Zeeuwse geschiedenis op school DE STEM Politie controleert dit jaar veel strenger op vuurwerk Karakteristieke Zeeuwse boerderij verdwijnt '£r is nog een grote kloof tussen house en historie 'Eurotransfer' maakt bedrijven attent op kennis dichtbij huis Drie scholieren bekennen diefstal dertien brommers 'Belangstelling voor streekgeschiedenis in onderwijs neemt toe' Bedrijven moeten zich niet rijk rekenen bij aanleg van toltunneP oja. Quiksilver pulli 59. Quiksilver sweater JlASl- 99. Man schopt deuk in politie-auto sa e* 0115-562054 Profiteer snel van deze sportieve prijzenslag Zeeland DONDERDAG 23 NOVEMBER 1995 DEEL 1 Van onze verslaggever ftmeuzen - De Zeeuws- yiaamse politie gaat dit jaar strenger controleren op vuur werk. Het toenemend aantal klachten over overlast vormt de aanleiding daartoe. De con troles worden uitgevoerd in samenwerking met marechaus- »e, douane en stadswachten. Het aantal 'zware incidenten' in 1994 speelt eveneens een rol. „Vorig jaar raakte iemand voor het leven verminkt vanwege experimenten met vuurwerk. Tevens werd in die periode een vuurwerkbom geplaatst onder een auto bij het asielzoekerscen trum in Terneuzen," kan politie woordvoerder P. de Groene zich herinneren. De controle richt zich zowel op legaal als illegaal vuurwerk. Het legale vuurwerk mag uitsluitend tussen 31 december 10.00 uur en I januari 02.00 uur afgestoken worden. Overtreders kunnen rekenen op een boete variërend van vijftig tot honderd gulden. Jongeren tussen twaalf en acht tien jaar, die zich schuldig maken aan het vroegtijdig afsteken van vuurwerk, kunnen net als vorig jaar kiezen tussen een geldboete of een HALT-project (bijvoor beeld schoonmaken van bushok jes). Minder coulant is de politie bij het aantreffen van illegaal vuur werk. Hier kunnen de boetes oplopen tot 250 gulden, afhanke lijk van de leeftijd van de over treder. Onder de noemer illegaal vallen alle knallers en vuurpijlen die niet in het vuurwerkregele- ment zijn vastgelegd. Daaronder dus ook de zogenaamde 'doods kopstrijkers', die dit jaar voor het eerst in ons land zijn gesignal eerd. Deze strijkers zijn volgens de politie levensgevaarlijk. Vol gens De Groene zijn ze in Zeeuws-Vlaanderen nog niet gezien. „Maar het zou me verba zen als ze er niet zijn." De politie heeft met de stads wachten in de diverse gemeenten afspraken gemaakt over de ver scherpte controle. Hoewel de stadswachten niet bevoegd zijn om bekeuringen uit te delen, zijn ze (net als iedere burger) gemach tigd om overtreders aan te hou den en over te dragen aan de poli tie. Van onze correspondent Goes v De politie van Goes heeft drie scholieren in de leef tijd van zestien en zeventien jaar uit die plaats aangehou den. Ze worden verdacht van het stelen van dertien brom fietsen met een waarde van dertigduizend gulden. Het drie tal heeft bekend en is weer op vrije voeten gesteld. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeüwse basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs, die dat willen, kunnen de komende jaren lesbrieven en -paketten krijgen over de Zeeuwse geschiedenis. Hiermee doet de regionale geschiedenis officieel haar intrede in het onderwijs in Zeeland. Het provinciebestuur steunt dit voornemen, zo liet PvdA-gedepu- tefrde De Kok (Cultuur) gisteren weten. Dat bleek in het Provinciehuis in Middelburg, waar de nieuwe con sulent voor de regionale geschiedbeoefening, De Klerk, gisteren zijn werkplannen voor de