L 1 Waterschappen vrezen concurrentie Ansichtkaarten vertellen historie Breskens 4Aan de onderkant komt er niets meer bij' IDESTEM iteur Trio ere-lid Vliegende Hollander POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws ZEELAND C3 Bfe. ÏCHNISCH M/V ISteeds meer bedrijven zuiveren zelf hun afvalwater of laten dat doen endbureau Botsing 31 hardrijders Aanhouding Aanrijding Brommers weg Motor gestolen Zaamslag Terneuzen Drive-in show in parkeergarage Hennekeij krijgt 'primeur' van 'Groeten uit Breskens' Bert Gerestein over toekomst Administratief Dienstencentrum Zeeland: ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Jeve inkooporganisatie 'arenvakhandelaren en I professionele eindge- jnche en industrie. De I realiseert een optimaal lactanten). Zij verwerkt 1 c°ntractanten admini- ■e overeenkomsten met intractanten op het ter- jhnologie. De positione- h-De organisatie telt 25 I zoeken wij een: dig, zo mogelijk [delingservaring |n en teamgeest prsmarkt [else taai I onze afnemers en i onderzoek Iers i in een expande- borzien van uw c.v., s Oosterhout, t.a.v. Iteur). (telefonisch contact Igts, commercieel ummer jZoom/Roosendaal Jjeen gerenommeerd i opleiding LTS/MTS- ng met dit vakgebied. De Uiten plaats. Deze |afgaand hieraan krijgt u eek. Deze opdracht duurt [ctief. Leeftijdsindicatie: 76) 520 99 16, «onze verslaggever Philippine - I-)e Zeeuwse waterschappen vrezen dat steeds Ieer bedrijven zelf hun afvalwater gaan zuiveren of laten zui lgen. Daardoor blijven de waterschappen met te grote en dure jUiveringsinstallaties in de maag zitten, waarvoor de overige bedrijven en burgers de rekening gepresenteerd krijgen. Voorzitter W. Gosselaar van de Zeeuwse Waterschapsbond schetste de concurrentie-proble- iiatiek gisteren tijdens de jaar vergadering van de bond. Als het ,aat om bijvoorbeeld nieuwe bedrijven, die zelf gaan zuiveren (j dat laten doen, is er nog niet ioveel aan de hand. Anders wordt het wanneer bedrijven verdwijnen van een bestaande rioolwaterzuiverings installatie (RWZI)," hield Gosse laar de aanwezigen voor. Bij de bouw van de RWZI is er, wat betreft de capaciteit, namelijk duidelijk rekening gehouden met w'n bedrijf. Als het bedrijf ver trekt, blijven de investeringslas- ten en moeten de overige bedrij ven en de burgers voor de finan ciële gevolgen opdraaien. „Onbe- grijpelijk dat sommigen zeggen dat de burgers er beter van wor den. Nog meer onbegrijpelijk is de uitspraak dat waterschappen nu wel kostenbewuster zullen irorden," vond Gosselaar. Vol- hem zijn de waterschappen altijd al heel kostenbewust. gastspreker CDA-Tweede- Kamerlid P. Biesheuvel ging ren op de concurrentie in. ik worden de bedrijven tot afbaken gestimuleerd door het aanbod van derden om tegen :e tarieven het water te zui veren," wist hij. Een sprekend voorbeeld noemde hij Yerseke, waar Delta Nutsbedrijven enkele schelpdierverwerkende bedrijven een bod heeft gedaan. Of uitbreiding met dit soort acti viteiten door nutsbedrijven wel of niet wenselijk is liet Biesheu vel in het midden. Bovendien is er geen wet die ze dat verbiedt. „Belangrijker dan de formele lijn vind ik echter de vraag of de bur gers met deze onwikkelingen hun voordeel hebben," stelde Bies heuvel. „Met ander woorden, weegt de winst voor de nutssector op tegen het verlies van de burger Biesheuvel wees erop dat zowel waterschappen als nutsbedrijven werken met gemeenschapsgeld en dat dus het streven moet zijn om in zijn totaliteit de maat schappelijke kosten minimaal te houden. In de kwestie Yerseke is dat volgens hem niet het geval. Een mogelijke oplossing ziet Biesheuvel in een wat ruimer wettelijk keurslijf dan dat waar in de waterschappen nu zitten. Ze mogelijkheden geven om zich wat vrijer op de markt te bewe gen, maatwerk te leveren, gedif ferentieerde tarieven te hanteren. „Wetswijzigingen zijn aan de orde van de dag. Wellicht is het niet dè oplossing, maar het is wel de moeite waard om hier serieus naar te kijken," meende hij. Piet en Corrie Gerreman namen gisteren, tijdens een receptie in het stadhuis van Terneuzen, afscheid als leden van commissie. Door Ronald Verstraten Breskens - De postbode en zijn zwager hebben een boek gemaakt. 