Gevaarlijk tankvervoer door steden stopt niet Hypotheekrente nadert laagste niveau Coöperatie tussen knusheid en harde wetten «as»** Keurmerk varkensvlees moet imago oppoetsen Hausse in schadeclaims leidt tot nieuw systeem DÊ STEM ECONOMIE A8 De waarheid van de meest biedende Apothekers- assistenten: werkweek van 36 uur 1995 A7 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 eet 22/11 24/11 '5 4514 «2% 42 64V. 64 67 6714 3514 35 40% 4144 W, 14)4 74)4 73% 80 80 1854 18)4 4314 49% 15 14 51% 52% 68 67% 29 28 53 53% 67% 67 70% 70% 69% 69 7854 7854 29 29% 66% 66 50 4954 42% 4254 84 84% 95% 95 121% 121% 34 33 35% 35% 90 89 58 5854 105)4 105% 31% 30% 36 37% 13054 130% 39 39% 71% 71)4 53% 54% 92 92 16% 16% 21% 21% 1554 15% werkt 19,200-19,800 400 oers gisteren tan bieden ividend ian laten en en ex dividend en dividend aan en laten ex dividend aan en bieden ex dividend Cees Manders egen - Het venijn zit in staart van het proefschrift ,n de sinds vorige week ;e doctor aan de Nij- |e juridische faculteit ijfjies Schreurs-Engelaar ?j« jn een voetnoot onder de L'envatting van haar 'Orga- m van de coöperatie haalt fel uit naar de 'herontdek- ts' van de eigenaarscoöpe- ratie- eigenaarscoöperatie is gs door inventieve lieden ihet adviescircuit van een dik- i-laag stof ontdaan en gepresen- Wrd als een lucratieve rechts- wnn voor eenmanszaken en vois' (de vennootschappen onder "fschreurs schrijft: 'Ik zou wil- |tS volstaan met de opmerking jat dit streven mijns inziens met same grote gevolgen zal hebben wr de belasting van rechtban ken en het openbaar ministerie, wanneer althans het openbaar ministerie (of belanghebbenden) actie gaan ondernemen tegen het oneigenlijk gebruik van deze rechtsvorm.' Coöperatie-adviseur Ton Wat- tenberg van Konings Consultan cy in Ewijk heeft het laatste jaar al tweehonderd eenmansbedrij ven en vofs omgezet in een coöpe ratie en hem is niets gebleken van tegenwerking van de kant van het ministerie van Financiën of van Justitie, laat staan van enige justitiële poging zo'n coöperatie te ontbinden. „Integendeel, beide ministeries hebben onlangs uitdrukkelijk de civielrechtelijke mogelijkheid van die omzetting bevestigd. Zelfs het notariaat en enkele pro fessoren die eerst grote terughou dendheid toonden zijn nu om." Marlies Schreurs nuanceert haar opmerking: „Natuurlijk heb ik niets tegen een omzetting van een eenmanszaak of een vof in een eigenaarscoöperatie. Als die maar voldoet aan de wettelijke eis van een 'vereniging die voor ziet in stoffelijke behoeften van de leden krachtens overeenkom sten met hen gesloten in het bedrijf dat ze uitoefenen'. Zeer kwalijk vind ik het als zo'n coö peratie wordt misbruikt door mensen die profiteren van het feit dat voor een coöperatie geen ministeriële goedkeuring is ver eist." Een coöperatie is dan wel sneller op te richten, maar dat die 'goed koper' is dan een bv (omdat geen 40.000 gulden kapitaal hoeft te zijn gestort), betwijfelt ze. Schreurs: „Het gaat om eige naarscoöperatie 'ua', dus met uit sluiting van alle aansprakelijk heid. Nou als die geen 40.000 gul den gestort kapitaal hoeft te heb ben, wat zal die de bank dan als zekerheid kunnen bieden? Ook de fiscale voordelen van zo'n coöpe ratie moeten ernstig worden betwijfeld." De eigenaarscoöperatie is vol gens haar een modieus verschijn sel. Uiteindelijk komen die kleine ondernemers volgens haar toch weer bij de besloten vennoot schap als beste rechtsvorm