nheid Rit Uitstel kamerdebat over WOV m DE STEM Restauratie van basiliek in Hulst kan in 1996 beginnen' Kinderen Triangel werken aan schoner Terneuzen r Terneuzen gaat markt op met Mosselbanken Geen nieuwe reddingsactie voor De Schelde ne en Le Petit 30 jaar Adrie Meyer Nieuwe vertraging in procedure over definitief besluit rond toltunnel Politie neemt grote partij illegaal vuurwerk in beslag Oliehandel Scaldis vecht beschuldiging fraude aan ilieren iciteerd Bedankt inquisiteurs mlï mkwerkers m/v i ersnneel m/v s m/v rs m/v bureau Dow stelt gebied beschikbaar voor bedrijven Man gewond bij botsing op Al7 ACATURES^ Bent u de bouwkundig tekenaar die Vaessen Bouwbedrijf zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Ontsnapte gevangene opgepakt Automobilist valt iets te vroeg in slaap X 62 jubileum, irloving, examen, ,65 incl. BTW, plicht. ng, incl. BTW. anvraag. ïtourneerd. ief uw tekst if bij één van jke opgaven pteerd, indien ook indien uw gd is. it voor teksten n te weigeren, bereiken over de te uitgever zich aam van de te maken. expositie Je fans orkum in Dongen, ayer in Roosendaal. Breda, evenbergen. ve Opa en Oma st.was ik klein, nu ben ik lot en ga naar de uterschool. or de vele fijne jaren, was een fijne oppas. <e. et is niet te geloven maar toch waar. Onze mama wordt vandaag 'roficiatü! Carmen, Lissa, Sheila en ie schat. iNa 45 jaar werken kom je [eindelijk het huishouden [/ersterken! Succes vutter. John en Pasquale. ireau zoekt in Zeeuws-Vlaanderen: em en doorzettingsver- 'erk voor 3 avonden per 1.00 uur. :tiebankwerkers die ook werken. ojecten in diverse func- vereist. ian koelinstallaties en lorna. gen van linoleum- en 'ereiste. chrijven of bel voor antine Bravenboeroi 0115-696912. >32 CE Terneuzen Wtcvico. (*zk Pteifc 3c - 4561 BW WuUt - 7tl: 0tt<h3205J4 Zeeland i poor Gerlach Hochstenbach Hulst/Utrecht - De Rijksdienst voor Monumentenzorg in Utrecht ver- I wacht dat de restauratie van de basiliek in Hulst in 1996 kan begin ton. Monumentenzorg krijgt een- lig 275 'miljoen gulden uit de meevallers op de rijksbegroting en l.i daar onder meer de opknap- I liirt van de basiliek mee bekosti- K gouwenhorst, hoofd regio Zuid van Monumentenzorg, gaat er voor vrijwel honderd procent vanuit dat Hulst nu eindelijk de miljoenensubsidie voor res tauratie van de basiliek tegemoet kan zien. „De vooruitzichten zijn zeer gun stig," aldus Rouwenhorst. De Najaarsnota van minister Zalm (Financiën) komt vandaag ter sprake in de ministerraad. Uit die nota, die een overzicht biedt van de stand van zaken op de rijksbegroting, blijkt dat de negentien grootste steden honderd mil joen gulden krijgen, terwijl voor monu mentenzorg 275 miljoen gulden beschikbaar komt. Zalm komt met zijn toezeggingen de Tweede Kamer tegemoet die had aange drongen op extra geld voor monumen tenzorg. Met de miljoenen extra kan een deel van de achterstand in de monu mentenzorg kunnen worden ingelopen. Onder het vorige kabinet is becijferd dat er tien jaar lang 140 miljoen gulden per jaar nodig is om die achterstand volledig ongedaan te maken. Staatssecretaris Nuis', die monumen tenzorg in zijn portefeuille heeft, zal vanmiddag in grote lijnen aangeven hoe de 275 miljoen besteed wordt. Rouwen horst: „Het bedrag is groot genoeg om het nodige 'oud zeer' op te knappen. Behalve de basiliek in Hulst, staan ook de Grote Kerk in Breda en het stadhuis van Gouda hoog op het prioriteitenlijst je. Maar als u naar mijn persoonlijke mening vraagt, staat de Hulster basiliek nummer één. Omdat die de langste ach tergrond heeft wat achterstand betreft." Hoe groot het bedrag is dat Hulst voor restauratie van zijn basiliek krijgt, durft Rouwenhorst niet te zeggen. „Hulst hoeft natuurlijk niet in een keer het benodigde bedrag