Akkoord Kamer openbaar vervoer Nacht van Oranje Jarig GroenLinks wil vooral politiek meetellen Jorritsma wil betere bescherming reizigers bij verzelfstandiging NS Rob Scholte herdenkt z'n benen PvdA, WD en CDA eens over schrappen bezuinigingen stad- en streekvervoer 'Studiefinanciering jonge studenten niet vervroegen' Aow-plus-fonds DE STEM BINNENLAND A4 Van Mierlo: D66 moet van haar identiteitsangst af Kabinet wil nieuwe vorm 5 mei-feest DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT TNT Concerts presenteren André Hazes, Marco Borsato, Corry Konings, Guus Meeuwis, Bert Heerink, Sugar Lee Hooper, De Havenzangers, Frans Bauer, Koos Alberts, Pierre Kartner, Benny Neyman, De Deurzakkers, Marianne Weber, Imca Marina, Cock van der Palm, Hannie, Harry Slinger, De Sjonnies ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Den Haag (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) wil volgend aar met kracht werken aan maatre gelen die de positie van treinreizi gers moeten waarborgen bij een ver zelfstandigd NS. Zo moet er onder meer een handvest komen met de rechten van individuele reizigers. Consumentenorganisaties moeten boven dien hun krachten bundelen om uiteinde- 's één belangenbehartiger te kunnen optreden. Jorritsma zal de oprichting van één consumenten-secretariaat voor de spoorwegen financieel ondersteunen. Vanaf 1998 moeten alle regelingen ook wettelijk worden verankerd. Dat meldde de minister gisteren in een brief aan de Kamer. Deze maakt zich al geruime tijd ongerust over de positie van de consumenten wanneer de spoorwegen op eigen benen komen te staan. De Kamer vreest dat de NS als monopolist beleid zullen voeren dat op gespannen voet staat met de belangen van de reizigers. De Kamer praat binnenkort over de verzelf standiging van de Nederlandse Spoorwe gen. In de brief zet Jorritsma uiteen wat haar volgend jaar voor ogen staat. Behal ve bindende afspraken over inspraakmo gelijkheden voor de consumentenclubs, moet er vooral een reizigershandvest tot stand komen. Daarin moet staan wat de positie van de reizigers is wanneer ze ontevreden zijn over de dienstverlening, de informatieverschaffing, het materieel of bij voorbeeld de veiligheid. Volgens Jorritsma zijn de betrokkenen intussen al akkoord over de opstelling van zo'n hand vest. Volgens Jorritsma is het van belang dat organisaties als ANWB, Rover en de Con sumentenbond samenwerken wanneer het gaat om de behartiging van de belan gen van spoorgebruikers. De komende drie jaar zal de minister dan ook geld beschikbaar stellen voor de oprichting van een gezamenlijk secretariaat. Om welk bedrag het gaat, is nog niet bekend. Jorritsma meldt ook dat de organisaties zich bereid hebben verklaard de plannen verder vorm te geven. De minister wil vanaf 1998 de consumen tenbescherming ook wettelijk veranke ren. Tot die tijd krijgen de organisaties en NS echter de gelegenheid zelf het overleg en de samenwerking vorm te geven. Jor ritsma kondigt wel aan dat ze erop zal toezien dat er geen vrijblijvende afspra ken komen. Den Haag (anp) - PvdA, WD en CDA hebben onderling over eenstemming bereikt over de wijze waarop de aangekondigde bezuiniging op het openbaar vervoer volgend jaar grotendeels (tan worden geschrapt. Dat heeft PvdA-woordvoerder Van Gij zel gisteren bevestigd. Vorige week kon de Kamer het tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat onderling nog niets eens worden. Dinsdag komt het nieu we voorstel in stemming. D66 beslist dan of ze zich bij de meerderheid zal aansluiten. Minister Jorritsma wil volgend jaar 