Weekend 'Je komt moeili van je imago a k Lugubere vondsten in Engeland de stem de stem Peper praat. Hij is 'back in town'. Na een periode van openbare verguizing heeft de burgemeester van Rotterdam de publicitaire wind mee. Hij geeft weer de toon aan in het bestuur van zijn stad: sociale vernieuwing, aanpak van de overlast van druggebruik (het plan 'Victor', voorbeeld voor andere steden), aanpak van de achterstandssituaties in de oude wijken. Na een periode van verguizing heeft Bram Peper de publicitaire wind mee Het mocht allemaal en vorig jaar. Groots- maar vanaf nu moet en Conny van den D Wat zij al 28 jaar do worden: het onderhc gaan ze stug mee do- ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Ej lets klopte niet. Dat hadden veel mensen al opgemerkt in de loop der jaren. Maar dat het zo erg was... De gruwelijke details komen nu naar buiten, de skeletten worden één voor één uitgebikt. De hele wereld kan ze nu ruiken, de Engelse lijken. Walging, afschuw en ongeloof heersen, en vrees, grote vrees. Laten we nog eens denken aan de treurige beelden van de prinses die was opgesloten in het grauwe, gemene Kensington Palace. Zij liet een noodkreet horen aan de wereld. Ze gaf signalen, dat is achteraf heel duidelijk. Waar om hebben we niet goed geluisterd en geke ken? Zagen we dan niet de doodsangst in haar ogen? Diana wees de vijand aan. Waarom hebben we niet ingegrepen? Kort na het tv-interview klonk het geluid van een agressief stoppende auto. Voetstappen in de tuin, laarzen drukten zich nijdig in het grind. Het kwam dichterbij. Er klonk gesnuif, gemorrel aan de achterdeur. Diana verstijfde. Ze stond snel op, ze wilde bellen. Help me, help me! Maar de draad was al doorgesneden. Wij hebben deze beelden nog niet gezien. Maar de cameraploeg was nog in het paleis en filmde .vanuit de deuropening. Hout versplin terde, glas brak. De gordijnen weken en daar stond ze. Een vrouw in een wijde manchester broek. Hoge laarzen met oude modderplek ken. Een dikke legerjas, de capuchon strak over het hoofd getrokken. Grijze handschoe nen speelden dreigend met een jachtgeweer. Ze grijnsde. Diana drukte zich tegen het buffetje uit de tijd van William en Mary. Er viel een stoel en de camera tolde. Koningin Elizabeth nam twee grote passen en legde aan. Het dodelijke schot is niet te zien, maar de dreun gaat een mens door merg en been. De prinses was het vol gende slachtoffer in een afgrijselijke reeks. De feiten zijn te vunzig om aan te pakken. Wanneer Elizabeth en Philip precies begonnen met hun wrede spelletjes, is nog niet helder. Er waren natuurlijk wel buren, maar er is altijd zoveel drukte rond Buckingham Palace, dat het helemaal niet opviel dat regelmatig jonge meisjes naar binnen werden gebracht Het echtpaar had het liefst weeskinderen of meis jes uit gebroken families. Die werden niet gemist en de politie zou er geen tijd aan beste den. De jeugdige slachtoffers werden in de konink lijke martelkamers verleid, gebruikt, gefolterd en daarna volgens een eeuwenoud ritueel gevierendeeld. Prins Philip was degene die de ontzielde lichamen inmetselde in de vloeren en muren van het afgelegen Windsor Castle. Maar was hij de kwade genius? Later werd bekend dat de geruchmakende brand in Windsor Castle was aangestoken door de koningin. Het was een dwaze poging alle spo ren uit te wissen. Elizabeth domineerde haar man. Philip moest meedoen met haar macabere poging het werk van Jack de Ripper te overtreffen. „Dit is een annus horribilis," riep ze een tijd geleden. „En het volgende