lASun Weekend 898 1098 898 1098 998 1248 1148 1598 §L X 60 kIKA uitgekiende vakanties EN "Reizen en Recreatie" E ANTILLEN flEUW ZEELAND ALGEMEEN Balcova in Izmir, Turkije GEBIED "I OPVALLEND "Reizen en Recreatie :o's Opvallend adverteren DE STEM E4 )e familie Doorsnee moet nodig een afspraak maken met de verzekeringsagent. Niet voor de brand- of inboedelverzekering, maar wie bij de tijd en goed verzekerd wil blijven, heeft tal van nieuwe polissen nodig. Een nabestaanden-verzekering voor wie na 0 is geboren, een lijfrente om straks de aow aan te vullen en een verzekering om de kosten voor opgroeiende kinderen te (je laatste korting op de kinderbijslag. Oh ja, en dan moet er ook nog een risicodekking komen voor het niet al te beste gebit van pa. Moeder moet een aanvullende verzekering voor de fysiotherapeut, ilet die extra verzekeringen is de familie Doorsnee er nog niet. En er zijn nog andere risico's die de staat totnutoe dekte en waarvan het maar de vraag is of er ooit een particuliere polis voor komt. 'Rijken kannen-en zullen zich bijverzekeren, voor armen is er de bijstand' De verzekeraars wrijven zich in hun handen. Een miljardenmarkt doemt op Aow/pensioen Ziektewet Nabestaanden Kinderbijslag Ww en wao Volksgezondheid 395 burg. De L i mb u r itvlucht mist en natte warme West-Afrika. voordelige reis naar 8 dagen 15 dagen ENKELE REIS. -tTSTREEKS NAAR GAMBIA. De vakantierubriek "Reizen en Recreatie" voor ADVERTENTIES in de rubriek komen elke zaterdag onder de ogen van zo'n 2 miljoen geïnteresseerde lezers. Wij adviseren u graag over de advertentiemogelijkheden! Nu extra lage tarieven naar de Ned.Antillen en Aruba. Vraag de uitgebreide bro chures met bung., app., ho tels, autoh., etc. MADURO TRAVEL 070-3644938 ANVR/SGR (7 d. 24 u.) DE Antillenspecialist. Alles op vakantiegebied in "REIZEN EN RECREATIE Elke zaterdaa in deze krant! kunt OPVALLEND adverteren in de ru briek "Reizen en Re creatie". Elke zater dag in deze krant! Meer informatie: Postbus 430 5201AK Den Bosch. Tel: 073- 6125225. Fax: 073- 6157283. slechts 699,- p.p. incl. vlucht, transfer, gebruik en vele sportfaciliteiten. delingen mogelijk, rmatie HTC Super reizen. 600 (ANVR/SGR). r- ?e. I_ en ier al »or 0- ao ca l- gr U kunt adverteren in de rubriek "Reizen en Recreatie" Elke zaterdag in deze krant! Meer informatie: Postbus 430 5201AK Den Bosch. Tel: 073-6125225. Fax: 073-6157283. De Rubriek staat elke zaterdagl in deze krant en bereikt ca. 2 miljoen lezers. Dat mag u nieti missen. Inl.: Tel.: 073-6125225 Fax: 073-6157283. ts aar EL JW I. 6p ee op 44 mi ire ag met een FOTO ILLUSTRATIE logo. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Kaalslag in Zekerheidsland Wee de Nederlander die geen werknemer is en altijd afhankelijk van de staat zal blijven. Voor hem of haar lijkt het sociaal vangnet alsmaar kleiner te worden. rs. >1 Itr) V> triohfS Door Harry Coerver en Carla Joosten Dat tón in de rubriek "Reizen en Recrea Flkezaterdag indeze* De vakantierubriek "Reizen en Recrea voor uitgekiende vakanties Elke zaterdag in deze kran De familie Doorsnee ervaart anno 1995 hoe Vadertje Staat zijn beschermende hand steeds ver der terugtrekt. Het sociale vangnet wordt als maar kleiner. Het naoorlogse stelsel van sociale zekerheid wordt als te ruim ervaren en ook de gezondheidszorg is in de ogen van de politiek te duur. Steeds meer mensen vragen zich bovendien af of de staat de sociale zekerheid wel helemaal in haar eentje moet runnen; particuliere ver- iraars worden daartoe soms beter in staari gèdcht.