75 miljoen gulden korten op het budget voor stad- en streek vervoer. De drie fracties willen de bezuiniging nu met 50 mil joen verminderen door dat 'rag te lenen uit het Infrast ructuurfonds. In dit potje voor investeringen in de infrastructuur zitten nog ongebruikte middelen. De frac ties willen echter niet dat de 50 miljoen nooit meer gebruikt kan worden voor de noodzakelijke investeringen. Daarom zal het rag na 1998 in het Infrafonds terugvloeien wanneer de bestaande plannen voor de ver ering van het openbaar ver voer zijn ingevoerd. Eerder had de Kamer zijn zinnen et op 43 miljoen gulden die eigenlijk naar het Verenigd Streekvervoer Nederland (VSN) zouden gaan. Jorritsma houdt dit geld op zak omdat de VSN deze aanvulling op het eigen ver mogen niet meer nodig zou heb ben. De minister heeft het geld intus sen gebruikt om andere finan ciële problemen op haar begro ting te dichten. PvdA, D66 en CDA stelden vori ge week dat de VSN-miljoenen terug moesten naar het openbaar vervoer. Volgens de minister was dat niet meer mogelijk. Ze stelde dan ook met tegenzin voor een malig geld uit het Infrafonds te halen. De grote fracties, die lie ver een meer structurele oplos sing wilden voor de komende jaren, konden het uiteindelijk niet eens worden. PvdA, CDA en VVD willen nu in elk geval dat ook in de komende jaren de aangekondige bezuini gingen op het openbaar vervoer niet doorgaan. Voor 1997 en 1998 stellen zij dan ook in motie voor dat Jorritsma geld haalt uit de algemene middelen van haar ministerie. Ook deze motie komt dinsdag in stemming. D66 wil zich nog niet aansluiten bij de meerderheid in de Kamer. Woordvoerster Van 't Riet kan zich namelijk vooralsnog niet vinden in de gekozen constructie van de andere fracties. Die wil len namelijk alleen geld uit het Infrafonds gebruiken dat al is bestemd voor investeringen in het openbaar vervoer. Wat haar betreft mag de 'lening' ook ten koste gaan van wegen bouw. Den Haag (anp) - Het kabinet voelt er niets voor om studenten lie jonger zijn dan 18 jaar zo snel mogelijk studiefinanciering te geven. Het ontraadt dan ook het initiatief-wetsvoorstel van CDA-kamerlid Lansink, waarin dat wordt geregeld. De invoe ringsdatum blijft gewoon 1 oktober 1996, zo heeft het kabinet gisteren De invoering van studiefinancie ring voor studenten jonger dan 18 jaar maakt deel uit van een pakket wetsvoorstellen, waartoe ook de prestatiebeurs behoort. Vlak voor de zomer stemde de Eerste Kamer met miniem ver schil tegen de invoering van prestatiebeurs op 1 september 'an dit jaar. Het kabinet heeft de voorstellen opnieuw ingediend kj de Kamer, nu met ingangsda ta die een jaar later vallen. Eansink opperde het plan om het voorstel om de circa 6000 stu denten jonger dan 18 jaar recht 'e geven op studiefinanciering ®et voorrang te behandelen. De jonge studenten zouden dan al vanaf 1 januari '96 een beurs en een ov-kaart kunnen krijgen. De «handeling kan volgens Lansink vlot verlopen, omdat het voorstel tegenstelling tot de omstreden 'Prestatiebeurs ruime steun krijgt 111 de Kamer. Volgens het kabinet zijn beide 'oorstellen echter onlosmakelijk ®et elkaar verbonden. Eerdere "voering van de studiefinancie- nnS voor jonge studenten levert e® financieel gat op 14 miljoen OTden. Lansink meent dat dat voorgenomen afschaffing van de ov-jaarkaart voor scholieren oplevert. Dat voordeel wordt echter al gebruikt om de hogere kosten van de ov-kaart op te vangen, aldus minister Ritzen van onderwijs. Ook de Raad van State heeft in een advies gepleit voor een invoeringsdatum van 1 oktober 