'Zonder bolhoed was ik als Sinterklaas zonder mijter' DE STEM Pierre Kartner is 25 jaar Vader Abraham Marco Borsato krijgt 'special' van RTL4 ANDSE MERCIEEL EDEWERKER TV-document aire over de 'nieuwe Engelse koning' •MEDEWERKSTERS lïk rot me bup aan die toolkid' I pierre Kartner viert vol- I jende maand zijn zilve- I 'en jubileum als Vader I Abraham. Een kwart 1 jeUw waarin hij zes bol hoeden versleet; eerste I plaatsen op hitlijsten en I wereldsuccessen als Het I Kleine Café en de Smur- I {en. Maar ook geflopte I Funny Puppies en een I optreden op zeepkistjes I met Perzische tapijten. - MTV Europe Awards in teken protest tegen kernproeven De Stoel naar Japan Junior Walker overleden Tina Turner (57) weer op tournee R 1995 Fotostudio's, gespeciali- iken van familieportretten, en Vroom Dreesmann, r vestiging in Breda enthou- sntatief en flexibel en je wilt r per week werken. Verder goede contactuele eigen- j voorkeur heb je enige erva- ilhandel. jreekt, stuur dan binnen 5 verschijnen van dit blad een pasfoto aan: Portrait Place Madelaine Lodewijk, 4811 WV Breda. v. energieke man of vrouw tot 3 funktie van; de regio ZW Nederland de Je afnemers onderhouden en Degeleiding verzorgen bij de iment, hulpstoffen, mortels en offen in de sektoren beton- raren, bouwmaterialenhande m een verantwoordelijke ze\f- e, waarvoor een opleiding YW+C8 1 of vergelijkbaar i praktijkervaring in een van emde sectoren vereist is. goede contactuele eigen een dosis doorzettingsver kelijk. jr tegenover een uitstekend de bijkomende arbeidsvoo igstelling? Richt dan Uw bon ibrief aan NCH, Postbus iuwegein, t.a.v. snelle, vertrouwelijke be verzekerd. Ise Cement Handelmaatschapp i 0 AB Nieuwegein. ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA - D5 Gids I Door Céline Rutten Het onderbroekje is aubergine- I kleurig en ietwat wuft. Met de king en de bolhoed al in de Jer maar de coltrui nog op de I leuning van de stoel is hij net I jeen Vader Abraham meer en ook jiog geen Pierre Kartner. De I blootheid maakt het gesprek wat I ongemakkelijk. I De slaapkamer staat de uitbater I tan het café iedere middag wel- I willend af als kleedkamer, waar- I bij hij vergeet de verwarming aan I ie zetten. Op het podium in de I feestzaal beneden liggen namaak I Perzische tapijtjes die zeepkistjes I lijken te bedekken. I Het publiek: zevenhonderd I Nederlanders die voor 34 gulden en vijftig cent een dag uit zijn in ielgië. Onderweg kunnen ze ekens kopen en Vader Abraham I is middag-attractie. Zes weken I aan een stuk en het contract voor volgend jaar is al getekend. I Pierre Kartner is zestig jaar. Vol- I gende maand is hij 25 jaar Vader I Abraham. IWaarom treedt u op in zulke Vader Abraham in de zaal: iedereen gaat overstag. I „Hier leer ik wat ik wel of niet (moet schrijven. Hier zitten de I mensen die ook het derde couplet I van 'Zou het erg zijn, lieve opa' I uit hun hoofd kennen. Maar ik I treed overal op. Maandagavond I sta ik in de Jaarbeurs en dinsdag- I avond in De Doelen. Ik weet niet I of het voor een religieuze sekte is I of voor een betongigant, dat hoor "l nog wel. Ik sta ook in hard- I rock-cafés of op studentenfees ten. Onder studenten leeft een I Vader Abraham-revival. Staan [ze met een sigaretje in de ene 1 en een biertje in de andere liedankt lieve ouders te zingen." Bejaarde dames [Deze middag bestond zijn achter- Igrondkoortje uit vier bejaarde I dames uit het publiek die om de I beurt op de knie van Vader Abra- i Zou het erg zijn, lieve opa I mochten meezingen als plaats- I vervangsters van het kleine meis- I je Wilma uit de tijd toen het lied- I je hoog in de hitlijst stond. Net op I set moment waarop de eerste lach breeduit had genesteld, was [er in de zaal verward geroep om leen dokter. Het leek een sterfge val, maar bleek een aanval van I epilepsie. Kartner had gewacht |tot de man in de frisse lucht was I gebracht. I Toen het programma al lang