- Daarnaasti is. iet sociale stelsel nog steeds een a|^piggeling van een- niet meer "bestaande samenleving: met tal van nieuwe leefvormen wordt bijvoorbeeld nauwelijks rekening gehouden. Gaandeweg vallen er zo gaten in de sociale zekerheid en de sociale ziektekostenverzeke ring (het ziekenfonds). Is er sprake van een sluipende kaalslag: wordt de afstand tussen arm en rijk alsmaar groter? Vice-voorzitter Aart Jan de Geus van de vak centrale CNV meent van wel. „De overheid blijkt niet in staat de sociale zekerheid over eind te houden. De overheid trekt zich terug. Laat het afdekken van risico's over aan de markt. En op de markt heerst de wet van de jungle. Hier liggen nieuwe taken voor de sociale partners," constateert De Geus. De afschaffing van de algemene weduwen- en wezenwet noemt hij als eerste schrijnend voorbeeld. Tienduizenden mensen die nu nog verzekerd zijn tegen inkomensverlies als hun partner sterft, zullen dat na 1 april 1996 niet meer zijn. In mindering „En- de lagere inkomens kunnen zich ook absoluut niet-verzekeren tegen dat risico. Zij komen onherroepelijk in de bijstand terecht als ze geen werk vinden. Wie in de bijstand zit, heeft niets aan een verzekering. De uitke ring van de verzekering zou toch op de bij stand in mindering worden gebracht. Alleen de hoge inkomens kunnen zich tegen dat risi co verzekeren." Voor De Geus is dat een duidelijk bewijs voor de dreigende tweedeling die de afslanking en privatisering van de sociale zekerheid ople vert. „Dat wordt de trend, de rijken kunnen en zullen zich bijverzekeren, voor de armen is er de bijstand." De Geus wijst ook op de bezuinigingen op de kinderbijslag. „Gezinnen zullen geleidelijk aan in de problemen raken. Geleidelijk aan, ja dat is de formule waarmee de sociale zeker heid wordt afgebroken. Vaak worden bestaande gevallen ontzien. Zoveel heeft de politiek wel geleerd. Daarom was er ook geen opstand in het land toen ze besloten op de kinderbijslag te korten." De Geus sluit niet uit dat de vakbeweging de komende jaren de looneisen zal opschroeven juist vanwege die gekortwiekte kinderbijslag. „Wij hebben daarvoor gewaarschuwd. De kinderbijslag is ooit uitgevonden om de loon eisen voor gezinshoofden te dempen." Ook het overlaten van de sociale verzekerin gen aan de particuliere verzekeraars raakt de zwakkeren op de arbeidsmarkt. Linschoten wil volgend jaar de ziektewet afschaffen. Bedrijven sluiten dan contracten met particu liere verzekeraars om het loon bij ziekte een jaar lang door te betalen. Dat leidt ertoe dat bedrijven kieskeurig worden bij het aanne men van nieuwe mensen. De onvermijdelijke aanpassing van de vut zal eveneens een gat slaan in de bestaande voor zieningen. Nog ingrijpender is de discussie over de aanpassing van de aow. De Geus is van mening dat deze discussie tijdig en open gevoerd moet worden. „We moeten die discussie richten op de perio de vanaf pakweg 2015. Garandeer daarom iedereen van 45 jaar en ouder een welvaarts- vaste aow. Als er dan in de toekomst iets ver andert, kunnen jongeren tijdig hun maatrege len nemen," zegt De Geus. Hij doelt daarmee op alweer een voorziening die de familie Doorsnee uit eigen beurs mag betalen. Zorgen De CNV'er is niet tegen het opschudden van het sociale stelsel. Hij maakt zich wel zorgen over de opeenstapeling van negatieve