1996. Kunstenaar Rob Scholte heeft gisterochtend bloemen laten neerleggen op de plek in de Jordaan waar hij precies een jaar geleden bij een bomaanslag beide benen verloor. Scholte, die nu in Japan is om daar de laatste hand te leggen aan het Japanse 'Huis ten Bosch', verklaarde in een radio-interview dat hij de bloemen had laten leggen 'ter nagedachtenis aan zijn benen'. foto anp Van onze Haagse redactie Lelystad - D66 moet meer zelfbewustheid uitstralen en zich geen identiteitscrisis laten aanpraten. Er is geen enkele reden om de identiteit van de partij schriftelijk vast te leggen, en ook geen reden voor onrust wegens een moge lijke wisseling van het leider schap. Dit zei gisteravond D66-leider Van Mierlo in zijn openings speech van het tweedaags congres van D66 in Lelystad. De partijlei der, tevens vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken in het paarse kabinet, zei dat zijn partij zich veel te veel in de verdediging laat drukken. „We moeten eens ophouden met die identiteitsangst die we ons laten aanpraten door anderen, die zelfs na dertig jaar ons nog zien als die indringer in de vertrouwde Nederlandse huis kamer met christen-democraten, sociaal-democraten en liberalen. En iedere keer denken we dat we iets moeten doen om in de Neder landse politieke zin respectabel te zijn." Van Mierlo trok van leer tegen de suggestie 'die overigens van nie mand speciaal is' dat D66 zijn identiteit moet optekenen. Onder andere fractievoorzitter Gerrit- Jan Wolffensperger neigt daartoe. Van Mierlo:Jk kan niet tegen die suggestie. Voor wie bestaat ligt de reden van bestaan in het feit dat hij bestaat. En nergens anders." Er moet wel een stuk komen, vindt Van Mierlo, dat aangeeft hoe D'66 tegen bepaalde maat schappelijke problemen aankijkt. Over het leiderschap van de par tij: „Het komende lijsstrekker- schap is niet aan de orde. Het lei derschap doen Gerrit-Jan Wolffensperger en ik zo'n beetje samen. Gerrit-Jan in de fractie en ik in het kabinet." Volgens Van Mierlo is D66 nog even hard nodig in de coalitie als een jaar geleden. Hij waarschuwde VVD en PvdA niet te veel te flirten met opposi tiepartij CDA. Van Mierlo: „Er zijn geen alternatieven zonder ons. Als we elkaar gaan wantrou wen is het met de kracht van paars gedaan." l Sev°nden kan worden bij et financiële voordeel dat de Haag (anp) - De viering van moet voortaan twee vaste "oerdelen bevatten. Aan het i nVan.^e ^a8 ^'ent Het Natio- comité 4 en 5 mei - elk jaar een andere regio - een activi- t te organiseren die speciaal op Jeugd is gericht, 's Avonds is °P Bevrijdingsdag tijd voor ieestelijk cultureel evene ment. Ijjj kabinet besloot dit vrijdag J ,ens de ministerraad. De »»veÏÏtednking0p4meiblijft Sdingsdag staat in het teken int')6 id' democratie en toler- le s Avonds zal het leidend Mi ^'jheid zijn. Wanneer de Pmteit plaatsheeft in een "sgebied, mag deze van het Jinet grensoverschrijdend zijn. besluit volgen de lip ^lieden het adviesrapport lat u L»en en vieren na 50 jaar, Nationaal Comité 4 en 5 "ei 1 september presenteerde. Door Jeroen den Blijker en Harry Coerver Het waren donkere tijden voor radicaal links. Nederland zuchtte aan het eind van de jaren tachtig onder het juk van een centrum-rechts kabinet. Lubbers wilde zijn kar wei afmaken. Het milieu verslechterde zienderogen, het aantal werklozen en arbeidsongeschikten groeide gestaag. Partijen als PSP, CPN, PPR en de links-confes sionele EVP zaten in de verdrukking. De kiezers veegden in 1986 de communisten uit de Twee de Kamer. Voor de PSP restte nog maar één zetel, de