Werner Bisschop voelt zich weer thuis Pijpelink synoniem voor inzet RIA presteert onder de maat George Wijnacker is weer van de partij 'Echt ideaal draait het nog niet bij STEEN' Terneuzense Boys dit seizoen eindelijk vrij van degradatie- zorgen ilESTEM SPORT B4 VOETBAL fonny van der Vloet: 4We hebben een paar klinkende overwinningen nodig' Vijftiende editie trimklassieker Terneuzen-Graauw ATLETIEK VOETBAL -VOETBAL ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 Van onze atletiekmedewerker Graauw/Koewacht - George Wijnacker was er vijftien jaar geleden al bij toen de familie Magnus het plan om van Ter- neuzen naar Graauw te lopen in daden omzette. Niet zonder tegenwerking, want de 'wilde' organisatie van Magnus werd door de KNAU met argusogen bekeken. Men ging zelfs zo ver om een aantal atleten dat lid was van de KNAU voor een tijdje te schorsen. Vijftien jaar later is die brand nagenoeg geblust en is Terneuzen- Graauw komende zaterdag 25 november de klassieker die bij de Zeeuws-Vlamingen het meest aanspreekt. George Wijnacker had aan de KNAU-bemoeienissen geen boodschap. Hij was en is een 'wil de' loper. Voor hem was het lou ter een uitdaging om de 25 kilo meter te volbrengen. Hij kwam behouden aan in de Graauwse Dorpsstraat, zo weet hij zich nog te herinneren. „Het was afzien geblazen. Ik deed er 2 uur en 20 minuten over. Wist ik veel hoe dat in elkaar stak. Je liep zo vlug mogelijk en volgde zo goed en kwaad als het ging de rest." Nu, nadat hij veertien edities tot een goed einde heeft gebracht, weet hij vrijwel iedere bocht of dijkhelling te liggen. Weet ook dat het van Kruispolder tot aan het clubgebouw van SV Aloy nog een verraderlijk stuk is. „De toren van Graauw lijkt in Kruis polder voor het grijpen, maar dan komt het pas. Je draait daar van de zeedijk af, komt in de kale pol der waar geen enkele beschutting is en waar het altijd tegenwind is en loopt weer van die toren van daan. Je bent meestal al een beet je aan het eind van je latijn en het lijkt nog een eeuw te duren alvo rens je Graauw binnenloopt. Ondanks dat ik de wegen blinde lings kan vinden verrast het me elk jaar opnieuw." Gereed Wijnacker is de enige die tot nu toe alle edities heeft meegelopen. Op dit gebied was Vlissinger Jaap Sturm zijn grote concurrent, maar die haakte een paar jaar geleden af. De 56-jarige Koe wachtenaar zegt er weer gereed voor te zijn. „Ik heb afgelopen week in de Heikantse Bosloop nog een laatste test gedaan. Ik liep de dertien kilometer - en het was beslist niet de gemakkelijk ste Bosloop uit mijn loopbaan - nog anderhalve minuut sneller dan vorig jaar. De conclusie is dus dat George gereed is voor de klus. Ook in Terneuzen-Graauw gaat het hem de laatste jaren beter af dan in de openingseditie. Zijn snelste tijd was ooit 1 uur en 59 minuten. Vorig jaar werd hij 'geklokt' in 2.01.50. Dat betekent dat hij nog keurig in het grote peloton binnenkomt. Een laat bloeier. Voetbalde ooit bij de jeugd van STEEN toen hij in Hei kant woonde. Toen hij rond zijn achttiende naar zijn geboorteplaats Koe wacht verhuisde liep hij nog een blauwe maandag achter de bal bij W Koewacht. Toen kwam er een periode van inacitiviteit, maar op zijn 28e stond hij aan de start van de trimkoersen. De Tour de Flic is in een aparte 'chip' onder zijn schedel opgesla gen. Met hardlopen begon hij op zijn 39e. „Remy Magnus werkte destijds bij ons op de Hydro Agri. Vijftien jaar geleden begon hij met het organiseren van trimlopen en vroeg op de fabriek of er bij ons interresse