Weekend vaessen issistent m go <enaar(m/vi In Londen kun je al winkelend net doen alsof je schatrijk bent In de prestigieuze winkels rond Piccadilly doet de aristocratie inkopen DE STEM technisch manager Een theepot van 6500 gulden of een badhanddoek van 1200 gulden. Wie in de prestigieuze winkels rond Piccadilly of Knightsbridge gaat shoppen, hoeft van dit soort bedragen niet op te kijken. Hier doen aristocraten hun inkopen, maar ook anderen kunnen het spel van 'koning klant' spelen. Opvallend advertere ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 t maakt, met een team van 25 mensen op Dommodaties voor bedrijven en instellingen produkten wordt onderstreept met KOMO ens en aanleununits. ISO certificering staat rkten brengt met zich mee dat vakmanschap i binnen de organisatie. i de aandelen overgedragen aan een it een participatiemaatschappij en twee is overeengekomen, dat er een plan ïemersparticipatie neming ontwikkelen zich zodanig, dat versterking van het managementteam ommerciële takenpakket overnemen van de thans nog diverse uitvoerende taken onder ilijk Nederland. U onderhoudt contacten met iverheidsinstellingen. taak is de verkoop van grote wooncaravans. niveaus zijn een absolute vereiste, buitendienst. u actief impulsen geeft aan het ontwikkelen tPiccadilly Arcade aan Jermyn Street. Een dekbed? oide technische HBO-opleiding. Bij voorkeur ring in een commercieel/technische functie, en prae. onlijkheid, output gericht, niet autoritair, wel de toekomst. bouw B.V.: de produkten en een leidende positie in en- n maar doen. organisatie. en in nader overleg. t potentie voor de toekomst Richt uw brief jj .V. t.a.v. drs. H.P.J. van der Heijden, Indus- 2,4793 ZH Fijnaart i s i its t e I tin g AC Breda sinstelling Convergo, locatie 01-01-1996 een vacature >ek naar een enthousiaste iet werken met meervoudig risueel gehandicapte leerlin- 3 ziet. liveau. ten met meervoudig gehan- inbeveling. ar. P. van Wanrooij, adj.- recteur (076-5613739) citatie kunt u tot 6 decem- dhr. A. Metselaar, locatie 65 4836 AC Breda. gaan uit naar een ervaren "S niveau, die gewend is orn elfstandig te functioneren, iet automatisering is een ir deze functie in aanmerking keur Autocad Alpha. Dovenstaande eisen voldoet, ettige werkkring met tief aanbieden. eerd in deze functie en geving van Breda/ dan uw schriftelijke n van curriculum vitae aan- Algemeen Bouwbedrijf B.V- OAE Raamsdonksveer \LGEMEEN BOUWBEDRU Hoe durft u? 1? en beetje lef en aplomb kan in I 1 Londen worden beloond met een exclusief ceremonieel waar de gemiddelde Engelsman (die vaak nog lijdt aan de klassentegenstelling) zich niet snel aan zal wagen. Het spel heet aristocratie shopping en wordt gespeeld in de prestigieuze winkels rond Piccadilly of Knightsbridge. Daar waar een Minton-theepot is afgeprijsd van 4762 haar 2381 pond (zeg maar 6500 gulden) en waar het assortiment 'betere' badhanddoeken begint bij 1200 gulden. Wie even moet slikken bij dat soort bedragen, kan zich vastgrijpen aan een geruststellende reddingsboei: kijken kost geen geld. Je hoéft natuurlijk geen aanslag op je portemonnee te plegen als je een van die prestigieuze en vaak eeuwenoude zaken binnenstapt. Niet alle maal zijn we immers de broer van de sultan van Brunei die, zo fluisterde een verkoper in Bond Street, hier regelmatig binnenkomt om even de waarde van een gemiddelde hypo theek uit te geven. Dit verhaal gaat dus min der om geld uitgeven dan om een leuke toneelstuk dat 'koning klant' heet, soms in de meest letterlijke zin. VIP-protocol Het voordeel voor bijna elke toerist (een rug aak is niet aan te raden tijdens deze excursie) 111 een Londense upperclasskruidenier of mil- lonairsdrogist is dat het hypercorrecte perso neel niet weet wat voor vlees men in de kuip heeft. Anders dan tegen verdwaalde Engelsen schakelt men bij het horen van buitenlandse accenten meestal over naar het VIP-protocol. Je zou immers het neefje kunnen zijn van wij ten Paul Getty en in staat de jaaromzet van de zaak in een klap te verdubbelen. Je bent daar om het middelpunt van een prachtig en ®jHaïsch spektakel waarbij eigenlijk niets Ben goede plek waar Londen-gangers het aristocratische winkelen kunnen proberen is Jer®yn Street (underground Piccadilly, uit- Sang Lower Regent