PPR hield er twee. Hoe anders dan aan het begin van de jaren zeventig. De drie linksradicale partijen telden toen 16 zetels. De fusie tot GroenLinks van PPR, PSP, CPN en EVP was dan ook uit nood geboren; eendracht maakt macht, zo hoopte menig activist ter linkerzijde. Dit weekend viert GroenLinks haar eerste lustrum. Anno 1995 is GroenLinks vooral Paul Rosenmöller (39). De voormalige vakbondsleider was nimmer lid van PSP, CPN, PPR of EVP. Hij kreeg na de slecht verlopen verkie zingen van 1994 het heft in handen. Zijn populariteit, zijn aureool van 'politiek leider', lijkt haaks te staan op de partijcultuur. Die cultuur is inmiddels veranderd, zoals zoveel andere zaken. Het hoort bij de 'tweede ontwikke lingsfase' van de partij, vindt Rosenmöller. De eerste fase waren de beginjaren. De politieke kopstuk ken uit de gefuseerde partijen, in de woorden van Rosenmöller 'de drie oude kapiteins', hadden het nog voor het zeggen; Andrée van Es (PSP) en Ria Beckers (PPR) en Ina Brouwer (CPN). Maar in de tweede fase voltrekt zich een metamorfose; GroenLinks wordt in de Tweede Kamer een factor van betekenis. De links-radikalen van weleer zijn nu de drij vende kracht van de oppositie tegen 'paars'. Rosenmöller is begenadigd debater. Waar CDA-fractie- leider Heerma eerst diep moet adem halen om naar de interruptiemicrofoon te lopen, heeft Rosenmöller alvast zijn eerste klap uitgedeeld. De vijf zetels in de Tweede Kamer weerspiegelen niet de werkelijke politieke beteke nis van GroenLinks. Maar verkiezingen winnen moeten ze bij die partij nog leren. Zullen ooit de tijden met zestien kamerzetels weerkeren? In de peilingen doet GroenLinks het altijd aardig, maar de uitslagen stellen vervolgens teleur. Onderzoek leert dat GroenLinks vooral een 'tweede keus'-partij is. Slechts de helft van de GroenLinks-sympathisanten maakte in 1994 het hokje van de partij daadwerkelijk rood. Voorspellin gen van elf Kamerzetels bleken uiteindelijk een uitslag van vijf zetels op te leveren. Het resultaat van een mislukte campagne, met een falend Paul Rosenmöller foto de stem/johan van gurp duo-lijsttrekkerschap van Ina Brouwer en Mohamed Rabbae, een boksende Rosenmöller voor de tv-camera, en een house-party waarop gratis condooms werden uitge deeld. Dat deed veel potentiële kiezers, die in plaats van frivoliteit een goed verhaal wilde horen, twijfelen. Ook was er een beetje te enthousiast gepraat over moge lijk meeregeren. „Dat is voor de agenda van overmorgen," zegt Rosenmöller nu over dat thema. Eerst moet zijn par tij groot en sterk worden. Vroeger stemden veel mensen niet op de PSP of CPN omdat die radicale opvattingen hadden over kernbewape ning en Oost-west verhoudingen. Na het vallen van de Muur zijn dat geen thema's meer. Daarom is GroenLinks nu veel 'salonfahiger'. De kiezersmarkt lijkt groter dan ooit tevoren. Maar in 1994 wist GroenLinks daar nog niet van de profiteren. Zelfs bij groot verlies van de PvdA was er geen zetel extra voor Groen Links. Ze verloren er zelfs een. Tegenwoordig kijkt GroenLinks met argusogen naar D66. Volgens Rosenmöller kan hij bij de volgende verkiezingen een deel van de milieu-kiezers van die partij als spijtop tanten binnenhalen. „D66 weet niet haar milieu-gezicht overeind te houden in dit kabinet." Milieu is een van de speerpunten waarop GroenLinks zich al vanouds richt. Andere pijlers zijn het migrantenbeleid en sociale zekerheid. Maar vooral op milieu-onderwerpen bleven successen niet uit. De partij kwam als eerste met het idee voor een eco-tax. Nu werkt het kabinet aan seri euze