n. Sociale fraude miljoen gulden DE STEM Videotheek Rambo brandt af in Clinge Ruzie om vergunningen voor kokkelvisserij Restauratie basiliek Hulst nu definitief s Wonen in een s natuurlijke ambiance I ii'fnijmwi'MiiiiJti'll'i'l-IM aanbieding jacks patiëntenvereniging wil af van 'specialisten-bedrijfjes' in ziekenhuis Zeeuwse bouwers zien toch brood in WOV SPORTPOINT - KLAASSEN [jaarverslag over 1994 van sociale recherche in Zeeuws-Vlaanderen: Taxichauffeur overvallen Uw hoogtepunt van 1995 Summer Style 9S v idbureau cht Man betaalt met valse cheques Olielek opgeruimd x 71 van nu voor Passage - Axel - 0115-561781 Zeeland ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 DEEL1 istrieterrein igazijnmedewerkers udt zich met name ire banden en het andmatig als met <eur ervaring met •ral een goede inzet, u op zoek naar een spoedig mogelijk. 1 11. •opt een zeker minuten, maar jrorden. |e kunt dat je besluit ^t Korps Niet direct een maar wel een het Korps kiest, in het vaandel, jre die je gratis luis rustig door- indruk van ons rl van de een. Je komt er frk wel vrije tijd jlijvend is. Daar voor. ïrdeel van de [het Korps Natio- ig en beveiliging begeleiding van jr assistentie bij Dns werkterrein is dus je oefent en het Korps kun je luwen it de taken zijn omstandigheden den. flaaile doet oon naast je baan. n een avond Per uitgezonderd t 100 uur per jaar. aar is er een meer- ding die er tegen- r f 1.550,- per jaar. als vrouwen zijn je in militaire dienst voor je opleiding- vrije tijd waard? ihappelijk, sportief voor de brochure 06-0124 bellen- re 'Het Korps'. m/v Huisnr. - Leeftijd - Korps Nationale Reseive- n. u> Van onze verslaggever Hulst - De kwaliteit van de gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen kan alleen op een hoger jeil worden getild als de zelfstandige 'specia listen-bedrijfjes' binnen het ziekenhuis wor den aangepakt. ne patiëntenvereniging Samen Beter zegt dat in een actie 0p het advies Ziekenhuiszorg Zeeuws- van de Stichting VMC Zeeland. „Hoewel u ten behoeve van een Zeeuws-Vlaams kwaliteits-offensief oproept tot meer samenwer king, gaat u voorbij aan de bestaande chaotische invulling door de specialisten-maatschapjes van de specialistische zorg in het ziekenhuis," schrijft Samen Beter. „Het kleine zelfstandige bedrijfjes probleem binnen een door de overheid gesubsi dieerde instelling als het ziekenhuis wordt niet aan gepakt. En dat is volgens Samen Beter een noodza kelijke basisvoorwaarde om de kwaliteit van de gezondheidszorg te bevorderen. Dan pas kan er sprake zijn van één echte ziekenhuisorganisatie. „Zelfstandige specialistenbedrijfjes in een zieken huis, waar zelfs onvoldoende vat is op te krijgen door een ziekenhuisdirectie, bevorderen zeker geen eenduidig kwaliteitsbeleid," vindt de patiëntenver eniging. „Wil men voorkomen dat steeds meer patiënten naar België gaan (- dit is uw uitgangs punt -) dan dient er inderdaad sprake te zijn van een optimale kwaliteit van zorg in Zeeuws-Vlaan deren. Goed werk zal door patiënten beloond wor den, slecht werk niet, alle papierwerk ten spijt." Naar aanleiding van de jongste uitlatingen in Den Haag over een herziening van de positie van de medische specialisten benadrukt Samen Beter dat ze medische specialisten als mede-eigenaars van een ziekenhuis 'meer dan kwalijk' zou achten. „Zoiets zou de ontwikkelingen in de richting van onbetaalbare gezondheidszorg voor de gemiddelde burger alleen nog maar doen toenemen." ifl Van onze verslaggevers Iferneuzen - In de Zeeuws- Vlaamse gemeenten is vorig jaar