bestond. Zo is het eigenlijk allemaal begonnen. Dat was de Fruitloop als ik het me goed herinner. Tijd om voor de lange afstanden te trainen ont breekt me. Ik heb hier om en nabij de Nieuwe Karnemelk- straat een rondje van een drietal kilometer uitgezet. Dat loop ik in de wintermaanden als het donker is. Mijn vrouw Jenny weet op dat moment waar ik mee bezig ben. Vind ik belangrijk, want er kan altijd wat gebeuren. Supporters Mijn vrouw en mijn 84-jarige vader Charles zijn trouwens mijn grootste supporters. Ook zij waren er alle keren bij. Ze volgen me met de auto en wachten me op afgesproken punten op voor de verzorging. Aangezien ik voor een loop van 25 kilometer niet voldoende trainingskilometers kan maken loop ik puur op karakter. Daarnaast pik ik regel matig een trimloopje mee. Dat is voor mij voldoende. Heb er nooit last van achteraf. Ik denk wel eens, George als je met wielrennen of lopen vroeger was begonnen had er wellicht meer ingezeten. Dat is verleden tijd en achteraf praten is niet zo heel erg moeilijk. Ik beleef er nu plezier aan en het gaat nog steeds goed. Zaterdag moet ik weer rond de twee uur binnen kunnen lopen. Het gaat me nog goed af. Dat voel ik aan mijn body. Het gestel heb ik van mijn vader mee gekregen." Oud papier Lopen is trouwens niet de enige passie van 'ijzeren George'. Hij is met zijn trombone niet weg te denken uit het Koewachtse Een dracht Maakt Macht. Verricht ook de nodige hand- en span diensten voor dat EMM. Haalde ooit in een jaar tijd 134.000 kilo gram oud papier op om de zaak financieel draaiende te houden. Zaterdag wordt de trombone even terzijde gelaten en staat George tussen de honderden die om 13.00 uur nabij het Terneu- zense Zuidlandtheater op pad worden gestuurd richting Graauw. Regen, modder en wind horen bij deze klassieker waarin de Belgen vrijwel altijd de winst kwamen opstrijken. Alleen Tonny Strijd- onck (openingseditie) en Hans van de Griendt (1993) staan als Zeeuws-Vlamingen op de erelijst vermeld. Ook nu wordt er een zuiderbuur als eerste in de Graauwse Dorpsstraat verwacht. De snelste tijd staat op naam van Erwin Naessens, die in 1991 in 1 uur, 23 minuten en 53 seconden zegevierde, ruim een minuut voor Sepp Vermeulen. In Graauw zelf staan de gebruikelijke afwach- tingslopen op het menu. Dit over zes of tien kilometer. Het start schot hiervoor klinkt om 13.30 uur. Van onze sportmedewerker Lamswaarde - Met drie doel punten in het treffen tegen Robur (4-0-winst) speelde Werner Bisschop zich danig in de kijker. „Hij wordt weer scherp," oordeelde voorzitter Jan Pleunis van STEEN. Werner Bisschop is nog wat bescheidener. „Deze keer ploften ze er weer eens in," is zijn reactie op zijn opmerke lijk optreden. Werner Bisschop geniet met beide benen op de grond van zijn succesvol optreden tegen Robur. De inmiddels 29-jarige Lamswaardenaar weet hoe betrekkelijk succes is en staat dus niet juichend op schouder klopjes te wachten. In en bij Nieuwkerken, waar hij in het seizoen 1994-1995 speelde, knalde hij de bal 29 keer in 21 wedstrijden in de prijzenpot. Hij was er een gevierd man. Toch ging hij weg bij deze ambi tieuze club. Bisschop: „Omdat we onderling niet overeen kwa men. Het drie keer per week trainen, waarvan de derde trai ning op de zaterdagmorgen, werd wat te veel van het goede. Het was bovendien tegen de afspraak." Kortom, de rit naar St.