voor hun bedrijven uit. De wet is eigenlijk niet geschre ven voor dat soort coöperatietjes met twee of drie leden, de grotere coöperaties die boeren in hele streken met elkaar verenigen om de afzet of verwerking van hun melk of vee te organiseren, daar gaat het in de wet eigenlijk om. Daarvoor zijn uitvoerige regels geschreven, alhoewel niet zo uit voerig als voor vennootschappen als de bv en nv. Rabo, Coberco, Cebeco, Campi- na, OPG, Dumeco, Avebe zijn coöperaties die tot de top-50 van Nederland behoren. Voor de gro te bv's en nv's bestond al sinds 1971 de zogenaamde Structuur regeling. Deze bracht de machts verdeling binnen de vennoot schap meer in overeenstemming met haar maatschappelijke ver antwoordelijkheid: de aandeel houders raakten de macht kwijt aan de raad van commissarissen, die geacht wordt namens de maatschappij toezicht uit te oefe nen. Sinds 1989 is er ook voor de grote coöperaties zo'n structuurrege ling ingevoerd. Met als gevolg dat allerlei statuten moesten worden aangepast en herschreven. Mar lies Schreurs heeft een groot aan tal van die statuten bekeken en komt tot de conclusie dat sommi ge coöperaties zich wat al te gemakkelijk van die klus hebben afgemaakt. „Die hebben bepaalde punten gewoon overgenomen van model len voor statuten van de nv of bv. Marlies Schreurs-Engelaar. FOTO VNU Daardoor zijn ze in strijd met de structuurwet. Er staan veel onduidelijkheden in en fouten zelfs." Volgens haar komt dat doordat ministeriële goedkeuring voor coöperatiestatuten niet hoeft. 18,40 19,00 2,10 2,50 1,00 1,20 2,00 2,50 3,70 a 4,20 6,80 7,10 23,00 21,70 b 2,20 3,10 1,00 1,10 1,10 1,20 7,00 7,20 11,30 14,10 7,50 10,10 4,50 6,60 2,50 b 3,80 1,20 2,00 0,50 0,80 4,20 5,70 1,10 1,50 0,70 0,50 1,20 0,70 2,30 1,40 4,40 2,90 7,50 5,10 1,20 0,70 4,90 3,70 11,00 a 8,80 1,60 1,50 1,60 3,00 b 1,80 2,60 1,50 2,20 1,60 2,00 a 0,80 1,00 2,00 3,30 0,40 0,80 2,80 b 4,40 1,00 1,80 0,40 a 0,60 20,20 22,00 5,10 a 3,10 b 1,50 a 1,35 0,90 1,20 0.40 a 0,50 6,50 a 7,30 a 2,90 3,60 1,80 2,30 1,00 1,40 10,90 12,00 0,80 a 0,50 3,00 4,50 'roductions, Desmijnsdjik 81, endaal. Verhuur van drive-in- en geluidsapparatuur, in- ckey en de verzorging nier- iost-Stadspost "De Schelde raat 13, 4531 AM Terneuzen. ■n van geadresseerd enonge- ukwerken het verzorgen van Faunatarm Broeding and Re- irloostraat 42, 4568 AE Nieuw kwekerij en het doen van on het kweken van hoenderei;mi Kwan Terneuzen, Oosthol'8, terzande. Het geven van Kor tssportlessen (tae-kwon jouwbedrgf G.A.M. Bof traat 6,4561 RC Hulst Uitoefe landbouwbedrijf in de mee bureaifsaeftinghe Groen. Re- 9,4568 BA Nieuw Namen. A i.h.g.v. openbaar 9[oon. indschappelijke beplanting ratuurbeheer. „.„«mi- Pensioen B.V. i.o., Le AD Terneuzen. Het doen stamrechtuitkeringen. shop Jamaica, Statio Boor Rinze Braridsma Schiphol/Den Haag - „De aanvoer per tanker van kero sine naar Schiphol blijft noodzakelijk," zei de Zuid- Mlandse Commissaris der Koningin onlangs op werkbe- in Alphen aan den Rijn tegen het gemeentebestuur. tankervaart zal weer toene- ïen, omdat Schiphol sterk [roeit. De capaciteit van de nieu- pijpleiding zal niet toereikend jjn. Bovendien hebben de olie- naatschappijen de vrijheid om zelf te kiezen voor de pijpleiding li voor vervoer per tankschip," ildus een woordvoerder van het irovinciebestuur. Jet die uitspraken heeft de pro- inde een dikke streep gehaald tor beloftes die acht jaar gele zijn'aan een serie ge- neentes