'Groeten uit Bres- heet het en het staat vol met oude prentbrief- en foto kaarten. 'Ruim vierhonderd' uitgever ADZ begin sep- via een in het vissers dorp verspreide folder weten. De response was enorm. richting; bparatuur; Fe kt tot hd bij een 1984). Vermal re, van Uhm, er nummer Enkele dagen voordat de Zeeuw se gedeputeerde J. Hennekeij het eerste exemplaar in handen kreeg 'was het bij het aDZ in Vlissingen jeen drukte van belang. Het rapen :ffl binden werd om de haverklap lenderbroken door telefoontjes. |Uit Breskens. „Ja, zaterdag komen we ze bezorgen. O, u bent dan niet thuis. Bij de buren dan Dat kan toch wel Nee, hoor. Dat loeft niet. We stoppen er een Jcceptgirokaart bij. Dan kunt u iet gewoon overmaken. Bet boek is gemaakt volgens de iormule waarmee het ADZ eerder 'Groeten uit Westkapelle' uitgaf. Een van de auteurs van dat boek, werkzaam bij het Provinciaal Depot Bodemvondsten, bracht de daar eveneens werkzame Henk Hendrikse op het idee. Samen met zijn zwager Sjaak Fenijn selecteerde hij het foto- en kaart materiaal en ze- schreven er ook de meeste inleidende teksten bij. Mede door de grote leegte die de bombardementen van september 1944 in Breskens achterlieten, worden de herinneringen aan het vooroorlogse Breskens gekoes terd. De samenstellers hebben vrijwel alle prentbriefkaarten en een aantal fotokaarten van het Breskens van voor 1940 in het boek opgenomen. Leuk voor de Bressiaander. Maar ook voor wie niet uit Breskens komt, is het alleszins een aardig boek. Het valt op hoeveel er ondanks die bommen toch nog is blijven staan. Afgestempeld Het schrijversduo begint met een inleiding over verzamelen, over postzegels, stempels en prent briefkaarten. Die blijken, in tegenstelling tot postzegels voor al interessant als ze juist wel afgestempeld zijn: „Door het ver zenden is de kaart namelijk een gedateerd object geworden." Enkele voorbeelden van beschre ven kanten van kaarten zijn in het boek te zien. Een historische beschouwing over het dorp gaat een wandeling door het voorloorlogse Breskens vooraf. En zo kom je bij de eerste ansichten. En wat kan daar anders op staan dan de Provin ciale Stoomboot Die uit 1903 ligt aan de steiger, een raderboot uit 1905 komt net aan en blijkt twee jaar later tijdens het bezoek van koningin Wilhelmina te zijn gebruikt als koninklijk jacht. Aankomend of vertrekkend pas- In het boek 'Groeten uit Breskens'onder andere een ansicht uit 1915 van de veerboot Zuid-Beveland in de Veerhaven. seren de veerboten de fotolens nog talloze malen. De prinsessen moesten nog geboren worden, dus heetten ze Westerschelde of Zuid-Beveland. De laatste, gefo tografeerd in 1922, 'is met zijn drieëndertig dienstjaren een van de langst varende schepen' van de PSD-vloot geweest. Opmerke lijk is trouwens, dat de stoombo ten na 1930 ineens ferry werden genoemd. Kleurecht Soms nostalgisch verkleurd, soms ook verbazingwekkend kleurecht gebleven, zijn er in het boek zo'n twintig ansichten opgenomen in de originele kleu ren. De loskade en het Stoom bootsveerhuis staan erop, maar ook het oude postkantoor dat in 1982 werd afgebroken. Taxi's van de SBM (Stoomtram Breskens- Maldegem), havenmeester For- trie en zijn gezin, de Kleine Bazar en de dropskokerij achter de sui- kerwerkfabriek van Luteijn figu reren weer op zwart/wit foto's. Vergis u niet. We zijn pas op