te krijgen. Want voor de restauratie wordt drie jaar uit- I Door Cees Maas Den Haag/Middelburg - Er 1 is opnieuw vertraging opgetreden in de procedure I rond de toltunnel WOV. De I Tweede Kamer, die het I kabinetsbesluit moet 1 beoordelen, vergadert pas I in februari over de kwestie en niet nog voor het kerst- I reces, zoals het provincie- I bestuur van Zeeland hoop- 1 te. Een woordvoerder van de pro vin- de: „Het levert inderdaad vertra ging op, dat komt ook omdat de zaak eerst nog in de kamercom missies behandeld moet worden. Voor ons betekent het extra inspanningen, we rekenen nu op het eerste kwartaal van komend jaar, en dan kunnen ook de Zeeuwse Staten him finale- besluit nemen. Pas daarna gaan de Staten met de minister rond de tafel zitten om een nieuw conve nant op te stellen." De Zeeuwse oeververbinding, waar al sinds de jaren dertig over wordt gepraat maar die er nog steeds met ligt, blijft de spanning hooghouden. De minister heeft ja het kabinet eveneens, maar gaat de Tweede Kamer ook akkoord met het mibardenpro- ject? Middelburg twijfelt er niet aan, maar diep in Zeeuws-Vlaande ren, in het stadje Hulst, heeft WOV-opponant Van Eeden zojuist zijn jongste 'verzetskrant' geestverwanten en andere belangstellenden op de bus Van Eeden, zo blijkt uit de tekst, gelooft geen seconde dat de Tweede Kamer akkoord zal gaan met wat Van Eeden noemt 'zwaar 'erliesgevend project met uitslui tend een regionale betekenis'. De ingenieur komt weer met een cijfers en bedragen die moeten aantonen dat de tunnel een financiële flop zal worden. Van Eeden schrijft geen snars te geloven van de verkeersprogno- die het provinciebestuur als argument van haalbaarheid aan roert en hij schrijft dat de WOV naar verhouding driemaal zo iuur zal worden als de Betuwe- Het beloofde voetveer tussen tekens en Vlissingen zal er naar de mening van Van Eeden jjooit komen. nog wat andere provinciale argumenten voor de toltunnel schrijft hij: 'Dat het grote aantal Wkeersongelukken in Zeeuws- Vlaanderen te wijten zou zijn aan racen naar de pontveren is hts voor een klein gedeelte terecht. Veel van de ongelukken gebeuren s nachts op de nog immer bochti ge, smalle hoofd- en landwegen 'au het sterk onderontwikkelde achtergebleven Zeeuws- 'aamse wegennet. Dat de veer den nu meer problemen geven ■an voorheen komt door het Jarenlang geminimaliseerde Merhoud. De verbetering van e infrastructuur en het onder- and van de veren is door de pro- rinciale bestuurders al die jaren awust opgehouden omdat de -Palende Middelburgse politie- bestuurders eerst hun WOV "'den binnenhalen.' h^ctie hierop van de griffie «Middelburg: „De neiging is 8 oot om deze beweringen als te rï°en>want gema rineerd of zo wordt er niets. En Weer van Eeden mag dan zijn i n'nS en zijn cijfers hebben, wij b» i ons 'iever aan onze eigen on, n®en vast en aan die van e technisch en financiële lseurs- En die tonen nog altijd dat een tunnel op termijn koper zal zijn dan de veren aa, de Zeeuwen en andere ruikers een tunnel krijgen die ,e"ig en betaalbaar is." In het kader van de actie 'Zwerfvuil' waren de kinderen van De Triangel gisteren actief met het opruimen van de rommel rond hun school. Woensdag werd het startschot gegeven voor de actie die ertoe moet bijdragen dat de binnenstad van Terneuzen weer schoon wordt. De kinderen konden die dag nog genieten van een poppenkastvoorstelling. Gisteren werden de mouwen opgestroopt en gingen ze onder begeleiding van enkele leerkrachten aan de slag. Met plastic zakjes als beschermende handschoenen tegen de viezigheid. De actie is een initiatief van het Platform Binnenstad bewoners, dat deze week eveneens de bezem door het Temeuzense centrum laat gaan. In het blad BinnensteBuiten werd een beroep gedaan op alle