in de Randstad en hun nwoners. Er zou een grote, nieuwe pijplei- iing aangelegd worden vanuit de lotlek naar Schiphol, voor een «lig en onkwetsbaar vervoer an de vliegtuigbrandstof naar Ie luchthaven. Aan het veel ge- aarlijker vervoer van 2,6 miljard iter kerosine jaarlijks per tanks- iip, dwars door dichtbevolkte zou daarmee een einde «men komen. Goed voor de vei lheid en goed voor het verkeer: ie hinder van de om de haverklap ieopende bruggen zou ook sterk linemen. (De pijpleiding is deze zomer in jebruik genomen en draait nu op Wve capaciteit. Maar nog steeds puiven dagelijks van 's och- pds vroeg tot 's avonds laat pkschepen met elk gemiddeld m miljoen liter 'jet fuel' dwars tor onder meer Capelle, Krim- 'm en Nieuwerkerk a/d IJssel, Gouda, dwars door Wad- 'een, Boskoop, Alphen aan to Rijn en Woubrugge. Vol heen |ffl- het gevaarlijkst - leeg terug, i] elkaar meer dan drieduizend theepsbewegingen per jaar. Al le gemeenten hebben uitgebrei- rampenplannen moeten op- Men in verband met die tan ervaart. 'e' is dankzij de pijpleiding het total scheepsbewegingen van toosinetankers gehalveerd. Het 'ovinciebestuur heeft echter ge pen op de eis, dat het brand- «vervoer niet te afhankelijk zijn van een enkele Siiup uauiatw. il. Koffieshop. Holding B.V.. w!e6lfu°','Ver- n_i' y?™'8,fonrhuren en 'hii,en ,k. Verkrijgen, Lp huren rploiteren, verhuren ;a. de en roerende goed lonsutóng. Herman Gorter!»^ ;rSveer:r3e-en 2a„rneh^ishoud22enwS'"': rken van derWee- ^^anil' Dongen. Lgmen van ka BUN mber Woonoecy.»»--- raat 6, 5037 PG Tilburg- deau-artikelen en woon Frans Halsstraat 30, vervaardigen van "7,5131 leaps* met Heir, Raadhuisstraat 37, 5IB. Dames- en he«nKW op van produkten die penhangen 65 5038 Twee CD, Langes raai Detailhandel in.^®JUgni4 DC Td- ass, NS Plain 41-d-Sbuere» kelen, uitgeven en dis vervoersvorm, in verband met weersomstandigheden, mogelijke stakingen, calamiteiten, manke menten en om strategische rede nen. De pijpleiding is bezit van defensie en kan gevoelig zijn voor aanslagen. De provincie wil ook voorkomen dat gemeentes langs de vaarwegen de doorvaart per tanker gaan verbieden of het aantal oeververbindingen sterk uitbreiden. Vliegverkeer De groei van het vliegverkeer op Schiphol is zo groot, dat volgens de overkoepelende organisatie Aircraft Fuel Supply (AFS) de nieuwe pijpleiding al over twee jaar aan haar maximale capaci teit zit. In het jaar 2000 verwacht Schiphol per jaar zeker 3 miljard liter vliegtuigbrandstof nodig te hebben. In elk geval in de drukke vakantieweken kan de pijplei ding die hoeveelheden nooit ver werken. Behalve de passage van de be bouwde kommen is de nauwe Ringvaart van de Haarlemmer meer riskant. Toen in 1991 daar twee tankers, ter hoogte van Aalsmeer, met elkaar in aanva ring kwamen, ontsnapten de be woners aan een ramp. Het bleef toen gelukkig bij een vonkenre gen en de schrik. De autoriteiten verwezen naar de in aanleg zijn de pijpleiding, die een eind zou maken aan het riskante brand- stofvervoer. Ook Alphen aan den Rijn kon acht jaar geleden opgelucht een plan voor een peperdure omleg ging van de vaarweg van tafel ha len. Daar was al veel kostbare bouwgrond voor gereserveerd: de omleiding van de Oude Rijn zou een eind maken aan de tien tot twaalf schepen die zich elke dag tussen de woningen, het drukke overige vrachtvervoer en door de vele bruggen heen en weer moe ten wringen. Veiligheid Een woordvoerder van de ge meente: „Voor de veiligheid zien we het liefst dat hier helemaal geen tankers meer dwars door het centrum varen. Bovendien heb ben de bewoners er last van dat de bruggen zo vaak open staan. Maar ook zijn we bezig met een project voor ons stadshart waarin we de beide Rijnoevers aantrek- Met brandstof geladen tankers door dichtbevolkte gebieden leveren nog steeds grote risico's op. keiijker willen maken, bijvoor beeld met terrassen. Ook de ple- ziervaart kunnen we dan stimu leren. Maar dat is weinig aan trekkelijk als er nog steeds grote olietankers doorheen varen." De Alphense wethouder H.Ha- bermehl verbergt zijn teleurstel ling niet, dat de pijpleiding, nu die operatief is, de tankervaart niet overbodig maakt: 'Hinderlijk en onprettig voor de burger, het watertoerisme en de ontwikke lingsplannen voor het centrum.' Hij moet echter toegeven dat des tijds niet keihard beloofd was dat het helemaal afgelopen zou zijn met de tankervaart. „Laten we het er maar op houden dat de er gernis nu gehalveerd is." Hij steekt ook de hand in eigen boe zem: „In onze gemeente hebben we een groot overslagstation van huisbrandolie en benzine, die ook met tankschepen worden aange voerd." Wel wil hij er bij de provincie op aandringen, de capaciteit van de pijpleiding nu snel volledig te gaan benutten. Ook wil het ge meentebestuur praten met de provincie over een regulering van de drukke scheepvaart en het ge bruik van de vaarwegen. De wet houder zegt, niet zonder cynisme, dat zijn burgers niet alleen de au toriteiten de schuld mogen geven: „Hinderlijk, als je op weg naar het reisbureau voor de brug moet FOTO ARCHIEF DE STEM «Ml wachten. Steeds meer mensen willen per vliegtuig reizen. Al die kerosine moet ergens vandaan komen." AFS-directeur Van Tienen meldt dat nu al gestudeerd wordt op een derde aanvoermogelijkheid voor vliegtuigbenzine naar Schiphol. Dat zal waarschijnlijk opnieuw een pijpleiding worden. „Onze doelstelling is wel, dat wij het varen met kerosine zoveel mogelijk willen beperken." Door Mario Bouwmans Eindhoven - Het recente be sluit van Albert Heijn om het Nederlandse rundvlees in te ruilen voor de Ierse Green field-steaks heeft er hele maal niks mee te maken. De wil om het vertrouwen van de consument terug te win nen is de werkelijke drijfveer voor het produktschap voor Vee, Vlees en Eieren om van af 11 december een keur merk op vaderlands varkens vlees in te voeren. Woordvoerder Sjoerd Dijkstra: „Albert Heijn is zelfs een van de eerste supermarkten die aange kondigd heeft straks alleen nog varkensvlees met ons keurmerk in de schappen te dulden." Bo vendien, zegt hij, zijn de voorbe reidingen van het keurmerk drie jaar geleden al gestart en dat is dus lang voordat AH in Ierland zijn heil zocht. Het Produktschap heeft geen moment gevreesd dat Albert He- ijn - en andere grootgrutters - na het koeievlees misschien ook het varkensvlees uit eigen land in twijfel zou trekken. Dijkstra: „We hebben gemerkt dat de consument steeds kriti scher is geworden. Die wil dui delijk aantoonbare zekerheid hebben dat het lapje vlees in de supermarkt of bij de slager op een goede wijze geproduceerd is." Die zekerheid moet het keur merk nu gaan bieden. Daarbij speelt de zogenaamde Integrale Ketenbeheersing (1KB) een cru ciale rol. „Het keurmerk omvat de hele keten, het hele produktieproces van de big tot de karbonade. De tijd is voorbij dat een boer zijn slachtrijpe varkens aflevert en denkt: ze zoeken