Murw geslagen Bosnische Serviërs geven verzet op PvdA 'Zwarte vrijdag' legt Frankrijk plat Ierland beslist vandaag over omstreden echtscheidingswet lichten nd KORT Perry: 'Navo zal hard terug slaan' Arafat hekelt afsluiten Palestijnse delen Israël Rosemary West verhuist naar zwaar bewaakte cel INGJÉDBANK mmentaar oren geweld jende aan ontucht ling verdwijnt DESTEM BUITENLAND A5 BUITENLAND KORT Fransen hebben spijt van Chirac Paus veroordeelt maffia opnieuw Aanslag op minister Duitse deelstaat Poütie: 'Peres moest ook dood' Arrestatiebevel tegen hulp Berlusconi er is een bank VOOR KINDEREN IN DE ZAAK, NIEUWE GEZICHTEN, DIRECTIEPENSIOEN, OPVOLGERS, CONTINUÏTEIT, WAARDERINGSGRONDSLAGEN, JURIDISCHE ROMPSLOMP, OVERGANGSREGELINGEN, EEN GOEDE OUDE DAG EN VOOR UW BEDRIJFSOPVOLGING. MBER 1995 A4 'paarse' kabinet teqen sneuze politieke teqen et het beste doen met i het op dat punt gloei- n SnnBeen ver9adering in. D66 neemt een tus- e mate voor het stand- ™orden om de PvdA daarentegen wil g van de werkgelegen- lijk goede argumenten mpele vergelijking met uvast bieden. Als een oken en plotseling een n schuld extra af te los- meer financiële speel- d zo veel hoeft te beta- e grote voet. Ondanks tachtig is de staats- 00 miljard gulden. Voor root. De rentelasten op r, vormen de op één na He reden dus om met n. nd graag wil toetreden (EMU) in Europa. Een huid dan maximaal 60 odukt bedraagt, of dat n in de buurt van de 80 anciën hoeft hij, bij een -ekingen aan te komen procentpunt, ed aan meevallers gro- de staatsschuld. En als ermijdelijk is, dan reikt an schuldverlichting en het eerste. het 15-jarig Eindho- nt sporen van geweld, wandelaar vond het os bij Lierop. Het kind heeft definitief uitge- sn Hurk gaat. Een uit- eft de politie 'een aan- aft opnieuw een van de rende drugbende aan- ammer. De politie is De bende produceerde ine en xtc. Inmiddels en aantal van hen is al. ndeleiders acht jaar. heeft gisteren de 52- oordeeld tot 160 uur e vrouwelijke patiën- van twee voorwaarde- oeding betalen aan één n meent dat sprake is atieve genezers'. Want m van de slachtoffers, en (Sociale Zaken) is en de bestrijding van uit de weg te ruimen, jn collega's Vermeend tie). Linschoten zei dat J andeling van een wets- eid strenger te bestraf- wens van PvdA en D66, teller worden vervolgd te hameren op alterna- beleid en op een ande- ieuwende' aanpak van en. Dat wekt natuurlijk bij Wallage, die vindt o'n lastpost niet nodig allage zelf is zeer tevre- zijn functioneren, allage kent vast de enis van zijn eigen par- zou soepeler moeten met kritiek vanuit lam', zoals Kok en Vree- n ook hebben voorge- Maar net zoals Rotten- ift ook Wallage een ego huis. Iedere kritische de mond van Rottenberg ird aan bij de gedood- pvolger van Kok. gepikeerde reactie van erg op Wallage's ontboe- en andersom, ontstaa indruk van een macht- n de eerste plaats in tige PvdA; beiden ont- dat natuurlijk met alle ittenberg had voor zich belangrijker rol gea® olitieke spectrum. M m al met de formatie van rse kabinet. Niemand ottenberg welke kan j op zak had En bi de ndelingen zat Rotten r al op de achterste nj. im hard aan. Maar [gaf niet op, hoewel hl] lit ook Wim Kok hem op and houdt. ...tp allage dat afstan^ge Ln Kok versus RotteQor muteren, was van ng imiteren, ^..^1 erg de maat vol. H J zijn vertrouwehngmaar ;ie om zich heen- s "erken dat die egnp voor Den gekregen. S it-isctr'Den aag dersteboven door at gaat snel over End e botsing komt vast. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 D0orWilkoVoordouw parijs - Frankrijk beleeft vandaag zijn 'zwarte vrijdag'. Vrijwel alle •heidsdiensten liggen stil of wor- ernstig gehinderd door stakings- aCties van ambtenaren en trendvol- gers. get openbaar vervoer ligt vrijwel hele maal plat. De Franse bonden hebben hun achterban opgeroepen om te protesteren wen de herziening van de Franse volks- verzekering 'Sécurité Sociale', gaar alle beroepsgroepen hebben ook De stakingsactie begon gisteravond al. foen gingen de luchtverkeersleiders een gnimumdienst draaien. Daardoor wor den alle luchtvaartmaatschappijen ge hinderd. Bij Air Inter en Air France hoopt men vandaag een op de vijf ge plande vluchten te kunnen laten vertrek ken, omdat een deel van het personeel verder staakt tegen de geplande privati sering. De meeste Europese vluchten van Air France zijn uit voorzorg maar afge blazen. Het treinverkeer in Frankrijk ligt sinds gisteravond ook vrijwel stil. De Franse spoorwegen hebben ook voor komende nacht alle nachttreinen opgeschort. Daarnaast probeert de SNCF een mini mumprogramma tot stand te brengen. Dit betekent dat op de meeste belangrij ke lijnen tijdens het stakingsetmaal een keer een trein rijdt. Vooral de stoptreinen worden door de acties getroffen. Rond de meeste grote steden rijdt vandaag geen trein. De Franse spoorwegmensen maken zich zorgen over het toekomstplan, dat de schulden van het bedrijf moet terugdrin gen. In ruil daarvoor zou de directie om streeks 6000 kilometer niet-rendabele lijnen moeten sluiten. Ook de metro's en expressmetro's liggen vrijwel helemaal stil, net als de bussen en trams. Als gevolg van die belangrijke vervoer- staking zal naar verwachting de helft van de Franse werknemers die niet in de publieke sector werken een vrije dag op nemen. De andere helft houdt rekening met grote files op alle wegen rond de grote steden, zowel in de ochtend- als de avondspits. Achter die - zichtbare - vervoerstaking gaan nog acties schuil in het onderwijs, de ziekenhuizen, de Franse PTT, bij de banken, de ambtelijke instellingen, de arbeidsbureau's en de mijnen. De totale Franse publieke sector demonstreert te gen de extra belasting die moet worden betaald om de volksverzekering uit het slop te trekken, maar ook tegen de voor genomen herziening van hun 'statuut'. Nu werken de Franse ambtenaren en trendvolgers 37,5 jaar om een volledig pensioen te krijgen, dat wordt op termijn 40 jaar. In de privé-sector is dat al twee jaar zo. Na de stakingsdag van vandaag zijn de Fransen nog niet aan het einde van de beproeving. Komende dinsdag zijn er weer acties: dan van de ambtenaren van Force Ouvrière, een bond die heeft besloten al leen actie te voeren. Door Thieu Vaessen (anp) Haag - Verzwakt, murw geslagen en gemarginaliseerd zijn de Bosnische Serviërs door de bocht gegaan. Op een geheime, in allerhaast bijeen geroepen bijeenkomst in Bel grado hebben ze alsnog het vredesakkoord van Dayton, de'grote vergissing', geaccep teerd. De leiders van het door niemand erkende Bosnisch-Servische re- publiekje Sprska zagen geen an- uitweg meer dan aanvaar- van een vredesakkoord dat rij verfoeien. Met veel veront- hadden de Bosnische Serviërs de afgelopen dagen ge wezen op de onrechtvaardigheid het akkoord. Dat de Bosnische regering de krijgt over héél Sa rajevo en de Serviërs zich moeten terugtrekken uit de door hen ver overde wijken. Dat de moslims een corridor krijgen naar hun en clave Gorazde, terwijl de voor de Serviërs cruciale Posavina-corri- lor met geen meter wordt ver- ireed. .Vervloekt is de hand die dit ak koord heeft getekend," zei de 30- soldaat Zoran in Pale, het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs. En hij verwoordde het oei van velen. De burgemees- van de Servische wijken van Sarajevo kon ook niet geloven dat hij binnenkort werkeloos zal j „Alleen het Servische volk kan beslissen over het lot van de stad." Milosevic gaf de tegenstanders van