weer p draaide en iedereen mee- over de oude clown, 'maar huis hij dood', kwam de zieken- I wagen voorrijden. Kartner in de koude slaapkamer: -Ook als die man er in was geble- had ik waarschijnlijk door- n. Twee dagen geleden is iemand in de bus overleden. i ben ik ook opgetreden. De I mensen komen er voor, ze ver pachten dat." En: „Ach, ze ken- Ijen elkaar toch niet of nauwe lijks." I Deining Diezelfde avond is in Oud Gastel e' Personeel van de melkfabriek 'erenigd in een zaal waarvan ®es is betegeld. Hier is zelfs niks j'at op een podium lijkt. De DJ omt even naar buiten en zegt: T '®e, kun je niet wat vroeger pegmnen, de sfeer zit er niet echt I®- »De mensen moeten eerst Jut ijs nog eten", zegt Kartner. tmen is het gezelschap strikt erdeeld: de secretaresses en de ®Kctie achterin, links een stijf ohtopzittende administratie en liter 8en afdeling d*e wa* Jader Abraham komt op en zingt L'een terras vol limonade. ne aangeschoten jongens liggen ®uw van de lach en proberen er j, anders tussen door te roepen. ua® kinken de eerste maten van et kleine café aan de haven en «teen vallen de jongens stil, ste- n de handen in de lucht, wie- i.„ en bij het refrein staan ze op |J> mee te zingen. liedjes later deint de hele |iJ! mee: 'Pootje baaien, pootje ten, met z'n allen pootje baai- k re schalen met eten die Lp„ j0m?n deinen, de obers dei- WV directeur deint. Als dan |<A emP° wat straffer wordt in la l?6 me b® A11 me hoela- ■ki'j w®et niet waar hij zit, maar J 's m n troelala', legt de admi nistratie de handen op de schou ders van de voorganger. En op de tonen van 'Adam sloeg Eva met de sukerbieten op d'r kont' is ook de directie overstag. Als Vader Abraham voor de laatste keer over het kleine café heeft gezon gen terwijl overal de aanstekers aanknippen, kan het feest niet meer kapot. Geld Mijnheer Kartner, alle inter views met u gaan op zo'n rare manier over geld. U roept: „Mijn huis, ja dat is een huis van Riet veld. Maar ik heb, iedere steen ervan zelf betaald. Of er staat in de eerste zin dat uw BMW 180.000 gulden heeft gekost.... „Dat zijn de journalisten. Ik vraag heel vriendelijk aan iemand, die bij een optreden wil zijn, of hij mee wil rijden; we pra ten over van alles maar niet over die auto en als hij weer achter zijn bureau zit is het eerste wat hij doet een dealer bellen, vragen naar de prijs om dat dan in zijn eerste zin als binnenkomer te verwerken." „Het is schaamteloos en ik heb er genoeg van. Het zijn vooral de mensen die denken dat ze ver stand hebben van muziek en dat ze intellectueel zijn. Juist die zijn zo onbeschoft. Dan zeggen ze, zo achteloos: 'Je hebt wel wat ver diend aan die platen hè'. Alsof ik scheermesjes verkoop of inferieu re stroopwafels. Maar ik verkoop mijn ziel. Bedankt lieve ouders heb ik voor mijn eigen ouders geschreven. Aan Robert Long durven ze niet te vragen: 'Dat je in Italië kunt wonen, komt dat door de Tros öf door je theater voorstellingen. En Martiné Bijl is maar wat blij dat de erwtjes van Hak er zijn. Ik heb nog nooit in een Sterspot gestaan. Wel gevraagd, maar nooit ja gezegd." En: „Ik heb er genoeg van om als camavalsprutser te worden beschreven. Ik ben een Speen- hoff. Waar draait het wereldwijd om in het leven en in de kunst? Om liefde, hartstocht, leven en dood. Daar gaan mijn liedjes ook over. En alleen in Nederland noe men ze dat dan smartlap. Maar waarin is Green green grass of home minder smartelijk dan In het kleine caféAlleen heet dat een song en Het café een smart lap. Het woord bestaat alleen in het Nederlands." Hij vergeet daarbij dat in de Engelse taal voor ons woord smartlap de term tearjerker, ofte wel tranentrekker bestaat. „Dat van die Edison., dat weet u? Ik kreeg een Edison maar ze von den het te gênant om hem in het openbaar aan mij uit te reiken. Ik kon hem als Jan met de korte achternaam ophalen bij de pla tenmaatschappij Wat is voor u het verschil tus sen