het verder maar uit. Iedere discipline in de keten moet haar bijdrage leve ren aan een grotere betrouw baarheid van dat stukje var kensvlees." Het Produktschap heeft aller eerst 'tussen de boerderij en de slachterij' extra garanties inge bouwd die de kwaliteit van het varkensvlees moeten waarbor gen. Het gaat daarbij om betere voe ding, beperkt medicijngebruik, verantwoord transport en hy giënische slacht. Na 11 december maakt ook de route slachterij-slager-winkel deel uit van de 'kwaliteitsketen'. Deelnemende winkeliers mogen dan nog alleen varkensvlees met het keurmerk verkopen en ze moeten garanderen dat ze het vlees op correcte wijze behande len. Twee onafhankelijke bu reau's zien erop toe dat alles correct gebeurt. Eventuele sanc ties variëren van waarschuwin gen tot geldboetes en uitsluitin gen. Op dit moment doen 7200 van de ongeveer 20.000 Nederlandse varkenshouders aan het 1KB mee. Zij bezitten de helft van het aantal vleesvarkens: 11 mil joen. Het produktschap blijft boeren actief werven. Bij de sla gers zal dat met nog meer in spanning moeten gebeuren, want tot dusver hebben zich slechts veertig van de ongeveer 4500 slagers/slachterijen aange sloten. Tenslotte weet Albert Heijn zich bij de kandidaat-afnemers in gezelschap van de concurrenten Edah en Sperber: „Zij hebben met duizend verkooppunten de helft van de markt in handen. Maar het allerbelangrijkste is dat de consument zekerheid krijgt. Ons keurmerk maakt het vlees niet goedkoper, lekkerder of malser dan voorheen, maar wel kwalitatief betrouwbaar der." Ve«l beweging op de huizen- Harkt. Kopers krijgen ruime- mogelijkheden om de fi- ®3ÖCierincr rrmrJ c» Im'irfori eigennuiSDewo- ?ers vragen zich weer af of ze Hui lopende hypotheek moe ten oversluiten. Geldver- jwekkers proberen intussen H® hypotheekverkopen (die «n opzichte van 1994 met 20 Procent gedaald zijn) weer op 'e vijzelen met stunttarieven, 'uaties die gemakkelijk tot ®en verkeerde beslissing bij consument kunnen leiden. ?e hypothekenstatistieken °rdt sinds jaren al uitgegaan i de hypotheekrente die geldt j00r annuïteitenhypotheken on to garantie en een rentevaste Ptoiode van vijf jaar. Begin 1994 as die het laagst sinds begin ja- en zestig, namelijk 6,2 tot 6,3 procent bij de grootste geldver- strekkers. Op dit moment ligt dit tarief op 6,3 tot 6,4 procent. In het tweede kwartaal van 1995 bereikte de rente voor gegarandeerde hypo theken met vijf jaar vaste rente nog een top van 8 procent. In financiële kringen wordt een verdere verlaging in de komende maanden mogelijk geacht. Op de kapitaalmarkt houdt bovendien de dalende tendens nog steeds aan. Maar op langere termijn, in de loop van 1996, verwachten de meeste financiële analisten weer een rentestijging. Er wordt momenteel druk recla me gemaakt met spectaculair la ge rentetarieven voor hypothe ken met variabele rente of 1 jaar vaste rente. Sommige adviseurs stunten zelfs met rentetarieven van nauwelijks 4 procent, waar bij ze gebruik maken van specia le kortingen die zij bij geldver- strekkers kunnen bedingen. Het is onverstandig daarop in te gaan, want de kans is aanwezig dat over een jaar verlengd moet worden tegen veel hogere rente. Wel kan zo'n lage rente zin heb ben als daar een overstapfacili- teit aan is verbonden. Dat wil zeggen: dat op het moment dat de rente nog weer lager is geko zen kan worden voor een nieuwe (en lange) rentevaste periode. Vooral begin '94 hebben veel mensen