door uitkerings gerechtigden voor ruim een miljoen gulden gefrau deerd. Terneuzen, de groot ste gemeente, voert de lijst aan met 558.446 gulden. In Sluis, voor de fusie met Aardenburg qua inwoner tal de kleinste gemeente, is geen enkel fraudegeval boven water gekomen. m en ander blijkt uit het jaar verslag van de sociale recherche Zeeuws-Vlaanderen. De drie rechercheurs gingen in 1S94 achter 113 verdachte perso nen aan. In 84 gevallen konden ze maken dat er sprake was van fraude. Bij 38 mensen is de uitkering beëindigd, van 61 men- is geëist dat ze het fraudebe drag terugbetalen. Tegen 29 van de 113 verdachten worden geen maatregelen getroffen. In het jaar daarvoor kreeg de sociale recherche 93 keer opdracht een verdachte te volgen. dat jaar sleepten zij in 58 gevallen voldoende bewijsmate riaal bij elkaar. Het totale frau- '«drag bedroeg in 1993 1.000 gulden. De drie sociale recherceurs heb ben zich vooral beziggehouden met het in de gaten houden van verdachten en het verzamelen van bewijsmateriaal. Toch vindt gemeente Terneuzen, waar alle aanvragen voor opsporing binnenkomen, dat er meer aan preventie moet worden gedaan. In het nog op te stellen fraudebe leidsplan, dat wellicht nog aan eind van dit jaar verschijnt, wordt dan ook bekeken of het mogelijk is een van de sociaal rechercheurs in deeltijd aan te stellen als fraude-preventie- ambtenaar. Tegenover de 'opbrengst' van niim een miljoen gulden staat een kostenpost van bijna drie ton voor de inzet van de sociale recherche. De drie rechercheurs kostten de gemeenten in 1994 samen 285.930 gulden. De sociale recherche bleef daarmee binnen de begroting van 295.120 gulden. Elke gemeente heeft haar eigen winkeltje. Eenduidigheid in het beleid van de deelnemende Semeenten, als het gaat om pre ventie en sancties, is ver te zoe ken. preventie wordt door de deelne mende gemeenten op eigen wijze uitgevoerd. Met name ten aan zien van de verwerking van de eerste aanvraag, de uitvoering ven periodieke hercontrole, het weggen van huisbezoeken en de ontvangstprocedure inkomsten- tanulieren gelden uiteenlopen de werkafspraken," zo is in het jaarverslag te lezen. De brandweer van Hulst bestreed met twintig man de vuurzee in Clinge maar zag bij aankomst al dat er geen redden aan was. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Clinge - Videotheek Rambo aan de 's Gravenstraat in Clinge is in de nacht van donderdag op vrijdag tot de grond toe afge brand. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden. Dit is er over van videotheek Rambo in Clinge na de brand: een geblakerde puinhoop. FOTO WIM KOOYMAN De brand werd iets na tweeën gemeld aan de brandweer in Hulst die in eerste instantie met één wagen uitrukte. Al snel kreeg die assistentie van twee andere blusvoertuigen en een ladderwa gen. In totaal hebben twintig brandweerlieden de klus geklaard. De brandweer bestempelde bij aankomst het pand meteen als verloren. Brandweercommandant A. der Weduwe: „De boel stond in lich terlaaie. Vandaar dat we ons geconcentreerd hebben op de panden naast de videotheek. De traiteur, wiens pand vastzit aan de videotheek, en de kapsalon. Het is ons gelukt de uitbreiding van de brand naar die twee pan den tegen te houden. De traiteur heeft wat waterschade in de ber ging opgelopen. Zowel hij als de Van onze verslaggever Kapelle - Het ministerie van landbouw en Visserij hoopt komend voorjaar een vergun ningenstelsel rond te hebben voor de kokkelvisserij op de Westerschelde. "at stelsel vloeit voort uit de structuurnota Zee- en Kustvisse- nj