Brokx of de kunst van het vooroplopen O plu Werklozen verstoren de nachtrust van de burgemeester van Tilburg PSV reist toe INn 'Wij doen hier niks, nee niks verkeerd' 'Tot de laatste snik voorwaarts mars vooruit' l Van lier DE STEM BINNENLAND pekkers schoenen Ivan Pedroso verliest wereldrecord WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 A8 Als zijn droom Groot Til burg straks op 1 januari 1997 werkelijkheid wordt, is het met hem gedaan. Maar 'tot zijn laatste snik' zal Gerrit Brokx als burgemeester voor het voetvolk uitlo pen. Op zoek naar werk. De oud-staatssecretaris van Volkshuisvesting die in 1988 de kwijnende textielstad onder zijn arm nam, zette Tilburg weer op de kaart. Maar nog steeds houden werk lozen hem uit de slaap. Door Henny Zetteler In de schaarse uren die hem na elke onmenselijk lange werkdag resten, ligt hij er nog wakker van. Nog steeds bezorgen ze mr. Ger rit Ph. Brokx (62), burgemeester van Tilburg slapeloze korte nach ten. Al schaapjes tellend trekken ze in het duister aan hem voorbij: lange rijen werklozen, schadu wen in de nacht. Dat er überhaupt nog tijd voor tellen overschiet lijkt haast onmogelijk voor de man die er prat op gaat tot negentig uren per week tot ver over de landsgren zen voor Tilburg op sjouw te zijn. Op zoek naar werk, werk, werk. Als zoon van een Oosterhoutse kolenboer in een gezin met negen kinderen van wie hij de zesde was, wist Gerrit wel al heel vroeg wat sjouwen was. Toch lijkt al zijn gezwoeg niet echt efficiënt. De voormalige kwijnende wolstad, die in het recente verleden met investe ringspremieregelingen voor eco nomisch zwakke gebieden bedrij ven moest lokken, staat nog immer met stip in de nationale werkloosheidstop. Op een bevol king van 165.000 zielen telt de stad 11.500 mensen, die wellicht nooit meer aan de bak komen. Dat houdt hem uit de slaap. Want werk is voor hem veruit het belangrijkste dat een mens kan hebben. „Werkloosheid ligt aan de basis van ongeveer alle sociale ellende, misdaad incluis." Tammer Zijn woorden klinken nog weer baar genoeg. Maar mensen om hem heen menen waar te nemen, dat Brokx 'op het eind van de rit' wat tammer wordt. De gekwalifi ceerde manager met tot voor kort pitbull-neigingen zou zich in zijn nadagen wat prettiger voelen in de huid van een Sint Bernhard, een vriendelijker lobbes. Op afstand zou hij vanuit zijn nieu we onderkomen in Oisterwijk wat meer blijk geven van gezonde realiteitszin. Is de burgemeester getemd? Twee zoetjes tollen als gekken in zijn theeglas als Gerrit Brokx onversaagd de aanval inzet. Met de blik op de Prins van Oranje, de latere Koning Willem II, die een eindje verderop in zijn werkka mer aan de wand verbeten strijd voert bij Waterloo. „Ik ben absoluut niet rustig. Vol gend jaar heb ik amper tijd om vakantie te nemen. Dus eh, daar is nog niks mis mee, maar ik moet het afkloppen. En rustig vanuit mijn nieuwe huis in Oisterwijk naar Tilburg kijken is er ook niet bij. Ik ben er nog nauwelijks geweest." Een recente brief van zijn collega burgemeester drs. W. Dijkstra van Udenhout, dat binnenkort tot 'Groot Tilburg' zal behoren, brengt kleur op zijn wangen. De Gerrit Brokx: „Ik ben absoluut niet rustig." brief gaat onder meer over de instelling van een Regiofonds voor investeringen in het Samen werkingsverband Midden-Bra bant (SMB). Brokx met zijn nasale stem als nat krijt op een schoolbord: „Wat lees ik! De voorzitter van het SMB, dat ben ik dus, loopt te ver voor de troepen uit. Kijk, het is lijk zullen dan de zegeningen van het geroemde Tilburgse Model, waarmee de stad al jaren de financiën in toom houdt, over de hoogwaardigheidshoofden wor den gegoten. Laat dat maar aan Gerrit over. Wat is er mis met Tilburg? Hij gaat er voor zitten. De stilte eenvoudiger kan doen." Met die wat cryptische omschrij ving doelt 'deze burgemeester' op zijn vele reizen naar alle uithoe ken van de wereld. Waar hij van wege zijn vele nevenfuncties vaak