het vredesakkoord echter geen tijd hun krachten te bunde len en bijvoorbeeld opnieuw een Referendum uit te schrijven, een methode van Radovan Karadzic en de zijnen. Al een dag na zijn terugkeer in Belgrado, riep Milosevic de leiders van de Bosnische Serviërs bijeen en brak hun verzet. „De leiding van de Servische Re publiek Sprska heeft bekendge maakt dat zij het akkoord van Dayton accepteert en ondanks bepaalde pijnlijke oplossingen het akkoord in zijn totaliteit zal uitvoeren," meldde het Joegosla vische persbureau Tanjug. De Amerikaanse onderhande laars hadden vanaf het begin ver trouwen in Milosevic. „Dit ak koord zal de Bosnisch-Servische nationalisten woedend maken, maar we verwachten dat Milose vic hen aankan," zei een onder handelaar. De Servische presi dent was duidelijk vastbesloten zich niet opnieuw door de leiders van de Bosnische Serviërs, zijn voormalige bondgenoten, te laten ringeloren. Eerdere pogingen van Milosevic om de Bosnische Serviërs tot vre de te dwingen, strandden op de onverzettelijkheid van het Bos nisch-Servische nationalisme. De droom van Groot-Servië was dichtbij en Milosevic was tevre den, maar de Bosnische Serviërs verwierpen iedere concessie en blokkeerden onder meer het Van- ce-Owen plan en het vredesplan van de Contactgroep. Uiteindelijk heeft die halsstar righeid hen de das om gedaan. Milosevic sneed de aanvoerlijnen af, en langzaam maar zeker liep de Bosnisch-Servische oorlogs machine vast. De afgelopen maanden toonde het succesvolle offensief van Kroaten en moslims aan hoezeer de Bosnische Serviërs verzwakt waren. Twintig procent van het Bosnische grondgebied moesten ze prijsgeven. Ook politiek raakten de Bosni sche Serviërs geïsoleerd. Hun twee boegbeelden Radovan Ka radzic en Ratko Mladic konden niet langer aan vredesoverleg deelnemen, nadat het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag hen had aanklaagd op beschuldiging van oorlogsmisdaden en volke renmoord. 'President' Karadzic kon niet meer naar Genève, laat staan naar Dayton, omdat hij direct zou worden gearresteerd. Aldus moesten de Bosnische Serviërs noodgedwongen accepteren dat Milosevic deze maand namens hen onderhandelde. In Dayton gaf Milosevic de doodskus aan Karadzic en ver moedelijk ook aan Mladic. De Servische president ging akkoord met de bepaling dat verdachten van oorlogsmisdaden geen poli tieke functie meer mogen bekle den. Exit Karadzic. Naar alle waarschijnlijkheid ook: Exit Mladic, hoewel de militaire com mandant officieel geen politieke functie heeft. Milosevic staat nu voor de taak vervangers te vinden voor Karad zic en Mladic. De twee zullen hun dagen waarschijnlijk in een zaamheid slijten, ergens in het republiekje Sprska, omdat ze hun eigen land niet uitkunnen op risi co van arrestatie. Het is zelfs niet uitgesloten dat Milosevic de twee uitlevert aan het VN-Tribunaal in Den Haag. Waarschijnlijk lijkt dat echter niet. Met uitlevering zou de Servische president een groot risico nemen. Mladic en Karadzic kunnen dan wel eens in Den Haag een boekje opendoen over het begin van de oorlog, toen Milosevic nog geen furore maakte als vredesduif maar bekend stond als de slach ter van de Balkan. Ondanks de opheffing van het VN-embargo tegen Servie werd er gisteren in de straten van Belgra do nog volop gehandeld in benzine en diesel. Als de gewone aanvoer van brandstoffen weer op gang komt, zullen de zwarthandelaren hun biezen moeten pakken. foto ap Van onze redactie buitenland Sarajevo - Navo-soldaten die voor de uitvoering van iet vredesakkoord in Bosnië gestationeerd worden, zullen als zij worden aangevallen onmiddellijk terugslaan, zegt de Amerikaanse minis ter van Defensie, William Perry. Perry verklaarde dat er