effecten bij de minst draagkrachtigen. De Geus wijst op de ontwikkelingen in de gezondheidszorg. i'iziüMU c „Mensen moeten steeds meer voorzieningen zelf bekostigen. Juist die mensen die het meest gebruik maken van de fysiotherapeut en de meeste medicijnen slikken, krijgen het daardoor zwaar. Intussen wrijven de verzekeraars zich in hun handen. Jarenlang hebben ze elkaar becon curreerd met brand-, inboedel-, braak- en autoverzekeringen. Nu doemt een compleet nieuwe miljardenmarkt op. „De afgelopen vijf jaar hebben we meer nieuwe produkten op de markt gebracht dan de vijftien jaar daarvoor," vertelt Aegon-directeur René van der Smeede op het Haagse hoofdkantoor van de verzekeringsmaatschappij. Van der Smeede straalt optimisme uit. Dit in tegenstelling tot andere verzekeraars, die beteuterd vaststellen dat het met die miljar denmarkt behoorlijk tegenvalt. Niet alles wat de overheid aan verzekeringen afstoot, wordt bijverzekerd. De afslanking van de wao in 1993, het beruchte wao-gat, had vier miljard aan nieu we verzekeringen moeten opleveren. In de praktijk bleek het een miljard te zijn. Begin dit jaar verwachtten de verzekeraars een stormloop van werkgevers. Die zouden zich massaal gaan verzekeren, omdat ze voortaan voor zieke werknemers zes weken lang het loon moeten doorbetalen. De verzekeraars hoopten zo voor vijf miljard gulden aan nieu we verzekeringen af te sluiten. Driekwart van de werkgevers nam echter zelf het risico en verzekerde zich niet. En nu op -1 januari 1996 komen er mogelijk weer nieuwe veranderingen in de ziektewet. De werkgevers worden verantwoordelijk voor de loondoorbetaling bij ziekte voor een heel jaar. Oorspronkelijk verwachtten de verzeke raars een markt van elf miljard aan verzeke ringen. Door de teleurstellende ontwikkelin gen van de afgelopen tijd is die verwachting bijgesteld tot twee miljard. Maar Van der Smeede is geen zwartkijker. Hij ziet voor zijn bedrijf uitstekende kansen. Bij privatisering van sociale zekerheidsvoorzie ningen blijkt volgens hem dat de particuliere verzekeraars die taak goed aan kunnen. „Wij doen het beter en goedkoper. Immers onder nemers moeten winst maken, de overheid maakt alleen een budget op." Over diezelfde overheid is Van der Smeede minder te spreken. Die maakt er een potje van. De 'waan van de dag' regeert in zijn ogen, zelfs als het gaat om zoiets fundamen teels als de sociale voorzieningen. „Bezuinigingen en privatiseringen leveren het beeld op van een lappendeken. De avond voor het debat in de Eerste Kamer over de wao in 1993 zat ik nog met de toenmalige bewindslieden De Vries en Wallage te praten over de financiering van Ké't wao-gat. Zoiets regel je toch niet op het allerlaatste moment." Van der Smeede pleit voor een Deltaplan voor de sociale zekerheid. Overheid en bedrijfsle ven zouden dat samen moeten maken. „De centrale vraag zou moeten zijn: hoe organi seer je de solidariteit die vroeger werd afge dwongen per wet in de nieuwe situatie. Ik zou zeggen: overheid hou het simpel. Maak een lange termijnbeleid. Maak helder waar je naar toe wil. De politiek moet de randvoor waarden vaststellen," zegt de Aegon-topman. De noodzaak voor een gezamenlijke aanpak van bedrijfsleven en overheid bleek enkele weken geleden nog eens toen de verzekeraars de kabinetsplannen rond aaw en wao ver wierpen. Als deze plannen doorgaan is de aaw/wao in 2005 volstrekt onbetaalbaar, klaagden de verzekeraars en kwamen