hun lopende hypotheek overgesloten tegen de toenmali ge lage rente. Dat is geen pro bleem als er toevallig net een rentevaste periode afloopt. Als dat niet zo is wordt een over- sluitboete berekend waarmee het rentevoordeel ineens wordt verrekend. Het argument om dat toch te doen was: dan kunnen we nu een lage rente voor een lange periode vastleggen en vermijden we het risico dat we straks op nieuw tegen hoge rente moeten verlengen. De rente-ontwikkeling in '95 toont aan dat het hoe dan ook een speculatieve beslissing blijft: een jaar wachten met overslui ten had achteraf bezien een fors boetebederag bespaard. In het algemeen kan gesteld worden dat oversluiten tegen be taling van een boete voor men sen met een spaar- en levenhy potheken al helemaal zinloos is. Met name als er intussen een flink spaarkapitaal is opge bouwd is renteverlaging soms zelfs nadelig, ook al hoeft er geen boete te worden betaald. Hoe hoger de rente, hoe harder dit kapitaal dan groeit. Boven dien moet bij lage rente een ho gere spaarpremie worden be taald. Ook speelt mee of er plannen be staan extra premiestortingen te doen. Dit is voor mensen met een hoogrentende spaarhypotheek vaak de voordeligste belegging van geld dat zij over hebben. En hoe hoger de rente, hoe groter het voordeel van zulke stortin gen. Hoewel advies van hypothee kadviseurs nuttig kan zijn (die kunnen een en ander meestal makkelijk narekenen met hun computerprogramma's) is het ook zaak kritisch te blijven. Zij verdienen alleen aan overslui ten, dus een advies kan al gauw gekleurd zijn door eigen belang van de adviseur. Kopers: nog even wachten? Voor huizenkopers wordt het intussen een steeds gunstiger tijd. De ge middelde prijsstijgingen op de huizenmarkt zijn dit jaar be perkt gebleven tot 3 a 4 procent. In sommige categorieën was er zelfs een lichte daling. Lagere rente betekent daarentegen een fors gestegen financieringscapa citeit. Dat reikt verder dan het nadeel van een soms wat hogere koopprijs. Zo mocht iemand met een inko men van bijvoorbeeld 60.000 gulden bruto per jaar op basis van de normen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) be gin '95 slechts maximaal 190.800 gulden lenen. De rente was toen bij de meeste grote geldverstrek- kers 8 procent, bij de Rabo 8,1. Op dit moment is de rente 6,3 procent bij dezelfde banken (bij de Rabo 6,4). Bij dit percentage kan iemand met 60.000 inkomen al 218.100 gulden lenen! (Bij de ze cijfervoorbeelden is weer uit gegaan van een 30-jarige an nuïteitenhypotheek met 5 jaar vaste rente). Iets langer afwachten is wat dat betreft zelfs nog een stuk gunsti ger. Op 1 januari worden de nor men een stuk ruimer en mis schien ligt de rente dan op een dieptepunt van op of rond 6 pro cent. Dan is bij genoemd inko men zelfs een hypotheek van 235.800 gulden haalbaar. Lady Di vond het deze week tijd worden het woord rechtstreeks tot het volk te richten. Na alle he le en halve waarheden, ver dachtmakingen en duimzuige- rij kon het Britse volk haar we derwaardigheden uit de eerste hand vernemen. Haar pr-man had het nakijken. Shell-topman Cor Kerkströter worstelde - naar aanleiding van de executies in Nigeria - ook met een communicatie probleem. Hij haastte zich naar de Nos-studio voor een allergenoegelijkst gesprekje met Maartje van Weegen. Maar Nova haalt het toch niet bij de BBC als het om geloof waardigheid gaat. En boven dien schoot de presentatie van de oliekoning ernstig tekort vergeleken met het optreden van de prinses van Wales. Shell moest uit een ander vaat je tappen en viel terug op het medium dat dit voorjaar, toen de Brent Spar-affaire het con cern in het nauw bracht, ook al werd gebruikt: het concern kocht een advertentiepagina in een handvol dagbladen. Als de kranteredacties dan niet willen schrijven wat wij willen, dan kópen we gewoon ruimte. 