komende jaren bekend maak te. Methoden Meer aandacht voor het onder wijs is één van die plannen. En dan in het bijzonder de Zeeuwse geschiedenis met Zeeuwse invalshoeken presenteren met speciaal gemaakt lesmateriaal. „De geschiedenismethoden van de scholen nu zijn ontwikkeld in Den Bosch of Groningen. Ze zijn zo algemeen dat ze nauwelijks nog voorzien in de behoefte die steeds meer de kop opsteekt: de toenemende belangstelling voor de eigen streekgeschiedenis," aldus De Klerk bij. de toelichting op zijn werkplannen. De tijd van de Vikingen of de V0C, de wallen en de burchten in Zeeland, de Oranjes, de Water geuzen en de Franse tijd, het zijn allemaal historische onderwer pen die met een Zeeuwse invals hoek erin kunnen worden onder wezen. De bedoeling is een grotere betrokkenheid te kweken van de jeugd bij de lokale en regionale geschiedenis en bij de eigen omgeving, Veel jongeren leren wel alles over de slag bij Water loo, en dat is goed, maar bijna niemand weet de historie van de Duivelsberg in Kapelle, om maar eens een Zeeuws voorbeeld te schetsen. Goede zaak Consulent de Klerk gaat op korte termijn onderzoeken in welke worm het lesmateriaal gegoten ®oet worden. Hij zal kontakt 2°eken met onderwijsgevenden en hun organisaties en verschil lende oudheidkundige verenigin- 8®. Aansluiting zal worden gezocht bij het door het muséum- consulentschap ingestelde pro leet basisvorming en musea in Zeeland. Cultuurgedeputeerde De Kok noemde het plan 'een zeer goede snak'. „De geschiedenislessen ajn nu zeer algemeen en als we nok praten over cultuureducatie, ®n is lesgeven in de eigen Zeeuwse historie iets dat me zeer aanspreekt en dat ik zal steu nen," aldus De Kok. f mm - In de provincie verdwijnen jaarlijks zo'n vijftig agrarische bedrijven. Van onze verslaggever Hulst - De karakteristieke Zeeuwse boerderijen verminderen in aantal in snel tempo. In de provincie verdwij nen jaarlijks zo'n vijftig agrarische bedrijven. In het overgrote deel van de gevallen gaat het om bedrijfshoof- den die op leeftijd zijn en hun zaak langzaam afbouwen en verkopen. Dat zegt J. Zuidweg van de landbouwor ganisatie ZMO, die voor boeren taxaties verricht en desgewenst ook bij overnames bemiddelt. Volgens Zuidweg gaat het om een tendens die al jaren bezig is. „Er komen voortdurend boerderijen te koop, maar daar worden meestal geen bordjes 'te koop' bij gehangen. Het gaat heel geleidelijk en geruisloos. Meestal zijn het boeren die eind vijftig of begin zestig zijn die ermee willen stoppen." De bedrijven worden meestal door ande re boeren opgekocht, die zo werken aan hun eigen schaalvergroting. „Want er is in Nederland natuurlijk een slag om de ruimte bezig," zegt Zuidweg. „Vanwege woningbouwplannen en dergelijke ver dwijnt er steeds meer landbouwgrond, terwijl agrarische bedrijven juist steeds meer grond nodig hebben om rendabel te blijven. Iedereen wil minimaal 55 tot 60 hectare. Als er dan wat vrij komt, wordt dat opgekocht. Zo krijg je dat er steeds minder maar wel grotere bedrijven ont staan." Het verdwijnen van bedrijven is volgens Zuidweg geen reden om meteen te denken dat het met de boeren de slechte kant opgaat. „Bijna allemaal is het een kwestie van leeftijd en niet omdat ze het hoofd niet meer boven water kunnen houden of zo. Ik ben er in ieder geval nog geen tegengekomen. Kijk, de zaak ligt simpel. Iemand die een akkerbouwbedrijf van dertig hectare heeft, weet dat hij daar z'n zoon niet op