jaar wordt weer een annus horri bilis, en ook het volgende. Ga zo maar door." In een vroeg stadium ging het om porno-ster retjes die hun zoon Andy moest meelokken uit nachtclubs en louche filmstudio's. Het arme prinsje kreeg snel de bijnaam Randy Andy, maar hij móest van zijn ouders. De stevige, ros sige Sarah Ferguson werd lang in leven gehou den in de koninklijke huishouding. Toen was ze opeens verdwenen. In allerlei kranten wer den nepfoto's van haar afgedrukt. We weten inmiddels dat ze van top tot teen in cement is gegoten. Het spel werd steeds gruwelijker. Ook jongens moesten er aan geloven. Kapitein Mark Phil lips, door prinses Anne meegebracht, was op een dag van de aardbodem verdwenen. Dat klopt, hij lag er onder, compleet met uniform. Edward, de jongste prins, nam het meisje Sop hie mee naar huis. Het is nu bijna zeker dat ze in een van de kolossale troggen bij de konink lijke stallen ligt. En hebt u de laatste tijd nog wel eens iets gehoord van Camilla Parker- Bowles, de vriendin van prins Charles? Is trou wens bekend waar prins Charles zelf zit? Het morbide vervolg op het laatste interview met prinses Diana wordt vannacht om 12 uur uitgezonden op BBC 3. „Ik ben geen masochist van professie. Maar je moet dit werk doen met een grote relativering van jezelf en van situaties en tegelijkertijd iets hebben van 'I have a dream'. FOTO DE JONGS VANE! Door Rinze Brandsma Het interview mag niet de zoveel ste waslijst zijn van wat er in de dertien jaar van zijn burgemees terschap 'mis' ging. Peper spreekt niet graag over zijn zieleroerselen of over de kritiek, maar liever over beleid en de maatschappij. Toch praat hij nu vrijuit over het negatieve beeld dat bij sommige spraakmakende Rot terdammers van hem bestond, de kentering, over Neelie Kroes (oud-minister Smit-Kroes), met wie hij deze zomer trouwde. En vooral praat hij over zijn gevecht tegen gettovor ming en verloedering. Daarin ziet hij een gro te rol voor de scholen in de wijken. Op tafel ligt het juist verschenen rapport 'Concentratie en Segregatie' van het Sociaal Cultureel Planbureau. Daarin wordt de zorg uitgesproken voor getto's in de arme steden: de wijken met hoge concentraties allochtonen en andere kansarme groepen. Rotterdam is zo'n stad. Onlangs werd bekend gemaakt dat die stad een monitor-project krijgt om de ontwikke ling van jongeren te volgen. De gemeente wil een samenhangend jeugdbeleid. Vrij vertaald: om de jeugd niet het criminale pad op te laten gaan. Hebt u zelf kinderen? (aarzelende terughou dendheid:) 'Ja'. Over Rotterdam wordt bij herhaling geschre ven als stad met jeugdbendes, een moordstad zelfs. Aan de ene kant is het die stad met prachtige, verbluffende, hoog opschietende gebouwen. Maar wat gebeurt er in de scha duw daarvan met de gewone Rotterdammer zélf? Gaat die achter die 'skyline' de vernie ling in? Burgemeester dr.Bram Peper (55) blaast en kijkt weg naar het hoge plafond in zijn werk kamer. „Ja, ach, er zijn her en der jeugdben des. Maar het is sterk overdreven om Rotter dam een stad te noemen waar het slecht toe fje bedoel meer: de keus die u als Rotterdams bestuurder moet maken tussen de welvaart, van de zich sterk vernieuwende stad vol elan, en het welzijn van de bewoners. Hij zet zijn koffiekopje krachtig neer. „Nee, dat is een valse tegenstelling. Dat slaat ner gens op. Het is niet zo dat er verschil is tussen de Rotterdammers in hun waardering dat hier op een heel bijzondere manier de stad wordt neergezet. Dat vinden alle Rotterdam mers prachtig. Geen twijfel aan