IPS DE STEM 'Ik heb het mooiste vak dat er is betietf lacobs Breda Electronics /oor lier. ELTEK telefax-5 Yassine Abdellaoui's tweede stap naar de volwassenheid Osfl^NK 'Spelbos heeft mij de dingen buiten het voetballen om geleerd' x 73 „porteur/groothandcl/dcaler van geluid, licht en communicatie van >p de :die. aan, dan onen. "Family extra a aankoop, n de krijgt u pel waarde n Kerst- >r de erstmis. voor u. iedingen >swinkelier muiier. Hij Uitdaging rden en dus. Wilt u met de (20 cpm). veten alles over de lypotheken en z'jn 'an dienst. adviesgesprek wordt iet u bepaald welke hypotheek voor u ;st aantrekkelijk vordt voorzien van vrijblijvend, °P sneden advies. Daar huis nog eens rustig advies over hyP0" stbank kunt u dus van ƒ5797- voor 499,- grote sortering faxen typotheekadviseur of lipshosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Waarom wordt iemand in gods naam voorzitter van een voetbal club? Waarom voelt iemand die het maatschappelijk gemaakt heeft, die meestal toch al veel meer'dan veertig uur per week werkt, zich geroepen om ook nog eens tussen de twintig en de veer tig uur voorzitter uit te gaan han gen? ik ken de voor de hand lig gende antwoorden van roeping, clubliefde en dienstbaarheid, maar daar geloof ik allemaal geen bal van. Wel als het om een meneer de voorzitter j gaat, wiens kop is inge- pakt met een pet, een sjaal en een sigaar. Die, een lintje op het revers, al veertig jaar, borreltje in Je linkerhand, de immer in Poolse landdagen ont aardende algemene ledenvergaderingen van de afdelingsclub met de rechterhand tot bedaren probeert te hameren. DSt isdubliefde. Bij de voorzitters van betaald voetbal organisa tieszijn andere drijfveren in het geding, al zullen ze dat nooit toegeven. Blin de ambitie, egotripperij, een dringende behoefte aan aanzien, een overdo sis trots, hunkeren naar macht, dèt zijn de drijfve ren die een rol spelen. Meedraaien in die car rousel van de ijdelheid is één ding, het gewoon toegeven is een ander. Zij die het geschopt heb ben tot de gerieflijkste stoel aan de bestuursta fel van een BVO, ontle nen aan dat voorzitter- zijn hun identiteit. Het zijn een soort nieuwe rij ken die soms niet meer lijken te willen weten wat ze in het dagelijks leven precies uitvreten. Dat collectieve ontkennen lijdt af en toe tot ver makelijke situaties als er conflicten ontstaan. Op die momenten valt er altijd wel iemand uit de zelf gekozen rol, waarna een soort kettingreactie ontstaat. Toen Frans Derks zich een jaar of tien geleden geroepen voelde om de boel bij NAC te gaan saneren, trof hij daar Guus Roffelse. Derks is in den lande bekend geworden als scheidsrechter, maar privé had hij zijn schaapjes toen al op het droge door een internationaal schoonmaakbedrijf op succesvolle wijze te managen. Roffelse was de man die ISPC vanuit het niets tot een in binnen- en buitenland bekende miljoenenzaak in exquis voedsel opbouwde. Tijdens verga deringen gebeurde het destijds nogal eens dat Derks en Roffelse elkaar frontaal in de baren vlogen, waarna ze elkaar uit plachten te schelden voor respectievelijk vere delde putjesschepper en omhoog gevallen krokettenbakker. Dat vond ik altijd net zo vermake lijk als stompzinnig. Ik heb voor de toiletjuffrouw bij de Hema en voor de fritesbakker bij mij thuis om de boek net zo veel respect als voor mijn eigen directeur. Laten we ons even het onwaarschijnlijke geval worstellen dat ik alsnog in een functie terecht zou komen die in de ogen van sommigen écht iets zou voorstellen. Ik zou mijn lachen niet in kunnen houden als iemand mij dan voor omhoog gevallen stukjesschrijver uit zou maken. Al was het maar omdat degene die dat doet, in dat geval volkomen gelijk zou hebben. Ik zou het zelfs als een compliment opvatten. mensen in wier koppen een overdosis aan zelfrespect het tekort aan zelfspot helemaal ver drongen heeft, ligt dat kennelijk