invoering daarvan. Dat de kerncentrale Borssele in 2004 dicht gaat en niet pas in 2007, zoals het kabinet wil de, is ook te danken aan het slim opereren van de Groen- Links-fractie. De kwestie 'Borssele' is een typisch voor beeld van het op resultaat spelen. Het politiek handelen van de fractie wordt niet meer uitsluitend bepaald door roza-rode dagdromen of politieke dogma's. Het succes van GroenLinks hangt echter altijd samen met de eenheid van de coalitiepartijen. Als 'paars' het eens is, maakt GroenLinks geen schijn van kans. En dat voelen ze daar keer op keer. De herkeuringen van WAO'ers bijvoor beeld. Daar heeft Rosenmöller kunnen sjouwen en slepen wat hij wilde. Hij kon geen tittel of jota veranderen aan de nieuwe wet. En de uitbreiding van Schiphol; in de fractie kamer van Groen Links op de vierde etage van het Kamergebouw worden ze nog kwaad over het akkoord dat de coalitiepartijen hierover sloten. De nieuwe koers, het vooral mikken op politiek succes in Den Haag, kent echter ook zijn keerzijde. Zij stelt nog zwaardere eisen aan de kwaliteiten van de Kamerleden. Bij Rosenmöller en oud-partijvoorzitter Marijke Vos zijn die in ieder geval in ruime mate aanwezig. Andere Groen- Links-Kamerleden hebben minder politiek gezag. De partij is ontegenzeggelijk minder links dan sommige van haar voorgangers. De tijd dat de CPN de kiezer lokte via mantelorganisaties als 'Stop de Neutronenbom' is voorbij. Inmiddels neemt vooral de Socialistische Partij die rol van politiek activisme over. Met name op lokaal niveau wordt GroenLinks zo beconcurreeerd. De SP, maar ook de Groenen, en linkse stadspartijtjes lijken soms beter in staat het ongenoegen van de straat te orga niseren. VERGRIJZING EN ontgroening. Met dat soort kleurrijke termen duiden rapportenschrijvers meestal het probleem aan dat ons over een jaar of vijftien bedreigt. Het aantal 65-plussers dat op een aow-uitkering rekent, loopt dan fors op. Het aantal jonge ren dat via premiebetaling de aow opbrengt, neemt sterk af. In de loop van de tijd is het probleem al vaker gesignaleerd en zijn aanzetten tot oplossingen gegeven. Zoals een geleidelijke overgang van het omslagstelsel naar een verzekeringsstelsel, het vormen van een reservefonds, of het verhogen van de aow-leeftijd. De PvdA heeft gisteren een concreet plan gelanceerd, dat voorziet in de vorming van een aow-plus-fonds. Daaraan moeten zowel werkenden gaan meebetalen, als gepensioneer den met een redelijk aanvullend pensioen. Voor de eersten gaat het dus om een premieverhoging; voor de laatsten om een nieuwe heffing, aangezien 65-plussers nu wel belasting, maar geen aow-premie meer betalen. Het fonds is bedoeld om de oudedagsvoorziening te garanderen, ook als vergrijzing en ontgroening ontwrichtend werken. Van CDA-zijde klinkt al onmiddellijk het bekende verwijt dat op die wijze mensen die hun hele leven spaarzaam zijn geweest, worden 'gestraft' en mensen die niet hebben gespaard voor een aanvullend pensioen of een ander appeltje voor de dorst, worden beloond. Zo simpel zit de werkelijkheid natuurlijk niet in elkaar. De meeste mensen die zonder serieus aanvullend pensioen rond moeten komen, valt niet te verwijten dat ze hun geld over de balk hebben gesmeten; ze hadden gewoon onvol doende geld om voor een pensioen te sparen. Vanuit dat perspectief is er ook niets tegen de voorgestelde solidariteit tussen senioren mèt en zonder aanvullend pen sioen. Gelukkig reageren de ouderenbonden in eerste instan tie ook positief op dit voorstel. Het PvdA-plan verdient dan ook alle aandacht, omdat het een goede mogelijkheid vormt om de aow voor langere tijd betaal baar te houden als volksverzekering. Andere voorstellen, zoals het geleidelijk overstappen naar een ander stelsel, moeten ook serieus worden bekeken. Maar de politiek mag een beslissing niet te lang voor zich uit schuiven, omdat dan elke oplossing duurder wordt. 