'Wij houden u op de hoogte van de feiten', heette het. De feiten zoals Shell die ziet, wel te verstaan. Voor het weer woord moet de lezer nog altijd de redactionele kolommen er op naslaan. De directie van de frisdran kenfabrikant Raak Holland greep deze week naar hetzelf de middel. Vanwege de ver denking van belastingfraude was de bedrijfstop vastgezet en vervolgens wegens een tekort aan celruimte vervroegd vrij gelaten, zo liet de officier van justitie weten. Nee, adverteerde Raak, de vrijlating was het gevolg van ontwikkelingen in het justitië le onderzoek. Nee, verzekerde vervolgens de officier van jus titie, het was wel degelijk van- wege cellentekort. Wie moet de lezer geloven: de onder verdenking staande fris drankenfabrikant of de over heidsdienaar die een mogelij ke belastingfraude onder zoekt; de belaagde oliemag naat of de actiegroepen? Juist journalistiek handwerk moet het antwoord op die vraag dichterbij brengen. Adverte ren leidt enkel tot welles-nie- tes. En het is de erkenning van de afzender dat hij een enorm communicatieprobleem heeft. Bedrijven als Shell hebben zich al vele jaren geleden ver zekerd van professionele krachten op het gebied van pu blic relations. Zij zijn de voel horens en de filters, zij vormen het persmuskietengaas. Onder het mom van openheid dienen zij het bedrijfsbelang. Toen het vak van public rela tions nog in de kinderschoe nen stond, huurden bedrijven vaak ex-journalisten in. Die hadden nog de handicap dat ze de rol van hun voormalige vakgenoten (te) goed begre pen. De moderne pr manager heeft daarvan geen last meer. 'De afdeling PR is er om te mijden', is de logische reactie onder journalisten die de nodi ge keren aan het lijntje gehou den, op het verkeerde been ge zet dan wel voorgelogen zijn door dit type professionals. Zijn de informatiemedia mede daardoor niet langer bruik baar voor een onderneming, dan is de stap tussen PR en re clame blijkbaar ook niet meer zo groot. Alsof het smeerolie is, zo wordt de waarheid over Nigeria aan de man gebracht. Alsof het limonade is, zo wor den de feiten over het fraude onderzoek bij Raak aangepre zen. De geoefende consument weet inmiddels de reclame voor wasmiddelen en margarine naar waarde te schatten. Dat geeft de beperking aan van de advertentie als informatiemid del. Het is de waarheid van de meest biedende. Voor het complete beeld is de lezer toch aangewezen op de redactione le kolommen. Wij houden u op de hoogte van de feiten. Den Haag (anp) - Ondernemers moeten schadeclaims tegen hun bedrijf voortaan indienen bij de verzekeraar waar zij op dat moment een polis hebben lopen. Nu valt de dekking van de claims bij de verzekeraar uit de tijd waarin de schade is ont staan. Met onder meer dit nieuwe sys teem willen de verzekeraars de uit de hand lopende verliezen op aansprakelijkheidspolissen om zetten in een renderend bedrijf. Het Verbond van Verzekeraars, dat het model heeft ontwikkeld, adviseert de leden dit over te ne men. In het huidige systeem is de scha de gedekt die is ontstaan binnen de