met ambassadeurs, indus triëlen en andere hoogwaardig heidsbekleders spreekt en hen en passant de mogelijkheden van zijn Moderne Industriestad onder de neus wrijft. Bord vliegen „Nee ik vang geen vliegen weg voor Indutil. Ik vang nooit vlie gen weg. Ik ben niet bezig voor Brokx. Ik probeer alleen een bord met vliegen klaar te zetten, die zij slechts hoeven te vangen, zal ik maar zeggen. Regelmatig hanteert de eerste burger geanimeerd de eetstokjes met bijvoorbeeld Japanse indus triëlen. Een voortvloeisel uit de contacten met Fuji Photo Film zusterstad Minami Ashigara. „Laatst was ik in Japan voor de politie en de brandweer, maar ik zoek toch snel in Tokyo even een maar wat je wil. Moeten we geza menlijk de longen niet uit ons lijf lopen om werk werk werk te krij gen. Niet zeggen, een beetje kalm aan, u gaat wat te snel, nog eens nadenken over dat fonds. Tuur- lijk ik respecteer de democratie. Als men niet wil, houdt het op, maar ik constateer dat het in Eindhoven wèl gelukt is." Fluisterend: „Kijk, eh, eh, ik heb met die komende gemeentelijke herindeling voor de deur begrip voor die burgemeesters. Maar hun taak is wel voortrekker te zijn. De burgemeester moet vóór de troepen aanlopen en niet ach ter het voetvolk aanzeulen." Stropdas Rechtop achter zijn lessenaar op het kamerbrede bureau, de stropdas onberispelijk tegen een roze overhemd met contrasteren de witte boord, gromt mr. Gerrit Brokx even later binnensmonds om die hoge werkloosheidsklas sering. In zijn kamer op de tweede ver dieping van het stadhuis, geflan keerd door een door de zon ver bleekte koningin Beatrix en Claus rechts en koning Willem II met echtgenote Anna Pauwlowna links, weigert hij die paradox te accepteren: moderne industrie en hoge werkloosheid, valt dat te rijmen? Hij is net terug van een zoveelste korte trip naar Japan; ditmaal om er meer aan de weet te komen over politiebeleid, brandweer en crisismanagement. En dit week einde vertrekt Brokx naar Dubai, waar hij als voorzitter van de Habitat-organisatie Nederland meewerkt aan de voorbereiding van de Habitat II VN-wereldcon- ferentie volgend jaar in Istanbul. Habitat houdt zich bezig met huisvesting in de wereld. En Brokx mag in Dubai het Stadsbe- heersplan van Tilburg als 'best practice' laten zien. En natuur- wordt secondenlang alleen ver broken door het driftig getik van zijn lepeltje in het glas waarin de zoetjes onder heftige golfbewe gingen zijn opgelost. Met een stem als ratelend mitrailleur- vuur: „Wij doen hier niks, ik zeg U, niks verkeerd." Nee, Nederland verliest volgens hem louter de slag, omdat we hier, naast de hoge lonen ook niet hard genoeg werken. „Jan Tim mer van Philips heeft dat net nog eens onderstreept, maar dat wil len we hier niet graag horen. We kunnen geen concurrentie bieden aan booming area's in het Verre Oosten. Waar scholing inmiddels op een hoog niveau staat en ze dus allang niet gek meer zijn." Op doceertoon: „Maar Tilburg alleen kan natuurlijk niks doen aan die dure yen en de internatio nale valutabewegingen. Wij kun nen hier zorgen voor een goed woonklimaat en goed onderwijs. Want werk binnenhalen is één, het hier houden is minstens zo belangrijk." Agressiever Sinds de komst van Fuji Photo Film beginjaren tachtig heeft Til burg geen 'grote vis' meer binnen gehaald. Ook in de zeven jaar dat u hier inmiddels voorop loopt is dat niet gebeurd. Bedrijvenwer- ver RWI/Indutil lijdt kennelijk aan corrosie. Wat doet U daar aan? Hij zoekt geen zondebok. Plots mild: „Eh, ja, we vragen ons inderdaad af of Indutil voldoende is toegesneden op de huidige situ atie. Of ze niet agressiever moe ten optreden." Schrikt van dat woord: „Zet maar tussen aanha lingstekens." Er is zelfs een voorzichtig excuus: „Die situatie bij Indutil hangt samen, en ik zeg dat met terug houdendheid, met de burgemees ter van Tilburg, en wellicht ook met déze burgemeester, die dat „Ik bedoel, ik doe hier gewoon mijn werk. zakenrelatie