nederland acht verschillende schoon maakbedrijven: Cemsto, Holland Partners, Eijssink, Van Heus- den, Tecso, ZDG, Dick van Troost en Eventure. Deze werkmaat schappijen, met in totaal 18.500 werknemers (veel parttimers), worden geïntegreerd in één bedrijf: Abilis Nederland. Ook in de andere landen waar Hodon actief is (Frankrijk, Spanje, Frankrijk en België) gaat Vendex deze naam voeren. Den Haag - Het aantal aaw'ers en wao'ers is in het derde kwar taal van dit jaar minder fors gedaald dan het afgelopen anderhalf jaar het geval was. De beëindiging van uitkeringen wegens her keuring lijkt tot stilstand gekomen. Dat blijkt uit gegevens van het College van Toezicht Sociale Ver zekeringen (CTSV).In september daalde het aantal arbeidsonge schikten met 1900 tot 863.900. Die daling was kleiner dan in de periode ervoor. Dat kwam door het geringere aantal beëindigde uitkeringen. Dat bedroeg 7800, de laagste meting sinds maart 1994.0mgerekend in hele uitkeringen liep het aaw/wao-volume wel fors terug. Het kwam in september uit op 760.000, 4000 min der dan de maand ervoor. Het CTSV verwacht dat de daling van het aantal arbeidsonge schikten voorlopig nog doorgaat. In oktober zal de grens van 758.000 hele uitkeringen worden gepasseerd, het nivëau van 1989. Volgend jaar treedt een stabilisering op van de volumedaling, verwacht het CTSV. Apeldoorn - Gelderse Papiergroep belandt dit jaar opnieuw in de rode cijfers. Dat is aanleiding voor een sanering, waarbij arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Als het afvloeien van tijdelijke krachten en ouderen en natuurlijk verloop niet genoeg opleveren, zullen eventueel gedwongen ontslagen vallen. De onderneming rekent op een 'belangrijk negatief' resultaat, nadat in de eerste helft van het jaar de winst al terugviel van 4,5 miljoen tot 1,6 miljoen. Daar moest bovendien nog een miljoen gulden af die opzij werd gezet voor maatregelen om kosten te besparen. Die voorziening wordt, zo is gisteren bekendgemaakt, verhoogd met enige miljoe nen. Gelderse Papier behaalde in 1994 inclusief een buitengewo ne bate van 9,7 miljoen een winst van 18 miljoen, nadat het con cern in 1993 nog 5,3 miljoen verlies leed. Den Haag - De overheid zal exploitanten van kabeltelevisie die misbruik maken van hun machtspositie, tot de orde roepen door gebruik te maken van de wet economische mededinging. Dat schrijft minister Wijers (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Er zijn al conflicten gerezen over toegang tot de kabel in Amster dam, Den Haag en Tilburg. Zo voelde Arcade, een onderneming die de zenders TV 10 Gold en The Music Factory op het scherm brengt, zich benadeeld omdat Casema in Den Haag aanvankelijk Music Factory niet wilde doorgeven. Bovendien wil minister Wijers dat een kabelkrant in Tilburg toe gang krijgt tot de kabel. Op grond van de wet kan de overheid de kabelexploitant verplichten om programma's door te geven of kan zij een prijs voorschrijven. Utrecht (anp) - De wet geneesmiddelenprijzen kost tenminste 2500 werknemers in de farmaceutische industrie hun baan. Per onderneming is dat ongeveer 7 procent. In opdracht van de vereniging voor de innoverende farmaceuti sche industrie, Nefarma, heeft het NIPO steekproefsgewijs bere kend wat de gevolgen van de wet telijke maatregel zijn. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de prijzenwet. De farmaceutische industrie telt in Nederland ongeveer 13.000 arbeidsplaatsen bij 150 onderne mingen. De prijzen van genees middelen zijn in Nederland zo'n twintig procent hoger dan in ons omringende landen. Die marge maakt het de fabrikanten moge lijk apothekers enorme kortingen en bonussen te geven, zonder dat dit ten goede komt aan de patiënt. Afspraken met de indus trie om op vrijwillige basis tot lagere prijzen te komen, hebben weinig effect gehad. Minister J Borst van Volksgezondheid besloot begin dit jaar een prijzen wet af te kondigen, waarmee ze de prijs van medicijnen bepaalt. Die moet komen te liggen op het gemiddelde van de prijzen in omringende landen. De farmaceutische industrie heeft steeds als tegenargument gebruikt dat een prijzenwet ten koste gaat van arbeidsplaatsen en vernieuwend onderzoek. Vol gens het NIPO-onderzoek zouden sommige directeuren overwegen naar het buitenland uit te wijken. Borst houdt vast aan haar stand punt dat lagere prijzen van medi cijnen en hulpmiddelen de kosten van de gezondheidszorg fors omlaag kunnen brengen, zonder dat patiënten benadeeld worden. Vanaf 1997 moet dat 900 miljoen gulden per jaar opleveren. BSBRHHlHltfle&iliieti

de Stem | 1995 | | pagina 9