beel anders. Neem de voorzitters van Feyenoord en Heerenveen. raakten donderdagavond in zeist met elkaar in de clinch. Prompt begonnen ze elkaar om de oren te slaan met hun respec tieve beroepen. tóen van den Herik van Feye- toord is multi-miljonair geworden aan het roer van een multination- die gespecialiseerd is in dakbe dekkingen. Ik ken Riemer van de velde van Heerenveen niet, maar die meneer zal wel aan het hoofd •an een keten van supermarkten staan, of zoiets. Dat maak ik ten minste op uit het gegeven dat ze elkaar luidkeels voor dakdekker en ?roenteboer uitmaakten. Het was lammer dat Van den Herik zich "tóeld, toen hij het met de voor zitter van de vergadering, Jos aatsen, aan de stok kreeg. Het zou een aardige primeur geweest zt|f, een voorzitter die voor omhoog gevallen burgemeester ^gescholden wordt. Léon Krijnen Sport ZATERDAG 26 NOVEMBER 1995 DEEL B Door Jacques Hendriks Breda - Midden in het gesprek schiet Yassine Abdellaoui opeens vreselijk in de lach. „Dat vind ik zo schitterend van voetbal. Echt, je lacht je rot, er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat ik lach. Het is de mooiste sport die er is, ik heb het mooiste vak dat er is." Eindelijk kan levensgenieter Yassine Abdellaoui weer breed uit lachen. Hij is gelukkig, want een heel eind op weg naar een vaste plaats in NAC-1. Zelf is hij daar reeds van overtuigd, ook al kampt NAC nu met een karre- vracht aan blessures. „Zelfs als iedereen weer fit.is, sta ik in de basis. Honderd procent zeker weten. Als ik tenminste dit niveau handhaaf." Trainer Wim Rijsbergen, opvol ger van Ron Spelbos, pakte Abdellaoui aan het begin van dit seizoen verbaal keihard aan. „Waarom heb je het altijd over mij, vroeg ik me in het begin af, maar Rijsbergen zei me dat dat juist een goed teken was. Dat hij dus een goede voetballer in me zag, die nog veel beter kan." En dus startte Abdellaoui, die vorig jaar ook maar in 20 van de 34 competitiewedstrijden voor NAC in actie kwam, in de ope ningsronde tegen RKC (2-2) op de bank. Stond hij vervolgens in de verrassend gewonnen wedstrijd tegen PSV (3-0) weliswaar de eerste 65 minuten in het veld, maar maakte hij pas in de zeven de ronde (NEC uit, 1-3-zege) voor het eerst de 90 minuten vol. „Tja, NAC had een aantal aankopen gedaan en die kon de trainer moeilijk niet laten spelen. Het maakte mij niet uit wie eruit moest, een verdediger, desnoods de keeper, maar ik vond dat fk hoorde te spelen. Het was echter de keuze van de trainer, op dat moment kon ik daar niets aan veranderen." „De enige manier was om in de tijd die ik kreeg, zo goed mogelijk te spelen. En eerlijk is eerlijk, als ik inviel, kwam er meteen gevaar. Ja toch? Tegen De Graafschap (1- 1) viel ik zo goed in, dat hij echt niet meer om me heen kon. Ajax (0-1) thuis miste ik nog door een blessure, maar vanaf NEC stond ik wel in de basis." Spelbos Dat hij een lange tijd nodig had om Breda te kunnen laten zien wat hij werkelijk in zijn mars heeft, lag volgens Abdellaoui aan een aantal dingen. „Toen ik vorig jaar van Willem naar NAC ging, zat ik al wel twee jaar in het betaalde voetbal, maar ik wist nog niet hoe het er alle maal aan toeging. Spelbos heeft mij de dingen buiten het voetbal len om geleerd, mij in feite klaar gemaakt voor dit seizoen. Aan hem ik zo veel te danken." „Ik kreeg mijn eerste contractje met mijn zestiende, debuteerde een jaar later al in het eerste. Daardoor moest ik zo snel omschakelen van jeugd naar vol wassenheid, dat ik het helemaal verkeerd heb gedaan. Die dingen, waarvan ik nu weet dat ik ze ver keerd heb gedaan, ga ik allemaal verbeteren. Ik probeer mezelf opnieuw te vormen, maar wil nu op een rustige manier volwassen Yassine Abdellaoui bekijkt de verrichtingen van. de NAC- jeugd vanuit zijn cabriolet: „Ik wil graag het beste van het bes te hebben. foto de stem/dick de boer worden, meer nadenken." „Ik stond met