geldigheidsduur van de polis' Het moment van ontstaan is vaak niet duidelijk bij beroepsziekten, produktaansprakelijkheid en ge leidelijke aantasting van het mi lieu. Lang na beëindiging van de polis kunnen daarop nog claims binnenkomen. Deze schaden kunnen soms wel tientallen jaren tevoren zijn ont staan, terwijl ze veelal niet voor zienbaar waren bij het afsluiten van de polis. „Een onbeheersbare situatie, die de grenzen van de verzekerbaarheid in zicht brengt," aldus de verzekeraars. In het nieuwe systeem is voor dekking bepalend het moment waarop de claim tegen verzeker de is ingesteld en aan de verze keraar is gemeld. Dit moment is volgens het verbond duidelijk te bepalen. Verzekerde krijgt dan altijd te maken met zijn huidige verzekeraar en niet met die van lang geleden. Het nieuwe systeem schept vol gens het Verbond van Verzeker- Woerden (anp) - De apothekers assistenten krijgen volgend jaar een werkweek van 36-uur. In ruil daarvoor mogen de apotheken open op de wekelijkse koopavond en zaterdag. De nieuwe eenjarige-cao biedt per 1 januari jaar een structurele loonsverhoging van 1,25 procent. Door de arbeidstijdverkorting van 38 naar 36 uur wordt het uurloon van deeltijdwerkers met ongeveer vijf procent verhoogd. De werkweek van 36 uur bestaat uit negen blokken van vier uur. Werknemers mogen maximaal acht uur per dag werken. aars duidelijkheid voor de verze kerde en beheersbaarheid voor de verzekeraars. Bij beëindiging van de polis kan de verzekerde nog wel melden welke risico's moge lijkerwijs nog zijn te verwachten. Die zijn in principe meeverze kerd. Behalve het nieuwe dekkingssys teem komen er rubriekpolissen. Nu is er sprake van een algemene aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven, met een 'dooréén- premie' voor alle gedekte risico's samen, en weinig verschillen in risico's. Dat is té aantrekkelijk voor bedrijven die niets aan pre ventie doen, aldus het verbond. Door de dekking te omschrijven voor bedrijfs-aansprakelijk- heidsrisico's, werkgevers-aan sprakelijkheidsrisico's en risico's van plotselinge- en van geleide lijke milieu-aantasting, kunnen de verzekeraars iedereen tegen de juiste prijs de juiste dekking ge ven. Overigens heeft het verbond een geïntegreerde milieuschadever zekering in voorbereiding. Behalve directe beheersing (ge richt verzekeren, tegen mogelijk hogere premies), is er volgens de verzekeraars ook een maatschap pelijke discussie nodig. 'Wij' moeten ons afvragen welk niveau van slachtofferbescherming we als samenleving gewenst vinden, hoeveel we daar voor over heb ben en waar de grenzen van ver zekerbaarheid liggen, zegt het verbond. De verzekeraars vinden dat er momenteel sprake is van een on juist gebruik van de aansprake lijkheidsverzekering. „Het gaat primair om bescherming voor be drijven die risico's moeten kun nen nemen bij het ondernemen. Maar feitelijk fungeert zij thans als slachtofferbescherming. Wet geving en jurisprudentie hebben de aansprakelijkheid opgerekt en uitgebreid. En terwijl de waarde van de verzekering automatisch meestijgt, doet de prijs (premie) dat niet." Volgens het Verbond van Verze keraars zijn de resultaten 'zorg wekkend'. Het resultaat na rente op de verzekeringen is inmiddels gezakt naar min 5 procent van de verdiende premie, op een totaal premie-inkomen van 643 miljoen gulden. Het gemiddelde bedrag per schadeclaim is sinds 1989 met 72 procent gestegen.

de Stem | 1995 | | pagina 11