bladzijde 33. Ondoenlijk om alle foto's, alle interessante bijschrif ten en teksten te noemen. Het boek fascineert van begin tot eind. Voor de geschiedschrijving van het dorp blijken al die oude ansichten van onschatbare waar de. Het boek ziet er uitstekend verzorgd uit. Als het ADZ met dit soort uitgaven doorgaat, zullen daar nog een hoop andere dorpen plezier aan kunnen beleven. Al blijft dat natuurlijk wel afhanke lijk van verwoede verzamelaars annex plaatselijke geschied schrijvers, zoals Hendrikse en Fenijn. Groeten uit Breskens telt ruim honderdvijftig pagina's. Het is een gebonden uitgave, met een harde kaft en kost 44,95. Het ISBN is 90-72838-13-0. Breskens - Bij een verkeerson geval op de Duivelshoekseweg te Breskens raakten donder dagavond twee personenauto's zwaar beschadigd. Niemans liep daarbij letsel op. Het onge val gebeurde doordat een 34- jarige automobiliste uit Hoofd plaat frontaal in botsing kwam met een auto, bestuurd door een 45-jarige man uit Breskens. Hulst - Bij snelheidscontroles op de Absdaalseweg en Gents evaart te Hulst zijn donderdag middag 31 weggebruikers bekeurd wegens te hard rijden. Op de Absdaalseweg, waar maximum 80 kilometer per uur is toegestaan passeerde een automobilist de radarpost roet een snelheid van 115 kilometer per uur. Op de Gentsevaart (bebouwde kom) was de hoog ste snelheid 83 kilometer per uur. Gecontroleerd werden in totaal 618 voertuigen. Terneuzen - De politie van Ter- neuzen heeft een 33-jarige man uit Rotterdam in de kraag gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Een attente burger waarschuwde donder dagavond de politie om te ver tellen dat werd ingebroken in een auto aan de Heerengracht te Terneuzen. Terneuzen - Verdacht van rij den onder invloed heeft de politie van Terneuzen donder dagavond het rijbewijs in beslag genomen van een 67- jarige man uit Terneuzen. De ademanalyse gaf 1.5 promille aan. Aanleiding hiertoe was een aanrijding, die de man ver oorzaakte. Hij verleende op de kruising Westsluis/Zeevaart- weg geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 61-jarige man uit Sluiskil. Terneuzen - Zowel in de Beat rix- als Hondiusstraat is don derdag een brommer gestolen. Westdorpe - Donderdagavond is tussen negen en tien uur een Aan de Graafjansdijk te West dorpe is donderdagavond tus sen negen en tien uur een motor van het merk Honda gestolen. De motor heeft een waarde van 28.000 gulden. de evenementen- FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Piet en Corrie Gerreman en Jan Jonkman namen gisteren, na respectie velijk achttien en zeventien jaar lid te zijn geweest van de Stichting Evenementencom missie De Vliegende Hollan der in Terneuzen, afscheid. Het trio werd benoemd tot ere-lid. Voorzitter Piet Gerreman werd door burgemeester R. Barbé beschreven als een autoriteit op het gebied van volksfeesten. „Achttien jaar heeft hij de voor zittershamer gehanteerd. Hij was soms autoritair, zo moest het en niet anders. Piet heeft veel voor elkaar gekregen. Zo groeide het aantal buurtverenigingen gestaag en de onderlinge commu nicatie tussen de kernen kreeg gestalte. Hoogtepunt was het 400-jarig bestaan." Zijn vrouw Corrie Gerreman werd in de bloemetjes gezet. Voorzitter ad intrim E. Koers memoreerde in zijn toespraak haar taak. „Zij bracht de predikanten van verschillende richtingen op een lijn. Een zware taak." Commissielid Jan Jonkman was opperstalmeester tijdens de tap toe op koninginnedag en tijdens de intocht van Sint Nicolaas. Hij zette zich in op velerlei gebied. Politiek en cultuur hadden zijn voorkeur. Burgemeester Barbé noemde het vertrek van het trio een aderla ting. „Het college kon de organi satie van volksfeesten en bijzon dere gelegenheden met een gerust hart overlaten aan de evenemen