op." Blijk gevend van realiteitszin vroegen enkele raadsleden: wat levert dat op? Brokx recht met een ruk zijn door artrose geplaagde rug en tikt met de knokkels hard op het bureau- bladi „Niks, eh, niks, niemand kan garanties geven, maar die vraag mag je zo niet stellen." Een understatement: „U weet, ik kom wel eens in het buitenland en vraag dan iemand te eten, omdat ik denk dat dat voor Tilburg wel goed is. Dat kost Tilburg zeg 75 gulden. Nee hoor, niet meer, als je de adresjes in Tokyo maar kent." Die relaties, die maaltijden; investeringen in de toekomst noemt Brokx dat. Of voorwaar denscheppend bezig zijn. Zorgen dat de terreinen klaarliggen voor de investeerders. „Als je in een bakkerswinkel om een zeven- granenbrood vraagt, moet je niet horen, dat het morgen gereed ligt. Dat bedoel ik." Hij grijpt terug naar de glorietij den van onze Verenigde Oostin- dische Compagnie, toen onze voorvaderen de wereldzeeën bevoeren. Met enig pathos haalt Brokx de spreuk aan op het zeventiende eeuwse Amsterdam se grachtenhuis: 'de cost gaet voor de baet uyt'. „Dat gold toen, dat geldt nou nog." Tilburg als dertiende Stedelijk Knooppunt. De kroon op Uw eer ste ambtstermijn. Tilburg telt weer mee. Maar wat heeft het de stad concreet opgeleverd? De zevende stad van het land staat weer op de nationale kaart. Weer refererend aan zijn nimmer aflatende bescheidenheid wil Brokx daar wel iets over zeggen: „Dat is onbetaalbaar, niet in mil joenen uit te drukken." Salaris „Ja, als anderen al zeggen dat het aan mij ligt. Ik bedoel, ik doe hier gewoon mijn werk, dan kan je Handmade 1 Kerkstraat 10, Oosterhout, tel. I Van onze sportredactie Arnhem - Vitesse hoeft er niet te rekenen dat Ronald Spelbos zich ook maar enigs zins neer zal leggen bij zijn ontslag- De Veenendaler zegt maandagochtend volkomen overrompeld te zijn door het besluit van voorzitter Aal- bers. „Ik lees overal dat ik op „on-actief ben gezet, maar ik ben ordinair ontslagen", aldus een zwaar aangeslagen Spel bos. Ik hield na zondag totaal geen rekening met de mogelijkheid ontslagen te worden. Dit komt werkelijk als een doodklap voor mij. Maar ik laat het hier niet bij zitten. Ik zal tot de laatste snik zeggen dat deze burgemeester het salaris voor zijn opvolgers tot het jaar 2250 heeft verdiend." Hij geeft aan dat de stad vele mil joenen guldens - 'Ik tel ze niet allemaal op' - heeft binnenge sleept, sinds hij er vijf jaar gele den in slaagde, de felbegeerde status van Stedelijk Knooppunt tegen alle prognoses in voor de poorten van het Binnenhof weg te slepen. Euforie en activiteiten alom, De Tilburgse burgervader is in zijn enthousiasme nauwelijks te stop pen en somt op: de stad waagt zich, hand in hand met Telecom als Tilburg-Net op de elektroni sche snelweg - 'Zo heet dat toch hè - kreeg een tropisch zwembad, een leerstoel industrieel manage ment aan de plaatselijke univer siteit en bouwt aan een kunst cluster. Brokx: „Allemaal medegefinan cierd door het Rijk als gevolg van die status. Ik bedoel maar." Voorts werpt Tilburg zich op plannen voor een prestigieuze stationszone, waar futuristische kantoorkolossen straks in slagor de de skyline moeten markeren. Reeds priemt de 80 meter hoge kantoorkolos van verzekeraar Interpolis als een vinger de lucht in. Omhoog is voor de burgemeester de enige juiste richting, want ondanks zijn bescheidenheid is voor hem 'de sky de limit'. Maar veel belangrijker dan deze 'aardse zaken' noemt hij het ste vig opgekrikte zelfbewustzijn van zijn voetvolk. „Ze lopen hier weer fier rechtop, Tilburg telt weer mee. U kunt mij in de mond leggen dat ik zit op te snijden, maar ik ben ook op dit punt bescheiden, zoals gebruikelijk. Ik kom in het land geen mensen tegen die niet zeggen dat er in Tilburg wat gebeurt. Inderdaad is er in de 'schoonste stad van 't laand', tot wanhoop van gemotoriseerd Tilburg, prak tisch geen straat die niet is opge broken, fietspaden in aanleg meanderen