De Schelde schrapt 425 banen Doodstraf geëist in moordproces Marijke van Dijk per dekker Surpffis Leiders Bosnische Serviërs slikken Dayton-akkoord onder druk Servië Nederlandse directeur van Terre des Hommes gedood Uitstel van kamerdebat #ver toltunnel Eis 4 jaar tegen kantonrechter wegens incest Hof: Bouterse moet getuigen Woéde en ongeloof na nederlaag hockeyvrouwen Vandaag 'zwarte vrijdag' door Franse staking _en overvol door treinstaking in delen België Arafat Duitse vredesprijs naar en Rabin s 5 JapL lijdt Soekarno op de planken Grote Gids Scharrelvlees is geen vetpot Top concern aan de kant WD: W inkels mogen elke zondag open GROTE UITVERKOOP 30%, 40%, 50%, 60% 'SaCoe tyocttcon, 4Ik bedank ze allemachtig voor dit kerstgeschenk9 iKl KJ téa Nafta-verontreiniging in bodem Ellewoutsdijk zit nog dieper ECHT BRUYNZEELPARKET ALLEEN OP DIT ADRES j ■LlM ■■■ÉHi Vak vrijdag 24 november OOSTBURG 135e JAARGANG Den Haag/Middelburg - Er is op- nieuw vertraging opgetreden in je procedure rond de toltunnel flOV. De Tweede Kamer, die het kabinetsbesluit moet beoordelen, vergadert pas in februari over de kwestie en niet nog voor het ker streces, zoals het provinciebe stuur van Zeeland hoopte. |ZIEZEELAND - 81 Almelo - Tegen de 51-jarige kan tonrechter M.C.K. uit Almelo is gisteren vier jaar gevangenisstraf jeeist wegens incest met zijn vier dochters. Volgens de verdachte hebben die de beschuldigingen «zonnen. Het gaat naat zijn menrns om een complot. ÏZIE BINNENLAND-A3 Den Haag - Het Haagse gerechts hot heeft gisteren bepaald dat de officier van justitie de Surinaam se ex-legerleider Bouterse als ge le moet horen in een zaak te- een Nederlandse cocaïneben- 5e. Bouterse zou met de bende ien samengewerkt. Minister Sqrgdrager van Justitie kan het besluit van het hof eventueel blokkeren. ZIE BINNENLAND - A4 Kaapstad - Woede en ongeloof vochten gisteren om voorrang na dramatische 1-0-nederlaag van de Nederlandse hockeysters a Canada. Bondscoach Tom van 't'Hek slikte en murmelde roodomrande ogen, dat Oranje misschien niet goed ge noeg is om op de Olympische Spelen in Atlanta uit te komen. ZIE SPORT - C1 Parijs - Ambtenaren en trendvol gers in Frankrijk staken vandaag en leggen zo vrijwel alle over heidsdiensten stil. Het openbaar vervoer ligt op deze 'zwarte vrij- dag' bijna geheel plat. De staking is vooral gericht tegen een belas tingverhoging die de volksverze keringen uit het slop moet halen. ■zie buitenland -a5 Weinig verandering In het huidige weer komt nauwelijks verandering. Het wordt een vrij mooie, droge dag met zon. Heel aangename temperaturen en een matige wind. ■■■■■HM De treinstaking in de Jsche provincies Antwerpen, Limburg en Henegouwen heeft Weren voor overvolle snelwe- lange files gezorgd, .ag wordt een nog grotere verwacht als het personeel an de spoorwegen ook in Brussel ««werk neerlegt. De 48-uurssta- ,8 's door de vakbonden uitge- i!!?en a^s Protest tegen de bezui- van de regering. '"Baden - PLO-leider Yas- seM heeft gisteren de Duit- dia-prijs voor <fe vrede ont- n"on, die hij deelt met wijlen nor Yitzhak Rabin van Is- Namens Rabin nam de Is- «ische ambassadeur Avi Pri- or de prijs in ontvangst. De Schelde Ul schipbreuk VANDAAG IN DEZE KRANT Het toneelstuk dat Jan Blokker schreef over Soekarno, is óók bedoeld als rehabilitatie van de man die in Nederland als verrader te boek staat. De vader van Indonesië is 'ie mand met wie je ongelooflijk kunt meeleven en meevoelen'. DEEL D Scharrelvlees heeft het moeilijk. Als puntje bij paaltje komt, vindt de Nederlander het te duur. Bovendien bestaat er veel onduidelijkheid over de aan duidingen. Intussen zit de boer die diervriendelijk bezig is, behoorlijk klem. DEEL E INHOUD 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E Van onze verslaggever Vlissingen - Bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen verdwijnen 425 van de 3085 arbeidsplaatsen. Gedwongen ont slagen zijn onvermijdelijk. De beursgang van de onderneming, die eerder was aangekondigd, is van de baan. De Schelde (scheepsbouw en -re paratie, toelevering industrie) presenteerde gisteren de uitkomst van een onderzoek door een stuur groep, ondersteund door het ad viesbureau McKinsey. De maatregelen zoals De Schelde die in 1993 in het plan 'Schelde 2000' neerlegde, blijken volstrekt onvoldoende om het bedrijf een gezonde toekomst te bieden, is de conslusie van het nu uitgevoerde onderzoek. „Als er nu niet inge grepen wordt, verdwijnen er over een paar jaar twee tot drie keer zoveel banen," aldus de voorzitter van de Raad van Commissarissen, J. Schoufour. Volgens het nieuwe' plan 'De Schelde voorbij 2000' moet de on derneming zijn marktgerichtheid verhogen, de bedrijfsvoering ver beteren en de kosten omlaag bren gen. De organisatiestructuur wordt ingrijpend aangepast. Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD wil alsnog dat de gemeenten beslissen hoe veel zondagen de winkels open mogen. De liberalen keerden zich gisteren fel tegen het PvdA-plan om de zondagsopening te beper ken tot twaalf zondagen per jaar. Het hangt nu van het CDA en de kleine partijen af of het PvdA- plan een meerderheid krijgt. Eerder deze week verklaarde WD-kamerlid Van Erp nog het plan van de PvdA voor twaalf koopzondagen te zullen steunen, omdat die partij dreigde anders tegen de wet te stemmen. De WD wil eigenlijk helemaal geen winkeltijdenwet. De politie kan naleving van de huidige wet door gebrek aan mankracht al niet controleren en dat wordt straks niet anders, aldus Van Erp. De liberalen vinden dat on dernemers 'zelf wel kunnen be palen op welke tijdstippen ze hun klanten het beste van dienst kun nen zijn'. Ook D66 viel uit naar de PvdA over het plan voor maximaal twaalf koopzondagen. D66-ka- merlid Van Walsem blijft 'onaan genaam verrast over die onbe grijpelijke ommezwaai'. D66 blijft het wetsvoorstel van minis ter en partijgenoot Wijers van Economische Zaken onverkort steunen. Zowel D66 als WD wil dat tankstations aan de snelweg straks ook alle levensmiddelen kunnen verkopen. Tankstations mogen nu slechts een beperkt as sortiment voeren. ZIE OOK ECONOMIE - A7 (ADVERTENTIE) kortingen Kinder- Jeugdschoenen WINKELCENTRUM 5 - ETTEN-LEUR ROMAGNOLI De grootste klappen bij De Schel de vallen in de sector scheeps- nieuwbouw. Daar verdwijnen 170 banen. De rest van de arbeids plaatsen wordt geschrapt bij ke- telbouw (75j en apparatenbouw (60) en de algemene afdelingen (120). Tevens overweegt De Schel de om de dochterbedrijven in Goes en Terneuzen, waar elk 35 mensen werken, te verkopen. Ook in de top van het concern wordt ingegrepen. De tweehoofdige Raad van Bestuur (voorzitter B. Hiddinga en T. Bouwman) wordt aan de kant geschoven en vervan gen door een college van bestuur, bestaande uit vier personen. Wie daar de voorzitter van wordt, is niet bekend. Duidelijk is wel dat R. van den Heuvel als gedelegeerd commissaris een zeer belangrijk rol bij de uitvoering van het plan zal spelen. De vakbonden noemen de plannen 'shockerend'. Maar ze vinden het nog te vroeg om een oordeel over de maatregelen te vellen. Daartoe zullen ze eerst de plannen nader moeten bestude- ren.De Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge betitelt de reorganisa tie bij De Schelde als 'buitenge woon dramatisch voor de mensen die hét betreft'. „Maar naar mijn overtuiging is deze ingreep nood zakelijk." De Schelde werd in 1983 uit de boedel van het RSV- concern gehaald. Het aandelen pakket is sindsdien volledig in handen van de overheid. ZIE OOK ECONOMIE - A7: Neergang De Schelde traag en slopend - Kwart voor twaalf voor De Schelde ZIE OOK ZEELAND -B1: - Geen nieuwe reddingsactie voor werf De Schelde Belgrado (rtr) - De leiders van de Bosnische Serviërs hebben gisteren het vredes akkoord voor Bosnië aan vaard op een bijeenkomst in Belgrado, die was, uitge schreven door president Mi losevic van Servië. „Wij zul len het akkoord uitvoeren, ondanks enige voor ons zeer pijnlijke oplossingen," aldus de Bosnische Serviërs. Aanwezig op de bijeenkomst waren de zelfbenoemde presi dent van hun republiek Sprska, Karadzic, en parlementsvoor zitter Momcilo Krajisnik. Volgens het akkoord mogen verdachten van oorlogsmisda den geen politieke functie meer bekleden. Dat betekent dat de rollen van Karadzic en van de Bosnisch- Servische legerleider Mladic, die als oorlogsmisdadigers wor den gezocht door het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag, zijn uitgespeeld. Het