mijn zeventiende in het eerste van Willem II, maar nu pas besef ik dat het om brood gaat. Ik speelde jongens van 26, 27 jaar uit het elftal. Mannen, die een hypotheek hadden, een vrouw en een kind. Wist ik veel. Voor mij was het gewoon lekker voetballen, bietje dribbelen, hupsakee. Maar zij vochten voor hun brood, dat besefte ik gewoon niet. Totdat in een keer je ogen opengaan." „De overgang van Willem II naar NAC was ook groot omdat ik in Tilburg technisch verzorgd voet bal gewend was, waarin alle spe lers even belangrijk waren. Bij NAC was het hele elftal afge stemd op de driehoek Lokhoff- Van Hooijdonk-Lammers. En dan nog dat verschil tussen Til burg en Breda. Dat wist ik hele maal niet, net zo goed als ik niet wist dat ze hier zo'n hekel aan Tilburgers hebben. Maar, haha- ha, jullie Bredanaars hebben nog gelijk ook. Neem alleen al dat praatje in Tilburg, ver-schrik-ke- lijk..." Reker Maar de hoofdoorzaak van Abdellaoui's valse start in Breda was natuurlijk de roerige periode daarvoor, bij Willem Hij lag voortdurend in de clinch met de toenmalige technisch directeur Jan Reker, kreeg boete op boete als hij wéér eens te laat kwam op de training of zich anders mis droeg, verbruide het met zijn a- professionele gedrag bij collega's en publiek en moest tenslotte wel vluchten uit de Wolstad. Waarom had Reker eigenlijk zo'n hekel aan je, zoals jij beweert? „Dat zal ik je precies zeggen. Ik debuteerde dus op zeventienjari ge leeftijd. Ik speelde nog niet meteen de sterren van de hemel, maar ze zagen blijkbaar wel wat in me. Toen begon het nieuwe sei zoen, in de eerste wedstrijd tegen MW had ik een basisplaats en speelde zo goed, dat het zelfs op Studio Sport speciaal gezegd werd. Reker was studio-gast en hem werd gevraagd: 'Wie is die nieuwe nummer 11 van Willem II'? Hij probeerde vervolgens een soort vader-figuur van mij te spe len voor de camera, en daar kan ik niet tegen. Ik heb toch beker al een vader?" „Zo begon het, met dat soort din gen. Hij probeerde vervolgens allerlei dingen voor me te rege len. Ik kan niet zo maar zeggen wat allemaal, maar hij wilde zelfs mijn zaken behartigen. Hij, mijn trainer, dat kan toch niet! 'Ik heb met Louis van Gaal gesproken' en met allerlei andere patserige verhaaltjes kwam hij aanzetten. Als voetballer word je daar gek van. Ik vond het allemaal een beetje eng en hield de boot af, maar dat vond hij vreemd." „Ach, er waren zoveel klote-din gen met Reker. De meeste dingen heb ik uit mijn hoofd verdreven, die wil ik niet meer weten." Geen lieverdje „Zelf heb ik ook veel fouten gemaakt, dat geef ik echt wel toe, ik ben geen lieverdje. Maar wat ik had dan moeten doen? Ik heb ook mijn trots, mijn eergevoel. Ik weigerde me onder de voet te laten lopen door zo'n man, ook al was ik pas achttien en hij al in de veertig. De problemen begonnen ook pas onder Reker, dat is toch opmerkelijk. Toine van Mierlo, hoofd jeugdopleidingen van Wil lem n, is zelfs een keer naar het bestuur gelopen om te vragen hoe dat nou kon, omdat ik in de jeugd nog nooit wat fout had gedaan." „Nu weet ik dat ik het anders aan had moeten pakken en mijn woe de had moeten afreageren door goed te voetballen, dan had Reker me niks kunnen maken. Wie weet, was hij er dan wel uit geschopt, wat later trouwens ook is gebeurd. Maar ik ging het spel letje anders spelen. Ik dacht: schijt aan het voetballen, het gaat tussen mij en Reker. Achteraf Vooroordeel 1 (hij komt of te laat of helemaal niet; op de training, maar zeker op afspraken) verdwijnt die woensdagmiddag als sneeuw voor de zon: Ruim op tijd glijdt Yassine Abdellaoui met zijn cabrio de poorten van het NAC-stadion binnen. Vooroordeel 2 (hij leeft er maar op los, is niet met zijn vak bezig) kan de verslaggever na een- boeiend gesprek van ruim anderhalf uur ook opbergen: de kwikzilverige aanvaller doet wel degelijk zijn uiterste best om als een echte prof te leven en te denken. Laten we daarbij niet vergeten dat hij pas 20 jaar is, ondanks zijn bijna vier jaar betaald voetbalervaring. „Ik ben nog maar een kind," roept hij op een gegeven moment uit. Hij heeft verdorie nog gelijk ook. Een portret van Yassine Abdellaoui, (voorma lig?) enfant terrible, en als het aan hem ligt, voortaan de vaste man op de linkerflank bij de huidige nummer zes van de eredivisie, NAC. 