Street en dan de eerste straat rechts). Deze straat werd genoemd haar een voormalige Engelse ambassadeur in Haag, Henry Jermyn, graaf van St. klbans. Hij wordt beschouwd als de inspira- °r van het West End dat behalve een bekend ''gaanscentrum ook Europa's grootste win- ®'gebied zou bieden. enry was wat je noemt een opportunist: roy- 'is' tot Charles I werd onthoofd, republikein ®t Cromwell en vervolgens weer monarchist J! de uit ballingschap teruggekeerde narles Ongeveer als de Britse onderme ers van vandaag die de een na de ander verzwaaien van John Major naar diens gedoodverfde 0Pv°lger Tony Blair, wist Jer- ra» steeds waar zijn belang lag. R°yal warrants Be' we in de goede straat zijn, blijkt uit de hnft°Ze roya! warrants, de certificaten van de tteverancier. Een van de eerste ooit uitge- 8 en kwam van Hendrik VIII. De kleurige p Henschilden, die nog steeds garanderen dat zant Van koninklijke familie in deze minstens drie jaar boodschappen doet tevreden is over de service, moeten afschroefbaar zijn. Een ontevreden Windsor dreigt namelijk niet met de consumentenbond maar laat zijn of haar naam van de muur halen. Een aardige zaak om te beginnen is 'T.M. Jewin Sons', ruim een eeuw gespecialiseerd in overhemden maar vooral bekend van club- school- en regimentsdassen. Tot een tiental jaar geleden was dit hét adres van de old boys, een in vriendjespolitiek gespecialiseer de elite die dezelfde particuliere scholen en universiteiten heeft bezocht. Maar sinds Mar garet Thatchers voorrang gaf aan yuppies raakte de klad toch wat in dit bezadigde cir cuit. Jewins richt zich nu op een breder publiek en verkoopt 70.000 dassen en 80.000 overhemden per jaar, waarvan veel - via cata logi - in Japan. Als ik door een rek dassen snuffel, begint een sketch uit de tv-serie Wordt u al geholpen?. Een serviele verkoper schuift nabij en com plimenteert me met mijn 'verfijnde' smaak. „Wist u dat wij naast onze voortreffelijke popeline en katoenen Oxford's nu een 'Vrij dagoverhemd' hebben. Een button down shirt, gebaseerd op de Amerikaanse mode dat het personeel op vrijdag wat informeler mag kleden." Gouda Wie dacht dat alleen Fransen verstand heb ben van kaas moet maar eens bij Paxton and Whitfield binnenlopen. „Een stukje Stilton? Wanneer dacht u het te serveren?" Kaas wordt hier gedoceerd als een exacte weten schap. Aan de verkoper te berekenen wanneer het verkochte blokje piekt in aroma. Weinig Nederlandse produkten in deze Londens kaastempel (200 soorten). „Alleen Old Gouda, meneer," zegt de specialist met de juiste uit spraak. Bij Paxton and Whitfield word je aangemoedigd hapjes te proeven omdat 'de smaakpapillen de beste rechter zijn.' Op nummer 89 een volgend instituut, 'Floris' of London, de parfumeur van koningin Eliza beth en kroonprins Charles. De winkel bestaat sinds 1730 en werd geopend door een jonge Spaanse kapper, Juan Famenias Floris. Zelfs de schoenpoetser werkt in stijl in de prestigieuze winkelstraten van de Britse hoofdstad. Hij ging helemaal in de parfum toen de Lon dense adel uit die dagen verslaafd bleek aan de zoete geurtjes uit zijn geboorteland. Zeven generaties later drijft Floris nog steeds op die reputatie. Met prachtige mahoniehouten vitrines lijkt de winkel eerder een museum. Onder glas ligt een brief van Florence Nigh tingale aan James Floris, de kleinzoon van Juan. De Moeder aller Verpleegsters bedankt de parfumeur - na haar terugkeer van De Krim - voor het heerlijke 'ruikertje' dat hij haar toestuurde en vertelt en passant over de gezondheid van de Britse troepen in India. Lang niet elke drogist werd geïnformeerd over zaken waar spionnen een moord voor zouden doen. Nog steeds kun je hier door een echte Floris worden bediend. Een goede plek waar Londengangers het aristocratische winkelen kunnen proberen is Jermyn Street. Daar is op nummer 89 (midden op de foto) de parfumeur van koningin Elizabeth en kroonprins Charles te vinden, 'Floris' of Londen, sinds 1730. De wijze waarop die je wisselgeld teruggeeft is een kleine investering waard: op een zilve ren schaaltje, bestoft met fluweel. Dat het tegenwoordig internationaal opererende Flo ris onlangs ook een vestiging heeft geopend in het van nouveaux riches vergeven Moskou zal de overwegend grijze en blauwbloedige