bewoners op aan de actie mee te doen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen gaat de markt op met de Mosselbanken, het industrieterrein van Dow Benelux dat nu al jaren braak ligt. Het chemieconcern is bereid dit gebied beschikbaar te stel len voor de vestiging van andere bedrijven. Het Havenschap Terneuzen heeft toestemming van Dow om de Mosselbanken bij potentiële investeerders aan te prijzen. Doel van het opnemen van de Mossel banken in het acquisitiepakket van het havenschap is om de mogelijkheden om nieuwe bedrij ven naar de kanaalzone te loods en te vergroten. Het havenschap kon tot nu toe eigenlijk alleen maar het indus triegebied de Axelse Vlakte pre senteren. Dat leverde tot op heden een bedrijfsvestiging op, de Finse staalgigant Outokumpu. Burgemeester R. Barbé van de gemeente Terneuzen zei gisteren dat Dow en het havenschap bezig zijn met het in beeld brengen van de mogelijkheden en de onmoge lijkheden van de Mosselbanken. Hij deed dat tijdens de oprich tingsvergadering van de kring Zeeuws-Vlaanderen van Jong Management, een club van ondernemers, directeuren en managers tot veertig jaar. De afspraak met Dow volgt na het in korte tijd afhaken van drie serieuze kandidaten die hun oog op Terneuzen hadden laten val len. Eén bedrijf haakte af omdat er te weinig subsidiemogelijkhe den waren. Voor de andere twee bleek uiteindelijk de Axelse Vlakte niet aantrekkelijk genoeg. Barbé maakte gisteravond even wel duidelijk dat de Mosselban ken niet voor elk bedrijf toegan kelijk worden. Dow Benelux moet er zelf ook beter van wor den, gaf hij aan. „Er moet sprake zijn van een win-win situatie," aldus Barbé. In de praktijk komt er het op neer dat Dow alleen bedrijven op de Mosselbanken zal dulden die gebruik maken van bestaande faciliteiten van Dow of produkten (grondstoffen) van Dow overnemen. Of stoom, wanneer in 1997 de warmte krachtcentrale bij Dow in bedrijf komt. Het is een ontwikkeling die zich volgens Barbé ook in het indus triegebied Moerdijk heeft voor gedaan. „De Moerdijk was aan vankelijk ook alleen voor Shell, maar nu zie je ook dat er zich andere produktie-units zich ves tigen." Met het oog op het optimaliseren van de vestigingsvoorwaarden in de kanaalzone pleitte Barbé gis teravond voor een vergaande gemeentelijke herindeling. Het opdelen van Zeeuws-Vlaanderen in een of twee grote gemeenten biedt de mogelijkheid om ambte naren in te huren die op gelijk waardig niveau met het bedrijfs leven kunnen communiceren. PvdA-gedeputeerde Bruinooge: 'Zak met geld zou slechts tijdelijke oplossing zijn' PvdA-gedeputeerde D. Bruinooge ziet niets in een reddingsactie van werf De Schelde met een zak geld. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten zullen geen reddings actie a la 1983 gaan onderne men om de 425 ontslagen bij De Schelde te voorkomen. Toen werd een faillissement van de werf voorkomen door een Zeeuwse subsidie van vijftig miljoen gulden. Nu ligt alles anders. Dat leerde gisteren een rondgang bij de Zeeuwse statenfracties. Wel zul len Zeeuwse kamerleden bij de ministers om hulp gaan vragen, maar of dat wat oplevert is zeer de vraag. De PvdA-gedeputeerde Bruin ooge (Economie) ziet niets in een reddingsactie met een zak geld. „Nee, de situatie is geheel anders. Toen was de orderportefeuille gevuld, nu is dat veel moeilijker. Er moet een nieuwe structuur komen om op de commerciële markt te kunnen opereren. En de kwaliteit die De Schelde levert is er maar de prijs is te hoog. Van daar dat deze sanering noodzake lijk is, hoe dramatisch ik dat ook vind voor de betrokkenen. Door gaan op deze weg is desastreus voor het hele bedrijf. Dus een zak met geld zou slechts een heel tij delijke oplossing zijn maar op termijn niets bieden," aldus