-Niklaas werd op een gege ven moment tot een last en steeds minder een lust. Temeer daar hij intussen last van een enkelblessure had gekregen. Een stuk ongemak dat hem danig parten speelde. „Ik ben lang geblesseérd geweest. Telkens probeerde ik terug te keren en heb me door die haast geforceerd. In mei ben ik via een kijkoperatie van mijn ongemak afgeholpen waardoor ik bij aanvang van de nieuwe competitie weer min of meer fit was. Of althans toch gewoon mee kon trainen," aldus de baliemedewerker bij de Belgi sche kredietbank in Hulst, die bij STEEN terugkeerde en zijn definitieve rentree maakte in het treffen met IJzendijke. Vaste keus Het tweede competitieduel in de vierde klasse H waarin hij als bankzitter begon en inviel. Sindsdien is hij vaste keus in de Werner Bisschop voelt zich weer op zijn gemak in het eerste team van de voetbalvereniging STEEN. foto wim kooyman formatie van trainer Edy de Witte. Een groep die volgens Werner Bisschop nog te wissel vallig speelt en die nog moet groeien. „Het gaat nog niet ideaal, voor zover je dat van een vierdeklas ser mag verwachten. Verbeteren doet het in ieder geval. Zeker voetballend gaan we vooruit," zegt hij over het optreden van zijn team. Een formatie waarin hij zich snel terug opgenomen voelde. „Het zijn oude bekenden en die vonden het leuk mij er weer bij te hebben. Problemen gaf het dus helemaal niet," weet Werner Bisschop, die voordat hij naar het Belgische verkaste al twee jaar bij STEEN speelde en daarvoor drie jaar bij AZW. Met name bij deze laatste ver eniging maakte hij samen met Antoine Thoen als duo in de spits furore. „Een leuke perio de," zegt hij over dat optreden. Zondag aanstaande speelt Wer ner Bisschop, die zijn voetbal loopbaan bij SDO begon, met STEEN in en tegen Axel. Een krachtmeting waarin STEEN zich waar moet maken tegen koploper Axel. De kloof van 14 punten moet immers kleiner worden. „Gemakkelijk gezegd, het waarmaken is wat anders," weet Werner Bisschop, die van mening is dat Axel wat 'ver plicht' is aan STEEN. Want het was immers STEEN dat enkele weken geleden Axel een handje toestak door Sluiskil met 1-0 te kloppen. Axel werd er tot eigen verrassing winnaar van de periodetitel door. Werner Bisschop: „Zo zal het niet werken. Een puntje uit Axel meenemen is voor mij voorlopig voldoende. Zeker daar Axel het geluk aan zijn zij de heeft. Iets wat hoort bij een ploeg die bovenin speelt. Daar dus winnen is niet niks. Tenzij er weer wat inploffen. Je moet er wat geluk mee hebben." Ijoor Peter Snelders flulst/Westdorpe - Een blik 0n de ranglijst geeft aan dat MA niet denderend presteert (je tweede klasse afdeling tan het zondagvoetbal. De tfrwachtingen waren na de degradatie uit de eerste klasse aanzienlijk hoger gespannen Jan de huidige klassering weergeeft. Trainer Fonny van der Vloet is de eerste om dat te beamen. Hij zou echter geen mede trainer zijn als hij niet #n aantal redenen op kon sommen die duidelijk moeten „aken waarom rood-zwart in de middenmoot van de kelder tan het afdelingsvoetbal ver blijft baat ik direct toegeven dat onze prestaties over de gehele lijn regenvallen. Kwalitatief zijn we liet minder dan de meeste andere ploegen in deze klasse. Hulster- ioo springt er uit en in iets min dere mate geldt dat voor Aarden- liirg en Sluis. Voor de overige ploegen hoeven wij niet onder te doen. Het zit in de mentale weer baarheid en het collectief. Bij bepaalde spelers gaat te snel het kopje naar beneden als het even liet loopt. Zij verzuimen dan hun laak uit te voeren. Anderen gaan dan weer te veel doen en hebben geen oog meer voor hun positie. Dan valt het geheel weg en dat heeft ons al enkele keren opge broken." Er