'Bouterse dient te getuigen' Murw Bosnis geven WD: PvdA denkt veel te nonchalant over staatsschuld Wie met de trein komt krijgt lekkers. Ruzie 'Amsterdam' en 'Den Haag' hoort bij PvdA Rottenberg en Wallage mogen ruzies niet in media uitvechten Staatsschuld verlichten Haarlemmers krijgen gratis taart Strafpleiter dreigt blad met proces Perry: 'Nav< DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Nog geen besluit Sorgdrager 'Klimmen in de bajes mag' BINNENLAND KORT PESTEM VOOR 1 JURIDISC VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 /\4 Den Haag (anp) - De WD vindt dat coalitiegenoot PvdA veel te noncha lant omspringt met de verlaging van de staatsschuld, een van de criteria voor toetreding tot de Economische en Monetaire Unie (EMU). De PvdA wil toekomstige meevallers in ieder geval voor een deel gebruiken voor werkgelegenheidsdoeleinden. De WD wil ze alleen gebruiken voor verla ging van de staatschuld. „Als de PvdA die kant op wil, dan krijgen we een behoorlijk probleem in de coalitie," zei de financieel specialist van de VVD Hoogervorst gisteren tijdens een verga dering van de vaste kamercommissie voor Financiën. De commissie debat teerde over de stand van zaken inzake de EMU. PvdA'er Woltjer betoogde dat het het Verdrag van Maastricht 'ruimte biedt voor politieke discussie' over de EMU- criteria. Formeel moeten de lidstaten hun schuld terugdringen tot 60 procent om toe te kunnen treden. „Maar waar het verdrag niet absoluut is op dit punt en waar je ook andere politieke doel stellingen nastreeft, bij voorbeeld werkgelegenheid, vraag ik de minister in hoeverre we dat kunnen combine ren," aldus Woltjer. Naast de VVD vindt ook D66 dat alles moet worden geprobeerd om 'de schuld quote betekenisvol te laten afnemen'. Financieel specialist Ybema stelde al eens dat de schuld aan het eind van de regeerperiode terug dient te zijn op 75 procent van het bruto binnenlands pro- dukt (nu ruim 78 procent). En hoewel zijn fractievoorzitter Wolffensperger tijdens eerder pleitte voor een 'verstan dige mix' tussen lastenverlichting en tekort-reductie, lijken de Democraten steeds verder op te schuiven in de rich ting van de VVD. Minister Zalm (Financiën) liet zich gisteren opnieuw niet verleiden tot het noemen van een streefpercentage. Maar hij zei wel dat de voorziene daling met enkele tienden van procenten waar schijnlijk niet voldoende is. De commissie bleek grote moeite te hebben met de 'op zichzelf terechte' uit latingen van de Duitse minister van Financiën Waigel over invoering van een 'stabiliteitspact'. Volgens Waigel moeten deelnemers aan de EMU na invoering automatisch worden beboet als zij de criteria (inzake staatschuld en financieringstekort) overtreden. Volgens de voltallige commissie is voor zo'n ingrijpende stap aanpassing van het Verdrag van Maastricht vereist. „Het is onacceptabel om een en ander in een soort herenakkoord te regelen," zei de VVD'er Hoogervorst. „Zulke dingen kun je niet op een achternamiddag vast leggen." HET LIJKT een luxe-probleem waar het 'paarse' kabinet tea aan loopt. Maar tegelijk vormt het een serieuze politieke teap" stelling. De vraag is: wat kan het kabinet het beste doen mj financiële meevallers? VVD en PvdA zijn het op dat Punt gloei- Den Haag/Paramaribo (anp) - De ministers van Justitie in Suriname en Nederland willen nog geen besluit nemen over een onderzoek naar de vermeende betrokkenheid van ex-legerlei der Desi Bouterse en zijn rechterhand Iwan Graanoogst naar cocaïnesmokkel. Het gerechtshof in Den Haag bepaalde gisteren dat het open baar ministerie Bouterse, die nu voorzitter van de partij NDP is, en Graanoogst, vooraanstaand lid van deze partij, alsnog als getui gen moet horen in een