moet zetten. Hij zegt, leer maar een vak en zoek wat anders. De opbrengst vaü het bedrijf is meestal FOTO WIM KOOYMAN genoeg om hem te voorzien van een rede lijk pensioentje." Zuidweg schat dat er jaarlijks zo'n dertig wat grotere akker bouwbedrijven verdwijnen. Dé overige zijn kleinere boerderijen of tuinders, „Mensen die rustig hun bedrijf afbouwen. Zoals het in de akkerbouw is, zo is het ook in de veeteelt. Ik hoor van sommigen dat je minsten 300.000 kilo melkquotum moet hebben voor een rendabele veehou derij. Iemand die onder pakweg 200.000 zit, zegt dus ook niet tegen z'n zoon, dit wordt later jouw bedrijf. Die werkt gelei delijk naar het einde toe en zorgt dat er geen opvolger is. En voor je het weet is er weer een bedrijf geruisloos verdwenen." De politie kwam het trio op het spoor nadat vorige week in Goes een bestuurder van een scooter werd aangehouden. Het vermoeden bestond dat er aan het voertuig was geknoeid. De scooter werd in beslag geno men en onderzoek wees uit dat een aantal onderdelen van diefstal afkomstig was. Toen een jongen uit Goes een dag later zijn scooter kwam ophalen werd hij aangehouden en aan de tand gevoeld. Dat verhoor leidde tot de aanhou ding van nog twee verdachten. Het drietal kende elkaar goed en opereerde dan ook gezamen lijk. Bij de drie verdachten werd thuis een groot aant'al onderde len, zoals wielen, motorblok ken en zelfs een complete scooter, opgebouwd uit gesto len onderdelen, aangetroffen. Wat de verdachten niet konden gebruiken werd in het water gegooid. Van onze verslaggever IJzendijke - Zeeuws-Vlaamse bedrijven moeten zich niet rijk rekenen als het gaat om deelname aan de aanleg van de Wester- schelde Oeververbinding (WOV). Het werk neemt maar vijf jaar in beslag en er zal veel gebruik worden gemaakt van medewer kers van de zes bedrijven die de tunnel gezamenlijk gaan bou- Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg Waarom zou je het ver zoeken als je het dichtbij huis hebt Onder dat motto en onder de noemers 'Eurotransfer' gaat de Internationale Schelde Faculteit (ISF) in Vlissingen bedrijven aan weerszijde van de grens attent maken op het bestaan van de Universiteit van Gent en de Hogeschool Zeeland. „Eurotransfer moet de bewust- wording stimuleren dat hoger onderwijs instituten in Kortrijk, Gent en Vlissingen belangrijke kennisinstellingen zijn. Als bedrijven daar hun investering in kennis doen, zien ze er op termijn meer van terug, dan wanneer een universitair student, op hun kos ten, aan de Technische Universi teit in Twente of Delft wordt aangesteld," zegt directeur R. Klaassen van ISF. „In de praktijk komt het nu voor dat een hoog innovatief bedrijf in de Kanaalzone, dat kennis zoekt op het gebied van vermogens elektronica, bij de Universiteit van Twente aanklopt, terwijl ze diezelfde kennis op een steen worp afstand in Gent had kunnen halen," geeft hi'j als voorbeeld aan. De ISF heeft het project Euro transfer aangemeld bij de Eure- gio Scheldemond om geld beschikbaar te krijgen. De facul teit bouwt daarmee haar rol als intermediair tussen het bedrijfs leven en onderwijsinstellingen uit. De Scheldefaculteit werd daartoe onlangs uitgedaagd door de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen. Het algemeen bestuur van ISF heeft inmiddels 20.000 gulden beschikbaar gesteld om ISF in staat te stellen die rol waar te maken. wen. Woordvoerder J. Halewijn van de aannemingscombinatie WOV zei dat gisteren in zijn lezing ter gelegenheid van de uitreiking van de BOV (Beste Ondernemers Visie)-trofee 1995 in IJzendijke. De familie Van de Velde van de recreatiecentra Pannenschuur in Nieuwvliet en Zeebad in Bres- kens werd gekozénuitverkozen tot beste ondernemer van dit jaar en nam de trofee in ontvangst. Halewijn maakte wel duidelijk dat er met name in Zeeuws- Vlaanderen aanspraak wordt gemaakt op regionale werkgele genheid omdat De bouwplaats in T.