prompt met een alternatief. Op zijn vakbondskantoor in Utrecht maakt De Geus zich intussen bezorgd over het dich ten van de vele gaten die dreigen te ontstaan. Ze kunnen niet allemaal worden gedempt door nieuwe afspraken te maken met werkge vers bij de cao-onderhandelingen. En zelfs de meeste enthousiaste verzekeringsmaatschap pij zal bepaalde gaten niet kunnen vullen. Niet voor niets denken De Geus' eigen CNV, maar ook de vakcentrale FNV weieens hard op over aanvullende verzekeringen voor eigen leden. Werkgevers Aan zulke belangenbehartiging hoeven de commerciële verzekeraars niet te doen. Die pikken de aantrekkelijke 'gaten' uit de markt. De werkgevers maken zich al evenmin zor gen. Die juichen de in gang gezette herijking van de verzorgingsstaat toe. „Bij de ziektewet en de wao wordt het risico daar gelegd waar het thuishoort: op onderne mers- of bedrijfstakniveau. Nu komt alles op één hoop en voelt niemand zich echt verant woordelijk," constateert Trees Snelders van de werkgeversorganisatie VNO-NCW. Maar het belangrijkste resultaat van alle maatregelen is in haar ogen de verkleining van de afstand tussen het bruto- en nettoloon, veroorzaakt door de de nu nog erg hoge pre mies voor de volks- en werknemersverzeke ringen. „Die premies moeten minder worden. De werknemer houdt uiteindelijk dan zelf ook meer loon over. Dat biedt ook ruimte om zelf aanvullende verzekeringen af te sluiten. En er zullen ook mensen zijn die bepaalde risico's voor lief nemen." Maar wee de Nederlander die geen werkne mer is en altijd afhankelijk van de staat zal blijven. Voor hem of haar zal er altijd een sociaal vangnet moeten blijven. Snelders van VNO-NCW: „Solidariteit moet blijven. Met z'n allen zul je voor bepaalde zaken moeten opdraaien. Maar in een goed evenwicht tus sen private en collectieve verantwoordelijk heid. Niemand zal in Nederland van honger, dorst of kou hoeven omkomen." Maar De Geus van het CNV waarschuwt: „De politieke trend duidt erop dat we straks een privaat domein mfjt verzekeringen voor de rijken en een bijstand voor de armen krijgen." En hij herhaalt de woorden die CNV-voorzit- ter Anton Westerlaken: „Het paarse gif sijpelt door het gebouw van de sociale zekerheid". Bovenop de aow bouwen veel mensen aan een aanvullend pensioen. Dat pensioen moet er samen met de aow voor zorgen dat mensen na hun 65e verjaardag 70 pro cent van hun laatst verdiende loon over houden. Het wordt echter steeds moeilij ker om die 70 procent te halen. Dat komt omdat de aow alsmaar aan koopkracht inboet. Jarenlang is de aow niet meege stegen met de lonen. Van 1984 tot 1994 steeg het loon van werknemers met 12 procent. De aow van een echtpaar daalde in diezelfde periode met 7 procent. Pensioenfondsen hebben daardoor extra geld nodig om een uitkering van 70 pro cent van het laatste loon uit te keren. Het kost de fondsen steeds meer moeite dit aow/pensioen-gat te dichten. Uiteindelijk zullen ze daarin zelfs niet meer slagen. De deelnemers aan de fondsen moeten dan een aanvullende verzekering sluiten om genoemde 70 procent te krijgen. Het kabinet heeft de aow, evenals de andere uitkeringen, volgend jaar wel weer aan de loontwikkeling gekoppeld. Wat er na 1996 gebeurt, is nog onduide lijk. Voor de hele kabinetsperiode is gemiddeld een 'halve koppeling' afge sproken. Als de plannen van het kabinet doorgaan, verdwijnt de Ziektewet voor de meeste werknemers per 1 januari 1996. Werkge vers