is echter meer aan de hand. De teamgeest is momenteel niet opti maal. Geruchten in de wandelgangen willen dat het niet echt botert tussen de jongens van 'buitenaf' en de voetballers die uit de woon kern afkomstig zijn. Fonny van der Vloet wil daar niet te veel over zeggen. Hij stelt: „Als het wat minder gaat krijg je dergelijke geruch ten. Je weet dat als het verwach tingspatroon niet wordt ingelost, de sfeer in iedere groep minder is. We hebben gewoon een paar klinkende overwinningen nodig, dan staan alle neuzen weer dezelfde kant uit." Avontuur Het zat de oefenmeester uit Hulst niet mee toen hij aan het West- dorpse avontuur begon. Direct werd hij geconfronteerd met een aantal spelers dat op een lager niveau wilde voetballen. „Toen ik kwam gaf een vijftal selectiespelers aan het rustiger aan te willen gaan doen. Ik praat dan over Ewald Pollet, Manfred Swagemakers, Lorenzo Mol, Danny van Puyvelde en Gerben Dierickx. Die jongens mis je. Vooral in de breedte. Zeker een jongen als Gerben Dierickx, die jaarlijks goed was voor een behoorlijk aantal doelpunten en in feite de beste aanvaller was van RIA. Dat is erg jammer, maar ik kan ze er moeilijk met hun haren bij slepen." Perspectief Ondanks deze geluiden en het feit dat RIA op flinke achterstand van de kop genoegen moet nemen met een plaats in de middenmoot, is Fonny van der Vloet niet uit het lood geslagen en ziet hij nog wel degelijk perspectief. „Het zit nu wat tegen, maar in al zijn geledingen is RIA best een goede club. Bestuurlijk en structureel kunnen veel teams die hoger spe len daar een voorbeeld aan nemen. Ook de opkomst bij de trainingen is goed. Op dinsdag train ik zowel de eer ste als tweede selectie en dan is er altijd wel een man of zeventien. Op vrijdag train ik alleen de eer ste selectie en dan zijn er vrijwel altijd vijftien spelers. De wil is er wel, alleen we zouden wat verdraagzamer moeten zijn, een stapje extra voor elkaar moe ten doen en eens, zoals ik al zei, een paar klinkende overwinnin gen moeten behalen. Dat is het toverdrankje dat RIA nodig heeft. Gebeurt dat, dan kunnen we misschien nog strijd leveren voor een periodetitel. In ieder geval proberen we onze plaats in de klassering te verbete ren. Dat moet kunnen met dit materiaal." Fonny van der Vloet, trainer van het Westdorpse RIA, dat maar matig presteert in de tweede klasse van het afdelingsvoetbal op zondag. foto wim kooyman J°or Sjaak Begijn ferneuzen - De voetbalver eniging Terneuzense Boys to de erfenis van de voor tode jaren afgeworpen te ben. Dit seizoen speelt formatie van trainer aaP Goossen vrij van pgradatiezorgen en draait ddter mee in de sub-top. ralsnog ziet het er niet to uit dat daar verande- to in zal komen. Voorlo- te kroon op het werk is 4-0-zege van afgelopen tordag tegen WIK'57 uit yrkwerve, een overwin- |i®S die in het kamp van de "uisploeg uiteraard met togde begroet werd. •Ondanks dat we de eerste helft goed gespeeld hebben, gaf ^,^Tedstriïd ons een lekker ?f Ais speler heb ik ook de Me jaren bij de Boys meege maakt. Wanneer het in een ploeg niet lekker draait, verwijnt de spelvreugde snel. In tegenstelling tot de voorgaande jaren beginnen we naarmate het seizoen vordert steeds beter te draaien," weet Jaap Pijpelink, één van de vaste krachten uit het elftal. Voordat trainer Jaap Goossen uit Axel zich definitief aan Terneu zense Boys verbond, zag hij de oranje-zwarten enkele keren aan het werk. Het was de oefenmees ter opgevallen dat de formatie individueel wel wat in huis had, maar naar