<bïW,y/-en is- „Werving van werknemers vindt daarom vooral in Zeeuws-Vlaanderen plaats. Eén deël van de werkgelegenheid wordt uit deze regio gehaald als mede deelname van regionale bedrijven. Maar deze bedrijven moeten zich zeker niet rijk reke nen." Als de Tweede Kamer begin vol gend jaar akkoord gaat met het huidige plan voor aanleg van de toltunnel wordt er eerst begon nen met de voorbereidingen. Halewijn verwacht in het tweede of derde "kwartaal van 1997 te kunnen beginnen met de daad werkelijke bouw. De totale klus neemt .vijf jaar in beslag. De eer ste twee jaar wordt gebruikt voor de aanleg van de twee tunnelbui zen. Hiervoor worden twee zoge naamde boortreinen gebruikt. Deze treinen starten in Terneu zen. Op het moment dat de inrit ten op Bevelandse kant klaar zijn, rijden de beide treinen daar naar buiten. Vervolgens begint de aanleg van zeventien kilometer aan wegen en de. bouw van een aantal kunstwerken. De totale klus moet in 2002 zijn geklaard. Volgens Halewijn gaat er in Zeeuws-Vlaanderen heel wat veranderen. Zowel tijdens de bouw als'daarna als de WOV ein delijk een feit is. „Als de WOV er eenmaal is hoeven Zeeuws-Vla mingen, die aan de overkant ver blijven, niet meer angstig naar buiten te kijken als het'mist of hard waait. Ze zijn dan niet meer afhankelijk van de vraag of de boot wel of niet vaart. Daarnaast krijgen ook de Zeeuws-Vlaamse bedrijven met een andere situatie te maken. Er komt meer concur rentie maar ook een groter afzet gebied. Het publiek luisterde muisstil naar de woorden van Halewijn. Maar dat verandere in geroeze moes toen hij het over de finan ciële gevolgen voor de gebruiker van de WOV had. „Er wordt de komende dertig jaar tol geheven. De tunnel is pas in 2032 tolvrij." Halewijn houdt toch nog een slag om de arm voor wat betreft .de beslissing van de Tweede Kamer. „Als het project in januari óf februari niet doorde Tweede Kamer wordt aangenomen dan is het verstandig de plannen voor een WOV gedurende een hele generatie in de kast te leggen." ZIE OOK ZEELAND - C3 Van onze verslaggever Middelburg - De politie in Middelburg kon de schade dinsdagnadht opmaken: een agent met een ver wonding aan een hand, een misvormde bril en een deuk in een politie-auto. De veroorzaker van al dit leed is een 27-jarige man uit Middelburg, die rond kwart over twee betrapt werd, toen hij in de binnenstad tegen het rolluik van een bedrijf stond te plassen. De man had daarvoor diverse alcoholi sche versnaperingen de revue laten passeren. De politie besloot poolshoog te-te gaan nemen en was van plan de man aan te houden en naar het bureau te bren gen. Maar de verdachte had daar zo zijn eigen ideeën over. Hij verzette zich hevig en schopte en passant een deuk in de politie-auto. Zijn verzet bleek tevergeefs. De man is in de loop van, de nacht weer op vrije voeten gesteld, maar niet nadat de politie proces-verbaal tegen hem had opgemaakt. (ADVERTENTIE) Door Cees Maas ZE NOEMEN het 'de grootste hobby van Nederland', want uitgerekend is dat 1,3 miljoen Nederlanders de eigen, regio nale geschiedenis bestuderen. Meestal doen ouderen dat, hus mag het geen wonder heten dat juist in het sterk vergrijzende Zeeland de geschiedbeoefening bruisen- der is dan ooit tevoren. Geschiedenis is zwaar in de ®°de. Het hele leger in archie ven spittende amateurhistorici e't in Zeeland ongeveer 9500 Manschappen. 