gevoel en sentiment? „Gevoel heb je nodig als je artie sten moet beoordelen, of ze het achter de elleboog hebben of niet. Er komen genoeg gekken aan de deur: 'Ik word Corry Konings als u dat wilt'. Uit die warwinkel van Pierre Kartner: „Alsof ik inferieure stroopwafels aan de man wilde brengen.foto's marc bolsius eendagsvliegen moet je de kren ten uit de pap zien te halen zodat je er zelf ook nog wat aan over houdt." „Sentiment is je eigen laten gaan. Vorige week is een van mijn hon den dood gegaan. De andere gaat binnenkort. Wat je daarbij voelt... en dan de herinneringen, hoe we ze kregen als twee bolle tjes wol in een muts. En geluk is als je je hond van achteren ziet kwispelen, want dan is hij van voren blij. Geluk kun je kopen, gelukkig zijn niet. Dat gevoel: na een goed optreden waarin je als op vleugels het uur bent doorge gleden en dan met een zak friet in de auto zitten..." Wereldhits Deze man is met in totaal 1600 nummers en twee hits op de wereldranglijst al jarenlang de meest succesvolle Nederlandse liedjesschrijver. Het kleine café aan de haven is in dertig talen vertaald en er werden ongeveer zeven miljoen platen van ver kocht. Daar komen er nog dage lijks bij. Peter Alexander, Malan- do en James Last zijn een paar van de artiesten die er zalen vol mensen mee plat kregen. In Frankrijk zong Mireille Mathieu het liedje onder de titel Le café les trois colombes en in hetzelfde land gaf Joe Dassin het de titel Le vieux café d'Amerique. Kartner: „Hier in Nederland is het na het Wilhelmus het nationale volks lied. En dat geldt ook voor Ier land. Alleen in Dublin al zijn tien kroegen die The Red Rose Café heten. Daar worden ze woedend als ze horen dat een Nederlander het heeft geschreven." De Smurfen - 'Kunnen jullie door een waterkraan? Ja wij kunnen door een waterkraan' - hadden nog meer succes: van het album dat Vader Abraham zelf inzong, werden er 12,5 miljoen verkocht en nog steeds wordt het Smurfen lied gezongen van Sri Lanka tot Brazilië en van IJsland tot in Zuid-Afrika. Haralduri heten ze in het Fins. In Engeland heeft het Smurfenlied in 1978 The Rolling Stones zes weken lang van de eerste plaats van de top tien gehouden. Na het succes van de Smurfen lanceerde Kartner de Funny Pup pies. Na korte tijd verdwenen ze geruisloos naar de zolder. „Dat is inderdaad een verliespost gewor den. We hebben het overal met ze geprobeerd. Maar de kinderen in Duitsland, in Oostenrijk, in Zwitserland, in Nederland.... ze zeiden er geen nee tegen, ze zei den helemaal niks. En dat is dodelijk. Zo zonde, die poppen waren zo prachtig... ze hadden ogen met afstandsbediening." Zonen Hoe gaat het met de zeven zonen? „Ik zou het niet weten. Ik zie ze nooit meer. Een paar leven niet meer. Maar het waren er geen zeven, het waren er zes. Dat was heel gek. Ik kreeg honderddui zend brieven met de vraag of mijn baard echt was en de helft daarvan wilde ook weten of er glazen in mijn bril zaten. Maar nooit heeft iemand die zonen geteld." „Na twee jaar was het plezier eraf. Kijk, ik was Vader Abraham en het was mijn liedje. Die zonen waren alleen, een leuk grapje. Ze hadden niet veel talent, ze waren nou niet bepaald de Marx Brot hers. Al had je er zes pruimen neergezet met ogen erin, dan was het ook goed geweest. In de roes van het succes gingen ze handte keningen uitdelen, dat vond ik niet erg. Maar toen kwamen de discussies: 'wie gaat voortaan de tweede stem nemen'. Dat gaat niet goed dacht ik. Toen heb ik Bedankt lieve ouders solo gedaan. Dat vonden ze niet leuk. Maar ja, het was niet anders." Voor het liedje Uche-uche-uche vond Kartner inspiratie in het kuchje van een van de zonen, die wat later aan datzelfde kuchje overleed. „Ja, daar moet ik inder daad nog wel eens aan denken. Vooral omdat Bram een goede ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 DEEL Hilversum (anp) - Diana heeft er tijdens haar geruchtmakende interview al op