zijn idee liepen er wel elf spelers, maar stond er geen ploeg. Vooral verbaasde hij zich ook over het gebrek aan beleving. Goossen zei aan die twee zaken te willen sleutelen. Na tien wed strijden spelen lijkt de 42-jarige belastingambtenaar woord te houden. „Er is inderdaad een eenheid gesmeed," weet Pijpe link. „In de voorgaande jaren speelde iedereen voor zichzelf. Nu staat het teambelang voorop. Daardoor is de sfeer ook veel beter geworden. Je kunt zeggen dat dat een verdienste van de trainer is. Er wordt veel op getraind en over gesproken. In de ogen van Goossen is iedereen gelijk. Vedetten kennen we hier niet." Beleving De beleving in het spel nam gelij ke tred met de prestaties. Pijpe link: „De laatste drie weken heb ben we een paar flinke opstekers gehad. Als je met 7-1 van Krab- bendijke wint is dat goed voor het zelfvertrouwen en de bele ving. Tegen Kruiningen, de een zame koploper in deze klasse, speelden we gelijk, maar waren we over de volle negentig minu ten gezien de betere ploeg. Zater dag deden we het tegen WIK'57 nog eens dunnetjes over." Door die ruime overwinningen heeft Terneuzense Boys inmid dels 23 doelpunten voor, maar er ook 11 tegen. „We zijn een paar keer achtergekomen, maar daar liggen we niet wakker van. We weten dat we in de loop van de wedstrijd toch wel zullen scoren. Dat is momenteel onze kracht. Omdat we weten dat we later in de wedstrijd zullen scoren kun nen we verzorgd voetbal blijven spelen. Voor een groot deel ligt dit aan de komst van nieuwelin gen die iets extra's aan het spel toegevoegd hebben, maar ook aan het feit dat Jack Scheele na veel blessureleed vorig jaar een nieuwe start heeft kunnen maken." Jaap Pijpelink: in het veld het boegbeeld van onverzettelijk heid, kracht en doorzettingsver mogen. Eigenlijk zijn alle syno niemen van inzet op hem van toe passing. Op een positieve manier coacht hij zijn medespelers, voor al op momenten dat zijn ploeg 'op slot' zit. Bescheiden Buiten het veld is Jaap Pijpelink de rust en bescheidenheid zelve. Het zien en ruiken van gras werkt bij hem als een rode doek op een stier. Over deze tegenstelling zegt de 28-jarige steigerbouwer: „Ik heb er zelf ook geen verklaring voor. Het gaat vanzelf. Als ik in het veld sta, hoor of zie ik niks meer rond me. Dan ben ik puur met voetbal bezig. Ik ben niet snel tevreden over mezelf of over de ploeg. Persoon lijk kan ik het niet hebben als ik een fout maak, dan baal ik vrese lijk. Als speler moet ik het heb ben van hard werken. Alleen op die manier kan ik het gemis aan techniek compenseren. Goossen hamert erop dat iedere speler moet voetballen naar zijn moge lijkheden. Hij heeft daar gelijk in. Zelf probeer ik ook wel eens dingen te doen die niet binnen mijn bereik liggen. Ik ben mij ervan bewust dat mijn capacitei ten liggen in het verdedigen: bal len afpakken en vervolgens inle veren bij een medespeler die ster ker is in de opbouw." Met de komst van een aantal nieuwe spelers: Onno Ribbens, Peter Landa, Aubrey Curran, Cees Schieman, Ralph Zegers en Gilbert Tieleman, gecombineerd met de bestaande kern, is er een ideale mix ontstaan van routine en jeugd. „Het klikt goed onder ling. Natuurlijk wordt er wel eens iets tegen elkaar gezegd, maar we kunnen het goed met elkaar vinden," besluit Pijpelink, die ondertussen al aan zijn acht ste seizoen in de hoofdmacht bezig is. foto camiie schelstraete Jaap Pijpelink, een speler met een geweldige inzet, is blij dat Terneuzense Boys zo lekker draait dit seizoen.

de Stem | 1995 | | pagina 17