5400 mensen zijn angesloten bij een heemkundi ge club of een andere historische vereniging. Per vereniging zijn in Zeeland gemiddeld 675 leden geteld, het zijn dus voorwaar geen kleine clubjes. En het laat ste nieuws: de historische ver eniging Arnemuiden is in oprichting. De geschiedenis leeft en zeker in Zeeland. Maar er zit ook een keerzijde aan. Gisteren presen teerde de nieuwe consulent voor regionale geschiedbeoefening De Klerk in Middelburg zijn werk plannen voor de komende jaren, en hij noemde het 'natuurlijk leuk om in deze euforie met de regionale historie te gaan wer ken'. De Klerk, aangesteld in maart dit jaar voor achttien uur per week, roerde echter ook nog wat anders aan dan historische rozeschijn. Het bezoek aan Zeeuwse musea en archieven loopt sinds kort terug. De Klerk had het over 'een vorm van verzadiging' als oor zaak, en noemde het zijn uitda ging om die ontwikkeling te keren. De passieve belangstelling voor de regionale historie is dus groeiend, terwijl de actieve belangstelling dalend is. Dat kan een momentopname zijn. De Klerk vond het dan ook te voor barig om hier al een conclusie aan te verbinden. Een plan van hem, om meer aan deskundig heidsbevordering bij amatuers te doen door bijvoorbeeld cur sussen oud-schrift te geven, kan het bezoekersaantal opkrikken, maar zeker is dat niet. Verder gaat er nog heel wat gebeuren op dit vlak. Een groot onderzoek naar oude, Zeeuwse boederijen moet nog worden afgerond, en er komt een hand boek, gewijd aan de paleografie van Zeeland, aan de wetenschap die studie maakt naar oud schrift. Regionale geschiedbeoefening, De Klerk noemde het een tegen wicht tegen de voortschrijdende Europanisering en internationa lisering. Onderzoeken hoe het toeging in de Vikingtijd in je dorp is naar zijn mening 'de accentuering van de eigen indentiteit'. De groei van de 'kleine geschiedenis' zal in Zee land nog onverminderd door gaan, verwacht de consulent. Luister maar naar een fragment uit zijn toespraak: „De Zeeuwse Boekenweek was daar al een uiting van, en wij verspreiden onze nieuwsbrief in een oplage van 2200 exemplaren. Steeds meer mensen willen weten wie ze zijn en waar ze vandaan komen en dat is een juichende ontwikkeling waar ook de wetenschap mee is gebaat." Zoals het gaart met muziekkorp sen, zo gaat het in de geschied beoefening: men zit te springen om jeugd, want jeugd is toe komst voor de club, daar zijn zelfs geschiedkundigen het niet over oneens. Maar de Zeeuwse jeugd heeft in de vrije tijd wel wat beters of leukers te doen dan regionale geschiedebeoefening, zo lijkt het. Er is een zeer gerin ge betrokkenheid van de jeugd bij de cultuurhistorie. En dat is natuuurlijk logisch. Na de ver plichte geschiedenislessen op school kiezen veel jongeren niet nog eens voor geschiedenis in de vrije tijd. Toch wil De Klerk hier oók wat aan gaan doen, maar dat klinkt ambitieus en zal moeilijk worden. Want zoals hij zelf gisteren zei: SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27, Sluis - 0117-463057 1.000m2 sport

de Stem | 1995 | | pagina 19