drugzaak tegen de Rotterdammer K.L. Het gaat om cocaïnehandel tussen de bende van L., leden van het vroe gere Junglecommando, het leger en het Surinaamse ministerie van Bosbouw. Minister Sorgdrager van Justitie verklaart te willen wachten op het officiële verzoek van de rechter commissaris die het onderzoek zal leiden. Haar collega Soeshiel Gir- jasing wacht met een reactie tot Sorgdrager een besluit heeft geno men. „Als dat binnen is zal ik zien hoe erop in te spelen," aldus de Surinaamse minister. Graanoogst Breda - Minister Sorgdrager van Justitie vindt niet dat klim-acti- viteiten voor gedetineerden hun vluchtgedrag bevorderen. De minister antwoordt dit op vragen van AOV'er Verkerk, die bezorgd werd na een activiteitendag vori ge maand in het Bredase huis van bewaring, waar gedetineerden zich konden uitleven op een klimwand. De minister meldt dat in Breda 'geen sprake geweest is van klimlessen'. „De ervaring leert dat er geen relatie bestaat tussen dit soort klimactiviteiten en vluchtpogingen." ontkende gisteren ooit drugs te hebben verhandeld. Hij verwijt justitie in Nederland stemming makerij. De rechtbank in Rotterdam wei gerde eerder dit jaar een verzoek tot het horen van de getuigen in de zaak omdat het rechtshulpver drag tussen Nederland en Surina me was opgeschort. Het verdrag is inmiddels hersteld. Daarom moet een strafrechterlijk onderzoek in Suriname alsnog mogelijk zijn, zo oordeelde het hof. Als Sorgdrager en Girjasing meewerken kan een ploeg van de Nederlandse justitie en advocaten voor het verhoor begin volgend jaar naar Parama ribo afreizen. Sorgdrager kan ech ter weigeren als de verhoren het 'algemeen belang' van Nederland schaden. Naast de twee leiders zou de rech- ter-commissaris nog eens 13 per sonen in Suriname moeten horen. Het gaat onder meer om twee ambtenaren van het ministerie van Bosbouw en mensen met con tacten in de houthandel. De rechtbank veroordeelde K.L. op 14 juni dit jaar tot twaalf jaar cel en een miljoen gulden boete wegens handel in drugs uit Suri name. De verdachte heeft altijd volgehouden eerlijke handel te hebben gedreven met Suriname, maar uit verklaringen van een later doodgeschoten kroongetuige bleek dat Surinaamse Bosbouw- ambtenaren, leden van het Jung lecommando en het leger zouden hebben meegewerkt aan een coke lijn. Tijdens het proces bleek dat L. en Bouterse bekenden van elkaar zijn. Inwoners van Haarlem konden gisteren op de Grote Markt smullen van 'overheerlijke taart'. En dat nog gratis ook. De gemeente wilde de burgers eens jlink tracteren, nu de stad haar 750-jarig bestaan viert. foto anp Van onze redactie binnenland Maastricht - Het tijdschrift Nieuwe Revu heeft met twee undercover-ve rslaggevers geprobeerd veertien advoca ten, onder wie de Maastricht se strafpleiter Th. Hiddema, te verleiden tot het meewer ken aan dubieuze zakelijke transacties. Volgens het blad heeft Hiddema 'gehapt'. De advocaat bestrijdt dat en dreigt met een proces als Nieuwe Revu de tekst van het voorgenomen artikel niet aan past. Een medewerker van Hiddema's kantoor kreeg onlangs bezoek van twee Revu-journalisten, die zich voordeden als een Neder landse en een Turkse zakenman. De mannen beweerden dat ze Vendex-dochter Markgraaf wil den overnemen. Met de transactie, die onder schimmige omstandigheden moest plaatsvinden, was 30 mil joen gemoeid. In feite ging het om het witwassen van zwart geld. Het gesprek werd in het geheim op band opgenomen. Offerte In het ontwerp-artikel schrijft Nieuwe Revu dat Hiddema's kan toor 'graag zaken met ons blijkt te doen'. Hiddema stuurde na het gesprek immers een offerte voor afhandeling van de overname, aldus Nieuwe Revu. Volgens Hiddema heeft hij de 'zakenlieden' juist