Naamgenoot Parkeergarage(s) Bruggetje in historisch besef ilen Jubilarissenfotograaf 'T BELANG VAN DE KIEZER WEEG 'T ZWAORST! Plastic #ff -,W ïli|!W Niets te missen Droog achter de oren HÉ JA, PAT KEIMI :tor 'EP lROP. (Mm de Sc/uu>pba& mm KJ DE STEM ZEELAND C4 ignog. -| GEN PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN Aflevering 435 x 69 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 ig met lid ist arbeid 'ing in een |ef eit met Dekker Ihriftelijke be BV Tilburg. ericht, bek naar Ier hun joed team eve auto ieur die wij rorden? ief met c.v. men perfecte orbeeld van t is nog niet tv rekeningen n betaald. U service en is huiszorg- en e pakketten r dag oor u de bus. Bel rzekeringen t nodig). M/V* Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Peter van den Assem, Camile Schelstraete, Eugene Verstraeten, Peter Oggel en Gerlach Hochstenbach. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,4530 AC Terneuzen. VAN DEN Assem is de naam, Peter. De enige echte, dacht ik tot voor kort. Nooit bij stil gestaan dat ik een naamgenoot zou kunnen hebben. Sterker nog, het leek me uitgesloten. De 'Jansens' en 'De Wits' zullen hun naamequivalenten per gros uit de bestanden van de bevol kingsregisters kunnen vissen. Maar als je Van den Assem heet... De naam komt niet veel voor in den lande. Een enkeling mis schien, die afstamt uit de Oost brabantse schoenenindustrie, draagt de naam die ik al dertig jaar in mijn paspoort heb staan. Nee, de 'Assems' zijn niet dikge- zaaid. Houden zo, dacht ik. Maar soms loopt het leven van het ene bizarre toeval in het andere over. Het begon vorige week, na het overlijden van de oma van mijn vrouw, 's Avonds, na de crematieplechtigheid sprak ik een collega. „Stond vandaag een overlij densadvertentie in de krant met jouw naam eronder," merkte ze op. „Kan wel kloppen," zei ik. „Ik ben vandaag naar de crema tie van oma geweest. Wellicht dat de familie een advertentie heeft geplaatst." Maar niets bleek minder waar. „Alleen jouw naam staat eronder," zei ze, en ging verder met haar werk. Alleen mijn naam. Ik sloeg de desbetreffende krant open en vond inderdaad de overlijdens advertentie. 'Mijn oma is over leden', zo begon het verhaaltje, dat ondertekend was met Peter van den Assem. Niet alleen een naamgenoot, maar eveneens iemand wiens oma op exact dezelfde dag is overleden als de mijne. Een misplaatste grap? Geenszins. Zuiver toeval. Ik heb hem gesproken, die andere Peter. Hij bestaat en daarmee gaat mijn 'exclusieve' naamsta- tus in rook op. Ik heb me ver zoend met mijn lot en met de andere Peter afgesproken in het voorjaar een pint te drinken op onze verbondenheid. Tot die tijd zal ik mij lijdzaam scharen in de rij van 'Jansens' en 'De Wits'. (PvdA) •Ais je de jubilarissen van de Hulster brandweer op de foto zet, dan moetje dat natuurlijk wel uit de hoogte doen, dacht ieze fotogenieke dame. Bij gebrek aan een brandweerlad der beklom ze daarom, met gevaar voor eigen leven, een stoel. Een riskante onderne ming, waarbij ze natuurlijk maar weinig echte risico's liep. Want al die brandweer mannen moeten toch wel in staat worden geacht om haar uit welke netelige positie dan HEEFT U uw auto al eens in de Terneuzense parkeergarage gezet? Waarschijnlijk niet, het is er nog steeds akelig leeg. Vreemd eigenlijk bij een stad met zoveel parkeerproblemen. In de buurt van het stadhuis is het moeilijk om je auto fatsoenlijk kwijt te kunnen, vraag dat maar aan wethouder Marquinie uit Sas van Gent. Er zijn langs het Bolwerk volop kantoren verrezen die parkeer ruimte behoeven. De gemeente heeft daar prima op ingespeeld met een ondergrondse voorzie ning. Een lumineus idee, volop ruimte onder de Oostkolk en het stadsbeeld wordt niet of nauwe lijks aangetast. De bezoeker heeft keuze uit maar liefst drie uitgangen om zich naar het centrum te bege ven. Toegegeven, om de trappen te kunnen beklimmen moet je een goede conditie hebben maar een kleinigheidje houd je altijd. Dat kan voor automobilisten toch nauwelijks de reden zijn om te kiezen voor de superdure ter reinen elders in het centrum want Terneuzen schat de waarde van zijn grond behoorlijk hoog in: zelfs Tang parkeren' bij Schiphol is goedkoper! Aan de beveiliging kan het ook niet liggen; om