mogelijk." U heeft gepleit voor een 'breed gemeentelijk jeugdbeleid'. Hoe dan? Hij steekt, eerst zuchtend en mompelend, later meer gedreven, van wal met een lange beschouwing over jeugd, jeugdbendes en jeugdcriminaliteit. Een college waarin de oud-hoogleraar sociologie doorklinkt. Peper wijst op de gaten in de opvoeding. „Als je kijkt naar de jeugd die in een moeilijke positie verkeert, waarvan de meest extreme vorm is de criminele jeugd, dan zie je dat er altijd wat aan de hand is: gebrek aan aan dacht, gebrek aan liefde, breuken die in hun leven hebben plaatsgevonden, generatiecon flicten bij allochtonen." De jeugd krijgt vaak een te grote speelruimte. Soms is er thuis, bij ouder(s) of familieleden, weinig opvang. „Scholen zouden wel eens een cruciale functie kunnen vervullen om een kader te scheppen voor de jeugd die thuis nog niet welkom is, voor een dichte deur staat." Burgemeester Peper heeft het over het con cept van de brede school. „Naast het gezin, waar vaak niks mis mee is. Maar je merkt dat de groep die ontspoort met name wordt gevonden daar waar breuken zijn in de omge ving van het kind. Doordat het onvolledige gezinnen zijn, het kind bij tantes verkeert, of doordat beide ouders werken. Als je zegt: wat heeft de overheid of de samenleving daar nou mee te maken, is mijn stelling dat wij er in ieder geval mee te maken krijgen als de kin deren ontsporen. Dan volgt sowieso een inter ventie van buitenaf, door politie of justitie." Peper pleit voor scholen die van 's ochtends vroeg tot zes, zeven uur open zijn. „Zoals je ook crèches hebt. Waar je altijd terecht kan en waar de school faciliteiten kan bieden bui ten het onderwijs. Daar moet je sociaal inven tief in zijn. Want de school is een instelling waar je gewoon naar toe moet. De school is een bij iedereen geaccepteerd opvoedingsin stituut, dat je zou moeten verlengen." Hij raakt bewogen als hij vertelt over de school in de moeilijke Millinxbuurt in Rotter dam-Zuid die hij een week tevoren bezocht heeft. Is er een kentering gekomen? Het lijkt een zorgvuldig gekozen nieuw p.r.-beleid. Eerder werd alles wat in de stad fout ging heel gemakkelijk op die Peper aan de Coolsingel geschoven, (lachend: 'Ja, ja'.) Nu gaat u buur ten en plotseling is daar die burgervader. En bent u een 'scheet van een vent'. „Ja, maar je merkt aan dit soort zaken in de eerste plaats hoe moeilijk het is om van je imago af te komen." Nou, kijk eens hoe gemakkelijk dat gaat. Één keer Spangen in en u bent populair. „Dat geeft ook weer de betrekkelijkheid van die dingen aan. Het lijkt manipuleerbaar. In Spangen wist ik trouwens niet dat daar een journalist zou zijn. Dat was ook niet de bedoeling. Dat en andere wijkbezoeken leken anders aardig geregisseerd. „Nee, dat is absoluut niet waar. Ik was vols trekt verbijsterd. De journalist in kwestie verontschuldigde zich ook, zei dat hij getipt was." Of hij eerder ook de haat gevoeld heeft? Hij „Daar zie je een school als een fantastische beschutting, een goeie, sfeervolle school met extra leerkrachten, omdat ze heel veel allochtone kinderen hebben. Daar zie je wat je moet doen, als je zegt: zo'n hele buurt wil ik optillen. Die school, dat kon je zien, was een soort pareltje in zo'n buurt." 