zich vanuit de buiten wijken naar het hart, pleuren worden opgeknapt, het hart van de stad autovrij. Brokx is er blij mee: „Als we het niet gewe® waren (Stedelijk Knooppunj' HZ) hadden we dit niet gehad, Groot Tilburg Wat kan uw tweede ter#! hier nog glans geven. Op 1 j®#' ari 1997 als de herindeling feit is is het voor u einde c ning? „Het zal u duidelijk zijn, voorna] blijft het tot de laatse snik voor-1 waarts mars, voor de troepen u 8 Op zich is dat niet lang meer. W 81 dertien maanden, da's snel W als de gemeentelijke herindeli g 1 doorgaat, ik hoop confonn voorstellen van het kabinet, 1 wordt 1 januari 1997 de gen®I te Tilburg opgeheven. En m I deze burgemeester van rechts 1 ge ontslag. Dart is het ge® .1 Nee het ligt niet voor de hand» I ik opnieuw solliciteer. Dan b I 63, ik bennual ongeveer de enige burgemeester van deze leetti] de grote steden, die t „Wat mijn tweede aml)tsPeriu| nog glans kan geven? Da I Staatsblad zomer 1996 1 Door Jaap Bakker Eindhoven - Luc Nilis maakte op de valreep 2-1 en iedere PSV'er haalde opgelucht adem. De knie val van Werder Bremen, zeven minuten voor tijd, was door niemand meer verwacht. Beslist is de tweestrijd in de der de ronde van het toernooi om de UEFA Cup absoluut nog niet, maar PSV reist over twee weken in ieder geval met een voorsprong af naar Duitsland. En daar, zo verwacht PSV-trainer Dick Advocaat, krijgt zijn ploeg veel meer ruimte dan in de eerste ont moeting. Mede dankzij die late goal van Nilis. De nummer twee van Nederland marcheerde gisteren stroef. Ster- I ker, het PSV van gisteren leek vaak heel erg op het PSV van Aad de Mos. De huidige trainer van Werder Bremen gaf tot 28 okto- I ber 1994 anderhalf jaar leiding aan de Eindhovense ploeg en kreeg maar zelden vaart in het spel van zijn pupillen. Het team dat Dick Advocaat onder zijn hoede heeft genomen, heeft normaal gesproken een veel mooier gezicht, maar zag er tegen Werder lelijk uit. De PSV'ers leden continu balverlies, waren zelden creatief in hun pogingen de Duitse defensie open te spelen en mochten de handen dichtknij pen dat halverwege het duel (1-0) nog geen tegentreffer was geïn casseerd. Alleen Marciano Vink bracht gevaar in het aanvalsspel, waar het PSV van gisteren was verder nimmer de flitsende ploeg I van de afgelopen weken. „Dit is geen goed resultaat", begon Advocaat meteen na aflooP„ „maar we verdienden gewoon niet meer. Dat het nog 2- 1 werd, daar mochten we al blij wee zijn." De oorzaak was sim pel, aldus Advocaat: „Te veel spelers misten de vorm. En Wer der speelde niet alleen puur op zekerheid, maar ook tactisch I ste de re wei ma ste. tev ma teg fou de De de van Grooti wijzigingsvoorstellen kabinet publiceert. Dus Tilburg met Goirle, Enschot en Udenhout samen. Dat Gerrit Brokx straks jan grootste stad van Bra%4'o)(f vijfde van het land, met inwoners geen burgemeesi zijn deert hem niet. Vo opvolgers heeft hij in™,d an salaris al verdiend. Tot jaar 2250. FOTO'S TON TOEMEN Rome (sid) - De Cubaan Ivan Pedroso is zijn wereldrecord verspringen kwijt. Een Italiaanse offi- C1al, Luciano Gemello, is voor het leven geschorst. at heeft de Italiaanse auetiekbond (FIDAL) dinsdag beslist. Pedroso sprong op 29 juli in hestnere 8,96 meter. Vanaf begin stond het record J,er dlscussie. Op video-beel- en was duidelijke waar- vrf een Persoon n°r de windmeter stond. bleek Gemello te zijn. v ee ai*dere officials, die antwoordelijk waren voor vp ^anS van zaken rond het naiS?-n?^en' werden wegens nalatigheid drie jaar geschorst. e Internationale Amateur bi !!- Federatie (LAAF) d«.i Zlch nu over het °or- Zr,yan de FIDAL. Het wereldrecord blijft in han- Y?n Mike Powel met aLDe Amerikaan leverde het w£tatie 111 1991 ^ens WereMu Tokyo toen hii ri kampioen werd. Ove- JL"f. ®ag Pedroso de Fer- tecLa? l] met ziin 'wereld- verdiende behouden. |fr Van Mac wel Welil dag Mad Real giste wegi wel land Tijde giste: sloeg te At Met

de Stem | 1995 | | pagina 8