gewezen. Een aantal royalty watchers van Buc kingham Palace gaat ervan uit Prins William, zoon van Diana en prins Charles, de volgende koning van Engeland wordt. In de documentaire Koning in de maak (The Making of a King), een produktie van ITV (Granada), staat de Britse prins William centraal. De NCRV brengt de Nederlandse bewerking in de serie Document (Nederland 1, maandag 18 december, 22.56 uur). De film analyseert Williams opvoeding. Veel wijst erop prins Charles de troon nooit zal bestijgen. De documentaire laat zien wat dat voor zijn oudste zoon betekent. Parijs (ap) - U2 is door MTV Europe onderscheiden als beste popgroep. De uitreiking van de prijzen had plaats in Parijs. Zanger Bono van U2 en andere onderscheiden artiesten namen de gelegenheid te baat om kritiek te oefenen op de Franse kern proeven in het Zuidzeegebied. zoon was. Heel vriendelijk, zat niks kwaads bij." Vorig jaar ongeveer had U genoeg van Vader Abraham en probeerde u het als Pierre Kart ner. Dat ging niet? „Nee, ik dacht dat het wel zou lukken, maar zonder bolhoed was ik als een Sinterklaas zonder mij ter. Het betoverende was weg. Ik ben nu weer gewoon Vader Abra ham. Het is voor de mensen veel gemakkelijker. Zien ze die bol hoed opkomen, kunnen ze lekker achteruit leunen. Hoeven ze eventjes helemaal- niet na te den ken. 'Daar komt Vader Abraham, die gaat voor ons Het Kleine Café zingen'." In de 25 jaar versleet hij zes bol hoeden. „Mijn vrouw houdt dat in de gaten, ik let daar niet op. Als de randen wat al te vettig zijn geworden, moet ik een nieuwe gaan kopen. Toen Vader Abra ham twee jaar bestond, heeft mijn vrouw de eerste hoed laten vergulden. Die hangt nog steeds naast de voordeur." U bent als oude man op het toneel begonnen en u hebt nu ein delijk echt de leeftijd die u altijd hebt uitgebeeld. Daarmee kan iemand het lang volhouden... „Ja. Ik speelde altijd een oude man, dan deed ik net of ik een beetje beefde als ik de microfoon .vast had. De mensen zagen dat ik jong was aan mijn handen, die waren te glad. Nu hoef ik mijn baard niet meer grijs te spuiten en ben ik veel meer ontspannen dan vroeger. Vijfentwintig jaar geleden kreeg ik voor de eerste keer opeens een ton overgemaakt van de Buma. Nou, ik had zelfs nog nooit duizend gulden gezien. Dat gaf zo'n enorme druk. Ik had opeens pagina's in de Telegraaf terwijl ik alleen kleine stukjes in het huis-aan-huisblaadje van Breda gewend was. Dat overviel me verschrikkelijk. Ik moest presteren, presteren en nog eens presteren. Nu is het zo: als het ooit eens minder gaat op het toneel, ga ik gewoon nog alleen liedjes schrijven. Dat is ook leuk." „Je moet het doen met wat je in huis hebt. In de hoogte kan ik niet veel en in de laagte ook niet. Och, als het eens wat minder gaat, leid ik de mensen gewoon een beetje af. Maar tot en met nu gaat alles prima. Ik ben altijd het slotnummer van de avond. Vroe ger... ook als Lee Towers in het programma stond: ik was gewoon altijd de klapper." Op welke plaats stond u vorige week in de Jaarbeurs? „Twee na laatst. Ja, nu mag Mar co Borsato afsluiten. Maar ik had binnen twee minuten tweedui zend mensen in de maalstroom." En: „Die mensen die roepen: 'kom je die shit weer zingen', die, juist die zingen het hardst mee. Zolang ze schelden, is het goed. Als ze niks zeggen, heb je een probleem want dan heb je een repertoire wat ook écht helemaal niks is." Milieuorganisatie Greenpeace kreeg de Free Your Mind-award voor haar wereldwijde campagne tegen de ondergrondse kemproe ven. „Wat een klapper (bomb), wat een vergissing", zei Bono tegen het 5.000Tkoppige publiek in het Zenith-theater. Vervolgens stak hij de onderscheiding, in de vorm van een zilveren aardbol, in de lucht en zei: „Laten we dit vol gend jaar niet aan Jacques Chirac geven". Madonna, die wel was genomi neerd maar niet in de prijzen viel, riep in een videoboodschap op een eind te maken aan 'het mis