geen groot, georganiseerd verzet te gen de in Dayton gemaakte af spraken wordt verwacht, maar dat er rekening mee moet wor den gehouden dat individuen of Ueine groepen zullen proberen net vredesproces te verstoren, he Amerikaanse minister Naakt momenteel een rondreis angs verscheidene Europese landen die aan de 60.000 man sterke vredesmacht voor Bosnië ®ülen deelnemen, "wee pantser-infanterie-een- heden van de Limburgse Ja gers, onderdeel van Dutchbat- 4, bereiden zich momenteel in de buurt van Aken voor op eventuele uitzending naar het oorlogsgebied in Bosnië. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag gisteren bevestigd. Behalve de vijfhonderd Lim burgse Jagers van de leger plaats Seedorf neemt ook een tankeskadron uit Oirschot deel aan de oefening. Samen vormen de drie eenhe den een gemechaniseerd pant- serinfanterie-bataljon van 650 manschappen. Ze beschikken over een veertigtal pantserwa gens en zeventien Leopard- tanks. Of het daadwerkelijk tot uit zending naar voormalig Joego slavië komt, hangt af van de Tweede Kamer. Die moet eerst nog een beslissing nemen over de hernieuwde inzet van Ne derlanders. Dat besluit wordt verwacht in de eerste helft van december. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft woensdag avond besloten tot een gefa seerde opheffing van het wape nembargo dat in september 1991 tegen alle republieken van het vroegere Joegoslavië was afgekondigd. Rusland onthield zich in de openbare zitting van stemming, omdat Moskou slechts een opschorting wilde. De veertien andere leden van de raad stemden voor de resolutie. Wel unaniem besloot de raad tot een opschorting van de sancties tegen de Federale Re publiek Joegoslavië (Servië en Montenegro), die sinds mei 1992 golden. De boycot treedt automatisch weer in werking als Belgrado of de Bosnische Serviërs zich niet aan de afspraken van Dayton houden. Door Bob van Huët Dublin - Ierland rekent met een spannend 'Quebec'-sce- nario bij het vandaag te hou den referendum over echt scheiding. De tweede poging van een Ierse regering om echtscheiding te legaliseren heeft voor- en tegenstanders verdeeld in ongeveer even sterke kampen. Volgens de laatste opiniepeiling zou 45 procent van de Ieren 'ja' willen stemmen en 42 procent tegen een hervorming zijn. Ver geleken met vorige peilingen is de steun voor de hervormers echter scherp gedaald terwijl die voor de standpunten van de katholieke kerkhiërarchie juist toeneeemt. Ondanks een groot mediatiek slotoffensief van de liberale premier John Bruton, die de hulp inriep van nationale be roemdheden als U2-zanger Bo no, zangeres Mary Black en schrijver Roddy Doyle, viel gis teren onmogelijk te zeggen wel ke kant het zal opgaan. Tegenstanders van een echt scheidingswet legden het ver keer lam in het centrum van Dublin. De ongeveer driedui zend demonstranten voelden zich gesteund door een inter ventie van de paus die Ierse be devaartgangers in Rome had opgeroepen 'te bidden voor het welzijn van het huwelijk en van het gezin in Ierland'. Zijn advies volgde op een vergelijkbaar commentaar van Moeder There sa die de Ieren opriep de 'onver brekelijke band van het huwe lijk te bewaren'. Negen jaar geleden stemde 63,5 procent van de Ierse bevolking tegen een vergelijkbaar rege ringsvoorstel voor een echt scheidingswet. De Ierse wet er kent sinds een aantal jaren wel de 'contractuele consequenties' van echtparen die uit elkaar willen gaan. Maar een formele echtscheiding - met het recht te hertrouwen - is nog steeds grondwettelijk verboden. In de praktijk betekent dit dat ongeveer tachtigduizend Ieren in onzekerheid verkeren over hun eigendom en het voogd schap over de kinderen wanneer ze een nieuw leven willen be ginnen. De