tencommissie. Nu valt er een leemte." Inmiddels heeft de commissie versterking gekregen van mevrouw M. de Groot die namens het onderwijs zitting heeft geno men. Uit het verenigingsleven kwamen velen het trio de hand drukken tijdens de receptie in het stad huis. SINT - Vandaag brengen Sint Nicolaas en zijn zwarte Pieten een bezoek aan Zaamslag. De Sint wordt vanmiddag om twee uur op de muziekkiosk verwel komd door een lid van het organiserend comité. Daarna volgt, begeleid door muziek vereniging De Volharding, een rondgang door het dorp. Eind bestemming is het dorpshuis waar alle kinderen van twee jaar tot groep vijf van het basisonderwijs een traktatie zullen ontvangen. THEE DANSANT - In het Zuidlandtheater wordt morgen weer een thee dansant gehou den. Aanvang 14.00 uur. De zaal gaat al om 13.30 uur open. Organisator is dansinstituut Adrie Hamelink. COLLECTE - De collecte 'Geef 's voor diabetes' heeft 5040,95 opgebracht. Van onze verslaggever Terneuzen - Ondernemersvereniging City Terneuzen zet morgen, samen met acht garagehouders, de parkeergarage onder de Oostkolk in de schijnwerpers. Dat gebeurt door middel van een drive-in show waar de garagehouders hun tweede hands auto's aan het publiek pre senteren. De show duurt van 13.00 tot 18.00 uur en ook de winkels zijn dan open. „We willen door middel van deze show de parkeergarage blij vend onder de aandacht brengen," aldus secretaris A. Meeusen van City Terneuzen. Van onze correspondent Breskens - „Een indrukwekkend historisch overzicht van Breskens," zo typeert gedeputeerde en Bressiaander J. Hennekeij het boek 'Groeten uit Breskens'. Hij mocht gisteren in Het Wapen van Breskens het eerste exem plaar in ontvangst nemen uit handen van B. Gerestein, hoofd van uitgeverij Administratief Dienstencentrum Zeekand (ADZ). Hennekeij had al een blik kunnen werpen in een proefexemplaar. „Ik heb het inderdaad al stiekem kunnen doorbladeren en dan zie je heel Breskens aan je voorbij trekken: de haven, de schepen, de tram vroeger en het strand met zijn badhokjes." Waar Breskens uiteraard niet omheen kon, volgens de bestuurder, was de oorlog. Een tijdperk dat hem erg had getroffen en de tijd daarna met de werderopbouw. „Ik zag veel prentbriefkaarten van voor mijn tijd. Ik ben zelf een Groedenaar en dat poets je ook niet zo maar weg," aldus Hennekeij. Hij prees de samenstellers Sjaak Fenijn en Henk Hendrikse en complimenteerde ook de uitgever ADZ. „Het is een uitstekend produkt. Het is de dertiende uitgave in deze serie. Zeer zeker geen ongeluksgetal maar de kroon op het werk." De gedeputeerde vond dat dit fraai uitgevoerde boekwerk met vierhonderd ansichtkaarten in iedere huiskamer van Breskens behoorde te staan. Bij de presentatie waren veel mensen aanwezig die meegeholpen hebben bij het tot stand komen. Uitgever ADZ had eerst de reac ties afgewacht van de folderverspreiding over het boekwerk. Dat overtrof volgens Gerestein de stoutste vewachtingen. Gehooopt werd op vierhonderd inschrijvingen, maar dat werden er zeshon derd. Vandaag wordt begonnen worden met het afleveren van het boek. In totaal zijn er 1500 exemplaren gedrukt. WIL GERESTEIN in de krant van gisteren nèt over de toekomst van het Administratief Diensten centrum Zeeland (ADZ) beginnen, wordt hij abrupt afgekapt. Een technische storing, waar door u als lezer een incompleet verhaal kreeg. Daarom vandaag het vervolg, inclusief de visie van directeur P. Cevaal. Door Ronald Verstraten „ER WAAIT een andere politieke wind. De samenleving verhardt zich. Politici stellen vragen over de aparte status van sociale werkvoorziening voor hoofdar beiders," zegt Gerestein. „De instroom wordt herzien, er komen toelatingscommissies onder de hoede van de arbeidsbu reaus. Niet alleen voor de SWV, ook voor