'Abdellaoui (rechts) wordt geknuffeld door Twan Schee pers na zijn doelpunt tegen PSV. foto cor viveen vind ik dat ik stom ben geweest." „In die periode was ik geen avond thuis. Ik had afleiding nodig, want overdag zag ik alleen maar sjachrijnige koppen op de trai ning. Ik ging hier naar toe, daar naar toe, en dat heeft natuurlijk invloed op je prestaties. Ik ging niet eens echt uit elke keer, maar voor een voetballer zijn rust en gezond eten heel belangrijk, en daar kwam ik zo niet aan toe. Het belang daarvan had ik als jeugd speler, eerst in Rosmalen bij OJC en vanaf mijn twaalfde bij Wil lem n, al ondervonden. Toen lette ik daar al op, deed ik dingen, waar ik nu nog steeds profijt van heb. Dat rusteloze heb ik alleen gehad toen ik met problemen zat." Toen je naar Breda kwam, dach ten een hoop mensen: wat moet NAC met zo'n verwend patsertje. „Ik had bij Willem II een slechte reputatie opgebouwd. Als je die dingen hoort en leest over een speler, dan geloof je dat. Ik kan het me ook wel voorstellen, hoor. Maar mischien is het helemaal niet waar, of is er een reden 'waarom een jongen zo doet. En dat is over mij nooit verteld, dus was ik gewoon zo moeilijk, ook volgens de mensen in Breda." „Ik werd verwend genoemd, omdat ik bij Willem II wegwilde, maar dat was toch nog de enige oplossing? Door Reker was ik zeker teruggezet naar het twee de." „En een patsertje?, Ach, ik ben gewoon zo. Ik houd er nu een maal van om me een beetje mooi aan te kleden. Een ander voelt zich het lekkerst in zulke oude kleren, dat ik wel eens denk 'trek alsjeblieft wat anders aan'. Ik vind een mooie en snelle auto belangrijk, mooie kleren, luxe dingen, goede muziek, ik wil graag het beste van het beste hebben. Ik kijk ook niet op hon derd gulden als ik uitga, als het maar gezellig is." „Ik ben in Nederland geboren en getogen, heel vrij opgevoed, ging eigenlijk voornamelijk met Nederlandse jongens om. Maar echt breed hadden we het thuis niet. Wel genoeg te eten en te drinken en zo, maar geen moun- tain-bike of dure sportschoenen, zoals mijn vriendjes hadden. Die zeiden wel eens: 'kijk eens wat ik lekker wel heb en jij niet'. Dan dacht ik alleen: 'wacht maar, wacht maar tot later...' Daarom vind ik een beetje luxe heel erg belangrijk." „In de voetballerij heb je jongens die perfect zijn. Neem Mare Overmars, prototype van de ideale, brave prof. Daar schrijven ze graag over. Maar Abdellaoui is een andere type en daar schrijven ze ook graag artikels over. Die affaire Reker, al die sensatiever halen, dat vonden jullie journa listen toch prachtig. Geef maar toe." „Ik vind het jammer' dat mensen dat soort dingen niet van elkaar kunnen scheiden. Want je kunt best anders zijn dan Overmars en toch ook een goede prof. Een ander voorbeeld, types als Atte- veld en Jantje Wouters, om daar mee te voetballen, dat lijkt me echt heel erg, haha, zulke kanke raars. Maar je hebt wel heel veel aan ze, begrijp je, dat moet je ook kunnen onderscheiden." „Al die ophef over die affaire tus sen Wouters en mij (tijdens NAC- PSV zei Wouters tegen Abdella oui 'kut-Marokkaan, rot op naar je eigen land', J.H.) vond ik trou wens zwaar overtrokken. Na drie dagen was het nog steeds overal voorpagina-nieuws. Heeft hij nu wel of niet onmiddel lijk zijn excuses in het veld aan geboden? „Nee, hij was helemaal over de rooie en heeft het vijf of zes keer herhaald. Pas tien minuten later zei hij dat-ie er niets van meende. Een dag daarna belde hij me ook nog. 