'Afwijkingen mongooltjes gemist' Delft - Kinderartsen zien bij de helft van de kinderen met het syndroom van Down (mongooltjes) belangrijke medische afwij kingen over het hoofd. Ernstige hartafwijkingen, vocht achter het trommelvlies en schildklierstoornissen worden vaak niet geconstateerd. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO Preventie en Gezondheid in opdracht van het Down Syndroom Team (DS- team) in Voorburg. Tijdige opsporing is van groot belang bij de ontwikkeling van het kind. Koerden demonstreren in Den Haag Den Haag - Ongeveer 150 Koerden hebben gisterochtend in Den Haag korte tijd gedemonstreerd tegen het vasthouden van hon derden Koerden door justitie in Duitsland. De demonstranten leverden rond half twaalf een petitie af bij de Duitse ambassade aan de Groot Hertoginnelaan. Daarna ging de groep uiteen. De demonstratie verraste de politie engigszins. Gerekend was op een bijeenkomst voor de deur van het ambassadegebouw. De demonstranten kozen echter voor een korte mars. Er deden zich geen incidenten voor. Trauma-opleiding voor vrijwilligers Heerlen - Vrijwillige en semi-professionele hulpverleners krij gen van de politie een trauma-opleiding. Het Politie Opleidings centrum Zuid-Nederland (POC) in Heerlen heeft de cursus ont wikkeld. Aanleiding tot deze onderwijsmodule was de BijlmerT ramp in 1992 en de daarna gestelde Kamervragen over de kwa liteit van de psycho-sociale hulpverlening. Cursisten krijgen les in de Rampenwet, het onderkennen van emotionele invloeden van rampen en het omgaan met slecht- nieuwsgesprekken. Verder leren zij hoe zij de emotionele span ningen die zij zelf tijdens een ramp opbouwen, weer moeten afbreken. Onderwijsassistenten voor meer scholen Den Haag - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs is bereid de grens waarop basisscholen recht hebben op een onderwijsas sistent, te verlagen van 200 naar 185. Haar concessie aan de Tweede Kamer betekent dat 3700 van de bijna 8000 basisscho len extra geld krijgen. In haar eerdere voorstel ging het om 3300 scholen. Netelenbos schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat 185 leerlingen wat haar betreft wel het absolute minimum is. Als de grens nog verder omlaag gaat, moet de beschikbare 100 miljoen gulden over zo veel scholen worden verdeeld, dat de meeste scholen dan slechts een minimale bijdrage krijgen. 'Financieringstekort als begroot' Den Haag - Het kabinet verwacht dat het financieringstekort dit jaar uitkomt op 3,5 porcent van het bruto binnenlands pro- dukt, precies het percentage dat in de jongste Miljoenennota was voorzien. Mee- en tegenvallers in de rijksbegroting vallen ongeveer tegen elkaar weg, zo is gisteren bekend gemaakt door minister Zalm van Financiën. Meevallers waren onder meer de lagere uitgaven voor bijstands uitkeringen en asielzoekers. Daar stond tegenover dat er aan onder meer inkomstenbelasting minder binnen kwam dan ver wacht. (ADVERTENTIE) vierde jaargang NEDERLANDS GROOTSTE MEEZINGFEEST Presentatie: Hans van Vliet Maandag 29 april 1996 Ahoy' Rotterdam kaarten verkrijgbaar vanaf 23 november bij Calltickets 06-91091011, kassa van Ahoy', Rotterdams dagblad Bespreekburo en de landelijke VVV-kantoren

de Stem | 1995 | | pagina 5