'Ik krijg een kick van de burgemeester', was de krantekop na Pepers schoolbezoek. Rond om het referendum over de stadsprovincie en de ontmanteling van Perron Nul was Peper nog de Kop van Jut. Hij kon weinig goed doen. Raadsleden verketterden hem gretig, bewoners in de door overlast van druggebrui kers geteisterde oude wijken kwamen hem uitjouwen en brachten hem aan de Coolsingel een fluitconcert. Peper moest 'oprotte'. Alle oude verhalen werden weer even afge stoft. Over de intellectuele onhandige 'breke been', die met zijn eigenmachtig optreden zaken naar zich toe trok die vervolgens fout gingen. Bram en Neelie als Zonnekoning en - koningin van de Rijnmond in hun 'Byzantijns hof'. Ineens trok hij, met Neelie, op een zaterdag ochtend de probleemwijk Spangen in, zonder gevolg, per tram. Voor de actievoerende bewoners kon hij daarna niet meer kapot, 'een scheet van een vent'. Later volgde een volks marktbezoek, opnieuw met warm-men- selijke foto's in een krant. blaast naar het plafond. „Ik ben geen maso chist van professie. Maar je moet dit werk doen met een grote relativering van jezelf en van situaties en tegelijkertijd iets hebben van 'I have a dream'. En niet alleen maar de bur gervader willen uithangen en denken van 'goh, wat ben ik populair'." „Ik merkte wel dat er een beeld van mij ont stond, dat heel kwaadwillend getoonzet was. Als je merkt dat mensen ook echt gaan gelo ven dat het zo is, dan is het verkeerd." Kwaadwillend? „Ja, eh, pff, er werden beelden neergezet die sloegen nergens op. Zo van: de burgemeester communiceert niet met de stad. Nou, dat doet hij dus wel." U weet wat nu gezegd wordt van die wijkbe zoeken. Daar moet Neelie Kroes achter zitten, met haarfijne neus voor p.r. en publiciteit. De man die altijd problemen had met het verko pen van zijn burgemeesterschap heeft einde lijk een goede adviseur. „Ja, want de burgemeester is niet in staat dat zelf te verzinnen. Een soort gehandicapte, weet je wel, je lacht je rot. Wat zullen we nou toch hebben. Neelie vind dat ook leuk, ja. Maar dat bezoek aan Spangen heb ik hele maal zelf verzonnen. (Ginnegappend:) Ik bén in staat dingen zelf te verzinnen, je houdt het niet voor mogelijk. Ik heb haar wel gevraagd: heb je zin om mee te gaan? Vond ze leuk, n prima. Ik geef toe: haar adviezen op het punt van publiciteit, die zijn natuurlijk niet slecht Als,er iemand is die dat vak in de heeft, dan is zij het wel. Maar met alle respect voor de journalistiek, dit werk is wel vooral besturen. Een voorbeeld van zelf wat verzinnen is plan 'Victor' om de overlastgevende drugscri minaliteit aan te pakken. Daar hoor je de laatste weken niet meer zoveel over. „Victor is een duidelijk en niet te miskennen signaal naar de stad toe van, in gewoon Nederlands, wij pikken het niet meer. Wij moeten de baas zijn over het publieke domein. Dat gaan we heroveren waar het ons uit handen is gevallen." Is het niet zo van: leg je er nou maar bij neer, dat zijn de problemen die horen bij de groti stad? „Nee, geen sprake van. De stad is van de men sen. Altijd zo geweest. De stad is een van de meest veilige plekken waar mensen zich ophouden, zeg ik altijd. Steden zijn burchten van vrijheid, historisch ook." Het leven in de steden is toch harder geuic- den? „Ja, maar tegelijkertijd zien we, dat is f weer het produkt van die sociale verni wing, dat mensen zich de stad niet uit handen willen laten nemen. Dat is fantastisch. waarom ontstaat die beweging in waarom spelen vrouwen daarin zo'n rijke rol? Daar is enorm veel leiderschap, ben absoluut gebiologeerd en gemotiveerd" zonder compromissen voor het niet ontsta van getto's. (Voor in zijn stoel, heel gedreven nu.) Voor het niet ontstaan van hekken in stad met het idee van: daar kom ik maar lie ver niet. Dat is een beschavingsideaal dati niet opgeef." „Ik voel me niet verwant met