van 1993. Veel zal afhangen an de criteria waaraan de vis- s® moeten voldoen. Maar over e criteria, die nog dit jaar «end moeten zijn, bestaat one- 'gneid bij de belangenorganisa tie3? de kokkelvissers. e Coöperatieve Producentenor ganisatie voor Nederlandse Kok- «elvisserij (CPNK), die de belan- r? van de (grote) mechanische okkelvissers behartigt, pleit al s jaar en dag voor het ver gunningenstelsel. De wildgroei °opt volgens de organisatie uit e hand. CPNK-secretaris J. Hol- T® meent dat alleen de kokkel- ers die voor 1 januari 1993 actief waren op de Westerschelde een vergunning moeten krijgen. „Toen op 1 januari 1993 bekend werd dat er een vergunningen stelsel aan zat te komen, zijn er acht of negen vissers bijgekomen die nog even een graantje mee wilden pikken. Die mensen moet je niet belonen met een vergun ning." Punt is dat lang niet alle kokkel vissers op de Westerschelde bij de CPNK zijn aangesloten. Een aan tal 'kleintjes' heeft zich geschaard onder de vlag van de vereniging Westerschelde Kok kelvissers (WKV). Enkelen vissen geheel zelfstandig. A. de Meulmeester is adviseur van de WKV. Hij voelt er niets voor om alleen de kokkelvissers die voor 1 januari 1993 actief waren op de Westerschelde een vergunning toe te kennen. „Je kunt niet van die peildatum uitgaan. Er zijn vissers die voor die tijd al gestopt zijn en die zou den dan nu plotseling rechten kunnen ontlenen aan de nieuwe regeling. En dat terwijl er diverse bedrijven zijn die na die datum flink hebben geïnvesteerd in schepen. Die bedrijven zijn voor honderd procent afhankelijk van de kokkelvisserij op de Wester schelde." De Meulmeester breekt een lans voor wat hij noemt de 'objectieve criteria'. „Je moet, kijken naar wie de laatste jaren beroepsmatig is bezig geweest op de Wester schelde en wie van die plek afhankelijk is. Als dat de criteria worden, zou het wel eens kunnen zijn dat de leden van de CPNK achter het net vissen. Zij zijn eco nomisch niet afhankelijk van de Westerschelde. Zij gaan met hun grote schepen ook de Ooster- schelde en de Waddenzee op." Hoe groot dé belangen zijn, blijkt wel uit het feit dat ook binnen de WKV de gelederen niet gesloten zijn. Binnen de organisatie is een groep die wel pleit voor de peil datum 1 januari 1993, als criteri um voor de toekenning van een vergunning. De Meulmeester is het met Hol- stein eens dat er een vergunnin genstelsel moet komen. „Natuur lijk, daar is de visserij bij gebaat. Maar het ministerie is veel te laks geweest met het doorvoeren van dit systeem. Er hadden al veel eerder maatregelen genomen moeten worden. Nu die zijn aan gekondigd, vind ik dat de echte vissers daar niet de dupe van mogen worden. Dat zou onbe hoorlijk bestuur zijn. Maar als er goede afspraken worden gemaakt denk ik dat er zowel voor de leden van de CPNK als de WKV ruimte is om te vissen." Holstein heeft echter weinig ver trouwen in afspraken, of beter gezegd in het nakomen daarvan. „We hebben al eerder geprobeerd afspraken te maken. Voor dit jaar waren we overeen gekomen om op 11 september te beginnen met vissen. Na drie dagen werd dui delijk dat er alleen maar klein spul boven gehaald wordt. Wij hebben toen gezegd, laten we stoppen. Dat is een beperkende maatregel die we ons zelf opleg den. Maar de andere heren gin gen gewoon door. Eigendoms recht werd overtreden, er werd te dicht bij de dijken gevist. Dat kan niet." De Meulmeester op zijn beurt is er van overtuigd dat 'zijn' vissers zich aan de regels gehouden heb ben. „De CPNK is alleen gestopt omdat het voor die grote schepen niet langer economisch rendabel was. Voor ons wel. Bedenk wel, wat die grote schepen in een paar dagen bij elkaar vissen, daar heb ben de kleienere enkele weken voor nodig. Voor wat betreft de afspraken, die zijn met de CPNK in april gemaakt. Onze leden hebben zich daar aan gehouden. Kijk, er zijn altijd enkele onaf hankelijke vissers die wellicht de regels overtreden. Maar dat heb ben wij ook niet in de hand." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse aannemers denken toch wel een graantje te kunnen meepikken van de bouw van de toltun- nel WOV. Woordvoerder Halewijn van de hoofdaannemer Kombinatie Middelplaat Westerschelde zei eerder deze week dat Zeeuwse bedrijven zich.niet rijk moeten rekenen. De aannemers doen dat niet, stellen ze, maar ze gaan ervan uit dat ze wel dege lijk een stuk van de taart krij gen. Dat bleek uit de toespraak gisteren van voorzitter De Jon ge van het Gewest Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnij verheid (NVOB) tijdens de najaarsvergadering van de NVOB. De realisering van de toltunnel zal ook van de Zeeuwse bou wers veel inspanningen vergen, stelde De Jonge. „Het moet in mijn ogen toch mogelijk zijn om van een dergelijk gigan tisch project een flink deel bin nen Zeeland te houden. Een unieke gelegenheid'voor bou wend Zeeland om de handen ineen te slaan om met name in de presentatie de krachten te bundelen. In dat kader zijn wij momenteel bezig met een pro motievideo over bouwend Zee land, waarbij de Zeeuwse bouwnijverheid zich aan de professionele opdrachtgevers zal gaan presenteren." Koudekerke - Een 31-jarige taxichauffeur uit het Walcherse Koude- kerke is donderdagavond ter hoogte van De Windhoek in Vlissingen slachtoffer geworden van een overval. De daders, een 28-jarige en een 34-jarige man, beiden afkomstig uit Vlissingen, dwongen de chauffeur onder bedreiging van een mes zijn geldbuidel af te geven. In de portemonnee zat een bedrag van ruim 300 gulden. Vervolgens reden zij met hun slachtoffer in de taxi richting Oost-Sou burg. Bij één van de stoplichten op weg daarheen, slaagde de taxi chauffeur erin om uit de auto te springen en aan zijn belagers te ont komen. Hij waarschuwde direct de politie. Die kon de twee mannen even later aanhouden op het Oranjeplein in Oost-Souburg. De taxi werd terugevonden in de Irenestraat in dezelfde plaats'. De beide verdachten zijn opgesloten in het politiebureau. Wat was voor u de belangrijkste gebeurtenis van 1995? Wat greep u het meest aan, waarover wond u zich op, waar was u bijzonder blij mee, wat was er voor u in '95 onvergetelijk of wat veranderde dit jaar uw leven compleet? De redactie van De Stem zou dat graag van u vernemen. Schrijf ons daarom een brief over wat u in 1995 aan opmerkelijks is overko men. Stuur die brief naar: De Stem, redactie Weekend, postbus 4800 MB Breda. Het is de bedoeling dat uit uw brieven een selectie wordt gemaakt ten behoeve van onze oudejaarsbijlage. Van onze verslaggever Hulst - De kogel is door de kerk. Figuurlijk dan. De lang ver wachte restauratie van de basiliek in Hulst kan in januari beginnen. Hulst krijgt tien miljoen gulden subsidie uit de monumentenpot. Te beginnen met 3,2 miljoen gulden in 1996. kapsalon heeft verder alleen rookschade," Om kwart voor drie kon de brandweer het sein brand mees ter geven. „Daarna zijn we nog tot half vijf bezig geweest met nablussen," aldus Der Weduwe. „Omdat het er geweldig stonk naar gas hebben we Deltan inge schakeld. Die hebben het gas en ook de elektriciteit afgesloten." Over