bruik' van de aarde. Ook onderscheiden werden de Ierse groep de Cranberries, voor het nummer Zombie, Michael Jackson (beste mannelijke artiest), de IJslandse zangeres Björk (beste vrouwelijke artiest), de Amerikaanse rockgroep Bon Jovi (beste rockgroep), de Ameri kaanse metal-rapgroep Dog Eat Dog (beste nieuwe act), de Britse groepen Take That en East 17 (respectievelijk beste live-act en beste dansgroep), de Fransman Michel Gondry (beste regie, voor de clip van Protection van de Britse groep Massive Attack). Vertegenwoordigers van de Fran se muziekindustrie beklaagden zich erover dat zich onder de winnaars slechts één artiest van het Europese vasteland bevond. „Als MTV de onderscheidingen alleen aan Amerikaanse artiesten geeft, dan heeft het weinig zin om een MTV Europe Awards-uitrei- king te houden", zei Marie-Agnes Beau van Bureau Export, dat Franse muziek in het buitenland promoot. Hilversum (anp) - De NCRV heeft het televisieprogramma De Stoel verkocht aan Japan. Het magazine World Great TV toont elke maand een portret van een gast die bij Rik Fel- derhof in De Stoel heeft plaatsgenomen. In tegenstelling tot wat in Japan gebruikelijk is, wordt De Stoel niet nagesynchroniseerd. De uit zending is van ondertiteling voorzien. Afleveringen rond Anton Heyboer en Lord Thyn, de markies van Bath zijn in Japan al op het scherm geweest. In totaal heeft de Japanse tv zes afleverin gen van De Stoel gekocht. Marco Borsato foto henny miltenburg Van onze rtv-redactie RTL4 brengt vanavond een Marco Borsato-special op de buis. Marco zingt, begeleid door een veertienkoppige band, onder meer liedjes van zijn nieuwe cd Als geen ander. Het nummer Je hoeft niet naar huis vannacht is de eerste single van deze cd. Borsato is binnen een paar jaar een ster geworden. Oplangs won hij nog twee Edisons. Van zijn vorige cd's zijn inmiddels 350.000 exemplaren verkocht. Op de laatste cd zong Marco voor het eerst in de Nederlandse taal en met succes. Vorig jaar kon bij na iedereen in Nederland Dro men zijn bedrog uit het blote hoofd meezingen, dat dan ook dertien weken nummer één stond. De opvolger, Waarom nou jij schoot ook onmiddellijk door naar de hoogste regionen van de hitladders. Nu is er het nieuwe album Als geen ander. Marco is er blij mee. „Ik ben de afgelopen periode gegroeid en de mensen om mij heen met mij. Bovendien had ik de mogelijkheid om dit album zo op te nemen zoals ik altijd al wil de. Met een eigen band, echte strij- Battle Creek (ap) - Junior Wal ker, een van de leidende saxofo nisten van het label Motown, is donderdag overleden aan kanker. Walker werd in 1942 geboren als Autry DeWalt Jr. in Blytheville, Arkansas. Hij werd beroemd met zijn altsaxofoon en scoorde hits als How Sweet it is en These Eyes met zijn band de All Stars. Recentelijk was Walker op tour- nee met The Four Tops, The Temptations en andere Motown- sterren. kers en blazers, een geweldige producer en wederom met fan tastisch songmateriaal." Op Als geen ander zingt Marco twaalf nummers, waarvan er vier voor hem zijn geschreven en acht van Italiaanse herkomst zijn. De Italiaanse nummers zijn speciaal voor Marco vertaald. Het nieuwe album bevat veel ballads zoals Margherita, Zonder jou en De wens, afgewisseld met up tempo nummers als Ik leef niet meer voor jou. In de special zingt Mar co behalve de nieuwe liedjes ook de 'oude' succesnummers. (RTL4, 23.15 uur) Den Haag (anp) - De Ameri kaanse popzangeres Tina Turner, inmiddels 57 jaar, gaat weer optreden. Volgend jaar mei begint zij in Parijs een uitgebreide Europese tournee. De tour voert onder andere langs Nederland, Bel gië, Duitsland, Groot-Brit- tannië, de Scandinavische landen en eindigt in Italië. Optredens in Nederland zijn gepland in het Rotterdamse Ahoy' van 16 tot en met 19 mei. Ahoy' was ook de plek waar Turner in 1990 haar laatste optreden gaf. De kaartverkoop begint op 2 december.

de Stem | 1995 | | pagina 31