Bruinooge. Fractievoorzitter Dijkwel (D66) is het met hem eens. „Geld is nu niet de weg. Als je orderporte feuille niet gevuld is, is dat slechts een tijdelijke oplossing. Maar ik beschik nu eigenlijk nog over te weinig informatie om ver der op de zaak in te gaan." Dij kwel gaat, zegt hij, deze week praten met ministers en kamerle den over de kwestie. Veel voorzitters van de grote fracties waren gisteren niet bereikbaar. Navraag bij andere statenleden wees uit dat het idee VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 DEEL B getrokken. Dan kan de subsidie in delen worden verstrekt." Daarnaast, zo legt Rouwenhorst, is er nog financiële ruimte genoeg andere doelstellingen uit het Strategisch Plan Monumentenzorg te verwezenlijken. „Dan spreek ik van zaken waar het Rijk financieel bijspringt en dus niet als eer ste met geld over de brug hoeft te komen. Zoals bij de restauratie van het landgoed Sint Gerlach in de Limburgse plaats Houthem, die dit jaar is begon nen. Daar ligt particulier initiatief aan ten grondslag en heeft het Rijk met vier miljoen gulden in bijgesprongen." Van onze verslaggever Kruiningen - De politie heeft woensdagavond bij een onderzoek in een woning van een 19-jarige man uit Krab- bendijke een omvangrijke partij illegaal vuurwerk in beslag genomen. In de garage lagen 6600 stuks vuurwerk opgeslagen, waaron der twaalf zogenoemde pant servuisten. Dit zijn hele zware strijkers die volgens de politie bij ontploffing veel schade en/of letsel kunnen veroorza ken. Het onderzoek in Krabbendij- ke werd ingesteld na een tip van een zogenaamd vuurwerk team uit de randstad. Dit team werkt aan de opsporing van (groothandelaars in vuurwerk. De 19-jarige bewoner van het pand bekende begin november na een advertentie in een lan delijk dagblad een partij van tienduizend stuks vuurwerk te hebben gekocht. De man heeft geen vergunning voor het opslaan en verkopen van vuur werk. Het in beslag genomen materiaal wordt vernietigd. Tegen de inwoner van Krab- bendijke is proces-verbaal opgemaakt op grond van de wet economische delicten. De inbeslagneming van de par tij komt een dag nadat de Zeeuwse politie aankondigde de komende periode streng te gaan controleren op vuurwerk. Controles worden uitgevoerd in samenwerking met mare chaussee, douane en stads wachten. Van onze correspondent Middelburg - Fraude Nooit en te nimmer. Mr. F. Wieland, die gisteren voor de rechtbank in Middelburg de belangen van de Temeuzense oliehandel Scaldis International Bunkering verte genwoordigde, wilde er niet van horen. Zijn cliënt was onschuldig, er was nul komma nul gefraudeerd. De douane, die destijds de zaak had aangekaart, was ondeskun dig en de Fiod kon zich al hele maal niet beroepen op enige ken nis van zaken. De olielevering was een uiterst ingewikkelde materie waarbij een plus een vaker drie of ander half dan twee is en van die zaken had het opsporingsapparaat geen kaas gegeten. En dus eiste de advocaat dat de officier van jus titie niet ontvankelijk zou wor den verklaard. Scaldis International kwam eind 1992 in beeld toen de douane 'vreemde zaken' constateerde bij de zogeheten 'rode bunkerverkla ringen'. Een douaneformulier dat moet worden opgemaakt als er gas/stookolie aan een schip wordt geleverd. Om het simpel te houden: stookolie wordt op de bunkerschepen genjengd met gasolie en dat wordt in een zee schip gepompt. Probleem daarbij is, dat 100 liter stookolie plus 100 liter gasolie geen 200 is, maar met evenveel gemak 190 of 220 liter. Dat hing, volgens mr. Wieland, allemaal samen met viscositeit, homogeniteit, soortelijk gewicht en nog wat technische zaken. Ofwel, een schip krijgt geen 200 Van onze verslaggeefster Middelburg - Bij een kop- staart-botsing op de A17 is gisterochtend