de oorzaak van de brand kon Der Weduwe gisteren geen uitsluitsel geven. Van onze correspondent Vlissingen - De politie van Wal cheren heeft donderdagmiddag in een winkel aan de Spuistraat te Vlissingen een 35-jarige man uit die plaats aangehouden. De man had eerder die dag in de winkel voor ongeveer zeshonderd gulden allerlei spullen gekocht en die betaald met cheques. Hij bracht echter alles terug en dat werd vreemd gevonden. De politie werd ingeseind en na zijn aanhouding bekende de man de cheques te hebben vervalst. Hij had die op 20 november gestolen uit een pand aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De man kreeg een proces-verbaal en kon vertrekken. Van onze verslaggever Vlissingen - Rijkswaterstaat heeft gisteren een olievlek in de Sioehaven opgeruimd. De vlek, van 50 bij 50 meter, bestond uit een dunne film olie en was volgens Rijkswaterstaat geen ernstige bedreiging voor het milieu. De olie kwam vrij nadat een drijvende bak, geladen met afvalolie en water, gedeeltelijk zonk. Wethouder P. Weemaes (monu mentenzorg) reageerde gisteren verheugd op het nieuws. „De basiliek zal drie jaar in de stei gers staan, maar daarna hebben we dan ook een kerk om trots op te zijn." Weemaes vindt de res tauratie bovendien 'fantastisch passen in onze toeristische plan ning van Hulst een mooie stad te maken'. Aannemer Jürriens uit Utrecht begint in januari met de restau ratie van het dak, de westgevel en de toren. In 1997 en 1998 volgen andere delen van het monumen tale gebouw. De totale restauratie gaat onge veer twaalf miljoen gulden kos ten. De gemeente betaalt zes ton voor het opknappen van de toren. Een miljoen gulden moet het kerkbestuur ophoesten, daarbij geholpen door de acties van de stichting Fondsenwerving Redt de Basiliek. De rest, tien miljoen gulden, komt van het Rijk die het bedrag over drie jaar. uitsmeert. Weemaes hoopt dat het goede nieuws nog meer mensen ertoe aan zet loten te kopen, waarvan de opbrengst gaat naar de restau ratie. „Want die één miljoen gul den moet er komen." Burgemeester A. Kessen sluit zich daar bij aan. „Want er waren nogal wat bedrijven die geen loten wilden afnemen, omdat ze eerst wilden afwachten of monu mentenzorg over de brug zou komen." Pastoor L. Verver van de Willi- brordusparochie is 'blij' dat de restauratie nu eindelijk kan beginnen. „Er is heel veel geduld en tijd in gestoken, maar die energie is nu wel beloond. Het was hard nodig." Waarnemend secretaris van het parochiebestuur P. Hamelink - hij is ook coördinator van de res tauratie - sluit zich bij de woor den van pastoor Verver aan. „Na de teleurstelling in mei, toen het doorgaan van de-subsidie aller minst zeker was, ben ik verheugd dat we nu kunnen beginnen. Sinds mei hebben we veelvuldig getracht ook de landelijke poli tiek op de hoogte te stellen van de problemen van de basiliek. Dat heeft mijns inziens zijn vruchten afgeworpen." De rijkssubsidie voor de basiliek is mogelijk omdat het kabinet gisteren heeft besloten 275 mil joen gulden uit de meevallers op de rijksbegroting naar monu mentenzorg over te hevelen. Met dat eenmalige bedrag komt het kabinet de Tweede Kamer tege moet die had aangedrongen op extra geld voor monumenten zorg. Met de miljoenen extra kan een groot deel van de achterstand in de monumentenzorg, waaron der dus de Hulster basiliek, wor den ingelopen. (ADVERTENTIE) üH WÈÊË I M BRABANTII ALLEN 'S-HE RTOGEN BOSC1 •a openingstijden: 23 en vrij 24 november: 13.00-22.00 iir y.A\25 en zo 26 november: 10.00-18.00 u r

de Stem | 1995 | | pagina 19