'We waren aan het verliezen en dan kun je je behoorlijk aan iemand ergeren, snap je dat?', vroeg hij. Toen zei ik 'ja'. Ik had tenslotte ook geen leuke dingen geroepen, dat hij een oude lui was die het tempo niet meer bij kon benen. Da's niet prettig als je met 3-0 achter staat, weet ik ook wel. Ach, die affaire is al lang voorbij. We hebben laatst samen meege werkt aan een actie tegen racisme en dat was echt hartstikke gezel lig, veel gelachen samen." Heb je het gevoel dat een hoop Marokkaans-Nederlandse jonge tjes jou als voorbeeld nemen en betekent dat voor jou, als beken de Nederlandse Marokkaan een extra verantwoordelijkheid? „Ik houd so wie so niet zo van teveel verantwoordelijkheid. Binnen mijn werk wel, en tegen over mijn familie en misschien een meisje, maar verder liever niet. Als kleine Marokkaantjes goed kunnen voetballen, en die lopen er genoeg rond, dan moeten ze daarmee doorgaan en zich niet gek laten maken door andere din gen, of in verkeerde groepen terecht komen. 'Goed studeren en voetballen', dat zeg ik ze ook wel als ze-dat van me willen horen. Maag; om nou een voorbeeld voor die jongens te zijn? Ik ben toch zelf nog een kind?" Heb je echte, dikke vrienden in de voetballerij? „Ik ben niet zo'n type dat maar met een persoon optrekt. Ik vind het juist mooi om met iedereen goed op te schieten. Dat je net zo goed met een vent van 35 kunt lachen als met iemand van 22. Je kijkt niet naar leeftijd of hoe je eruit ziet of waar je vandaan komt, je bent gewoon allemaal onderdeel van een team en zo gaan we bij NAC met elkaar om." „Dat vind ik zo schitterend van voetbal. Echt, je lacht je rot, er gaat bijna geen dag voorbij zon der dat ik lach. Oké, na een verlo ren wedstrijd, dan is het maan dag, dinsdag (sip gezicht), maar donderdags op de training gaan we weer: 'hahahaha' (the atrale lach). Het is de mooiste sport die er is, ik heb het mooiste vak dat er is." „Je kimt er zo enorm vrolijk van worden. Ik heb volgens mij alle soorten orgasmes al gehad dank zij het voetballen. Ik heb ook alles meegemaakt: je lacht of je ziet het helemaal niet meer zit ten. Maar drie weken later weet je weer dat het het mooiste is dat er bestaat, snap je." Noem dan eens een orgasmisch moment, ik ben benieuwd. „Mijn debuut in het betaalde voetbal, met Willem II, uit tegen Groningen (1-1). Verder een toer nooi met de A-jeugd in Parijs, toen werd ik uitgeroepen tot bés te speler. En bij NAC de omme keer voor mijzelf. Vorig jaar met de jaarwisseling .zag ik het hele maal niet meer zitten. Toen is er voor het eerst goed gepraat met Spelbos, met Cor Bloks (elftallei der), met de voorzitter. Ik moet hiervoor eigenlijk alle mensen bij NAC bedanken, vooral ook Annelies Vreijsen (vrouw van- directeur Martien, bij wie Abdel laoui vorig jaar een maand inwoonde, J.H.). Goede mensen zijn het bij NAC. Ach, natuurlijk zitten ze te lachen, als ik weer eens op de_bon geslingerd ben. Nou, ze moeten zich toch op de een of andere manier vermaken. Doe ik het maar zo, hahaha, anders is het leven zo saai." Tenslotte, als je in je leven één wens mocht doen, waar koos je dan voor? „Een nacht met Cindy Craw ford.... Nee, nee, niet opschrij ven... Het belangrijkste vind ik dat ik geniet van het leven, zo goed mogelijk omga met alle positieve dingen." „Ik probeer niet teveel aan de toekomst te denken. Ik moet gewoon plezier in het voetballen, in mijn werk houden. Proberen het beste uit mezelf te halen en dan zie ik wel waar ik beland. Je kunt wel gaan roepen dat je op je 23e bij Ajax wilt spelen, maar dat roepen er wel honderd. En wie is het gelukt? Mare Overmars, als een van de weinigen. Hij kan' nu zeggen: 'Zie je wel?'. Ja, nou en? Maar bereik je niet wat je eerder geroepen hebt, dan ben je een ontevreden mens aan het eind, heb je een onbevredigend gevoel over je carrière. En dat heeft toch geen enkele zin?"

de Stem | 1995 | | pagina 13