rond acht uur een 29-jarige bestuurder uit Middelburg gewond geraakt. Bij de botsing waren drie wagens betrokken. Omdat aanvankelijk werd gedacht dat de man een nekwer- vel had gebroken, werd hij niet onmiddellijk uit zijn auto gehaald. De brandweer moest eraan te pas komen om het dak van zijn voertuig te zagen. De Stremming duurde een uur en het verkeer moest in die tijd over de vluchtstrook worden geleid. Dit zorgde voor een flinke opstopping. De Middelburger is opgenomen in het St. Franciscus- ziekenhuis in Roosendaal, waar bleek dat van een breuk geen sprake was. van een zak geld algemeen wordt afgewezen. Toen De Schelde in 1983 als gezond bedrijf uit de RSV-boedel werd losgemaakt, nam het provinciebestuur vijftig miljoen gulden op van de reserve van het energiebedrijf PZEM. Mede hierdoor kon het bedrijf verzelfstandigen. Momenteel bezit het energiebedrijf Deltan ook een enorme reserve, waar het provinciebestuur van tijd tot tijd naar lonkt. Zeeuwse Tweede-Kamerleden als Van Dijk (RPF/GPV) en Jorrits- ma (D66) lieten gisteren weten wel actie te gaan ondernemen maar dan meer in de lobbysfeer om te voorkomen dat er ontsla gen vallen. „Ik ben ontzettend geschrokken," aldus Van Dijk. „Dit is een donderslag bij heldere hemel en een zware klap op de kleine Zeeuwse schaal. Ik ga de ministers aan de jas trekken om dit te voorkomen." (ADVERTENTIE) liter geleverd maar 190 liter. De douane ontdekte dat er grote verschillen stonden op het wer kelijk geleverde en de bunkerver klaring. De douane schakelde de Fiod in en begin november 1992 deden 34 ambtenaren van justi tie, Fiod en douane een inval bij het oliebedrijf, zeven bunker schepen en nog een zustermaat schappij, Scaldis Marine Industries. Het onderzoek leidde uiteindelijk tot een sepot van de zustermaatschappij, die prompt een schadeclaim indiende. In april 94 was het OM in Middel- burg eventueel bereid Scaldis International Bunkering een voorwaardelijk sepot op te leg gen, mits de claim van het zustér- bedrijf werd ingetrokken. Scaldis voelde weinig voor die regeling, tot een compromis konden het OM en het bedrijf niet komen en dus volgde er uiteindelijk een dagvaarding. En die fraude Voor zover daar al sprake van zou zijn, gaat het om een bedrag van 46.000 gulden. Over veertien dagen beslist de rechtbank of de officier van justi tie Scaldis wel of niet mag ver volgen. Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft woensdagmiddag op het Philipsplein in Philippine de 26-jarige J. van A. uit de Belgi sche grensplaats Maldegem aan gehouden. De man zat in de gevangenis van Brugge een lang durige straf uit wegens oplich ting. Op zondagavond 15 oktober ontsnapte hij met geweld uit het Brugse academisch ziekenhuis St.-Jan, waar hij was opgenomen voor een ooroperatie. Sedert half oktober liep er tegen Van A. een internationaal opspo ringsbevel. Gistermiddag hield de politie de man aan in Philippi ne. Hij is irfgesloten in het bureau te Terneuzen en zal worden uit geleverd aan de Belgische autori teiten. Van A. werd in 1991 veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. Tegen hem lopen bij de rechtbank in Gent nog een aantal oplichtingszaken. In het zieken huis in Brugge werd Van A. per manent bewaakt door twee cipiers. Van onze correspondent Hengstdijk - Een 33-jarige man uit Hengstdijk heeft het net niet tot thuis gered. Hij sukkelde woensdagmiddag in de Hengstdijksestraat in zijn woonplaats en bijna thuis achter het stuur van zijn auto in slaap. Als gevolg hiervan raakte hij van de weg, reed een paar bomen omver en kwam tegen eèn schakelkast tot stilstand. Wakker geschud kon hij de schade in ogenschouw nemen: bomen, schakelkast en auto in de vernieling, hij zelf geen schrammetje.

de Stem | 1995 | | pagina 9