worden verplicht om het loon voor zieke werknemers maximaal een jaar lang (voor 70 procent) door te betalen. De werkgevers zullen zich tegen dat risico verzekeren. Die verzekering is duur als er in het bedrijf veel mensen ziek worden. Werkgevers zullen bij het aannemen van personeel extra letten op gezondheid. Chronisch zieken, ouderen en andere groepen, bij wie een verhoogd ziekte-risi co wordt vermoed, zullen minder snel werk vinden en eerder aangewezen zijn op een uitkering, zo hebben de Raad van State, de artsenorganisatie KNMG en het Tica (het coördinerend instituut voor de sociale zekerheid) ai gewaarschuwd. Het kabinet overweegt het discrimineren van oudere werknemers of mensen met een handicap te verbieden. Hoe effectief een dergelijke regeling is, blijft de vraag. Vanaf 1 januari bestaat er voor veel men sen geen recht meer op een weduwe- of weduwnaars-pensioen. De Tweede Kamer heeft daar inmiddels mee inge stemd. Over enkele weken geeft de Eerste Kamer haar oordeel. De Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) wordt dan' vervangen door de Nabestaandenwet. Iedereen die op 1 januari 1996 45 jaar of jónger is, komt nooit meer in aanmerking voor een weduwe- of weduwnaarsuitke ring, behalve als er kinderen jonger dan 18 jaar te verzorgen zijn. De groep die nog een uitkering krijgt, slinkt de komende twintig jaar van ongeveer 200.000 naar ongeveer 15.000. Veel mensen zullen bij gebrek aan zo'n uitkering aangewezen zijn óp de bijstand. Verzekeren tegen dit risico is nagenoeg onbegonnen werk: de uitkering van die verzekering wordt gekort op de bijstand. Gezinnen met kinderen krijgen vanaf vol gend jaar minder kinderbijslag. Binnen enkele jaren bezuinigt het kabinet daar mee meer dan een miljard gulden per jaar. Vooral gezinnen met drie of meer kinde ren leveren op den duur duizenden gul dens per jaar in. In de nieuwe regeling stijgt het bedrag aan kinderbijslag niet meer met elk vol gend kind. Ook de stijging na de zesde of twaalfde verjaardag van kinderen, zal aanzienlijk minder zijn dan nu. Om de effecten niet al te hard te laten aankomen, zijn maatregelen getroffen. De uitkering voor het eerste kind is iets verhoogd. En gezinnen met kinderen kunnen extra huursubsidie ontvangen. Sinds 1 maart van dit jaar gelden strenge re regels om in aanmerking te komen voor een werkloosheidsuitkering. Werklozen moeten van de laatste 52 weken 39 weken gewerkt hebben. Dat was eerst 26 van de 52 weken. Bovendien moeten ze vier van de laatste vijf jaar gewerkt hebben. Dat was drie van vijf jaar. De uitkering is bovendien vaak lager dan vóór 1 maart 1995. Niet alleen de ww-uitkering is voor min der mensen bereikbaar geworden. Het zelfde geldt voor de arbeidsongeschikt heidsuitkering. De eisen voor een wao uitkering zijn de laatste tijd drastisch opgevoerd. Zelfs mensen die al een wao- uitkering hebben verliezen die in veel gevallen na herkeuring. Het kabinet heeft de tandheelkundige hulp voor volwassenen uit het zieken fondspakket geschrapt. Volwassenen kunnen daardoor alleen nog gratis naar de tandarts voor controle en mondhygië ne. Gaatjes boren en vullen en andere ingrepen komen voor eigen rekening. Ook kunnen mensen zich aanvullend verzeke ren. Vanaf 1 januari wordt ook de vergoeding voor de fysiotherapeut beperkt tot negen behandelingen. Voor de oefentherapeut is een verlenging met nog eens negen behan delingen mogelijk.

de Stem | 1995 | | pagina 41