duidelijk gemaakt dat men alléén tot zaken kon komen onder bepaalde voor waarden. Het advocatenkantoor zou slechts willen meewerken aan 'recht-toe-recht-aan-juriste- rij, met andere woorden geen ingewikkelde fiscale construc ties', aldus Hiddema in een brief aan Nieuwe Revü. De offerte werd bewust ver stuurd 'om uit te vinden of de heren het serieus meenden', zo claimt de Maastrichtse advocaat nu. Hij verlangt op straffe van een proces dat Nieuwe Revu het artikel in die zin aanpast. Uit het artikel blijkt dat het gros van de bezochte advocaten de twee dubieuze nieuwe cliënten onzorgvuldig 'screent'. Een enkel kantoor haakt meteen af, andere sturen net als Hiddema een offer te. end oneens. Dat bleek gisteren weer eens in een vergaderi van de vaste kamercommissie Financiën. D66 neemt een ti"9 senpositie in, maar voelt in toenemende mate voor het stand punt van de eerste partij. Die stelt dat elke meevaller gebruikt moet worden om d torenhoge staatsschuld te verlagen. De PvdA daarentegen wi een flink deel besteden aan bevordering van de werkgelen! heid. Beide stromingen kunnen natuurlijk goede argumenten aandragen voor hun visies. Maar de simpele vergelijking mei een huishoudboekje kan hier toch houvast bieden. Als een gezin zich fors in de schulden heeft gestoken en plotselinqeen geldprijsje wint, doet het er goed aan zijn schuld extra af te los sen. Daardoor krijgt het onmiddellijk meer financiële speel ruimte, omdat het niet meer elke maand zo veel hoeft te beta len aan rente en aflossing. De rijksoverheid leeft nog steeds op te grote voet. Ondanks alle waarschuwende geluiden in de jaren tachtig is de staats schuld inmiddels opgelopen tot ruim 400 miljard gulden. Voor volgend jaar is een verdere stijging begroot. De rentelastenod die schuld, ongeveer 30 miljard per jaar, vormen de op één grootste uitgavenpost van het Rijk. Alle reden dus om met voorrang wat van de schuld af te lossen. Dat is extra van belang omdat Nederland graag wil toetreden tot de Economische en Monetaire Unie (EMU) in Europa. Een van de voorwaarden is dat de staatsschuld dan maximaal 60 procent van het bruto binnenlands produkt bedraagt, of dat snel benadert. Nederland hangt al jaren in de buurt van d' procent. Volgens minister Zalm van Financiën hoeft hij, bij een zo hoge schuld, niet bij de EMU-besprekingen aan te'komen met een daling van twee- of drietiende procentpunt. Alles overziende, doet het kabinet er goed aan meevallers gro tendeels in te zetten voor verlaging van de staatsschuld. En als binnen de coalitie een compromis onvermijdelijk is, dan reikt D66 dat al aan: een verstandige mix van schuldverlichting en lastenverlichting, met sterke nadruk op het eerste. Lichaam Nicole vertoont sporen geweld Eindhoven - Het stoffelijk overschot van het 15-jarig Eindho- vense meisje Nicole van den Hurk vertoont sporen van geweld. Dit is gisteren bij sectie gebleken. Een wandelaar vond het lichaam van het meisje woensdag in een bos bij Lierop. Het kind was sinds 6 oktober spoorloos. De sectie heeft definitief uitge wezen dat het inderdaad om Nicole van den Hurk gaat. Een uit gebreid technisch onderzoek in het bos heeft de politie 'een aan tal sporen' opgeleverd. Politie houdt kopstuk drugbende aan Den Bosch - De politie Brabant-Noord heeft opnieuw een van de kopstukken van een internationaal opererende drugbende aan gehouden. Het is een 49-jarige Rotterdammer. De politie is maandenlang naar hem op zoek geweest. De bende produceerde en verhandelde op grote schaal amfetamine en xtc. Inmiddels heeft de politie 48 verdachten opgepakt. Een aantal van hen is al veroordeeld; gisteren kreeg een van de bendeleiders acht jaar. Paragnost krijgt straf voor ontucht Den Bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 52- jarige paragnost F.J. uit Eindhoven veroordeeld tot 160 uur dienstverlening wegens ontucht met twee vrouwelijke patiën ten. Er was zes maanden cel geëist, waarvan twee voorwaarde lijk. J. moet bovendien 1500 schadevergoeding betalen aan één van de slachtoffers. Raadsman mr. Corten meent dat sprake is van een 'concurrentieslag tussen alternatieve genezers'. Want gebedsgenezeres J'omanda adviseerde één van de slachtoffers, aangifte te doen van de ontucht. Ongelijkheid fraudebestrijding verdwijnt Den Haag - Staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) is bereid onrechtvaardige verschillen tussen de bestrijding van uitkeringsfraude en van belastingfraude uit de weg te ruimen. Hij zal daarover overleg plegen met zijn collega's Vermeend (Financiën) en minister Sorgdrager (Justitie). Linschoten zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van een wets voorstel om misbruik in de sociale zekerheid strenger te bestraf fen. De staatssecretaris reageerde op een wens van PvdA en D66, die erp wezen dat uitkeringfraudèurs sneller worden vervolgd fiscus-fraudeurs. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft in zijn functie van partijleider van de PvdA een klemmend beroep gedaan op fractieleider Wallage, maar vooral op partijvoorzitter Rottenberg om meningsverschillen niet via de media uit te vechten. Kok nodigde het tweetal gisteren uit voor een 'ver- zoeningsgesprek' nadat Rottenberg in een week blad-interview fel had uitgehaald naar 'school meester' Wallage. In aanwezigheid van Kok en van kamerlid en mede-partijvoorzitter Vreeman beloof den de twee om onenigheden zoveel mogelijk bin- nenskamer uit te spreken. Ook Wallage gebruikte vorige week een weekblad interview om zich over Rottenberg kritisch uit te laten. Wallage verweet de PvdA-voorzitter eerder al voor chaos te zorgen. Volgens Vreeman hebben de twee kemphanen in het gesprek op het Catshuis 'eikaars nieren geproefd'. „Verschillen van mening zijn stevig uitgepraat, waarmee het incident hope lijk achter de rug is." Wallage liet gisteren nog weten, niets van de kritiek van Rottenberg te herkennen. Ook fractieleden bes treden gisteren het beeld dat Rottenberg schetste, waarin Wallage wordt neergezet als iemand die van iedereen eerst wil weten wat hij zegt. Rottenberg noemt dat snerend een 'parafencultuur'. In de PvdA bestaat verbazing over de onverwacht felle aanval van Rottenberg. (ADVERTENTIE) Gaat u met de trein Sinterklaas cadeautjes kopen in de stad? Loop dan ook even binnen bij Warenhuis de Bijenkorf. Want speciaal voor treinreizigers ligt er gratis een heerlijk, royaal stuk gevulde speculaas klaar. Op vertoon van uw geldige treinkaartje of uw NS-abonnement. En tegen inleve ring van deze (ingevulde) bon. Alle vestigingen doen mee: Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Eindhoven, Rotterdam en Utrecht. Deze actie loopt tot en met 5 december en zolang de voorraad strekt. Maximaal 1 stuk gevulde speculaas per persoon. Vul hier uw gegevens in: Naam:£ Huisnr.: Postcode: Door Jan Greyn ZE TROFFEN elkaar in het Catshuis. De Amsterdamse chaos en de Groningse dege lijkheid. Felix Rottenberg en Jacques Wallage kregen een spoed-uitnodiging van par tijleider Wim Kok om eens wat zaken uit te praten. Want de twee PvdA-coryfeeën zorgden voor onrust. PvdA-frac- tieleider Wallage met zijn ver wijt dat partijvoorzitter Rotten berg 'doordraaft'; en Rottenberg met zijn beschuldiging dat Wal lage 'een schoolmeester' is die bovendien de partijvernieuwing tegenhoudt. Een interview in Vrij Nederland van deze week was het spreek woordelijke lont in het kruitvat. Rottenberg koos rechtstreeks de aanval op