te voorkomen dat het een overdekte dealspot zou worden met voldoende autora dio's voorhanden - niet ondenk baar in de Scheldestad is er een camerasysteem aangebracht. Tevens zijn de betaalautomaten voorzien van intercoms en ver volgens is een en ander verbon den met het hoofdkwartier van de stadswachten, die ook de patrouilles voor hun rekening nemen. Prima geregeld dus. Zouden aspirant-parkeerders soms misleid worden door de opvallende gele borden langs de rondweg die suggereren dat de garage altijd open is? Het is denkbaar dat zij uit teleurstel ling tot een boycot overgaan en daar hun familie- en kennissen kring in meeslepen. Ze heeft trouwens heel wat gekost, de garage. En niet alleen centen, er zijn ook koppen gerold! Wethouders plegen tegenwoordig te sneuvelen bij grote projecten, Van Rooijen mag dus wel oppassen met zijn voorstel voor een tweede(!) par keergarage. Vreemde timing trouwens, nu de eerste nog nauwelijks door het publiek ontdekt is. Wanneer de betaalautomaten hadden voor zien in een aanpassing voor abonnementhouders dan was de huidige garage al volop in gebruik geweest, maar dat scheen het budget net niet te kunnen behappen. En nu dus plannen voor de Smidswal. Ik heb er natuurlijk geen ver stand van maar waarom heeft men destijds niet gekozen voor een ondergrondse garage met meerdere lagen zoals men in de grote stad ziet? Men is toch zeker niet vergeten om research te doen alvorens voor zo'n groot project groen licht te geven. Er moet toch een bureau geweest zijn dat zich over het aantal benodigde en het aantal beschikbaar komende parkeer plaatsen heeft gebogen? Wan neer na verloop van jaren, na onvoorziene ontwikkelingen een garage te klein blijkt te zijn en er alsnog bijgebouwd moet wor den, kan ik daar inkomen, maar binnen dit tijdsbestek is het een lachertje. Mag ik U tot slot nog even tip pen? Voor een snelle boodschap is de parkeergarage ideaal: even vlug iets halen op de markt of een paar boeken afleveren bij de bibliotheek. Wanneer U binnen een kwartiertje terug bent, rekent de automaat U niets. U moet dan nog wel zien dat U weer in de bewoonde wereld komt. Bij de uitgang staat namelijk een dikke pilaar in de weg, zelfs mijn vriendin met haar mini lukte het niet om vanuit haar auto het kaartje in de automaat te steken. ook te bevrijden. Gelukkig was dat allemaal niet nodig. Na het maken van haar wereldplaat, stapte ze gezond en wel van de stoel af. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hét bruggetje ligt er weer. DE AANBLIK was alsof een tijdmachine de klok dertig - misschien wel meer - jaren terugzette. Terug naar de perio de toen het leven -zegt men- nog simpel leek en het vertrouwen in de toekomst nog ongeschonden: de jeugd. De eerste herinnering: Een jochie in een korte broek die onvermoeibaar probeert in het water te spuwen zonder het grauw-grijze beton te raken. Onvermoeibaar nou ja, totdat het spuug op was en de mond gortdroog. De tweede.' de weg naar klein avontuur. Spoorzoekertje, in het dialect van toen: piele-zoekertje. •De derde: de weg naar groot avontuur. Niet meer met je vriendjes maar - o geluk - op zwoele zomeravonden met een vriendinnetje. En de vierde: de weg naar een voetbalveld dat je - als pupilletje van de rivaliseren de zaterdagvereniging- beschouwde als ware het Wem bley en dat je vervulde met angst en spanning tegelijk. Kleine herinneringen in een tijdsbestek van luttele seconden en bezien vanuit een ooghoek. Zonder enige waarde of beteke nis, schijnbaar. Toch die schok: Want het ligt er weer, het brug getje tussen Kinderdijk en Axels bos. Ietsje verder weliswaar, maar toch, en dit keer van hout en niet van grauw-grijs steen met smalle kieren in het loop- vlak. Na vele jaren is de brugverbin- ding over de - nooit geweten trouwens - Moerspuise Water gang dus hersteld als onderdeel van een wandelroute tussen het Axelse bos en Smitschorre. Maar de gemeente Axel deed dit - ver tel me niets - mede in historisch besef. Het persbericht, alweer enige tijd geleden, begint met deze zin: „Vele, met name oude re Axelaars, zullen het zich nog goed herinneren... het 'voetbal bruggetje' naar het Axelse bos." Het 'voetbalbruggetje', in streng-protestantse kringen ook wel eens het 'katholieke' brugge tje