akkoord schrijft echter geen uitlevering van beiden voor. De instemming door de Bos- nisch-Servische leiding neemt, de vrees weg dat de Bosnische Serviërs aanvallen zullen ple gen op VN-personeel. De angst bestond dat zij dit zouden kun nen doen om het aarzelende Amerikaans Congres verder angst aan te jagen voor deelne ming van 20.000 man Ameri kaanse troepen aan de Navo- vredesmacht voor Bosnië. Verwanten van in Bosnië omge komen blauwhelmen eisten gis teren dat de ondertekening van het akkoord in Parijs niet door gaat zolang twee boven Bosnië neergehaalde Franse piloten niet vrij zijn. „Anders dreigt spectaculaire actie," zei de groep in een ver klaring. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Murw geslagen Bosnische Serviërs geven verzet op Door Cees Maas JA, vroeger. Toen wandelde Ar- jaon van Wanne elke ochtend nog met tientallen andere West- kappelaars over het strand langs Zoutelande, Dishoek en het Nollestrand naar De Schel de in Vlissingen. Vijftien kilo meter, de broodzak over de schouder. En 's avonds weer te rug, zomer en winter. Een hele stoet. Zingen deden ze soms, die mannen, maar alleen bij mooi weer. Liedjes als Achter 't stille klooster zweefden dan over de zee. Dat waren momenten. La ter kwamen de fietsen. Maar later bracht niet alleen welvaart. Huib, de kleinzoon van Arjaon van Wanne, werkt nu ook bij De Schelde, maar hij kwam gisteravond thuis met de boodschap dat er 425 banen verdwijnen. En dat ook zijn baan achter het tekenbord op de tocht staat. Zijn vrouw schrok behoorlijk en liet het avondeten voor wat het was. Geen honger meer. Zijn opa, die hij belde, vloekte. Huib Minderhoud: „Hij zei dat er vroeger ook weieens groepjes arbeiders ontslagen werden, maar die konden dan twee maanden 'later weer terugko men, als er weer werk was. Dat zit er nu niet in. Nee, de werf is hard achteruitgegaan, en de ar beiders moeten maar zorgen dat ze weer aan het werk komen, dat zei d'n ouwen." Vroeger was 'de fabriek' zo sterk als de Westkappelse zee dijk, maar dat was vroeger. Minderhoud is aangeslagen. „We wisten wel dat er wat zou komen. De laatste jaren kwam er reorganisatie op reorganisa tie en nu zeggen ze dat het nodig is om te overleven. Anders is al les weg. Dat zal misschien ook wei, maar 't is ook wrang. Er zijn toch fouten gemaakt op di rectieniveau. En ook al hou je uiteindelijk je baan, dan is er toch onzekerheid, de komende tijd. Ik bedank ze dan ook alle machtig voor dit kerstge schenk." De overbuurman van Huib Minderhoud is lasser bij De Schelde. Hij neemt het wat laconieker op, maar is ook jon ger. „Als ze mij ontslaan, ga ik gewoon naar een uitzendbu reau. Er zijn lassers zat nodig, dus ik ben niet bang. Maar ik vind het wel heel vervelend voor de collega's die ook op de keien komen, dat wel. En het zal de werksfeer wel drukken de ko mende tijd. Er zal een grafsfeer zijn vanaf nu." Een grafsfeer; Wellicht. Zeker is wel dat deze mogelijk weg-ge- reorganiseerde Westkappelaars morgen niet zullen zingen op weg naar hun werk. Want vroe ger was alles anders. Beiroet (rtr) - De 53- jarige Frederik Val kenburg, de Neder landse directeur van Terre des Hommes in Beiroet, is gisteren dood aangetroffen in zijn appartement in de Libanese hoofd stad. Volgens justi tiële kringen is hij vermoord. „Hij is vier of vijf keer in de rug gestoken," aldus een woordvoerder. Collega's vonden de man in een plas bloed. Zij waren naar zijn huis gegaan, omdat hij niet op zijn werk kwam opdagen. „Het was een ver schrikkelijk gezicht," volgens een werknemer van Terre des Hommes in Beiroet, die anoniem wil blijven. Het motief voor de moord is nog onduidelijk. Mogelijk heeft de Nederlander inbrekers betrapt. De politie onderzoekt de zaak. Terre des Hommes in Lausanne zegt diep bedroefd te zijn over de dood van haar medewerker. Val kenburg kwam in oktober 1991 voor de hulporganisatie naar Li banon. Daar heeft hij onder meer onder wijsprogramma's opgezet en was LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Alanya (anp) - De officier van justitie in de Turkse stad Alanya heeft gisteren de doodstraf geëist tegen de vier Turken die in mei dit jaar een Nederlandse en Georgische vrouw vermoord den en twee andere