Wallage, de PvdA- fractieleider. Het deed sterk denken aan de aanval destijds van Rottenberg op Thijs Wölt- gens, de voorganger van Wallage die nu in Kerkrade burgemees ter is. Het verwijt luidt ditmaal niet luiheid, maar pure obstruc tie. Aan het daglicht trad wat een publiek geheim is: Rottenberg en Wallage hebben bijna tegenge stelde karakters en doen ook niet al te veel moeite om dat te verbergen. En omdat ze ook nog iets gemeen hebben - een royale portie ijdelheid -, is irritatie over en weer het permanente gevolg. Bovendien hebben de twee heren functies die als tegenpolen kun nen worden aangemerkt. En als de ergernis aan beide kanten het hoogtepunt bereikt, moeten ver- zoeningsgesprekken (tijdelijk) uitkomst bieden. Daarom trad behalve Wim Kok ook Ruud Vreeman (kamerlid én mede partijvoorzitter) aan als postil lon d'amour. Vreeman is de De PvdA-kemphanen Rottenberg (links) en Wallage. vleesgeworden brug tussen par tij en fractie. Het is een klassieke tegenstel ling, die van fractieleider en partijvoorzitter. Vooral de PvdA kent een jarenlange geschiedenis van strijd tussen 'Den Haag' (de fractie) en 'Amsterdam' (de par tij). Zonder ruzie tussen Amster dam en Den Haag is de PvdA de PvdA niet. Er is bijna geen PvdA-voorzitter te vinden <Jie voor zoete koek slikte wat de fractie klaar maakte. Een fractieleider van een rege ringspartij moet uit de aard van zijn functie alles op alles zetten om de coalitie in stand te hou den, zo veel mogelijk natuurlijk met behoud van het eigen partij profiel. Een partijvoorzitter heeft heel andere belangen. Die begint met het bewaken van het foto dijkstra partijprofiel, hij moet het oog op zijn achterban houden en hij heeft in tweede instantie pas te maken met de coalitie-eisen. Waarom kiest voorzitter Rotten berg plotseling voor deze harde confrontatie? Dat heeft aller eerst te maken met zijn ongedu rige en springerige karakter. Bovendien heeft hij zich voorge- nomen zich niet te laten inpak ken door 'de politiek'. Voor Rot tenberg bestaat er een 'Haags virus', dat - spijtig voor hem - intussen ook enkele kamerleden heeft besmet die hij zelf op de kandidatenlijst plaatste. Kamerleden als Oudkerk - een vertrouweling van Rottenberg - geven toe dat 'je nu eenmaal moet geven en nemen in een coalitie'. Het is zuur voor Rot tenberg, die zijn hoop stelde op foto de stem/johan van gurp nieuwelingen met frisse ideeën. Rottenberg lijkt zijn, toch al minieme, greep op de PvdA- fractie te verliezen. De vertrou welingen die hij had en waarmee hij hoopte een koerswijziging te bewerkstelligen, hebben inzicht gekregen in de harde politieke realiteit. Het romantische beeld van Rot tenberg over een fractie die zich al discussiërend en fantaserend frank en vrij rond het Binnenhof beweegt, heeft last van de alle daagse handjeklap met VVD en D66. Ongeduld speelt Rotten berg parten. Er verandert wel het een en ander in Den Haag, maar dat gaat net zo snel als elders in Nederland. Langzaam dus. Rottenberg houdt gelukkig niet op - dat is zijn taak als voorzit ter - om te hameren op alterna tieven in beleid en op een ande re, 'vernieuwende' aanpak van problemen. Dat wekt natuurlijk ergernis bij Wallage, die vindt dat hij zo'n lastpost niet nodig heeft. Wallage zelf is zeer tevre den over zijn functioneren. Ook Wallage kent vast de geschiedenis van zijn eigen par tij. Hij zou soepeler moeten omgaan met kritiek vanuit 'Amsterdam', zoals Kok en Vree man hem ook hebben voorge houden. Maar net zoals Rotten berg heeft ook Wallage een ego als een huis. Iedere kritische noot uit de mond van Rottenberg komt hard aan bij de gedood verfde opvolger van Kok. Door de gepikeerde reactie van Rottenberg op Wallage's ontboe zeming, en