de additionele banen pools, de Melkert-banen. Van nieuwe mensen wordt scherp in de gaten gehouden of ze hier voor langere termijn moeten werken. Wat dat betekent voor de bedrijfsvoering laat zich raden. Het bedrijf werkt nu al met een grote groep mensen, die tussen de veertig en vijftig jaar zijn. Ze worden allemaal, elk jaar, een jaartje ouder. En aan de onder kant komt er niets meer bij." „Ik zeg altijd: De sociale werk voorziening is het kwade geweten van het bedrijfsleven. Ik heb vaak gezien dat mensen hier een tweede of derde carrière begon nen en tot fantastische prestaties kwamen. Met een beetje gerichte begeleiding kan dat. Dat is ook de doelstelling van de SWV. Alleen wordt die een beetje ondergesneeuwd, omdat er tegenwoordig zoveel mensen langs de kant staan." Samen met het Stadspark in Gro ningen, is het ADZ nog de enige SWV die een aparte afdeling heeft voor hoofdarbeid. In de meeste werkplaatsen wordt er geen verschil meer gemaakt tus sen hoofd- en handarbeid. In heel Nederland werken er zó'n 80.000 mensen in SWV-verband. Zee land telt er 1800, waarvan drie honderd in de administratieve en grafische sector. De rest werkt 'groen' zoals bijvoorbeeld in de Dethon in Zeeuws-Vlaanderen, vertelt ADZ-directeur P. Cevaal. Detachering Vorig jaar vierde het ADZ zijn vijfentwintig jarig bestaan. „Ons werkgebied is Zeeland, maar we hebben ook veel klanten in de rest van Nederland en in België," vertelt Cevaal. Hij somt de drie belangrijkste activiteiten op: detachering (tijdelijk tewerkstel len in andere bedrijven), het IAC (Informatie, Administratie, Com municatie) en het Grafisch Cen trum. De detachering betreft zo'n 75 mensen. Ze werken mee aan spe ciale projecten, vervangen bij ziekte of werken bijvoorbeeld in archieven of musea. Een nieuwe ontwikkeling is de opzet van een surveillancedienst in samenwer king met bewakingsdiensten en politie. „Het is de bedoeling dat mensen door het ADZ worden opgeleid en te zijner tijd door stromen naar regulier werk," aldus Cevaal. Het IAC verzorgt loonadminis traties, complete administraties, maar ook secretariaatswerk zaamheden in Vlissingen en Ter neuzen. Een andere poot is de dataverwerking/mailing. Die verzorgt het bedrijf voor grote firma's als Albert Heijn, Coberco of Nestlé. Cevaal: „We hebben daarin best een grote naam opge bouwd." Hij ziet dit in de toe komst verder groeien, vooral door toename van technische mogelijkheden. Met SWV bedrij ven in Haarlem en Maastricht wordt een printer-netwerk opge zet dat grote opdrachten van 500.000 per maand aankan. Dat wordt op zijn beurt weer gekoppeld met het Grafisch Cen trum, waarin de drukkerij, afwerkcentrum en kopie-service zijn ondergebracht. Vooral het in 1991 in gebruik genomen nieuwe Grafisch Afwerkcentrum in Vlis singen heeft grote mogelijkhe den. Daar wordt de laatste hand gelegd aan allerlei boeken en drukwerken. Veel drukkerijen besteden er hun bind- en niet- werk aan uit. Alle Zeeuwse gemeenten nemen deel in een regeling waar sociale werkplaatsen onder vallen. Hun bijdrage is echter gering: twee procent. Met enige trots vertelt Cevaal dat het ADZ daarvan niet eens gebruik hoeft te maken: „Zo goed draaien wij. Van honderd landelijk bedrijven horen we bij de top-tien." Hij deelt Geres- tein's pessimisme niet en vindt het noodzakelijk aan te sluiten bij de nieuwe wetgeving. „Wij kunnen ervaring bieden aan JWG'ers (Jeugd Werk Garantie plan) en Melkert-mensen. De nieuwe wetgeving kent welis waar andere regelingen voor moeilijk plaatsbare mensen, maar dat hoeft geen afbreuk te doen aan de werkvoorziening voor onze mensen. Ik weet dat de medewerkers daar weieens bang voor zijn, maar we moeten uitkij ken dat we niet in een geïsoleerde positie terechtkomen."

de Stem | 1995 | | pagina 23