Nederlandse vrouwen mishandelden, ver krachtten en probeerden te doden met messteken. Op verzoek van de verdediging van de verdachten is de uitspraak uitgesteld tot 21 december. Volgens officier van justitie mr. H. Dikmen is er geen spoortje twijfel over de schuld van de vier mannen. „Volgens een goed uitge dacht plan zijn zij samen verant woordelijk. Wie er daadwerkelijk gestoken heeft of verkracht, doet voor de straf niet ter zake. Op 21 mei zouden de mannen de 21-jarige Georgische vrouw Vale ria hebben ontvoerd in een taxi busje, ernstig mishandeld, ver kracht en daarna met een schroe- vedraaier en mes doodgestoken. Een dag later gebeurde hetzelfde met de drie vriendinnen Marijke van Dijk (35), Hanneke Adrichem ƒ28) en Suzanne Kranenburg (26) 'uit Hilversum. Marijke vgn Dijk moest haar verweer met de dood bekopen. De mannen staken haar neer en gooiden haar in een ra vijn. Of zij toen al dood was, is niet bekend. De verdachten gooi den de twee andere Nederlandse vrouwen een stuk verderop, naakt en hevig bloedend, in een greppel. Een herder redde hun leven met een snelle aftocht naar een zie kenhuis. Hanneke en Suzanne en de moe der en zus van Marijke van Dijk maakten deze week voor de ze vende keer de tocht naar de Turk se badplaats, waar de vier sinds juli terecht staan. De vier vrou wen hadden gehoopt dat het de laatste keer was en dat de rechter uitspraak kon doen. „Nu moeten we nog een keer. Het is zo vrese lijk allemaal." Voor de officier van justitie was uitstel niet nodig geweest. „Ik acht de moorden en pogingen tot moord honderd procent bewe zen," aldus Dikmen. Ook de twij fels over de leeftijden van twee verdachten waren, volgens hem, met de resultaten van botonder zoeken helemaal weg. Voor min derjarigen zet Turkije de dood straf om in levenslang. „Wij heb ben spijt en laten de beslissing 'over aan de rechtbank," mompel den de drie verdachten G., K. en C. gisteren met gebogen hoofden. Hoofdverdachte K. zei niets, maar wierp een vernietigende blik richting rechtbank en slacht offers. en Suzanne Kranenburg zoeken steun bij elkaar. Op' de achter grond de moedeh van Marijke van Dijk. foto anp (ADVERTENTIE) CITROEN EUROCASIONLtJN 010-4472002 Ellewoutsdijk (anp) - De met nafta verontreinigde polder in Elle woutsdijk moet op bepaalde plaatsen nog dieper worden afgegraven. Eerder is al 30 a 40 centimeter grond weggegraven. Grondmonsters tonen echter aan dat op bepaalde plaatsen nog steeds nafta in de grond zit. Vorige week zaterdag lekte 200.000 liter van de brandbare vloeistof de polder in. De nafta kwam uit een kapotte leiding tussen Total in Vlissingen en Dow in Terneuzen. Een woordvoerder van Dow schatte gisteren dat er waarschijnlijk nog 1000 kubieke meter grond moet worden verwijderd. (ADVERTENTIE) bruynzeel vtoeren Breda, Sophiastraat 11 tel. (076) 521 48 48 KWALITÊÏr KdofWFVOO, «TZELVER i^ACHTÊ, l^OITIOuc]1, LUK PARKET Het stoffelijk overschot van Frederik Valkenburg wordt door Libanese veilig heidsagenten weggedragen. foto anp hij bezig met de overdracht van die programma's aan de nationa le autoriteiten. Valkenburg was in de jaren 1979/1980 tolk in Libanon. Daar na was hij verbonden aan de voorlichtingsdienst van de Ge meente Amsterdam en nog weer later aan de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen op de westelijke Jordaanoever. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant.gratis. L Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:- Postcode: Plaats: telefoon (voor controle bezorging):1 De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso....;..../ 29,80 J kwartaal autom. incasso.,..../ 86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:ff Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 3 I gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,48Ó0 VB Breda. j DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Brouwerijstraat 31 Telefoon 0117-455221 Speciaalzaak in geloogd grenen uwe AllerHan- voor u klaar In kei.* rvicelijn: 35, ikelen In deze entte kunt u In AH winkels behalve de en waar kleine es bi) staan, tikelen kunt u kopen In AH s waar èèn van jfertjes op de itaat Reclame- i gelden t/m ag 25 novem- :.s..*Zolang de ad strekt

de Stem | 1995 | | pagina 1