mensen die ze^ gen: geef het nou maar op, joh. Dat is® flauwekul. In zo'n samenleving zou ik11 willen wonen, dat geldt voor heel Nederlan Want die steden worden daardoor ontoega- kelijk in de beeldvorming voor vele ander en sterven af." „In dat opzicht ben ik ook historisch g sterk gemotiveerd. Het is een dure ph™' de politiek om daar eindelijk eens een v trekkersrol in te vervullen en niet te versas Wees blij dat nog zoveel mensen geloven' overheid. En zelf het heft in handen w' nemen. Zeggen van: wij zijn deze beu. Het feit dat men zich wel eens aan illegale acties onderstreept hun aan legaliteit. Men leeft in een buurt vva rechtstaat vele gezichten heeft." De vrouwlijke bode kondigt een volg afspraak aan, een wethouder meldt zie Onmiddellijk staat hij enthousiast, opgelucht op. De recorder gaat uit en"1 de afstand weg, ook het zoekend form Genoeglijk grappend reageert hij °P wapenspreuk van Rotterdam die hem v houden wordt: 'Sterker door strijd „Vind ik een mooie tekst. Als he beschaafd blijft. Uit het hart ker. Het leven is inj vechten, hard werken, gewoon avontuurlijk. je» Precies, dan heb ik het ook over meze voetballer geweest, ook veel verlor® strijd, ambacht. En je eigen grenze kennen." Door Jan Jansen 'Ik dat ik Nee, dat ken niel denkt Jan van die herfstavond nota bene een jeugdblad was' op schoot, zit voor te lezen, I zetten? Maar hij heeft het ril goed gelezen: zijn oorlogshelcj Engelsen), RAF-piloot Gp begraven in Steenbergen. Het is wel waar: Op die plek j sneuvelde een roemrucht pilof dan heldenverering viel Guy ten deel omdat het Engel squadron 617 dat hij aanvoer de Roerdammen kapotbombr wing commander er nog gee' boek over uitbracht, vestigd helemaal. En natuurlijk: Nadl tember 1944 boven Steenberg stort, werden Gibsons heroïsc! verkoopcijfers van zijn bestse der op. Dode schrijvers levep handel. Opgevreten Jan van den Driesschen kreeg 'In zoeklicht en afweervuur' - vader. „Indruk maken? Man, i vreten. Wel twintig keer heb i Maar wat hij er uiteraard if maken, en tot 1967 ook anders weet kwam, was dat Steenl| laatste bestemming was. gesneuveld was, maar had ge hoe." De zondag na de ontdekking i is de Rotterdamse familie, 'hel dus naar West-Brabant get begraafplaats in Steenbergen, zoeken, zoeken," zegt zij, „tL herkenden aan de vorm van de) was verwaarloosd, bedekt met ren. „Staande voor dat graf zweer je, tot ik doodga zal ik zorgen." Dat ze de vorm van de steentje ter plekke ontdaan zijn over de sons laatste rustplaats, is geei ve de fascinatie voor de lotg, piloot, hebben de Van den Es °°k al jarenlang bijzondere Ik klink nu misschien eei hoofdredacteur van een g blaadje op Terschelling die de laatste maal waarschuwt anders. Ik begin mijn buik krijgen van Compuserve, e Columbus, Ohio, niet wille gaat deze websurfer naar de Punt één. Ik voel me, met anderen in Nederland, zw< gehouden door onze provide heeft die ons lekker zitten lokale nummers. Inplaats t veen in te loggen zouden w< onze eigen woonplaats kunn en dat scheelt nogal wat slo reis die we dagelijks in cyt nemen. Het bleek een loze belofte. leveren die lokale nummers gedonder op dat ik al na twe arremoede maar weer via An gaan loggen. Bovendien ma: ten bijna niets uit, want er zit $2.20 per uur op, en daar heb ren nooit één woord aan ge naar pure volksverlakkerij. 5 kosten, zoals ze zelf blijven Z1jn, dan hadden ze dat vooi moeten vertellen. Punt twee. Maandenlang hei ons ook al lekker zitten makt AO, de opvolger van 1.4, het Programma dat de verbind!

de Stem | 1995 | | pagina 38