huidige wet be schouwt de nieuwe partner als vreemdeling. Behalve dat Bruton Ierland graag in het gareel zou willen brengen met de rest van de Eu ropese Gemeenschap heeft de premier ook gewezen op de mo gelijke implicaties van een 'ne gatieve uitslag' voor het Noor- dierse vredesproces. Een van de argumenten van Noordierse protestanten tégen een toenade ring met Dublin is altijd ge weest dat veel wetten in Ierland zijn gedicteerd door Rome. Ondanks recente seksschanda len in de Ierse katholieke kerk heeft de clerus nog steeds grote invloed op de 3,25 miljoen katholieken ofwel 93 procent van de totale Ierse bevolking. Hoofdzakelijk door het wette lijk verbod op echtscheiding (waarbij een aantal uitzonde ringsgevallen geldt) heeft Ier land verreweg het laagste echt scheidingspercentage in Euro pa. In 1993 was het 3,5 procent, vergeleken met 44 procent in Groot-Brittannië en tussen de 30 en 40 procent in de meeste Europese landen. Volgens te genstanders van de echtschei dingswet zou een ware echt- scheidingsgolf over het land spoelen wanneer de huidige barrières werden weggehaald. Een tegenvaller voor de Ierse regering is dat het Hoogge rechtshof in Dublin heeft be paald dat ten onrechte ander half miljoen gulden overheids geld was uitgegeven aan de pro motie van het door premier Bruton gewenste 'Ja'. De rech ter zei dat onmiddellijk gestopt moest stoppen met het aanplak ken van affiches. Den Haag (anp) - PLO-leider Yasser Arafat heeft gisteren kantte keningen geplaatst bij de actieve rol die de Palestijnen binnen de economie in het Midden-Oosten kunnen spelen. „Wij leven nog steeds onder Israëlische bezetting," zei hij. Arafat doelde op de herhaaldelijke afsluiting van de Gazastrook1 en de Westelijke Jordaanoever. Die afgrendeling belemmert Pa lestijnse werknemers naar hun werk in Israël te gaan. Het werk loosheidscijfer onder de Palestijnen is dan ook 58 procent. Arafat zei dit tijdens de opening van het Global Panel in Den Haag, een jaarlijks terugkerende congres van politici en zakenlei- den. De Palestijnse eregast bekritiseerde er het besluit van de re- gering-Clinton de Amerikaanse ambassade op termijn van Tel Aviv naar Jeruzalem te verplaatsen. Deze beslissing doorkruist volgens Arafat de geest van het vredesproces, gaat lijnrecht in te gen VN-resoluties en is in strijd met het Israëlisch/Palestijns principe-akkoord. Arafat bedankte koningin Beatrix en de Nederlandse regering voor de steun aan het vredesproces. De PLO-leider maakte bekend dat de Palestijnse verkiezingen volgens plan op 20 januari plaatsvinden. De Palestijnen kiezen dan voor een Palestijnse Raad die 82 leden telt. Parijs - De Fransen hebben er spijt van afgelopen mei Jacques Chirac tot president gekozen te hebben. Zo blijkt uit een opinie peiling, Konden ze het nog een keer overdoen dat zou nu 51 pro cent van de kiezers op de socialist Lionel Jospin stemmen, tegen 49 procent op Chirac. In mei won Chirac de verkiezing met 52,6 procent, tegen 47,4 procent voor Jospin. Palermo - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren opnieuw de maffia veroordeeld. Bij zijn vijfde bezoek aan Sicilië hield de paus de mafia voor: „Doodt niet. Geen mens, geen vereniging, geen mafia kan het recht op leven, een geschenk Gods, met voeten treden." Hij riep de bevolking op de georganiseerde misdaad met wortel en al uit te roeien. De paus woont in de Siciliaanse hoofd stad Palermo het derde Nationale congres van de Rooms-Katho- lieke Kerk in Italië bij. Het is zijn tweede bezoek aan Palermo, het centrum van de maffia. Magdeburg - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een aanslag gepleegd op de minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaat Sachsen-Anhalt, Manfred Püchel. De politicus, lid van de sociaal-democratische SPD, is volgens de politie ongedeerd gebleven. De aanslag vond plaats in de plaats Barleben, ongeveer twee kilo meter van Magdeburg. De daders gooiden een molotovcocktail naar de dienstauto van de minister. Het projectiel miste echter zijn doel. Tel Aviv - De joodse extremist Yigal Amir, die op 4 november de Israëlische premier Yitzhak Rabin vermoordde, had samen met zijn broer en een vriend ook plannen voor het vermoorden van Rabins opvolger, Shimon Peres. Dat heeft de Israëlische politie gisteren voor een rechtbank in Tel Aviv gezegd. De drie zouden van plan zijn geweest Peres ook te vermoorden als de moord op Rabin goed zou zijn verlopen. Peres was minister van Buitenlandse Zaken onder Rabin, en nam diens functie na de moord over. Rome - De rechtbank van Milaan heeft gisteren een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Giorgio Vanoni, het hoofd van de afdeling buitenland van Silvio Berlusconi's Fininvest-concern. Tegelijk met de voortvluchtige Vanoni is is ook de arrestatie gelast van de voormalige socialistische leider Bettino Craxi, die al jaren buiten het bereik van de Italiaanse justitie in Tunesië woont, en twee van diens medewerkers. De arrestatiebevelen hangen samen met het onderzoek naar Craxi's geheime bankrekeningen in Zwitserland waarop in de jaren '80 voor tientallen miljoenen guldens aan steekpenningen is gestort. Daarbij is gebleken dat ook Fininvest, het bedrijf van Berlusconi, 15 miljoen gulden heeft gestort op de rekening van de brievenbusmaatschappij Northern Holding, die op naam stond van een stroman van Craxi, zijn jeugdvriend Gior gio Tradati. Volgens oud-premier Berlusconi is hij het slachtoffer van een te gen zijn partij Forza Italia gericht politiek complot. Door Bob van Huët Londen - Rosemary West is overgebracht naar een extra be waakte gevangenis in het Noordengelse Durham. De wegens tien moorden veroordeelde weduwe van Fred West werd daar gisteren heengereden. Ze zal in Durham de rest van haar leven moeten verbrengen onder speciale bewaking. Op een persconferentie van de politie in Gloucester werd be kend gemaakt dat het onderzoek in de zaak West nog niet is afge sloten. Een woordvoerder sprak berichten tegen dat de politie binnenkort opnieuw zou gaan graven naar de resten van ver dwenen jonge vrouwen, ditmaal nabij een verlaten molen aan de rand van de stad. „Onze beste hoop blijft Rosemary zelf. Tot nu toe heeft ze absoluut niet meegewerkt. We hopen dat ze eens berouw zal tonen en ons wil informeren over wat ze weet over de negen vrouwen waarvan we het spoor kwijt zijn," aldus inspecteur Terry Onions. Hij voegde er aan toe dat er geen be wijzen waren dat de vermiste vrouwen inderdaad door de West's waren vermoord. Tijdens het onderzoek in de moordzaak heeft de politie ruim 200 mensen opgespoord die de laatste 27 jaar hadden gelogeerd of waren ge zien in het huis van de West's. De meesten woonden er maar korte tijd als kamerhuurders. Sinds de veroordeling van Rose mary West zijn tientallen nieuwe tips binnengekomen over vermis te vrouwen waaronder ook een Nederlandse 'Marieke' of 'Marij ke' zou kunnen zijn. (advertentie) Er komt een moment dat u de leiding van uw bedrijf jarenlange ervaring met het Midden- en Kleinbedrijf. Waar- om eens binnen om een afspraak te maken. Want één advies uit handen geeft. Dat is een gevoelige zaak. Voor u per- door we een schat aan kennis hebben als het om bedrijfs- kunnen we nu al geven: u kunt uw vertrek niet vroeg soonlijk, maar ook zakelijk. Bij de ING Bank hebben we opvolging gaat. Kennis die we graag met u delen. Loop daar- genoeg gaan voorbereiden.

de Stem | 1995 | | pagina 5