clientèle vast hebben begrepen als een vergis sing. Betaalbaar voedsel Jermyn Street huisvest diverse restaurants. Een er van, Rowleys, verstrekt betaalbaar voedsel in een historisch decor. Dit was ooit de eerste zaak van de fameuze Londense wor- stenmaker Walls, nog steeds de exclusieve leverancier van de Koningin-Moeder. Tegel tjes en de initialen RW (Richard Walls) herin neren aan die periode. Het pand op nummer 113 heeft trouwens een bloedige geschiedenis, want halverwege de achttiende eeuw woonde hier ene Fitzgerald die bij tijdgenoten berucht was als Mad Fitz. Hij leed aan curi euze vampierneigingen, maar dronk gelukkig alleen zijn eigen bloed. Gekke Fitz duldde geen aanmerkingen op zijn macabere hobby en sneed een brutale stadgenoot de neus af. Meer van dat soort geintjes bezorgden hem later de galg. Het exclusieve Fortnam and Mason is schuin aan de overkant te vinden. De exclusieve zaak, die door een van zijn gefortuneerde klanten werd omschreven als 'vier etages valium', vestigde naam als het mekka van duur en exotisch voedsel, maar legt zich tegenwoordig meer toe op mode. De bedie ning is van superieur niveau. Niet fluiten Langs de schoenenpoetser in de gedistingeer de winkelpassage Burlington Arcade - waar het nog steeds verboden is te rennen, te flui ten, te zingen, grote pakken te slepen of zelfs een paraplu te openen - gaan we ais ervaren pseudo-aristocratische consument naar New Bond Street. Nog meer koninklijk goedge keurde winkels en galeries, en zelfs kans op een aangetrouwde Windsorglimp wanneer de Merc van prinses Diana langsscheurt. In de beide Bond Streets, oud en nieuw, is de recessie duidelijk voorbij. De limousines met verveeld wachtende chauffeurs spreken voor zich. Als de top van de consumentenpiramide de ponden weer laat rollen dan druppelt de rijkdom door naar de rest van samenleving en zijn we allemaal beter af, zo bedacht Marga ret Thatcher het tien jaar geleden. Dat gesprenkel van boven is voelbaar als je eerst even langs de galante en geüniformeerde portier van het 'White House' wandelt. Dit warenhuis voor de superrijken is een van de laatste familiezaken in Bond Street. Sommige klanten doen hun boodschappen aan de hand van hun binnenhuisarchitect. Net als bij 'T.M. Jewin Sons' het 'Vrijdags overhemd' brandende gespreksstof biedt, heb je hier een aardige binnenkomer als je over dekbedden begint. „Als het echt moet. kun nen we er wel een bestellen, maar wij zijn een traditionele zaak," vertelt een alleraardigste jongeman. Het 'top-end van de markt' geeft namelijk de voorkeur aan traditionele lakens, leert hij. Voor hen liggen hier een paar dui zend ontwerpen kaar. Blauwe satijnen lakens, handgeborduurde lakens, traditioneel Iers laken en dekens en matrassen. Zo wordt er geslapen en niet anders. Een dekbed? Hoe durft u? De in extreme zelfbeheersing getrainde ver koper zegt het nooit, maar je hoort het hem wel zachtjes denken. „Onze klanten komen uit alle geledingen van de samenleving," overdrijft een van zijn col lega's. „Showbizz, popsterren, leden van de koninklijke familie, ik heb ze allemaal bediend. En toeristen, die komen hier ook binnen". Ter illustratie dat er in dit paradijs van kwaliteit ook lager geprijsde produkten bestaan toont hij een handdoek van slechts zestig gulden. Er vlak naast ligt een ogen schijnlijk identiek stuk stof maar dat kost wel 675 gulden, „vanwege het goudborduursel". Het verschil? „Dit is een goede, eenvoudige droogdoek. En dat is een veel betere droogdoek. Als deze niet twintig jaar meegaat, breng u hem terug. Ik zal u dan exact zeggen waarom hij zijn tijd niet heeft uitgediend. Dwalend over de etages probeer ik Diana te ontmoeten. Of Fergie die onlangs weer herrie in de schandaalbladen veroorzaakte, omdat ze binnen twintig minuten negenduizend gul den uitgaf aan schoenen. Een Witte Huis-ver- koper helpt me uit de droom. „Echt belangrij ke klanten komen pas na sluitingstijd." Informatie over Londen: Brits toeristenbureau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tele foon: 020-6855051. Door Bob van Huët Alles op vakantieqebiori "REIZEN EN RECRfatip Elke zaterdagjnjggg met een FOTO ILLUSTRATIE LOGO. pat kan in de rubriek "Reizen en Recreatie" Elke zaterdag in deze krant!

de Stem | 1995 | | pagina 43