genoemd. Omdat het dus leidde naar het veld waar de plaatselijke W de zondagse wedstrijden speelde en nog speelt. Want een forse steenworp verder was er nog een bruggetje en dat was in overdrachtelijke zin de rechte en ook de smalle weg voor de zondagse na-mid dagwandelaars. Met buiten zicht maar toch nog op gehoorafstand de aanmoedigingen en het gejuich als er bij de oranje-hem den een doelpunt viel. EEN MEVROUW op leeftijd waagt bij de slager om een onsje rookvlees. Een alleraar digst meisje begeeft zich naar de snijmachine om aan jnevrouws wensen tegemoet te komen. Nou ligt er naast de Machine altijd een stapeltje dunne plasticjes. Die legt het Meisje tussen de plakjes vlees. Dat doet ze omdat anders de schijfjes aan elkaar vastplak ken. Zo ook is ze bij het onsje rook vlees van plan. Maar mevrouw is daar niet van gediend. „Nee, nee géén plastic gebruiken!," gebiedt ze het vleesmeisje dat van schrik bijna met haar vin ger in de snijmachine terecht komt. Gedwee gehoorzaamt ze haar strenge klant. Die is niet van Plasticjes gediend omdat haar bestelling, voor 'onmiddellijk gebruik' bestemd is. "Ook," zo laat ze de rest van de aanwezige clièntele weten, »ls al dat plastic-gebruik onzin en vooral slecht voor het Milieu..." Waarvan akte. (GH) A K m W- i ■■MM' \m Ne mens die ziek is keuj nie zomaor op de kaien gooien schreef over- lest ons krant. Daor zit eel veel waoreid in, maor bekijke z't nou toch nie teveel van ene kant? Eel Ulst en wijd daobuiten wist dattij ziek was; eelveel waor'n mee'm begaon en ieder diet'm wa beter kenden, zeetta d'ook: Man, waor beginde gij nou nog aon? 't Is meer as e griepken dattij èt en ge keut'r van genezen, da's 'n feit, maor da gao nie in ouw kouwe kleren zitten en't kost meestal vreed veel tijd. En 'n bestuursbaontjen, ge keut'r's om lachen, da vraog veel van ne mens evegoed. Agge nie in 'n goe vel steekt, gaoj'r aon! Daor zijn zoveel dingen die- ge doen moet: vergaoren ier, vergaoren daor, hinseneweer raijen, aon d'n tillefoon angen, mensen te woord staon, luisteren naor gezaog en affetoe ouwe maot 's vervangen. 't Is alt veel meer as agge tevoren docht en deenkte dan bij ouw eigen: werk trekt'r mij deur, daor genees'k van, ge keu toch de pin op ouwen neus krijgen. En al zedde ook: da's alt mijn iediejaol gewist, 'n plek in Previnsiao- le Staoten. Da's de kroon op mijn werk, dan ijj toch, peiz'k, 'n paor dingen nie in de gao ten! Gij zit gij daor naomeluk nie voor ouw eigen, gij zit gij daor voor ons eeh! Eel veel spijtug da't mee ou nie goe gaot, en we leev'm echt wel mee ou mee, maor we mis'm de stem die wij, ik persoonluk nou nie, maor da's 'n andere zaok, aon ou gegeven èn, gij zouw 't woord voeren voor ons; ik deenk nie dagge da nou waor maok. Ne gekozenen is d'n baos nie, da's d'n ondergeschikten, oe spijtug agge da d'ook vin. Moeluk kan tus nie zijn, 't gao d'eest om ons: gij d'ruit en n'n ande ren d'rin! •v 1fL FOTO CAMILE SCHELSTRAETE IN het Oost Zeeuws-Vlaamse bejaardenhuis vond een in meerdere opzichten interes sante informatiemiddag plaats. Opdat de aanwezigen niets zouden missen was de dame die tekst en uitleg zou geven voorzien van een draad loos microfoontje. Tijdens de pauze zat iedereen gezellig te keuvelen, toen plot seling uit de geluidsinstallatie een spetterend geluidje klonk, gevolgd door een enorm kabaal. Alsof er in hifi-stereo een stortvloed over de zaal kwam. Inderdaad heel handig, zo'n microfoontje. Niemand hoefde ook maar iets te missen. (EV) RITA bracht het grootste deel van haar leven door in een zui delijk voormalig Oostblokland, maar woont nu alweer een tijd je in de gemeente Hontenisse. Goed ingeburgerd, maar toch wordt ze nog wel eens gecon fronteerd met verrassende ele menten uit de Westerse wereld. Zo zocht ze in een Hulster horecabedrijf het toilet op en waste vervolgens haar handen. Een handdoek was er niet, maar er hing wel een apparaat aan de muur. Ha, zoiéts had ze wel eens eerder gezien. Dit zag er wel iets anders uit, maar het was ongetwijfeld zo'n ding dat met warme lucht je handen droog blaast. Ze gaf een ferme druk op de knop, maar er gebeurde niets. Ook enkele vol gende pogingen liepen op niets uit. „Je moet er geld in stoppen," klonk het advies van een ande re vrouw, die inmiddels was binnen gekomen. Geld? Om je handen te drogen? Ze bekeek het apparaat nog eens goed en verschoot lichtjes van kleur. Het was een condoom-auto- maat. Natte handen, maar blijkbaar ook nog niet hele maal droog achter de oren. (EV) zaterdag 25 november ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. J. Engelgeer. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. W. Verdouw. Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. W. Verdouw. zondag 26 november HERVORMDE KËRKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. 17 u. ds. R.v. Elderen (gezam. dienst in Geref. Kerk). Biervliet: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart (HA). Groede: 9.30 u. ds. Blokland. Hoek: 10 u. dhr. J. Ende, Oostburg. (Vremdieke): 19 u. ds. A. den Haan, Zaamslag. Hontenisse: 11 u. dhr. W. v.d. Griend, Zuiddorpe. Hoofdplaat: 10 u. ds. Tj. Postma,. Aardenburg. Hulst: 9.30 u. dhr. W. v.d. Griend, Zuiddorpe. Nieuwvliet: 10 u. dhr. D.v.d Bauwhede. Oostburg: 10 u, dienst te Zuidzan- de. Schoondijke: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Houwaart (HA). Sluiskil: 9 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 en 19 u. ds. A. Bosch. (Opstan- dingskerk): 10.30 u. ds. C. Hoogen- doorn. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. L. Leeftink, Zaamslag. (Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taal man-de Ruiter. Waterlandkerkje: 11 u. ds. F.v.d. Sar. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 10 u. ds. C.v. Duinen. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u ds. R.dvan Elde ren. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Oostburg: 10 u. ds. M Lorier. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. ds. A. Souman, 15 u. Kandidaat J. Smit. Hoek: 9.30 u. leesdienst, 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 u. leesdienst, 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst ('t Kruispunt): 10 u. br. A. Verbist. Terneuzen (De Kandelaar): 10 u. dhr. C. Ephraïm. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. D. Koelman te Terneuzen. Retranchement: 11 u. ds. D. Koel man. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Middelburg: 11 u. Mevrouw C. Rezelman, (HA). Vlissingen: 9.30 u. Mevrouw C. Rezelman (HA). NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E.v. Acker, Hulst, tel. 0114- 313167. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. H. de Vrieze, tel. 0117- 491472 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. C. Dochy, tel. 0115- 491346. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenhurg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 9.30 u. Ver rezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Zwarte Sofie is de titel van het lied dat Theo d'Haens uit Graauw ons geruime tijd geleden zond. Verdere herkomst is ons onbekend. Is het op muziek gezet door Emiel Hullebroeck misschien en wie kent de melodie? We houden ons zeer aanbevolen. ZWARTE SOFIE Zwarte Sofie had heur dochers uitgezonden Zij moesten naar de geburen gaan Vragen of dat zij niet allen konden komen De koffie zou op tafel staan )2x Eerst de Vuile Mie en dan de Dikke Nelle Zwarte Marjan die was er ook al bij Ach zei Sofie en ik zal eens wat nieuws vertellen) Maar schenk dan eerst ne pot veur mij )2x Ach Here God, wat zijn dat vieze dingen Die er ne mens zo allemaal beleeft Djilleken zijn wijf en zij wil in 't water springen) Omdat hij heur geslagen heeft )2x Peinst ne keer dat schaap Zij wil d'r gaan versmoren Had ik zo nen vent Ik maakten hem kapot Maar ach zei Sofie ik moet van geen ander klagen Want mijnen vent is slecht genoeg Hij zit er dagen en nachten op zijn lappen En komt hij thuis het is 's morgens vroeg. Dan zit ik daar te geeuwen en te gapen Mee grote vaak totdat 't tien uren slaat 't Is vast niet geestig om bij zo nen vent te slapen) Dat heb ik mij al lang beklaagd )2x Was ik niet getrouwd en hij zou mij niet meer scheren Ik maakte plezier met de trommel en de fluit Ik liet dat mansvolk maar naar de bliksem lopen) En ik drink mijnen koffie uit )2x En toen ze dan vol koffie waren gezopen Toen moest er nog ja nog nen borrel zijn Elk gaf vijf centen om jenever te gaan kopen) Da vrouwvolk is toch hels venijn )2x PEGAM

de Stem | 1995 | | pagina 25