andersom, ontstaat ook de indruk van een macl1 strijd om de eerste plaats in toekomstige PvdA; beiden on - kennen dat natuurlijk met a krscht Felix Rottenberg had voor zich zelf een belangrijker rol ge® in het politieke spectrum. Ma het begon al met de formatie dit paarse kabinet. Niemand vroeg Rottenberg welke kan daten hij op zak had- En 1 onderhandelingen zat Ko berg ook al op de achterste j Dat kwam hard aan. Maar Ro tenberg gaf niet op, hoewel WJ merkte dit ook Wim Kok hem op een afstand houdt. Toen Wallage dat afstand* gedrag van Kok versus Ro f berg ging imltere.n'f ffi, ver- Rottenberg de maat vol. Hip» zamelde zijn vertrouweling de fractie om zich h?en' moest merken dat die a meer begrip voor 'Den hadden gekregen. democratisch Den Ha g even ondersteboven door maar dat gaat snel over. volgende botsing komt v Door Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk beleeft vand ;;n 'zwarte vrijdag'. Vrijwel overheidsdiensten liggen stil of v den ernstig gehinderd door stakir acties van ambtenaren en trend' gers. Het openbaar vervoer ligt vrijwel maal plat-De Franse bonden hebben achterban opgeroepen om te proteste tegen de herziening van de Franse vol verzekering 'Sécurité Sociale', gaar alle beroepsgroepen hebben eigen eisen. pe stakingsactie begon gisteravond Toen gingen de luchtverkeersleiders minimumdienst draaien. Daardoor w Door Thieu Vaessen (anp) Den Haag - Verzwakt, murw geslagen en gemarginaliseerd zijn de Bosnische Serviërs door de bocht gegaan. Op een geheime, in allerhaast bijeen geroepen bijeenkomst in Bel grado hebben ze alsnog het vredesakkoord van Dayton, de 'grote vergissing', geaccep teerd. De leiders van het door niemand erkende Bosnisch-Servische re- publiekje Sprska zagen geen an dere uitweg meer dan aanvaar ding van een vredesakkoord dat zij verfoeien. Met veel veront waardiging hadden de Bosnische Serviërs de afgelopen dagen ge wezen op de onrechtvaardigheid van het akkoord. Dat de Bosnische regering de zeggenschap krijgt over héél Sa rajevo en de Serviërs zich moeten terugtrekken uit de door hen ver overde wijken. Dat de moslims een corridor krijgen naar hun en clave Gorazde, terwijl de voor de Serviërs cruciale Posavina-corri- dor met geen meter wordt ver breed. „Vervloekt is de hand die dit ak koord heeft getekend," zei de 30- jarige soldaat Zoran in Pale, het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs. En hij verwoordde het gevoel van velen. De burgemees ter van de Servische wijken van Sarajevo kon ook niet geloven dat hij binnenkort werkeloos zal zijn. „Alleen het Servische volk kan beslissen over het lot van de stad." Milosevic gaf de tegenstanders van het vredesakkoord echter geen tijd hun krachten te bunde len en bijvoorbeeld opnieuw een referendum uit te schrijven, een beproefde methode van Radovan de ve bl ce Vc U: rij M af de m; D< he Kr de w< B( ze Van onze redactie buitenland Sarajevo - Navo-soldaten die voor de uitvoering van het vredesakkoord in Bosnië gestationeerd worden, zullen als zij worden aangevallen onmiddellijk terugslaan, zegt de Amerikaanse minis ter van Defensie, William Perry. Perry verklaarde dat er geen groot, georganiseerd verzet te gen de in Dayton gemaakte af spraken wordt verwacht, maar dat er rekening mee moet wor den gehouden dat individuen of kleine groepen zullen proberen het vredesproces te verstoren. De Amerikaanse minister maakt momenteel een rondreis langs verscheidene Europese landen die aan de 60.000 man sterke vredesmacht voor Bosnië willen deelnemen. Twee pantser-infanterie-een- 4, d ei 01 D v; ir B b P tc a< S d< se m o\ ge ta O ze si Tv n< d< Er komt een moment d uit handen geeft. Dat is eei soonlijk, maar ook zakelijk

de Stem | 1995 | | pagina 4